Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11925
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 31 Ιούλ 2021, 14:46

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2021, 14:55

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:38
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:40
Επισης το θα του σπάσω το κεφάλι είναι έκφραση που τη λέω γενικά. Δεν το εννοώ. Όπως κι εκείνος μου λέει 4 λεπτά είσαι και μου κάνει με τα χέρια στο λαιμό, που επίσης ξέρω δεν το εννοεί. Γενικά το να πεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις κιόλας.
Εεε ναι και μόνο που το λέει είναι καραμπινατο red flag κι εσύ που λες το άλλο τοξική αλλά εσύ πιο πιθανό να παίξεις φρίσμπι με τον Κέρβερο.
Δεν το λέει με αυτό τον τρόπο, όπως και δεν το λέω με αυτό τον τρόπο.
Otto Weininger έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:38
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 10:40
Επισης το θα του σπάσω το κεφάλι είναι έκφραση που τη λέω γενικά. Δεν το εννοώ. Όπως κι εκείνος μου λέει 4 λεπτά είσαι και μου κάνει με τα χέρια στο λαιμό, που επίσης ξέρω δεν το εννοεί. Γενικά το να πεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις κιόλας.
Εεε ναι και μόνο που το λέει είναι καραμπινατο red flag κι εσύ που λες το άλλο τοξική αλλά εσύ πιο πιθανό να παίξεις φρίσμπι με τον Κέρβερο.

Τι είναι το "4 λεπτά είσαι" ; Μόνο εγώ δεν κατάλαβα;
Και καλά μωρέ μαλακίες ότι σε 4 λεπτά με έχει πνίξει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 31 Ιούλ 2021, 14:55

Έξι γυναικοκτονίες στην Ελλάδα μέσα σε επτά μήνες

►Τον Ιανουάριο, μια 54χρονη για Μεσκλά των Χανίων έπεσε νεκρή από τα χέρια του συντρόφου της με 14 μαχαιριές. Η αγριότητα του εγκλήματος καταγράφηκε με λεπτομέρειες στην αναφορά του ιατροδικαστή.

►Τον Απρίλιο η 28χρονη Κωνσταντίνα εγκατέλειψε τον σύζυγό της στη Μακρινίτσα, έπειτα από μια κακοποιητική σχέση αρκετών ετών. Η άτυχη γυναίκα πλήρωσε με τη ζωή της, καθώς ο εν διαστάσει σύζυγός της πήγε στο σπίτι και την πυροβόλησε εν ψυχρώ. Παράλληλα, πυροβόλησε και σκότωσε και τον αδελφό της.

►Η περίπτωση της γυναικοκτονίας της Καρολάιν, η οποία δολοφονήθηκε τον Μάιο μπροστά στο 11 μηνών παιδί της, ήταν εκείνη που συγκέντρωσε και τα περισσότερα φώτα της δημοσιότητα. Ο δολοφόνος σύζυγός της έστησε μια ολόκληρη ληστεία για να κρύψει την αλήθεια από τους αστυνομικούς. Η ΕΛ.ΑΣ και η ηγεσία της διέρρεαν για πολύ καιρό ότι είναι κοντά στους δράστες, στους οποίους είχα αποδοθεί τα χαρακτηριστικά «αλλοδαπών ποινικών», ενώ οι αστυνομικοί έδερναν και τέσσερις ημέρες έναν Γεωργιανοί προκειμένου να ομολογήσει ένα έγκλημα που δεν διέπραξε. Τελικά, ο Μπάμπης Αναγνωστόπουλος, υπό το βάρος των αποδεικτικών στοιχείων, ομολόγησε την αποτρόπαια πράξη του.

►Τον Ιούνιο, η 64χρονη Ελένη θα πέσει νεκρή έξω από το σπίτι της, όπου ο εν διαστάσει σύζυγός της είχε στήσει καρτέρι και την πυροβόλησε. Αρχικά ο δράστης θα πει ότι είχαν οικονομικές διαφορές για να δηλώσει στη συνέχεια ότι η συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη. Αργότερα, οι αποκαλύψεις έφεραν στο φως μια σχέση κακοποιητική με πολλή βία, σωματική και ψυχολογική.

►Μόλις πριν από μερικές ημέρες η 26χρονη Γαρυφαλιά δολοφονήθηκε από τον 30χρονο σύντροφό της, ενώ έκαναν οι δυο τους διακοπές στη Φολέγανδρο. Ο δράστης έσπρωξε την κοπέλα από τα βράχια, ενώ προηγουμένως, όπως φαίνεται στην ιατροδικαστική έκθεση, την είχε ξυλοφορτώσει άγρια. Ο ίδιος, όταν ομολόγησε, μίλησε για την «κακιά στιγμή» και πως «χάλασε η φάση».


https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/30 ... epta-mines

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 14:58

Χαοτικός έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:27
Το παιδί είναι 11 χρονών. Ξαφνικά βρέθηκε χωρίς σπίτι. Φαντάζομαι τη στιγμή που το έμαθε το κακόμοιρο.

Αρχιδάκια άρρωστοι εγωιστές. Μουνόπανα γαμώ τον εαυτούλη σας.
Μπορεί να ήταν και μπροστά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 31 Ιούλ 2021, 15:01

Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:55


Και καλά μωρέ μαλακίες ότι σε 4 λεπτά με έχει πνίξει.
Α,οκ, που να μου πάει το μυαλό ότι θέλει 4 λεπτά για να πνιξει κάποιον :smt005:

Τέλος πάντων, αυτα δεν είναι εκφράσεις που λέγονται, ούτε για πλάκα. Έχει δίκιο ο νάνος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Ιούλ 2021, 15:12

Αυτό το τομάρι τώρα πρέπει να το ταΐζουμε εμείς στη φυλακή μέχρι να βγει και να κυκλοφορεί ανάμεσά μας; Κανονικά έπρεπε να μπορεί να φυλακιστεί στη χώρα του.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 15:17

Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:46
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11925
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 31 Ιούλ 2021, 15:20

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17
Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:46
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Δεν νομίζω. Μόνο μια μειοψηφία των ''γυναικοκτονιών'' γίνεται για λόγους ζήλιας ή υπερβολικής κτητικότητας.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 15:23

Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:20
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17
Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:46

Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Δεν νομίζω. Μόνο μια μειοψηφία των ''γυναικοκτονιών'' γίνεται για λόγους ζήλιας ή υπερβολικής κτητικότητας.
Γίνεται εξαιτίας της κατάχρησης της κτητικότητας. Ναι, είναι σπανιότερο. Βέβαια κάθε ζωή αξίζει.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 15:27

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17
Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:46
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 11:51
Η ζήλεια για παράδειγμα, είναι ένα συναίσθημα που ωθεί τους συντρόφους στο να ανήκει ο ένας στον άλλο.

Θέλει η δικιά μου να γ@μηθεί με άλλους; Ας γ@μηθεί. Αν με θελήσει, εδώ θα είμαι και θα την περιμένω.

Και με τις φιλενάδες της ας βγαίνει, για να λένε τα δικά τους.

Αρκεί βέβαια να έχω κι εγώ το δικαίωμα να τα κάνω αυτά.
Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Όλως τυχαίως, οι γυναικοκτονίες επιτρέπονται στις πολυγαμικές κοινωνίες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 15:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:27
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17
Scouser έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:46

Αν μπορεί να γαμιέται με όποιον θέλει και εσύ με όποια θέλεις, τότε τι ακριβώς την κάνει ''δικιά σου''; Το θέτω έτσι γιατί εσύ χρησιμοποίησες τον όρο.
Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Όλως τυχαίως, οι γυναικοκτονίες επιτρέπονται στις πολυγαμικές πατριαρχικές κοινωνίες.
Βασικά πρόκειται για κοινωνίες που δεν γνωρίζουν τι εστί "ανθρώπινα δικαιώματα".

Η δύση θα λύσει αυτά τα ζητήματα με τελείως άλλο τρόπο.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 15:46

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:27
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17


Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Όλως τυχαίως, οι γυναικοκτονίες επιτρέπονται στις πολυγαμικές πατριαρχικές κοινωνίες.
Βασικά πρόκειται για κοινωνίες που δεν γνωρίζουν τι εστί "ανθρώπινα δικαιώματα".

Η δύση θα λύσει αυτά τα ζητήματα με τελείως άλλο τρόπο.
Το ανέφερα ως ένα παράδειγμα πολυγαμίας, που κατά τα φαινόμενα δεν μειώνει αλλά τονώνει το δικαίωμα στην κτητικότητα.

Στη Δύση ελάχιστοι μπορούν να ανταπεξέλθουν στα ζητούμενα της μη μονογαμικής αλλά "ελεύθερης" σχέσης. Οι περισσότεροι το λένε με αμιγώς μονόπλευρη διάθεση τύπου "εγώ μπορώ να θέλω πολλούς ή πολλές αλλά εσύ πρέπει να θέλεις μόνον εμένα".
:lol:

Η αδιαφορία για τη διαθεσιμότητα του/της άλλης, συνεπάγεται γενικότερη αδιαφορία για το άτομο και αυτό συμβαινει σε αμιγώς σεξουαλικές σχέσεις, με μηδενικό συναισθηματικό ενδιαφέρον.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 31 Ιούλ 2021, 15:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:46
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:27


Όλως τυχαίως, οι γυναικοκτονίες επιτρέπονται στις πολυγαμικές πατριαρχικές κοινωνίες.
Βασικά πρόκειται για κοινωνίες που δεν γνωρίζουν τι εστί "ανθρώπινα δικαιώματα".

Η δύση θα λύσει αυτά τα ζητήματα με τελείως άλλο τρόπο.
Το ανέφερα ως ένα παράδειγμα πολυγαμίας, που κατά τα φαινόμενα δεν μειώνει αλλά τονώνει το δικαίωμα στην κτητικότητα.

Στη Δύση ελάχιστοι μπορούν να ανταπεξέλθουν στα ζητούμενα της μη μονογαμικής αλλά "ελεύθερης" σχέσης. Οι περισσότεροι το λένε με αμιγώς μονόπλευρη διάθεση τύπου "εγώ μπορώ να θέλω πολλούς ή πολλές αλλά εσύ πρέπει να θέλεις μόνον εμένα".
:lol:

Η αδιαφορία για τη διαθεσιμότητα του/της άλλης, συνεπάγεται γενικότερη αδιαφορία για το άτομο και αυτό συμβαινει σε αμιγώς σεξουαλικές σχέσεις, με μηδενικό συναισθηματικό ενδιαφέρον.
Μέσες-άκρες, συμφωνώ.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Ιούλ 2021, 15:51

Otto Weininger έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:01
Naida έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 14:55


Και καλά μωρέ μαλακίες ότι σε 4 λεπτά με έχει πνίξει.
Α,οκ, που να μου πάει το μυαλό ότι θέλει 4 λεπτά για να πνιξει κάποιον :smt005:

Τέλος πάντων, αυτα δεν είναι εκφράσεις που λέγονται, ούτε για πλάκα. Έχει δίκιο ο νάνος.
Σιγά μη ξέρει πόσο χρόνος χρειάζεται για να με πνίξει, αυτό του ρθε :lol:
Δεν μου το λέει πει ποτέ στα σοβαρά.
Εσύ δεν έχεις πει ποτέ σε άνθρωπο θα σε σκοτώσω; εντάξει μη τα βλέπουμε όλα υπερβολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιούλ 2021, 15:53

AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:27
AlienWay έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:17


Τίποτα απολύτως. Ο όρος αυτός χρησιμοποιείται εθιμοτυπικά. Και κακώς. Υποδηλώνει σεξισμό και κτητικότητα. Αν δεν υπήρχε η κτητικότητα και η μονογαμία, δεν θα υπήρχαν και οι γυναικοκτονίες.
Όλως τυχαίως, οι γυναικοκτονίες επιτρέπονται στις πολυγαμικές πατριαρχικές κοινωνίες.
Βασικά πρόκειται για κοινωνίες που δεν γνωρίζουν τι εστί "ανθρώπινα δικαιώματα".

Η δύση θα λύσει αυτά τα ζητήματα με τελείως άλλο τρόπο.
Ε ναι, αλλά κάπου το έχουμε κάνει ίσωμα, δεν νομίζεις;

Πατριαρχία εδώ, πατριαρχία εκεί, πατριαρχία παραπέρα.

Έτσι, για να ´χουμε να λέμε. Αλλά για τα νομικά δικαιώματα την γυναικών εδώ, εκεί η παραπέρα, ούτε κουβέντα.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών