Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Αύγ 2018, 23:13

Εσθήρ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:08

Αυτο φιλε..
Δεν απαντας ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ,ΠΑΡΑ ΧΛΕΥΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΡΟΛΙΕΣ.Και δεν μπορεις να απαντησεις,διοτι ολα εχουν απαντηθει.Ο ΚΩΛΟΣ ΣΟΥ ΞΕΒΡΑΚΟΤΟΣ. :smt005: Εσυ αγαπουλα μαλλον χρειαζεσαι ΔΕΣΠΟΤΗ.ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ..ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.... :003:
δεν το εγραψα για σενα,στον enaon πηγαινε,εσενα σου εχω απαντησει σε αλλο ποστ.
enaon....αναρωτιεμαι τι σκατα κανει η γατα στο αβαταρ σου.
Ελα καλο μου...παρε ενα βιντεακι να ξεχαρμανιασεις
Το κατάλαβα ότι δεν το έγραψες για μένα. Επειδή πιθανόν δεν γνωρίζεις πολλά για τους χρήστες στους οποίους απευθύνεσαι τόσο προσβλητικά και απότομα κάνε ένα κόπο όταν έχεις καιρό και μπες διάβασε λίγο παλαιότερα νήματα και θα καταλάβεις ότι τους αδικείς.
Μπορούμε να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε πιο κόσμια.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Αύγ 2018, 23:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:07
enaon έγραψε:
25 Αύγ 2018, 22:58
αυτές οι αναλογίες σου ρε γαλή :)

Ο άγις φταίει να ξέρεις που δεν μπορώ να σε πειράξω, έχει μιλήσει, τέλος :003:
Να με πειράξεις, δεν με πειράζει. :P

Αρκεί να μου πεις πόσα παιδιά έφερες στον κόσμο και πόσο συναίσθημα έχει ξοδέψει γι' αυτά και όχι για τα κοπριτάκια.

Για τον Άγι, ξέρω.
Πόσα παιδιά εχω φέρει στον κόσμο ; Δύσκολο. :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Αύγ 2018, 23:16

Εσθήρ, προτιμώ αυτό το βίντεο.

Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14747
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 25 Αύγ 2018, 23:22

enaon έγραψε:
25 Αύγ 2018, 21:53

παιδιά, πόσοι φιλόζωοι εδώ μέσα έχουν ζώα και πόσοι πέτς, διορθωμένα δηλαδή ώστε να μην μπορούν να δημιουργήσουν ζωη, για το καλό τους πάντα; :003:
:bravo:
Αν και το πετ ακούγεται χαριτωμένα, τρανς-ζώα θα έλεγα ...



Ο Φος έχει καλές ιδέες γιά τα ανεπιθύμητα ντεσιμπελ, όταν όμως επί ένα καλοκαίρι κάθε ΣΚ ο απέναντι σκύλος με νερό και τροφή αντέχει στο μπαλκόνι αρκετά γιά να γαυγίζει συνεχώς ενώ το αφεντικό του κάνει κάπου τα μπανάκια του χρειαζόμαστε πιό προχώ τεχνολογία. Ελπίζω να σκεφτεί κάτι ο νοσηρός του εγκέφαλος.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24555
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Αύγ 2018, 23:24

Εσθήρ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 21:58
Ναι, συμφωνώ, αν και δεν βλέπω να υπάρχει κάτι μεμπτό στο να πάρει κάποιος ζώο εφόσον μπορεί να κάνει τα απαραίτητα. Υπάρχει πολύ μοναξιά και δυστυχία εκεί έξω και αν ένα ζώο μπορεί να καλυτερεύσει την ζωή κάποιων ανθρώπων που δεν έχουν άλλες επιλογές/δυνατότητες, ας γίνει έτσι.
Δεν ξερω αν ζεις στον Αρη.Η καραμελιτσα οτι ζωα εχουν οι μοναχικοι,οι γεροι κλπ...ειναι στο δικο σου μυαλο,οπως και σε ολους αυτους που απεγνωσμενα πρσπαθουν να απαξιωσουν οσους νοιαζονται και για κατι αλλο περα απο την αφεντομουτσουναρα τους.Οικογενειςς εχουν ζωακια,απειρες οικογενειες,ζευγαρια και ολος ο κοσμος.
Όλος ο κόσμος έχει λαιμό. Από την άλλη μόνο μια πολύ μικρή μειοψηφία τον χρησιμοποιεί έτσι:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24555
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Αύγ 2018, 23:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 20:02


Φόσι, καλό μου, σου εφιστώ την προσοχή σε κάτι.
Μην παίζεις μαζί μου κυνικά παιχνιδάκια γιατί μπορώ στο χαλαρό να σου προκαλέσω πολύ πιο μεγάλο πρόβλημα από αυτό που ήδη έχεις.

Κάποιοι ξεκινήσανε να διαδίδουν fake news για το υποτιθέμενο δικαίωμα του σκύλου να γαβγίζει και καταλήξανε να γίνει περισσότερο γνωστό το απολύτως νόμιμο δικαίωμα του ανθρώπου να αγοράσει αυτό χωρίς καν να σηκωθεί από τον καναπέ του:

https://www.ornazo.gr/index.php?route=p ... uct_id=647

Κάποιοι χάνουν την ψυχραιμία τους και απειλούν αποδεικνύοντας ότι κάποιοι τον ήπιαν.

User_601

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Αύγ 2018, 23:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:16
Εσθήρ, προτιμώ αυτό το βίντεο.

Συμφωνω γαλη μου.
Α..το αλλο;Ρε σεις...ο enaon ,και ο φοσιλακος και λοιποι ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΙ...μαχονται για τα δικαιωματα των ζωων!!!!!!!!!Το καταλαβατε;Πω ρε...τι μαλακες ειμαστε γμτ που δεν το καταλαβαμε!Μιλαει για στειρωση..μιλαει για ΔΕΣΠΟΤΕΣ!ΚΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ..ΜΑΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΛΕΜΕ!
Τζουτζουκακι,πιο οφθαλμοφανες πεθαινεις.
Τα ποστ σου ολα το δειχνουν αυτο.ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ enaon,φοσιλακο,αγι...κατι.... και λοιπους....''φιλοζωους'' :003:
Οταν λεμε οτι ο πραγματικος φιλοζωος εχει ΚΑΝΟΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ....κλπ κλπ,μην τα ξαναγραφουμε,και μου ποσταρετε για μαυρα ρουχα και χιλιες δυο αηδιες,ειναι οφθαλμοφανεστατο οτι ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΣΗΤΕ ΤΑ ΖΩΑ,αλλα ειστε και ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΜΙΣΗΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,εκτος απο ζωα.Αυτους που κανουν κατι διαφορετικο απο εσας.Μισητε και χλευαζετε αυτους που απλα,φροντιζουν ζωα,αδεσποτα....δεσποζομενα ΣΩΣΤΑ.Διοτι δεν βλεπω απο καποιους ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΥΣ διαχωρισμο σωστων φιλοζων που δενε νοχλουν κανεναν,αλλα ΧΛΕΥΑΣΜΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ.ΑΥΤΟ..ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΙΑ.Να το κοιταξετε αυτο το θεματακι.ΤΟ Δαφνι καραδοκει... :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος User_601 την 25 Αύγ 2018, 23:42, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22729
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Αύγ 2018, 23:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:07
Αρκεί να μου πεις πόσα παιδιά έφερες στον κόσμο και πόσο συναίσθημα έχει ξοδέψει γι' αυτά και όχι για τα κοπριτάκια.

Για τον Άγι, ξέρω.
γιαυτό σε συμπαθεί, έχετε έφεση στο ψάρεμα. :003:

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 25 Αύγ 2018, 23:35

ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 21:43
Δεν μιλάμε για τίποτα θεωρητικό. Κάθε κολόνα φωτισμού και κάθε γωνία είναι λερωμένες. Το καλοκαίρι οι θερμοκρασίες είναι υψηλές και μυρίζει. Πάντα κοιτάμε που πατάμε στον δρόμο πριν μπούμε στο αυτοκίνητο. Καταλαβαίνεις γιατί...
Προφανώς και τα καθαρίζουμε εμείς μπροστά στη πόρτα μας αλλά δεν είναι λύση. Γιαυτό σου λέω μην παίρνεις προσωπικά τις παρατηρήσεις. Τις λούζεσαι αδίκως εξαιτίας των κακών ιδιοκτητών.
Τέλος πάντων δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο το συγκεκριμένο θέμα.
Ας συμφωνήσουμε ότι τα φαινόμενα αυτά δεν τα επικροτεί κανείς αλλά και από την άλλη κάποιες αντιδράσεις είναι υπερβολικές.

ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 21:44
Καθόλου κακό. Κακό είναι που βρέθηκαν με ζώο άνθρωποι που δεν μπορούν να το φροντίσουν απλά επειδή ήθελαν και εκείνοι να μπορούν να επιδειχθούν στα κοινωνικά δίκτυα.
Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις από μια φωτό ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να το φροντίσουν και δεν το αγαπούν και το έχουν μόνο για επίδειξη;
Πραγματικά ρωτάω.
Εγώ fb δεν έχω αλλά άμα είχα θα γούσταρα κι εγώ να ανεβάζω φωτό από χαρούμενες στιγμές που μοιράζομαι με τον σκύλο μου. "Να κοιτάξτε πού πήγαμε εδώ, κοιτάξτε τι έκανε εκεί" και άλλα τέτοια χαζά.
Όπως και μου αρέσει να βλέπω τέτοιες φάσεις με ζώα και στο youtube και αστείες φωτό με ζώα κτλ.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κριτήριο ή το όριο, αν θες, που η χαρά που σου προκαλεί ο σκύλος σου μετατρέπεται σε επίδειξη;

ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 22:18
Εσθήρ αν σου είναι εύκολο γράφε λίγο πιο όμορφα όπως σου μιλάνε και οι άλλοι εδώ και μη βιάζεσαι να προσβάλεις ανθρώπους που δεν ξέρεις και που έχουν ήδη ζώα και κάνουν πολλά για αυτά
Ξέρεις τι;
Όπως κι εσύ κάποια ποστ πίσω προσπάθησες να δικαιολογήσεις την άδικη συμπεριφορά που υφίσταμαι επειδή πληρώνω τα σπασμένα άλλων, όπως είπες κατά λέξη, το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος και για τον τρόπο που σου μίλησε η Εσθήρ.
Ενώ εσύ μιλάς ευγενικά και έχεις διάθεση για συνεννόηση ,δέχεσαι "επίθεση" από την Εσθήρ γιατί πριν από σένα κάποιοι άλλοι της πούλησαν τρέλα.

Είδες που δεν είναι ωραίο να συμβαίνει αυτό;
Μπες και στη δική μου θέση, λοιπόν, όταν υφίσταμαι άδικες συμπεριφορές και δεν έχω καμία υποχρέωση να τις ανέχομαι επειδή κάποιοι άλλοι πριν από μένα δεν ήταν σωστοί.

User_601

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Αύγ 2018, 23:38

ST48410 έγραψε: ↑Σήμερα, 22:18
Εσθήρ αν σου είναι εύκολο γράφε λίγο πιο όμορφα όπως σου μιλάνε και οι άλλοι εδώ και μη βιάζεσαι να προσβάλεις ανθρώπους που δεν ξέρεις και που έχουν ήδη ζώα και κάνουν πολλά για αυτά
Ας το κανω χωρις παραθεση...διοτι με τις παραθεσεις μπερδευονται καποιοι.ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ST48410.Με αυτο το μηνυμα.Στο enaon αναφερθηκα λεμε.Με τις γνωστες παπαριες που λεει.ΓΙΑ ΜΑΥΡΑ ΡΟΥΧΑ ΚΛΠ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22729
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Αύγ 2018, 23:42

bizeli έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:35
το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος και για τον τρόπο που σου μίλησε η Εσθήρ.

δε τα είπε βρέ σε εκείνον, απλά ίσως τον ενόχλησε ο τρόπος, ας μην του το βγάλουμε ξινό. :003: ]


θα το θέσω πιο καλά παιδιά για όσους θέλουν να το σκεφτούν, εγώ το σκέφτηκα πρίν λίγο καιρό που έφυγε το σκυλάκι που είχα απο μικρό παιδί.

πόσοι όσοι έχασαν ένα ζωάκι που αγαπούσαν αλήθεια όπως το καταλαβαίνουν, που είχαν αναμνήσεις πολλές, μία ζωή ολόκληρη κλπ, θεώρησαν αυτονόητο να πούνε οτι δεν πάνε στην δουλεία μία μέρα γιατί ήταν στεναχωρημένοι, ζήτησαν άδεια κλπ, όπως θα έκαναν με έναν παιδικό φίλο κλπ ίσως;

αν κανείς, γιατί;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24555
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Αύγ 2018, 23:45

Nameless Ghoul έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:40
foscilis έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:35
κάθε φορά που το συμπαθές ζωάκι :g094: τολμάει να βγάζει κιχ του ρίχνει 115dB υπέρηχων στη μάπα προκαλώντας του ανείπωτο :g094: φόβο :g094: και πόνο :g094: χωρίς κανένας να μπορεί να αποδείξει (ή να καταλάβει) κάτι
Κάτι που λέγαμε για ψυχανώμαλους παραπάνω...
Εγώ θεωρώ ότι με τη συσκευή το ζώο απλά εκπαιδεύεται να μην κάνει μαλακίες. Άλλωστε έτσι λανσάρεται και αυτό είναι.

Το διατύπωσα όμως με τρόπο που να πήξετε οι ψυχοπαθείς που νομίζετε ότι είναι ένα αθώο πλάσμα ικανό να βιώσει αδικία και ιδιαίτερα η Γαλή που είπε στο θύμα "θα γαβγίζει όσο θέλει και δε μπορείς να κάνεις τίποτα".

Guess what: μπορεί.

Αυτοί που δε μπορούν να κάνουν τίποτα εκτός από το να πήζουν είστε εσείς οι μαλάκες ζωόφιλοι.

User_601

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Αύγ 2018, 23:46

Αγις έγραψε:
25 Αύγ 2018, 22:16
''Γιατί είναι η ζωοφιλία ασθένεια της εποχής μας; Καλά, μη σοκάρεστε! Μία βόλτα να κάνει κανείς τα πρωινά και τα απογεύματα στις γειτονιές της πόλης θα συναντήσει πιο πολλούς σκύλους παρά ανθρώπους. Και σκύλους όχι αδέσποτους, αλλά με τα αφεντικά τους. Και αφεντικά όχι τίποτα γριούλες ή "γεροντοκόρες", αλλά φοιτητές, φοιτήτριες, Under 40.

Εάν δε ακούσει τις σκυλο-κουβέντες των αφεντικών, πήζει από "αγάπη μου", "κοπέλα μου", "χρυσάφι μου", και άλλες ανατριχιαστικές λεπτομέρειες της καθημερινότητας των "παιδιών- σκυλιών" τους. Σε μία κοινωνία σε κρίση και παρακμή το οξύμωρο του να αυγατίζουν τα διάφορα pet shops, δεν είναι καθόλου οξύμωρο. Και δείχνει αυτό το ταπεινό, καθημερινό γεγονός μία απάντηση για το πρόβλημά μας σήμερα, ως κοινωνία. Γιατί εκεί είναι η ασθένεια, και όχι στα συμπαθητικά τετράποδα. Μάλιστα, η ασθένεια έχει και επιθετική διάσταση, καθώς όλοι γνωρίζουν ότι και σε επίπεδο δημόσιου λόγου (αλλά πλέον και νομικό) οι προσβολές και οι κακομεταχειρίσεις των ζώων αποκτούν βαρύτητα και σημασία πολλές φορές μεγαλύτερη της αντίστοιχης των ανθρώπων.

Διάφορες φιλοζωικές ομάδες- εν είδει λαϊκών πολιτοφυλακών- καραδοκούν παντού για να ελέγξουν, καταγγείλουν, καταδικάσουν, μηνύσουν. Πολλές φορές με θύματα αθώους ανθρώπους. Φυσικά, είναι δείγμα αξιακής αλλοίωσης. Από τα ζώα σαν περιουσιακό στοιχείο, βοηθούς- εργάτες, των παραδοσιακών αγροτικών-ποιμενικών κοινωνιών, περνούμε στη φάση της αστικοποίησης όπου τα ζώα είναι οικιακοί φίλοι και συνεργάτες της πυρηνικής οικογένειας. Δεν είμαστε καν εκεί. Στην τωρινή μας κατάσταση τα οικιακά ζώα έχουν γίνει αντικείμενα πόθου και συναισθηματικής εξάρτησης. Παρέχουν λόγο ύπαρξης σε ανθρώπινες ψυχές που δεν έχουν και πολλούς λόγους για να ζουν. Είναι "πεδία" εύκολου και ανώδυνου συναισθηματισμού- σε αντίθεση με τα παιδιά- καθώς ούτε τα έξοδα των παιδιών έχουν, ούτε προκαλούν τα συναισθηματικά ρίσκα και τις ταλαιπωρίες της ανατροφής παιδιών. Η κοινωνία μας είναι κοινωνία του εύκολου συναισθηματισμού. Βλέπουμε την αντίστιξη στους διαφόρων λογιών ανώμαλους και κακόψυχους, που διαβλέποντας την τάση, προβαίνουν σε πράξεις βασανιστηρίων ή σεξουαλικών συνευρέσεων με τα ζώα, διότι η κάθε εποχή έχει τα εγκλήματα που της αναλογούν.
......................

Αυτό το ηθικό- αξιολογικό υπόβαθρο είναι ο δημιουργός του προβλήματος της σχέσης ανθρώπου-ζώου, και είναι αυτό που διαιωνίζει μία απέραντη υποκρισία.''

Πηγη

http://antifono.gr/portal/%CE%BA%CE%B1% ... CF%82.html
Σωπα ρε μεγαλε....η αποψη του παπαρουπα ΚΑΠΟΙΟΥ βαρδη να πουμε ειναι ισχυρο επιχειρημα σε οσα λεμε ναι;
Απλα αντικατροπτιζει τις δικες σου αποψεις αγαπουλα μου.Ω ναι.....ε..//ΜΑς ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΕ!!Ασυστολα ομως!
Λοιπον..για κανε μια γυρα παραπανω και δες,αν ειδες βεβαια...τι εχω γραψει για το ποιος ειναι φιλοζωος..και μετα ελα μιλα μας.
Και κατσε αναρωτησου,ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ...ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΖΩΑ. :c020:
ΔΑΦΝΙ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Αύγ 2018, 23:49

bizeli έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:35
ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 21:44
Καθόλου κακό. Κακό είναι που βρέθηκαν με ζώο άνθρωποι που δεν μπορούν να το φροντίσουν απλά επειδή ήθελαν και εκείνοι να μπορούν να επιδειχθούν στα κοινωνικά δίκτυα.
Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις από μια φωτό ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να το φροντίσουν και δεν το αγαπούν και το έχουν μόνο για επίδειξη;
Πραγματικά ρωτάω.
Εγώ fb δεν έχω αλλά άμα είχα θα γούσταρα κι εγώ να ανεβάζω φωτό από χαρούμενες στιγμές που μοιράζομαι με τον σκύλο μου. "Να κοιτάξτε πού πήγαμε εδώ, κοιτάξτε τι έκανε εκεί" και άλλα τέτοια χαζά.
Όπως και μου αρέσει να βλέπω τέτοιες φάσεις με ζώα και στο youtube και αστείες φωτό με ζώα κτλ.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κριτήριο ή το όριο, αν θες, που η χαρά που σου προκαλεί ο σκύλος σου μετατρέπεται σε επίδειξη;
Σου έγραψα πριν ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν που ποστάρει φωτογραφίες με το αγαπημένο του ζωάκι. Ούτε βάζω κανένα όριο. Απλά αφελείς δεν είμαστε, βλέπουμε την ματαιοδοξία και τον μιμητισμό που κυριαρχεί στα κοινωνικά δίκτυα σε κάθε είδους trend και μπορούμε αναλόγως να συμπεράνουμε πως κάποια ζωάκια είναι αξεσουάρ φωτογράφισης και μέσα επίδειξης κυρίως πριν από οτιδήποτε άλλο. Δες και περίεργα κουρέματα, βαφή των ζώων και τα σχετικά.
ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 22:18
Εσθήρ αν σου είναι εύκολο γράφε λίγο πιο όμορφα όπως σου μιλάνε και οι άλλοι εδώ και μη βιάζεσαι να προσβάλεις ανθρώπους που δεν ξέρεις και που έχουν ήδη ζώα και κάνουν πολλά για αυτά
bizeli έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:35
Ξέρεις τι;
Όπως κι εσύ κάποια ποστ πίσω προσπάθησες να δικαιολογήσεις την άδικη συμπεριφορά που υφίσταμαι επειδή πληρώνω τα σπασμένα άλλων, όπως είπες κατά λέξη, το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος και για τον τρόπο που σου μίλησε η Εσθήρ.
Ενώ εσύ μιλάς ευγενικά και έχεις διάθεση για συνεννόηση ,δέχεσαι "επίθεση" από την Εσθήρ γιατί πριν από σένα κάποιοι άλλοι της πούλησαν τρέλα.

Είδες που δεν είναι ωραίο να συμβαίνει αυτό;
Μπες και στη δική μου θέση, λοιπόν, όταν υφίσταμαι άδικες συμπεριφορές και δεν έχω καμία υποχρέωση να τις ανέχομαι επειδή κάποιοι άλλοι πριν από μένα δεν ήταν σωστοί.
Δεν διαμαρτυρήθηκα για μένα αλλά για τον τρόπο που απαντά γενικώς σε όποιον διαφωνεί. O enaon είναι γνωστός για το ιδιαίτερο στυλ γραφής του και αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος καταλαβαίνει άλλα όπως έγινε και με την Εσθήρ. Επίσης είναι γνωστό ότι έχει γάτες.
Η αναλογία σου ωστόσο δεν στέκει αν σκεφτείς ποσοστιαία τις αντίστοιχες συμπεριφορές.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 25 Αύγ 2018, 23:50

enaon έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:42
θα το θέσω πιο καλά παιδιά για όσους θέλουν να το σκεφτούν, εγώ το σκέφτηκα πρίν λίγο καιρό που έφυγε το σκυλάκι που είχα απο μικρό παιδί.

πόσοι όσοι έχασαν ένα ζωάκι που αγαπούσαν αλήθεια όπως το καταλαβαίνουν, που είχαν αναμνήσεις πολλές, μία ζωή ολόκληρη κλπ, θεώρησαν αυτονόητο να πούνε οτι δεν πάνε στην δουλεία μία μέρα γιατί ήταν στεναχωρημένοι, ζήτησαν άδεια κλπ, όπως θα έκαναν με έναν παιδικό φίλο κλπ ίσως;

αν κανείς, γιατί;
Εγώ.
Όταν πέθανε ο σκύλος μου, που ζήσαμε μαζί 17 χρόνια, ζήτησα μια μέρα άδεια για να πάμε να τον θάψουμε.
Και κάθε μέρα για αρκετό καιρό μετά λίγο πριν μπω στην τάξη σκούπιζα τα δάκρυά μου τα οποία δεν σταματούσαν με τίποτα και δεν ήθελα να γίνω ρεζίλι.
Δεν ήταν κάτι που μπορούσα να ελέγξω, όμως.
Τα δάκρυα δεν σταματούσαν κάθε φορά που τον έφερνα στη σκέψη μου.
Συγγνώμη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών