Υπάρχει Θεός;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:03

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:01
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:59
Ο taxalata xalasa έπαθε φουλ ψυχωτικό επεισόδιο.

Είσαι οκ ρε; Θες να φώναξουμε κάποιον γιατρό αν σε δει;
τι να τον κανω τον γιατρο, αφου εχω εσενα... κανεις διαγνωση....δωσε φαρμακο γιατρε... :smt005:
Δεν χρειάζεται να κάνω διάγνωση, όταν γράφεις back to back τρία posts που απλά ξερνάς λέξεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:06

Σε τελική μην ανεβάσεις και πίεση επειδή random τύποι στο internet δεν συμφωνούν με την κοσμοθεωρία σου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Νοέμ 2021, 19:09

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 16:56
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 16:31


Ενδιαφέρον το ότι δεν έχεις καν ιδέα τη μορφή που θα είχε ένα επιχείρημα υπερ αυτού που πιστεύεις.
Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι εσύ έχεις σχηματοποιήσει τη μορφή αυτού που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει.
Ποιά είναι η μορφή που θεωρείς ότι έχω σχηματοποιήσει;
Γιατί θεωρείς ότι θα έμπαινα σε αυτήν τη διαδικασία;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:09
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 16:56


Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι εσύ έχεις σχηματοποιήσει τη μορφή αυτού που δεν πιστεύεις ότι υπάρχει.
Ποιά είναι η μορφή που θεωρείς ότι έχω σχηματοποιήσει;
Γιατί θεωρείς ότι θα έμπαινα σε αυτήν τη διαδικασία;
Ποιά διαδικασία; Να διευκρινήσεις αυτό που έγραψες ότι κάνω εγώ;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:13

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:37
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 16:16
Λοξίας έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 14:54
Ρε συ klg, αυτό που αρχικά με εκνευρίζει (μετά γελάω), δεν είναι η κατάθεση μιας άποψης.
Η κατάθεση μιας άποψης είναι "φυσικό" δικαίωμα και υποχρέωση, θα έλεγα...
Είναι όταν ο καταθέτων την άποψη, εμφορείται από οίηση και αλαζονεία και θεωρεί πως η άποψή του είναι κοσμολογική σταθερά.
Δεν καταθέτει άποψη για να ανταλλάξει σκέψεις και να ελέγξει την ορθότητα αυτής της άποψης.
Αντιθέτως, προσπαθεί, με πλάγιους τρόπους, να την καταστήσει παγκόσμια...

Ε, στην αρχή εκνευρίζομαι και μετά γελάω με την ξερολική έπαρση του (όποιου) ελληνάρα...
Καλά ναι, ειδικά στη θρησκειολογία ελάχιστοι υπέρμαχοι θρησκειών παρουσιάζουν δομημένα επιχειρήματα και έχουν τη διάθεση να κάνουν συζήτηση in good faith. Για αυτό γενικά απόφευγω να συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις, απλά μου φάνηκε αστείο να ισχυρίζεσαι ότι θεός έχει σχέση με το π επειδή υπάρχει κάποια ετυμολογική σύνδεση μεταξύ του λόγου(ratio) δύο αριθμών και του "θείου λόγου".
Σοβαρα τωρα,
ειστε εντελως γκαου.
Φορατε αντιθρησκευτικα και αντιελληναδαρικα γυαλια και τα βλεπετε ολα μεσα απο αυτα.
Οποιος σας κουνησει λιγο απο την θεση σας, αυτοματως τον θεωρειτε θρησκο και αντιπαλο.
Ειστε για γελια που νομιζεται οτι δηθεν εσεις ειστε οι λογιοι που ξερουν και οι αλλοι ειναι οι πτωχοι τω μπνευματι.
Αλλα μαλλον εσεις ειστε πλουσιοι στο οινοπνευματι.

Ειδικα εσυ Λοξια, κατηγορεις τους αλλους για αυτο που εσυ ακριβως εισαι και κανεις στο φορουμ, και στο ειπα σε αλλο νημα οταν την ελεγες σε αλλον για επιλεκτικη απαντηση και σου θυμισα οτι κανεις το ιδιο και το δεχτηκες και μπραβο σου. Στο ξαναθυμιζω για να δεις οτι ειμαι αλανι και μαγκας και οχι προβατο και δαγκας και αυτα που λες οτι λεω ενω δεν λεω ειναι ολα πλασμενα και βγαλμενα απ το μυλο σου και οχι απο το δικο μου που λες.
Οσο για οιηση και αλαζονεια, ειναι το χαρακτηριστικο σου. Την ξερεις καλα την τεχνη της συκοφαντιας.

Εσυ ο αλλος, ο ειρων, που κανει τον ζαχο λες και δεν καταλαβαινει.
Δεν πας να παιξεις αλλου με τα κουβαδακια σου.
Ειδες το π και τσιμπησες σαν τον χανο...

Οποιος εχει την μυγα, μυγαζιεται και οποιος εχει την σφιγγα, σφιγγεται...

Εδω στησαμε ξωβεργες και πιασαμε μια μυγα και μια σφιγγα...

Να στε καλα. ευχαριστω....

ΥΓ1. εσεις οι δυο ειστε καργα ενθρησκοι και εξτρακαργα ενθεοι με την "θρησκεια" σας και τον "θεο" σας ο καθενας. Αλλου τα παραμυθια της χαλιμας, οχι σε τα μας.

ΥΓ2. Προσοχη στις ξωβεργες, το εχω ξαναπει...
Δεν ξέρω αν μπορείς να το καταλάβεις, αλλά δεν διατύπωσα καμία θέση.Σου ζήτησα να μας δώσεις ορισμούς και να εξηγήσεις πώς οι ορισμοί είναι ισομορφικοί μεταξύ τους. Το να πιστεύεις ότι μας κουνάς από την θέση μας και ότι είμαστε μεθυσμένοι και όποια άλλη ad hominem παπαριά έγραψες, επειδή σου ζητήσαμε ανάλυση αυτών που γράφεις, τι να σου πω, εδώ δεν είναι το blog σου μαν, δημόσια συζήτηση είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 28 Νοέμ 2021, 19:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17131
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 19:14

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:06
Σε τελική μην ανεβάσεις και πίεση επειδή random τύποι στο internet δεν συμφωνούν με την κοσμοθεωρία σου.
οχι ρε φιλε,
ποια κοσμοθεωρια;
αφου δεν εχω κοσμοθεωρια... μονο αποριες...
πιεση απο τα γελια και μονο... :smt005:
ειναι μεγαλη η βαρδια και περναμε την ωρα μας στο φορουμ να περασει η ωρα. :smt005: ..

διαβαζω λοιπον στο φορουμ, εν ωρα βαρδιας, ...ενθεοι και αθεοι... ριχνω μπομπα στη μεση...βομβιστης...εχω να ριξω πολλες βομβες...μην χαθεις...να βλεπομαστε εδω τριγυρω...
:8):wave:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Νοέμ 2021, 19:21

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:09
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:00

Ποιά είναι η μορφή που θεωρείς ότι έχω σχηματοποιήσει;
Γιατί θεωρείς ότι θα έμπαινα σε αυτήν τη διαδικασία;
Ποιά διαδικασία; Να διευκρινήσεις αυτό που έγραψες ότι κάνω εγώ;
Εγώ απλώς υποστήριξα ότι είναι άτοπο να ισχυρισθεί κάποιος ότι δεν υπάρχει κάτι όταν δεν ξέρει τι ακριβώς είναι. Το υπαρκτό αφορά πάντα σε κάτι απτό, ορατό, κατανοητό κλπ και σίγουρα όχι στο αφηρημένο.

Δεν αφορούσε στις δικές σου σχηματοποιήσεις, είτε τις έχεις κάνει είτε όχι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17131
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 19:24

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:13
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:37
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 16:16


Καλά ναι, ειδικά στη θρησκειολογία ελάχιστοι υπέρμαχοι θρησκειών παρουσιάζουν δομημένα επιχειρήματα και έχουν τη διάθεση να κάνουν συζήτηση in good faith. Για αυτό γενικά απόφευγω να συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις, απλά μου φάνηκε αστείο να ισχυρίζεσαι ότι θεός έχει σχέση με το π επειδή υπάρχει κάποια ετυμολογική σύνδεση μεταξύ του λόγου(ratio) δύο αριθμών και του "θείου λόγου".
Σοβαρα τωρα,
ειστε εντελως γκαου.
Φορατε αντιθρησκευτικα και αντιελληναδαρικα γυαλια και τα βλεπετε ολα μεσα απο αυτα.
Οποιος σας κουνησει λιγο απο την θεση σας, αυτοματως τον θεωρειτε θρησκο και αντιπαλο.
Ειστε για γελια που νομιζεται οτι δηθεν εσεις ειστε οι λογιοι που ξερουν και οι αλλοι ειναι οι πτωχοι τω μπνευματι.
Αλλα μαλλον εσεις ειστε πλουσιοι στο οινοπνευματι.

Ειδικα εσυ Λοξια, κατηγορεις τους αλλους για αυτο που εσυ ακριβως εισαι και κανεις στο φορουμ, και στο ειπα σε αλλο νημα οταν την ελεγες σε αλλον για επιλεκτικη απαντηση και σου θυμισα οτι κανεις το ιδιο και το δεχτηκες και μπραβο σου. Στο ξαναθυμιζω για να δεις οτι ειμαι αλανι και μαγκας και οχι προβατο και δαγκας και αυτα που λες οτι λεω ενω δεν λεω ειναι ολα πλασμενα και βγαλμενα απ το μυλο σου και οχι απο το δικο μου που λες.
Οσο για οιηση και αλαζονεια, ειναι το χαρακτηριστικο σου. Την ξερεις καλα την τεχνη της συκοφαντιας.

Εσυ ο αλλος, ο ειρων, που κανει τον ζαχο λες και δεν καταλαβαινει.
Δεν πας να παιξεις αλλου με τα κουβαδακια σου.
Ειδες το π και τσιμπησες σαν τον χανο...

Οποιος εχει την μυγα, μυγαζιεται και οποιος εχει την σφιγγα, σφιγγεται...

Εδω στησαμε ξωβεργες και πιασαμε μια μυγα και μια σφιγγα...

Να στε καλα. ευχαριστω....

ΥΓ1. εσεις οι δυο ειστε καργα ενθρησκοι και εξτρακαργα ενθεοι με την "θρησκεια" σας και τον "θεο" σας ο καθενας. Αλλου τα παραμυθια της χαλιμας, οχι σε τα μας.

ΥΓ2. Προσοχη στις ξωβεργες, το εχω ξαναπει...
Δεν ξέρω αν μπορείς να το καταλάβεις, αλλά δεν διατύπωσα καμία θέση.Σου ζήτησα να μας δώσεις ορισμούς και να εξηγήσεις πώς οι ορισμοί είναι ισομορφικοί μεταξύ τους. Το να πιστεύεις ότι μας κουνάς από την θέση μας και ότι είμαστε μεθυσμένοι και όποια άλλη ad hominem παπαριά έγραψες, επειδή σου ζητήσαμε ανάλυση αυτών που γράφεις, τι να σου πω, εδώ δεν είναι το blog σου μαν, δημόσια συζήτηση είναι.
Ελπιζω να σε καλυπτει η προηγουμενη απαντηση.

Οσον αφορα αυτο που εγραψες τωρα, Δεν εχω ορισμους να δωσω. Αλλα ουτε παραορισμους δεχομαι. Θελεις να σου δωσω αναλυση τι ειναι ο λογος του π ρε συ; αυτο ειναι ειρωνεια που κανεις, λες και ειμαστε παιδακια του σχολειου. Μηπως εισαι δασκαλος. η καθηγητης και λειτουργεις κατ αυτον τον τροπο με ολους ενω δεν ειναι ολοι παιδια στο σχολειο; Λεω μηπως, δεν ξερω, αλλα προσπαθω να φορεσω τα παπουτσια σου διανοητικα για να καταλαβω γιατι ρωτας κατι τοσο απλο να σου δωσω ορισμο, οπως ο λογος του π. Ε, μετα απο αυτο, αρχιζει ο χορος και η παρασταση. Δραση-Αντιδραση. Πρεπει να το ξερεις αυτο σαν ορθολογιστης που νομιζω, ισως κανω λαθος, αυτοπροσδιοριζεσαι.
Ουτε μπλογκ εχω, ουτε βιβλια γραφω οπως αλλοι μολογανε εδω στο φορουμ, ουτε σχεση εχω με το γραφειν δημοσιως, παρα μονον εδω στο φορουμ που μ αρεσει να διαβαζω διαφορα οταν εχω βαρδια και ελευθερο χρονο.

Αν θελεις λοιπον σοβαρη συζητηση, να κανεις σοβαρες ερωτησεις.
Οτι παραγγειλεις θα λαβεις.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:21
Εγώ απλώς υποστήριξα ότι είναι άτοπο να ισχυρισθεί κάποιος ότι δεν υπάρχει κάτι όταν δεν ξέρει τι ακριβώς είναι.
Σε αυτό το νήμα ειδικά, δεν έχω διατυπώσει καμία θέση σε σχέση με τον υπάρχει ή δεν υπάρχει. Η θέση μου γενικά είναι ότι δεν έχει κανένα νόημα οντολογική συζήτηση σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα,
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:21
Το υπαρκτό αφορά πάντα σε κάτι απτό, ορατό, κατανοητό κλπ και σίγουρα όχι στο αφηρημένο.

Δεν αφορούσε στις δικές σου σχηματοποιήσεις, είτε τις έχεις κάνει είτε όχι.
Ναι αλλά αυτό είναι ένας δικό σου ορισμός, τον οποίο εγώ προσωπικά αποδέχομαι, αλλά δεν νομίζω ότι οι περισσότεροι θρησκευόμενοι θα συμφωνήσουν με το ότι το αφηρημένο δεν είναι υπαρκτό. Ο stav για παράδειγμα έχει οντολογικό commitment στην ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος μπορείς να σκεφτείς και πάνω σε αυτό μπορεί να ορίσει την ύπαρξη του θεού. Άλλοι ένθεοι που έχω συνομιλήσει πιστεύουν ότι η συζήτηση οποιασδήποτε μετα-οντολογίας στο θέμα δεν έχει σημασία γιατί ο θεός υπερβαίνει τη λογική και σου φανερώνεται αποκαλυπτικά (μπορεί να χρησιμοποιώ λάθος όρους, δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Νοέμ 2021, 19:51

klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:38
Ο stav για παράδειγμα έχει οντολογικό commitment στην ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος μπορείς να σκεφτείς και πάνω σε αυτό μπορεί να ορίσει την ύπαρξη του θεού. Άλλοι ένθεοι που έχω συνομιλήσει πιστεύουν ότι η συζήτηση οποιασδήποτε μετα-οντολογίας στο θέμα δεν έχει σημασία γιατί ο θεός υπερβαίνει τη λογική και σου φανερώνεται αποκαλυπτικά (μπορεί να χρησιμοποιώ λάθος όρους, δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση).
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα που έχω γράψει θα διαπιστώσεις ότι η θέση μου είναι πως ο Θεός υπάρχει ως διανοητικό αντικείμενο κι άρχει ως μετα-διανοητικό ον.
Δηλαδή, ναι μεν, υφίσταται μέσω των λογισμών του ανθρώπου, αλλά δεν είναι αυτό που φανερώνουν οι λογισμοί του ανθρώπου.
Οι λογισμοί του ανθρώπου μπορούν να φτάσουν μέχρι ενός σημείου αντίληψης της υπόστασης, αλλά δεν μπορούν να συλλάβουν το Ον.
Στην ουσία, η νοητική σύλληψη του Θεού δεν μπορεί να ταυτίζεται με το Θεό.

Πολύ σωστά ο Απόστολος Παύλος συλλαμβάνει αυτή την έλλειψη του ανθρώπου λέγοντας ότι "εφόσον ο Θεός είναι η Αλήθεια, κάθε άνθρωπος είναι ψεύτης".
Δεν αναφέρεται στον όρο ψεύτης με ηθική σημασία, αλλά με την απόλυτα ορθολογική. Αν ο Θεός είναι η αλήθεια, ο άνθρωπος λέει αναγκαστικά ψέματα ό,τι άλλο κι αν υποστηρίξει. Αν δεν έλεγε ψέματα κι έλεγε (γνώριζε) την αλήθεια θα ήταν ο Θεός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 28 Νοέμ 2021, 19:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:52

taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:24
Ελπιζω να σε καλυπτει η προηγουμενη απαντηση.

Οσον αφορα αυτο που εγραψες τωρα, Δεν εχω ορισμους να δωσω. Αλλα ουτε παραορισμους δεχομαι. Θελεις να σου δωσω αναλυση τι ειναι ο λογος του π ρε συ; αυτο ειναι ειρωνεια που κανεις, λες και ειμαστε παιδακια του σχολειου. Μηπως εισαι δασκαλος. η καθηγητης και λειτουργεις κατ αυτον τον τροπο με ολους ενω δεν ειναι ολοι παιδια στο σχολειο; Λεω μηπως, δεν ξερω, αλλα προσπαθω να φορεσω τα παπουτσια σου διανοητικα για να καταλαβω γιατι ρωτας κατι τοσο απλο να σου δωσω ορισμο, οπως ο λογος του π.
Αν δεν μπορείς να ορίσεις τις έννοεις για τις οποίες θες να μιλήσεις, δεν έχει νόημα καμία συζήτηση. Ναι εννοείται ότι θέλω να μου αναλύσεις τι είναι ο "λογος του π". Όταν χρησιμοποιείς μια αδόκιμη ορολογία θα πρέπει να δώσεις και διευκρινήσεις. Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία στο να σε ρωτάω τι σημαίνει αυτό που λες ούτε χρειάζεται να είμαι δάσκαλος για σου κάνει τέτοιες ερωτήσεις. Άμα είναι τόσο απλό αυτό που ρωτάω, τότε που είναι ακριβώς το πρόβλημά σου; Θα έπρεπε εύκολα και με σαφή τρόπο να μπορείς να δώσεις μια απάντηση. Τα μου παπούτσια έχουν περπατήσει στο βουνό των μαθηματικών αρκετά ώστε να ξέρουν ότι δεν υπάρχει τίποτα που είναι "τόσο απλό".
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:24
Ε, μετα απο αυτο, αρχιζει ο χορος και η παρασταση. Δραση-Αντιδραση. Πρεπει να το ξερεις αυτο σαν ορθολογιστης που νομιζω, ισως κανω λαθος, αυτοπροσδιοριζεσαι.
Ουτε μπλογκ εχω, ουτε βιβλια γραφω οπως αλλοι μολογανε εδω στο φορουμ, ουτε σχεση εχω με το γραφειν δημοσιως, παρα μονον εδω στο φορουμ που μ αρεσει να διαβαζω διαφορα οταν εχω βαρδια και ελευθερο χρονο.

Αν θελεις λοιπον σοβαρη συζητηση, να κανεις σοβαρες ερωτησεις.
Οτι παραγγειλεις θα λαβεις.
Εννοείς να κάνω ερωτήσεις που είναι εντός του comfort zone σου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3350
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Νοέμ 2021, 19:56

stavmanr έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:51
klg έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:38
Ο stav για παράδειγμα έχει οντολογικό commitment στην ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος μπορείς να σκεφτείς και πάνω σε αυτό μπορεί να ορίσει την ύπαρξη του θεού. Άλλοι ένθεοι που έχω συνομιλήσει πιστεύουν ότι η συζήτηση οποιασδήποτε μετα-οντολογίας στο θέμα δεν έχει σημασία γιατί ο θεός υπερβαίνει τη λογική και σου φανερώνεται αποκαλυπτικά (μπορεί να χρησιμοποιώ λάθος όρους, δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση).
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα που έχω γράψει θα διαπιστώσεις ότι η θέση μου είναι πως ο Θεός υπάρχει ως διανοητικό αντικείμενο κι άρχει ως μετα-διανοητικό ον.
Δηλαδή, ναι μεν, υφίσταται μέσω των λογισμών του ανθρώπου, αλλά δεν είναι αυτό που φανερώνουν οι λογισμοί του ανθρώπου.
Οι λογισμοί του ανθρώπου μπορούν να φτάσουν μέχρι ενός σημείου αντίληψης της υπόστασης, αλλά δεν μπορούν να συλλάβουν το Ον.
Στην ουσία, η νοητική σύλληψη του Θεού δεν μπορεί να ταυτίζεται με το Θεό.
Ναι νομίζω ότι έχω καταλάβει τη θέση σου. Εγώ με εσένα πχ θα συζητούσα μόνο κατα πόσον είναι ορθό το να θεωρείς ότι ο θεός υπάρχει ως διανοητικό αντικείμενο δεν θα καθόμουν ποτέ να επιχειρηματολογίσω για μετα-διανοητικές οντολογίες γιατί δεν θεωρώ ότι υπάρχει καν νόημα σε μια τέτοια συζήτηση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 20:05

Ρε συ taxalata xalasa, τι ορυμαγδός ανοησιών είναι αυτός σε τρία ποστς;
Εντάξει, δεν θα το χαρακτήριζα "ψυχωτικό" επεισόδιο, αλλά κάτι σαν νευρωτικό** κοκομπλόκο... :smt005:

** Με την έννοια των νεύρων, της τσαντίλας... :g030:

Από που να αρχίσω δηλαδή...

Δεν έχεις συνηθίσει στην αποδόμηση κάποιον ηλιθιοτήτων που γράφεις, ε; Και σε βγάζει από τα ρούχα σου, ε;
Τι να κάνουμε; Όταν γράφεις τέτοιες επικές ασυναρτησίες...
taxalata xalasa έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:17
εσυ δεχεσαι διάφορους ορισμούς του "λόγου"
εγω δεχομαι εναν ορισμο του λογου.
οτι ειναι λογικο.
1+1=2
το καταλαβες τωρα;
με θρακα δουλευει το μυαλο;
...και στις κουρελιάζει ο άλλος...
klg έγραψε:...Επίσης προφανώς και η λογική δεν είναι "ό,τι είναι λογικό", δεν παρέχουμε ορισμούς με ταυτολογίες.
Το 1+1=2 δεν είναι "λογικό", είναι αξίωμα.
...προφανώς δεν το αντέχεις.
Κουράγιο όμως... :c020:
Υπάρχει θέση και για εσένα...

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 20:08

Αλλά βγάζεις και κακία ψευδόμενος...
taxalata xalasa έγραψε:Ειδικα εσυ Λοξια, κατηγορεις τους αλλους για αυτο που εσυ ακριβως εισαι και κανεις στο φορουμ, και στο ειπα σε αλλο νημα οταν την ελεγες σε αλλον για επιλεκτικη απαντηση και σου θυμισα οτι κανεις το ιδιο και το δεχτηκες και μπραβο σου.
..διότι το δέχτηκα επειδή το έχω όντως κάνει, αλλά δήλωσα πως το έχω κάνει μια στο τόσο και επειδή το έχω αντιληφθεί, το ελέγχω ώστε να μην το κάνω. Με αυτό σου το ποστ, υπονοείς ότι δέχτηκα πως το κάνω συστηματικά. Παραπληροφορείς ψευδόμενος.

Επίσης, είναι η τρίτη φορά που γράφεις πως σε συκοφαντώ...άλλο τεράστιο ψέμα.
Η αποδόμηση κάποιων ηλιθιοτήτων που γράφεις, δεν λέγεται συκοφαντία. Ξέρεις πως λέγεται. Συνεπώς, παραπληροφορείς ψευδόμενος.

Και επίσης, ισχυριζόμενος αυτό...
taxalata xalasa έγραψε: ο Λοξος λεει οτι η αρχη ειναι η εκκινηση, τοτε και ο αρχηγος αγει την εκκινηση;
...είσαι συστηματικός ψεύτης ή παριστάνεις τον βλάκα για να γλυτώσεις το ρεζιλίκι;
ΠΟΥ ρε ψεύτη έγραψα εγώ τέτοιο πράγμα; Αυτό που σου κοπανάω στα μούτρα είναι το ότι οι δύο λέξεις, "εν αρχή" πάνε μαζί, διότι είναι επίρρημα και σημαίνει στην αρχή. ΠΟΥ έγραψα εγώ πως η αρχή είναι η εκκίνηση;
Εσύ είσαι ο άσχετος που πετάει την πρόθεση "εν" και βλέπει μόνο το "αρχή" και το μεταφράζει "ο αρχηγός". Επική κοτσάνα!
Και νομίζεις πως με διαστρέβλωση των γραπτών του άλλου, θα βγεις λάδι...

Αλλά και αυτό...
taxalata xalasa έγραψε: θεωρειτε φυσιολογικο το φιλετο χοιρινου να το λετε ψαρο-νεφρι που δεν ειναι ουτε ψαρι ουτε νεφρο, και περιμενετε να σας παρουν στα σοβαρα οταν μιλαμε για λεξεις και νοηματα;
...δείχνει το μέγεθος της ασχετοσύνης σου. Δεν έχεις κάνει ποτέ σου τον κόπο να δεις για ποιον λόγο έχει ονομαστεί το τμήμα αυτό του χοιρινού κρέατος, ψαρονέφρι.
Απλά, πετάς την βλακεία σου και όποιον πάρει ο Χάρος...

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπάρχει Θεός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 28 Νοέμ 2021, 20:11

Λοιπόν φίλτατε, "τα-είχες-αλλά τα-χάλασες"...βρήκες πολύ ταιριαστό νικ, πρέπει να ομολογήσω.
Αν, λέμε ΑΝ, κάποτε τα είχες με την λογική, τα έχεις χαλάσει εδώ και πολύ καιρό...
Την κούρασες και σε παράτησε...

Άντε κατακαημένε, συνέχισε την ακατάσχετη μπαρουφολογία. Ευήκοα ώτα, πάντα θα υπάρχουν.
Εδώ "ακούν" τους πολιτικούς, εσένα δεν θα ακούσουν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών