Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Συζητήσεις για τα εθνικά θέματα της Ελλάδας, τα στρατιωτικά ζητήματα και τις ένοπλες δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2018, 06:13

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάρταλος » 26 Σεπ 2021, 23:53

Όλοι το έχουν σίγουρο αλλά το έργο το έχουμε ξαναδεί, ούτε η ανακοίνωση θα λέει κάτι αν δεν μπουν υπογραφές :lol:
- Άμμες ποκ΄ ήμες άλκιμοι νεανίαι.
- Άμμες δε γ΄ ειμέν, αι δε λης πείραν λάβε.
- Άμμες δε γ΄ εσσόμεθα πολλώ κάρρονες.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14121
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Σεπ 2021, 08:41

Περι ανθυποβρυχιακου αγωνα..

https://navaldefence.gr/asw-capabilitie ... -frigates/

"Καταρχάς, ανάμεσα στις προτάσεις υπάρχουν και πλοία που έχουν σχεδιαστεί κατά κύριο λόγο για ανθυποβρυχιακό αγώνα. Είναι τα πλοία με την περίφημη “ηλεκτρική πρόωση“, δηλαδή μιλάμε για τις SIGMA 11515HN, Navantia F-110, αλλά και FREMM-IT. Τα πλοία με ηλεκτροκινητήρες είναι πολύ πιο “αθόρυβα” σε σχέση με τα άλλα, κι έτσι προτιμούνται γιατί το κυνήγι υποβρυχίων θέλει… ησυχία.

Σε αντίθεση, οι ArrowHead 140 και FDI φέρουν πρόωση αποκλειστικά με κινητήρες diesel, και θεωρούνται λιγότερο “ήσυχα”. Βέβαια υπάρχει η πληροφορία πως η FDI φέρει ειδικά ελάσματα που ελαχιστοποιούν το θόρυβο, αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί πως έχει τις δυνατότητες της FREMM στον ASW αγώνα."

" Αν θέλαμε τώρα να κάνουμε μια πολύ “άτσαλη” κατάταξη, με βάση αυτά που υπάρχουν διαθέσιμα στη βιβλιογραφία, θα βάζαμε στην κορυφή της λίστας τη SIGMA 11515HN (ηλεκτρική πρόωση, VL-ASROC, διασύνδεση ελικοπτέρου-CMS, πλήρες σετ σόναρ) και λίγο πιο πίσω την ισπανική F110 (υστερεί στη διασύνδεση ελικοπτέρου-CMS). Ακολουθεί πολύ κοντά η MMSC-HN, η οποία έχει και το πλεονέκτημα της υψηλής ταχύτητας, στην περίπτωση που απαιτηθεί να αποφύγει εισερχόμενες τορπίλες, πριν τα VL-ASROC χτυπήσουν το υποβρύχιο. Λογικά η ΜΕΚΟ Α200 είναι επόμενη σε δυνατότητες (waterjet) και αμέσως μετά θα βάζαμε την Arrowhead 140, αρκεί φυσικά να μην αγοραστεί σαν Type 31, αλλά να τοποθετηθεί η σχετική μόνωση στο μηχανοστάσιο.
Κάπου εκεί είναι και η ιταλική FREMM (με πλεονέκτημα την ηλεκτρική πρόωση) και μάλλον τη λίστα κλείνει η γαλλική FDI. Η τελευταία, αν και φέρει ένα κορυφαίο σόναρ (CAPTAS-4), εντούτοις δεν μπορεί να συνεργαστεί με το MH-60R, ενώ οι κινητήρες ντίζελ δεν θεωρούνται οι καλύτεροι για ανθυποβρυχιακές επιχειρήσεις. Ταυτόχρονα, δεν μπορεί να φέρει VL-ASROC ή άλλη σχετική επιλογή όπλου. Συνεπώς, παρά την υπερ-υψηλή τεχνολογία που ενσωματώνει, υστερεί εμφανώς σε ανθυποβρυχιακές επιχειρήσεις. Αντίθετα, οι άλλες λύσεις, που έχουν σαφή ανθυποβρυχιακό προσανατολισμό, μπορούν και ξεχωρίζουν στον τομέα. Είναι προφανές πως οι FDI έχουν σαφή αντιαεροπορικό ρόλο, αν και τελικά ο οπλισμός τους, σε γαλλική υπηρεσία, είναι περιορισμένος (μόλις 16 ASTER 30), αλλά η FDI HN θα φέρει 32 πυραύλους (15 και 30)."

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 27 Σεπ 2021, 10:50

Αχ, Sigma θα λέμε και θα κλαίμε. :a040:
Τουλάχιστον γλυτώσαμε το αλουμίνιο και τη σκουριά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Σεπ 2021, 14:32

Έκλεισε το ντηλ με τους Γάλλοι με τις ευλογίες των αμερικλάνων, θα μας ζμπρώξουν μερικά ραφάλ ακόμη και λίγο αργότερα θα χρεωθούμε μερικά δανειάκια παραπάνω για μερικά φ35. Εάν όλα αυτά δεν χρησιμοποιηθούν έμπρακτα (όχι αναγκαστικά να αρχίσουν να πετάνε βομβίτσες, αλλά σαν ΑΜΕΣΗ απειλή ότι ΘΑ πετάξουν με την πρώτη ευκαιρία) κάναμε άλλη μια τρύπα στο νερό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 27 Σεπ 2021, 15:01

Για να το γράφουν και στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, σημαίνει ότι τελείωσε οριστικά.

Γαλλική εποχή στα του Π.Ν.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15146
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 27 Σεπ 2021, 15:18

Belisarius έγραψε:
27 Σεπ 2021, 10:50
Αχ, Sigma θα λέμε και θα κλαίμε. :a040:
Τουλάχιστον γλυτώσαμε το αλουμίνιο και τη σκουριά.
αν έρθει με αμυντική συμφωνία με τη Γαλλία μια χαρά. Οι Ολλανδοί μια χαρά πλοίο έδιναιν και οικονομικό αλλά 1) δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε SM2, και 2) άλλο Γαλλία και άλλο Ολλανδία.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15146
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 27 Σεπ 2021, 15:19

sys3x έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:32
Έκλεισε το ντηλ με τους Γάλλοι με τις ευλογίες των αμερικλάνων, θα μας ζμπρώξουν μερικά ραφάλ ακόμη και λίγο αργότερα θα χρεωθούμε μερικά δανειάκια παραπάνω για μερικά φ35. Εάν όλα αυτά δεν χρησιμοποιηθούν έμπρακτα (όχι αναγκαστικά να αρχίσουν να πετάνε βομβίτσες, αλλά σαν ΑΜΕΣΗ απειλή ότι ΘΑ πετάξουν με την πρώτη ευκαιρία) κάναμε άλλη μια τρύπα στο νερό.
συμφωνώ μέχρι καιραίας με εξαίρεση τα f35. Με τα f35 δεν απειλείς, πράττεις. Μόνο για πρώτο πλήγμα αξίζουν τα λεφτά τους, αν δεν σκοπεύουμε να το κάνουμε ας μην τα πάρουμε
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25272
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Σεπ 2021, 15:21

Lord Brum έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:18
Belisarius έγραψε:
27 Σεπ 2021, 10:50
Αχ, Sigma θα λέμε και θα κλαίμε. :a040:
Τουλάχιστον γλυτώσαμε το αλουμίνιο και τη σκουριά.
αν έρθει με αμυντική συμφωνία με τη Γαλλία μια χαρά. Οι Ολλανδοί μια χαρά πλοίο έδιναιν και οικονομικό αλλά 1) δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε SM2, και 2) άλλο Γαλλία και άλλο Ολλανδία.
αυτο
Την τελευταια φορα που ειχαμε τις επακουμβισεις και τις κρισεις, δεν μας βοηθησε αυτο
Εικόνα


αλλα αυτο

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14121
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Σεπ 2021, 15:23

talaipwros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:21
Lord Brum έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:18
Belisarius έγραψε:
27 Σεπ 2021, 10:50
Αχ, Sigma θα λέμε και θα κλαίμε. :a040:
Τουλάχιστον γλυτώσαμε το αλουμίνιο και τη σκουριά.
αν έρθει με αμυντική συμφωνία με τη Γαλλία μια χαρά. Οι Ολλανδοί μια χαρά πλοίο έδιναιν και οικονομικό αλλά 1) δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε SM2, και 2) άλλο Γαλλία και άλλο Ολλανδία.
αυτο
Την τελευταια φορα που ειχαμε τις επακουμβισεις και τις κρισεις, δεν μας βοηθησε αυτο
Εικόνα


αλλα αυτο

Εικόνα
Ας μας κανουν λοιπον καλη τιμη για 4 ab

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14121
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Σεπ 2021, 15:28

Η ΝΔ πραγματικα με εχει φερει σε διλλημα.
Απο την μια μερια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις κινήσεις τους στην οικονομια, απο την αλλη τους σιχαινομαι στο θέμα του κορονοϊού.
Εχω αποφασισει να τους ψηφισω αν παρουν μια σωστη αποφαση με τις φρεγατες, και να τους φτυνω αν πανε σε γαλλικες ή αμερικανικες τρατες.
Θα αλλαξει κατι? Οχι αλλα θα τα εχω καλα με τον εαυτό μου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Σεπ 2021, 15:31

Lord Brum έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:19
sys3x έγραψε:
27 Σεπ 2021, 14:32
Έκλεισε το ντηλ με τους Γάλλοι με τις ευλογίες των αμερικλάνων, θα μας ζμπρώξουν μερικά ραφάλ ακόμη και λίγο αργότερα θα χρεωθούμε μερικά δανειάκια παραπάνω για μερικά φ35. Εάν όλα αυτά δεν χρησιμοποιηθούν έμπρακτα (όχι αναγκαστικά να αρχίσουν να πετάνε βομβίτσες, αλλά σαν ΑΜΕΣΗ απειλή ότι ΘΑ πετάξουν με την πρώτη ευκαιρία) κάναμε άλλη μια τρύπα στο νερό.
συμφωνώ μέχρι καιραίας με εξαίρεση τα f35. Με τα f35 δεν απειλείς, πράττεις. Μόνο για πρώτο πλήγμα αξίζουν τα λεφτά τους, αν δεν σκοπεύουμε να το κάνουμε ας μην τα πάρουμε
:g030::g030::g030:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15146
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 27 Σεπ 2021, 15:33

panos291 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:28
Η ΝΔ πραγματικα με εχει φερει σε διλλημα.
Απο την μια μερια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις κινήσεις τους στην οικονομια, απο την αλλη τους σιχαινομαι στο θέμα του κορονοϊού.
Εχω αποφασισει να τους ψηφισω αν παρουν μια σωστη αποφαση με τις φρεγατες, και να τους φτυνω αν πανε σε γαλλικες ή αμερικανικες τρατες.
Θα αλλαξει κατι? Οχι αλλα θα τα εχω καλα με τον εαυτό μου.
την αμοιβαία αμυντική συνδρομή πώς την βλέπεις? Για πρώτη φορά έχουμε κάτι τέτοιο με 2 ισχυρές στρατιωτικά χώρες και μάλιστα η μία πυρνηνική δύναμη. Κάτι μου λέει ότι έχοντας αποφασίσει να επικεντρωθούν μόνο στον ειρηνικό και τον ινδικό οι αμερικανοί, πλέον κουμάντο κάνει κάποιος που δεν έχει κανένα συμφέρον να διατηρεί ισορροπίες υπέρ των τούρκων. Ελπίω ειλικρινά οι τούρκοι να συνεχίσουν τους τσαμπουκάδες. Ο μακρον θα το πατήσει το κουμπί
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Σεπ 2021, 15:33

panos291 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:28
Η ΝΔ πραγματικα με εχει φερει σε διλλημα.
Απο την μια μερια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις κινήσεις τους στην οικονομια, απο την αλλη τους σιχαινομαι στο θέμα του κορονοϊού.
Εχω αποφασισει να τους ψηφισω αν παρουν μια σωστη αποφαση με τις φρεγατες, και να τους φτυνω αν πανε σε γαλλικες ή αμερικανικες τρατες.
Θα αλλαξει κατι? Οχι αλλα θα τα εχω καλα με τον εαυτό μου.
Τις γαλλικές συμφώνησαν να μας ζμπρώξουν οι φίλοι - εταίροι μας.
Το περίεργο εδώ είναι ότι νόμιζες ότι είχαμε ποτέ εμείς την επιλογή.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25272
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Σεπ 2021, 15:34

τωρα γινανε και οι γαλλικες "¨τρατες¨" ;

ωπα κατσε, μολις ηρθε τελευταια προσφορα

Εικόνα

κουλη φερτο αλλιως παραιτησου

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γενικό Επιτελείο Φόρουμ.γρ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Σεπ 2021, 15:34

Lord Brum έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:33
panos291 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 15:28
Η ΝΔ πραγματικα με εχει φερει σε διλλημα.
Απο την μια μερια ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις κινήσεις τους στην οικονομια, απο την αλλη τους σιχαινομαι στο θέμα του κορονοϊού.
Εχω αποφασισει να τους ψηφισω αν παρουν μια σωστη αποφαση με τις φρεγατες, και να τους φτυνω αν πανε σε γαλλικες ή αμερικανικες τρατες.
Θα αλλαξει κατι? Οχι αλλα θα τα εχω καλα με τον εαυτό μου.
την αμοιβαία αμυντική συνδρομή πώς την βλέπεις? Για πρώτη φορά έχουμε κάτι τέτοιο με 2 ισχυρές στρατιωτικά χώρες και μάλιστα η μία πυρνηνική δύναμη. Κάτι μου λέει ότι έχοντας αποφασίσει να επικεντρωθούν μόνο στον ειρηνικό και τον ινδικό οι αμερικανοί, πλέον κουμάντο κάνει κάποιος που δεν έχει κανένα συμφέρον να διατηρεί ισορροπίες υπέρ των τούρκων. Ελπίω ειλικρινά οι τούρκοι να συνεχίσουν τους τσαμπουκάδες. Ο μακρον θα το πατήσει το κουμπί
Έχουνε κι αυτοί εκλογές σε λίγο..
Στα υπόλοιπα κάπως έτσι, συμφωνώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εθνικά Θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών