Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Σεπ 2021, 14:05

τύπος με χρυσό τριφτη στο κεφάλι έγραψε: Αφού είστε ηλίθιοι :102:
αυτά είναι

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 13 Σεπ 2021, 14:09

nowhere έγραψε:
13 Σεπ 2021, 14:05
τύπος με χρυσό τριφτη στο κεφάλι έγραψε: Αφού είστε ηλίθιοι :102:
αυτά είναι
:lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 13 Σεπ 2021, 14:15

Αλλά και ο "Πουθενά" να γράφει σε φόρουμ...οξύμωρο φαίνεται :smt017

:roll:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14614
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Σεπ 2021, 14:25

δεν είχα υπολογίσει ότι θα έχω να κάνω με τέρατα λογικής

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Σεπ 2021, 15:53

O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:09
Αυτό που προσωπικώς βρίσκω ενδιαφέρον έως κωμικό, είναι το ότι προβάλλονται ως προοδευτικά βήματα οι μιμήσεις των φερόμενων ως συντηρητικών μοντέλων, τόσο αναφορικά με την "ασφάλεια" και κοινωνική καταξίωση των συμβαλλόμενων εραστών όσο και με τα υπόλοιπα οικογενειακά πρότυπα.
Μπορεί να είναι καλοί άνθρωποι αφού :102:

Τίποτα...
Επηρεασμός σκέψης στο φουλ. Όχι μόνο στα 5χρονα αλλά και τα ενήλικα... :)

.,
Eγώ δεν αμφισβητώ το ότι οι γκέι μπορούν να είναι καλοί/αξιόλογοι άνθρωποι και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι καλύτεροι γονείς από κάποιους στρέιτ.

Αλλά ακριβώς επειδή είναι άνθρωποι και έχουν τα ίδια θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά με τους στρέιτ, το ποσοστό των προβληματικών περιπτώσεων είναι αναλογικά το ίδιο με αυτό των στρέιτ, συν τα μεγαλύτερα απωθημένα που πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί, συνειδητά ή μη.

Και όπως ανέφερα σε επόμενο μήνυμα, το θέμα δεν είναι τι γίνεται μεταξύ του στενού οικογενειακού/κοινωνικού περιβάλλοντος τους στην περίπτωση που υιοθετήσουν παιδί αλλά στο τι θα αντιμετωπίσει το παιδί στο δικό του εξωοικογενειακό περιβάλλον. Και θεωρώ ότι η ελληνική κοινωνία δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο, γιατί ακόμη και οι ενήλικοι υποστηρικτές του ελτζιμπί κινήματος, στην πλειοψηφία τους, αντιμετωπίζουν το θέμα "ιδεολογικά" χωρίς να έχουν οι ίδιοι ξεπεράσει τις δικές τους προσωπικές "μικροαστικές" αντιλήψεις για το θέμα.

Θεωρώ δηλαδή ότι τα παιδιά στη συγκεκριμένη περίπτωση, πιθανόν να αντιμετωπίζονται -συνειδητά ή ασυνείδητα- ως οι απαραίτητες παράπλευρες απώλειες για την τελική* νίκη, ως τρόπαια κλπ


*Δεν είναι τελική και το ξέρουμε. Από ένα σημείο και μετά, έχει φανεί ξεκάθαρα ότι οι διεκδικήσεις ισότητας στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχουν τέλος. Δεν έχουν καν αρχή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Σεπ 2021, 16:00

Blackdog έγραψε:
11 Σεπ 2021, 17:03
Νομιζω λοιπον οτι το πραγματικο ερωτημα ειναι "Γιατι καταρρεει ο θεσμος της παραδοσιακης οικογενειας στον 21αι;" και δεν εχει σχεση με γκεηλικια
Μα αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Δεν καταρρέει "ο θεσμός της παραδοσιακής οικογένειας", όπως δεν έχουν καταρρεύσει και τα αμιγώς σεξιστικά παραδοσιακά πρότυπα στις σχέσεις των γκέι. Στη συντριπτική πλειοψηφία αυτών των σχέσεων, υπάρχει μια ξεκάθαρη προσομοίωση του αρσενικού και θηλυκού στοιχείου και μάλιστα σε υπερβολικό βαθμό. Πιο εύκολα γίνεται αντιληπτό το ποιος/ποια είναι ο/η "πατριάρχης' σε μια ομόφυλη παρά σε μια ετερόφυλη σχέση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 13 Σεπ 2021, 16:26

Εγω πιστευω οτι καταρρεει...Σε λιγα χρονια το 80% των οικογενειων θα ειναι μονογονεικες. Δεν αναφερομαι στην διακριση των ρολων αλλα στην δομη, η ακομα και την σημερινη εννοια της "οικογενειας". Πολλες αλλαγες εχουν γινει τα τελευταια 100 χρονια στους γαμους (τελος συνοικεσιων, προικα, ρολος της γυναικας στο σπιτι, αποθρησκοποιηση, διαζυγια και αλλα) και συνεχιζει. Εγω βλεπω οτι παει για καταργηση o θεσμος με οτι αλλαγες θα φερει αυτο.

Παντως στην αρχη ημουν εναντια στις υιοθεσιες, μετα ειδα λιγο καλυτερα τις (περισσοτερες) "στρεητ" οικογενειες και αλλαξα γνωμη.

Με δυο λογια καλυτερα να ειναι το παιδι σε ενα σπιτι που θα του δωσουν αγαπη, παρα σε ορφανοτροφειο. Προσωπικα, αν και μεγαλωμενος αλλιως, δεν θα ειχα κανενα προβλημα με ενα παιδι που εχει δυο μπαμπαδες, ενω αν ειχαν προβλημα τα παιδια μου θα τα συνετιζα σε χρονο dt

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Σεπ 2021, 16:45

Blackdog έγραψε:
13 Σεπ 2021, 16:26
Εγω πιστευω οτι καταρρεει...Σε λιγα χρονια το 80% των οικογενειων θα ειναι μονογονεικες. Δεν αναφερομαι στην διακριση των ρολων αλλα στην δομη, η ακομα και την σημερινη εννοια της "οικογενειας". Πολλες αλλαγες εχουν γινει τα τελευταια 100 χρονια στους γαμους (τελος συνοικεσιων, προικα, ρολος της γυναικας στο σπιτι, αποθρησκοποιηση, διαζυγια και αλλα) και συνεχιζει. Εγω βλεπω οτι παει για καταργηση o θεσμος με οτι αλλαγες θα φερει αυτο.

Παντως στην αρχη ημουν εναντια στις υιοθεσιες, μετα ειδα λιγο καλυτερα τις (περισσοτερες) "στρεητ" οικογενειες και αλλαξα γνωμη.

Με δυο λογια καλυτερα να ειναι το παιδι σε ενα σπιτι που θα του δωσουν αγαπη, παρα σε ορφανοτροφειο. Προσωπικα, αν και μεγαλωμενος αλλιως, δεν θα ειχα κανενα προβλημα με ενα παιδι που εχει δυο μπαμπαδες, ενω αν ειχαν προβλημα τα παιδια μου θα τα συνετιζα σε χρονο dt
Nαι, σαφώς και είναι καλύτερο "ένα σπίτι που θα του δώσουν αγάπη σε σύγκριση με το ορφανοτροφείο" αλλά σας διαφεύγει κάτι βασικό. Θα επαναλάβω ακόμη μία φορά ότι "η αγάπη στο σπίτι" δεν αρκεί, η κοινωνικοποίηση του παιδιού εκτός σπιτιού είναι το θέμα.

Κατά τα άλλα, δεν υπάρχουν πολλά παιδιά για υιοθεσία* και ακριβώς γι' αυτό χρειάζεται πολύς χρόνος και διαδικασίες ακόμη και για υιοθεσίες από στρέιτ οικογένειες.


*Υπάρχουν πολλά παιδιά που μένουν σε αντίστοιχες δομές αλλά οι γονείς ακόμη και αν είναι ανίκανοι για το μεγάλωμα τους για μια χ χρονική περίοδο (λόγω απορίας, ναρκωτικών κλπ) είναι ακόμη οι φυσικοί κηδεμόνες τους. Σ' αυτές τις περιπτώσεις παίζουν μόνον οι ανάδοχες οικογένειες, πράγμα που σημαίνει ότι ακόμη και μετά την πάροδο χρόνων, ο γονιός μπορεί να διεκδικήσει το παιδί.
Και φυσικά υπάρχουν και τα παιδάκια με προβλήματα υγείας.

Οπότε όχι, δεν μένουν πολλά παιδιά στο "ορφανοτροφείο". Για τα υγιή και κυρίως μικρά σε ηλικία παιδιά (μωρά ή λίγο μεγαλύτερα) υπάρχει "λίστα" προτεραιότητας.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, η υιοθεσία είναι αμιγώς ταξική διαδικασία και ακολουθεί τους ίδιους ταξικούς κανόνες. Ουδείς αρμόδιος θα δώσει το παιδί σε κάποιους -γκέι ή στρέιτ- που το μόνον που μπορούν να του προσφέρουν είναι "αγάπη".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 13 Σεπ 2021, 17:06

Κατ αρχην να διευκρινησω οτι το "αγαπη" περιεχει και το "φροντιδα" μεσα. Δεν μιλαω σε πλαισιο ελληνικης ταινιας των 60ς...

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος αν τα παιδια για τις υιοθεσιες ειναι πολλα η λιγα, φανταζομαι αυτο καθοριζεται απ τον αριθμο των υποψηφιων γονεων. Για την ιστορια να πω οτι εχω εναν γνωστο ο οποιος δεν υιοθετηθηκε ποτε και 18 χρονων τον πηραν σε μοναστηρι (απ το οποιο εφυγε νυχτα). Φανταζομαι σαν και αυτον θα ηταν και αλλοι.

Αλλο η υιοθεσια, αλλο η αναδοχη οικογενεια. Συζηταμε για το πρωτο, μην θολωνεις τα νερα. Και πολλα παιδια να μην μενουν, πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω, ακομα και ενα να μεινει καλυτερα να υιοθετηθει απο γκεη γονεις απ το να παραμεινει εκει. Συμφωνεις;

Εννοειται οτι ολοι οι υποψηφιοι γονεις πρεπει να πληρουν τις νομιμες προυποθεσεις.


ΥΓ Δυστυχως δεν υπαρχει κανενα υγιες μωρο στα ορφανοτροφεια. Οποιον να ρωτησεις που υιοθετησε θα σου πει ποσο δυσκολο και χρονοβορο ειναι να θεραπευεις ενα παιδι που βιωσε τετοια απορριψη και ελλειψη φροντιδας. Γιατι στα πρωτα χρονια ασχολουνται κυριως με αυτο, να του προσφερουν αγαπη μηπως και καποια στιγμη μπορεσει να ενσωματωθει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Σεπ 2021, 20:41

O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Για το μεγεθυμένο προφανώς κάνεις λάθος.


Και σχέση έχω και πόνο συνάμα για το κουτόχορτο που τρώει η νεολαία με αποτέλεσμα τις θέσεις μου για το ζήτημα του νήματος.
Εξήγησέ μας ποιο είναι το κουτόχορτο ακριβώς;
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Το να είναι μαζί ένα ομόφυλο ζεύγος ανθρώπων πάντα γινόταν και γίνεται διαχρονικά στην ανθρώπινη ιστορία.
Το να θέλουν να επιβάλουν νομικά/συνταγματικά στην Ελλαδική κοινωνία που επί τού θέματος έχει άλλες ηθικές αρχές, αυτό μου κάνει κλικ ως "κοινωνικό virus" με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα για την Πατρίδα που γεννήθηκα, μεγάλωσα, ανατράφηκα που αλλάζει, στοχεύοντας σε κάθε θεμελιωμένη παράδοση, τού κάθε λαού, ακολουθώντας παγκόσμιες κινητοποιήσεις για την εξάλειψη αυτών των δοκιμασμένων επί χιλιετίες, παραδόσεων.
Δοκιμασμένη και επί χιλιετίες ήταν η παράδοση των δούλων, οπότε το επιχείρημά σου είναι τουλάχιστον γραφικό.
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Επί τού συγκεκριμένου θέματος τού νήματος χτυπάει τον θεσμό τής οικογένειας αντικαθιστώντας τον με τύπο "οικογένειας" ανεξαρτήτου "σεξουαλικού προσανατολισμού", που υιοθετεί είτε πετ είτε παιδιά για προσωπικούς ψυχολογικούς λόγους.

Ε, αυτό το αντιμετωπίζω ως όντως κοινωνικό πρόβλημα με θύματα παιδιά!
Τα πετ, ε.. τουλάχιστον παρηγορούνται και όλα οκ αλλά τα παιδιά δεν είναι πετ που υποχρεούνται να αναπληρώνουν το ανεκπλήρωτο κενό που εκ των πραγμάτων αφήνει η ήδη αφύσικη συμβίωση, ειδικά όσον αφορά άνδρες (μια γυναίκα έχει τον τρόπο να γεννήσει και να συζήσει μετά με το έτερον όμοιον τής επιλογής της).

Είναι εκτός από αφύσικο, ανήθικο εις βάρος των παιδιών που παραβιάζονται όλα τα δικαιώματά τους και το μέλλον μας ως λαός.

.,
Κάτι τέτοια παίζει να διαβάζει ο Χαοτικός και να του ανεβαίνει η πίεση. :lol:
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Σεπ 2021, 23:17

klg έγραψε:
13 Σεπ 2021, 20:41
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Για το μεγεθυμένο προφανώς κάνεις λάθος.


Και σχέση έχω και πόνο συνάμα για το κουτόχορτο που τρώει η νεολαία με αποτέλεσμα τις θέσεις μου για το ζήτημα του νήματος.
Εξήγησέ μας ποιο είναι το κουτόχορτο ακριβώς;
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Το να είναι μαζί ένα ομόφυλο ζεύγος ανθρώπων πάντα γινόταν και γίνεται διαχρονικά στην ανθρώπινη ιστορία.
Το να θέλουν να επιβάλουν νομικά/συνταγματικά στην Ελλαδική κοινωνία που επί τού θέματος έχει άλλες ηθικές αρχές, αυτό μου κάνει κλικ ως "κοινωνικό virus" με ανεξέλεγκτα αποτελέσματα για την Πατρίδα που γεννήθηκα, μεγάλωσα, ανατράφηκα που αλλάζει, στοχεύοντας σε κάθε θεμελιωμένη παράδοση, τού κάθε λαού, ακολουθώντας παγκόσμιες κινητοποιήσεις για την εξάλειψη αυτών των δοκιμασμένων επί χιλιετίες, παραδόσεων.
Δοκιμασμένη και επί χιλιετίες ήταν η παράδοση των δούλων, οπότε το επιχείρημά σου είναι τουλάχιστον γραφικό.
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 08:57
Επί τού συγκεκριμένου θέματος τού νήματος χτυπάει τον θεσμό τής οικογένειας αντικαθιστώντας τον με τύπο "οικογένειας" ανεξαρτήτου "σεξουαλικού προσανατολισμού", που υιοθετεί είτε πετ είτε παιδιά για προσωπικούς ψυχολογικούς λόγους.

Ε, αυτό το αντιμετωπίζω ως όντως κοινωνικό πρόβλημα με θύματα παιδιά!
Τα πετ, ε.. τουλάχιστον παρηγορούνται και όλα οκ αλλά τα παιδιά δεν είναι πετ που υποχρεούνται να αναπληρώνουν το ανεκπλήρωτο κενό που εκ των πραγμάτων αφήνει η ήδη αφύσικη συμβίωση, ειδικά όσον αφορά άνδρες (μια γυναίκα έχει τον τρόπο να γεννήσει και να συζήσει μετά με το έτερον όμοιον τής επιλογής της).

Είναι εκτός από αφύσικο, ανήθικο εις βάρος των παιδιών που παραβιάζονται όλα τα δικαιώματά τους και το μέλλον μας ως λαός.

.,
Κάτι τέτοια παίζει να διαβάζει ο Χαοτικός και να του ανεβαίνει η πίεση. :lol:

Είδε ρε τι μαλακίες λένε έτσι στο ξεκούδουνο; :wall:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Σεπ 2021, 10:26

Blackdog έγραψε:
13 Σεπ 2021, 17:06
Κατ αρχην να διευκρινησω οτι το "αγαπη" περιεχει και το "φροντιδα" μεσα. Δεν μιλαω σε πλαισιο ελληνικης ταινιας των 60ς...

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος αν τα παιδια για τις υιοθεσιες ειναι πολλα η λιγα, φανταζομαι αυτο καθοριζεται απ τον αριθμο των υποψηφιων γονεων. Για την ιστορια να πω οτι εχω εναν γνωστο ο οποιος δεν υιοθετηθηκε ποτε και 18 χρονων τον πηραν σε μοναστηρι (απ το οποιο εφυγε νυχτα). Φανταζομαι σαν και αυτον θα ηταν και αλλοι.

Αλλο η υιοθεσια, αλλο η αναδοχη οικογενεια. Συζηταμε για το πρωτο, μην θολωνεις τα νερα. Και πολλα παιδια να μην μενουν, πραγμα για το οποιο αμφιβαλλω, ακομα και ενα να μεινει καλυτερα να υιοθετηθει απο γκεη γονεις απ το να παραμεινει εκει. Συμφωνεις;

Εννοειται οτι ολοι οι υποψηφιοι γονεις πρεπει να πληρουν τις νομιμες προυποθεσεις.


ΥΓ Δυστυχως δεν υπαρχει κανενα υγιες μωρο στα ορφανοτροφεια. Οποιον να ρωτησεις που υιοθετησε θα σου πει ποσο δυσκολο και χρονοβορο ειναι να θεραπευεις ενα παιδι που βιωσε τετοια απορριψη και ελλειψη φροντιδας. Γιατι στα πρωτα χρονια ασχολουνται κυριως με αυτο, να του προσφερουν αγαπη μηπως και καποια στιγμη μπορεσει να ενσωματωθει.
Γιατί να θολώσω τα νερά;

Περιγράφω την κατάσταση ως έχει. Αναφορικά δε με τις δυσκολίες που αναφέρεις, ακριβώς γι' αυτό η πλειοψηφία θέλει να υιοθετήσει μωρά ή μικρά παιδιά, που δεν έχουν βιώσει συνειδητά την απόρριψη ή εγκατάλειψη. Και σ' αυτά, ναι, υπάρχει μεγάλη "έλλειψη".
Και θα επαναλάβω ότι τα περισσότερα παιδιά που μένουν μέχρι την ενηλικίωση σε αντίστοιχες δομές, είναι παιδιά που έχουν αναπηρίες και κυρίως όσα έχουν βιώσει κακομεταχείριση από το φυσικό οικογενειακό τους περιβάλλον, αλλά για τον χ ή ψ λόγο οι φυσικοί τους γονείς διατηρούν τη γονεϊκή τους ιδιότητα και δεν τα "απελευθερώνουν" από τη δική τους κηδεμονία, αν και τους έχει αφαιρεθεί η προσωρινή επιμέλεια. Δυστυχώς και σ' αυτήν την περίπτωση, πέρα από όσα λέγονται, το ζητούμενο δεν είναι η ενσωμάτωση των παιδιών αλλά η μελλοντική ενσωμάτωση των ενηλίκων ακατάλληλων γονέων σε αόριστο χρόνο.

Κατά τα άλλα, σαφώς και οι γκέι μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά, μέσω εικονικών συμφώνων συμβίωσης ή γάμων, παρένθετης μητέρας κλπ
Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν προς το παρόν, είναι να υιοθετήσουν παιδιά ως γκέι ζευγάρι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Σεπ 2021, 11:53

vagabondo έγραψε:
13 Σεπ 2021, 12:59
Nandros έγραψε:
13 Σεπ 2021, 12:51
axilmar έγραψε:
13 Σεπ 2021, 10:55
Δεν ειναι λογω μιμητισμου η επιλογη να εισαι ετεροφυλοφιλος ή ομοφυλοφιλος.
Προσοχή στην χρήση της υπογραμμισμένης λέξης. Οι ομοφοβικοί την χρησιμοποιούν σαν όπλο.
Την χρησιμοποιούν σαν όπλο, γιατί οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι την χρησιμοποιούσαν τις προηγούμενες δεκαετίες. Τελευταία άλλαξε το αφήγημα, σαν την υπερθέρμανση του πλανήτη, που εγινε κλιματική αλλαγή. Και τα δύο είναι δύσκολο να αποδειχθούν.
Ο κάπτεν Κουκ κάνει μάθημα εννοιολογίας προς αποφυγή "παρξηγήσεων"... :003:

Το αναπόδεικτο ή μη, βρίσκεται στην πραγματική ζωή και όχι σε στατιστικές και γκάλοπ που ο καθένας θα ωραιοποιούσε, άσε και το κατευθυνόμενο σκέλος τέτοιων ερευνών όπως έχουν δείξει άλλες έρευνες που αμφισβητούν πολλές από αυτές.

Κουλουάχατα κοινώς

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4298
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Σεπ 2021, 12:02

klg έγραψε:
13 Σεπ 2021, 20:41
Κάτι τέτοια παίζει να διαβάζει ο Χαοτικός και να του ανεβαίνει η πίεση. :lol:
Γιατί;
Είναι γκέι και τον καλείς εδώ να κρίνει τις θέσεις μου; :smt017

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 14 Σεπ 2021, 12:19

O I έγραψε:
14 Σεπ 2021, 12:02
klg έγραψε:
13 Σεπ 2021, 20:41
Κάτι τέτοια παίζει να διαβάζει ο Χαοτικός και να του ανεβαίνει η πίεση. :lol:
Γιατί;
Είναι γκέι και τον καλείς εδώ να κρίνει τις θέσεις μου; :smt017

.,
Βασικά με βάση τις θέσεις σου, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι εσύ είσαι gay.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών