Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 30 Ιούλ 2021, 18:36

dotcom έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:30
Φυσικά και όχι,αλλά το νήμα λέει αν έχετε πρόβλημα με τους νόμιμους μετανάστες.

Ε λοιπόν έχετε πρόβλημα με τον Μαροκινό που ήρθε με τη visa του και κάνει tech support στην teleperformance;
Σου ειπαμε,οχι.
Αλλα αυτοι ειναι ελαχιστοι.
Συμφωνεις να παρουν πουλο οσοι εχουν μπει λαθραια και να μεινουν μονο αυτοι που περιγραφεις ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21452
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Ιούλ 2021, 18:37

stavmanr έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:27
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:25
stavmanr έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:20



Τι δεν κατάλαβες από το ερώτημα; Και πού είδες προσωπική επίθεση;

Σε ρώτησα αν η νομιμότητα μίας κατάστασης (είναι νόμιμο) αποτελεί για εσένα κανόνα γενικά αποδοχής των καταστάσεων (το αποδέχεσαι ως φυσιολογικό, ως κανονικό, ως δεκτό).
Και φυσικά δεν το ρώτησα τυχαία, όπως και δεν το απαντάς εξίσου "τυχαία".
ρίχνεις τη μπάλα στην εξέδρα αυτή τη στιγμή και ξέρω που το πας
Πόσο δύσκολο είναι το ερώτημα; :003:
πολύ ωραία, εγώ έχω τα @@ να σου απαντήσω την στιγμή που εσύ αγνοείς επιδεικτικά τις δικές μου ερωτήσεις
αποδέχομαι τη νομιμότητα μίας κατάστασης όταν θεωρώ ότι η κατάσταση αυτή ακολουθεί τους κανόνες της κοινής λογικής
η κοινή λογική σημαίνει 1+1=2
όταν υπάρχουν κυρίαρχα κράτη που ασκούν εξουσία στην επικράτειά τους, σημαίνει ότι για να εισέλθεις στην επικράτειά τους οφείλεις να πάρεις την άδειά τους
όταν από την άλλη μου λες ότι γυναίκα είναι όποιος δηλώνει γυναίκα και ας έχει το σώμα του σταλόνε και τα γένια του άι βασίλη, και μου φέρνεις ως επιχείρημα το τυχόν ψήφισμα του τάδε οργανισμού που το αποδέχεται ή τον τάδε νόμο του δείνα κράτους, όχι λυπάμαι, στην συνείδησή μου δεν νομιμοποιείται ο μποντιμπιλντεράς με τα γένια ως γυναίκα, επειδή μου το επιβάλλει ο τάδε νομοθέτης.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 18:39

Ηλίθιοι ζαίοι, το κάνετε τόσο εύκολο μέχρι και για τα νδμπότ να σας κολλάνε στον τοίχο για πλάκα, γι' αυτό τρώμε στη μάπα το Μητσοτακέϊκο για άλλη μια σεζόν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 30 Ιούλ 2021, 18:40

under έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:36
dotcom έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:30
Φυσικά και όχι,αλλά το νήμα λέει αν έχετε πρόβλημα με τους νόμιμους μετανάστες.

Ε λοιπόν έχετε πρόβλημα με τον Μαροκινό που ήρθε με τη visa του και κάνει tech support στην teleperformance;
Σου ειπαμε,οχι.
Αλλα αυτοι ειναι ελαχιστοι.
Συμφωνεις να παρουν πουλο οσοι εχουν μπει λαθραια και να μεινουν μονο αυτοι που περιγραφεις ;
Ναι καλέ εννοείτε,

2 χρόνια ΝΔ πόσοι φύγανε;πόσοι μένουν ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Ιούλ 2021, 18:42

sys3x έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:30
κανείς δεν έχει πρόβλημα με ανθρώπους οι οποίοι έκαναν αίτηση η οποία εξετάστηκε και εγκρίθηκε για να έρθουν εδώ
Αι αριστερισταί οι αριστεράντζες και τα γουάναμπη κομθούνθια έχουν, είναι χαμένες ευκαιρίες για λεφτά.
Έλα, πόσταρε έναν που είναι αριστερός και βγάζει λεφτά από εκμετάλλευση ξένου. Τώρα όμως ε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Ιούλ 2021, 18:43

Στρακαστρουκας έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:23
Το topic δεν ειναι για τους ΛΑΘΡΟμεταναστες αλλα για αυτους που ερχονται νομιμα στην χωρα για ευρεση εργασιας. Εχετε προβλημα με τον Πακιστανο η τον Νιγηριανο που ερχεται νομιμα εδω για να βρει εργασια?
Γενικά κανένα πρόβλημα για αυτούς που ακολούθησαν την νόμιμη οδό στην χώρα τους για να βγάλουν τα απαραίτητα έγγραφα που θα τους επιτρέψουν να μείνουν και να εργαστούν στην Ελλάδα. Δεν βάζω στην ίδια κατηγορία αυτούς που πέρασαν παράνομα τα σύνορα και νομιμοποιήθηκαν μετά γιατί ασκήθηκαν πιέσεις και υποχρεώθηκε η χώρα να τους δεχθεί ή γιατί το τάδε πολιτικό κόμμα κλπ κλπ. Εκεί πλέον κατά περίπτωση. Δεν θα βάλω στην ίδια μοίρα αυτόν που του έσκασε βόμβα στο κεφάλι και έφυγε με τα ρούχα που φορούσε και ό,τι χαρτιά είχε με αυτόν που πετάει τα χαρτιά του στη θάλασσα και δηλώνει ψευδή στοιχεία.

Και από αυτούς που νομιμοποιήθηκαν τελικά έχω πρόβλημα με εκείνους που θα έρθουν εδώ να επιβάλλουν μέσω άσκησης πίεσης ή βίας συνήθειες που είναι ξένες προς τα εδώ ήθη, έθιμα και τους νόμους του κράτους. Και δεν μιλάω για κάποιον που θα ανοίξει ένα μαγειρείο και θα σερβίρει φαγητό της χώρας του. Καταλαβαίνεις. Επίσης έχω πρόβλημα με οποιονδήποτε μπορεί δυνητικά να συνταχθεί με τον εχθρό μου (Τουρκία) και να δημιουργήσει ζητήματα σε καιρό κρίσης ή πολεμικής σύγκρουσης.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 18:45

Χαοτικός έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:42
sys3x έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:30
κανείς δεν έχει πρόβλημα με ανθρώπους οι οποίοι έκαναν αίτηση η οποία εξετάστηκε και εγκρίθηκε για να έρθουν εδώ
Αι αριστερισταί οι αριστεράντζες και τα γουάναμπη κομθούνθια έχουν, είναι χαμένες ευκαιρίες για λεφτά.
Έλα, πόσταρε έναν που είναι αριστερός και βγάζει λεφτά από εκμετάλλευση ξένου. Τώρα όμως ε;
Παπασπιτούλης.
Συλλογικά ολόκληρος ο σρζ εκμεταλλεύθηκε την φιλολαθρομεταναστευτική φρασεολογία Δία να ρευστοποιήσει ψήφους από τα συμπαθή κοινωνικά στρώματα.
Νεξτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 30 Ιούλ 2021, 18:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Ιούλ 2021, 18:45

Χαοτικός έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:42
Έλα, πόσταρε έναν που είναι αριστερός και βγάζει λεφτά από εκμετάλλευση ξένου. Τώρα όμως ε;
Για βρες ονόματα αυτών που εργάζονταν σε εκείνη την ΜΚΟ που και καλά έκανε forensic αναλύσεις και κατηγορούσε συστηματικά την Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αλλά οι πιθανότητες να είναι δεξιοί μου φαίνονται περιορισμένες.

Γενικά παλιάνθρωποι υπάρχουν παντού, δεν τίθεται θέμα. Και μάλιστα με την προβιά του κοινωνικά ευαίσθητου είναι πιο εύκολο να κάνουν την δράση τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 30 Ιούλ 2021, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Ιούλ 2021, 18:45

Κανένα απολύτως. Πάντα με προϋπόθεση να γίνει με όλη τη νόμιμη διαδικασία με βίζα ή όπως προβλέπεται. Αυτό βέβαια αποκλείει το 99% που είναι λαθρομετανάστες και απλά είδαν φως και μπήκαν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 30 Ιούλ 2021, 18:46

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:37
stavmanr έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:27
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:25

ρίχνεις τη μπάλα στην εξέδρα αυτή τη στιγμή και ξέρω που το πας
Πόσο δύσκολο είναι το ερώτημα; :003:
(...)
αποδέχομαι τη νομιμότητα μίας κατάστασης όταν θεωρώ ότι η κατάσταση αυτή ακολουθεί τους κανόνες της κοινής λογικής
η κοινή λογική σημαίνει 1+1=2
όταν υπάρχουν κυρίαρχα κράτη που ασκούν εξουσία στην επικράτειά τους, σημαίνει ότι για να εισέλθεις στην επικράτειά τους οφείλεις να πάρεις την άδειά τους
Αυτό δεν έχει καμία σχέση με "κοινή λογική". Αναφέρεσαι απλά σε νόμους και νόμιμες άδειες, επειδή τα αποφάσισε μία κυβέρνηση. Άλλη κυβέρνηση δεν θα έδινε σε κανέναν άδεια, κι άλλη θα έδινε σε περισσότερους.
Πώς η κοινή λογική που επικαλείσαι αντιλαμβάνεται πόσοι, ποιοι και πώς θα παίρνουν άδεια;

Με απλά λόγια σου δείχνω και πάλι ότι υποκρίνεσαι πως δήθεν εκφράζεις την κοινή λογική, ενώ η κοινή λογική δεν αντιλαμβάνεται καν ποιος, πότε και πώς νομιμοποιήθηκε ο μετανάστης, με διαδικασίες δύσκολες κι επίπονες.
όταν από την άλλη μου λες ότι γυναίκα είναι όποιος δηλώνει γυναίκα (...) και μου φέρνεις ως επιχείρημα το τυχόν ψήφισμα του τάδε οργανισμού που το αποδέχεται ή τον τάδε νόμο του δείνα κράτους, όχι λυπάμαι, στην συνείδησή μου δεν νομιμοποιείται (...) επειδή μου το επιβάλλει ο τάδε νομοθέτης.
Δεν σου το λέω εγώ. Σου το λέει ο νόμος. Το ίδιο νομοθετικό πλαίσιο, το ισχύον, που νομιμοποίησε την είσοδο και διαμονή των παραπάνω μεταναστών που δεν ξέρεις, δεν έχεις δει και δεν έχεις καν ψάξει να δεις πώς και γιατί, κι όμως έχεις άποψη για το πόσο λογική είναι η διαδικασία αυτή στους συγκεκριμένους.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 18:48

ST48410 έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:45
Χαοτικός έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:42
Έλα, πόσταρε έναν που είναι αριστερός και βγάζει λεφτά από εκμετάλλευση ξένου. Τώρα όμως ε;
Για βρες ονόματα αυτών που εργάζονταν σε εκείνη την ΜΚΟ που και καλά έκανε forensic αναλύσεις και κατηγορούσε συστηματικά την Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αλλά οι πιθανότητες να είναι δεξιοί μου φαίνονται περιορισμένες.
Έχει πολύ περισσότερους "δεξιούς" από ότι φαντάζεσαι μάλλον σε τέτοιου είδους μκο πάντως.
Τα βάζω σε εισαγωγικά γιατί πλέον έχει χαθεί το όποιο Neumann, για την μάσα γίνονται όλα για καμμία ψευτοιδεολογία.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2021, 18:48

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:30
κανείς δεν έχει πρόβλημα με ανθρώπους οι οποίοι έκαναν αίτηση η οποία εξετάστηκε και εγκρίθηκε για να έρθουν εδώ
:smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Ιούλ 2021, 18:51

sys3x έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:48
ST48410 έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:45
Χαοτικός έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:42
Έλα, πόσταρε έναν που είναι αριστερός και βγάζει λεφτά από εκμετάλλευση ξένου. Τώρα όμως ε;
Για βρες ονόματα αυτών που εργάζονταν σε εκείνη την ΜΚΟ που και καλά έκανε forensic αναλύσεις και κατηγορούσε συστηματικά την Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αλλά οι πιθανότητες να είναι δεξιοί μου φαίνονται περιορισμένες.
Έχει πολύ περισσότερους "δεξιούς" από ότι φαντάζεσαι μάλλον σε τέτοιου είδους μκο πάντως.
Τα βάζω σε εισαγωγικά γιατί πλέον έχει χαθεί το όποιο Neumann, για την μάσα γίνονται όλα για καμμία ψευτοιδεολογία.
Προφανώς και θα έχει και μάλλον έχω υπόψη μου 1-2 περιπτώσεις που είχαν αναφερθεί σχετικά. Κι εγώ πιστεύω ότι τα σκουλήκια που εκμεταλλεύονται τον πόνο ταλαιπωρημένων ανθρώπων δεν έχουν ιδεολογία. Προφάσεις είναι όλα για προσβάσεις από εδώ ή από εκεί.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Ιούλ 2021, 18:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 18:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 17:30
κανείς δεν έχει πρόβλημα με ανθρώπους οι οποίοι έκαναν αίτηση η οποία εξετάστηκε και εγκρίθηκε για να έρθουν εδώ
:smt023
Εγώ είπα ότι έχω και εξηγώ συγκεκριμένα. Ακόμα κι αν έχει έρθει κάποιος νόμιμα και ζει και εργάζεται κανονικά, αν μετά θελήσει να επιβάλει την σαρία στην περιοχή του και κάνει αυτά που βλέπω σε Αγγλικές πόλεις, μια χαρά πρόβλημα έχω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Εχετε προβλημα με τους μεταναστες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2021, 18:53

Θα συμπληρώσω ότι υπάρχει θετική αντιμετώπιση και για ανθρώπους που μπήκαν λαθραία αλλά έδειξαν πραγματική διάθεση ενσωμάτωσης στα ελληνικά δεδομένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών