Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 25 Νοέμ 2021, 11:31

nemo έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:22
ποσο λαθος κανεις ; και δεν το χαμπαριαζεις με τιποτα ....η αριστεριλα διαδοθηκε παντου και ειπαμε βαδιζουμε ολοι μας κοιταζοντας
τον ουρανο και δεν βλεπουμε τις τρυπες κατω απο τα ποδια μας ....συν βρε πανυβλακα (σορυ ) δεν βλεπεις οτι οι αγωνες της αριστερας
δεν εχουν αντικειμενο πια ...δηλαδη δεν υπαρχουν τα αιτια των προηγουμένων δεκαετιων ...

αφου δεν υπαρχουν δουλειες ..που ειναι το βασικο για τις ονειρωξεις των αγωνων ή οτι αλλο θες
παπαλα πχια !!!
Το ότι μπορεί ένας εργοδότης πλέον νόμιμα να απασχολεί εργαζόμενο εντεκάωρο χωρίς να τον πληρώνει υπερωρία νομιμότατα θεωρείς ότι δεν είναι λόγος αγώνα; Θεωρείς ότι το κεφάλαιο κι ο Κούλης ο υπηρέτης του θα πούνε κάποια στιγμή "εντάξει παιδιά, αρκετά ξεζουμίσαμε τους εργαζόμενους, δεν χρειάζεται άλλο;"

Μωρή φραγκόκοτα (χωρίς σόρι) αν προσβάλεις κάποιον να παίρνεις και την ευθύνη ότι τον πρόσβαλες, μην προσβάλεις και μετά απολογείσαι στην ίδια πρόταση.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Νοέμ 2021, 13:05

Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:27
Στήριζε κορόιδο εργαζόμενε καπιταλισμό :lol:
στηριζουμε, γιατι τετοια προβληματα στον καπιταλισμο μπορει και να λυθουν.

τα προβληματα του μη-καπιταλισμου ειναι απειρως μεγαλυτερα, και αλυτα.

δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρειτε λυση σε ενα προβλημα την απολυτη καταστροφη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 13:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:16
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Οσον αφορά τον ντελιβερά, χάνει το δίκιο του όταν αναφέρει ότι "έκανε σχέδια". Αυτό είναι λάθος διατύπωση που αποδυναμώνει τα επιχειρήματά του. Θα έπρεπε να το διατυπώσει κάπως αλλιώς.
Γιατί αυτό;
Απ' ότι κατάλαβα εννοεί ότι εξέφραζε φωναχτά σκέψεις για το τι θα έκανε μετά τη δουλειά και εισέπραξε παρατήρηση από το αφεντικό του, ενώ λίγο πιο μετά απολύθηκε (για τον λόγο που αναφέρει ή -πιο πιθανό- και για άλλους λόγους).

Ατομα αργόσχολα, τα οποία δεν έχουν εμπειρία από την κακή πλευρά του ιδιωτικού τομέα στην παρούσα φάση, άεργοι, ΔΥ, είναι δύσκολο να πειστούν ότι αυτό που αναφέρει είναι εφικτό. Θα πούνε ότι δεν ισχύουν αυτά και ότι ο λόγος της απόλυσής του ήταν άλλος.

Και όντως ο λόγος μπορεί να ήταν άλλος, αλλά το γεγονός ότι εισέπραξε παρατήρηση επειδή "έκανε σχέδια μετά τη δουλειά" είναι 100% αλήθεια για εμάς που γνωρίζουμε τα τρεντς που επικρατούν στο χαλασμένο κομμάτι του ιδιωτικού τομέα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 25 Νοέμ 2021, 13:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Νοέμ 2021, 13:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:51
jason0 έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:41
Καλά άπειρες φορές με έχουν παρει τηλ απ τη δουλειά ενώ είμαι σπίτι για να επικοινωνήσω με πελάτες
Άλλες φορές το σηκώνω άλλες τους γράφω, μετά τις 19 αναπάντητες σταματάνε
Άλλο το να είσαι σπίτι και να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με τους πελάτες και άλλο να πας στην εταιρία για να πάρεις τη διεύθυνση του πελάτη και να του κάνεις προφορική ενημέρωση. :lol:
εδω να σημειωσουμε, οτι οσο μπινεδες ειναι ορισμενοι εργοδοτες που κανουν τετοια, αλλο τοσο ειναι και οι πελατες που τα ζητανε.

η μαλλον περισσοτερο. γιατι ο πελατης πιθανοτατα ειναι εργαζομενος καπου, και θα σκουξει αμα τον κρατησουν παραπανω, αλλα ο ιδιος θεωρει φυσιολογικο να κανει υπερωρια αυτος που θα τον εξυπηρετησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Νοέμ 2021, 13:08

Ασέβαστος έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:05
Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:27
Στήριζε κορόιδο εργαζόμενε καπιταλισμό :lol:
στηριζουμε, γιατι τετοια προβληματα στον καπιταλισμο μπορει και να λυθουν.

τα προβληματα του μη-καπιταλισμου ειναι απειρως μεγαλυτερα, και αλυτα.

δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρειτε λυση σε ενα προβλημα την απολυτη καταστροφη. :102:
:+1:
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 13:09

Ασέβαστος έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:05
Βλήμα έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 10:27
Στήριζε κορόιδο εργαζόμενε καπιταλισμό :lol:
στηριζουμε, γιατι τετοια προβληματα στον καπιταλισμο μπορει και να λυθουν.

τα προβληματα του μη-καπιταλισμου ειναι απειρως μεγαλυτερα, και αλυτα.

δεν μπορω να καταλαβω πως θεωρειτε λυση σε ενα προβλημα την απολυτη καταστροφη. :102:
Αυτό είναι πολύ σωστό. Βλήμα κάποια στιγμή αν θες θα στο αναλύσω, απλώς αυτή τη στιγμή είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να γράφω σεντόνια.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Νοέμ 2021, 13:20

Δεν έχω σαφές, αν αυτό που διάβασα από το αφεντικό είναι γραπτό του κείμενο, μεταφερμένα λόγια του, ή τι. Δηλαδή, σε μια περίπτωση απόλυσης ο καθένας θα πει το δικό του, πρέπει να ξέρουμε τις δύο πλευρές.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 13:45

Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Νοέμ 2021, 14:32

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:45
Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Το τελευταίο όμως συνεπάγεται και μειωμένη προσφορά εργασίας με καλούς μισθούς και διαφανείς συμβάσεις. Και αυτό ακριβώς είναι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 14:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:32
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:45
Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Το τελευταίο όμως συνεπάγεται και μειωμένη προσφορά εργασίας με καλούς μισθούς και διαφανείς συμβάσεις. Και αυτό ακριβώς είναι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται.
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 25 Νοέμ 2021, 14:40

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:32
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 13:45
Η λύση υπάρχει, παιδιά, αλλά δεν τη βλέπετε. Το έργο_μακέτο πρόσφατα ανέβασε ένα άρθρο, που θα κάνετε καλά να το διαβάσετε και που μπορεί να μας το παραθέσει ξανα.

Στην ελεύθερη οικονομία, ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει ΚΑΙ για την εργασία. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στη φάση που υπάρχουν "αρνητές εργασίας": Ατομα δηλαδή που κατά τη διάρκεια της κρίσης, έχουν οργανώσει τη ζωή τους έτσι ώστε να έχουν ένα εισόδημα ή ένα υποτυπώδες χαρζηλικι από άλλες πηγές. Την εργασία με κακούς όρους δεν τη δέχονται, ή αν την δεχτούν, το κάνουν μόνο για τα ένσημα και την ασφάλιση. Ο "βασικός μισθός" είναι κοροιδία. Μια ζωή αυτο-οργανωμένη, περιλαμβάνει πολλές παραμέτρους που εμπεριέχουν ακόμη και τον εργενισμό, το να μην κάνουν οικογένεια. Στην εργασία μου έχω δει κατά καιρούς αφεντικά, τα οποία ΠΑΤΟΥΝ πάνω στην ανάγκη των συναδέλφων μου, να ταίσουν τα παιδιά τους. Τους τρομοκρατούν με τον φόβο της απόλυσης, γιατί δεν διαθέτουν εναλλακτικές πηγές εισοδήματος. Εμένα προσωπικά, σκασίλα μου κι αν με απολύσουν. Και σαν εμένα αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, είναι πολλοί.

Ο άλλος δρόμος, είναι αυτός που προτείνει η αριστερά, το ΠΑΜΕ και λοιπά σωματεία. Απεργίες, πορείες, διαμαρτυρίες και διεκδικήσεις. Δεν διαφωνώ ότι πολλές φορές ο συγκεκριμένος τρόπος επιφέρει αποτελέσματα. Ωστόσο όσο περνούν τα χρόνια και όσο οι μορφές κινητοποίησης παγιώνονται, η επίδραση γίνεται όλο και πιο μικρή.

Αυτή τη στιγμή είναι η ζήτηση εργασίας που θα καθορίσει την προσφορά και όχι το αντίθετο: Αν κάποιος δεν έχει κεφάλαιο για να χρηματοδοτήσει υπαλλήλους με ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΔΕΝ θα στήνει επιχείρηση. Μακροπρόθεσμα, οι επιχειρήσεις που πουλάνε αέρα και που δουλεύουν με αέρα, θα εκλείψουν, λόγω μειωμένης ζήτησης από τους εργαζομένους.
Το τελευταίο όμως συνεπάγεται και μειωμένη προσφορά εργασίας με καλούς μισθούς και διαφανείς συμβάσεις. Και αυτό ακριβώς είναι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται.
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
για να υπάρχουν τέτοιοι πολίτες πρέπει αυτοί που δουλεύουν και πληρώνουν φόρους να χρηματοδοτούν το κοπροσκύλιασμα των χλιδάνεργων. Εκτός αν άλλες πηγές εισοδήματος εννοείς τη μαύρη εργασία, χαρτζιλίκι από γονείς, ή εισοδήματα από ακίνητα οπότε πάσο, ισχύει αλλά όχι για πολλούς. Αν μιλάμε για ΚΕΑ, επιδόματα και λοιπές παροχές από το κράτος πατερούλη αυτά πρέπει να κοπούν άμεσα.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Νοέμ 2021, 14:46

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:37
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
Ναι, οκ.

Τι εννοείς με την αυτοοργάνωση; Τον σημερινό συνδικαλισμό, την απόκτηση δεξιοτήτων που είναι απαραίτητες στο νέο εργασιακό πλαίσιο, την προσαρμογή των ωρών εργασίας στις ανάγκες της κάθε εταιρίας, τη διαφορά μεταξύ δικαιωμάτων μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα... κάτι άλλο;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 14:49

Lord Brum έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:40
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:32


Το τελευταίο όμως συνεπάγεται και μειωμένη προσφορά εργασίας με καλούς μισθούς και διαφανείς συμβάσεις. Και αυτό ακριβώς είναι ο φαύλος κύκλος που δημιουργείται.
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
για να υπάρχουν τέτοιοι πολίτες πρέπει αυτοί που δουλεύουν και πληρώνουν φόρους να χρηματοδοτούν το κοπροσκύλιασμα των χλιδάνεργων. Εκτός αν άλλες πηγές εισοδήματος εννοείς τη μαύρη εργασία, χαρτζιλίκι από γονείς, ή εισοδήματα από ακίνητα οπότε πάσο, ισχύει αλλά όχι για πολλούς. Αν μιλάμε για ΚΕΑ, επιδόματα και λοιπές παροχές από το κράτος πατερούλη αυτά πρέπει να κοπούν άμεσα.
Ολα αυτά που λες εννοώ και δεν έχει σημασία τι εννοώ. Σημασία έχει η πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα αυτή τη στιγμή είναι ότι οι σκλάβοι των 500 ευρώ οι οποίοι είναι σκλάβοι γιατί δεν έχουν εισόδημα από αλλού, είναι οι νεο-άνεργοι που χρηματοδοτούν το κοπροσκύλιασμα των ΔΥ και των επιδοματούχων "εργαζομενων". Γιατί τους δίδαξαν οι γερμανοί χριστιανοδημοκράτες και οι μερκελιστές ότι το να μαζοχίζεσαι για ψίχουλα σε κρατικοδίαιτο ιδιωτικό τομέα ή σε "παροχή υπηρεσιών", είναι κάτι το φιλελεύθερο. Ολα αυτά θα κοπούν.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Νοέμ 2021, 14:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:46
AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 14:37
Δεν νομίζω. Θα μειωθεί η προσφορά εργασίας με κακούς μισθούς. Αρκεί να υπαρχουν αυτο-οργανωμένοι πολίτες που δεν συμβιβάζονται με ψίχουλα.
Ναι, οκ.

Τι εννοείς με την αυτοοργάνωση; Τον σημερινό συνδικαλισμό, την απόκτηση δεξιοτήτων που είναι απαραίτητες στο νέο εργασιακό πλαίσιο, την προσαρμογή των ωρών εργασίας στις ανάγκες της κάθε εταιρίας, τη διαφορά μεταξύ δικαιωμάτων μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου τομέα... κάτι άλλο;
Το να οργανώσεις τη ζωή σου, έτσι ώστε να μη δουλεύεις για 500 ευρώ εννοώ. Και να μη βασίζεσαι στον "σημερινό συνδικαλισμό", ο οποίος κάνει μια τρύπα στο νερό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Απολύθηκε γιατί είχε ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Νοέμ 2021, 14:55

AlienWay έγραψε:
25 Νοέμ 2021, 11:04
Καμία έκπληξη: Πρόσφατα συνεργάστηκα με ένα αφεντικό το οποίο ισχυριζόταν ότι αν μας καλούσε στο κινητό και δεν απαντούσαμε "διακόπτεται η συνεργασία".
Και αν θέλουν απ' τη δουλειά να σε ενημερώσουν για κάτι έκτακτο, πώς θα σε βρούν; Μη πάμε και στο άλλο άκρο.. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών