40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 13 Οκτ 2021, 21:32

Ενδιαφερον παρουσιάζει η αντίδραση του ιού σε σχέση με τα επίπεδα τεστοστερόνης.
Παρατηρητής...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Οκτ 2021, 21:34

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26

Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Δεν αποδεικνύει τίποτα ούτως ή άλλως.
Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ο άνθρωπος αυτός δεν θα πέθαινε κι ως ανεμβολίαστος ή ότι είχε περισσότερες πιθανότητες. Επομένως, να αποδείξεις τί ακριβώς;
Είναι σα να συζητάμε για τη ζώνη ασφαλείας και να προσπαθείς να μετρήσεις την ...επικινδυνότητά της ανάλογα με το πόσοι σκοτώθηκαν φορώντας ζώνη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2021, 21:40

stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:34
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26

Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Δεν αποδεικνύει τίποτα ούτως ή άλλως.
Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ο άνθρωπος αυτός δεν θα πέθαινε κι ως ανεμβολίαστος ή ότι είχε περισσότερες πιθανότητες. Επομένως, να αποδείξεις τί ακριβώς;
Είναι σα να συζητάμε για τη ζώνη ασφαλείας και να προσπαθείς να μετρήσεις την ...επικινδυνότητά της ανάλογα με το πόσοι σκοτώθηκαν φορώντας ζώνη.
Συζητάμε για το αν τα εμβόλια έχουν την αποτελεσματικότητα που διαφημίστηκε σε βάθος χρόνου και πόσο καιρό ακόμη θα κρύβονται κάποιοι πίσω απ' το δάχτυλό τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 13 Οκτ 2021, 21:51

GoBack έγραψε:
13 Οκτ 2021, 19:19
Ζενίθεδρος έγραψε:
13 Οκτ 2021, 19:10
Αρίστος έγραψε:
13 Οκτ 2021, 18:58




Αυτα περυσι.

Στο τριτο κυμα εμφανιστηκαν 2 ΜΕΘ με θνησιμοτητα 100% και καποιες εχουν παει σε θνησιμοτητα 80-100%.

.
Στις αρχές της όλης φάσης, οι Ιταλοί γιατροί είχαν διαπιστώσει πως σε πολλούς η κατάσταση χειροτέρευε απότομα με το που τους χορηγούσαν Οξυγόνο, καθότι αυτό έχει μια σχετικά χαμηλή θερμοκρασία, την καταλληλότερη για την επώαση των ιών. Μάλλον κάνουν το ίδιο λάθος. :-?
Την ξερεις την ιστορια με το Χριστο που πολλαπλασιαζε το ψωμι;Ε δεν πιανει με τις μεθ,τεσταρισμενο.
Τι θες να πεις, πως τεμάχισαν τις μεθ για να τις βγάζουν περισσότερες;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Οκτ 2021, 21:57

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:40
stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:34
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26

Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Δεν αποδεικνύει τίποτα ούτως ή άλλως.
Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ο άνθρωπος αυτός δεν θα πέθαινε κι ως ανεμβολίαστος ή ότι είχε περισσότερες πιθανότητες. Επομένως, να αποδείξεις τί ακριβώς;
Είναι σα να συζητάμε για τη ζώνη ασφαλείας και να προσπαθείς να μετρήσεις την ...επικινδυνότητά της ανάλογα με το πόσοι σκοτώθηκαν φορώντας ζώνη.
Συζητάμε για το αν τα εμβόλια έχουν την αποτελεσματικότητα που διαφημίστηκε σε βάθος χρόνου και πόσο καιρό ακόμη θα κρύβονται κάποιοι πίσω απ' το δάχτυλό τους.
Η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αυτή που παράγεται από τις κλινικές μελέτες. Όχι με παραπλανητικές αριθμολογίες.
Το να μετράς εμβολιασμένους νεκρούς δεν δείχνει ότι δεν είναι ικανά τα εμβόλια. Εκτός αν θέλεις να υποστηρίξεις ότι τα εμβόλια δεν είναι ...ο Θεός για να σώζουν τους πάντες και τα πάντα. Δεν υπάρχει φάρμακο με 100% επιτυχία. Τίποτα στη ζωή δεν έχει 100% επιτυχία.
Θα μετρούσαμε πολλαπλούς νεκρούς αν δεν είχε γίνει ο εμβολιασμός.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2021, 22:04

stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:57
Η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αυτή που παράγεται από τις κλινικές μελέτες.
Όχι, από τις κλινικές μελέτες βγαίνει σχετική αποτελεσματικότητα στο δείγμα (efficacy), όχι αποτελεσματικότητα στον γενικό πληθυσμό (effectiveness).

Όταν μάθεις τι σημαίνουν αυτοί οι όροι, το ξανασυζητάμε (δηλαδή ποτέ).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Οκτ 2021, 22:17

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 22:04
stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:57
Η αποτελεσματικότητα των εμβολίων είναι αυτή που παράγεται από τις κλινικές μελέτες.
Όχι, από τις κλινικές μελέτες βγαίνει σχετική αποτελεσματικότητα στο δείγμα (efficacy), όχι αποτελεσματικότητα στον γενικό πληθυσμό (effectiveness).

Όταν μάθεις τι σημαίνουν αυτοί οι όροι, το ξανασυζητάμε (δηλαδή ποτέ).
Μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις κάποια πράγματα.
Το efficiancy είναι η κλινική μελέτη του εμβολίου καθαυτού.
Το effectiveness είναι η στατιστική μελέτη του εμβολιασμού.

Το efficiancy δείχνει πόσο δραστικό είναι το εμβόλιο καθαυτό. Κάνεις το εμβόλιο και βλέπεις τα άμεσα αποτελέσματά του ως προς την ασθένεια του Covid.
Με το effectiveness δεν μπορείς να δεις πόσο δραστικό είναι το εμβόλιο, αλλά πόσο δραστικό είναι το σύνολο του εμβολιαστικού προγράμματος. Πχ. αν έθεσες σωστά τα όρια της αποτελεσματικότητας, αν εμβολίασες τον πληθυσμό συστηματικά ή αν εμβολιάζονταν καθένας όποτε κι όπως γούσταρε.

Έτσι, χρησιμοποιούμε το efficiancy για να βρούμε το καλύτερο εμβόλιο και το effectiveness για να δούμε αν το χρησιμοποιούμε σωστά μέσα στις ανθρωπο-ομάδες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2021, 22:23

Μάθε πώς γράφεται η λέξη πριν αρχίσεις διάλεξη για το τι σημαίνει. Επιτέλους, σκάσε μια φορά για πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Οκτ 2021, 22:25

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 22:23
Μάθε πώς γράφεται η λέξη πριν αρχίσεις διάλεξη για το τι σημαίνει. Επιτέλους, σκάσε μια φορά για πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα.
Ένας ακόμη λόγος για τον οποίο δεν μπορείς να βασίζεσαι σε effectiveness είναι αυτό που ζήσαμε σε τοπικές κοινωνίες της Ελλάδας, όταν απατεώνες δήλωναν ότι εμβολιάζονταν αλλά παρέμεναν ανεμβολίαστοι.
Όσοι από αυτούς νοσήσουν θα μετρηθούν ως εμβολιασμένοι και θα συμμετέχουν στα στατιστικά των εμβολίων, ενώ θα απέχουν από τα στατιστικά των ανεμβολίαστων.

Το effectiveness είναι χονδρική μελέτη πορείας των εμβολιασμών.

Έτσι πχ.
"Another reason why real-world effectiveness may vary is because of the emergence and spread of new variants in different countries. For instance, a vaccine effectiveness study from Qatar indicates that the Pfizer/BioNTech Covid-19 vaccine is 90% effective in preventing infection from the Alpha variant at least 14 days after the 2nd dose but 75% effective in preventing infection from the Beta variant at least 14 days after the 2nd dose. Data from health workers in Manaus, Brazil, where the Gamma variant accounted for 75% of infections, suggests that the Sinovac vaccine was 49.6% effective against symptomatic infection.

However, data from Public Health England suggests that the highly transmissible Delta variant, which is rapidly spreading around the world, had little impact on the real-world effectiveness of either the Pfizer/BioNTech or the AstraZeneca vaccine after two doses. It found that former was 96% effective against hospitalisation after 2 doses, whereas the Oxford/AstraZeneca vaccine was 92% effective against hospitalisation after 2 doses - comparable with their effectiveness against hospitalisation from the Alpha variant."
όταν μετράς effectiveness στο Κατάρ, τη Σομαλία ή τον Ισημερινό βρίσκεις αποτελεσματικότητα 60%.
Όταν της μετράς στην Μ. Βρετανία, με πιο σοβαρό υγειονομικό σύστημα και διαδικασίες ελέγχου, τη βρίσκεις 96%.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2021, 22:38

Ακόμη εκθέτεις την διαστρεβλωμένη αντίληψή σου μετά από 2 λεπτά γκουγκλαρίσματος, χωρίς να ξέρεις καν τις λέξεις για τις οποίες μιλάς;

Καθόλου αξιοπρέπεια δεν έχεις, ρε μαλάκα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48652
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 14 Οκτ 2021, 00:15

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26
Kauldron έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:01
Αρίστος έγραψε:
13 Οκτ 2021, 20:59
Εδω ολοκληρα νοσοκομεια υπολειτουργουν εξαιτιας των αναστολων και δεν μιλαει κανενας, ουτε η αντιπολιτευση. Ευτυχως που υπαρχει και η ΠΟΕΔΗΝ και ως αλλο BBC επι Κατοχης μας δινει κανα νεο.

Δεστε χαλια:

https://www.protothema.gr/greece/articl ... ssaloniki/

.

Δες κι αυτό:
Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Ακριβώς.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8785
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 14 Οκτ 2021, 00:24

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26
Kauldron έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:01
Αρίστος έγραψε:
13 Οκτ 2021, 20:59
Εδω ολοκληρα νοσοκομεια υπολειτουργουν εξαιτιας των αναστολων και δεν μιλαει κανενας, ουτε η αντιπολιτευση. Ευτυχως που υπαρχει και η ΠΟΕΔΗΝ και ως αλλο BBC επι Κατοχης μας δινει κανα νεο.

Δεστε χαλια:

https://www.protothema.gr/greece/articl ... ssaloniki/

.

Δες κι αυτό:
Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Οι θάνατοι ανεμβολιαστων να δεις πόσο πολλαπλάσιοι είναι.

Επίσης μην ήταν κανένας ψεκασμενος γιατρός εκεί στην Κοζάνη που έκανε εμβολιο-νερο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Οκτ 2021, 00:30

Philip Mortimer έγραψε:
14 Οκτ 2021, 00:24
Οι θάνατοι ανεμβολιαστων να δεις πόσο πολλαπλάσιοι είναι.
Πόσο; Γιατί δεν φαίνεται από την γενική θνησιμότητα τίποτα τέτοιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5060
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 14 Οκτ 2021, 00:32

hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:26


Κι εμένα ο γνωστός μου που πέθανε πλήρως εμβολιασμένος ήταν από Κοζάνη. Προφανώς οι θάνατοι εμβολιασμένων που δεν αναφέρονται είναι πολλαπλάσιοι από αυτούς που γίνονται είδηση.
Αφηνω αυτη την τυχαια ειδηση εδω


Πλαστά πιστοποιητικά εμβολιασμού στην Κοζάνη – Το ένα ήταν από τον Παλαμά Καρδίτσας

https://www.vimaonline.gr/20/article/45 ... -karditsas

runner
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: 40 πλήρως εμβολιασμένοι νοσηλεύονται σε ΜΕΘ - Νοσούν και μεταδίδουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 14 Οκτ 2021, 00:33

stavmanr έγραψε:
13 Οκτ 2021, 21:57
Θα μετρούσαμε πολλαπλούς νεκρούς αν δεν είχε γίνει ο εμβολιασμός.
Αυτό όσο και να τους το λες, τα λόγια σου χαλάς.
Οι άνθρωποι είτε δεν καταλαβαίνουν είτε δεν θέλουν να καταλάβουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών