Μπάνιο μετά από φαγητό

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Σεπ 2018, 16:09

Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν.
Στοιχεια παραθετω και οχι αποψεις.
Αν φας και μετα κανεις οποιαδηποτε ασκηση σε αρκετα εντατικη μορφη και παθεις καρδιακο επεισοδιο σημαινει οτι εχει προβλημα η καρδια σου.
Τελεια και παυλα.
Δεν φταιει ουτε το φαγητο ουτε η ασκηση.
Στην κολυμβηση αν η καρδια σου ειναι οκ,κινδυνευεις μονο αν κανεις εμετο απο την ενταση και δεν μπορεσεις να παρεις ανασες και τοτε θα πνιγεις.
Σε κανονικη κολυμβηση σε χαλαρους ρυθμους θα εισαι μια χαρα.
Ουτε πνιγεσαι ουτε τιποτα.
Συνεχιστε τωρα τη συζητηση για τον αστικο μυθο σας.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Σεπ 2018, 16:13

Otto Weininger έγραψε:
02 Σεπ 2018, 16:04
έχει φάει το παιδί πχ, και καπάκια το πας για μπάνιο. Κολυμπάει χαλαρά, κάνει μια βουτιά προς τα κάτω του έρχονται όλα στο στόμα και πνίγεται με τα ξερατά του ή καταπίνει ένα σκασμό νερό και πάει στον πάτο.

Δεν ξέρω τι γιατρός είναι αυτός που σου λέει χλαπάκιασε και όρμα για μπάνιο.
Ξεκολλατε ρε.
Κανενας γιατρος δε σου λεει χλαπακιασε και τραβα για μπανιο.
Σου λεει απλα οτι δεν θα πνιγεις λογω του φαγητου.
Αν εσυ τωρα θες να κανεις καταδυσεις ή να κανεις τα κολπα της συγχρονισμενης κολυμβησης και πνιγεις,ριξε το βαρος στο φαγητο.
Βολευει πολυ αυτη η δικαιολογια για να καλυψουμε την βλακεια μας.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 02 Σεπ 2018, 16:16

Παίδες, συμβουλές τέλος, αλλιώς κλειδώνω. Όσα δώσαμε δώσαμε. Μην καταλήξουμε όπως το νήμα με τα χάπια.

Ο καθένας ακολουθεί ό,τι του λένε οι ειδικοί που εμπιστεύεται. Τέλος.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 02 Σεπ 2018, 16:20

argouen έγραψε:
02 Σεπ 2018, 11:21
Μπάνιο μετά το φαγητό είναι σαν να πας για γυμναστική μετά το φαγητό :roll: Από ανακοπή κινδυνεύεις βασικά (νομίζω)

υγ δεν διάβασα τα άρθρα
Και εγώ νομίζω είναι θέμα καρδιάς, βάλε και τη διαφορά θερμοκρασίας που έχει το σώμα με το νερό.
Εννοείτε ότι έχω μπει φαγωμένη στη θάλασσα :)

Πάντως σε δύο κολυμβητήρια ιδιωτικό και δημοτικό, είχαν πει αυστηρά τρίωρο. Ούτε καν γιαουρτάκι, θεωρείτε γεύμα, για παιδιά είχα ρωτήσει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Σεπ 2018, 16:29

Μπας και βοηθησω λιγο.
Σε αγωνες κολυμβησης ανω των 10 χλμ Ε Π Ι Τ Ρ Ε Π Ε Τ Α Ι οι αθλητες να λαμβανουν τροφη κατα την διαρκεια του αγωνα.
Συμφωνα με ορισμενους αυτοι θα πρεπε να εχουν πνιγει ολοι.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Σεπ 2018, 16:32

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_a ... rathon.htm

Πηγαινετε στον κανονισμο 6.13 και βγαλτε τα συμπερασματα σας για το αν φταιει το φαγητο για πνιγμους.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 02 Σεπ 2018, 16:51

stergiosbik έγραψε:
02 Σεπ 2018, 16:32
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_a ... rathon.htm

Πηγαινετε στον κανονισμο 6.13 και βγαλτε τα συμπερασματα σας για το αν φταιει το φαγητο για πνιγμους.
Tι τροφη λαμβανουν ομως; Γιατι εαν προκειται για ενεργειακες μπαρες δεν το λες και γευμα. Δεν ξερω ρωταω. Παντως οταν εισαι φαγωμενος και φυγει το αιμα απο το στομαχι να παει στους μυες, μπορει να προκαλεσει ναυτια.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 02 Σεπ 2018, 17:16

stergiosbik έγραψε:
02 Σεπ 2018, 16:29
Μπας και βοηθησω λιγο.
Σε αγωνες κολυμβησης ανω των 10 χλμ Ε Π Ι Τ Ρ Ε Π Ε Τ Α Ι οι αθλητες να λαμβανουν τροφη κατα την διαρκεια του αγωνα.
Συμφωνα με ορισμενους αυτοι θα πρεπε να εχουν πνιγει ολοι.
Ωραία ισοπέδωση.
Αθλητές = κλασικό ελ παιδί
λαμβάνουν τροφή, δηλαδή καμία μπάρα = 2 κομμάτια παστίτσιο, μισο καρβέλι ψωμί.

8/10
stergiosbik έγραψε:
02 Σεπ 2018, 16:32
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_a ... rathon.htm

Πηγαινετε στον κανονισμο 6.13 και βγαλτε τα συμπερασματα σας για το αν φταιει το φαγητο για πνιγμους.
Και μαραθωνας; 10/10
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 02 Σεπ 2018, 17:25

Ρε μη γίνεστε Πορτοσάλτε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9978
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Σεπ 2018, 18:17

argouen έγραψε:
02 Σεπ 2018, 12:57
Chilloutbuddy έγραψε:
02 Σεπ 2018, 12:47
Λέμε για το ελληνικό μπάνιο ρε παιδί μου: μπαίνεις τρίβοντας την κοιλιά σου ατενίζοντας τον ορίζοντα, δίλεπτη παύση μόλις το νερό φτασει στ'αρχίδια, συνεχίζεις με τρομερό μακροβούτι μήκους 1,5 μέτρου, πλατσουρίζεις κανά μισάωρο σκεφτικός αν είναι σωστό να κατουρήσεις ή όχι, ξαναβγαίνεις προς την ξαπλώστρα όπου σε περιμένει μισολιωμένος φρέντο, αράζεις να στεγνώξεις (sic) και μόλις σε κάψει ο ήλιος ξαναμπαίνεις.
Σαν να λέμε παράδεισος ε? :wink
Σου λείπει η Ελλάδα και φαίνεται :D
ναι ρε
αν και τώρα την πήρα τη δόση μου, τώρα λαχταράω πισίνα να χτυπήσω χιλιόμετρο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 02 Σεπ 2018, 23:16

Ελα για προπονηση με τους δικους μου.
Μονο 4,5-5 χλμ ανα προπονηση. :003:
Τους βλεπω και κουραζομαι! :D

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9978
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 03 Σεπ 2018, 00:04

Λοιπόν, για την ιστορία και επειδή φαγώθηκα να ψάχνω, το ΕΚΑΒ και το Λιμενικό έχουν βγάλει οδηγίες προς λουόμενους που λένε ποτέ κολύμπι μετά το φαγητό. Η Ελλάδα έχει κατά μέσο όρο 150 πνιγμούς κάθε καλοκαίρι και το Λιμενικό θεωρεί ότι η πλειοψηφία είναι λόγω ποτού (κυρίως) και φαγητού.

Είμαι σε κινητό και δεν μπορώ να βάζω λινκ τώρα. Πάντως σε αγγλόφωνα σάιτ δε βρίσκω τίποτα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 03 Σεπ 2018, 00:08

Chilloutbuddy έγραψε:
03 Σεπ 2018, 00:04
Λοιπόν, για την ιστορία και επειδή φαγώθηκα να ψάχνω, το ΕΚΑΒ και το Λιμενικό έχουν βγάλει οδηγίες προς λουόμενους που λένε ποτέ κολύμπι μετά το φαγητό. Η Ελλάδα έχει κατά μέσο όρο 150 πνιγμούς κάθε καλοκαίρι και το Λιμενικό θεωρεί ότι η πλειοψηφία είναι λόγω ποτού (κυρίως) και φαγητού.

Είμαι σε κινητό και δεν μπορώ να βάζω λινκ τώρα. Πάντως σε αγγλόφωνα σάιτ δε βρίσκω τίποτα.
Ναι, για ρώτα όμως τι σόι πνιγμοί είναι αυτοί. Οι περισσότεροι είναι από 70φεύγα που θεωρούν ότι το μπάνιο στην ηλικία τους συνίσταται να πηγαίνουν στα άπατα και στα βαθιά βαθιά... Το λιμενικό γιατί θεωρεί αυτά που θεωρεί; Μαθαίνει απο νεκροψίες τι έγινε; Αμφιβάλλω πολύ. Ήμαρτον, λατρεύω τη θάλασσα και τα ψαράκια και δεν φεύγει η μάσκα από πάνω μου, αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτή η λατρεία με τα άπατα... Επίσης, κόντεψα να πνιγώ πριν σαρανταρίσω από ρεύμα και ενώ ήμουν πλήρως φιτ. Αν έβρισκαν τα απομεινάρια μου σιγά μην ήξεραν την πραγματική αιτία που πήγα στον άλλο κόσμο. Ήταν και πολυ πολύ κοντά στην ακτή! Δεν μπορούσα να επιστρέψω και είχα εξαντληθεί παλεύοντας με το ρεύμα ώσπου αποφάσισα να μην πηγαίνω κόντρα και κάπως ξέφυγα και ενώ ήμουν αρκετά κολπάκια μακριά από την παρέα, παράλληλα με την ακτή και όχι βαθιά. Αν πάθαινα το ίδιο πράγμα στα 70 εννοείται ότι δεν θα είχα γυρίσει πίσω ποτέ. Ένα ρεύμα τέτοιο πέτυχα ανάμεσα σε χιλιάδες μπάνια της ζωής μου.

Γενικά το έχω ακούσει αυτό με το μύθο που λες και έχω χαλαρώσει στο θέμα αυτό, αλλά δεν υπάρχει συνήθως και λόγος να ξεμακραινεις κάπου που δεν πατάς...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 03 Σεπ 2018, 00:17

Eδω λεμε οτι μεγαλο ποσοστο των Ελληνων δεν ξερει μπανιο.
Παρατηρησε μιας και εισαι Ελλαδα τους λουομενους και βγαλε συμπερασματα.
Ο μεσος Ελ πατερας το μονο αθλημα που θεωρει καλο και σωστο ειναι το ποδοσφαιρο.
Αν τους πεις για κολυμβηση στραβωνουν.
Οταν αναφερεις επιχειρηματα οπως οτι ειναι η καλυτερη αθληση γιατι γυμναζει ολο το σωμα,δεν εχει τραυματισμους,προσφερει ισορροπια και ηρεμια και,κυριως,μαθαινουν τα παιδια να κολυμπουν σωστα ετσι ωστε να μην κινδυνευουν στη θαλασσα στραβωνουν γιατι δεν θελουν να το αποδεχτουν.
Ακομη και απο οικονομικης πλευρας να το δουμε,οπως δυστυχως κανουν ορισμενοι,ειναι πολυ οικονομικο αθλημα γιατι δεν εχει ακριβο εξοπλισμο.
Ενα μαγιο,σκουφακι και γυαλια και εισαι ετοιμος.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Μπάνιο μετά από φαγητό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 03 Σεπ 2018, 00:29

Πιτσιρικας,οταν ημουν περιπου 16 χρονων βιωσα μια εξαιρετικα δυσαρεστη εμπειρια.
Ειχα παει για μπανιο στους Ν.Πορους Πιεριας,διπλα στον Πλαταμωνα,και οπως κολυμπουσα χτυπησα με το ποδι μου κατι.
Κοιταξα και ηταν ενα πνιγμενο παιδι που επεπλεε λιγο κατω απο την επιφανεια! :a040:
Ηταν δεν ηταν 11-12 ετων!
Το επιασα,το τραβηξα εξω φωναζοντας ταυτοχρονα βοηθεια γιατι ομολογω οτι φοβηθηκα και το βγαλαμε στην αμμουδια.
Σχεδον αμεσως εφτασε και ο πατερας του με τον αδερφο του που το εψαχναν και μολις ειδαν τον κοσμο που ειχε μαζευτει ετρεξαν προς τα εμας.
Ακομη εχω στο μυαλο μου την εικονα του μελανιασμενου προσωπου του παιδιου οταν το τραβηξα στην επιφανεια αλλα και τον θρηνο των δικων του.
Απο τοτε υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι αν και οταν κανω παιδια θα τα παω να μαθουν κολυμβηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών