11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Κοινωνικά θέματα, τάσεις, προβληματισμοί, απ’ όλο τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23299
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2021, 19:17

Το είπα 2 σελίδες πριν
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:42
Και κάτι ακόμη που το ξέχασα πιο πριν. Ο ελληνικός λαός στην πλειοψηφία του, είχε πολύ πιο δυτικότροπη σκέψη απ' ότι σημερα, κατά τη διάρκεια των δεκαετιών του 50, του 60, του 70, ακόμη και εν μέρη, του 80. Τουλάχιστον η μεσαία και η αστική τάξη.

Αρα το "παραμύθι" ότι υπαγόμεθα στη δύση δεν είναι κάτι που προέκυψε τελευταία με την οικονομική κρίση, αλλά αν θεωρήσουμε ότι είναι "φυτευτό" θα πρέπει να αναζητήσουμε την αρχή του μετά το σχέδιο Μάρσαλ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 11 Σεπ 2021, 19:21

BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:45
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 15:56
Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 15:43


Η εντύπωση που έχω είναι ότι αυτό ξεκινά μια δεκαετία πριν, με την πτώση της Σοβιετικής Ένωσης. Είχες από την μία αριστερούς νερντ ψέκες, που είχαν κατανάλωσει άπειρο σοβαροφανές σκουπίδι, και από την άλλη δεξιούς που έχασαν οποιοδήποτε πολιτικό λόγο είχαν συνηθίσει, γιατί το μόνο που ήξεραν ήταν η αντικομμουνιστική ρητορία. Τριαντάρηδες μπούμερς ήταν οι πρώτοι που βούτηξαν βαθιά στα νερά του ψεκασμού στην Ελλάδα, όχι 30ρηδες Χερς.
Εσύ αναφέρεσαι στη πολιτική διάσταση του ψεκασμού και σε πολύ τοπικό επίπεδο. Αν δεν τα έχεις ζήσει εκείνα τα χρόνια (που εγώ νομίζω ότι τα έχεις ζήσει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) τα ζητήματα που θίγεις αφορούν περισσότερο στο περιεχόμενο των συζητήσεων καφενείου και όχι στον ψεκασμό καθεαυτό.

Οι εναλλακτικές θεωρίες ήταν κατά κανόνα απολιτίκ. Ακόμη και τα περί "ομάδας Ε" είχαν ξεκινήσει ως απολιτίκ θεωρία.

Μετά την 11η Σεπτεμβρίου, επιχειρήθηκε η πολιτική καπηλεία των εναλλακτικών θεωριών με έμφαση στη συνωμοσιολογία. Αυτό ως γνωστόν έγινε με υπόγεια ρωσοδεξιά προπαγάνδα.
Τι βλακείες γράφεις ;
Συμφωνεί και το άλλο το ξόανο.
Που διαφωνείς, δηλαδή;
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23299
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2021, 19:22

Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:21
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:45
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 15:56


Εσύ αναφέρεσαι στη πολιτική διάσταση του ψεκασμού και σε πολύ τοπικό επίπεδο. Αν δεν τα έχεις ζήσει εκείνα τα χρόνια (που εγώ νομίζω ότι τα έχεις ζήσει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) τα ζητήματα που θίγεις αφορούν περισσότερο στο περιεχόμενο των συζητήσεων καφενείου και όχι στον ψεκασμό καθεαυτό.

Οι εναλλακτικές θεωρίες ήταν κατά κανόνα απολιτίκ. Ακόμη και τα περί "ομάδας Ε" είχαν ξεκινήσει ως απολιτίκ θεωρία.

Μετά την 11η Σεπτεμβρίου, επιχειρήθηκε η πολιτική καπηλεία των εναλλακτικών θεωριών με έμφαση στη συνωμοσιολογία. Αυτό ως γνωστόν έγινε με υπόγεια ρωσοδεξιά προπαγάνδα.
Τι βλακείες γράφεις ;
Συμφωνεί και το άλλο το ξόανο.
Που διαφωνείς, δηλαδή;
Αυτό προσπάθησα να του δώσω να καταλάβει, (οτι δηλαδή αν δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να πει, δεν μπορώ να του πω κι εγώ τίποτα) αλλά καταλήξαμε να ανταλλάσομεν ύβρεις.

Κατά τ' άλλα είναι καλός.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 19:23

AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:13
Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:11
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:07


Σε μένα τα λες; Αλλος το αμφισβητεί πιο πάνω. Εγώ ανέφερα ότι στα 90s υπήρξε πολιτιστική στροφή προς τα ανατολάς (η οποία στις μέρες μας έχει επιβιώσει, αλλά σε λιγότερο βαθμό).
Σε σένα το λέω και δεν στέκομαι στο περιεχόμενο και τα επί μέρους. Αλλά στις χρονιές που βάζεις. Ενενήντα, ογδόντα κλπ. Είναι πολύ πιο παλιά ιστορία.
Ξαναδιάβασε τα ποστ μου.
Όχι ρε μλκ. Θα κουλάρω λίγο. καταλαβαίνω τι λες πάνω κάτω.

Πάντως βιβλία για τη στάση των Ελλήνων πάνω ε θέματα τρομοκρατίας τα βρίσκω εκ του πονηρού από την αρχή. Τι είναι η κοινή γνώμη των Ελλήνων και ποιος θα την κρίνει ρε φίλε και γιατί;
όσοι γούσταραν τη φάση τότε ήταν από τον αντιαμερικανισμό τους και μόνο. και τι θα πει γόυσταραν;. Ας σκεφτόμαστε κανονικά επί τέλους. Ένα συναίσθημα της στιγμής είναι ανάμεσα σε τόσα άλλα αντίθετα κιόλας μη σου πω, που έχουμε μέσα μας. Εγώ έχω φαντασιώσει κι όλον τν πλανήτη να καίγεται σε φάσεις στραβές μέσα μου, μαζί με μνήμες, αδιέξοδα κλπ.
Δηλαδή ανθρώπινο είναι να σκέφτεσαι ακραία από αίσθημα εκδίκησης και εξίσου ανθρώπινο είναι ταυτόχρονα ή την επόμενη στιγμή να φρικάρεις για τις ζωές που μαθαίνεις ότι χάνονται. Αυτό και τελειώνει το πράγμα.
Να βγάζεις τώρα αναλύσεις και καλά και να επεξεργάζεσαι πολιτικές καταστάσεις, συμμαχίες χωρών, ιδεολογίες και παπαριές μη χέσω, είναι να χαμε να λέγαμε και να καταναλώναμε το μυαλό μας, καλύπτοντας... ξέρω κι εγώ τι; Τη μεγαλοαυτή μας ότι είμαστε αναλυτές; Άσε μωρέ!
Διαλέγω το μουνάκι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 19:29

Σάμπως ο φασίστας που λέει στα παπάρια του τα Συριάκια και τα Παλαιστινιάκια ξέρω γω, δεν το λέει από πρηξαρχιδίαση από αυτό που έχει συσσωρεύει από αριστερούς; Βγαίνει ο καθένας με τον αυτισμό του και τηρεί μια γραμμή και πάντα με έπαρση και δεν εκθέτει ποτέ τις αντιθέσεις του και την αγνωμοσύνη του με αποτέλεσμα να μην έχει αξία ότι πρεσβεύει.
Η μήπως ο αριστερός ενδιαφέρεται να πείσει τον φασίστα για τα Συριάκια. Να δειχτεί θέλει και να φανεί μη νοιαζόμενος για τον άλλον που νιώθει ότι δεν υπάρχει ή ότι στ αρχίδια του κι αν υπάρχει ο άλλος. Όλοι να κάνουμε το κομμάτι μας σαν να είναι υπέρτατη αξία αυτό το κομμάτι μας.

Δεν είναι διάλογος αυτό. Δεν είναι επικοινωνία.

Ξαναδιαλέγω μουνάκι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23299
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2021, 19:30

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:23
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:13
Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:11


Σε σένα το λέω και δεν στέκομαι στο περιεχόμενο και τα επί μέρους. Αλλά στις χρονιές που βάζεις. Ενενήντα, ογδόντα κλπ. Είναι πολύ πιο παλιά ιστορία.
Ξαναδιάβασε τα ποστ μου.
Όχι ρε μλκ. Θα κουλάρω λίγο. καταλαβαίνω τι λες πάνω κάτω.

Πάντως βιβλία για τη στάση των Ελλήνων πάνω ε θέματα τρομοκρατίας τα βρίσκω εκ του πονηρού από την αρχή. Τι είναι η κοινή γνώμη των Ελλήνων και ποιος θα την κρίνει ρε φίλε και γιατί;
όσοι γούσταραν τη φάση τότε ήταν από τον αντιαμερικανισμό τους και μόνο. και τι θα πει γόυσταραν;. Ας σκεφτόμαστε κανονικά επί τέλους. Ένα συναίσθημα της στιγμής είναι ανάμεσα σε τόσα άλλα αντίθετα κιόλας μη σου πω, που έχουμε μέσα μας. Εγώ έχω φαντασιώσει κι όλον τν πλανήτη να καίγεται σε φάσεις στραβές μέσα μου, μαζί με μνήμες, αδιέξοδα κλπ.
Δηλαδή ανθρώπινο είναι να σκέφτεσαι ακραία από αίσθημα εκδίκησης και εξίσου ανθρώπινο είναι ταυτόχρονα ή την επόμενη στιγμή να φρικάρεις για τις ζωές που μαθαίνεις ότι χάνονται. Αυτό και τελειώνει το πράγμα.
Να βγάζεις τώρα αναλύσεις και καλά και να επεξεργάζεσαι πολιτικές καταστάσεις, συμμαχίες χωρών, ιδεολογίες και παπαριές μη χέσω, είναι να χαμε να λέγαμε και να καταναλώναμε το μυαλό μας, καλύπτοντας... ξέρω κι εγώ τι; Τη μεγαλοαυτή μας ότι είμαστε αναλυτές; Άσε μωρέ!
Διαλέγω το μουνάκι.
Ολο αυτό που λες είναι σωστό, απλώς για τις ανάγκες της συζήτησης δεν θίξαμε το αν το βιβλίο είναι "εκ του πονηρού" (κατ' εμέ, αν εξυπηρετεί σκοπιμότητες) και γιατί το κάνει αυτό.

Αυτή είναι μια ακόμη πιο μεγάλη συζήτηση.

Σε γενικές γραμμές, όπως λες, πολλοί χαρήκανε και για πολλούς λόγους εκείνη την ημέρα, έστω και αν ήταν "της στιγμής".

Και καλά λες, δεν έχει νόημα να το πολυ-αναλύουμε. Η γυναικεία ανατομία (η μέση γυναικεία ανατομία και φυσιολογία) είναι πολύ πιο δελεαστική ως προς την ενασχόληση και την επιδαψίλευση
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 19:31

AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:22
Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:21
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:45


Τι βλακείες γράφεις ;
Συμφωνεί και το άλλο το ξόανο.
Που διαφωνείς, δηλαδή;
Αυτό προσπάθησα να του δώσω να καταλάβει, (οτι δηλαδή αν δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να πει, δεν μπορώ να του πω κι εγώ τίποτα) αλλά καταλήξαμε να ανταλλάσομεν ύβρεις.

Κατά τ' άλλα είναι καλός.
Κι αυτός μουνάκι θέλει και έχει ένταση. καλά κάνει. Ας βρίσει. Γιατί όλοι φταίτε (που δεν μας έρχονται τα μουνάκια και πάνε μόνο στους πλούσιους)
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 19:34

Επιδαψίλευση; :o

Τι είπες ρε μλκ;! Δεν θέλω μουνάκι πλέον. Θέλω εσένα τώρα! :g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23299
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2021, 19:35

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:31
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:22
Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:21


Που διαφωνείς, δηλαδή;
Αυτό προσπάθησα να του δώσω να καταλάβει, (οτι δηλαδή αν δεν έχει κάτι συγκεκριμένο να πει, δεν μπορώ να του πω κι εγώ τίποτα) αλλά καταλήξαμε να ανταλλάσομεν ύβρεις.

Κατά τ' άλλα είναι καλός.
Κι αυτός μουνάκι θέλει και έχει ένταση. καλά κάνει. Ας βρίσει. Γιατί όλοι φταίτε (που δεν μας έρχονται τα μουνάκια και πάνε μόνο στους πλούσιους)
Δεν είναι ακριβώς έτσι, απλώς το θέμα είναι λίγο άσχετο για να το αναλύσουμε. Η Τζούλια Νόβα πάντως θέλει σίγουρα πλούτο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23299
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Σεπ 2021, 19:38

Στο σεξ καταλήγουν όλες οι σοβαρές συζητήσεις, όταν δεν καταλήγουν στον Γράμμο και στο Βίτσι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 19:45

:003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 11 Σεπ 2021, 20:25

Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:21
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:45
AlienWay έγραψε:
11 Σεπ 2021, 15:56


Εσύ αναφέρεσαι στη πολιτική διάσταση του ψεκασμού και σε πολύ τοπικό επίπεδο. Αν δεν τα έχεις ζήσει εκείνα τα χρόνια (που εγώ νομίζω ότι τα έχεις ζήσει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) τα ζητήματα που θίγεις αφορούν περισσότερο στο περιεχόμενο των συζητήσεων καφενείου και όχι στον ψεκασμό καθεαυτό.

Οι εναλλακτικές θεωρίες ήταν κατά κανόνα απολιτίκ. Ακόμη και τα περί "ομάδας Ε" είχαν ξεκινήσει ως απολιτίκ θεωρία.

Μετά την 11η Σεπτεμβρίου, επιχειρήθηκε η πολιτική καπηλεία των εναλλακτικών θεωριών με έμφαση στη συνωμοσιολογία. Αυτό ως γνωστόν έγινε με υπόγεια ρωσοδεξιά προπαγάνδα.
Τι βλακείες γράφεις ;
Συμφωνεί και το άλλο το ξόανο.
Που διαφωνείς, δηλαδή;
Τι που διαφωνώ ;
Η υποτιθέμενη ανάλυση περί ψεκ,που μας έκανε ο Άλιεν,δεν στέκει πουθενά.Προτάσεις που δεν λένε τίποτα απολύτως.
Η συνωμοσιολογία υπάρχει από την αρχή σχεδόν του ανθρώπινου είδους,δεν είναι κάτι καινούριο,δεν είναι φαινόμενο της εποχής μας.
Σήμερα το καταλαβαίνεις εντονότερα,για τον απλούστατο λόγο ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας,εξελίσσεται και η διάδοση της πληροφορίας : έχεις πρόσβαση σε πολλές περισσότερες πηγές.Και έχεις επίσης,περισσότερους ΗΛΙΘΙΟΥΣ,να πιστεύουν σε ό,τι να' ναι θεωρίες,με αποτέλεσμα η μπάλα να παίρνει όλους τους -λεγόμενους- ψεκ.
Αν πάρεις π.χ. την περίπτωση του Σωκράτη ας πούμε,η συνωμοσιολογία της εποχής έλεγε ότι διέφθειρε τους νέους ενώ ο ίδιος αρνούνταν κάτι τέτοιο και η ιστορία απέδειξε ότι μάλλον αυτός είχε δίκιο.
Ο Ζυλ ντε Ρε...δεν θα μάθουμε ποτέ αν ήταν υπηρέτης του Σατανά,σε πρακτικό πάντα επίπεδο (τελετές,ανθρωποθυσίες κλπ),αλλά αυτή ήταν η συνωμοσιολογία της Καθολικής Εκκλησίας εναντίον του.Και τον έκαψαν.

Συν το γεγονός ότι θεωρείτε πανεύκολο,εσείς οι μη ψεκ,να βάζετε όλους όσους ασχολούνται με τις περιπτώσεις αυτές,στο ίδιο υποσύνολο της κοινωνίας.
Ο Τζακ Πάρσονς π.χ. (γκούγκλαρε γι' αυτόν,δεν θα αναλύσω εδώ την περίπτωσή του),που είναι ένας από τους πατέρες της διαστημικής επιστήμης,θεωρείς ότι ήταν ίδιος με τη Σούλα από τα Πετράλωνα (όπως συχνά λέτε ειρωνικά).Ή, ο Καρλ Σαγκάν.Ή, ο Χίτλερ (ακραίο παράδειγμα).

Συν τέλος το άλλο γεγονός,ότι θεωρείτε πως όσα βλέπετε στις επίσημες ειδήσεις των 9,είναι η πραγματικότητα.
Για μένα αυτό είναι ψεκ !

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 11 Σεπ 2021, 20:26

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:06
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:02
Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:01


Όχι. Δεν θέλω τη γυναίκα μου. Κανέναν πιπίνι εννοώ.
Όταν ακούω τέτοια,τα παίρνω.
Γιατί ρε μπάμια. Θέλω άτι άλλο, κακό είναι;
Να σέβεσαι το γάμο σου.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 11 Σεπ 2021, 20:27

Χαοτικός έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:13
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:04


Το ξόανο πήγαινε στην Καραμελίτσα/Άλκη.
Η Αμόρ είναι όχι ο δικός της.
Η Αμόρ ;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: 11η Σεπτεμβρίου 2001: η μέρα που ο κόσμος άλλαξε (και σήμερα αλλάζει ξανά…)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Σεπ 2021, 20:31

BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 20:25
Καραμελίτσα έγραψε:
11 Σεπ 2021, 19:21
BigChiefWahoo έγραψε:
11 Σεπ 2021, 18:45


Τι βλακείες γράφεις ;
Συμφωνεί και το άλλο το ξόανο.
Που διαφωνείς, δηλαδή;
Τι που διαφωνώ ;
Η υποτιθέμενη ανάλυση περί ψεκ,που μας έκανε ο Άλιεν,δεν στέκει πουθενά.Προτάσεις που δεν λένε τίποτα απολύτως.
Η συνωμοσιολογία υπάρχει από την αρχή σχεδόν του ανθρώπινου είδους,δεν είναι κάτι καινούριο,δεν είναι φαινόμενο της εποχής μας.
Σήμερα το καταλαβαίνεις εντονότερα,για τον απλούστατο λόγο ότι με την εξέλιξη της τεχνολογίας,εξελίσσεται και η διάδοση της πληροφορίας : έχεις πρόσβαση σε πολλές περισσότερες πηγές.Και έχεις επίσης,περισσότερους ΗΛΙΘΙΟΥΣ,να πιστεύουν σε ό,τι να' ναι θεωρίες,με αποτέλεσμα η μπάλα να παίρνει όλους τους -λεγόμενους- ψεκ.
Αν πάρεις π.χ. την περίπτωση του Σωκράτη ας πούμε,η συνωμοσιολογία της εποχής έλεγε ότι διέφθειρε τους νέους ενώ ο ίδιος αρνούνταν κάτι τέτοιο και η ιστορία απέδειξε ότι μάλλον αυτός είχε δίκιο.
Ο Ζυλ ντε Ρε...δεν θα μάθουμε ποτέ αν ήταν υπηρέτης του Σατανά,σε πρακτικό πάντα επίπεδο (τελετές,ανθρωποθυσίες κλπ),αλλά αυτή ήταν η συνωμοσιολογία της Καθολικής Εκκλησίας εναντίον του.Και τον έκαψαν.

Συν το γεγονός ότι θεωρείτε πανεύκολο,εσείς οι μη ψεκ,να βάζετε όλους όσους ασχολούνται με τις περιπτώσεις αυτές,στο ίδιο υποσύνολο της κοινωνίας.
Ο Τζακ Πάρσονς π.χ. (γκούγκλαρε γι' αυτόν,δεν θα αναλύσω εδώ την περίπτωσή του),που είναι ένας από τους πατέρες της διαστημικής επιστήμης,θεωρείς ότι ήταν ίδιος με τη Σούλα από τα Πετράλωνα (όπως συχνά λέτε ειρωνικά).Ή, ο Καρλ Σαγκάν.Ή, ο Χίτλερ (ακραίο παράδειγμα).

Συν τέλος το άλλο γεγονός,ότι θεωρείτε πως όσα βλέπετε στις επίσημες ειδήσεις των 9,είναι η πραγματικότητα.
Για μένα αυτό είναι ψεκ !
Αυτά τα μονοσύλλαβα, οι περικοπές των λέξεων είναι αμερικανικές. Το ίδιο και οι λέξεις που κυκλοφορούν Εβραίος. Ντροπή για τη γλώσσα ρε. Ντροπή και για το μυαλό που μένει απλά ένα καβουρντιστήρι αντί να να παράγει ωραία πράγματα.
Δεν το βλέπεις ότι είναι αμορφωσιά να υιοθετείς λέξεις; Κατ' επέκτασιν υιοθετείς νοοτροπίες. Καφενειακές. Μονοδιάστατη σκέψη και ρηχή.

Θα μου πεις γιατί το λέω σε σένα, σαν να το προσάπτω.

Επειδή έτσι γούσταρα ρε :xena:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνή Κοινωνικά”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών