Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12278
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Νοέμ 2021, 16:16

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 12:27
taliban έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 12:07

Τα ραπιντ και τα τεστ γενικα ανιχνεύουν τον ιο οταν δεν χεις πυρετο και όπως μ ειχαν πει απ το νοσοκομειο ειδικα τα ραπντι εχουν ενα 60% ποσοστο να το βρουν.

Και ναι στην αρχη δεν ανιχνευται . Μετα απο καμια βδομαδα περιπου.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά ανάμεσα σε κάτι που έχει 60% πιθανότητα να μην είσαι μεταδοτικός και σε κάτι που έχει 60% πιθανότητα να βρει ότι είσαι μεταδοτικός (και άρα να λάβεις μέτρα ώστε να πάψεις να είσαι).

Τα rapid όπως σου είπαν έχουν 60% πιθανότητα να σε εντοπίσουν μετά από καμιά βδομάδα από την επαφή σου με το κρούσμα. Τα εμβόλια έχουν παραπάνω από 60% πιθανότητα να μην είσαι μεταδοτικός 1 βδομάδα μετά από την επαφή σου με το κρούσμα. Άρα τα εμβόλια είναι καλύτερα ως μέσο πρόληψης της μετάδοσης από τα rapid. Τόσο απλά.

Σημειωτέον ότι η πιθανότητα να είσαι μεταδοτικός την *όγδοη* μέρα με το εμβόλιο είναι απειροελάχιστη, ενώ η πιθανότητα να μη σε πιάσει και το δεύτερο rapid είναι περίπου 36%.

Ο μοναδικός λόγος που συνεχίζονται τα ράπιντ είναι οι μερίδες του πληθυσμού που δεν έχουν εμβολιαστεί, είτε επειδή δεν έχουν εναλλακτική (μικροί μαθητές) είτε επειδή είναι μαλάκες και τους γίνεται το χατήρι. Και κυρίως για να προστατευτούν οι τελευταίοι. Στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης δεν έχουν υποχρεωτικά τεστ, κάνεις μόνο αν θες μόνος σου ή αν έχεις έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα ή για ειδικές περιστάσεις όπως ταξίδι.
Προφανώς είναι καλύτερα δεν το αμφισβητώ αλλά το πρόβλημα είναι οτι τα αντισώματα παρουσιάζουν πτώση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και απ ότι καταλαβαίνω έχουν θέσει ως 6μηνο μ.ο . Ίσως σε κάποιους οργανισμούς να είναι λιγότερο αναλόγως.

Η μετάδοση που εμποδίζει το εμβόλιο ( όση και αν είναι αυτή) μειώνεται κατά το ίδιο χρονικό διάστημα που πέφτει και η απόδοση του εμβολίου ;

Αν ναι, μέχρι να εμβολιαστεί το σύνολο αυτό που θα μας καθιστά ασφαλές δεν πρέπει να κάνουμε ράπιντ από ένα σημείο και έπειτα ;

Ίσως το κινούμαστε κατά τον Μ.Ο δεν αρκεί .

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Νοέμ 2021, 16:29

Τα ράπιντ έχουν αρκετό ποσοστό σφάλματος. Καλά για τα σελφ δε γίνεται λόγος ,άλλωστε οι πιο πολλοί τα κάνουν και λάθος ( χωρίς αποστείρωση, δε παίρνουν επαρκές δείγμα κλπ). Δυστυχώς μόνο το μοριακό είναι το πιο έγκυρο ,γι' αυτό είναι και ακριβό.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Νοέμ 2021, 17:05

taliban έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 16:16
foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 12:27
taliban έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 12:07

Τα ραπιντ και τα τεστ γενικα ανιχνεύουν τον ιο οταν δεν χεις πυρετο και όπως μ ειχαν πει απ το νοσοκομειο ειδικα τα ραπντι εχουν ενα 60% ποσοστο να το βρουν.

Και ναι στην αρχη δεν ανιχνευται . Μετα απο καμια βδομαδα περιπου.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά ανάμεσα σε κάτι που έχει 60% πιθανότητα να μην είσαι μεταδοτικός και σε κάτι που έχει 60% πιθανότητα να βρει ότι είσαι μεταδοτικός (και άρα να λάβεις μέτρα ώστε να πάψεις να είσαι).

Τα rapid όπως σου είπαν έχουν 60% πιθανότητα να σε εντοπίσουν μετά από καμιά βδομάδα από την επαφή σου με το κρούσμα. Τα εμβόλια έχουν παραπάνω από 60% πιθανότητα να μην είσαι μεταδοτικός 1 βδομάδα μετά από την επαφή σου με το κρούσμα. Άρα τα εμβόλια είναι καλύτερα ως μέσο πρόληψης της μετάδοσης από τα rapid. Τόσο απλά.

Σημειωτέον ότι η πιθανότητα να είσαι μεταδοτικός την *όγδοη* μέρα με το εμβόλιο είναι απειροελάχιστη, ενώ η πιθανότητα να μη σε πιάσει και το δεύτερο rapid είναι περίπου 36%.

Ο μοναδικός λόγος που συνεχίζονται τα ράπιντ είναι οι μερίδες του πληθυσμού που δεν έχουν εμβολιαστεί, είτε επειδή δεν έχουν εναλλακτική (μικροί μαθητές) είτε επειδή είναι μαλάκες και τους γίνεται το χατήρι. Και κυρίως για να προστατευτούν οι τελευταίοι. Στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης δεν έχουν υποχρεωτικά τεστ, κάνεις μόνο αν θες μόνος σου ή αν έχεις έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα ή για ειδικές περιστάσεις όπως ταξίδι.
Προφανώς είναι καλύτερα δεν το αμφισβητώ αλλά το πρόβλημα είναι οτι τα αντισώματα παρουσιάζουν πτώση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και απ ότι καταλαβαίνω έχουν θέσει ως 6μηνο μ.ο . Ίσως σε κάποιους οργανισμούς να είναι λιγότερο αναλόγως.

Η μετάδοση που εμποδίζει το εμβόλιο ( όση και αν είναι αυτή) μειώνεται κατά το ίδιο χρονικό διάστημα που πέφτει και η απόδοση του εμβολίου ;

Αν ναι, μέχρι να εμβολιαστεί το σύνολο αυτό που θα μας καθιστά ασφαλές δεν πρέπει να κάνουμε ράπιντ από ένα σημείο και έπειτα ;
Θα τα γράψω λίγο γρήγορα γιατί έχω δουλειά.

Κατ' αρχάς 60% είναι η πεσμένη προστασία του εμβολίου (περίπου), όχι η κανονική. Αλλά κατά τη γνώμη μου (και σε αυτό συμφωνούν οι περισσότερες αρχές των χωρών του κόσμου) δεν υπάρχει κανένα απολύτως νόημα στο να κάνουμε rapid εκτός αν ξέρουμε ότι έχουμε έρθει σε επαφή με κρούσμα ή έχουμε συμπτώματα (οπότε και θα κάνουμε έτσι κι αλλιώς) ή αν πρόκειται να κλειστούμε κάπου ιδιαίτερα επιβαρυμένα ή που έχει άτομα σε κίνδυνο.

Επίσης έχει νόημα σε πληθυσμούς που δεν είναι καθόλου διαθέσιμο το εμβόλιο καθώς και για την παρακολούθηση της τάσης της επιδημίας εκ των υστέρων (όχι τόσο την παρεμπόδιση). Δηλαδή αν κάποια στιγμή αρχίσει και υπάρχει σημαντική ανοδική τάση στα δείγματα των μαθητών μιας περιοχής, ε θα πρέπει να γίνει κάτι οπότε είναι χρήσιμο που κάνουν 2 φορές την εβδομάδα ράπιντ και δεν αφήνεται το θέμα τελείως ντεμπουρδελέ. Οι μαθητές όμως έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από επιδημιολογικής άποψης.

Αν οι μαθητές ήταν ιδιαίτερα επιρρεπείς στον ιό, ήταν όπως οι γέροι ας πούμε, θα ήταν παντελώς ηλίθιο να νομίζουμε ότι είναι ασφαλείς με 2 ράπιντ την εβδομάδα, ή και με 5 ράπιντ την εβδομάδα. Είναι πληθυσμός στον οποίον το γεγονός ότι τα ράπιντ είναι ψιλο της πούτσας μέτρο αντισταθμίζεται από τον ελάχιστο κίνδυνο που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι από τον ιό και τα τεράστια ωφέλη που έχουν πηγαίνοντας σχολείο.

Το να κάνεις rapid για να κυκλοφορείς στη γενική περίπτωση όμως δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα. Αντίθετα π.χ. το να φοράς μάσκα ή να τηρείς αποστάσεις ή να τηρήσεις την καραντίνα εφόσον βγεις θετικός προσφέρει. Και όλοι ξέρουμε ότι ως προς αυτά τα αληθινά μέτρα προστασίας δεν υπάρχει καμία απολύτως διάκριση μεταξύ εμβολιασμένων και μη. Οι κανόνες λένε μέσα στο φούρνο φοράνε όλοι μάσκα. Δε λένε εμβολιασμένοι κι ανεμβολίαστοι. Ούτε έχει διαφωνήσει κάποιος ότι δεν πρέπει να είναι έτσι. Εκτός ίσως από αρκετούς ψεκ που δε θέλουν τίποτα απ' όλα αυτά, και το γεγονός ότι κάνουν 2 ράπιντ της πλάκας με το ζόρι και 1002 γκρίνιες το παρουσιάζουν σαν κάποιου είδους τεράστια θυσία που δήθεν τους καθιστά καθαρές παρθένες.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Νοέμ 2021, 17:28

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:05
Οι κανόνες λένε μέσα στο φούρνο φοράνε όλοι μάσκα. Δε λένε εμβολιασμένοι κι ανεμβολίαστοι. Ούτε έχει διαφωνήσει κάποιος ότι δεν πρέπει να είναι έτσι. Εκτός ίσως από αρκετούς ψεκ που δε θέλουν τίποτα απ' όλα αυτά, και το γεγονός ότι κάνουν 2 ράπιντ της πλάκας με το ζόρι και 1002 γκρίνιες το παρουσιάζουν σαν κάποιου είδους τεράστια θυσία που δήθεν τους καθιστά καθαρές παρθένες.
ΟΙ μόνοι που μπαίνουν χωρίς μάσκα είναι οι εμβολιασμένοι.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 24 Νοέμ 2021, 17:33

vagabondo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:28
foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:05
Οι κανόνες λένε μέσα στο φούρνο φοράνε όλοι μάσκα. Δε λένε εμβολιασμένοι κι ανεμβολίαστοι. Ούτε έχει διαφωνήσει κάποιος ότι δεν πρέπει να είναι έτσι. Εκτός ίσως από αρκετούς ψεκ που δε θέλουν τίποτα απ' όλα αυτά, και το γεγονός ότι κάνουν 2 ράπιντ της πλάκας με το ζόρι και 1002 γκρίνιες το παρουσιάζουν σαν κάποιου είδους τεράστια θυσία που δήθεν τους καθιστά καθαρές παρθένες.
ΟΙ μόνοι που μπαίνουν χωρίς μάσκα είναι οι εμβολιασμένοι.
Αν είναι έτσι τότε έχουμε γύρω στο 90% εμβολιασμένους στο φτηνιάρικο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς και 100% ανεμβολίαστους στο ΑΒ των ΒΠ.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10144
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Νοέμ 2021, 17:54

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:33
vagabondo έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:28
foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 17:05
Οι κανόνες λένε μέσα στο φούρνο φοράνε όλοι μάσκα. Δε λένε εμβολιασμένοι κι ανεμβολίαστοι. Ούτε έχει διαφωνήσει κάποιος ότι δεν πρέπει να είναι έτσι. Εκτός ίσως από αρκετούς ψεκ που δε θέλουν τίποτα απ' όλα αυτά, και το γεγονός ότι κάνουν 2 ράπιντ της πλάκας με το ζόρι και 1002 γκρίνιες το παρουσιάζουν σαν κάποιου είδους τεράστια θυσία που δήθεν τους καθιστά καθαρές παρθένες.
ΟΙ μόνοι που μπαίνουν χωρίς μάσκα είναι οι εμβολιασμένοι.
Αν είναι έτσι τότε έχουμε γύρω στο 90% εμβολιασμένους στο φτηνιάρικο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς και 100% ανεμβολίαστους στο ΑΒ των ΒΠ.
Πολύ πιθανό.
Γιατί δεν ρωτάς;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2021, 18:16

likosmokeses έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 09:38
Εάν η κυβέρνηση φοβάται εκλογικό μαύρισμα απο τους εμβολιασμένους που περιορίζονται τότε οι μπολιάκιδες κάνανε το εμβόλιο όχι γιατί νοιάζονται για τον πλησίον τους αλλά γιατί θέλουνε παρτάρισμα και γλύψιμο πόμολων.
Εμμμ... hello!
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Νοέμ 2021, 18:21

Καλά ας το κάνουν και οι ψεκ και ας έχουν για κίνητρο "για να πήζουν τα κουταβάκια" , δεν μας πειράζει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2021, 18:21

foscilis έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 10:19
Κανείς δεν είπε ότι πρόκειται για ακίνδυνο ιό (εκτός από τους αντιεμβολιαστές), αλλά πρέπει να ζυγίσουμε τα υπέρ και τα κατά. Ο φίλος σου θα το ξεπεράσει.
Ο γείτονάς μου πάντως δεν το ξεπέρασε. Πέθανε. Στα 32 του. Γιατί η διασπορά έφτασε στον θεό και χτύπησε την πόρτα του. Επειδή μέρος του πληθυσμού εμβολιάστηκε μόνο και μόνο για να μπορεί να «επιστρέψει στην κανονικότητα», γιατί αυτό τούς υποσχέθηκαν η κυβέρνηση και οι φαρμακευτικές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Νοέμ 2021, 18:25

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:21

Ο γείτονάς μου πάντως δεν το ξεπέρασε. Πέθανε. Στα 32 του. Γιατί η διασπορά έφτασε στον θεό και χτύπησε την πόρτα του. Επειδή μέρος του πληθυσμού εμβολιάστηκε μόνο και μόνο για να μπορεί να «επιστρέψει στην κανονικότητα», γιατί αυτό τούς υποσχέθηκαν η κυβέρνηση και οι φαρμακευτικές. η δέλτα είναι εξαιρετικά μεταδοτική
Fixed

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2021, 18:34

Γαληνός έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 14:16
Επίσης διάβαζα και για το παράδειγμα της Ερυθράς (με πλήρως αποτελεσματικό εμβόλιο στην μετάδοση, το R, του MMR εμβολίου)
https://yourlocalepidemiologist.substac ... r-far-less
So, there was an international debate on who should get the vaccine. There were essentially two options:

1. Universal vaccination. This would stop rubella transmission by vaccinating the reservoir (i.e. children), thus providing indirect protection of unvaccinated women. There are rare, but real side effects of the vaccine. But benefits outweigh risks.

2. Only vaccinate adolescent girls and women of childbearing age. This strategy would directly protect women at risk of being infected when pregnant, but would also allow the virus to circulate.

Ultimately, the WHO found that countries that chose #2 were not able to eradicate the virus. Not enough women got the vaccine and the virus continued to spread, causing epidemics and, thus, did not decrease rates of CRS. In 2011, the WHO stated that countries needed a combination of #1 and #2 for ultimate control of rubella.

The United States opted for universal vaccination.
In 2004, rubella was fully eliminated in the United States. In 2015, it was eliminated in the Americas (35 countries in North and South America).
Ένα παράδειγμα για το πως δικαιολογείται ο καθολικός εμβολιασμός, ακόμα κι αν κινδυνεύεις ελάχιστα ή καθόλου.
Αυτό δεν είναι καθόλου συγκρίσιμο παράδειγμα. Ο καθολικός εμβολιασμός σε αποδοτικά εμβόλια πιάνει τόπο. Σε εμβόλια με μικρή αποδοτικότητα είναι ανούσιος, εφόσον ταυτόχρονα ο κίνδυνος από την νόσο εντοπίζεται σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες και η γενική θνητότητά του είναι μικρή.

Επιπλέον, το εμβόλιο της ερυθράς προσδίδει ισόβια ανοσία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2021, 18:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:25
hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:21

Ο γείτονάς μου πάντως δεν το ξεπέρασε. Πέθανε. Στα 32 του. Γιατί η διασπορά έφτασε στον θεό και χτύπησε την πόρτα του. Επειδή μέρος του πληθυσμού εμβολιάστηκε μόνο και μόνο για να μπορεί να «επιστρέψει στην κανονικότητα», γιατί αυτό τούς υποσχέθηκαν η κυβέρνηση και οι φαρμακευτικές. η δέλτα είναι εξαιρετικά μεταδοτική
Fixed
Δεν μεταδίδεται από μόνη της, οι άνθρωποι την μεταδίδουν. Και όσο πιο ανέμελα συμπεριφέρονται, χωρίς να έχει διαπιστωθεί αν ξεφύγαμε απ' τον κίνδυνο, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η διασπορά.

Ακόμη κυκλοφορεί στο φόρουμ η άποψη ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο. Όσο εθελοτυφλούν και βρίσκονται σε άρνηση της πραγματικότητας κάποιοι, θα υπάρχουν φαινόμενα σαν του γείτονά μου, που άφησε πίσω του ένα 7χρονο και δύο 4χρονα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2021, 18:40

ελα παρε παρε, 5 μηνες εμβολιαζομαστε ισοτιμα νεοι, γεροι, εμβρυα και γυρναμε στην κανονικοτητα :smt005:

το συστημα υγειας ανταλλαχθηκε για ενα ακομη ευπεπτο παραμυθι για το αδηφαγο ποπολο. Για να μην του πουνε πως απο εδω και περα αυτη θα ειναι η κανονικοτητα και βαλει τα κλαματα ...

Εικόνα

Εικόνα

Σημερα 93 νεκροι λεει (77 εκ των οποιων ανω των 65) και 612 διασωληνωμενοι με το ποσοστο των εμβολιασμενων να σκαρφαλωνει στο 18.5% ενεκα ανυπαρκτης 3η δοσης ...

Το Ολλανδικο θαυμα παραπαιει ενεκα πολυ χαμηλης 3η δοσης, 53 νεκροι χτες, 50 σημερα ...

Το Πορτογαλικο θαυμα κλυδωνιζεται ενεκα και αυτοι πολυ χαμηλης 3ης δοσης, 14 νεκροι εχτες, 17 σημερα ...

Μην ξεχασουμε να επαναλαβουμε τους εμβολιασμους Μαϊο Ιουνιο και Ιουλιο μηνα, πολύ έξυπνο και επιστημονικο ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 24 Νοέμ 2021, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 24 Νοέμ 2021, 18:44

hellegennes έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:37

Ακόμη κυκλοφορεί στο φόρουμ η άποψη ότι οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν πολύ λιγότερο. Όσο εθελοτυφλούν και βρίσκονται σε άρνηση της πραγματικότητας κάποιοι, θα υπάρχουν φαινόμενα σαν του γείτονά μου, που άφησε πίσω του ένα 7χρονο και δύο 4χρονα.
Οχι ρε τι πολυ λιγοτερο καθολου δεν μεταδιδουνε ... τα λες αυτα ρε λεχριτη επειδη ζηλευεις την κανονικοτητα τους ...

Απ'τις 12 Αυγ τα λεγε ο Αγγλος, αλλα τα ζωα μου Αργα στο Βλακανισταν
AUG 12 2021
“I think we are in a situation here with this current variant where herd immunity is not a possibility because it still infects vaccinated individuals,” said Pollard, one of the lead researchers in the creation of the AstraZeneca-University of Oxford vaccine.
https://www.cnbc.com/2021/08/12/herd-im ... s-say.html
Ο καθολικος εμβολιασμος δεν εχει κανενα νοημα απο τη στιγμη που αυτα τα εμβολια απαγορευουν επιτευξη ανοσιας αγελης. Το μονο που εχει νοημα με αυτα τα εμβολια ειναι ο επαναληπτικος εμβολιασμος όσων χρειαζεται απλα για να μην καταρρεει το συστημα υγειας και να μπορει η οικονομια να συνεχισει χωρις λοκνταουν και με προσβαση σε συστημα υγειας.

ΥΓ Νταξ τωρα ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 24 Νοέμ 2021, 22:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9659
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 24 Νοέμ 2021, 18:47


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών