Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στα νήματα της ενότητας που βάζετε μουσικά βίντεο, παρακαλούμε να περιοριστείτε σε 1 ή το πολύ 2 βίντεο ανά ποστ, για να μην υπερφορτώνονται οι browsers.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30650
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 23 Σεπ 2021, 11:58

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 02:46

Ελάτε να συζητήσουμε όμορφα για το μέλλον μας.
Όλα θα πάνε καλά.
SpoilerShow
ST48410, Yochanan, Πασιφάη θα έβαζα και άλλους αλλά καλά είμαστε για αρχή, υπάρχει λόγος, πάντα.

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Σεπ 2021, 12:09

Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:09

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:42
Καταρχάς, δεν μπορείς να διδάξεις στον υπολογιστή να είναι δημιουργικός. Μπορείς να του μάθεις μόνο τον ορισμό. Ο άνθρωπος έχει συναισθήματα, ο υπολογιστής μόνο τα προσομοιώνει. Ο άνθρωπος έχει ψυχή που από μέσα της ξεβράζει απωθημένα, θυμό, χαρά, λύπη. Ο υπολογιστής δεν θα ήξερε να τα μιμηθεί ακόμα κι αν τον χτυπούσες με ένα τούβλο. Ο υπολογιστής είναι άψυχος.
Ειμαι σίγουρος ότι γράφονται ήδη τραγούδια από κομπιούτερ μα για να κάνει τέχνη η τεχνητή νουμοσύνη; Άραξε μάγκα. Φάε μια μπανάνα.
Το βίντεο και η συζήτηση κατά προέκταση πάνω σε αυτό το θέμα που θίγει αναδύει με νέο πρωτόγνωρο τρόπο διάφορα ερωτήματα, ένα από αυτά είναι το "τι πάει να πει δημιουργικότητα(;)". Στην πραγματικότητα δεν του μαθαίνεις κανέναν ορισμό ούτε οι αλγόριθμοι προσπαθούν να προσομοίωσουν συναισθήματα, αυτά τα κάνουμε εμείς οι άνθρωποι. Θα προσπαθήσουμε σιγά σιγά να τα εξηγούμε ένα ένα αυτά τα πράγματα να μην έχουμε παρεξηγήσεις.
Εάν σπάσεις σε πενηνταράκια την διεργασία όλων αυτών των συναισθημάτων (θυμός, χαρά, λύπη) που λες (για εμένα είναι άτοπο αυτό αλλά χάριν της συζήτησης και επειδή το έθιξες το αναφέρω) και κρατήσεις το αποτέλεσμα των αποφάσεων που θα σε οδηγήσουν να πάρεις συνθετικά, αυτό δεν αποτελεί δημιουργική διαδικασία;
Είμαστε πάρα πολύ κοντά στη φάση που ούτε σίγουροι θα μπορούμε να είμαστε για το ποιος δημιούργησε τι ούτε θα μπορούμε να το ξεχωρίζουμε.
Οπότε ποιο συναίσθημα και ποια τέχνη; ένας άλλος λόγος που ήθελα να ξεκινήσει αυτή η συζήτηση είναι και αυτός. Να θέσουμε σε διαφορετικές βάσεις ορισμένα θέματα - ερωτήματα, η μηχανή πλέον μας οδηγεί στο να αναθεωρήσουμε βοηθώντας μας να κατανοήσουμε με προηγουμένως μη προσβάσιμη λεπτομέρεια στην διαδικασία της δημιουργίας (καλλιτεχνικού) περιεχομένου.
Σε αυτό το σημείο επαναλαμβάνω την θέση μου, για εμένα δεν υπάρχει αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν, απλά δεν υπάρχει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2643
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 23 Σεπ 2021, 12:13

ναι , οκ
φτιαχνουμε κατι σαν τους Νιρβανα, σαν τους Μπιτλς κτλ
Μπιγκ Ντιλ
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:15

Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:09
Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
Ναι, αυτά προς το παρόν, η Πασιφάη του μέλλοντος πιθανότατα να μην μπορεί να καταλαβαίνει την διαφορά όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:17

akirav έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:13
ναι , οκ
φτιαχνουμε κατι σαν τους Νιρβανα, σαν τους Μπιτλς κτλ
Μπιγκ Ντιλ
Δεν είναι αυτός ο σκοπός όμως άκι, είναι κάτι πολύ πολύ πολύ περισσότερο από αυτό, απλά σε αυτό νήμα ξεκινάμε εξετάζοντας ορισμένες εφαρμογές της τν στην μουσική, κάτι κατ' εξοχήν ανθρώπινο, ή μήπως όχι;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 12:21

akirav έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:13
ναι , οκ
φτιαχνουμε κατι σαν τους Νιρβανα, σαν τους Μπιτλς κτλ
Μπιγκ Ντιλ
Μπιγκ ντιλ είναι, αλλά δεν είναι χιουτζ. Θα ειναι χιουτζ αν η ΤΝ βγάλει τους επόμενους νιρβάνα.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Σεπ 2021, 12:21

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:49
Για το input που δέχεται σαν πληροφορία μιλάω.
αυτό που λέω είναι,βλέπω το ai και βάζω δίπλα 3 πανάρχαια βρώμικα ακόρντα και κερδίζουν :102:


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Σεπ 2021, 12:26

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:15
Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:09
Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
Ναι, αυτά προς το παρόν, η Πασιφάη του μέλλοντος πιθανότατα να μην μπορεί να καταλαβαίνει την διαφορά όμως.
Συμφωνώ. Και ειλικρινά θα είναι λυπηρό. Για νέους ανθρώπους που δεν θα μπορούν να αντιληφθούν την εμπειρική διαφορά, διότι δεν θα υπάρχει συγκριτικό μέγεθος στον αντίποδα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 6032
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Σεπ 2021, 12:29

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:15
Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:09
Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
Ναι, αυτά προς το παρόν, η Πασιφάη του μέλλοντος πιθανότατα να μην μπορεί να καταλαβαίνει την διαφορά όμως.

η μουσικη και η τεχνη γενικοτερα εξελισσεται βασει των ανθρωπινων βιωματων και συναισθηματων πχ. βλεπε jazz, rock, ρεμπετικα κλπ.

η μουσικη βασει του AI στη καλυτερη μαλλον θα δημιουργει περισσοτερο "εθιστικη" μουσικη οπως ο αλγοριθμος του youtube ωστε να βλεπεις παρεμφερη βιντεακια της αρεσκειας σου και να μη ξεκολλας κι αντι δηλαδη να ακους το "Smells like teen spirit" στο repeat θα ακους 10 παραλλαγες

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:33

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:29
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:15
Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:09
Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
Ναι, αυτά προς το παρόν, η Πασιφάη του μέλλοντος πιθανότατα να μην μπορεί να καταλαβαίνει την διαφορά όμως.

η μουσικη και η τεχνη γενικοτερα εξελισσεται βασει των ανθρωπινων βιωματων και συναισθηματων πχ. βλεπε jazz, rock, ρεμπετικα κλπ.

η μουσικη βασει του AI στη καλυτερη μαλλον θα δημιουργει περισσοτερο "εθιστικη" μουσικη οπως ο αλγοριθμος του youtube ωστε να βλεπεις παρεμφερη βιντεακια της αρεσκειας σου και να μη ξεκολλας
Αρχικά μάλλον ναι, συμφωνώ, ότι κάτι τέτοιο θα κάνει - συμβεί, εδώ όμως φαίνεται ότι θα πάει πιο βαθιά η φασούλα, δεν βρίσκω λόγο να μείνουμε σε αυτό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:35

Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:26
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:15
Πασιφάη έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:09
Σαφώς και με βρίσκει σύμφωνη η τεχνολογική προσθήκη οργάνων σε μια μελωδία, αλλά το άκουσμα σε πραγματικό χρόνο, από ορχήστρα ή μπάντα, είναι ανώτερης κλάσης. Ας πούμε αν δεν ακούσω τον Manzarek στα πλήκτρα, τον Krieger στην κιθάρα, ή τον Densmore στα ντράμς, συν την ψυχεδελική φωνάρα του Τζιμάκου μου ατόφια, ε, ρε παιδί μου κάπως μου'ρχεται. :102:
Ναι, αυτά προς το παρόν, η Πασιφάη του μέλλοντος πιθανότατα να μην μπορεί να καταλαβαίνει την διαφορά όμως.
Συμφωνώ. Και ειλικρινά θα είναι λυπηρό. Για νέους ανθρώπους που δεν θα μπορούν να αντιληφθούν την εμπειρική διαφορά, διότι δεν θα υπάρχει συγκριτικό μέγεθος στον αντίποδα.
Ειλικρινά δεν ξέρω - έχω αποφασίσει ακόμη αν κάτι τέτοιο θα είναι λυπηρό για τους ανθρώπους.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Σεπ 2021, 12:35

sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:14
Δημοκράτης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 03:09
δεν βλέπω καποιο λάθος
Ο τίτλος είναι ένας ράντομ τίτλος νήματος του πχώρουμ, έτσι, για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος.
Να βάλεις άλλον και όχι τον δικό μου. /Ντεβ/ουράντομ είστε εσείς και φαίνεστε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 23 Σεπ 2021, 12:35

Μείον ένα στο νήμα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38289
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Re: Εγώ θα το ξαναβάλω και βρείτε το λάθος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2021, 12:36

nowhere έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:21
sys3x έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:49
Για το input που δέχεται σαν πληροφορία μιλάω.
αυτό που λέω είναι,βλέπω το ai και βάζω δίπλα 3 πανάρχαια βρώμικα ακόρντα και κερδίζουν :102:

Εσένα σε έχει ευκολάκι, χαμπάρι δε θα πάρεις.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών