Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 14 Σεπ 2021, 16:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:26


Γιατί να θολώσω τα νερά;

Περιγράφω την κατάσταση ως έχει. Αναφορικά δε με τις δυσκολίες που αναφέρεις, ακριβώς γι' αυτό η πλειοψηφία θέλει να υιοθετήσει μωρά ή μικρά παιδιά, που δεν έχουν βιώσει συνειδητά την απόρριψη ή εγκατάλειψη. Και σ' αυτά, ναι, υπάρχει μεγάλη "έλλειψη".
Και θα επαναλάβω ότι τα περισσότερα παιδιά που μένουν μέχρι την ενηλικίωση σε αντίστοιχες δομές, είναι παιδιά που έχουν αναπηρίες και κυρίως όσα έχουν βιώσει κακομεταχείριση από το φυσικό οικογενειακό τους περιβάλλον, αλλά για τον χ ή ψ λόγο οι φυσικοί τους γονείς διατηρούν τη γονεϊκή τους ιδιότητα και δεν τα "απελευθερώνουν" από τη δική τους κηδεμονία, αν και τους έχει αφαιρεθεί η προσωρινή επιμέλεια. Δυστυχώς και σ' αυτήν την περίπτωση, πέρα από όσα λέγονται, το ζητούμενο δεν είναι η ενσωμάτωση των παιδιών αλλά η μελλοντική ενσωμάτωση των ενηλίκων ακατάλληλων γονέων σε αόριστο χρόνο.

Κατά τα άλλα, σαφώς και οι γκέι μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά, μέσω εικονικών συμφώνων συμβίωσης ή γάμων, παρένθετης μητέρας κλπ
Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν προς το παρόν, είναι να υιοθετήσουν παιδιά ως γκέι ζευγάρι.
Ενταξει, παντως προσωπικα πιστευω οτι ολα τα παιδια σε αυτες τις δομες εχουν βιωσει εγκαταλειψη, εστω και να ηταν 3 μηνων οταν τα πηραν εκει. Και με μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα οτι υπαρχουν κυριως παιδια πανω απο 12 ετων σε ορφανοτροφεια, πως βρεθηκαν εκει; τα αλλα στο χαμογελο του παιδιου η στην κιβωτο του κοσμου; (και εκει ειδα μεγαλα παιδια)

Τελος παντων, για να εχω ολοκληρωμενη αποψη πρεπει να το δω σε βαθος και αποφευγω κατι τετοια γιατι χανω την πιστη μου στην ανθρωποτητα.

Αυτο που μου την δινει πραγματικα ομως, ειναι η υποκρισια ορισμενων (δεν εννοω εδωμεσα) που δεν κοιταν το μαυρο τους το χαλι, αλλα κανουν κριτικη. Σιγουρα το να εισαι σωστος πατερας η μητερα απαιτει ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο το να εχει καποιος σεξουαλικες προτιμησεις που κινουνται στον μεσο ορο.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Σεπ 2021, 16:34

Blackdog έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:26


Γιατί να θολώσω τα νερά;

Περιγράφω την κατάσταση ως έχει. Αναφορικά δε με τις δυσκολίες που αναφέρεις, ακριβώς γι' αυτό η πλειοψηφία θέλει να υιοθετήσει μωρά ή μικρά παιδιά, που δεν έχουν βιώσει συνειδητά την απόρριψη ή εγκατάλειψη. Και σ' αυτά, ναι, υπάρχει μεγάλη "έλλειψη".
Και θα επαναλάβω ότι τα περισσότερα παιδιά που μένουν μέχρι την ενηλικίωση σε αντίστοιχες δομές, είναι παιδιά που έχουν αναπηρίες και κυρίως όσα έχουν βιώσει κακομεταχείριση από το φυσικό οικογενειακό τους περιβάλλον, αλλά για τον χ ή ψ λόγο οι φυσικοί τους γονείς διατηρούν τη γονεϊκή τους ιδιότητα και δεν τα "απελευθερώνουν" από τη δική τους κηδεμονία, αν και τους έχει αφαιρεθεί η προσωρινή επιμέλεια. Δυστυχώς και σ' αυτήν την περίπτωση, πέρα από όσα λέγονται, το ζητούμενο δεν είναι η ενσωμάτωση των παιδιών αλλά η μελλοντική ενσωμάτωση των ενηλίκων ακατάλληλων γονέων σε αόριστο χρόνο.

Κατά τα άλλα, σαφώς και οι γκέι μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά, μέσω εικονικών συμφώνων συμβίωσης ή γάμων, παρένθετης μητέρας κλπ
Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν προς το παρόν, είναι να υιοθετήσουν παιδιά ως γκέι ζευγάρι.
Ενταξει, παντως προσωπικα πιστευω οτι ολα τα παιδια σε αυτες τις δομες εχουν βιωσει εγκαταλειψη, εστω και να ηταν 3 μηνων οταν τα πηραν εκει. Και με μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα οτι υπαρχουν κυριως παιδια πανω απο 12 ετων σε ορφανοτροφεια, πως βρεθηκαν εκει; τα αλλα στο χαμογελο του παιδιου η στην κιβωτο του κοσμου; (και εκει ειδα μεγαλα παιδια)

Τελος παντων, για να εχω ολοκληρωμενη αποψη πρεπει να το δω σε βαθος και αποφευγω κατι τετοια γιατι χανω την πιστη μου στην ανθρωποτητα.

Αυτο που μου την δινει πραγματικα ομως, ειναι η υποκρισια ορισμενων (δεν εννοω εδωμεσα) που δεν κοιταν το μαυρο τους το χαλι, αλλα κανουν κριτικη. Σιγουρα το να εισαι σωστος πατερας η μητερα απαιτει ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο το να εχει καποιος σεξουαλικες προτιμησεις που κινουνται στον μεσο ορο.


.


Φαντάσου να δείς καί τα 12χρονα πού είναι στην Αθωνιάδα Σχολή στό Μαύρο Αγιο Ορος..... :oops:

Πήγαν τα αρνάκια μες τους λύκους..... :fp:


Αν έχανες την πίστη στόν Ανθρωπο όπως λές.....θά πίστευες στα ζώα μετά ;;; . :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12507
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 14 Σεπ 2021, 16:38

Νομίζω ότι από άποψη ψυχιατρικής πάντως πριν μερικά χρόνια όλα αυτά θεωρούνταν ψυχοπαθεια.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 14 Σεπ 2021, 20:51

nyxtovios έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:38
Νομίζω ότι από άποψη ψυχιατρικής πάντως πριν μερικά χρόνια όλα αυτά θεωρούνταν ψυχοπαθεια.
Ναι
και μετά αποφάσισαν...ανεπηρέαστα συνάμα με στοχευμένες συλλογικές κινητοποιήσεις ότι δεν είναι.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 14 Σεπ 2021, 23:22

O I έγραψε:
14 Σεπ 2021, 20:51
nyxtovios έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:38
Νομίζω ότι από άποψη ψυχιατρικής πάντως πριν μερικά χρόνια όλα αυτά θεωρούνταν ψυχοπαθεια.
Ναι
και μετά αποφάσισαν...ανεπηρέαστα συνάμα με στοχευμένες συλλογικές κινητοποιήσεις ότι δεν είναι.

.,
Ο Μιχαλολιάκος είχε πει σε ομιλία του ότι στην Αμερική οι ασφαλιστικές εταιρείες χρηματοδότησαν τα LGBT κινήματα ώστε να πάψει η ομοφυλοφιλία να θεωρείται ψυχοπαθεια. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 14 Σεπ 2021, 23:40

Ju-87 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 23:22
O I έγραψε:
14 Σεπ 2021, 20:51
nyxtovios έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:38
Νομίζω ότι από άποψη ψυχιατρικής πάντως πριν μερικά χρόνια όλα αυτά θεωρούνταν ψυχοπαθεια.
Ναι
και μετά αποφάσισαν...ανεπηρέαστα συνάμα με στοχευμένες συλλογικές κινητοποιήσεις ότι δεν είναι.

.,
Ο Μιχαλολιάκος είχε πει σε ομιλία του ότι στην Αμερική οι ασφαλιστικές εταιρείες χρηματοδότησαν τα LGBT κινήματα ώστε να πάψει η ομοφυλοφιλία να θεωρείται ψυχοπαθεια. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ο Μιχαλολ :hammer: είναι κλασικός φασίστας που διαδίδει ψέματα για να συσπειρώσει το ηλίθιο κοινό του.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 15 Σεπ 2021, 05:56

3f3k έγραψε:
14 Σεπ 2021, 23:40
Ju-87 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 23:22
O I έγραψε:
14 Σεπ 2021, 20:51

Ναι
και μετά αποφάσισαν...ανεπηρέαστα συνάμα με στοχευμένες συλλογικές κινητοποιήσεις ότι δεν είναι.

.,
Ο Μιχαλολιάκος είχε πει σε ομιλία του ότι στην Αμερική οι ασφαλιστικές εταιρείες χρηματοδότησαν τα LGBT κινήματα ώστε να πάψει η ομοφυλοφιλία να θεωρείται ψυχοπαθεια. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ο Μιχαλολ :hammer: είναι κλασικός φασίστας που διαδίδει ψέματα για να συσπειρώσει το ηλίθιο κοινό του.
Όλα είναι ψέματα! Ο κόσμος μας είναι αγνός και φωτεινός, οι κυβερνήσεις δουλεύουν για το καλό μας και οι πλούσιοι δεν τις επηρεάζουν ποτέ και για κανένα ρόλο.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Σεπ 2021, 07:30

Ju-87 έγραψε:
15 Σεπ 2021, 05:56
3f3k έγραψε:
14 Σεπ 2021, 23:40
Ju-87 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 23:22


Ο Μιχαλολιάκος είχε πει σε ομιλία του ότι στην Αμερική οι ασφαλιστικές εταιρείες χρηματοδότησαν τα LGBT κινήματα ώστε να πάψει η ομοφυλοφιλία να θεωρείται ψυχοπαθεια. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ο Μιχαλολ :hammer: είναι κλασικός φασίστας που διαδίδει ψέματα για να συσπειρώσει το ηλίθιο κοινό του.
Όλα είναι ψέματα! Ο κόσμος μας είναι αγνός και φωτεινός, οι κυβερνήσεις δουλεύουν για το καλό μας και οι πλούσιοι δεν τις επηρεάζουν ποτέ και για κανένα ρόλο.
Βλέπε προεκλογικές εκστρατείες, χρηματικό κόστος και φυσικά την οικονομική "επιφάνεια" που διαθέτει ο εκάστοτε υποψήφιος που τον ονομάζουμε "πλανητάρχη" και τι μπορεί να σημαίνει αυτό, όσον αφορά το υπογραμμισμένο μπλε ΚΑΙ για τη Ελλάδα ΜΑΣ ως επέκταση τού δυτικού "πολιτισμού" κλπ κλπ.



Εκεί σε θέλω 3f3k να δεις κεκαλυμμένο φασισμό με το προσωπείο τής ελευθερίας, της κατευθυνόμενης, όπως και τής Δημοκρατίας που επιχειρεί με "ειρηνευτικές δυνάμεις" για παράδειγμα, να επιβληθεί (σχήμα οξύμωρο κατ' εμέ, υποθέτω και για τη λογική). και δεν είναι αυτό που με ενοχλεί τόσο. πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν αυτοκρατορίες στην ανθρώπινη ιστορία.
Αυτή η τελευταία είναι τόσο ύπουλη, συνάμα έχει και τη δύναμη (προς το παρόν) να επιβληθεί σε όλο τον κόσμο και να είναι η μοναδική..και ξέρεις κάτι; όταν υπάρχει μόνο μία επιλογή στο οτιδήποτε και ειδικά στο θέμα "Εξουσία", αυτό σε καμιά περίπτωση δεν αφορά στο ελάχιστο τη Δημοκρατία αλλά τον ολοκληρωτισμό και την ισοπέδωση κάθε δικαιώματος διαφορετικότητας που κόπτωνται αρκετοί και εδώ απρόσωπα και στον κόσμο εκεί έξω.

Κοινώς; καθοδηγούμενα προβατάκια ταγμένα ου κατ' επίγνωση (υποθέτω) προς σφαγή, με θύμα την Ελευθερία (με ταμπελοποιήσεις κττ) και θα το καταλάβουν όταν κι άμα επιτευχθεί ο στόχος της Μονοκρατορίας, την "ώρα" που θα πέσουν οι μάσκες των "Σωτήρων" τής Ανθρωπότητας.

Καλόν αγώνα παιδάκια, θύματα τής πρόσκαιρης "ελευθερίας" σας.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Σεπ 2021, 11:35

Χαοτικός έγραψε:
14 Σεπ 2021, 13:09
O I έγραψε:
14 Σεπ 2021, 12:49
klg έγραψε:
14 Σεπ 2021, 12:19


Βασικά με βάση τις θέσεις σου, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι εσύ είσαι gay.
Απόδειξέ το από τις θέσεις μου τότε



Αλλά.. δεν μου είπες γιατί καλείς τον χαοτικό :8)
.,
Είμαι σε γόνιμες μέρες.
Ρίξτου έναν ρε μαν μπας και ηρεμήσει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Σεπ 2021, 11:50

vagabondo έγραψε:
13 Σεπ 2021, 12:59
Nandros έγραψε:
13 Σεπ 2021, 12:51
axilmar έγραψε:
13 Σεπ 2021, 10:55
Δεν ειναι λογω μιμητισμου η επιλογη να εισαι ετεροφυλοφιλος ή ομοφυλοφιλος.
Προσοχή στην χρήση της υπογραμμισμένης λέξης. Οι ομοφοβικοί την χρησιμοποιούν σαν όπλο.
Την χρησιμοποιούν σαν όπλο, γιατί οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι την χρησιμοποιούσαν τις προηγούμενες δεκαετίες. Τελευταία άλλαξε το αφήγημα, σαν την υπερθέρμανση του πλανήτη, που εγινε κλιματική αλλαγή. Και τα δύο είναι δύσκολο να αποδειχθούν.
Έχω την αίσθηση ότι ο προσανατολισμός δεν είναι επιλογή σε καμία περίπτωση. Δεν επιλέγεις αν θα σου αρέσουν οι άντρες ή οι γυναίκες, απλά συμβαίνει. Αυτό που είναι επιλογή (εν μέρει, κ με τη ρηχή έννοια της επιλογής) είναι η σεξουαλικη συμπεριφορά (πχ μπορείς να επιλέξεις να μην κάνεις σεξ πριν το γάμο, ή να επιλέξεις να μην έχεις ομοφυλοφιλικες σχέσεις γιατί δεν το επιτρέπει η κοινωνία ή η θρησκεία σου ξέρω γω

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Σεπ 2021, 16:17

nemo έγραψε:
13 Σεπ 2021, 13:42
axilmar έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:10
nemo έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:00


θελεις και τα λες; αν εισαι παιζακι εχεις την επιλογη ; ή θα μιμηθεις αυτο που βλεπεις;
Και να το μιμηθεις αρχικα, πχ μεχρι τα 5, μετα θα αλλαξεις. Θα επιλεξεις αυτο που το σωμα σου και το μυαλο σου θελει.

Εαν δεις στοιχεια απο ομοφυλοφιλες οικογενειες στις ηπα, π.χ., τα παιδια τους δεν βγαινουν ομοφυλοφιλα σε μεγαλυτερο ποσοστο απο τα παιδια των ετεροφυλοφιλων ζευγαριων.
ελεος ! πχια με την ορθη πολιτικη το παιζακι θελει μια μαμα θηλυκού γενους και εναν μπαμπα αρσενικού γένους
τα υπολοιπα ειναι για ντιπ ηλιθιους και ανωμαλιστες ...και αν το παρουμε αλλιως χεστηκε η φοραδα στο αλωνι
αν οι γκει θελουν να μεγαλωσουν παιζακια ...ε! ας μην μεγαλωνουν δεν θα καταστραφει και ο κοσμος :102:
Μεινε στα δικα σου και μην θες να οριζεις τις ζωες των αλλων. Δεν εχεις τετοιο δικαιωμα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Σεπ 2021, 16:18

Nandros έγραψε:
13 Σεπ 2021, 12:51
axilmar έγραψε:
13 Σεπ 2021, 10:55
Δεν ειναι λογω μιμητισμου η επιλογη να εισαι ετεροφυλοφιλος ή ομοφυλοφιλος.
Προσοχή στην χρήση της υπογραμμισμένης λέξης. Οι ομοφοβικοί την χρησιμοποιούν σαν όπλο. Κατ' αυτούς κάποιος στα καλά καθούμενα αποφασίζει (επιλέγει) να γίνει γκέυ ή λεσβία.
Είναι σεξουαλικός προσανατολισμός και όχι επιλογή.
.
Σωστος, εαν και η επιλογη μπορει να ειναι και ακουσια. Τεσπα, καλυτερος ορος το 'προσανατολισμος', εχεις δικιο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Σεπ 2021, 16:23

O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 11:27
axilmar έγραψε:
13 Σεπ 2021, 10:59
O I έγραψε:
13 Σεπ 2021, 03:19

Το πρόβλημα είναι ότι η νομοθεσία προφανώς πιέζεται από συλλογικότητες και κινητοποιήσεις από προσκείμενες ομάδες προς αυτή την κατεύθυνση προσφεύγοντες σε ανάλογες διεθνείς υπηρεσίες ακόμα και με "ανορόρθόδοξα μέσα...". και ξέρεις...όταν η Δικαιοσύνη κατευθύνεται/πιέζεται, εκ των πραγμάτων δεν είναι ανεξάρτητη. όπως και το Κράτος.
Ελπίζω να το αντιλαμβανόμαστε αυτό από κοινού..

Αυτό ισχύει και για τις περιπτώσεις που συζητάμε. "Σύμφωνο συμβίωσης
με τη βούλα τού Ελληνικού κράτους, ως πρώτο βήμα και έπεται το επόμενο που είναι η νομοθεσία υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια" που ήδη πέτυχαν τον πρώτο στόχο/βήμα με τους προαναφερόμενους τρόπους εν περιλήψει.

Εκεί είναι το πρόβλημα και όχι η κατευθυνόμενη/πιεζόμενη νομιμοποίηση αλλά η ηθική ευθύνη Όλων, απέναντι στα αθώα θύματα που είναι τα παιδιά.


ΥΓ
Αν θέλεις να κάνουμε κουβέντα χωρίς να επαναλαμβάνομε, ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες για τις θέσεις μου διότι εκεί έχει απαντηθεί με διαφορετικά λόγια κι αυτό που ρωτάς.
Το ίδιο ισχύει και για άλλους...

.,
Και τι εγινε που η νομοθεσια πιεζεται απο συλλογικοτητες; το θεμα ειναι εαν ειναι σωστο αυτο που παει να γινει.

Βλεπω οτι λες τα παιδια 'αθωα θυματα', σαν να ειναι κακο να τα υιοθετησουν ομοφυλοφιλα ζευγαρια.

Αυτο δεν το καταλαβαινω. Κι'αμα [fixed κάποια από] τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια ειναι πραγματικα καλοι ανθρωποι που μπορουν να υποστηριξουν παιδια; γιατι οχι τοτε;
Το λέω ξεκάθαρα. Είναι αθώα θύματα!

Αν κάποια ομόφυλα ζευγάρια "ειναι πραγματικα καλοι ανθρωποι";

Κακή αρχή και γι΄αυτά που δεν είναι (όπως φαντάζομαι ότι το εννοείς) "καλοί άνθρωποι", που κατά τη γνώμη μου είναι τα περισσότερα όπως και τα ετερόφυλα άλλωστε. Αυτή η κακή αρχή γίνεται εις βάρος των αθώων θυμάτων/παιδιών και το μέλλον τής κοινωνίας που ζω.

Το εξηγώ στο κόουτ άλλωστεόπως και σε προηγούμενο σχόλιο...μην επαναλαμβανόμαστε :lol:

.,
Εαν και η απαντηση σου δεν βγαζει ξεκαθαρο νοημα, υποθετω οτι λες οτι και για τους ετεροφυλοφιλους ισχυει το οτι υπαρχουν κακοι ανθρωποι.

Αρα, εφοσον το θεμα ετεροφυλοφιλος/ομοφυλοφιλος δεν εχει να κανει με το καλος/κακος ανθρωπος, απο που και ως που τα παιδια ειναι αθωα θυματα;

Ποιος ειναι δλδ ο θυτης;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68579
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2021, 16:35

Blackdog έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:23
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:26


Γιατί να θολώσω τα νερά;

Περιγράφω την κατάσταση ως έχει. Αναφορικά δε με τις δυσκολίες που αναφέρεις, ακριβώς γι' αυτό η πλειοψηφία θέλει να υιοθετήσει μωρά ή μικρά παιδιά, που δεν έχουν βιώσει συνειδητά την απόρριψη ή εγκατάλειψη. Και σ' αυτά, ναι, υπάρχει μεγάλη "έλλειψη".
Και θα επαναλάβω ότι τα περισσότερα παιδιά που μένουν μέχρι την ενηλικίωση σε αντίστοιχες δομές, είναι παιδιά που έχουν αναπηρίες και κυρίως όσα έχουν βιώσει κακομεταχείριση από το φυσικό οικογενειακό τους περιβάλλον, αλλά για τον χ ή ψ λόγο οι φυσικοί τους γονείς διατηρούν τη γονεϊκή τους ιδιότητα και δεν τα "απελευθερώνουν" από τη δική τους κηδεμονία, αν και τους έχει αφαιρεθεί η προσωρινή επιμέλεια. Δυστυχώς και σ' αυτήν την περίπτωση, πέρα από όσα λέγονται, το ζητούμενο δεν είναι η ενσωμάτωση των παιδιών αλλά η μελλοντική ενσωμάτωση των ενηλίκων ακατάλληλων γονέων σε αόριστο χρόνο.

Κατά τα άλλα, σαφώς και οι γκέι μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά, μέσω εικονικών συμφώνων συμβίωσης ή γάμων, παρένθετης μητέρας κλπ
Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν προς το παρόν, είναι να υιοθετήσουν παιδιά ως γκέι ζευγάρι.
Ενταξει, παντως προσωπικα πιστευω οτι ολα τα παιδια σε αυτες τις δομες εχουν βιωσει εγκαταλειψη, εστω και να ηταν 3 μηνων οταν τα πηραν εκει. Και με μια γρηγορη ματια που εριξα ειδα οτι υπαρχουν κυριως παιδια πανω απο 12 ετων σε ορφανοτροφεια, πως βρεθηκαν εκει; τα αλλα στο χαμογελο του παιδιου η στην κιβωτο του κοσμου; (και εκει ειδα μεγαλα παιδια)

Τελος παντων, για να εχω ολοκληρωμενη αποψη πρεπει να το δω σε βαθος και αποφευγω κατι τετοια γιατι χανω την πιστη μου στην ανθρωποτητα.

Αυτο που μου την δινει πραγματικα ομως, ειναι η υποκρισια ορισμενων (δεν εννοω εδωμεσα) που δεν κοιταν το μαυρο τους το χαλι, αλλα κανουν κριτικη. Σιγουρα το να εισαι σωστος πατερας η μητερα απαιτει ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο το να εχει καποιος σεξουαλικες προτιμησεις που κινουνται στον μεσο ορο.
Τα μεγαλύτερα παιδιά που μένουν στις δομές, είναι στην πλειοψηφία τους παιδιά που έχει αφαιρεθεί προσωρινά η επιμέλεια από τους φυσικούς τους γονείς γιατί κρίθηκαν ακατάλληλοι ή επικίνδυνοι για διάφορους λόγους. Και ακριβώς σε αυτά τα παιδιά (ανεξαρτήτως ηλικίας) αφορούν οι ανάδοχες οικογένειες. Αυτά τα έχω ήδη αναφέρει και αν γκουγκλίσεις, θα βρεις πανεύκολα πληροφορίες για αυτό το θέμα.

Στην τελευταία παράγραφο κι εγώ συμφωνώ (στην τελική και τα κακοποιημένα παιδιά των δομών έχουν στρέιτ γονείς) αλλά σε κάθε περίπτωση, η ερωτική διαφορετικότητα δεν εγγυάται τίποτα περισσότερο αξιόπιστο για τη γονεϊκή κατάλληλοτητα.

Και ειδικώς όταν πρόκειται για ανθρώπους, που θεωρούν ως το πιο δομικό στοιχείο ταυτότητας την ερωτική τους ταυτότητα. Σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ότι αυτό θα είναι και το δομικό στοιχείο αναφοράς στον τρόπο που θα λειτουργήσουν ως γονείς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2433
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ο κυριότερος λόγος καταψήφισης τού συμφώνου συμβίωσης Ομοφυλοφίλων...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Σεπ 2021, 16:40

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
14 Σεπ 2021, 16:34

Αν έχανες την πίστη στόν Ανθρωπο όπως λές.....θά πίστευες στα ζώα μετά ;;; . :p2:
Δεν ξερω αν το εγραψες ειρωνικα, αλλα με προβληματισες


Δεν νομιζω να πιστευω σε κατι πλεον, δεν υπαρχουν απολυτες αληθειες, ισως μονο στο "τα παντα ρει"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών