Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Αύγ 2021, 20:22

Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:09
Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:58
Καλώς πήγαν οι αστυνομικοί. Απλά αυτός που πυροβόλησε ήταν χέστης. Αυτή είναι όλη η ιστορία.
Εσύ δηλαδή αν όρμαγε πάνω σου κάποιο σκυλί αυτής της κλάσης, τι ακριβώς θα έκανες; Θα σφύριζες και θα το καθήλωνες; Θα το κοίταζες σταθερά στα μάτια για να τους δείξεις ποιος είναι το αφεντικό; Θα του κράταγες τα σαγόνια ανοικτά όπως ο Ηρακλής, περιμένοντας τον ιδιοκτήτη του να το γλυτώσει; Κάτι άλλο;
Θα έχωνα το μέλος που μου δαγκώνει πιο βαθιά στο στόμα του. Αλλά εξαρτάται. Δεν είναι εύκολο προφανώς.
Τις προάλλες πάντως ένα θηλυκό τερριέ (νομίζω) τσακώθηκε με ένα τζακ ράσελ και είχαν βρεθεί σε πολύ περίεργη θέση δαγκώνοντας το ένα το άλλο σε λαιμό και πρόσωπο (δε θυμάμαι ακριβώς). Έβαλα το χέρι μου και προσπάθησα να του ανοίξω τα σαγόνια. Το χέρι από το αίμα του μικρού (το οποίο ήταν και ο φταίχτης) βγήκε λες και το είχα βουτήξει σε κόκκινη λαδομπογιά. Οι τύπισσες πήραν αμέσως τα σκυλιά τους και έφυγαν, ούτε ευχαριστώ δεν είπαν... :lol:
Σαφώς και δεν είναι εύκολο. Όπως και δεν είναι εύκολο αν σου επιτίθεται κάποιος με μαχαίρι, να του χώσεις το μαχαίρι στον κώλο του. Κάποιοι σαφώς μπορούν να το κάνουν. Αλλά δεν θα χαρακτήριζα ως χέστηδες όσους προτιμούν πιο σίγουρες λύσεις, αν έχουν τη δυνατότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 13 Αύγ 2021, 20:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Αύγ 2021, 20:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:18
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:08
Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:04


Δεν είμαστε ομως ζωολογικός κήπος για να έχουμε εκγυμναστές αγρίων θηρίων, αντί για αστυνομικούς.
Ο μισός πλανήτης έχει κατοικίδια. Τι μου λες ρε Ζεν; Ότι πρέπει να αγνοήσουμε την πραγματικότητα και να λειτουργούμε σε ένα φαντασιακό πλαίσιο;
Ο αστυνομικός οφείλει, όχι να είναι εκπαιδευτής σκύλων, αλλά να αντιλαμβάνεται βασικά πράγματα και να φροντίζει πάντοτε να λειτουργεί με ασφάλεια. Πχ. δίνοντας τις κατάλληλες εντολές στον ιδιοκτήτη και ελέγχοντας αν αυτές εκτελούνται με ακρίβεια και σχολαστικότητα.
Και αν δεν έχει εκπαίδευση για αντιμετώπιση σκύλων πως θα ξέρει τι εντολές πρέπει να δώσει και αν αυτές τηρούνται με ακρίβεια και σχολαστικότητα;

Υπάρχει τέτοιο μάνουαλ στην αστυνομία;
Έλεος Γαλή.
Το "δέσε τα ζώα και ασφάλισε την πόρτα" δεν είναι πυρηνική φυσική.

Εξ άλλου, όπως έγραψα και πιο πριν, πρέπει να υπάρχει ειδικό τμήμα χειρισμού ζώων στην αστυνομία τώρα πια που έχουν πληθύνει τα ζώα φύλαξης και υπάρχουν καθημερινά περιστατικά διαφόρων τύπων.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27037
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 13 Αύγ 2021, 20:23

Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:00
ρε συ, εσύ είσαι σοβαρός και τίμιος χρήστης
γιατί θεωρείς χέστη έναν ο οποίος δαγκώθηκε από πιτμπουλ
τι έπρεπε να κάνει; να χάσει το πόδι του; να πεθάνει από αιμοραγία; τι;
επαναλαμβάνω, ΟΛΟ το φταίξιμο ανήκει στον ιδιοκτήτη
Γιατί με έχουν δαγκώσει αρκετές φορές σκύλοι και δεν έπαθα τίποτα. Γιατί άλλοι περιγράφουν τη πιθανότητα να τους δαγκώσει σκύλος ως το τέλος του κόσμου. Γιατί όποτε κάποιος χαρακτηρίζει αδέσποτο σκύλο "επιθετικό" κατά 99% καταλήγω να παίζω με αυτόν χωρίς καμία προσπάθεια (πέραν ότι π.χ. δεν τον αρχίζω στις πέτρες). Γιατί βλέπω υστερικές συμπεριφορές και υπερβολικές φοβίες από ανθρώπους που δεν είναι εξοικειωμένοι. Επαναλαμβάνω πάντως, για μία ακόμη φορά, πως ενδεχομένως να ήταν δικαιολογημένη η αντίδραση του αστυνομικού. Πιστεύω όμως πως αστυνομικός εξοικειωμένος με σκυλιά δε θα σκότωνε το ζώο ακόμα και αν δέχονταν επίθεση.
Το βλέπουμε εδώ! :smt005:
.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 13 Αύγ 2021, 20:23

foscilis έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:21
Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:09


Εσύ δηλαδή αν όρμαγε πάνω σου κάποιο σκυλί αυτής της κλάσης, τι ακριβώς θα έκανες; Θα σφύριζες και θα το καθήλωνες; Θα το κοίταζες σταθερά στα μάτια για να τους δείξεις ποιος είναι το αφεντικό; Θα του κράταγες τα σαγόνια ανοικτά όπως ο Ηρακλής, περιμένοντας τον ιδιοκτήτη του να το γλυτώσει; Κάτι άλλο;
Θα έχωνα το μέλος που μου δαγκώνει πιο βαθιά στο στόμα του. Αλλά εξαρτάται. Δεν είναι εύκολο προφανώς.
Τις προάλλες πάντως ένα θηλυκό τερριέ (νομίζω) τσακώθηκε με ένα τζακ ράσελ και είχαν βρεθεί σε πολύ περίεργη θέση δαγκώνοντας το ένα το άλλο σε λαιμό και πρόσωπο (δε θυμάμαι ακριβώς). Έβαλα το χέρι μου και προσπάθησα να του ανοίξω τα σαγόνια. Το χέρι από το αίμα του μικρού (το οποίο ήταν και ο φταίχτης) βγήκε λες και το είχα βουτήξει σε κόκκινη λαδομπογιά. Οι τύπισσες πήραν αμέσως τα σκυλιά τους και έφυγαν, ούτε ευχαριστώ δεν είπαν... :lol:
Κι εγώ έβγαλα μισο τζιτζίκι από το στόμα του Μαλτέζ άστα δεν καταλαβαίνω πώς έκαναν έτσι προπερσι που το έσκασε το τζάγκουαρ από το κλουβί του στο Αττικό πάρκο.
τερριέ είναι κάποια από το pitbull

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 13 Αύγ 2021, 20:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:46
georgebi έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:40
αλλά το βασικό είναι πως ο νόμος θα σε κυνηγήσει για κακούργημα.... :102:
Αυτό δεν σημαίνει και ότι θα καταδικαστείς για κακούργημα.

Ο συγκεκριμένος νόμος υπάρχει για να σφίξουν λίγο οι κώλοι όσων θεωρούν κάτι απολύτως φυσικό το φόλιασμα και το βασανισμό ζώων, έτσι για τη πλάκα τους.

Και πολύ καλώς υπάρχει γιατί κάποιοι παπάρες, του φερόμενου ως ανώτερο είδους, δεν καταλαβαίνουν με άλλον τρόπο παρά μόνον με εκπαίδευση. Ακριβώς, όπως οι σκύλοι.
Καθώς εχω 3-4 περιστατικά στην κανονική μου ζωή, όπου μου επιτεθήκαν δεσποζόμενα σκυλιά....

δεν το συζητάω για τα αδέσποτα.....

και καθώς λογικά δεν θα αλλάξω τις συνήθειες άθλησης μου στο μέλλον

οπότε θα έχω και άλλα.....

επέτρεψε μου το να κατηγορηθώ για κακούργημα

από κάποιον παπάρα αυτόπτη μάρτυρα ''ζωόφιλο'' (με εισαγωγικά ε;)

επειδή κλώτσησα τον σκύλο που μου επιτέθηκε

ακόμα και αν αθωωθώ για το κακούργημα τελικά

με κάνει να πιστεύω πως ο υπάρχων νόμος δεν είναι και τόσο μια χαρά



Και παρ όλη την κατ αρχήν σωστή βάση του

έχει μεγάλη απόσταση για να τον θεωρώ επαρκή....





Και παρ όλο που βλέπεις πως αυτή την φορά κάνω μια εξαίρεση και δεν σου απαντώ με ''πουστίτσες''

το θέμα το θεωρώ αρκετά σοβαρό για να συνεχίσω σοβαρή συζήτηση ....

σ ένα περιβάλλον σαν και του φόρουμ




οπότε επιστρέφω ξανά στον γνώριμο georgebi


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 13 Αύγ 2021, 20:25

Beria έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:13
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:11
Δηλαδή, αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός πήγαινε σε τσοπάνη, θα πήγαινε με τεθωρακισμένο και θα άφηνε πίσω του πτώματα;
Έλεος παιδιά.
Ένα δίκιο το έχεις εδώ
ρε σεις καταλαβαινετε τι λετε; τι σχεση εχει η μια ρατσα που δημιουργηθηκε για να μαχεται με μια αλλη που ειναι φυλακας για το μαντρι
και οταν λετε για δαγκωμα απο σκυλο με σκυλο εχει παλι τεραστια διαφορα το πιτ μπουλ ξεσχιζει την σαρκα τα υπολοιπα σκυλια
απλα δαγκωνουν :hammer:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Αύγ 2021, 20:26

stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:18
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:08


Ο μισός πλανήτης έχει κατοικίδια. Τι μου λες ρε Ζεν; Ότι πρέπει να αγνοήσουμε την πραγματικότητα και να λειτουργούμε σε ένα φαντασιακό πλαίσιο;
Ο αστυνομικός οφείλει, όχι να είναι εκπαιδευτής σκύλων, αλλά να αντιλαμβάνεται βασικά πράγματα και να φροντίζει πάντοτε να λειτουργεί με ασφάλεια. Πχ. δίνοντας τις κατάλληλες εντολές στον ιδιοκτήτη και ελέγχοντας αν αυτές εκτελούνται με ακρίβεια και σχολαστικότητα.
Και αν δεν έχει εκπαίδευση για αντιμετώπιση σκύλων πως θα ξέρει τι εντολές πρέπει να δώσει και αν αυτές τηρούνται με ακρίβεια και σχολαστικότητα;

Υπάρχει τέτοιο μάνουαλ στην αστυνομία;
Έλεος Γαλή.
Το "δέσε τα ζώα και ασφάλισε την πόρτα" δεν είναι πυρηνική φυσική.

Εξ άλλου, όπως έγραψα και πιο πριν, πρέπει να υπάρχει ειδικό τμήμα χειρισμού ζώων στην αστυνομία τώρα πια που έχουν πληθύνει τα ζώα φύλαξης και υπάρχουν καθημερινά περιστατικά διαφόρων τύπων.
Άλλο το τι πρέπει να υπάρχει (σαφώς και συμφωνώ με αυτό) και άλλο το τι υπάρχει.

Το θέμα αφορά στα υπαρκτά δεδομένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Αύγ 2021, 20:26

Ασέβαστος έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:18
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:11
Δηλαδή, αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός πήγαινε σε τσοπάνη, θα πήγαινε με τεθωρακισμένο και θα άφηνε πίσω του πτώματα;
Έλεος παιδιά.
αν ο τσοπανης δεν μαζευε τα σκυλια του, φυσικα. αλλιως τι; θα γινοταν πτωμα ο ιδιος;
Πολλά βιντεογκέιμς παίζεις, Ασέβαστε.

Δεν προχωράς σε οτιδήποτε αν δεν ασφαλίσει πρώτα τα σκυλιά του.
Αν δεν ακολουθήσει τις εντολές σου, τον ενημερώνεις για τις κατηγορίες που θα αντιμετωπίσει (αντίσταση κλπ). Αν συνεχίσει να μην ακολουθεί τις εντολές, δεν βγαίνεις έξω να παίξεις shoοter πάνω στα ζώα. Ζητάς ενισχύσεις και παραμένεις σε ασφαλή θέση.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Αύγ 2021, 20:27

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:26
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:18


Και αν δεν έχει εκπαίδευση για αντιμετώπιση σκύλων πως θα ξέρει τι εντολές πρέπει να δώσει και αν αυτές τηρούνται με ακρίβεια και σχολαστικότητα;

Υπάρχει τέτοιο μάνουαλ στην αστυνομία;
Έλεος Γαλή.
Το "δέσε τα ζώα και ασφάλισε την πόρτα" δεν είναι πυρηνική φυσική.

Εξ άλλου, όπως έγραψα και πιο πριν, πρέπει να υπάρχει ειδικό τμήμα χειρισμού ζώων στην αστυνομία τώρα πια που έχουν πληθύνει τα ζώα φύλαξης και υπάρχουν καθημερινά περιστατικά διαφόρων τύπων.
Άλλο το τι πρέπει να υπάρχει (σαφώς και συμφωνώ με αυτό) και άλλο το τι υπάρχει.

Το θέμα αφορά στα υπαρκτά δεδομένα.
Το θέμα αποτελεί μία ευκαιρία να συζητηθεί κάτι που έπρεπε να υπάρχει ώστε να μην καταλήγουμε να πυροβολούμε προς ζώα, και μάλιστα σε κατοικημένη περιοχή και μόλις λίγα μέτρα από παρουσία ανθρώπων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Αύγ 2021, 20:30

nemo έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:25
Beria έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:13
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:11
Δηλαδή, αν ο συγκεκριμένος αστυνομικός πήγαινε σε τσοπάνη, θα πήγαινε με τεθωρακισμένο και θα άφηνε πίσω του πτώματα;
Έλεος παιδιά.
Ένα δίκιο το έχεις εδώ
ρε σεις καταλαβαινετε τι λετε; τι σχεση εχει η μια ρατσα που δημιουργηθηκε για να μαχεται με μια αλλη που ειναι φυλακας για το μαντρι
και οταν λετε για δαγκωμα απο σκυλο με σκυλο εχει παλι τεραστια διαφορα το πιτ μπουλ ξεσχιζει την σαρκα τα υπολοιπα σκυλια
απλα δαγκωνουν :hammer:
Το πρόβλημα δεν είναι το ζώο. Ακόμα και λιοντάρι να είναι.
Το πρόβλημα είναι ότι ο αστυνομικός δεν λειτούργησε με ασφάλεια και σύνεση, και τελικά καταλήξαμε να κάνουμε μία πολυκατοικία τόπο σαφάρι.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 13 Αύγ 2021, 20:30

Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:00
ρε συ, εσύ είσαι σοβαρός και τίμιος χρήστης
γιατί θεωρείς χέστη έναν ο οποίος δαγκώθηκε από πιτμπουλ
τι έπρεπε να κάνει; να χάσει το πόδι του; να πεθάνει από αιμοραγία; τι;
επαναλαμβάνω, ΟΛΟ το φταίξιμο ανήκει στον ιδιοκτήτη
Γιατί με έχουν δαγκώσει αρκετές φορές σκύλοι και δεν έπαθα τίποτα. Γιατί άλλοι περιγράφουν τη πιθανότητα να τους δαγκώσει σκύλος ως το τέλος του κόσμου. Γιατί όποτε κάποιος χαρακτηρίζει αδέσποτο σκύλο "επιθετικό" κατά 99% καταλήγω να παίζω με αυτόν χωρίς καμία προσπάθεια (πέραν ότι π.χ. δεν τον αρχίζω στις πέτρες). Γιατί βλέπω υστερικές συμπεριφορές και υπερβολικές φοβίες από ανθρώπους που δεν είναι εξοικειωμένοι. Επαναλαμβάνω πάντως, για μία ακόμη φορά, πως ενδεχομένως να ήταν δικαιολογημένη η αντίδραση του αστυνομικού. Πιστεύω όμως πως αστυνομικός εξοικειωμένος με σκυλιά δε θα σκότωνε το ζώο ακόμα και αν δέχονταν επίθεση.
και μένα μου έχει τύχει να μου επιτεθεί αδέσποτο, κάμποσες φορές
μια φορά μάλιστα, με δάγκωσε ένα στο πόδι, και πήγα σε φαρμακείο για ένεση
ποτέ δεν πείραξα σκύλο, ούτε θα χτυπούσα σκυλί
εδώ όμως μιλάμε για pitbull
μόνο που τα βλέπω φοβάμαι και θέτω τον εαυτό μου σε ετοιμότητα, αν και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
επειδή έχω δει ουκ ολίγα βιντεάκια με επιθέσεις τέτοιων σκύλων είτε σε άλλα ζώα είτε σε ανθρώπους, δικαιολογώ απολύτως τον αστυνομικό για την αντίδρασή του
αν μιλούσαμε για άλλη ράτσα, τότε θα συζητούσαμε πάνω σε άλλη βάση
αλλά τα pitbull είναι ιδιαίτερη κατηγορία κι αυτό είναι που δίνει δίκιο στον αστυνομικό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Αύγ 2021, 20:31

georgebi έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:46
georgebi έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:40
αλλά το βασικό είναι πως ο νόμος θα σε κυνηγήσει για κακούργημα.... :102:
Αυτό δεν σημαίνει και ότι θα καταδικαστείς για κακούργημα.

Ο συγκεκριμένος νόμος υπάρχει για να σφίξουν λίγο οι κώλοι όσων θεωρούν κάτι απολύτως φυσικό το φόλιασμα και το βασανισμό ζώων, έτσι για τη πλάκα τους.

Και πολύ καλώς υπάρχει γιατί κάποιοι παπάρες, του φερόμενου ως ανώτερο είδους, δεν καταλαβαίνουν με άλλον τρόπο παρά μόνον με εκπαίδευση. Ακριβώς, όπως οι σκύλοι.
Καθώς εχω 3-4 περιστατικά στην κανονική μου ζωή, όπου μου επιτεθήκαν δεσποζόμενα σκυλιά....

δεν το συζητάω για τα αδέσποτα.....

και καθώς λογικά δεν θα αλλάξω τις συνήθειες άθλησης μου στο μέλλον

οπότε θα έχω και άλλα.....

επέτρεψε μου το να κατηγορηθώ για κακούργημα

από κάποιον παπάρα αυτόπτη μάρτυρα ''ζωόφιλο'' (με εισαγωγικά ε;)

επειδή κλώτσησα τον σκύλο που μου επιτέθηκε

ακόμα και αν αθωωθώ για το κακούργημα τελικά

με κάνει να πιστεύω πως ο υπάρχων νόμος δεν είναι και τόσο μια χαρά



Και παρ όλη την κατ αρχήν σωστή βάση του

έχει μεγάλη απόσταση για να τον θεωρώ επαρκή....





Και παρ όλο που βλέπεις πως αυτή την φορά κάνω μια εξαίρεση και δεν σου απαντώ με ''πουστίτσες''

το θέμα το θεωρώ αρκετά σοβαρό για να συνεχίσω σοβαρή συζήτηση ....

σ ένα περιβάλλον σαν και του φόρουμ




οπότε επιστρέφω ξανά στον γνώριμο georgebi


Εικόνα
Είναι ξεκάθαρη η σχέση που έχεις με τα ζώα.

Θα την χαρακτήριζα ως αμφίδρομη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 13 Αύγ 2021, 20:32

stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:30
nemo έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:25
Beria έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:13


Ένα δίκιο το έχεις εδώ
ρε σεις καταλαβαινετε τι λετε; τι σχεση εχει η μια ρατσα που δημιουργηθηκε για να μαχεται με μια αλλη που ειναι φυλακας για το μαντρι
και οταν λετε για δαγκωμα απο σκυλο με σκυλο εχει παλι τεραστια διαφορα το πιτ μπουλ ξεσχιζει την σαρκα τα υπολοιπα σκυλια
απλα δαγκωνουν :hammer:
Το πρόβλημα δεν είναι το ζώο. Ακόμα και λιοντάρι να είναι.
Το πρόβλημα είναι ότι ο αστυνομικός δεν λειτούργησε με ασφάλεια και σύνεση, και τελικά καταλήξαμε να κάνουμε μία πολυκατοικία τόπο σαφάρι.
συνεχίζεις, αλλά αυτό το αγνόησες τελείως
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:52
stavmanr έγραψε:
13 Αύγ 2021, 19:35
EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Αύγ 2021, 15:20


Από τη στιγμή που έρχεται καταπάνω σου σημαίνει ότι παραβιάζει το non aggression principle. Φταίει δε φταίει αναγκαστικά θα αμυνθείς όπως μπορείς. Εμένα μου την έχει πέσει αγέλη σκύλων κ άνετα τους τη μπουμπούνιζα αν είχα όπλο μαζί :102:
Για τα ζώα, και ειδικά τους σκύλους, έχεις ήδη παραβιάσει το non aggression principle όταν μπήκες στο χώρο τους ...απρόσκλητος.
Επομένως, από την πλευρά της επιθετικότητας, έχεις ήδη παραβιάσει το πρωτόκολλο πρώτος.

Όταν γνωρίζεις ότι υπάρχει παρουσία ζώων σε διαμέρισμα, ταράτσα, μπαλκόνι κλπ. οφείλεις να παίρνεις τα κατάλληλα μέτρα πριν παραβιάσεις το πρωτόκολλο αυτό εσύ πρώτος.
Το να κατηγορείς ένα ζώο που προσπαθεί να φυλάξει την περιοχή του ότι σου επιτέθηκε, δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις πως λειτουργούν τα ζώα αυτά. Άρα είσαι ανεκπαίδευτος. Και καταλήγεις να σκοτώνεις προκειμένου να φυλαχτείς από την αδυναμία σου αυτή.
κανείς δεν κατηγόρησε το ζώο
τον ιδιοκτήτη κατηγορούμε
την ευθύνη γι'αυτό που γράφεις δεν την φέρει ο αστυνομικός αλλά ο ιδιοκτήτης του σκυλιού
δεν είναι δουλειά του αστυνομικού να καλοπιάνει το σκυλί και να του ζητάει την άδειά του για να κάνει την έρευνά του
ο ιδιοκτήτης όφειλε να κουμαντάρει τα σκυλιά του, όχι να τα έχει ελεύθερα σε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΧΩΡΟ ενώ έχει έρθει η αστυνομία για να κάνει έρευνα
σου θυμίζω ότι η αστυνομία δεν έσπασε τη πόρτα να μπουκάρει σε διαμέρισμα, στην ταράτσα ανέβηκε αφού πρώτα τους ξεκλείδωσε τη πόρτα ο ίδιος ο ιδιοκτήτης
ρίχνεις το φταίξιμο στον αστυνομικό την ίδια στιγμή που κάνεις γαργάρα την ευθύνη που βαραίνει τον ιδιοκτήτη του σκύλου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 13 Αύγ 2021, 20:32

Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 18:20
nemo έγραψε:
13 Αύγ 2021, 18:15
απο την πρωτη σου απαντηση σου στο νημα δεν αφησες μαλακια για μαλακια να μην την πεις
προτου συνεχισεις ριξε μια κουτουλια στον τοιχο απεναντι σου μπας και σταματησεις να τις λες
Από τον υπολογιστή μπορείς να τα λες. Από κοντά τη κουτουλιά θα στη ρίξω στο πρόσωπο και θα βάλω το σκύλο μου να σε γαμήσει. Σάλτα.
δικιο ειχα εισαι βλημα με σοβαρο προβλημα στον εγκεφαλο - πες μας και για τον βοα που τον αρπαξες απο τον λαιμο

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 13 Αύγ 2021, 20:34

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:30
Belisarius έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Αύγ 2021, 20:00
ρε συ, εσύ είσαι σοβαρός και τίμιος χρήστης
γιατί θεωρείς χέστη έναν ο οποίος δαγκώθηκε από πιτμπουλ
τι έπρεπε να κάνει; να χάσει το πόδι του; να πεθάνει από αιμοραγία; τι;
επαναλαμβάνω, ΟΛΟ το φταίξιμο ανήκει στον ιδιοκτήτη
Γιατί με έχουν δαγκώσει αρκετές φορές σκύλοι και δεν έπαθα τίποτα. Γιατί άλλοι περιγράφουν τη πιθανότητα να τους δαγκώσει σκύλος ως το τέλος του κόσμου. Γιατί όποτε κάποιος χαρακτηρίζει αδέσποτο σκύλο "επιθετικό" κατά 99% καταλήγω να παίζω με αυτόν χωρίς καμία προσπάθεια (πέραν ότι π.χ. δεν τον αρχίζω στις πέτρες). Γιατί βλέπω υστερικές συμπεριφορές και υπερβολικές φοβίες από ανθρώπους που δεν είναι εξοικειωμένοι. Επαναλαμβάνω πάντως, για μία ακόμη φορά, πως ενδεχομένως να ήταν δικαιολογημένη η αντίδραση του αστυνομικού. Πιστεύω όμως πως αστυνομικός εξοικειωμένος με σκυλιά δε θα σκότωνε το ζώο ακόμα και αν δέχονταν επίθεση.
και μένα μου έχει τύχει να μου επιτεθεί αδέσποτο, κάμποσες φορές
μια φορά μάλιστα, με δάγκωσε ένα στο πόδι, και πήγα σε φαρμακείο για ένεση
ποτέ δεν πείραξα σκύλο, ούτε θα χτυπούσα σκυλί
εδώ όμως μιλάμε για pitbull
μόνο που τα βλέπω φοβάμαι και θέτω τον εαυτό μου σε ετοιμότητα, αν και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
επειδή έχω δει ουκ ολίγα βιντεάκια με επιθέσεις τέτοιων σκύλων είτε σε άλλα ζώα είτε σε ανθρώπους, δικαιολογώ απολύτως τον αστυνομικό για την αντίδρασή του
αν μιλούσαμε για άλλη ράτσα, τότε θα συζητούσαμε πάνω σε άλλη βάση
αλλά τα pitbull είναι ιδιαίτερη κατηγορία κι αυτό είναι που δίνει δίκιο στον αστυνομικό
Ναι οκ. Το pitbull είναι κάτι μεταξύ σκύλου και αγριογούρουνου. Δεν αντιλέγω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών