μπραβο πελετιδη.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Σεπ 2018, 12:43

Προχωρά η κατασκευή του Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών από το Δήμο Πατρέων

Εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία από το Δημοτικό Συμβούλιο της Πάτρας, η εισήγηση της Αντιδημαρχίας, να προχωρήσει σε αρχιτεκτονικό διαγωνισμό για τη δημιουργία Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών (ΚΑΝ) και Αποτέφρωσης Οστών (ΚΑΟΝ).

Σκοπός του διαγωνισμού, σύμφωνα με τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο Παύλο Στάμο, είναι η αναζήτηση πρωτότυπων σχεδιαστικών προτάσεων για την κατασκευή του κτιρίου του Κέντρου, εντός του κοινωφελούς χώρου του ΒΙΠΑ-ΒΙΟΠΑ Δήμου Πατρέων καθώς και η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου. Επίσης θα διερευνηθεί η αναβάθμιση και η αξιοποίηση του ίδιου χώρου, από άποψη αρχιτεκτονική, πολεοδομική, αισθητική, λειτουργική, τεχνική και περιβαλλοντική.

Φορέας χρηματοδότησης είναι ο Δήμος Πατρέων και ο Διαγωνισμός θα χρηματοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Δήμου με το ποσόν των 15.000 ευρώ που αντιστοιχεί στη δαπάνη των προβλεπόμενων βραβείων και εξαγορών αλλά και της αμοιβής των μελών της κριτικής επιτροπής.
Θυμίζουμε ότι ο δρόμος για την προκήρυξη του έργου, άνοιξε τον περασμένο Ιούλιο, όταν η Αποκεντρωμένη Διοίκηση έκρινε ότι η τροποποίηση της χρήσης γης του δημοτικού ακινήτου στο Βιοτεχνικό Πάρκο Πάτρας (ΒΙΟΠΑ) δεν απαιτείται να υποβληθεί σε Στρατηγική Περιβαλλοντική Εκτίμηση (ΣΠΕ).
Στην απόφαση της Γενικής Διεύθυνσης Χωροταξικής και
Περιβαλλοντικής Πολιτικής αναφέρεται, μεταξύ άλλων, ότι για την μη υποβολή ΣΠΕ ελήφθη υπόψη ότι πρόκειται για την έγκριση σημειακής τροποποίησης της χρήσης γης του δημοτικού ακινήτου στο ΒΙΟΠΑ Γλαύκου, έτσι ώστε στον χώρο αυτό, αντί για τη μονάδα βιολογικού καθαρισμού (η οποία προβλεπόταν στο αρχικό σχέδιο και δεν είναι πλέον
απαραίτητη) να κατασκευαστεί το Κέντρο Αποτέφρωσης Νεκρών.

Η δημιουργία Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών και Αποτέφρωσης Οστών ανατρέπει του συνήθεις τρόπους διάθεσης νεκρών στην Ελλάδα, αναδεικνύοντας το δικαίωμα της θρησκευτικής ελευθερίας κάθε ατόμου αλλά και το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση και την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας. Η υλοποίηση του έργου θα έχει σημαντικά κοινωνικά και περιβαλλοντικά πλεονεκτήματα για την πόλη.

Για την κατασκευή του Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών, θα ζητηθεί άμεσα από την κυβέρνηση, χρηματοδότηση και επιτάχυνση των γραφειοκρατικών διαδικασιών.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21479
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Σεπ 2018, 13:03

Τώρα πια θα μπορείς να έχεις και εσύ τον παππού σε ένα βάζο πάνω από το τζάκι... :smt038

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Σεπ 2018, 13:09

Ασέβαστος έγραψε:
01 Σεπ 2018, 12:43
Προχωρά η κατασκευή του Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών από το Δήμο Πατρέων

Εγκρίθηκε κατά πλειοψηφία από το Δημοτικό Συμβούλιο της Πάτρας, η εισήγηση της Αντιδημαρχίας, να προχωρήσει σε αρχιτεκτονικό διαγωνισμό για τη δημιουργία Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών (ΚΑΝ) και Αποτέφρωσης Οστών (ΚΑΟΝ).

Σκοπός του διαγωνισμού, σύμφωνα με τον αρμόδιο Αντιδήμαρχο Παύλο Στάμο, είναι η αναζήτηση πρωτότυπων σχεδιαστικών προτάσεων για την κατασκευή του κτιρίου του Κέντρου, εντός του κοινωφελούς χώρου του ΒΙΠΑ-ΒΙΟΠΑ Δήμου Πατρέων καθώς και η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου. Επίσης θα διερευνηθεί η αναβάθμιση και η αξιοποίηση του ίδιου χώρου, από άποψη αρχιτεκτονική, πολεοδομική, αισθητική, λειτουργική, τεχνική και περιβαλλοντική.

Φορέας χρηματοδότησης είναι ο Δήμος Πατρέων και ο Διαγωνισμός θα χρηματοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Δήμου με το ποσόν των 15.000 ευρώ που αντιστοιχεί στη δαπάνη των προβλεπόμενων βραβείων και εξαγορών αλλά και της αμοιβής των μελών της κριτικής επιτροπής.
Θυμίζουμε ότι ο δρόμος για την προκήρυξη του έργου, άνοιξε τον περασμένο Ιούλιο, όταν η Αποκεντρωμένη Διοίκηση έκρινε ότι η τροποποίηση της χρήσης γης του δημοτικού ακινήτου στο Βιοτεχνικό Πάρκο Πάτρας (ΒΙΟΠΑ) δεν απαιτείται να υποβληθεί σε Στρατηγική Περιβαλλοντική Εκτίμηση (ΣΠΕ).
Στην απόφαση της Γενικής Διεύθυνσης Χωροταξικής και
Περιβαλλοντικής Πολιτικής αναφέρεται, μεταξύ άλλων, ότι για την μη υποβολή ΣΠΕ ελήφθη υπόψη ότι πρόκειται για την έγκριση σημειακής τροποποίησης της χρήσης γης του δημοτικού ακινήτου στο ΒΙΟΠΑ Γλαύκου, έτσι ώστε στον χώρο αυτό, αντί για τη μονάδα βιολογικού καθαρισμού (η οποία προβλεπόταν στο αρχικό σχέδιο και δεν είναι πλέον
απαραίτητη) να κατασκευαστεί το Κέντρο Αποτέφρωσης Νεκρών.

Η δημιουργία Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών και Αποτέφρωσης Οστών ανατρέπει του συνήθεις τρόπους διάθεσης νεκρών στην Ελλάδα, αναδεικνύοντας το δικαίωμα της θρησκευτικής ελευθερίας κάθε ατόμου αλλά και το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση και την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας. Η υλοποίηση του έργου θα έχει σημαντικά κοινωνικά και περιβαλλοντικά πλεονεκτήματα για την πόλη.

Για την κατασκευή του Κέντρου Αποτέφρωσης Νεκρών, θα ζητηθεί άμεσα από την κυβέρνηση, χρηματοδότηση και επιτάχυνση των γραφειοκρατικών διαδικασιών.
Φορέας χρηματοδότησης είναι ο Δήμος Πατρέων και ο Διαγωνισμός θα χρηματοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Δήμου με το ποσόν των 15.000 ευρώ που αντιστοιχεί στη δαπάνη των προβλεπόμενων βραβείων και εξαγορών αλλά και της αμοιβής των μελών της κριτικής επιτροπής.
ο ζωμος, σε καλη μερια το 15ρι στους συντροφους

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 01 Σεπ 2018, 13:12

Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Σεπ 2018, 13:18

under έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:12
Μπραβο Πελετιδη

https://www.achaianews.gr/index.php/new ... E%B1-video
μπραβο σε οτι κανει σωστα, φτυσιμο για τα ξεφτιλικια του.

δυσνοητο, ε;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33276
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Σεπ 2018, 13:24

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:03
Τώρα πια θα μπορείς να έχεις και εσύ τον παππού σε ένα βάζο πάνω από το τζάκι... :smt038
κανω τη σκεψη, οταν με ψησουνε, να μοιρασουνε τη σταχτη μου στα παιδια μου και σε φιλους μου, να εχουν ολοι απο λιγο. με τη συσκευασια δεν εχω αποφασισει ακομη, ναναι κανα μπιμπελοειδες να το βαλουνε στο τζακι, ναναι κανα κοσμημα να το εχουν παντα μαζι τους, ναναι κανα χρηστικο αντικειμενο...

ενα γυαλινο μπουκαλακι (για να βλεπω :003: ) με σταχτη στερεωμενο στο ψηλοτερο σημειο της βαρκας του καθενος νομιζω ειναι μια αρχικη σκεψη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21479
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 01 Σεπ 2018, 13:33

Ασέβαστος έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:03
Τώρα πια θα μπορείς να έχεις και εσύ τον παππού σε ένα βάζο πάνω από το τζάκι... :smt038
κανω τη σκεψη, οταν με ψησουνε, να μοιρασουνε τη σταχτη μου στα παιδια μου και σε φιλους μου, να εχουν ολοι απο λιγο. με τη συσκευασια δεν εχω αποφασισει ακομη, ναναι κανα μπιμπελοειδες να το βαλουνε στο τζακι, ναναι κανα κοσμημα να το εχουν παντα μαζι τους, ναναι κανα χρηστικο αντικειμενο...

ενα γυαλινο μπουκαλακι (για να βλεπω :003: ) με σταχτη στερεωμενο στο ψηλοτερο σημειο της βαρκας του καθενος νομιζω ειναι μια αρχικη σκεψη.
Γενικά πάντως, εσείς που φοβάστε μην σας πονέσουν και σας χαλάσουν τη μόστρα τα σκουλήκια καλό θα ήταν να είχατε κάνει μια βόλτα από τα νεκροτομεία της Αττικής μετά τη φωτιά στο Μάτι...

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16376
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 01 Σεπ 2018, 14:44

talaipwros έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:09
Φορέας χρηματοδότησης είναι ο Δήμος Πατρέων και ο Διαγωνισμός θα χρηματοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Δήμου με το ποσόν των 15.000 ευρώ που αντιστοιχεί στη δαπάνη των προβλεπόμενων βραβείων και εξαγορών αλλά και της αμοιβής των μελών της κριτικής επιτροπής.
ο ζωμος, σε καλη μερια το 15ρι στους συντροφους
κάτω από 20000
απ' ευθείας ανάθεση :wink
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25893
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 01 Σεπ 2018, 14:45

Lugozzi έγραψε:
01 Σεπ 2018, 14:44
talaipwros έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:09
Φορέας χρηματοδότησης είναι ο Δήμος Πατρέων και ο Διαγωνισμός θα χρηματοδοτηθεί από ιδίους πόρους του Δήμου με το ποσόν των 15.000 ευρώ που αντιστοιχεί στη δαπάνη των προβλεπόμενων βραβείων και εξαγορών αλλά και της αμοιβής των μελών της κριτικής επιτροπής.
ο ζωμος, σε καλη μερια το 15ρι στους συντροφους
κάτω από 20000
απ' ευθείας ανάθεση :wink
Τι να κάνουν, κλέφτες να γίνουν;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43999
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Σεπ 2018, 15:35

Δηλαδή; Πως θα έμοιαζε μια αντίστοιχη μη ύποπτη δαπάνη για διαγωνισμο;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Σεπ 2018, 15:59

Πόσο περίπου θα κοστίζει η αποτέφρωση;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Tigrayan
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 05 Ιαν 2019, 22:44

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tigrayan » 30 Μάιος 2019, 21:22

Η αποτέφρωση είναι ήδη νόμιμη στην Ελλάδα οπότε τι το καινούργιο;

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14617
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Μάιος 2019, 21:28

Ασέβαστος έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:03
Τώρα πια θα μπορείς να έχεις και εσύ τον παππού σε ένα βάζο πάνω από το τζάκι... :smt038
κανω τη σκεψη, οταν με ψησουνε, να μοιρασουνε τη σταχτη μου στα παιδια μου και σε φιλους μου, να εχουν ολοι απο λιγο. με τη συσκευασια δεν εχω αποφασισει ακομη, ναναι κανα μπιμπελοειδες να το βαλουνε στο τζακι, ναναι κανα κοσμημα να το εχουν παντα μαζι τους, ναναι κανα χρηστικο αντικειμενο...

ενα γυαλινο μπουκαλακι (για να βλεπω :003: ) με σταχτη στερεωμενο στο ψηλοτερο σημειο της βαρκας του καθενος νομιζω ειναι μια αρχικη σκεψη.
Εναλλακτικά γίνεσαι αλισιβα για κουραμπιέδες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Patriot
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 22:06

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Patriot » 30 Μάιος 2019, 21:28

Tigrayan έγραψε:
30 Μάιος 2019, 21:22
Η αποτέφρωση είναι ήδη νόμιμη στην Ελλάδα οπότε τι το καινούργιο;
Από περιέργεια στην χώρα σου η αποτέφρωση είναι νόμιμη;
Υπεράνω όλων η πατρίς

Pirate7G
Δημοσιεύσεις: 2121
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 19:21

Re: μπραβο πελετιδη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pirate7G » 30 Μάιος 2019, 21:35

Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:33
Ασέβαστος έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:24
Εμπεδοκλής έγραψε:
01 Σεπ 2018, 13:03
Τώρα πια θα μπορείς να έχεις και εσύ τον παππού σε ένα βάζο πάνω από το τζάκι... :smt038
κανω τη σκεψη, οταν με ψησουνε, να μοιρασουνε τη σταχτη μου στα παιδια μου και σε φιλους μου, να εχουν ολοι απο λιγο. με τη συσκευασια δεν εχω αποφασισει ακομη, ναναι κανα μπιμπελοειδες να το βαλουνε στο τζακι, ναναι κανα κοσμημα να το εχουν παντα μαζι τους, ναναι κανα χρηστικο αντικειμενο...

ενα γυαλινο μπουκαλακι (για να βλεπω :003: ) με σταχτη στερεωμενο στο ψηλοτερο σημειο της βαρκας του καθενος νομιζω ειναι μια αρχικη σκεψη.
Γενικά πάντως, εσείς που φοβάστε μην σας πονέσουν και σας χαλάσουν τη μόστρα τα σκουλήκια καλό θα ήταν να είχατε κάνει μια βόλτα από τα νεκροτομεία της Αττικής μετά τη φωτιά στο Μάτι...
Μα τι άκυρη προσέγγιση είναι αυτή; Δηλαδή με την φωτιά "δεν θα πονεσουν και δεν θα τους χαλάσει η μόστρα";
Τι είναι αυτά τα πράγματα που γράφεις; Δεν βλέπω να σε επικρινει κάνεις που θες να σε "φάνε τα σκουλήκια". Εσύ γιατί επικρίνει τους άλλους για το ποια γουστάρουν να ειναι και η κατάληξη του σώματός τους μετά τον θάνατό τους;
Δεν βγάζει νόημα αυτό που κανεις
Δεν τσακιζω το φρύδι μου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών