Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Αύγ 2018, 16:16

enterprise-psi έγραψε:
22 Αύγ 2018, 08:41
Παλιά , κάτι γινόταν, τώρα με το ίντερνετ, το παιδί μαθαίνει απο μικρο , οτι δεν είναι ανώτερος από κανέναν, όσο κομπλέξας και να είναι ο γονιός.
Δηλαδή εσύ έχεις ακούσει γονείς να λένε στα παιδιά τους «είσαι ανώτερος γιατί είσαι Έλληνας» :smt005:

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 22 Αύγ 2018, 16:18

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:17
Κάνετε λάθος. Δεν είναι καθόλου εκτός θέματος.
Ένας τίτλος όπως: τι σημαίνει να είσαι έλληνας ζητάει απεγνωσμένα μια απάντηση του τύπου: τίποτα.
Εικόνα


[disclaimer:
To gif αυτό το βάζω σε περιπτώσεις που δεν είναι κανονικά πρέπον να γελάσω αλλά όταν όταν το αστείο είναι νταμ γκουντ ... δεν μπορώ να κρατηθώ]

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 22 Αύγ 2018, 16:20

bizeli έγραψε:
22 Αύγ 2018, 15:42
Golden Age έγραψε:
22 Αύγ 2018, 14:37


Στα πλαίσια της εθνικής παιδείας (που λέει και ο τίτλος του υπουργείου) θα πρέπει τα παιδιά να έχουνε συνείδηση της εθνικής τους ταυτότητας. Παγκόσμιο χωριό δεν είμαστε, δεν πρέπει και δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ.
Κοίτα αν το θέμα είναι η φιλοπατρία και ο πατριωτισμός γενικότερα υπάρχουν πολύ πιο ωραία τσιμπημένα θέματα που θα μπορούσε να βάλει ένας εκπαιδευτικός για να αξιολογήσει τις γνώσεις, τις σκέψεις, την κριτική ικανότητα και τις γλωσσικές δεξιότητες ενός μαθητή ακόμα και το επίπεδο συνείδησης της εθνικής του ταυτότητας αν αυτό είναι το ζητούμενο.
"Η σημασία του να είσαι Έλληνας" προδιαθέτει τον μαθητή στο να τοποθετηθεί θετικά πάνω στο θέμα και αποκλείει ως μη παραδεκτή την αντίθετη άποψη.
Επιπλέον, είναι έξω από το πνεύμα των στόχων του σημερινού τρόπου με τον οποίο τα παιδιά εξασκούνται στην παραγωγή του γραπτού λόγου και αυτό θα το διαπιστώσεις αν ρίξεις μια ματιά στα βιβλία της Έκθεσης Έκφρασης του γυμνασίου και του λυκείου ακόμα και του δημοτικού και θα καταλάβεις πόσο διαφορετικού ύφους και μεθοδολογίας είναι οι ασκήσεις παραγωγής γραπτού λόγου σήμερα. Αυτό όσον αφορά το εκπαιδευτικό κομμάτι.
Όσον αφορά το κοινωνικό είναι ,επίσης, έξω από το πνεύμα γενικότερα των στόχων του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος το οποίο θέλει να κρατήσει μακριά τα παιδιά από ακραίες απόψεις που πιθανώς μπορεί να παρεξηγηθούν, να παρερμηνευθούν, να καλλιεργηθούν και τελικά να υιοθετηθούν. Και, ναι, αναφέρομαι σε εθνικιστικές απόψεις που υπάρχει κίνδυνος να καλλιεργηθούν και που δεν έχουν καμία σχέση με τον πατριωτισμό.


Έτσι όπως είναι διατυπωμένο μου θυμίζει άλλες δεκαετίες πολύ απλοϊκών και παρωχημένων εκθέσεων του στυλ "Πώς πέρασα στις διακοπές μου" που δεν επιτυγχάνεται στην ουσία κανένας γνωστικός ή παιδαγωγικός σκοπός. Μάλλον περισσότερο κάτι για να γεμίσουν την ώρα τους τα παιδιά στην τάξη ή κάτι σαν πρόχειρη εναλλακτική του εκπαιδευτικού για να απασχολήσει τους μαθητές του με κάτι ανούσιο εκείνη την ώρα.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο θα μπορούσε πχ να ήταν διατυπωμένο κάπως έτσι

Ο Τ. Φ. Κένεντυ είπε: «Μη ρωτάς τι κάνει η πατρίδα σου για σένα, αλλά τι κάνεις εσύ για την πατρίδα σου».

Με αφορμή αυτή τη ρήση, σε μια ομιλία σου στο Πνευματικό Κέντρο του δήμου σου (500-600) να αναφερθείς στα βασικά χαρακτηριστικά που κατά τη γνώμη σου θα πρέπει να έχει ο σύγχρονος πατριωτισμός και να αναλύσεις την ατομική και συλλογική ευθύνη που οφείλει να έχει κάθε πολίτης και κοινωνία απέναντι στη διαμόρφωση μιας υγιούς φιλοπατρίας.


ή

Στους δύσκολους καιρούς, που διανύουμε, η εκδήλωση πατριωτισμού προβάλλει ως επιτακτικό αίτημα". Αφού σχολιάσετε την παραπάνω άποψη, ν' αναφερθείτε σε συγκεκριμένους τρόπους συμπεριφοράς που δείχνουν φιλοπατρία και παράλληλα να εντοπίσετε τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για την καλλιέργεια γνήσιου πατριωτικού πνεύματος.

ή

Tο σχολείο σας συμπράττει με ένα ξένο σχολείο στο πλαίσιο ενός ευρωπαϊκού προγράμματος συνεργασίας σχολείων. Oι Eυρωπαίοι μαθητές είναι πιθανό να γνωρίζουν τον Παρθενώνα και το Σωκράτη, αλλά μάλλον αγνοούν την εικόνα της σύγχρονης Eλλάδας. Γράψτε τους μια επιστολή, με την οποία να τους βοηθάτε να διευρύνουν την εικόνα τους για τη χώρα μας. H ίδια επιστολή μπορεί να αποσταλεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Στην περίπτωση αυτή ίσως το κείμενο να χρειαστεί κάποια μικρή προσαρμογή.


ή να τους δοθεί κάποιο σχετικό κείμενο να σχολιάσουν

κτλ
κτλ
κτλ
Δεν ήταν θέμα σχολικής εκεθέσεως. Ήταν έκθεση που έβαλε ένας προπονητής στους αθλητές του.

Απο εκεί και πέρα, κάνεις το λάθος να θεωρείς τον εθνικισμό ως "κίνδυνο", ενώ είναι ο εθνικισμός που δίνει σε έναν λαό τη συναίσθηση της ταυτότητάς του, ώστε να είναι οργανωμένη κοινωνία + τον πολιτισμό της, αντί μιας οργανωμένης άμορφης μάζας, η οποία με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί στην κατάθλιψη και την καταστροφή.

Και όσον αφορά το ερώτημα "τί σημαίνει σημαίνει για 'σένα να είσαι Έλληνας", είναι απολύτως σωστό ως προς τη φύση του. Καλλιεργεί τη συναίσθηση της ηθικής υποχρέωσης έναντι των προγόνων, προκειμένου να μην εγκαταληφθούν τα κεκτημένα τους.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 22 Αύγ 2018, 16:22

Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:11
blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:09

δυσκολευομαι να τους ξεχωρισω απο τους ελληνες, ειδικα το καλοκαιρι, γιατι ειναι το ιδιο μαυριδεροι. Οταν ομως βλεπω αναγωγη συμπεριφορα, φασαριες, ζημιες κλπ, ειμαι σιγουρος πως ειναι ελληνας.
Τι ρατσιστικό τώρα ήταν αυτό έναντι των μελαχρινών; Ντροπή. Ορισμένες ψηνόμαστε με τις ώρες σαν πατάτες στο φούρνο, για να πάρουμε λίγο χρώμα, δείξτε συμπόνια στο λαό.
Δεν ειναι ρατσιστικο, κι ο πακιστανος κουρεας μου μου εξομολογηθηκε πως δεν μπορει να ξεχωρισει τους ελληνες, αλβανους, ρωσους και γεωργιανους, ουτε καν μεταξυ τους, ολοι ιδιες φατσες εχουν γι αυτον. Ειναι θεμα οικειοτητας των μορφων νομιζω, δεν πηγαζει απο καποια ρατσιστικη θεωρηση των πραγματων. Ισως η λεξη να ηταν προσβλητικη. Λυπαμαι.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 22 Αύγ 2018, 16:24

Μηχανικός έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:16
enterprise-psi έγραψε:
22 Αύγ 2018, 08:41
Παλιά , κάτι γινόταν, τώρα με το ίντερνετ, το παιδί μαθαίνει απο μικρο , οτι δεν είναι ανώτερος από κανέναν, όσο κομπλέξας και να είναι ο γονιός.
Δηλαδή εσύ έχεις ακούσει γονείς να λένε στα παιδιά τους «είσαι ανώτερος γιατί είσαι Έλληνας» :smt005:
εγω το χω ακουσει, κι οχι μονο απο γονεις, αλλα και απο δασκαλους. παπαδες, πολιτικους, τηλεπαρουσιαστες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2018, 16:27

blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:22

Δεν ειναι ρατσιστικο, κι ο πακιστανος κουρεας μου μου εξομολογηθηκε πως δεν μπορει να ξεχωρισει τους ελληνες, αλβανους, ρωσους και γεωργιανους, ουτε καν μεταξυ τους, ολοι ιδιες φατσες εχουν γι αυτον. Ειναι θεμα οικειοτητας των μορφων νομιζω, δεν πηγαζει απο καποια ρατσιστικη θεωρηση των πραγματων. Ισως η λεξη να ηταν προσβλητικη. Λυπαμαι.
Ε καλά λογικό, έχει μάθει να τα βλέπει όλα τριχωτά και μαύρα. Θα συνηθίσει με το καιρό. Και οι κινέζοι το ίδιο πρόβλημα έχουν με τους λευκούς και το αντίθετο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 22 Αύγ 2018, 16:28

blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:24
Μηχανικός έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:16
enterprise-psi έγραψε:
22 Αύγ 2018, 08:41
Παλιά , κάτι γινόταν, τώρα με το ίντερνετ, το παιδί μαθαίνει απο μικρο , οτι δεν είναι ανώτερος από κανέναν, όσο κομπλέξας και να είναι ο γονιός.
Δηλαδή εσύ έχεις ακούσει γονείς να λένε στα παιδιά τους «είσαι ανώτερος γιατί είσαι Έλληνας» :smt005:
εγω το χω ακουσει, κι οχι μονο απο γονεις, αλλα και απο δασκαλους. παπαδες, πολιτικους, τηλεπαρουσιαστες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
Προέρχεται από σύνδρομο κατωτερότητας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68650
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Αύγ 2018, 16:29

blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:22
Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:11
blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:09

δυσκολευομαι να τους ξεχωρισω απο τους ελληνες, ειδικα το καλοκαιρι, γιατι ειναι το ιδιο μαυριδεροι. Οταν ομως βλεπω αναγωγη συμπεριφορα, φασαριες, ζημιες κλπ, ειμαι σιγουρος πως ειναι ελληνας.
Τι ρατσιστικό τώρα ήταν αυτό έναντι των μελαχρινών; Ντροπή. Ορισμένες ψηνόμαστε με τις ώρες σαν πατάτες στο φούρνο, για να πάρουμε λίγο χρώμα, δείξτε συμπόνια στο λαό.
Δεν ειναι ρατσιστικο, κι ο πακιστανος κουρεας μου μου εξομολογηθηκε πως δεν μπορει να ξεχωρισει τους ελληνες, αλβανους, ρωσους και γεωργιανους, ουτε καν μεταξυ τους, ολοι ιδιες φατσες εχουν γι αυτον. Ειναι θεμα οικειοτητας των μορφων νομιζω, δεν πηγαζει απο καποια ρατσιστικη θεωρηση των πραγματων. Ισως η λεξη να ηταν προσβλητικη. Λυπαμαι.
Δεν είναι καθόλου ρατσιστική. Κρίνοντας από την περιρρέουσα πολιτισμική ατμόσφαιρα, τα επιτεύγματα της παιδείας και την πλειοψηφία των απαντήσεων σ' αυτό το θέμα, συμφωνώ με τον κουρέα σου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Αύγ 2018, 16:29

blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:24
Μηχανικός έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:16
enterprise-psi έγραψε:
22 Αύγ 2018, 08:41
Παλιά , κάτι γινόταν, τώρα με το ίντερνετ, το παιδί μαθαίνει απο μικρο , οτι δεν είναι ανώτερος από κανέναν, όσο κομπλέξας και να είναι ο γονιός.
Δηλαδή εσύ έχεις ακούσει γονείς να λένε στα παιδιά τους «είσαι ανώτερος γιατί είσαι Έλληνας» :smt005:
εγω το χω ακουσει, κι οχι μονο απο γονεις, αλλα και απο δασκαλους. παπαδες, πολιτικους, τηλεπαρουσιαστες και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
Για τους γονείς είπε.
Εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ από κανένα πατέρα ή μάνα να το λέει.
Φαίνεται ότι εδώ στην Καλαμάτα είμαστε αλλιώτικοι.


Ο παππούς μου όμως έλεγε ότι οι δεξιοί είναι ανώτεροι από τους κομμουνιστές. :smt005:

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2018, 16:30

Μηχανικός έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:29


Ο παππούς μου όμως έλεγε ότι οι δεξιοί είναι ανώτεροι από τους κομμουνιστές. :smt005:
Ααα σόι πάει το βασίλειο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 22 Αύγ 2018, 16:30

Golden Age έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:20
Δεν ήταν θέμα σχολικής εκεθέσεως. Ήταν έκθεση που έβαλε ένας προπονητής στους αθλητές του.
Α έτσι εξηγείται.
Είπα κι εγώ.

Golden Age έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:20
Απο εκεί και πέρα, κάνεις το λάθος να θεωρείς τον εθνικισμό ως "κίνδυνο", ενώ είναι ο εθνικισμός που δίνει σε έναν λαό τη συναίσθηση της ταυτότητάς του, ώστε να είναι οργανωμένη κοινωνία + τον πολιτισμό της, αντί μιας οργανωμένης άμορφης μάζας, η οποία με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί στην κατάθλιψη και την καταστροφή.

Και όσον αφορά το ερώτημα "τί σημαίνει σημαίνει για 'σένα να είσαι Έλληνας", είναι απολύτως σωστό ως προς τη φύση του. Καλλιεργεί τη συναίσθηση της ηθικής υποχρέωσης έναντι των προγόνων, προκειμένου να μην εγκαταληφθούν τα κεκτημένα τους.
Δεν είναι και τόσο αγνός ο εθνικισμός.
Πρόσεξέ το λίγο αυτό.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 22 Αύγ 2018, 16:31

Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:11
blackpaint έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:09

δυσκολευομαι να τους ξεχωρισω απο τους ελληνες, ειδικα το καλοκαιρι, γιατι ειναι το ιδιο μαυριδεροι. Οταν ομως βλεπω αναγωγη συμπεριφορα, φασαριες, ζημιες κλπ, ειμαι σιγουρος πως ειναι ελληνας.
Τι ρατσιστικό τώρα ήταν αυτό έναντι των μελαχρινών; Ντροπή. Ορισμένες ψηνόμαστε με τις ώρες σαν πατάτες στο φούρνο, για να πάρουμε λίγο χρώμα, δείξτε συμπόνια στο λαό.
Μία αντικειμενική διαπίστωση έκανε.
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2018, 16:32

Highlander έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:31

Μία αντικειμενική διαπίστωση έκανε.
Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται
Εμπότισε τσιπρίλα ο εγκέφαλος.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 22 Αύγ 2018, 16:33

Μηχανικός έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:29
Καλαμάτα
Ο παππούς μου όμως έλεγε ότι οι δεξιοί είναι ανώτεροι από τους κομμουνιστές. :smt005:
Αυτοί είναι οι ψηφοφόροι του βορίδη και της ΝΔ :g030:

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ευτυχώς κάποια παιδιά ξεφεύγουν απο τη σαπίλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 22 Αύγ 2018, 16:36

bizeli έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:30


Golden Age έγραψε:
22 Αύγ 2018, 16:20
Απο εκεί και πέρα, κάνεις το λάθος να θεωρείς τον εθνικισμό ως "κίνδυνο", ενώ είναι ο εθνικισμός που δίνει σε έναν λαό τη συναίσθηση της ταυτότητάς του, ώστε να είναι οργανωμένη κοινωνία + τον πολιτισμό της, αντί μιας οργανωμένης άμορφης μάζας, η οποία με μαθηματική ακρίβεια θα οδηγηθεί στην κατάθλιψη και την καταστροφή.

Και όσον αφορά το ερώτημα "τί σημαίνει σημαίνει για 'σένα να είσαι Έλληνας", είναι απολύτως σωστό ως προς τη φύση του. Καλλιεργεί τη συναίσθηση της ηθικής υποχρέωσης έναντι των προγόνων, προκειμένου να μην εγκαταληφθούν τα κεκτημένα τους.
Δεν είναι και τόσο αγνός ο εθνικισμός.
Πρόσεξέ το λίγο αυτό.
Ίσα ίσα, ο εθνικισμός είναι ότι πιο αγνό υπάρχει ιδεολογικά. Δεδομένου φυσικά ότι δεν υπάρχει αγνή ιδεολογία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών