Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 15:31

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01
Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:32
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Το μόνο που λέει είναι ότι δεν έχεις λειτουργικές συνάψεις μεταξύ αμυγδαλής εγκεφάλου και φλοιού.
Νομίζω αν μου προκαλούσε φόβο θα υπήρχε προβλήμα.

Welcome back!!!
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:44
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28




Ουδέποτε αισθάνθηκα τον παραμικρό φόβο για μένα όσο οργισμένο και αν τον έχω δει. Αυτό προσωπικά λέει πολλά.
Διαφωνώ. Διότι υπήρξαν και υπάρχουν πολλές άλλες, που είχαν την ίδια πεποίθηση με σένα. Δεν αποτελείς εξαίρεση του κανόνα. Προσέχουμε για να εχουμε. Το θέμα δεν είναι να βγαίνουμε μετά και να κατηγορούμε τη μοίρα μας, τις συνθήκες και την Πατριαρχία, να κάνουμε εκδηλώσεις, θεωρώντας τον ανδρικό πληθυσμό συλλήβδην ως, εν δυνάμει βιαστές. Καλό θα είναι να κριτικάρουμε και λίγο τις δικές μας επιλογές στο θέμα των συναναστροφών μας. Η πρόληψη σώζει. Η θεραπεία είναι το επώδυνο κομμάτι, δυστυχώς. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν απ'τη μια μέρα στην άλλη, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία. Και γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε όλοι. Άντρες, γυναίκες.
Μου λες να πάρω μέτρα πρόληψης για κάτι που θεωρείς εσύ ότι θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο αμφισβητώντας την δική μου κρίση που τον γνωρίζω. Και μπλέκεις μέσα και όλοι άντρες εν δυνάμει βιαστές. Που στην ουσία όταν μας λέτε να φυλαγομαστε απο παντού αυτό υπαινισσεστε εσείς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:28

Μαρη ΓΑΛΗ , τι σχέση έχει η πατριαρχική νοοτροπία που ταλανιζει (πςςςς) τα δύο φύλα και την αντιμαχομεθα με τι εκφράσεις χρησιμοποιεί ένα ζευγάρι πάνω στο χαλαρό του;
Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Ναι ε; δηλαδή εγώ 0ου λέω στην κολλητή μου μαρη έτσι και μπλέξεις με αυτόν θα σε σκοτώσω, το εννοώ και εκφράζει νοοτροπία; ή όταν μου έλεγε η μάνα μου αν δεν βρω το σπίτι μαζεμένο θα σε γδαρω ζωντανή, το εννοούσε. Ελάτε ρε παιδιά τώρα, μην τεντωμουμε μια φράση. Όχι τίποτα άλλο του έχω πει χειρότερα που σαφώς δεν είμαι ικανή να τα κανω. Πιστεύω :lol:
Έλα ρε Νάιδα τώρα, το θέμα δεν είναι τι λες εσύ στο δικό σου αλλά τι λένε τα βλαμμένα που φωνάζουν "κι εσύ κι εσύ κι εσύ είσαι βιαστής" κι εσύ συμφωνείς μαζί τους.

Ε, ας κρατάνε κι ένα ταμπελάκι "όλοι οι άντρες έχουν πατριαρχική νοοτροπία και κουλτούρα βιασμού εκτός από τον τύπο της Νάιδας", να λήξει το θέμα.

Εμένα πάντως αν μου' λεγε η μάνα μου "θα σε γδάρω ζωντανή" όταν ήμουν μικρή, θα ανατρίχιαζα. :-?
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Αύγ 2021, 15:43

Όλα είναι θέμα context. Σχεδόν όλα, οκ κάποια είναι κ υπερβολή, αλλά συμφωνώ με τη ναιδα που την αποπηρατε ότι νταξ άλλο να σου λέει η γκομενα σου χαϊδευτικά ότι αν την κερατώσεις θα στα κοψει κ άλλο να έχει παρανοϊκή συμπεριφορά κ να φοβάσαι ότι όντως θα το έκανε. Ας μη φοβόμαστε τις λέξεις τόσο πολύ. Είναι απλά λέξεις

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 15:44

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:26

Ή όλη συζήτηση για τον όρο γυναικοκτονια δεν είναι φιλοσοφικη θεωρητική συζήτηση έχει νομικές δικαστικές αποφάσεις :D

Αλήθεια ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει λιγώτερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ; :wink
Ο όρος γυναικοκτονία καθιερώνεται για να αναδείξει το φαινόμενο της βίας ανδρών προς τις γυναίκες/συντρόφους τους που μπορεί να οδηγήσει και σε δολοφονία.
Αναδεικνύοντας το πρόβλημα ξεκινάει ένας διάλογος που θα βοηθήσει να προλάβουμε τέτοια φαινόμενα στο μέλλον. Πολλές γυναίκες που δέχονται τη βία αντιλαμβάνονται οτι αυτό δεν είναι κάτι "φυσιολογικό" και μπορεί να τις κοστίσει τη ζωή τους. Κάποιοι γείτονες που έβλεπαν τη βία και δεν έκαναν τίποτα, θα κινητοποιηθούν περισσότερο. Πιθανόν και κάποιοι βίαιοι άντρες να αντιληφθούν το πρόβλημα τους και να αναζητήσουν βοήθεια από ψυχολόγο.

Δεν είναι ούτε νομικό το θέμα, ούτε ρατσισμός εναντίον των ανδρών. Δυστυχώς πρέπει να σας κάνουν τόσο απλά πράγματα 50αρακια για να καταλάβετε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 15:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:43
Όλα είναι θέμα context. Σχεδόν όλα, οκ κάποια είναι κ υπερβολή, αλλά συμφωνώ με τη ναιδα που την αποπηρατε ότι νταξ άλλο να σου λέει η γκομενα σου χαϊδευτικά ότι αν την κερατώσεις θα στα κοψει κ άλλο να έχει παρανοϊκή συμπεριφορά κ να φοβάσαι ότι όντως θα το έκανε. Ας μη φοβόμαστε τις λέξεις τόσο πολύ. Είναι απλά λέξεις
Τη Νάιδα δεν την αποπήραμε για τους διαλόγους της με τον φίλο της αλλά γιατί οι συγκεκριμένοι διάλογοι είναι αμιγώς πατριαρχικού τύπου χαριτωμενιές.

Xαριτωμένο εδώ και αφόρητα πατριαρχικό εκεί, δε λέει. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:50

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:44
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:26

Ή όλη συζήτηση για τον όρο γυναικοκτονια δεν είναι φιλοσοφικη θεωρητική συζήτηση έχει νομικές δικαστικές αποφάσεις :D

Αλήθεια ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει λιγώτερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ; :wink
Ο όρος γυναικοκτονία καθιερώνεται για να αναδείξει το φαινόμενο της βίας ανδρών προς τις γυναίκες/συντρόφους τους που μπορεί να οδηγήσει και σε δολοφονία.
Αναδεικνύοντας το πρόβλημα ξεκινάει ένας διάλογος που θα βοηθήσει να προλάβουμε τέτοια φαινόμενα στο μέλλον. Πολλές γυναίκες που δέχονται τη βία αντιλαμβάνονται οτι αυτό δεν είναι κάτι "φυσιολογικό" και μπορεί να τις κοστίσει τη ζωή τους. Κάποιοι γείτονες που έβλεπαν τη βία και δεν έκαναν τίποτα, θα κινητοποιηθούν περισσότερο. Πιθανόν και κάποιοι βίαιοι άντρες να αντιληφθούν το πρόβλημα τους και να αναζητήσουν βοήθεια από ψυχολόγο.

Δεν είναι ούτε νομικό το θέμα, ούτε ρατσισμός εναντίον των ανδρών. Δυστυχώς πρέπει να σας κάνουν τόσο απλά πράγματα 50αρακια για να καταλάβετε.
Το θέμα είναι νομικό και θα επηρεάσει δικαστικές αποφάσεις

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 15:51

Έστω οτι είναι έτσι. Εσένα γιατί σε καίει τόσο αν πχ ρίξει 25 χρόνια σε ένα γυναικοκτόνο αντί για 20

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 15:52

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:44
Δεν είναι ούτε νομικό το θέμα, ούτε ρατσισμός εναντίον των ανδρών. Δυστυχώς πρέπει να σας κάνουν τόσο απλά πράγματα 50αρακια για να καταλάβετε.
Δεν πας να τα κάνεις πενηνταράκια και σε κάποιους πολυπολιτισμικούς συμπολίτες μας;

Κι έλα να μας πεις μετά, σε τι κέρματα σου έδωσαν ρέστα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 15:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:52
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:44
Δεν είναι ούτε νομικό το θέμα, ούτε ρατσισμός εναντίον των ανδρών. Δυστυχώς πρέπει να σας κάνουν τόσο απλά πράγματα 50αρακια για να καταλάβετε.
Δεν πας να τα κάνεις πενηνταράκια και σε κάποιους πολυπολιτισμικούς συμπολίτες μας;

Κι έλα να μας πεις μετά, σε τι κέρματα σου έδωσαν ρέστα.
αυτό τώρα που κολλάει; Σε αυτό το φόρουμ γράφω, με εσάς συνομιλώ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 15:54

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:43
Όλα είναι θέμα context. Σχεδόν όλα, οκ κάποια είναι κ υπερβολή, αλλά συμφωνώ με τη ναιδα που την αποπηρατε ότι νταξ άλλο να σου λέει η γκομενα σου χαϊδευτικά ότι αν την κερατώσεις θα στα κοψει κ άλλο να έχει παρανοϊκή συμπεριφορά κ να φοβάσαι ότι όντως θα το έκανε. Ας μη φοβόμαστε τις λέξεις τόσο πολύ. Είναι απλά λέξεις
https://youtube.com/shorts/sxOb1wX4-fw?feature=share
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 15:56

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:51
Έστω οτι είναι έτσι. Εσένα γιατί σε καίει τόσο αν πχ ρίξει 25 χρόνια σε ένα γυναικοκτόνο αντί για 20
Ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει μικρότερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ;
Σε περίπτωση που τους σκοτώσει το έτερον τους ήμισυ οι ποινές για το ίδιο έγκλημα θα πρέπει να είναι διαφορετικές;

Δεν είναι αυτό ΑΝΙΣΌΤΗΤΑ των δύο φύλων;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 15:57

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:52
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:44
Δεν είναι ούτε νομικό το θέμα, ούτε ρατσισμός εναντίον των ανδρών. Δυστυχώς πρέπει να σας κάνουν τόσο απλά πράγματα 50αρακια για να καταλάβετε.
Δεν πας να τα κάνεις πενηνταράκια και σε κάποιους πολυπολιτισμικούς συμπολίτες μας;

Κι έλα να μας πεις μετά, σε τι κέρματα σου έδωσαν ρέστα.
αυτό τώρα που κολλάει; Σε αυτό το φόρουμ γράφω, με εσάς συνομιλώ.
Με εμάς συνομιλείς αλλά το θέμα της "γυναικοκτονίας" δεν αφορά διαδικαστικό του φόρουμ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 16:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:56
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:51
Έστω οτι είναι έτσι. Εσένα γιατί σε καίει τόσο αν πχ ρίξει 25 χρόνια σε ένα γυναικοκτόνο αντί για 20
Ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει μικρότερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ;
Σε περίπτωση που τους σκοτώσει το έτερον τους ήμισυ οι ποινές για το ίδιο έγκλημα θα πρέπει να είναι διαφορετικές;

Δεν είναι αυτό ΑΝΙΣΌΤΗΤΑ των δύο φύλων;
το θέμα είναι η πρόληψη. Αν γίνει το κακό μετά καταστρέφονται όλοι οποία και αν ειναι η ποινή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Αύγ 2021, 16:03

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:01

το θέμα είναι η πρόληψη.
Α ναι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 16:07

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:56
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:51
Έστω οτι είναι έτσι. Εσένα γιατί σε καίει τόσο αν πχ ρίξει 25 χρόνια σε ένα γυναικοκτόνο αντί για 20
Ή ζωή του παντρεμένου γιου σου έχει μικρότερη αξία από την ζωή της παντρεμένης κόρης σου ;
Σε περίπτωση που τους σκοτώσει το έτερον τους ήμισυ οι ποινές για το ίδιο έγκλημα θα πρέπει να είναι διαφορετικές;

Δεν είναι αυτό ΑΝΙΣΌΤΗΤΑ των δύο φύλων;
το θέμα είναι η πρόληψη. Αν γίνει το κακό μετά καταστρέφονται όλοι οποία και αν ειναι η ποινή.
Είναι νομικός ο όρος γυναικοκτονια;
Θα επηρεάζει δικαστικές αποφάσεις;


Σαν πρόληψη τι ενέργειες θα πρέπει να κάνει ή επίσημη πολιτεία;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 16:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:03
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:01

το θέμα είναι η πρόληψη.
Α ναι; :lol:
Ισχύει το ερώτημα που εθεσα :D
Ή επίσημη πολιτεία τι ενέργειες θα πρέπει να κάνει για να αποφεύγει δολοφονίες συζηγων από παντρεμένα ζευγάρια;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών