Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Αύγ 2021, 22:40

Και να μην υπήρχε στην σημερινή κοινωνία ", πατριαρχικη κοινωνία" οι ακραίες φεμινίστριες θα προσπαθούσαν να την εφευρουν ..
Αφού χωρίς αυτήν σαν φόβητρο δεν θα μπορούσαν να στηρίξουν τις διεκδικήσεις τους για ευνοϊκή μεταχείριση έναντι του αντρικού φύλου

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 22:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:22
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:14


Τάδε έφη Νάιδα.
Ε καλά βρε ΓΑΛΗ μου, μπαμ κάνει. Δεν το καταλαβαίνεις γιατί είσαι ακόλουθος της πατριαρχικης νοοτροπιας.
Αν εκπροσωπείς το αντίθετο, σαφώς και είμαι.

Δεν γουστάρω καθόλου το... φεμινιστικό :) πρότζεκτ που πλασάρεις.
Δεν νομίζω να είναι προσωπικά σε μένα το θεμα περί φεμινισμού. Γενικά οτιδήποτε αφορά το γυναικείο φύλο, αν θίγεται το ανδρικό φύλο, είσαι αντίθετη.
Εντάξει έχεις μάθει ότι το αντρικό φύλο είναι το κυρίαρχο φύλο και το υπερασπιζεσαι. Δικαίωμα σου φυσικά, δικαίωμα μου να είμαι απέναντι σε τέτοιο σκεπτικό. Αλλά όπως είπα δεν είναι προσωπικό εγώ και εσύ, είναι γενικότερο :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Αύγ 2021, 22:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37
ST48410 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:22
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:02
Τι πιστεύεις θα μπορούσε να επιτευχθεί με το να αναγνωρίζεται μια δολοφονια που έχει τα χαρακτηριστικά της γυναικοκτονιας ως γυναικοκτονία;
Ή πως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί όπως λες από ακραίες ομάδες φεμινιστριών;


Επίσης μια ας πούμε διευκρίνιση για τα χαρακτηριστικά γυναικοκτονιας για να μας πεις την άποψή σου αν αναγνωρίζεις καποια από τα παρακάτω στις 8 δολοφονίες γυναικών που έγιναν στη χώρα μας από αρχή του έτους.
Προφανώς με βάση τον αναλυτικό ορισμό που παρέθεσες μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά αυτά στους φόνους γυναικών. Σου λέω όμως ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα. Δεν έχω πρόβλημα με βάση τον ορισμό σου να πω ότι αυτός και εκείνος ο φόνος είναι γυναικοκτονία. Ο νόμος καταδικάζει τους εγκληματίες για όλα αυτά τα αδικήματα εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν είναι ότι θα ξεφύγει κάποιος της ποινής αν το πούμε συζυγοκτονία και όχι γυναικοκτονία.
Σου αντιστρέφω λοιπόν το ερώτημα. Αφού όποιος σκοτώσει γυναίκα θα καταδικαστεί ανεξαρτήτως των όποιων λόγων πραγματικών ή εικαζόμενων λόγων, γιατί τόση πρεμούρα να υπάρξει μία συγκεκριμένη νέα κατηγοριοποίηση αυτών των φόνων; Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Υπάρχει μία διελκυστίνδα όπου προσπαθούν οι γυναίκες να διεκδικήσουν πολλά σε διάφορα κοινωνικά επίπεδα και εξυπηρετούνται αυτές οι διεκδικήσεις αν παρουσιαστούν ως θύματα του αντίθετου φύλλου.
Ακριβώς. Οι σημερινές φεμινίστριες δεν διεκδικούν την ισότητα, την επέκταση της ανισότητας -διατηρώντας τα θετικά προνόμια του αδύναμου φύλου- θέλουν να κατακτήσουν.
Ψιτ κυρά Μανταλένα! Οι φεμινίστριες και οι αριστερά άλλων εποχών είχε πάντα ιδεολογική καθαρότητα-διαύγεια. Οι μαλακίες της εποχής μας είναι κάργα δεξιές. Δεν ξεπήδησαν από τα σοβιέτ του Λένιν. Ούτε από την κομμούνα, ούτε από τη διεθνή ούτε από τίποτα αριστερό ή επαναστατικό.
Ξεκίνησε από φορείς του καπιταλισμού. Μια χαρά επίσημους, συστημικούς. Ευρωπαϊκές ενώσεις, οηέδες και τέτοια.
Κάνε καμιά βόλτα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Αύγ 2021, 22:47

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:13
AlienWay έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:00
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 21:57


Για την Μπεκατώρου τι πιστεύεις αν έχεις την καλοσύνη;

Πιστεύεις ότι βιάστηκε;
Ναι.
Σεβαστό και ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση της και με φίλαγε στο δρόμο ένας που δεν ήθελα, μετά δεν θα πήγαινα στο δωμάτιο του.
Κι αν πράγματι με βίαζε, δε θα το έκρυβα για να πετύχω το όνειρο μου γιατί στα μάτια μου αυτό μοιάζει με ξεπούλημα.




Ο Χ ήταν ενθουσιασμένος όπως άλλωστε και η ομάδα μας. Γιορτάσαμε την πρόκριση με δείπνο και μετά επιστρέψαμε οι έξι μας, ανά δύο, στο ξενοδοχείο μας. Εγώ και ο Χ φύγαμε τελευταίοι. Στο δρόμο για το ξενοδοχείο συζητάγαμε για τους αγώνες και τις δυσκολίες. Για μένα θα ήταν η πρώτη ολυμπιακή συμμετοχή και καθώς ήμουν η μικρότερη της ομάδας (21), η χαρά μου ήταν ανείπωτη. Κάποια στιγμή όπως μιλάγαμε με τον Χ γύρισα και με φίλησε. Εγώ πάγωσα, δεν ήξερα πως να αντιδράσω, δεν περίμενα ποτέ να κάνει μία τέτοια κίνηση. Για μένα ο Χ αντιπροσώπευε το πατρικό πρότυπο, ήταν ένας άνθρωπος που επιτέλους δε μας πολεμούσε μέσα στην ομοσπονδία και ήθελε το καλό μας, σκέφτηκα. Συνέχισα να προχωράω τώρα με ταχύτερο ρυθμό κάνοντας πως δεν κατάλαβα ότι συνέβη, αν και του το ανέφερα λέγοντας του ότι δεν περίμενα ποτέ μία τέτοια κίνηση του. Φτάνοντας στο ξενοδοχείο μας στο ασανσέρ πριν πάει στο δωμάτιο του μου ζήτησε να τον ακολουθήσω. Εγώ αρνήθηκα και πήγα να κλείσω την πόρτα.

Εκείνος πάντα ευγενικά και με χαμόγελο με ρώτησε αν τον φοβάμαι και τότε του απάντησα πως όχι, αλλά ότι δεν υπήρχε λόγος να πάω μαζί στο δωμάτιο του. Εκείνος προσπαθώντας να με πείσει, με διαβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται να κάνει κάτι ερωτικό απλά να συζητήσουμε. Ήξερε όμως πώς να μου μιλήσει και πώς να με ηρεμήσει και να με κάνει να ρίξω τις άμυνες μου. Και όταν αυτό έγινε, τότε άρχισε να ασελγεί εις βάρος μου. Προσπάθησα να τον απωθήσω, να του δείξω ότι δεν υπάρχει αμοιβαία επιθυμία, θεωρώντας ότι θα το σεβαστεί. Του είπα όχι, του επανέλαβα ότι δεν θέλω να προχωρήσω και εκείνος με ψεύτικα γλυκόλογα έλεγε ότι δεν είναι τίποτα κάνοντας χιούμορ. Έλεγε ότι θα σταματήσει αν δεν το θέλω, όμως δε σταμάτησε ότι κι αν του έλεγα. Κλαμένη και ντροπιασμένη έφυγα από το δωμάτιο όταν αυτός ολοκλήρωσε και σηκώθηκε από πάνω μου.

Γύρισα στο δωμάτιο μου όπου η συναθλήτρια μου κοιμόταν ανυποψίαστη. Έκανα μπάνιο, ένιωθα βρώμικη, εξαντλημένη, ταπεινωμένη και ανίκανη να υπερασπιστώ τα δικαιώματα μου. Ενώ είχαμε μόλις αποκτήσει το δικαίωμα στο όνειρο με την Αιμιλία, αν εγώ μιλούσα για ότι μου συνέβη, μπορεί αυτό να κατέρρεε.

Αυτό που κοκκίνησα, δείχνει ότι σύμφωνα με τα λεγόμενά της, έχει βιαστεί. Αυτό ήταν το ερώτημα. Αλλο τώρα, αν θα μπορούσε να το αποφύγει.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 22:49

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:28
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:14

Καλά εσύ θα της έβαζες και ποτάκια να πιει να χαλαρώσει για να θέλει.
Πες μια άλλη μια ιστορία βιασμού της 8χρονης κόρης μου, σκουλικι
Εγώ πάντως δεν πότισα κανέναν να μεθύσει για να τον πηδήξω.
Just saying μιας και μιλάς περί σκουληκιών.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 22:51

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:40
Και να μην υπήρχε στην σημερινή κοινωνία ", πατριαρχικη κοινωνία" οι ακραίες φεμινίστριες θα προσπαθούσαν να την εφευρουν ..
Αφού χωρίς αυτήν σαν φόβητρο δεν θα μπορούσαν να στηρίξουν τις διεκδικήσεις τους για ευνοϊκή μεταχείριση έναντι του αντρικού φύλου
Δεν ξέρω ούτε μία που να φοβάται την πατριαρχία, αν λειτουργεί με ισότιμους όρους στο επαγγελματικό και κοινωνικό της περιβάλλον.

Δεν ξέρω ούτε μία, που να θέλει να αποποιηθεί ένα σημαντικό στοιχείο της πατριαρχίας, δηλαδή την προστατευτικότητα των ανδρών απέναντι στις γυναίκες.

Όποια γουστάρει να μπει στο στίβο διεκδίκησης ίσων δικαιωμάτων χωρίς να χρησιμοποιήσει τα κλασσικά γυναικεία όπλα, μπορεί να το κάνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 19 Αύγ 2021, 22:53

Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:49
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:28
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:14

Καλά εσύ θα της έβαζες και ποτάκια να πιει να χαλαρώσει για να θέλει.
Πες μια άλλη μια ιστορία βιασμού της 8χρονης κόρης μου, σκουλικι
Εγώ πάντως δεν πότισα κανέναν να μεθύσει για να τον πηδήξω.
Just saying μιας και μιλάς περί σκουληκιών.
Δεν ξέρω άλλον εδώ μέσα να φαντασιωνεται βιασμούς παιδιών χρηστών.
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα

Φυσικα , τίποτα δεν είναι τυχαιο
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 22:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:51
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:40
Και να μην υπήρχε στην σημερινή κοινωνία ", πατριαρχικη κοινωνία" οι ακραίες φεμινίστριες θα προσπαθούσαν να την εφευρουν ..
Αφού χωρίς αυτήν σαν φόβητρο δεν θα μπορούσαν να στηρίξουν τις διεκδικήσεις τους για ευνοϊκή μεταχείριση έναντι του αντρικού φύλου
Δεν ξέρω ούτε μία που να φοβάται την πατριαρχία, αν λειτουργεί με ισότιμους όρους στο επαγγελματικό και κοινωνικό της περιβάλλον.

Δεν ξέρω ούτε μία, που να θέλει να αποποιηθεί ένα σημαντικό στοιχείο της πατριαρχίας, δηλαδή την προστατευτικότητα των ανδρών απέναντι στις γυναίκες.

Όποια γουστάρει να μπει στο στίβο διεκδίκησης ίσων δικαιωμάτων χωρίς να χρησιμοποιήσει τα κλασσικά γυναικεία όπλα, μπορεί να το κάνει.
Κάνεις παρέα με γυναίκες γενικα;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Αύγ 2021, 22:55

Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37
ST48410 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:22


Προφανώς με βάση τον αναλυτικό ορισμό που παρέθεσες μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά αυτά στους φόνους γυναικών. Σου λέω όμως ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα. Δεν έχω πρόβλημα με βάση τον ορισμό σου να πω ότι αυτός και εκείνος ο φόνος είναι γυναικοκτονία. Ο νόμος καταδικάζει τους εγκληματίες για όλα αυτά τα αδικήματα εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν είναι ότι θα ξεφύγει κάποιος της ποινής αν το πούμε συζυγοκτονία και όχι γυναικοκτονία.
Σου αντιστρέφω λοιπόν το ερώτημα. Αφού όποιος σκοτώσει γυναίκα θα καταδικαστεί ανεξαρτήτως των όποιων λόγων πραγματικών ή εικαζόμενων λόγων, γιατί τόση πρεμούρα να υπάρξει μία συγκεκριμένη νέα κατηγοριοποίηση αυτών των φόνων; Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Υπάρχει μία διελκυστίνδα όπου προσπαθούν οι γυναίκες να διεκδικήσουν πολλά σε διάφορα κοινωνικά επίπεδα και εξυπηρετούνται αυτές οι διεκδικήσεις αν παρουσιαστούν ως θύματα του αντίθετου φύλλου.
Ακριβώς. Οι σημερινές φεμινίστριες δεν διεκδικούν την ισότητα, την επέκταση της ανισότητας -διατηρώντας τα θετικά προνόμια του αδύναμου φύλου- θέλουν να κατακτήσουν.
Ψιτ κυρά Μανταλένα! Οι φεμινίστριες και οι αριστερά άλλων εποχών είχε πάντα ιδεολογική καθαρότητα-διαύγεια. Οι μαλακίες της εποχής μας είναι κάργα δεξιές. Δεν ξεπήδησαν από τα σοβιέτ του Λένιν. Ούτε από την κομμούνα, ούτε από τη διεθνή ούτε από τίποτα αριστερό ή επαναστατικό.
Ξεκίνησε από φορείς του καπιταλισμού. Μια χαρά επίσημους, συστημικούς. Ευρωπαϊκές ενώσεις, οηέδες και τέτοια.
Κάνε καμιά βόλτα.
:smt023

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 19 Αύγ 2021, 22:57

Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37
ST48410 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:22


Προφανώς με βάση τον αναλυτικό ορισμό που παρέθεσες μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά αυτά στους φόνους γυναικών. Σου λέω όμως ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα. Δεν έχω πρόβλημα με βάση τον ορισμό σου να πω ότι αυτός και εκείνος ο φόνος είναι γυναικοκτονία. Ο νόμος καταδικάζει τους εγκληματίες για όλα αυτά τα αδικήματα εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν είναι ότι θα ξεφύγει κάποιος της ποινής αν το πούμε συζυγοκτονία και όχι γυναικοκτονία.
Σου αντιστρέφω λοιπόν το ερώτημα. Αφού όποιος σκοτώσει γυναίκα θα καταδικαστεί ανεξαρτήτως των όποιων λόγων πραγματικών ή εικαζόμενων λόγων, γιατί τόση πρεμούρα να υπάρξει μία συγκεκριμένη νέα κατηγοριοποίηση αυτών των φόνων; Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Υπάρχει μία διελκυστίνδα όπου προσπαθούν οι γυναίκες να διεκδικήσουν πολλά σε διάφορα κοινωνικά επίπεδα και εξυπηρετούνται αυτές οι διεκδικήσεις αν παρουσιαστούν ως θύματα του αντίθετου φύλλου.
Ακριβώς. Οι σημερινές φεμινίστριες δεν διεκδικούν την ισότητα, την επέκταση της ανισότητας -διατηρώντας τα θετικά προνόμια του αδύναμου φύλου- θέλουν να κατακτήσουν.
Ψιτ κυρά Μανταλένα! Οι φεμινίστριες και οι αριστερά άλλων εποχών είχε πάντα ιδεολογική καθαρότητα-διαύγεια. Οι μαλακίες της εποχής μας είναι κάργα δεξιές. Δεν ξεπήδησαν από τα σοβιέτ του Λένιν. Ούτε από την κομμούνα, ούτε από τη διεθνή ούτε από τίποτα αριστερό ή επαναστατικό.
Ξεκίνησε από φορείς του καπιταλισμού. Μια χαρά επίσημους, συστημικούς. Ευρωπαϊκές ενώσεις, οηέδες και τέτοια.
Κάνε καμιά βόλτα.

Λάθος! Λάθος! Φίλε είσαι λάθος!
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 22:58

Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37
ST48410 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:22


Προφανώς με βάση τον αναλυτικό ορισμό που παρέθεσες μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά αυτά στους φόνους γυναικών. Σου λέω όμως ότι δεν είναι αυτό το ζήτημα. Δεν έχω πρόβλημα με βάση τον ορισμό σου να πω ότι αυτός και εκείνος ο φόνος είναι γυναικοκτονία. Ο νόμος καταδικάζει τους εγκληματίες για όλα αυτά τα αδικήματα εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Δεν είναι ότι θα ξεφύγει κάποιος της ποινής αν το πούμε συζυγοκτονία και όχι γυναικοκτονία.
Σου αντιστρέφω λοιπόν το ερώτημα. Αφού όποιος σκοτώσει γυναίκα θα καταδικαστεί ανεξαρτήτως των όποιων λόγων πραγματικών ή εικαζόμενων λόγων, γιατί τόση πρεμούρα να υπάρξει μία συγκεκριμένη νέα κατηγοριοποίηση αυτών των φόνων; Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Υπάρχει μία διελκυστίνδα όπου προσπαθούν οι γυναίκες να διεκδικήσουν πολλά σε διάφορα κοινωνικά επίπεδα και εξυπηρετούνται αυτές οι διεκδικήσεις αν παρουσιαστούν ως θύματα του αντίθετου φύλλου.
Ακριβώς. Οι σημερινές φεμινίστριες δεν διεκδικούν την ισότητα, την επέκταση της ανισότητας -διατηρώντας τα θετικά προνόμια του αδύναμου φύλου- θέλουν να κατακτήσουν.
Ψιτ κυρά Μανταλένα! Οι φεμινίστριες και οι αριστερά άλλων εποχών είχε πάντα ιδεολογική καθαρότητα-διαύγεια. Οι μαλακίες της εποχής μας είναι κάργα δεξιές. Δεν ξεπήδησαν από τα σοβιέτ του Λένιν. Ούτε από την κομμούνα, ούτε από τη διεθνή ούτε από τίποτα αριστερό ή επαναστατικό.
Ξεκίνησε από φορείς του καπιταλισμού. Μια χαρά επίσημους, συστημικούς. Ευρωπαϊκές ενώσεις, οηέδες και τέτοια.
Κάνε καμιά βόλτα.
Μα δεν συγκρίνω καν τις σουφραζέτες με τις σημερινές τσιρλίντερ των ακτιβιστικών δρώμενων. Όλες οι σύγχρονες τούτες και τούτα, φερέφωνα του πολιτικαλικορεκτισμού είναι, που χρησιμοποιεί αυτά κι εκείνα ως ανθρωπιστικά άλλοθι.

Οπότε, το αν αντιδρούν ως κάργα δεξιοί οι σημερινοί αριστεροί, αριστερές και αριστερά είναι πρόβλημα της σύγχρονης αριστεράς, ακροαριστεράς και των κεντροαριστεροδεξιών εκδοχών της, καλό μου.

Το εσύ έχεις κολλήσει στις αρχές του περασμένου αιώνα, είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα. Συντονίσου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 19 Αύγ 2021, 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Αύγ 2021, 22:58

Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:53
Naida έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:49
Prepon έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:28


Πες μια άλλη μια ιστορία βιασμού της 8χρονης κόρης μου, σκουλικι
Εγώ πάντως δεν πότισα κανέναν να μεθύσει για να τον πηδήξω.
Just saying μιας και μιλάς περί σκουληκιών.
Δεν ξέρω άλλον εδώ μέσα να φαντασιωνεται βιασμούς παιδιών χρηστών.
Όχι σκουλίκι, σαρανταποδαρούσα

Φυσικα , τίποτα δεν είναι τυχαιο
:smt005:

Κατά τ άλλα, σε τσούζει η νιότη σου και αυτά που έκανες. Ή μάλλον που διηγήθηκες. Αν λάβουμε και σοβαρά κάτι περί χαπιών σε ποτά που είχαν αναφερθεί, για μέσα είσαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Αύγ 2021, 23:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37
Και επειδή είχε γίνει ερώτηση πιο πριν για ποιό λόγο ενοχλούνται κάποιοι από τον όρο γυναικοκτονια, για εμένα προσωπικά με ενοχλεί ή νομική ΑΝΙΣΌΤΗΤΑ την οποία προσπαθούν να επιβάλουν κάποιες ακραίες φεμινίστριες

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Αύγ 2021, 23:06

Μπαντάς έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:57
Χαοτικός έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:37


Ακριβώς. Οι σημερινές φεμινίστριες δεν διεκδικούν την ισότητα, την επέκταση της ανισότητας -διατηρώντας τα θετικά προνόμια του αδύναμου φύλου- θέλουν να κατακτήσουν.
Ψιτ κυρά Μανταλένα! Οι φεμινίστριες και οι αριστερά άλλων εποχών είχε πάντα ιδεολογική καθαρότητα-διαύγεια. Οι μαλακίες της εποχής μας είναι κάργα δεξιές. Δεν ξεπήδησαν από τα σοβιέτ του Λένιν. Ούτε από την κομμούνα, ούτε από τη διεθνή ούτε από τίποτα αριστερό ή επαναστατικό.
Ξεκίνησε από φορείς του καπιταλισμού. Μια χαρά επίσημους, συστημικούς. Ευρωπαϊκές ενώσεις, οηέδες και τέτοια.
Κάνε καμιά βόλτα.

Λάθος! Λάθος! Φίλε είσαι λάθος!
Ε ναι, μόλις χαρακτήρισε ως κάργα δεξιούς όσους προωθούν όρους όπως "γυναικοκτονία", μιτου, μπουλουμού κλπ

Είναι η γραμμική αντίληψη ενός εμμονικού αριστερού. Σ' αυτές τις περιπτώσεις μόνον ο αλλάχ μπορεί να βοηθήσει στην απαγκίστρωση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Μία γυναικοκτονία που πέρασε στα ψιλά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 19 Αύγ 2021, 23:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:51
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Αύγ 2021, 22:40
Και να μην υπήρχε στην σημερινή κοινωνία ", πατριαρχικη κοινωνία" οι ακραίες φεμινίστριες θα προσπαθούσαν να την εφευρουν ..
Αφού χωρίς αυτήν σαν φόβητρο δεν θα μπορούσαν να στηρίξουν τις διεκδικήσεις τους για ευνοϊκή μεταχείριση έναντι του αντρικού φύλου
Δεν ξέρω ούτε μία που να φοβάται την πατριαρχία, αν λειτουργεί με ισότιμους όρους στο επαγγελματικό και κοινωνικό της περιβάλλον.

Δεν ξέρω ούτε μία, που να θέλει να αποποιηθεί ένα σημαντικό στοιχείο της πατριαρχίας, δηλαδή την προστατευτικότητα των ανδρών απέναντι στις γυναίκες.

Όποια γουστάρει να μπει στο στίβο διεκδίκησης ίσων δικαιωμάτων χωρίς να χρησιμοποιήσει τα κλασσικά γυναικεία όπλα, μπορεί να το κάνει.
Στο μεταξυ, λίγο νοτιότερα....

https://www.protagon.gr/epikairotita/st ... 4342114933

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών