Οι Αριστοι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 27 Αύγ 2018, 11:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:36
oldjedi έγραψε:
26 Αύγ 2018, 11:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Αύγ 2018, 11:08


Βρίσκω απίστευτα ατυχές το σχόλιο σου αλλά ειλικρινά χαίρομαι που σε ξαναβλέπω. :)
Θα ηθελα να διαβασω την κριτικη σου και τις τυχον αντιρρησεις που εχεις ... Χαιρομαι και εγω που βρηκα τοσους παλιους εδω ...
Δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τον "εύκολο" πλουτισμό γιατί μπορεί να προκύψει από διάφορες καταστάσεις και δεν ξέρω ούτε έναν άνθρωπο που να μη θέλει μια άνετη ζωή χωρίς το άγχος της επιβίωσης και αυτό το θεωρώ κάτι απολύτως φυσικό. Εύκολος πλουτισμός μπορεί να προκύψει από μια καλοπληρωμένη εργασία, από αγορά μετοχών, από ένα λαχείο κλπ. Εξαρτάται δηλαδή από το πως αντιλαμβάνεται κάποιος τόσο την έννοια του "εύκολου" όσο και την έννοια του "πλούτου" και κυρίως το κατά πόσον θεωρεί δικαίωμα και τα δύο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει σαφές όριο προσδιορισμού τους.
Εκεί που σίγουρα διαφωνώ, είναι στο θέμα της επίδειξης επειδή μεταθέτει το είναι στο φαίνεσθαι. Και δεν το λέω ηθικολογικά αλλά επειδή το θεωρώ ως μια αδιέξοδη διαδικασία, το κυνήγι ενός καρότου που καθορίζεται από την οπτική (ή την υπόθεση της οπτικής) που έχουν οι άλλοι και όχι από σένα. Εννοώ ότι πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω κάποιους που έχουν τη δυνατότητα να ξοδέψουν κάποια ποσά για κάτι που πραγματικά απολαμβάνουν οι ίδιοι. Είτε είναι ένα πανάκριβο εξοχικό, είτε ένα πανάκριβο αυτοκίνητο, είτε ένα χομσίνεμα. Ακόμη και στην περίπτωση που τα οικονομικά, προϋποθέτουν μία λιτότητα στο α πεδίο για να αξιοποιηθούν επιλεκτικά στο β πεδίο. Μπορεί να είναι κάτι μικρό ή κάτι μεγάλο. Αρκεί να δίνει σε σένα χαρά και να μπορείς να το χαρείς χωρίς να χρειάζεσαι θεατές. Αν χρειάζεσαι θεατές, δεν είσαι εσύ, παίζεις ή προσπαθείς να παίξεις κάποιον ρόλο.
Προσωπικώς πάντως τις πιο γεμάτες μου στιγμές, τις έζησα με πάμφθηνα πράγματα.
Από την άλλη ίσως όσα δεν φτάνει η αλεπού να τα κάνει κρεμαστάρια... ποιος ξέρει;
:)

Συμφωνω απολυτα ... Αυτη ειναι και η διαφορα μου , για την περιβοητη "ταξικη παλη" ... Το οτι καποιος μετα απο σκληρη δουλεια , απο τυχη η ακομα και σε βαθος χρονου απο πατερα σε γυιο καταγερει να αποκτησει ορισμενες ανεσεις και καλυτερες συνθηκες διαβιωσης , αυτο δεν σημαινει οτι ταυτοχρονα καθισταται αστος και αρα εχθρος του λαου ...
Συμφωνω και στο θεμα της επιδειξης , αν και το θεωρω ανθρωπινη αδυναμια ...
Προσωπικα και το εχω γραψει πολλες φορες , ο πατερας μου ηταν αρτεργατης ... Δουλευε κυριως νυχτα ... Καταφερε και σπουδασε 2 παιδια , τα οποια εζησαν καλυτερη και πιο ανετη ζωη , και αυτοι με την σειρα τους σπουδασαν απο 2 παιδια , τα οποια ειναι πετυχημενα στους τομεις εργασιας τους ... Αυτο λεγεται προοδος . Και δεν με κανει εχθρο κανενος σημερινου αρτεργατη...
Γι' αυτο και οταν με θεωρουν αυτοματως "εχθρο του λαου" αντιδρω ... Αφου μπορεσε ο αρτεργατης πατερας μου να βαλει τις βασεις για κατι καλυτερο , μπορει και ο Θανασης ο μαναβης να το κανει ...Ισως να του παρει περισσοτερο χρονο , αλλα θα τα καταφερει .

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 27 Αύγ 2018, 13:26

Καλώς ήλθες oldjedi!!!
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 27 Αύγ 2018, 13:41

enterprise-psi έγραψε:
27 Αύγ 2018, 13:26
Καλώς ήλθες oldjedi!!!
:)

Καλως σας βρηκα παλι ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 27 Αύγ 2018, 13:42

oldjedi έγραψε:
27 Αύγ 2018, 11:57


Συμφωνω απολυτα ... Αυτη ειναι και η διαφορα μου , για την περιβοητη "ταξικη παλη" ... Το οτι καποιος μετα απο σκληρη δουλεια , απο τυχη η ακομα και σε βαθος χρονου απο πατερα σε γυιο καταγερει να αποκτησει ορισμενες ανεσεις και καλυτερες συνθηκες διαβιωσης , αυτο δεν σημαινει οτι ταυτοχρονα καθισταται αστος και αρα εχθρος του λαου ...
Η ταξική πάλη ισχύει σε επίπεδο τάξεων, όχι ατόμων. Οι τάξεις είναι πάνω από τα άτομα και προκύπτουν από τον τρόπο που δουλεύει η παραγωγή και η ιδιοκτησία στο καπιταλιστικό σύστημα. Αν ο εργάτης έχει μετοχές της Microsoft είναι ταυτόχρονα μέλος της εργατικής και της αστικής τάξης (κατά πολύ μικρότερο κομματάκι φυσικά στη δεύτερη) και δεν υπάρχει τίποτα παράλογο σε αυτό. Το ίδιο και ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης, αν είναι και μισθωτός εκτός από μέτοχος είναι απόλυτα βέβαιο ότι υφίσταται αρπαγή υπεραξίας για τη μισθωτή εργασία του, άσχετα αν η υπεραξία πάει πάλι στον ίδιο λόγω του γεγονότος ότι είναι και μέτοχος.

Για να στο πω με όρους που ίσως καταλαβαίνεις: αν έχουν πόλεμο Ελλάδα και Τουρκία δεν έχει νόημα να πεις ότι ο Τούρκος φαντάρος απέναντι δεν είναι εχθρός επειδή δεν έχει κάνει κάτι ο ίδιος στην οικογένειά σου. Πράγματι κατά 99.9999% ΔΕΝ θα έχει κάνει κάτι στην οικογένειά σου και δεν έχετε τίποτα να χωρίσετε, μπορεί άμα τον πιάσεις αιχμάλωτο να γίνετε και φίλοι και όταν τελειώσουν όλα αυτά να σε φωνάξει για διακοπές στο σπίτι του, όμως παραμένει το γεγονός ότι ανήκετε σε δύο μεγαλύτερες οντότητες που είναι εχθροί μεταξύ τους για λόγους που έχουν πάρα πολύ μικρή έως και καμία σχέση με το πώς ζείτε εσείς οι δύο τις ζωές σας σαν άτομα και ορίζονται μόνο στο επίπεδο 10.000.000 Ελλήνων και 80.000.000 Τούρκων ως σύνολα συμπεριφορών.

Ε η μόνη διαφορά που έχει η πάλη των τάξεων από την πάλη των χωρών είναι ότι η πάλη των τάξεων είναι στ' αλήθεια αδιάκοπη γιατί προκύπτει από τις ίδιες τις καπιταλιστικές σχέσεις παραγωγής και όχι από κάποιου είδους προσωπική κακία των μελών των τάξεων. Αν αύριο καθάριζες όλους τους λεφτάδες και τους αντικαθιστούσες με Χερουβείμ, διατηρώντας όμως όλα τα άλλα πράγματα στην οργάνωση της κοινωνίας ίδια, πραγματικά η μόνη διαφορά θα ήταν ότι τα Χερουβείμ δε θα ξόδευαν την κλεμμένη υπεραξία σε γυναίκες και ποτά αλλά σε μανουάλια και λιβάνι.

Γι' αυτόν άλλωστε το λόγο ο μικρός Κουφοντίνας γράφει χοντρομαλακίες και ο μεγάλος Κουφοντίνας είναι ψυχοπαθής δολοφόνος, όχι ταξικός αγωνιστής.

ΥΓ αυτά τα γράφω χάριν συζήτησης, δεν ισχυρίζομαι ότι εισαι περισσότερο σε θέση να τα αντιληφθείς απ' ό,τι ο Κουφοντίνας ή εδώ που τα λέμε ένα σκαμπώ.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 27 Αύγ 2018, 14:00

:)

Ευχαριστω για την προσπαθεια Φος , αλλα συνεχιζω να μην το καταλαβαινω ... Εγω με τον Τουρκο , δεν εχω προσωπικο μισος εναντιον του ... Σαν συνολο ομως τα συμφεροντα του ειναι αντιθετα προς τα δικα μου ...
Αυτο μπορει να ισχυει πολυ ανετα για διακρατικα συμφεροντα , αλλα σε μια κοινωνια δεν υπαρχουν εχθροι ... ΟΛΟΙ θελουν να περνανε καλα και ελαχιστοι ειναι οσοι επιζητουν να περνανε καλα εις βαρος των αλλων ...Αυτοι ειναι μια μειοψηφια , αλλα δεν καθοριζει την "παλη των ταξεων" ...
Η "παλη των ταξεων" ειναι ενα εφευρημα της αριστερας , η οποια μπορει να ανθισει μονο σε συγκρουσιακες καταστασεις ...Για την αριστερα πρεπει παντα να υπαρχει ενας εχθρος , εναντιον του οποιου πρεπει να κατευθυνεται η οργη των "αδικημενων" ...Για τα παντα φταινε οι αστοι και οι πλουτοκρατες ... Δεν ειναι δυνατον να καταλαβουν οτι η μεταφορα απο την μια ταξη στην αλλη , μπορει να γινει σταδιακα ... Ο πατερας μου σαν αρτεργατης , ανηκε στην εργατικη ταξη , εγω σαν μηχανικος , θεωρουμαι αστος , αλλα δεν εχω καμμια αντιπαλοτητα με τους αρτεργατες ουτε και καποιο αντιθετο συμφερον ...
Και παλι ευχαριστω για την προσπαθεια ...

:wave:

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθω , δεν ειναι απολυτα υπευθυνη η αριστερα για την "παλη των ταξεων" Ειναι χαρακτηριστικο ολων των ολοκληρωτικων συστηματων να εφευρισκουν εχθρους ντοπιους και ξενους οι οποιοι εχθρευονται το συγκεκριμενο καθεστως ...

:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oldjedi την 27 Αύγ 2018, 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Αύγ 2018, 14:03

Εχμ, μόλις σου είπε ότι έχεις αντιληπτική ικανότητα μικρότερη από ένα σκαμπό.
Κι εσύ τον ευχαρίστησες δύο φορές;;;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 27 Αύγ 2018, 14:16

Otto Weininger έγραψε:
27 Αύγ 2018, 14:03
Εχμ, μόλις σου είπε ότι έχεις αντιληπτική ικανότητα μικρότερη από ένα σκαμπό.
Κι εσύ τον ευχαρίστησες δύο φορές;;;
:)

Δεν εχει νοημα να τα βαλω με τον Φος ...δεν προκειται να βρω ακρη ... Αυτο καταλαβαινει , αυτο λεει ... Δηλαδη αν τον βρισω , θα εχει καποιο αποτελεσμα ;;
Ανεκαθεν ο ιδιος ηταν ...δεν χρειαζεται να κατεβαινω στο επιπεδο ημιμαθειας που εχει ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 27 Αύγ 2018, 14:30

oldjedi έγραψε:
27 Αύγ 2018, 11:57
:)
Συμφωνω απολυτα ... Αυτη ειναι και η διαφορα μου , για την περιβοητη "ταξικη παλη" ... Το οτι καποιος μετα απο σκληρη δουλεια , απο τυχη η ακομα και σε βαθος χρονου απο πατερα σε γυιο καταγερει να αποκτησει ορισμενες ανεσεις και καλυτερες συνθηκες διαβιωσης , αυτο δεν σημαινει οτι ταυτοχρονα καθισταται αστος και αρα εχθρος του λαου ...
Συμφωνω και στο θεμα της επιδειξης , αν και το θεωρω ανθρωπινη αδυναμια ...
Προσωπικα και το εχω γραψει πολλες φορες , ο πατερας μου ηταν αρτεργατης ... Δουλευε κυριως νυχτα ... Καταφερε και σπουδασε 2 παιδια , τα οποια εζησαν καλυτερη και πιο ανετη ζωη , και αυτοι με την σειρα τους σπουδασαν απο 2 παιδια , τα οποια ειναι πετυχημενα στους τομεις εργασιας τους ... Αυτο λεγεται προοδος . Και δεν με κανει εχθρο κανενος σημερινου αρτεργατη...
Γι' αυτο και οταν με θεωρουν αυτοματως "εχθρο του λαου" αντιδρω ... Αφου μπορεσε ο αρτεργατης πατερας μου να βαλει τις βασεις για κατι καλυτερο , μπορει και ο Θανασης ο μαναβης να το κανει ...Ισως να του παρει περισσοτερο χρονο , αλλα θα τα καταφερει .
:wave:
καταρχήν γουελκαμ
με 586 ίσα που ζούνε μόνοι, για να κάνουν οικογένεια ούτε συζήτηση.
μπορεί κάποιοι να δούλεψαν σκληρά αλλά βλέποντας συνολικά το θέμα ό,τι έκανε η προηγούμενη γεννιά το έκανε χρεώνοντας τη νέα.

Άβαταρ μέλους
oldjedi
Δημοσιεύσεις: 1929
Εγγραφή: 20 Αύγ 2018, 23:20
Phorum.gr user: oldjedi

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από oldjedi » 27 Αύγ 2018, 14:44

:)

Νασαι καλα ...
Σωστα με 586 τι οικογενεια να κανεις ;;
Αλλα ας μην τα ριχνουμε ολα στους προηγουμενους ...οι προηγουμενοι των προηγουμενων , ηταν εκεινοι που δουλεψαν σκληρα , για να εχουν καλυτερη ζωη οι προηγουμενοι ... Οι εθυνες , εχουν ευτυχως καταγραφει ...
Ο υπαλληλος που επαιρνε 1500 € και πληρωνε 300 € για ασφαλιση και 300 € φορους , δεν εχει ευθυνη ... Τοσα του ζητουσε το κρατος , τοσα εδινε ... αλλου ειναι το προβλημα ... Εκει υπαρχει πραγματικα "παλη" και εχθροτητα .Το προβλημα ειναι πολυπλοκο ...

:wave:
Εξεστι , αριστεροις , ασχημονειν

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 27 Αύγ 2018, 16:29

Επειδή είδα μια τύπισσα να σχολιάζει για τους νέους ότι με παρτ τάιμ κουράζονται,
δείτε εδώ ευκαιρία που μας δίνουν οι αριστοι εργοδοτες και μεις την πετάμε γιατί θέλουμε να αραξουμε....

DliX5qkXgAEoUP3.jpg
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 03 Σεπ 2018, 17:25

Φαντάζομαι ότι είναι ντροπή κάποιος πλούσιος αριστος να φορά χειροπέδες και γι αυτό τις " κρύβει " το σταρ.
Ξεφτίλες αρδ

Εικόνα
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Σεπ 2018, 17:49

Otto Weininger έγραψε:
27 Αύγ 2018, 14:03
Εχμ, μόλις σου είπε ότι έχεις αντιληπτική ικανότητα μικρότερη από ένα σκαμπό.
Κι εσύ τον ευχαρίστησες δύο φορές;;;
είδες πόσο δίκιο είχα;

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Σεπ 2018, 21:32

foscilis έγραψε:
03 Σεπ 2018, 17:49
Otto Weininger έγραψε:
27 Αύγ 2018, 14:03
Εχμ, μόλις σου είπε ότι έχεις αντιληπτική ικανότητα μικρότερη από ένα σκαμπό.
Κι εσύ τον ευχαρίστησες δύο φορές;;;
είδες πόσο δίκιο είχα;
:lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 03 Σεπ 2018, 22:48

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Οι Αριστοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 07 Σεπ 2018, 18:03

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
03 Σεπ 2018, 22:48
Αν ο όρος "υγιής επιχειρηματικότητα" είχε πρόσωπο
Εικόνα
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών