Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39797
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Νοέμ 2021, 18:59

BillSeism έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:57
Βασικά βαριές νοσήσεις θα υπάρξουν στατιστικά όπως και αν το πάρεις. Για καταλάβουμε τι διαβάζουμε, η ασθένεια μπορεί να είναι πιο ήπια καθεαυτή, π.χ. η Δ ήταν λίγο πιο ήπια της προηγούμενης αλλά πολύ περισσότερο μεταδοτική, αυτή θα είναι λίγο ακόμα πιο ήπια αλλά ακόμα περισσότερο μεταδοτική. Έτσι λειτουργεί η φύση ο ιός για να επιβιώσει δεν θέλει να σκοτώσει. Πρακτικά επειδή θα είναι ακόμα πιο μεταδοτική η 'Ο' θα προσβάλει ακόμα μεγαλύτερη γκάμα ανθρώπων με περισσότερα ακόμα κρούσματα και άρα πολλές πιθανότητες σε απόλυτο αριθμό να είναι πολλοί στις ΜΕΘ. Ειδικά οι άνω των 60 και ειδικά ανεμβολίαστοι.
Στατιστικά όσο προχωράμε όλο και μεγαλύτερο μέρος από τα κρούσματα θα το περνάει πιο ήπια και πιο ήπια, η επόμενη μετάλλαξη πιο μεταδοτική και πιο ήπια, κ.ο.κ.... θα πεθάνουν βέβαια σε απόλυτο χιλιάδες ακόμα...μέχρι στο τέλος θα πεθαίνουν ελάχιστοι..και ιός θα υπάρχει σαν κοινό κρυολόγημα..και δεν θα ασχολείται κανείς.
Αυτό λέει η λογική.


Για δες που θα συμφωνησω.

Παρε τωρα και μια δυσκολη ερωτηση. Αν ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ σε τεραστιο στατιστικο δειγμα πως προκαλει διημερη μονο ηπια νοσηση χωρις καν αναπνευστικα θεματα, δεν θα εμπαινες στον πειρασμο να κολλησεις (την Ομικρον) και ετσι να ξεμπερδευεις συνολικα με τον Covid;

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Νοέμ 2021, 19:05

Καdy έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 17:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 17:11
Καdy έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 17:07

εμβολιασμενη ηταν :bored:
Διάβαζε πρώτα πριν αρχίσεις να παίζεις με τα μπαλάκια σου, κοράκι.


Η εκλιπούσα ήταν φιλόλογος στο 14ο Γυμνάσιο Λάρισας και αντιμετώπιζε θέματα υγείας που την είχαν οδηγήσει στο να καθυστερήσει τον εμβολιασμό της. Δυστυχώς, όταν κατόρθωσε να το κάνει, στις αρχές Νοεμβρίου, δύο μέρες μετά διαγνώστηκε θετική στον κορονοϊό , αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τη νόσο.
:c020:
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει ακόμα δίποδο, είναι ότι η γυναίκα ουσιαστικώς ήταν ανεμβολίαστη και είχε θέματα υγείας.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι αυτό αλλά το ότι τολμάς να χαζολογάς για ανθρώπους που ήταν γνωστοί κάποιων.

Σιχαμένο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16633
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Νοέμ 2021, 19:06

Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:59
BillSeism έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:57
Βασικά βαριές νοσήσεις θα υπάρξουν στατιστικά όπως και αν το πάρεις. Για καταλάβουμε τι διαβάζουμε, η ασθένεια μπορεί να είναι πιο ήπια καθεαυτή, π.χ. η Δ ήταν λίγο πιο ήπια της προηγούμενης αλλά πολύ περισσότερο μεταδοτική, αυτή θα είναι λίγο ακόμα πιο ήπια αλλά ακόμα περισσότερο μεταδοτική. Έτσι λειτουργεί η φύση ο ιός για να επιβιώσει δεν θέλει να σκοτώσει. Πρακτικά επειδή θα είναι ακόμα πιο μεταδοτική η 'Ο' θα προσβάλει ακόμα μεγαλύτερη γκάμα ανθρώπων με περισσότερα ακόμα κρούσματα και άρα πολλές πιθανότητες σε απόλυτο αριθμό να είναι πολλοί στις ΜΕΘ. Ειδικά οι άνω των 60 και ειδικά ανεμβολίαστοι.
Στατιστικά όσο προχωράμε όλο και μεγαλύτερο μέρος από τα κρούσματα θα το περνάει πιο ήπια και πιο ήπια, η επόμενη μετάλλαξη πιο μεταδοτική και πιο ήπια, κ.ο.κ.... θα πεθάνουν βέβαια σε απόλυτο χιλιάδες ακόμα...μέχρι στο τέλος θα πεθαίνουν ελάχιστοι..και ιός θα υπάρχει σαν κοινό κρυολόγημα..και δεν θα ασχολείται κανείς.
Αυτό λέει η λογική.


Για δες που θα συμφωνησω.

Παρε τωρα και μια δυσκολη ερωτηση. Αν ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ σε τεραστιο στατιστικο δειγμα πως προκαλει διημερη μονο ηπια νοσηση χωρις καν αναπνευστικα θεματα, δεν θα εμπαινες στον πειρασμο να κολλησεις (την Ομικρον) και ετσι να ξεμπερδευεις συνολικα με τον Covid;

.
εγω ψηθηκα ηδη...
αν και εχω βγαλει εισητηριο για εμβολιασμο στην κινα με κινεζικο εμβολιο.
θελω να πληρωσω τσι κινεζους και οχι τον κτηνιατρ και τσι γερμανοι. Ο πληρωνων διαταζει.
Να παω να το κανω ; τι λες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39797
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Νοέμ 2021, 19:09

Ποτε δεν δινω ιατρικες συμβουλες, θα ηταν κωμικο, απλα εκφραζω το σκεπτικισμο μου για καποια πραγματα.

Αναρωτιεμαι ωστοσο αν το κινεζικο αναγνωριζεται στην Ελλαδα προκειμενου να αποφυγεις τα rapid η θεωρουν εγκυρα μονο τα 4 δυτικα.

.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 28 Νοέμ 2021, 19:30

Israel’s chief of public health services, Dr. Sharon Alroy-Preis, warned Sunday that the potential for infection with the COVID variant omicron is “very high,” but stressed that in cases where vaccinated people were infected they became only slightly ill

Το ίδιο που είπαν στη νότια Αφρική

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2021, 19:47

Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:30
Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:15
Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:10
Απο τους δικους μου φιλους παντως (και ξερω τη μιση Αθηνα) δεν εχει πεθανει κανενας, ωστοσο ενας φιλος αρρωστησε σοβαρα, εδωσε μαχη για ενα μηνα και βγηκε με τα μισα κιλα απο την εντατικη.

.
Σοβαρέψου ρε λίγο,έλεος...


Φιλε οπως εσυ εχεις δικαιωμα να τα περιγραφεις τραγικα ετσι κι εγω εχω το δικαιωμα να λεω τι συμβαινει στο δικο μου περιγυρο. Προφανως και προκειται για μια σοβαροτατη ασθενεια αλλα μην μου λες να παω να εμβολιαστω οταν η θνησιμοτητα αν την κολλησω στην ηλικια μου 1 στις 100. Ιδια πιθανοτητα εχω να πεθανω απο αυτοκινητιστικο δυστυχημα.

.
Α μάλιστα ,σου εύχομαι να μην το ζήσεις στην οικογένεια σου , όπως εγώ το έζησα και να συνεχίσεις ανέμελος σαν τον Κούλη.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39797
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Νοέμ 2021, 19:51

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:47


Α μάλιστα ,σου εύχομαι να μην το ζήσεις στην οικογένεια σου , όπως εγώ το έζησα και να συνεχίσεις ανέμελος σαν τον Κούλη.


Εσεις ταλαιπωρηθηκατε αλλα ΤΩΡΑ εισαστε ασφαλεις οποτε προς τι με μεμφεσαι;

Επειδη δεν κανω το εμβολιο;

Ετσι εκρινα οπως ετσι ειχες κρινει κι εσυ πριν λιγο καιρο και εβριζες οσους σε πιεζαν για το αντιθετο.

Ασε λοιπον τις πατρικες νουθεσιες οταν εσυ καποτε δεν σηκωνες μυγα στο σπαθι σου.

.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15099
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 28 Νοέμ 2021, 19:58

GoBack έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:32
Beria έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:25
Οργισμένος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:05
Εκσασε μόλις το νέο από wto. 7 φορές πιο μεταδοτικό και 3-5 φορες πιο θανατηφορο το όμικρον. Ευχαριστούμε σύμπαν για το δώρο αυτό.
Πηγή;
https://www.worldtoilet.org/
το σκατο στην καλτσα ψεκες...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2021, 20:01

Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:51
Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:47


Α μάλιστα ,σου εύχομαι να μην το ζήσεις στην οικογένεια σου , όπως εγώ το έζησα και να συνεχίσεις ανέμελος σαν τον Κούλη.


Εσεις ταλαιπωρηθηκατε αλλα ΤΩΡΑ εισαστε ασφαλεις οποτε προς τι με μεμφεσαι;

Επειδη δεν κανω το εμβολιο;

Ετσι εκρινα οπως ετσι ειχες κρινει κι εσυ πριν λιγο καιρο και εβριζες οσους σε πιεζαν για το αντιθετο.

Ασε λοιπον τις πατρικες νουθεσιες οταν εσυ καποτε δεν σηκωνες μυγα στο σπαθι σου.

.
Ρε μπούρδα Αρίστο , άντε στο προνιούς να γουστάρετε και να κολλήσετε μαζί . Δε σας λυπάμαι ,δε λυπάμαι πλέον κανέναν.

Είστε άξιοι της τύχης σας.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39797
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Νοέμ 2021, 20:02

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:01


Ρε μπούρδα Αρίστο , άντε στο προνιούς να γουστάρετε και να κολλήσετε μαζί . Δε σας λυπάμαι ,δε λυπάμαι πλέον κανέναν.

Είστε άξιοι της τύχης σας.


Εσεις δηλαδη τα κανατε οικογενειακα τα εμβολια παροτι ηδη ειχατε ανοσια;

.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2021, 20:05

Οργισμένος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:58
GoBack έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:32
Beria έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 18:25


Πηγή;
https://www.worldtoilet.org/
το σκατο στην καλτσα ψεκες...
Όργι ,γω έχω νοσήσει 2 φορές , τα αντισώματα μου γαμούν και δέρνουν . Εσείς οι μπολιασμένοι θα πάρετε τον ΠΟΥΛΟ.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Νοέμ 2021, 20:06

Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:01
Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:51
Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:47


Α μάλιστα ,σου εύχομαι να μην το ζήσεις στην οικογένεια σου , όπως εγώ το έζησα και να συνεχίσεις ανέμελος σαν τον Κούλη.


Εσεις ταλαιπωρηθηκατε αλλα ΤΩΡΑ εισαστε ασφαλεις οποτε προς τι με μεμφεσαι;

Επειδη δεν κανω το εμβολιο;

Ετσι εκρινα οπως ετσι ειχες κρινει κι εσυ πριν λιγο καιρο και εβριζες οσους σε πιεζαν για το αντιθετο.

Ασε λοιπον τις πατρικες νουθεσιες οταν εσυ καποτε δεν σηκωνες μυγα στο σπαθι σου.

.
Ρε μπούρδα Αρίστο , άντε στο προνιούς να γουστάρετε και να κολλήσετε μαζί . Δε σας λυπάμαι ,δε λυπάμαι πλέον κανέναν.

Είστε άξιοι της τύχης σας.
Κάνε το εμβόλιο με την πρώτη ευκαιρία κι άσε τα υπόλοιπα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2021, 20:09

Gherschaagk έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:06
Στύγιος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 20:01
Αρίστος έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 19:51




Εσεις ταλαιπωρηθηκατε αλλα ΤΩΡΑ εισαστε ασφαλεις οποτε προς τι με μεμφεσαι;

Επειδη δεν κανω το εμβολιο;

Ετσι εκρινα οπως ετσι ειχες κρινει κι εσυ πριν λιγο καιρο και εβριζες οσους σε πιεζαν για το αντιθετο.

Ασε λοιπον τις πατρικες νουθεσιες οταν εσυ καποτε δεν σηκωνες μυγα στο σπαθι σου.

.
Ρε μπούρδα Αρίστο , άντε στο προνιούς να γουστάρετε και να κολλήσετε μαζί . Δε σας λυπάμαι ,δε λυπάμαι πλέον κανέναν.

Είστε άξιοι της τύχης σας.
Κάνε το εμβόλιο με την πρώτη ευκαιρία κι άσε τα υπόλοιπα.
Το ποιο;

Ρε σεις , γω έχω φυσική ανοσία ίσως και για χρόνο ή 2 χρόνια για τον υπάρχοντα ιό.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39797
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Νοέμ 2021, 20:19

Καταλαβα καλα; Δηλαδη δεν εκανες το εμβολιο αλλα νουθετεις εμενα να το κανω; :003:

.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η αφρικανική μετάλλαξη με τις μαύρες, μακρουλές ακίδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Νοέμ 2021, 20:22

Εγώ κανέναν δεν νουθετώ να κάνει το εμβόλιο ή όχι . Σέβομαι την ατομική ελευθερία του καθενός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών