Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2018, 00:05

ανεξάρτητα των παραδόσεων αν διαβάσει κάποιος το άρθρο του OP μπορεί να μου εξηγήσει προς τι οι πανηγυρισμοί;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 29 Αύγ 2018, 00:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30023
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2018, 00:07

Εν τω μεταξύ το άρθρο επί της ουσίας λέει ότι ακόμα και στο Ιόνιο η διαφορά εξανεμίζεται και γενικώς τα τωρινά ποσοστά είναι κακός οιωνός :
Για να γίνουν οι σωστές αξιολογήσεις των απωλειών του ΣΥΡΙΖΑ, πρέπει να υπενθυµίσουµε ότι στις εκλογές του Σεπτεµβρίου του 2015, στην Κεφαλλονιά, λ.χ., η διαφορά που είχε ο ΣΥΡΙΖΑ από τη Ν.∆. ήταν 6,40 ποσοστιαίες µονάδες (33,95 έναντι 27,55%), ενώ στην Κέρκυρα η αντίστοιχη διαφορά ήταν 18,6 ποσοστιαίες µονάδες (40,59% έναντι 22,19%)! Στην ίδια περιφέρεια στην παράσταση νίκης η Νέα ∆ηµοκρατία συγκεντρώνει ποσοστό 65%, γεγονός που αποκαλύπτει ότι, παρά την οριακή πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ, ακόµα και αυτοί που εµφανίζονται πρόθυµοι να τον ξαναψηφίσουν θεωρούν ότι στις επόµενες εκλογές πρώτο κόµµα θα είναι αυτό που σήµερα βρίσκεται στην αξιωµατική αντιπολίτευση. Οµως, το πιο εντυπωσιακό στοιχείο είναι ότι η πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ στην ουσία ακυρώνεται από το γεγονός ότι ως πρωθυπουργό προτιµούν τον Κυριάκο Μητσοτάκη (25%) απ’ ό,τι τον Αλέξη Τσίπρα (22%), διότι αυτό «συµφέρει το νοικοκυριό» των ερωτηθέντων (σ.σ.: έτσι διατυπώθηκε η σχετική ερώτηση).

Τα ευρήµατα αυτά στα Ιόνια Νησιά έχουν τη σηµασία τους για τη Νέα ∆ηµοκρατία και τον Κυριάκο Μητσοτάκη, διότι παραδοσιακώς είχαν µια εκλογική κλίση προς την Κεντροαριστερά, µε πολύχρονη προτίµηση στο ΠΑΣΟΚ. Είναι προφανές ότι στην εξέλιξη των αρνητικών για τον ΣΥΡΙΖΑ ευρηµάτων ρόλο έχουν παίξει τόσο η Συµφωνία των Πρεσπών όσο και οι εκτιµήσεις των πολιτών των Ιονίων Νήσων για τις προοπτικές της οικονοµίας. Για τη Συµφωνία µε τα Σκόπια αρνητικά διάκειται το 60% του δείγµατος, ενώ υπερτερεί το ποσοστό όσων πιστεύουν ότι τα πράγµατα στην οικονοµία θα χειροτερέψουν (35% έναντι 33%).

και ο 0.60 νηματοθέτης πανηγυρίζει :smt005:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25487
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 29 Αύγ 2018, 00:12

ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:05
ανεξάρτητα των παραδόσεων αν διαβάσει κάποιος το άρθρο του OP μπορεί να μου εξηγήσει προς τι η οι πανηγυρισμοί;
Εικόνα

Nero

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 29 Αύγ 2018, 00:15

ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:05
ανεξάρτητα των παραδόσεων αν διαβάσει κάποιος το άρθρο του OP μπορεί να μου εξηγήσει προς τι η οι πανηγυρισμοί;
Είναι απλά χαζό τρολ. Στην Κέρκυρα θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για μη χάσει έδρα και όπως είπαμε και στο άλλο νήμα,οι ξενοδόχοι δεν εκτίμησαν και πολύ τη διαχείρηση του ζητήματος των σκουπιδιών απο τους σανελ. Τώρα άμα βγει πρώτος στους Παξούς ξερω γω,τι να πω,μεγάλη επιτυχία :smt005:

η παράδοση στην περιοχή προς τα δεξιά τείνει

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2018, 00:21

Nero έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:15
Στην Κέρκυρα θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για μη χάσει έδρα και όπως είπαμε και στο άλλο νήμα,οι ξενοδόχοι δεν εκτίμησαν και πολύ τη διαχείρηση του ζητήματος των σκουπιδιών απο τους σανελ. Τώρα άμα βγει πρώτος στους Παξούς ξερω γω,τι να πω,μεγάλη επιτυχία :smt005:

η παράδοση στην περιοχή προς τα δεξιά τείνει
Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ. Έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το επιθετικό ποστάρισμα φερόμενων ως συριζαίων. Μου φαίνεται ότι απλά εξαγριώνει τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους έχοντας αντίθετο αποτέλεσμα. Προ ημερών στο λεωφορείο κάποιος μονολογώντας δυνατά είπε σε κάποια στιγμή όλοι ίδιοι είναι και υπήρξε μεγάλη αντίδραση που δεν έβλεπες παλιότερα.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 29 Αύγ 2018, 00:28

ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:21
Nero έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:15
Στην Κέρκυρα θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για μη χάσει έδρα και όπως είπαμε και στο άλλο νήμα,οι ξενοδόχοι δεν εκτίμησαν και πολύ τη διαχείρηση του ζητήματος των σκουπιδιών απο τους σανελ. Τώρα άμα βγει πρώτος στους Παξούς ξερω γω,τι να πω,μεγάλη επιτυχία :smt005:

η παράδοση στην περιοχή προς τα δεξιά τείνει
Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ. Έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το επιθετικό ποστάρισμα φερόμενων ως συριζαίων. Μου φαίνεται ότι απλά εξαγριώνει τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους έχοντας αντίθετο αποτέλεσμα. Προ ημερών στο λεωφορείο κάποιος μονολογώντας δυνατά είπε σε κάποια στιγμή όλοι ίδιοι είναι και υπήρξε μεγάλη αντίδραση που δεν έβλεπες παλιότερα.
Αυτοι που θα αντεδρασαν μαλλον θα ηταν ψηφοφοροι του ΚΚΕ.Η αποψη που αναπτυσεται εδω οτι θα υποστει συντριβη ο Συριζα μαλλον δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.Ειναι σαν εναν ποδοσφαιρικο αγωνα οπου ο Συριζα παιζει απαισια και η ΝΔ λογω αμπαλιασης δεν μπορει να σκοραρει.Αντε να νικησει το πολλη με 1-0.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3697
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 29 Αύγ 2018, 00:30

zteo έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:28
ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:21
Nero έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:15
Στην Κέρκυρα θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για μη χάσει έδρα και όπως είπαμε και στο άλλο νήμα,οι ξενοδόχοι δεν εκτίμησαν και πολύ τη διαχείρηση του ζητήματος των σκουπιδιών απο τους σανελ. Τώρα άμα βγει πρώτος στους Παξούς ξερω γω,τι να πω,μεγάλη επιτυχία :smt005:

η παράδοση στην περιοχή προς τα δεξιά τείνει
Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ. Έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το επιθετικό ποστάρισμα φερόμενων ως συριζαίων. Μου φαίνεται ότι απλά εξαγριώνει τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους έχοντας αντίθετο αποτέλεσμα. Προ ημερών στο λεωφορείο κάποιος μονολογώντας δυνατά είπε σε κάποια στιγμή όλοι ίδιοι είναι και υπήρξε μεγάλη αντίδραση που δεν έβλεπες παλιότερα.
Αυτοι που θα αντεδρασαν μαλλον θα ηταν ψηφοφοροι του ΚΚΕ.Η αποψη που αναπτυσεται εδω οτι θα υποστει συντριβη ο Συριζα μαλλον δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.Ειναι σαν εναν ποδοσφαιρικο αγωνα οπου ο Συριζα παιζει απαισια και η ΝΔ λογω αμπαλιασης δεν μπορει να σκοραρει.Αντε να νικησει το πολλη με 1-0.
το τί ποσοστό θα πάρει η νδ είναι πράγματι προδιαγεγραμμένο. δηλαδή γύρω στο 30% άντε λίγο παραπάνω. τίποτα το τρομερό.
ο συριζα όμως μπορεί να υποστεί συντριβή όχι λόγω υψηλού ποσοστού της νδ, αλλά λόγω του υπερβολικά χαμηλού δικού του.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 29 Αύγ 2018, 00:33

metaxoskolikas έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:30
zteo έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:28
ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:21


Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ. Έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το επιθετικό ποστάρισμα φερόμενων ως συριζαίων. Μου φαίνεται ότι απλά εξαγριώνει τους αναποφάσιστους ψηφοφόρους έχοντας αντίθετο αποτέλεσμα. Προ ημερών στο λεωφορείο κάποιος μονολογώντας δυνατά είπε σε κάποια στιγμή όλοι ίδιοι είναι και υπήρξε μεγάλη αντίδραση που δεν έβλεπες παλιότερα.
Αυτοι που θα αντεδρασαν μαλλον θα ηταν ψηφοφοροι του ΚΚΕ.Η αποψη που αναπτυσεται εδω οτι θα υποστει συντριβη ο Συριζα μαλλον δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.Ειναι σαν εναν ποδοσφαιρικο αγωνα οπου ο Συριζα παιζει απαισια και η ΝΔ λογω αμπαλιασης δεν μπορει να σκοραρει.Αντε να νικησει το πολλη με 1-0.
το τί ποσοστό θα πάρει η νδ είναι πράγματι προδιαγεγραμμένο. δηλαδή γύρω στο 30% άντε λίγο παραπάνω. τίποτα το τρομερό.
ο συριζα όμως μπορεί να υποστεί συντριβή όχι λόγω υψηλού ποσοστού της νδ, αλλά λόγω του υπερβολικά χαμηλού δικού του.
Μονο εαν η συμμετοχη στις εκλογες κυμανθει μεταξυ 40-50%.Που δεν το νομιζω.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8075
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 29 Αύγ 2018, 00:34

Δεν θα πάρει μικρό ποσοστό ο συριζα, λογικά τουλάχιστον το 27-28 θα το βγάλει. Η Ν.Δ. Θα είναι κοντά στις 5 μονάδες πάνω.

Αλλά μέχρι τις εκλογές θα γίνουν πολλά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2018, 00:34

zteo έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:28
Αυτοι που θα αντεδρασαν μαλλον θα ηταν ψηφοφοροι του ΚΚΕ.
Δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Η οργή 1-2 συνταξιούχων και κάποιων νεότερων ατόμων στράφηκε προς τον τύπο επειδή θεώρησαν, το είπαν άλλωστε ότι πάει να ξεπλύνει τον Σύριζα. Το νόημα όπως το κατάλαβα ήταν πως θεωρούν χάλια και τους πρασινομπλέ αλλά σαν τα χάλια του σύριζα κανείς.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14138
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Αύγ 2018, 00:37

metaxoskolikas έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:30
το τί ποσοστό θα πάρει η νδ είναι πράγματι προδιαγεγραμμένο. δηλαδή γύρω στο 30% άντε λίγο παραπάνω. τίποτα το τρομερό.
ο συριζα όμως μπορεί να υποστεί συντριβή όχι λόγω υψηλού ποσοστού της νδ, αλλά λόγω του υπερβολικά χαμηλού δικού του.
Μη μου πείς, το μάντεψα ήδη: τα ποσοστά που λείπουν θα πάνε στην Χρυσή Αυγή, σωστά;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Αύγ 2018, 00:38

kameron έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:34
Δεν θα πάρει μικρό ποσοστό ο συριζα, λογικά τουλάχιστον το 27-28 θα το βγάλει. Η Ν.Δ. Θα είναι κοντά στις 5 μονάδες πάνω.

Αλλά μέχρι τις εκλογές θα γίνουν πολλά.
Θα ήθελα να ήξερα έναν αριθμό οικογενειών που θεωρούν ότι απειλούνται από πιθανή πτώση του Σύριζα. Δηλαδή πόσοι διορισμένοι, μετακλητοί ή τι άλλο εξαρτούν την ύπαρξή τους από το εκλογικό αποτέλεσμα.
Σε ουδέτερους, συνταξιούχους κλπ βλέπω να έχει ήδη γίνει μεγάλη ζημιά ή οποία αν γίνουν περαιτέρω μειώσεις μέχρι τις εκλογές θα επεκταθεί.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8075
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 29 Αύγ 2018, 00:38

ST48410 έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:34
zteo έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:28
Αυτοι που θα αντεδρασαν μαλλον θα ηταν ψηφοφοροι του ΚΚΕ.
Δεν φάνηκε κάτι τέτοιο. Η οργή 1-2 συνταξιούχων και κάποιων νεότερων ατόμων στράφηκε προς τον τύπο επειδή θεώρησαν, το είπαν άλλωστε ότι πάει να ξεπλύνει τον Σύριζα. Το νόημα όπως το κατάλαβα ήταν πως θεωρούν χάλια και τους πρασινομπλέ αλλά σαν τα χάλια του σύριζα κανείς.
Μην παρασύρεστε από τέτοια, πάντα οι αντιπολιτευόμενοι φωνάζουν πιο πολύ, μέχρι το 2015 οι Συριζαίοι είχαν ξεσαλώσει. Οι μετακινήσεις είναι κατά κανόνα περιορισμένες, αλλά είναι αλήθεια ότι αρκεί μια μεταβολή στο 10-15% του σώματος για να έρθουν τα πάνω κάτω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25557
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Αύγ 2018, 00:41

Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:37
metaxoskolikas έγραψε:
29 Αύγ 2018, 00:30
το τί ποσοστό θα πάρει η νδ είναι πράγματι προδιαγεγραμμένο. δηλαδή γύρω στο 30% άντε λίγο παραπάνω. τίποτα το τρομερό.
ο συριζα όμως μπορεί να υποστεί συντριβή όχι λόγω υψηλού ποσοστού της νδ, αλλά λόγω του υπερβολικά χαμηλού δικού του.
Μη μου πείς, το μάντεψα ήδη: τα ποσοστά που λείπουν θα πάνε στην Χρυσή Αυγή, σωστά;
Δε θα υπαρξουν διαρροες απο τον συριζα στη νδ. Ουτε στη χρυση αυγη βεβαια

zteo
Δημοσιεύσεις: 10489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Mπροστά στο Ιόνιο σε δημοσκόπηση ο Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 29 Αύγ 2018, 00:43

Αυτο που θα παιξει μεγαλο ρολο ειναι η αποχη που προερχεται καθαρα απο τον Συριζα.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών