Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23830
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2021, 14:34

Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13772
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Αύγ 2021, 14:44

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:58
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:40


Κοντεύω τα 40(σε χρόνια όχι σε μέρες :lol: ) ξέρω. Αγκαλιάζω την σκοτεινή του φύση και την γνωρίζω. Δεν έχω ανιχνεύσει κίνδυνο.
Καλό θα είναι να μην αγκαλιάζεις την σκοτεινή φύση ενός ανθρώπου. Το Έρεβος δεν είναι παιγνίδισμα στο ημίφως. Εκεί δεν υπάρχει κάτι να ανιχνεύσεις. Φεύγεις.

Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Διαφωνώ. Διότι υπήρξαν και υπάρχουν πολλές άλλες, που είχαν την ίδια πεποίθηση με σένα. Δεν αποτελείς εξαίρεση του κανόνα. Προσέχουμε για να εχουμε. Το θέμα δεν είναι να βγαίνουμε μετά και να κατηγορούμε τη μοίρα μας, τις συνθήκες και την Πατριαρχία, να κάνουμε εκδηλώσεις, θεωρώντας τον ανδρικό πληθυσμό συλλήβδην ως, εν δυνάμει βιαστές. Καλό θα είναι να κριτικάρουμε και λίγο τις δικές μας επιλογές στο θέμα των συναναστροφών μας. Η πρόληψη σώζει. Η θεραπεία είναι το επώδυνο κομμάτι, δυστυχώς. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν απ'τη μια μέρα στην άλλη, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία. Και γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε όλοι. Άντρες, γυναίκες.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 14:46

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Μαρη ΓΑΛΗ , τι σχέση έχει η πατριαρχική νοοτροπία που ταλανιζει (πςςςς) τα δύο φύλα και την αντιμαχομεθα με τι εκφράσεις χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι πάνω στο χαλαρό του;
Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38188
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 14:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Μαρη ΓΑΛΗ , τι σχέση έχει η πατριαρχική νοοτροπία που ταλανιζει (πςςςς) τα δύο φύλα και την αντιμαχομεθα με τι εκφράσεις χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι πάνω στο χαλαρό του;
Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Και όταν είναι πιωμένοι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 14:48

sys3x έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Μαρη ΓΑΛΗ , τι σχέση έχει η πατριαρχική νοοτροπία που ταλανιζει (πςςςς) τα δύο φύλα και την αντιμαχομεθα με τι εκφράσεις χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι πάνω στο χαλαρό του;
Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Και όταν είναι πιωμένοι.
Ουσιαστικώς, το ίδιο είναι. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Αρχαία Κατσαρίδα
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 01 Αύγ 2021, 00:32
Phorum.gr user: Aρχαία Κατσαρίδα

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχαία Κατσαρίδα » 01 Αύγ 2021, 14:50

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:34
Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
:+1:

κι εγώ το ίδιο

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 15:01

Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:32
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Το μόνο που λέει είναι ότι δεν έχεις λειτουργικές συνάψεις μεταξύ αμυγδαλής εγκεφάλου και φλοιού.
Νομίζω αν μου προκαλούσε φόβο θα υπήρχε προβλήμα.

Welcome back!!!
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:44
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 13:58


Καλό θα είναι να μην αγκαλιάζεις την σκοτεινή φύση ενός ανθρώπου. Το Έρεβος δεν είναι παιγνίδισμα στο ημίφως. Εκεί δεν υπάρχει κάτι να ανιχνεύσεις. Φεύγεις.

Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Διαφωνώ. Διότι υπήρξαν και υπάρχουν πολλές άλλες, που είχαν την ίδια πεποίθηση με σένα. Δεν αποτελείς εξαίρεση του κανόνα. Προσέχουμε για να εχουμε. Το θέμα δεν είναι να βγαίνουμε μετά και να κατηγορούμε τη μοίρα μας, τις συνθήκες και την Πατριαρχία, να κάνουμε εκδηλώσεις, θεωρώντας τον ανδρικό πληθυσμό συλλήβδην ως, εν δυνάμει βιαστές. Καλό θα είναι να κριτικάρουμε και λίγο τις δικές μας επιλογές στο θέμα των συναναστροφών μας. Η πρόληψη σώζει. Η θεραπεία είναι το επώδυνο κομμάτι, δυστυχώς. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν απ'τη μια μέρα στην άλλη, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία. Και γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε όλοι. Άντρες, γυναίκες.
Μου λες να πάρω μέτρα πρόληψης για κάτι που θεωρείς εσύ ότι θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο αμφισβητώντας την δική μου κρίση που τον γνωρίζω. Και μπλέκεις μέσα και όλοι άντρες εν δυνάμει βιαστές. Που στην ουσία όταν μας λέτε να φυλαγομαστε απο παντού αυτό υπαινισσεστε εσείς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Μαρη ΓΑΛΗ , τι σχέση έχει η πατριαρχική νοοτροπία που ταλανιζει (πςςςς) τα δύο φύλα και την αντιμαχομεθα με τι εκφράσεις χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι πάνω στο χαλαρό του;
Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Ναι ε; δηλαδή εγώ 0ου λέω στην κολλητή μου μαρη έτσι και μπλέξεις με αυτόν θα σε σκοτώσω, το εννοώ και εκφράζει νοοτροπία; ή όταν μου έλεγε η μάνα μου αν δεν βρω το σπίτι μαζεμένο θα σε γδαρω ζωντανή, το εννοούσε. Ελάτε ρε παιδιά τώρα, μην τεντωμουμε μια φράση. Όχι τίποτα άλλο του έχω πει χειρότερα που σαφώς δεν είμαι ικανή να τα κανω. Πιστεύω :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13772
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Αύγ 2021, 15:09

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01

Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:44
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28




Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Διαφωνώ. Διότι υπήρξαν και υπάρχουν πολλές άλλες, που είχαν την ίδια πεποίθηση με σένα. Δεν αποτελείς εξαίρεση του κανόνα. Προσέχουμε για να εχουμε. Το θέμα δεν είναι να βγαίνουμε μετά και να κατηγορούμε τη μοίρα μας, τις συνθήκες και την Πατριαρχία, να κάνουμε εκδηλώσεις, θεωρώντας τον ανδρικό πληθυσμό συλλήβδην ως, εν δυνάμει βιαστές. Καλό θα είναι να κριτικάρουμε και λίγο τις δικές μας επιλογές στο θέμα των συναναστροφών μας. Η πρόληψη σώζει. Η θεραπεία είναι το επώδυνο κομμάτι, δυστυχώς. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν απ'τη μια μέρα στην άλλη, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία. Και γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε όλοι. Άντρες, γυναίκες.
Μου λες να πάρω μέτρα πρόληψης για κάτι που θεωρείς εσύ ότι θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο αμφισβητώντας την δική μου κρίση που τον γνωρίζω. Και μπλέκεις μέσα και όλοι άντρες εν δυνάμει βιαστές. Που στην ουσία όταν μας λέτε να φυλαγομαστε απο παντού αυτό υπαινισσεστε εσείς.
Σου λέω το σαφές. Αλλά επιμένεις εμμονικά πως η πρόληψη δεν σε αφορά, διότι είσαι ενημερωμένη και καλυμμένη πλήρως. Πολλές γυναίκες το έχουν υποστηρίξει αυτό να ξέρεις. Και βρέθηκαν στην καλλίτερη περίπτωση κακοποιημένες. Διότι εμπιστεύτηκαν τη δική τους κρίση.
Το ''εσείς'' δεν το αντιλαμβάνομαι. Με μένα συνομιλείς. Και δεν υπαινίσσομαι τίποτα. Στο λέγω ξεκάθαρα.

Τα υπόλοιπα που έγραψα; Μπα..Πήγαν στο βρόντο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πασιφάη την 01 Αύγ 2021, 15:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19440
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:11

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:34
Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
Πρέπει σε δικαστήριο να έχει ειδική νομική βαρύτητα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων;

Δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα αλλά δικαστικό
Ο φόνος μιας γυναίκας θα πρέπει να τιμωρείται περισσότερο από τον φονο ενός άνδρα;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20361
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Αύγ 2021, 15:11

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01


Νομίζω αν μου προκαλούσε φόβο θα υπήρχε προβλήμα.
Εμένα μου φαίνεται ο ορισμός του "τρεχάτε ποδαράκια μου". Από εκεί και πέρα είναι θέμα επιλογών, αλλά κάτι τέτοια για μένα είναι red flags. :102:
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23830
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2021, 15:16

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:11
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:34
Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
Πρέπει σε δικαστήριο να έχει ειδική νομική βαρύτητα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων;

Δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα αλλά δικαστικό
Ο φόνος μιας γυναίκας θα πρέπει να τιμωρείται περισσότερο από τον φονο ενός άνδρα;
Τα έχουμε πει αυτά. ΉΔΗ τιμωρείται περισσότερο (και κακώς).
Ζούμε σε μία οικονομία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19440
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:19

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:34
Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
Ο όρος γυναικοκτονια είναι αντίστροφος ρατσισμός εναντίον του ανδρικού φύλου και προσπαθεί να εδραιώσει την αντίληψη ότι ο φονος μιας γυναίκας είναι πιο ειδεχθές έγκλημα από τον φονο ενός άνδρα
Και εάν αυτό αποκτήσει και νομική βαρύτητα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων είναι στην πράξη κατάργηση της νομικής ισότητας των δύο φύλων

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19440
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:20

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:11
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:34
Κι εγώ στην αρχή θεωρούσα ότι δεν πρέπει να υφισταται ο όρος γυναικοκτονία, αλλά τελικά άλλαξα γνώμη

Mea culpa!
Πρέπει σε δικαστήριο να έχει ειδική νομική βαρύτητα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων;

Δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα αλλά δικαστικό
Ο φόνος μιας γυναίκας θα πρέπει να τιμωρείται περισσότερο από τον φονο ενός άνδρα;
Τα έχουμε πει αυτά. ΉΔΗ τιμωρείται περισσότερο (και κακώς).
Αρα συμφωνείς μαζί μου :D

Το να σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου δεν είναι το ίδιο απεχθές έγκλημα με το να σκοτώσει η γυναίκα μου εμένα ;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 15:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:20
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:16
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:11


Πρέπει σε δικαστήριο να έχει ειδική νομική βαρύτητα στην έκδοση δικαστικών αποφάσεων;

Δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα αλλά δικαστικό
Ο φόνος μιας γυναίκας θα πρέπει να τιμωρείται περισσότερο από τον φονο ενός άνδρα;
Τα έχουμε πει αυτά. ΉΔΗ τιμωρείται περισσότερο (και κακώς).
Αρα συμφωνείς μαζί μου :D

Το να σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου δεν είναι το ίδιο απεχθές έγκλημα με το να σκοτώσει η γυναίκα μου εμένα ;
Διαφωνώ.

Το ειδεχθές του κάθε εγκλήματος, δεν έχει σχέση με το φύλο του θύματος ή του δράστη.
Εννοώ ότι η ποινή δεν θα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη αν ο φόνος προσδιορίζεται ως ανθρωποκτονία ή γυναικοκτονία. Τα επί μέρους στοιχεία του κάθε φόνου, μετράνε.
Gavalas for President! :grfl:

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19440
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:21
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:20
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:16


Τα έχουμε πει αυτά. ΉΔΗ τιμωρείται περισσότερο (και κακώς).
Αρα συμφωνείς μαζί μου :D

Το να σκοτώσω εγώ την γυναίκα μου δεν είναι το ίδιο απεχθές έγκλημα με το να σκοτώσει η γυναίκα μου εμένα ;
Διαφωνώ.

Το ειδεχθές του κάθε εγκλήματος, δεν έχει σχέση με το φύλο του θύματος ή του δράστη.
Εννοώ ότι η ποινή δεν θα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη αν ο φόνος προσδιορίζεται ως ανθρωποκτονία ή γυναικοκτονία. Τα επί μέρους στοιχεία του κάθε φόνου, μετράνε.
Ή όλη συζήτηση για τον όρο γυναικοκτονια δεν είναι φιλοσοφικη θεωρητική συζήτηση έχει νομικές δικαστικές αποφάσεις :D

Αλήθεια ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει λιγώτερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ; :wink

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών