Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Νοέμ 2021, 03:16

klg έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 03:04
taxalata xalasa έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 02:39
klg έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 02:34


Γιατί επαναλαμβάνεις ό,τι γράφω σε μορφή ερώτησης;
καλα ενταξει. ασε αυτο που εγραψες και το ξαναρωταω.

αλλα σε ρωτησα και κατι αλλο που βγαινει απο τα λεγομενα σου.

θα απαντησεις ; στο δευτερο ερωτημα.
Δεδομένου ότι εσύ δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα μέχρι στιγμής, δεν καταλαβαίνω το audacity σου. Η λογική είναι κάτι συγκεκριμένο, είτε αναφέρεσαι σε μαθηματική ή φιλοσοφική ή υπολογιστική, κ.λ.π. Τώρα αν εσύ θες να κάνεις κάποιο ετυμολογικό connection για να μας παρουσιάσεις ότι ο θεός είναι η λογική ή ότι η λογική εκπορεύεται από τη θεό, μπορείς απλά να το γράψεις, αντί να παίζουμε τις 20 ερωτήσεις.
τι να απαντησω εγω;
εγω ρωταω εσενα που λες οτι η λογικη του τζονι ειναι αλλη απο την λογικη του π και φ και των μαθηματικων.
εγω ειμουν ξεκαθαρος εξ αρχης με αυτο που εγραψα. ανευ εξηγησεων. ουτε το χαρακτηρισα ετυμολογικο connection.

εσυ εγραψες οτι αυτα ειναι ασυναρτησιες και προσπαθω με ερωτησεις να συναρτηστω με την αποψη σου και γι αυτο σε ρωταω.

ειναι αλλη η εννοια της λογικης του λογου του τζονι απο την λογικη του λογου του π η του φ, κτλ.;

αν οχι, τοτε και εσυ λες ασυνταρτησιες που καταληγεις στο ιδιο που ονομαζεις ασυναρτησιες.
αν ναι, εξηγησε μου ποια ειναι η λογικη του τζονι και τι την κανει διαφορετικη απο την λογικη του π του φ, κτλ.;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 25 Νοέμ 2021, 03:39

taxalata xalasa έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 03:16

τι να απαντησω εγω;
εγω ρωταω εσενα που λες οτι η λογικη του τζονι ειναι αλλη απο την λογικη του π και φ και των μαθηματικων.
εγω ειμουν ξεκαθαρος εξ αρχης με αυτο που εγραψα. ανευ εξηγησεων. ουτε το χαρακτηρισα ετυμολογικο connection.

εσυ εγραψες οτι αυτα ειναι ασυναρτησιες και προσπαθω με ερωτησεις να συναρτηστω με την αποψη σου και γι αυτο σε ρωταω.

ειναι αλλη η εννοια της λογικης του λογου του τζονι απο την λογικη του λογου του π η του φ, κτλ.;

αν οχι, τοτε και εσυ λες ασυνταρτησιες που καταληγεις στο ιδιο που ονομαζεις ασυναρτησιες.
αν ναι, εξηγησε μου ποια ειναι η λογικη του τζονι και τι την κανει διαφορετικη απο την λογικη του π του φ, κτλ.;
Άμα μας εξηγήσεις τι ακριβώς πιστεύεις οτί σημαίνει η έκφραση "λογική του π" θα σου πω και εγώ ποιά είναι η λογική του Ιωάννη.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Νοέμ 2021, 03:59

klg έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 03:39
taxalata xalasa έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 03:16

τι να απαντησω εγω;
εγω ρωταω εσενα που λες οτι η λογικη του τζονι ειναι αλλη απο την λογικη του π και φ και των μαθηματικων.
εγω ειμουν ξεκαθαρος εξ αρχης με αυτο που εγραψα. ανευ εξηγησεων. ουτε το χαρακτηρισα ετυμολογικο connection.

εσυ εγραψες οτι αυτα ειναι ασυναρτησιες και προσπαθω με ερωτησεις να συναρτηστω με την αποψη σου και γι αυτο σε ρωταω.

ειναι αλλη η εννοια της λογικης του λογου του τζονι απο την λογικη του λογου του π η του φ, κτλ.;

αν οχι, τοτε και εσυ λες ασυνταρτησιες που καταληγεις στο ιδιο που ονομαζεις ασυναρτησιες.
αν ναι, εξηγησε μου ποια ειναι η λογικη του τζονι και τι την κανει διαφορετικη απο την λογικη του π του φ, κτλ.;
Άμα μας εξηγήσεις τι ακριβώς πιστεύεις οτί σημαίνει η έκφραση "λογική του π" θα σου πω και εγώ ποιά είναι η λογική του Ιωάννη.
επαναλαμβανω
η λογικη του π ειναι οτι το π ειναι π οσες φορες και αν κανεις την διαιρεση. Δεν θα γινει π+χ, οπου χ <> 0

ο λογος των διαιρεσεων λοιπον ενας και μοναδικος και δεν υπαρχουν αποψεις περι του π και φ αν οντως ειναι π και φ η αν το 2/1 ειναι 2

το ειχα γραψει στις ασυναρτησιες.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Νοέμ 2021, 04:02

vag_el έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 01:31
κι εγώ πιστεύω και αντιλαμβάνομαι τους άπιστους ,δεν έχει εμφανιστεί ποτέ ο Θεός σ΄αυτούς ,όχι εσκεμμένα αλλά γιατί δεν τον αναζήτησαν ποτέ.Ο άνθρωπος πηγαίνει στον Θεό ,όχι ο Θεός στον άνθρωπο.
δεν υπαρχουν απιστοι.
ολοι πιστευουν σε κατι.
οι απιστοι και οι αθεοι δεν ειναι ουτε απιστοι ουτε αθεοι.

εδω ειμαστε να το συζητησουμε οποιος εχει αλλη αποψη.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Νοέμ 2021, 08:50

jey_pap έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 18:22

Η θεότητα μετέχεται όχι διά του νου, αλλά με την "καρδιά" (ασυνείδητο;). Αποκαλύπτεται. Ο νους... "τραυλίζει"όταν βρίσκεται μπρος σε γνώσεις που είναι πέραν των επίκαιρων ορίων του Επιστητού. Come again in the future.
η καρδια ειναι μια τρομπα, που τρομπαρει αιμα.

τι δουλεια εχει η τρομπα με τον θεο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Νοέμ 2021, 08:53

stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 21:22

Τί να την κάνεις;
Αν δεν αντιλαμβάνσαι, απλά δεν αντιλαμβάνεσαι.
Περιμένεις να αντιληφθείς με περιγραφές κάτι που δεν αντιλαμβάνεσαι γενικώς;
οχι, αλλα για να γινει συζητηση, πρεπει να ξερω τι ειναι αυτο που αντιλαμβανεται ο αλλος
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Νοέμ 2021, 09:27

taxalata xalasa έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 04:02
vag_el έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 01:31
κι εγώ πιστεύω και αντιλαμβάνομαι τους άπιστους ,δεν έχει εμφανιστεί ποτέ ο Θεός σ΄αυτούς ,όχι εσκεμμένα αλλά γιατί δεν τον αναζήτησαν ποτέ.Ο άνθρωπος πηγαίνει στον Θεό ,όχι ο Θεός στον άνθρωπο.
δεν υπαρχουν απιστοι.
ολοι πιστευουν σε κατι.
οι απιστοι και οι αθεοι δεν ειναι ουτε απιστοι ουτε αθεοι.

εδω ειμαστε να το συζητησουμε οποιος εχει αλλη αποψη.
απιστος δεν ειμαι. πιστευω στη λογικη, την επιστημη, τις αποδειξεις.

αθεος, ειμαι. οτι εχει μεχρι σημερα περιγραφει κατω απο την ενοια"θεος" εχει αποδειχτει ξεκαθαρα απο τη λογικη και την επιστημη οτι ειναι μια απατη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 25 Νοέμ 2021, 09:32

stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 21:23
Τι θα πει "αντιλαμβάνομαι όλα αλλά δεν πιστεύω σε κανένα"; Πώς γίνεται να μην πιστεύεις σε ύπαρξη αυτού που αντιλαμβάνεσαι;
Με ρώτησες πως αντιλαμβάνομαι εγώ τον θεό. Το προφανές νόημα αυτής της ερώτησης όταν την κάνεις σε ένα άθεο είναι να εξηγήσει το νόημα που δίνει στην λέξη.

Σίγουρα μπορώ να ορίσω μία λέξη χωρίς να πιστεύω ότι αναφέρεται σε κάτι που υπάρχει. Μπορώ να σου ορίσω την λέξη φάντασμα π.χ., ή την λέξη δράκος.

Αν ρωτούσες κάτι άλλο τότε κάνε διευκρίνηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος break την 25 Νοέμ 2021, 09:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 09:36

break έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 09:32
stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 21:23
Τι θα πει "αντιλαμβάνομαι όλα αλλά δεν πιστεύω σε κανένα"; Πώς γίνεται να μην πιστεύεις σε ύπαρξη αυτού που αντιλαμβάνεσαι;
Με ρώτησες πως αντιλαμβάνομαι εγώ τον θεό. Το προφανές νόημα αυτής της ερώτησης όταν την κάνεις σε ένα άθεο είναι να εξηγήσει το νόημα δίνει στην λέξη.
Αυτό προϋποθέτει ότι αντιλαμβάνεσαι την έννοια.
Σίγουρα μπορώ να ορίσω μία λέξη χωρίς να πιστεύω ότι αναφέρεται σε κάτι που υπάρχει. Μπορώ να σου ορίσω την λέξη φάντασμα π.χ., ή την λέξη δράκος.
Πώς μπορείς να ορίσεις κάτι που δεν υπάρχει;

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 25 Νοέμ 2021, 09:42

Πώς μπορείς να ορίσεις κάτι που δεν υπάρχει;
Που είναι η δυσκολία ; Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το κόλλημα !

Δεν μπορώ να ορίσω ως δράκο το τέρας με τέσσερα πόδια και φτερά που πετάει και βγάζει φλόγες από το στόμα ;

Με εμπόδισε το γεγονός ότι δεν υπάρχει να δώσω ένα ορισμό ;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 10:51

Ασέβαστος έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 08:53
stavmanr έγραψε:
24 Νοέμ 2021, 21:22

Τί να την κάνεις;
Αν δεν αντιλαμβάνσαι, απλά δεν αντιλαμβάνεσαι.
Περιμένεις να αντιληφθείς με περιγραφές κάτι που δεν αντιλαμβάνεσαι γενικώς;
οχι, αλλα για να γινει συζητηση, πρεπει να ξερω τι ειναι αυτο που αντιλαμβανεται ο αλλος
Πως θα ξέρεις τι αντιλαμβάνεται ο άλλος αν δεν μπορείς να το αντιληφθείς ούτως ή άλλως;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 10:51

break έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 09:42
Πώς μπορείς να ορίσεις κάτι που δεν υπάρχει;
Που είναι η δυσκολία ; Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το κόλλημα !

Δεν μπορώ να ορίσω ως δράκο το τέρας με τέσσερα πόδια και φτερά που πετάει και βγάζει φλόγες από το στόμα ;

Με εμπόδισε το γεγονός ότι δεν υπάρχει να δώσω ένα ορισμό ;
Τώρα εξήγησέ μου πώς ορίζεις αυτό που υπάρχει.
Πως διακρίνεις τα υπαρκτά από τα ανύπαρκτα δηλαδή, για να καταλάβω.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 25 Νοέμ 2021, 11:14

stavmanr έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:51
Τώρα εξήγησέ μου πώς ορίζεις αυτό που υπάρχει.
Μέρος της πραγματικότητας που ζούμε. Όχι φανταστικό.

Και στο θέμα της ύπαρξης τάσσομαι με την απάντηση του Καντ στο οντολογικό επιχείρημα. Δηλαδή ότι η ύπαρξη δεν είναι ιδιότητα του αντικειμένου αλλά ιδιότητα του συνόλου.

Δηλαδή όταν λέμε ότι οι δράκοι δεν υπάρχουν,το "υπάρχουν" είναι αναφορά που κάνουμε σε μία ιδιότητα που έχει ο κόσμος μας (να μην έχει δράκους) και όχι σε μία ιδιότητα των δράκων. Στα παραμύθια π.χ. υπάρχουν δράκοι.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Νοέμ 2021, 11:25

έργο_μακέτο έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 01:19
Είναι κάπως εριστικό αυτό το θέμα. Είναι σαν να καλεί τους "απίστους" να απολογηθούν για το ότι δεν πιστεύουν στο Θεό. Δεν τίθεται σε μια ουδέτερη βάση.
Είναι η κλασική παπαριά του κάθε ταλιμπάνου της κάθε θρησκείας. Ζητούν από τον άθεο να αποδείξει την ανυπαρξία θεού, ενώ είναι δική του ( του ταλιμπάνου) υποχρέωση να αποδείξει την ύπαρξη.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Νοέμ 2021, 11:50

break έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:14
stavmanr έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:51
Τώρα εξήγησέ μου πώς ορίζεις αυτό που υπάρχει.
Μέρος της πραγματικότητας που ζούμε. Όχι φανταστικό.
Η λογική είναι φανταστική ή μέρος της πραγματικότητας;
Η ομορφιά; Ο έρωτας; Η θεωρία; Το όνειρο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 25 Νοέμ 2021, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών