Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 21:06

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 21:03
γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ
:smt005:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Κληρονόμος κομματικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 25 Αύγ 2021, 21:08

Έτσι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2021, 09:06

ο πατερας μου ηταν χιτης. το εμαθα οταν εγινα κοντα 20 χρονω, και οχι απο τον ιδιο, ανακαλυψα κρυμμενο το οπλο του, και εμαθα απο αλλο συγγενη.
στο σπιτι μου δεν εγινε ποτε πολιτικη συζητηση. φανταζομαι νδ θα ψηφιζαν, αλλα δεν μου το ειπε ποτε κανεις ξεκαθαρα, ουτε μου προτεινε κανεις να ψηφισω ορισμενο πολιτικο κλπ.

γω οταν ημανε μικιος και χαζος, πηγα σε κατι αριστεριστες, οσε τους λεγανε, αλλα συντομα καταλαβα οτι ειναι γιατομπουτσο, και την εκανα για τους ακρα αντιθετους, και πηγα στη χ.α. αυτοι ητανε ακομη πιο γιατομπουτσο, και την εκανα ακομη πιο συντομα. η κεντρωα πολιτικη σκηνη δεν ηταν ποτε του γουστου μου, οποτε ασχοληθηκα με μηχανακια, αλητειες, γκομενιλικια, ψαροκυνηγια κλπ, και καλα καλα δεν ηξερα ποιος κυβερνα τη χωρα. ειχα παντα μια σιχαμαρα προς το πασοκ, και πιο εμετικο εβρισκα το γιαννοπουλο.
ψηφιζα παντα κατι ακραιους τριβλακες, βεργη, ενωση κυνηγων και λοιπους πυροβολημενους.τελευταια το εριξα τζημερο, αλλα τωρα βλεπω στα σκαρια νεο κομμα κυνηγων, και μαλλον στην επομενη θα ριξω εκει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Νικηφόρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2021, 09:24

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικηφόρος » 26 Αύγ 2021, 09:31

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 21:03
γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ
Λογικό, αυτό συνέβη και στο ίδιο το ΠαΣοΚ.
Η αθεϊα είναι αρετή

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Αύγ 2021, 09:37

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 21:03
γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ

Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Αύγ 2021, 09:54

Προέρχομαι από σόι αντικομουνιστών. Η ιστορία ξεκίνησε όταν οι κομμουνιστές πήραν από τους προπαππούδες μου όλη τους την περιουσία και την αναδιένειμαν στους τεμπέληδες συγχωριανούς τους.
Ιδεολογικά είμαι οπαδός του κοινωνικού φιλελευθερισμού αλλά στηρίζω το ΚΚΕ επειδή θεωρώ ότι είναι το ικανότερο κόμμα για να υπερασπιστεί τα δικά μου συμφέροντα.
Διαβάζοντας και τα υπόλοιπα που γράφονται, καταλήγω στο ότι ο άνθρωπος προσεταιρίζεται μια πολιτική ιδεολογία καθαρά από ιδιοτέλεια.
Για αυτό και θεωρώ τον διάλογο ανούσιο, ποιος ο λόγος να συζητάς με ανθρώπους που επιθυμούν την εξαθλίωση αρχικά κι ολική εξόντωση τελικά για εσένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1451 την 26 Αύγ 2021, 09:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 26 Αύγ 2021, 09:55

Το σόι της μάνας μου σκληροί δεξιοί, η μάνα μου Βασιλικιά, του πατέρα μου δεξιοί κι αυτοί με εξαίρεση τη γιαγιά μου που ψήφιζε ΚΚΕ, λόγω φάμπρικας.
Εγώ ήμανε ατίθασο νιάτο σαν τον Ασέβαστο, κυρίως αναρχικό στοιχείο, έκανα και κάτι μαλακίες, αλλά ευτυχώς τις έκοψα και έβαλα μυαλό στο κεφάλι μου. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 26 Αύγ 2021, 10:03

1451 έγραψε:
26 Αύγ 2021, 09:54
καταλήγω στο ότι ο άνθρωπος προσεταιρίζεται μια πολιτική ιδεολογία καθαρά από ιδιοτέλεια.
:wink

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 26 Αύγ 2021, 10:40

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 21:03
γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ
και θα πεθάνεις βελοπουλικός;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 26 Αύγ 2021, 10:44

1451 έγραψε:
26 Αύγ 2021, 09:54
Διαβάζοντας και τα υπόλοιπα που γράφονται, καταλήγω στο ότι ο άνθρωπος προσεταιρίζεται μια πολιτική ιδεολογία καθαρά από ιδιοτέλεια.
Για αυτό και θεωρώ τον διάλογο ανούσιο, ποιος ο λόγος να συζητάς με ανθρώπους που επιθυμούν την εξαθλίωση αρχικά κι ολική εξόντωση τελικά για εσένα.
Η πολιτική είναι σύγκρουση συμφερόντων με ειρηνικό τρόπο.
Ωστόσο διαφωνώ ότι όλοι έχουν ιδιοτελή κίνητρα (εκτός αν το πάμε πολύ βαθιά και πάμε σε ψυχολογικές αναλύσεις).

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4858
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Αύγ 2021, 10:53

Η οικογένειά μου ήταν ΠΑΣΟΚ.
Οταν γύρισα από μεταπτυχιακά σε Αγγλία και ΗΠΑ άρχισα να απορώ πως επιβιώνει η Ελλάδα χωρίς παραγωγή.
Σιχάθηκα τους πολιτικούς, κοίταζα μόνο τη δουλειά μου και ψήφιζα Λεβέντη. Μέχρι που μια μέρα έμεινα χωρίς δουλειά με τα μνημόνια.
Από τότε άρχισα να ψάχνομαι θεωρητικά στον Κεντρώο Σοσιαλδημοκρατικό και σοσιαλφιλελεύθερο χώρο.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Αύγ 2021, 11:45

Εξαρτάται από το πώς ορίζεις την ειρήνη. Γιατί ο πόλεμος έχει πολλές μορφές κι όχι μόνο την ένοπλη σύρραξη.
Αν για παράδειγμα οι άλλες πολιτικές παρατάξεις μειώνουν τον μισθό σου ή ακόμα κι αν σε αφήνουν χωρίς δουλειά, οδηγώντας σε έμμεσα στην φτώχεια και δυνητικά στη φυσική εξόντωση, θεωρείς ότι είναι μια ειρηνική διαφωνία;
Ένωση Κεντρώων ψήφιζα κι εγώ κάποτε, μέχρι που τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης άρχισαν να τους προωθούν οπότε και υποψιάστηκα ότι είναι κι αυτοί συστημικοί.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27229
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 26 Αύγ 2021, 11:59

Ο πατέρας μου ψήφιζε ανάλογα με το ποιος φίλος του έβαζε υποψηφιότητα και που. Οπότε είχε ψηφίσει τα περισσότερα κόμματα. Η μάνα μου δεν ασχολείται με την πολιτική και δεν έχει ιδέα και ψήφιζε ότι να ναι.

Η οικογένεια του πατέρα μου ψήφιζε ΕΚ στα 60s και Βενιζελικους Φιλελεύθερους πιο πριν.

Η οικογένεια της μάνας μου ψήφιζαν ΕΡΕ στα 60s και Αντιβενιζελικους/Βασιλικούς πιο πριν. (Εξαιρειται η οικογένεια του παππού μου που ήταν ΚΚΕ)

Τώρα πως μπλεξανε όλοι αυτοί πάντα το είχα απορία.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 26 Αύγ 2021, 12:03

Συντηρητικές οι δύο φάρες προγόνων, ιδεαλιστές πασόκοι γονείς που δεν κατάλαβαν τι έκανε ο αλητάμπουρας Ανδρέας, ψήφιζα μικρά αριστερο-οικολογικά κόμματα μέχρι που μετά τον εκατομυριοστό λάθρο συνέχιζαν να κάνουν την πάπια ! :011: Αριστερά = σύφιλη. Κατάντια του πνεύματος, αυτοευνουχισμός.

Πλέον μόνο αντιμεταπολιτευτικά κόμματα, ψεκ, καλύτερα Βελόπουλος παρά το μάξιμουμ της αναξιοκρατίας προκλητικά στην μούρη μας (Μπαλατσινός), ακροδεξιά, Φαηλοτζήμερους αν έχω πάρει ηρεμιστικά μου

:102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4459
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 26 Αύγ 2021, 12:09

Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2021, 09:06
γω οταν ημανε μικιος και χαζος, πηγα σε κατι αριστεριστες, οσε τους λεγανε, αλλα συντομα καταλαβα οτι ειναι γιατομπουτσο, και την εκανα για τους ακρα αντιθετους, και πηγα στη χ.α. αυτοι ητανε ακομη πιο γιατομπουτσο, και την εκανα ακομη πιο συντομα.
:smt005:

ό,τι να ΄ναι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών