Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 16:11

Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:09

Σου λέω το σαφές. Αλλά επιμένεις εμμονικά πως η πρόληψη δεν σε αφορά, διότι είσαι ενημερωμένη και καλυμμένη πλήρως. Πολλές γυναίκες το έχουν υποστηρίξει αυτό να ξέρεις. Και βρέθηκαν στην καλλίτερη περίπτωση κακοποιημένες. Διότι εμπιστεύτηκαν τη δική τους κρίση.
Το ''εσείς'' δεν το αντιλαμβάνομαι. Με μένα συνομιλείς. Και δεν υπαινίσσομαι τίποτα. Στο λέγω ξεκάθαρα.

Τα υπόλοιπα που έγραψα; Μπα..Πήγαν στο βρόντο.
Ναι εφόσον υπάρχει κακοποίηση βρε κορίτσι μου να τον ξεκοψωμαζί σου. Εδω δεν υπάρχει κακοποίηση. Αυτό λέω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:31
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01
Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:32


Το μόνο που λέει είναι ότι δεν έχεις λειτουργικές συνάψεις μεταξύ αμυγδαλής εγκεφάλου και φλοιού.
Νομίζω αν μου προκαλούσε φόβο θα υπήρχε προβλήμα.

Welcome back!!!
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:44


Διαφωνώ. Διότι υπήρξαν και υπάρχουν πολλές άλλες, που είχαν την ίδια πεποίθηση με σένα. Δεν αποτελείς εξαίρεση του κανόνα. Προσέχουμε για να εχουμε. Το θέμα δεν είναι να βγαίνουμε μετά και να κατηγορούμε τη μοίρα μας, τις συνθήκες και την Πατριαρχία, να κάνουμε εκδηλώσεις, θεωρώντας τον ανδρικό πληθυσμό συλλήβδην ως, εν δυνάμει βιαστές. Καλό θα είναι να κριτικάρουμε και λίγο τις δικές μας επιλογές στο θέμα των συναναστροφών μας. Η πρόληψη σώζει. Η θεραπεία είναι το επώδυνο κομμάτι, δυστυχώς. Οι κοινωνίες δεν αλλάζουν απ'τη μια μέρα στην άλλη, αν δεν αλλάξει η νοοτροπία. Και γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε όλοι. Άντρες, γυναίκες.
Μου λες να πάρω μέτρα πρόληψης για κάτι που θεωρείς εσύ ότι θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο αμφισβητώντας την δική μου κρίση που τον γνωρίζω. Και μπλέκεις μέσα και όλοι άντρες εν δυνάμει βιαστές. Που στην ουσία όταν μας λέτε να φυλαγομαστε απο παντού αυτό υπαινισσεστε εσείς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 14:46


Γιατί μόνον στο χαλαρό, εκφράζεται η πραγματική νοοτροπία των ανθρώπων.
Ναι ε; δηλαδή εγώ 0ου λέω στην κολλητή μου μαρη έτσι και μπλέξεις με αυτόν θα σε σκοτώσω, το εννοώ και εκφράζει νοοτροπία; ή όταν μου έλεγε η μάνα μου αν δεν βρω το σπίτι μαζεμένο θα σε γδαρω ζωντανή, το εννοούσε. Ελάτε ρε παιδιά τώρα, μην τεντωμουμε μια φράση. Όχι τίποτα άλλο του έχω πει χειρότερα που σαφώς δεν είμαι ικανή να τα κανω. Πιστεύω :lol:
Έλα ρε Νάιδα τώρα, το θέμα δεν είναι τι λες εσύ στο δικό σου αλλά τι λένε τα βλαμμένα που φωνάζουν "κι εσύ κι εσύ κι εσύ είσαι βιαστής" κι εσύ συμφωνείς μαζί τους.

Ε, ας κρατάνε κι ένα ταμπελάκι "όλοι οι άντρες έχουν πατριαρχική νοοτροπία και κουλτούρα βιασμού εκτός από τον τύπο της Νάιδας", να λήξει το θέμα.

Εμένα πάντως αν μου' λεγε η μάνα μου "θα σε γδάρω ζωντανή" όταν ήμουν μικρή, θα ανατρίχιαζα. :-?
Ναι δεν έχουν όλοι οι άντρες πατριαρχική νοοτροπία και κουλτούρα βιασμού. Όσες φορές του συζήτησα
περί βιασμού ποτέ δεν αναφέρθηκε στο θύμα και ευθύνες του θύματος. Και πιανω επίτηδες τέτοια θέματα να δω απόψεις, λέξεις που θα χρησιμοποιήσει, ενστάσεις κτλ.
Και μάλιστα του μετέφερα συζήτηση που είχαμε εδώ και τις απόψεις σας περί ευθυνών να κόψω αντίδραση (δεν του είπα για φόρουμ ότι κάναμε τη συζήτηση αυτή στο γραφείο) και μου είπε επί λέξη
"μερικές είστε αφελώς μαλακισμενες και εμπιστεύεστε αλλά ο βιασμός είναι καθαρά αντρική υπόθεση και εκεί σταματάει οποιαδήποτε συζήτηση".
Και εκεί τον θαυμάζω :klino:
Πατριαρχικές συμπεριφορες ναι βγάζει, σε πατριαρχική κοινωνία και οικογένεια μεγάλωσε αλλά όπως τα καταδικάζω και αντιδρώ στους άλλους το ίδιο και σε αυτόν. Και σε αυτόν ακόμα περισσότερο γιατί με αφορά άμεσα.
Πατριαρχική συμπεριφορές βγάζει και ο κολλητός μου όμως και άλλοι φίλοι μου και δικοί μου άνθρωποι. Αντρές και γυναίκες. Θα τους κάνουμε όλους πέρα; όχι.
Θα αποδεχτούμε τις αντιλήψεις τους; σαφώς και όχι.
Οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 16:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:48
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:43
Όλα είναι θέμα context. Σχεδόν όλα, οκ κάποια είναι κ υπερβολή, αλλά συμφωνώ με τη ναιδα που την αποπηρατε ότι νταξ άλλο να σου λέει η γκομενα σου χαϊδευτικά ότι αν την κερατώσεις θα στα κοψει κ άλλο να έχει παρανοϊκή συμπεριφορά κ να φοβάσαι ότι όντως θα το έκανε. Ας μη φοβόμαστε τις λέξεις τόσο πολύ. Είναι απλά λέξεις
Τη Νάιδα δεν την αποπήραμε για τους διαλόγους της με τον φίλο της αλλά γιατί οι συγκεκριμένοι διάλογοι είναι αμιγώς πατριαρχικού τύπου χαριτωμενιές.

Xαριτωμένο εδώ και αφόρητα πατριαρχικό εκεί, δε λέει. :)
Ξέρεις πόσες πατριαρχικές εκφράσεις ακούω την ημέρα σε όλα τα επίπεδα; πλάκα κάνεις; ακόμα και εγώ χρησιμοποιώ. Οι εκφράσεις είναι το πρόβλημα; οι συμπεριφορές είναι το πρόβλημα που πηγάζουν από νοοτροπίες. Αυτές φυσικά και θα τις καταδικάζω και δεν τις αποδεχομαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Αύγ 2021, 16:21

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:15
Ξέρεις πόσες πατριαρχικές εκφράσεις ακούω την ημέρα σε όλα τα επίπεδα;
Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ενδεδειγμένες πατριαρχικές εκφράσεις, να ξέρομε να τις αποφεύγομε ; :smt017

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 16:23

Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:21
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:15
Ξέρεις πόσες πατριαρχικές εκφράσεις ακούω την ημέρα σε όλα τα επίπεδα;
Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ενδεδειγμένες πατριαρχικές εκφράσεις, να ξέρομε να τις αποφεύγομε ; :smt017
Απειρες. Ότι συμπεριλαμβάνει γυναίκα είσαι, εσείς οι γυναίκες και ότι το υπονοεί με αρνητική χροιά είναι στα don't :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 16:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:03
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:01

το θέμα είναι η πρόληψη.
Α ναι; :lol:
Nαι . Διαφωνείς μήπως;

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 01 Αύγ 2021, 16:27

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:23
Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:21
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:15
Ξέρεις πόσες πατριαρχικές εκφράσεις ακούω την ημέρα σε όλα τα επίπεδα;
Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ενδεδειγμένες πατριαρχικές εκφράσεις, να ξέρομε να τις αποφεύγομε ; :smt017
Απειρες. Ότι συμπεριλαμβάνει γυναίκα είσαι, εσείς οι γυναίκες και ότι το υπονοεί με αρνητική χροιά είναι στα don't :lol:
Εμένα πάντως, όταν μου έχουν πει γυναίκες "άντρας είσαι", ακόμα και τις φορές που γνώριζα ότι το είπαν για να με χώσουν κάποια αγγαρεία, το πήρα απάνω μου και σαν κοπλιμάν. Μάλλον πρέπει να είμαι χαζός, ε;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Αύγ 2021, 16:27

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:03
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:01

το θέμα είναι η πρόληψη.
Α ναι; :lol:
Nαι . Διαφωνείς μήπως;
Nαι, δεν μπορείς να βάλεις καπότα στη μαλακία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 16:30

Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:11
Πασιφάη έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:09

Σου λέω το σαφές. Αλλά επιμένεις εμμονικά πως η πρόληψη δεν σε αφορά, διότι είσαι ενημερωμένη και καλυμμένη πλήρως. Πολλές γυναίκες το έχουν υποστηρίξει αυτό να ξέρεις. Και βρέθηκαν στην καλλίτερη περίπτωση κακοποιημένες. Διότι εμπιστεύτηκαν τη δική τους κρίση.
Το ''εσείς'' δεν το αντιλαμβάνομαι. Με μένα συνομιλείς. Και δεν υπαινίσσομαι τίποτα. Στο λέγω ξεκάθαρα.

Τα υπόλοιπα που έγραψα; Μπα..Πήγαν στο βρόντο.
Ναι εφόσον υπάρχει κακοποίηση βρε κορίτσι μου να τον ξεκοψωμαζί σου. Εδω δεν υπάρχει κακοποίηση. Αυτό λέω.
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:31
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 15:01


Νομίζω αν μου προκαλούσε φόβο θα υπήρχε προβλήμα.

Welcome back!!!

Μου λες να πάρω μέτρα πρόληψης για κάτι που θεωρείς εσύ ότι θέτω τον εαυτό μου σε κίνδυνο αμφισβητώντας την δική μου κρίση που τον γνωρίζω. Και μπλέκεις μέσα και όλοι άντρες εν δυνάμει βιαστές. Που στην ουσία όταν μας λέτε να φυλαγομαστε απο παντού αυτό υπαινισσεστε εσείς.



Ναι ε; δηλαδή εγώ 0ου λέω στην κολλητή μου μαρη έτσι και μπλέξεις με αυτόν θα σε σκοτώσω, το εννοώ και εκφράζει νοοτροπία; ή όταν μου έλεγε η μάνα μου αν δεν βρω το σπίτι μαζεμένο θα σε γδαρω ζωντανή, το εννοούσε. Ελάτε ρε παιδιά τώρα, μην τεντωμουμε μια φράση. Όχι τίποτα άλλο του έχω πει χειρότερα που σαφώς δεν είμαι ικανή να τα κανω. Πιστεύω :lol:
Έλα ρε Νάιδα τώρα, το θέμα δεν είναι τι λες εσύ στο δικό σου αλλά τι λένε τα βλαμμένα που φωνάζουν "κι εσύ κι εσύ κι εσύ είσαι βιαστής" κι εσύ συμφωνείς μαζί τους.

Ε, ας κρατάνε κι ένα ταμπελάκι "όλοι οι άντρες έχουν πατριαρχική νοοτροπία και κουλτούρα βιασμού εκτός από τον τύπο της Νάιδας", να λήξει το θέμα.

Εμένα πάντως αν μου' λεγε η μάνα μου "θα σε γδάρω ζωντανή" όταν ήμουν μικρή, θα ανατρίχιαζα. :-?
Ναι δεν έχουν όλοι οι άντρες πατριαρχική νοοτροπία και κουλτούρα βιασμού. Όσες φορές του συζήτησα
περί βιασμού ποτέ δεν αναφέρθηκε στο θύμα και ευθύνες του θύματος. Και πιανω επίτηδες τέτοια θέματα να δω απόψεις, λέξεις που θα χρησιμοποιήσει, ενστάσεις κτλ.
Και μάλιστα του μετέφερα συζήτηση που είχαμε εδώ και τις απόψεις σας περί ευθυνών να κόψω αντίδραση (δεν του είπα για φόρουμ ότι κάναμε τη συζήτηση αυτή στο γραφείο) και μου είπε επί λέξη
"μερικές είστε αφελώς μαλακισμενες και εμπιστεύεστε αλλά ο βιασμός είναι καθαρά αντρική υπόθεση και εκεί σταματάει οποιαδήποτε συζήτηση".
Και εκεί τον θαυμάζω :klino:
Πατριαρχικές συμπεριφορες ναι βγάζει, σε πατριαρχική κοινωνία και οικογένεια μεγάλωσε αλλά όπως τα καταδικάζω και αντιδρώ στους άλλους το ίδιο και σε αυτόν. Και σε αυτόν ακόμα περισσότερο γιατί με αφορά άμεσα.
Πατριαρχική συμπεριφορές βγάζει και ο κολλητός μου όμως και άλλοι φίλοι μου και δικοί μου άνθρωποι. Αντρές και γυναίκες. Θα τους κάνουμε όλους πέρα; όχι.
Θα αποδεχτούμε τις αντιλήψεις τους; σαφώς και όχι.
Οπότε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα;
Κανονικά ναι, πρέπει να τους κάνεις όλους πέρα ναδάη, σοβαρά σε μιλάω.
ΚΑΜΜΙΑ ΜΟΝΗ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 16:31

Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:03


Α ναι; :lol:
Nαι . Διαφωνείς μήπως;
Nαι, δεν μπορείς να βάλεις καπότα στη μαλακία.
Νοτ τρου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Αύγ 2021, 16:33

Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:23
Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:21

Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ενδεδειγμένες πατριαρχικές εκφράσεις, να ξέρομε να τις αποφεύγομε ; :smt017
Απειρες. Ότι συμπεριλαμβάνει γυναίκα είσαι, εσείς οι γυναίκες και ότι το υπονοεί με αρνητική χροιά είναι στα don't :lol:
Εμένα πάντως, όταν μου έχουν πει γυναίκες "άντρας είσαι", ακόμα και τις φορές που γνώριζα ότι το είπαν για να με χώσουν κάποια αγγαρεία, το πήρα απάνω μου και σαν κοπλιμάν. Μάλλον πρέπει να είμαι χαζός, ε;
Σε μερικούς αρέσει να είναι θύματά.
Δύο μάγουλα δεν έχεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 01 Αύγ 2021, 16:34

Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:03


Α ναι; :lol:
Nαι . Διαφωνείς μήπως;
Nαι, δεν μπορείς να βάλεις καπότα στη μαλακία.
αν οι γυναίκες είχαν εκπαιδευτεί στο οτι στην πρώτη σφαλιάρα τα μαζεύεις , φεύγεις και κάνεις και καταγγελία, θα είχαμε λιγότερες γυναικοκτονίες.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 01 Αύγ 2021, 16:35

sys3x έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:33
Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:23


Απειρες. Ότι συμπεριλαμβάνει γυναίκα είσαι, εσείς οι γυναίκες και ότι το υπονοεί με αρνητική χροιά είναι στα don't :lol:
Εμένα πάντως, όταν μου έχουν πει γυναίκες "άντρας είσαι", ακόμα και τις φορές που γνώριζα ότι το είπαν για να με χώσουν κάποια αγγαρεία, το πήρα απάνω μου και σαν κοπλιμάν. Μάλλον πρέπει να είμαι χαζός, ε;
Σε μερικούς αρέσει να είναι θύματά.
Δύο μάγουλα δεν έχεις;
Και σε πολλές γυναίκες αρέσει να είναι θύματα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 16:35

Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
Naida έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:23
Parrot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:21

Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τις ενδεδειγμένες πατριαρχικές εκφράσεις, να ξέρομε να τις αποφεύγομε ; :smt017
Απειρες. Ότι συμπεριλαμβάνει γυναίκα είσαι, εσείς οι γυναίκες και ότι το υπονοεί με αρνητική χροιά είναι στα don't :lol:
Εμένα πάντως, όταν μου έχουν πει γυναίκες "άντρας είσαι", ακόμα και τις φορές που γνώριζα ότι το είπαν για να με χώσουν κάποια αγγαρεία, το πήρα απάνω μου και σαν κοπλιμάν. Μάλλον πρέπει να είμαι χαζός, ε;
Για αυτό είπα άμα έχει αρνητική χροιά είναι πατριαρχική έκφραση. Θα σου δώσω παραδείγματα.
Μερικές εκφράσεις
"πως το παρκάρες έτσι; ε γυναίκα είσαι."
"εσείς οι γυναίκες μην ακούσετε χρήμα ή φήμη, αμέσως να ενδιαφερθείτε"
"εσείς οι γυναίκες ζηλευετε η μία την άλλη"
"άμα χαλάσει το σπιτικό η γυναίκα ευθύνεται"
"τα παγωτίνια παχαίνουν"
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Αύγ 2021, 16:37

sys3x έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:30

Κανονικά ναι, πρέπει να τους κάνεις όλους πέρα ναδάη, σοβαρά σε μιλάω.
ΚΑΜΜΙΑ ΜΟΝΗ.
Δεν είναι όλοι το ίδιο σασεξ. Μερικούς όντως πρέπει να τους δώσεις κλωτσά. Και όχι μόνο οι γυναίκες, η κοινωνία όλη.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Νέα γυναικοκτονία στη Δάφνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 01 Αύγ 2021, 16:38

mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:34
Cecily Anne έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27
mao mao έγραψε:
01 Αύγ 2021, 16:27


Nαι . Διαφωνείς μήπως;
Nαι, δεν μπορείς να βάλεις καπότα στη μαλακία.
αν οι γυναίκες είχαν εκπαιδευτεί στο οτι στην πρώτη σφαλιάρα τα μαζεύεις , φεύγεις και κάνεις και καταγγελία, θα είχαμε λιγότερες γυναικοκτονίες.
Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι συζητάς σοβαρά το ότι θα πρέπει να φτάσεις στη σφαλιάρα, για να φύγεις τρέχοντας, ενώ εμείς συζητάμε redflags πολύ πριν τη σφαλιάρα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών