Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 00:19

Η κοινωνικοοικονομική κλίμακα στην οποία ανήκουν; Σε πρώτο βαθμό. Υπάρχουν όμως κι άλλα.

Εγώ θυμάμαι άλλα πράγματα από τους ίδιους τους Βρετανούς για το τι κάνουν στην χώρα τους. Ας πούμε:


Εικόνα

Εικόνα


Αυτά δεν είναι σκουπίδια που άφησαν Έλληνες, είναι σκουπίδια που άφησαν Βρετανοί. Υπάρχουν νόμοι για το πέταγμα σκουπιδιών στον δρόμο; Εφαρμόζονται; Συνεχίζουν να συμπεριφέρονται σαν κάφροι οι Βρετανοί;

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι «ναι». Η τιμωρία δεν είναι αυτή που αλλάζει την συμπεριφορά σου. Θυμάμαι τι μου είπε η γυναίκα του φίλου μου, που ζούνε στο Λονδίνο. Είχε φάει κάποτε πρόστιμο για πέταγμα γόπας στον δρόμο. Μου είπε ότι από τότε προσέχει. Όχι να μην πετάει γόπες στον δρόμο, αλλά να κοιτάζει καλά αν υπάρχει κοντά αστυνομικός πριν την πετάξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 02 Δεκ 2021, 00:34

Διαφωνω. Διαλεξες δυο αποσπασματικες φωτογραφιες. Οι πολεις και τα χωρια ειναι πολυ πιο καθαρα απο τα αντιστοιχα ελληνικα, ασχετως "κοινωνιοοικονομικης κλιμακας" . Ουτε βρωμερα και αθλια γκραφιτι βλεπεις σε καθε γωνια ή κουραδες σκυλου. Γενικα φερονται με σεβασμο προς την δημοσια περιουσια (και συγκεκριμενα στα πανεπιστημια). Για λογους που πιστευω οτι ειναι: αυστηροι νομοι που εφαρμοζονται (+ καμερες) και συνειδητοποιηση απο τα σχολεια. Τα ιδια και Ιαπωνια. Για την περιπτωση με τις γοπες που αναφερεις δε ξερω πως να την εκλαβω, δε καταλαβα τι σημαινει αυτο... Ο καθε ενας μαθαινει απο τα λαθη του, εαν η γυναικα του φιλου προτιμα να συνεχισει να ζει σα ζωον εχει καλως...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Δεκ 2021, 00:40

hellegennes έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:19
Η κοινωνικοοικονομική κλίμακα στην οποία ανήκουν; Σε πρώτο βαθμό. Υπάρχουν όμως κι άλλα.

Εγώ θυμάμαι άλλα πράγματα από τους ίδιους τους Βρετανούς για το τι κάνουν στην χώρα τους. Ας πούμε:


Εικόνα

Εικόνα


Αυτά δεν είναι σκουπίδια που άφησαν Έλληνες, είναι σκουπίδια που άφησαν Βρετανοί. Υπάρχουν νόμοι για το πέταγμα σκουπιδιών στον δρόμο; Εφαρμόζονται; Συνεχίζουν να συμπεριφέρονται σαν κάφροι οι Βρετανοί;

Η απάντηση σε όλα αυτά είναι «ναι». Η τιμωρία δεν είναι αυτή που αλλάζει την συμπεριφορά σου. Θυμάμαι τι μου είπε η γυναίκα του φίλου μου, που ζούνε στο Λονδίνο. Είχε φάει κάποτε πρόστιμο για πέταγμα γόπας στον δρόμο. Μου είπε ότι από τότε προσέχει. Όχι να μην πετάει γόπες στον δρόμο, αλλά να κοιτάζει καλά αν υπάρχει κοντά αστυνομικός πριν την πετάξει.
το πρόστιμο για γόπες η σκουπίδια εκτός κάδου πόσο είναι; 100 λίρες; 200 ; Δεν είναι σοβαρή τιμωρία. Αν φας όμως κλωτσίδι από το πανεπιστήμιο για βανδαλισμό το κόστος είναι τεράστιο. Και στην καριέρα σου, και οικονομικό με χαμένα λεφτά. Η πιθανότητα σοβαρής τιμωρίας είναι αποτρεπτικό.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 00:41

Πάντως κ μένα η εμπειρία μου -παρ όλο που διαφωνώ με τον Χελλη πάνω στην τιμωρία η οποία πιστεύω ότι μπορεί να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα σε έναν σημαντικό βαθμό μέχρι να γίνει κουλτούρα, να αναλάβει η παιδεία κτλ- από την Αγγλία δεν είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη καθαρή χώρα, τουλάχιστον στις πολεις. Αρκετά βρώμικη θα την έλεγα κ τη σκηνή από τα McDonald's δε θα την έλεγα κ εντελώς αποσπασματικη, ούτε θα ξεχάσω το πόσα ξερατα έχω πετύχει στους δρόμους από τους μεθυσμενους. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που ζούσα εγώ εκεί όμως.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 02 Δεκ 2021, 00:44

Θα πηγαινετε τσιγαρα στον κτηνιατρο σε λιγο καιρο που θα μπει μεσα?

"1227 deaths by February reported.
These are pfizer and FDA documents"

https://phmpt.org/wp-content/uploads/20 ... rience.pdf

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 00:51

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:41
παρ όλο που διαφωνώ με τον Χελλη πάνω στην τιμωρία η οποία πιστεύω ότι μπορεί να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα σε έναν σημαντικό βαθμό μέχρι να γίνει κουλτούρα, να αναλάβει η παιδεία κτλ
Εξαρτάται την τιμωρία, το πρόβλημα και τι εννοείς σημαντικό βαθμό. Το ζήτημα είναι πως αν δεν αντιμετωπιστεί κάτι δομικά, η τιμωρία δεν κάνει απολύτως τίποτα για το άτομο. Ίσως με αρκετή επιτήρηση να περιορίσει λίγο τον βαθμό του προβλήματος, αλλά έτσι αντικαθιστάς ένα πρόβλημα με ένα άλλο, γιατί δαπανάς πόρους χωρίς τελικό αντίκρισμα. Αντί να δαπανάς τους ίδιους πόρους για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στην ρίζα του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7570
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 02 Δεκ 2021, 00:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:41
Πάντως κ μένα η εμπειρία μου -παρ όλο που διαφωνώ με τον Χελλη πάνω στην τιμωρία η οποία πιστεύω ότι μπορεί να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα σε έναν σημαντικό βαθμό μέχρι να γίνει κουλτούρα, να αναλάβει η παιδεία κτλ- από την Αγγλία δεν είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη καθαρή χώρα, τουλάχιστον στις πολεις. Αρκετά βρώμικη θα την έλεγα κ τη σκηνή από τα McDonald's δε θα την έλεγα κ εντελώς αποσπασματικη, ούτε θα ξεχάσω το πόσα ξερατα έχω πετύχει στους δρόμους από τους μεθυσμενους. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που ζούσα εγώ εκεί όμως.
τιμωρια με τιμωρία διαφέρει. για βρωμιά και σκουπίδια δεν θα καταστραφεί η ζωή σου.

Πάρε το αυτοκίνητο σουρωμένος στην Αγγλία, και κάνε ατύχημα. Εκει δε γλυτώνεις, για αυτό κανείς δεν οδηγεί σουρωμένος. Σε αντίθεση με την Ελλάδα που οδηγείς φτιαγμένος, σκοτώνεις άνθρωπο, τον εγκατελείπεις σε πιάνουν μετά από δυο μέρες, και σε αφήνουν ελεύθερο με περιοριστικούς όρους.

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 02 Δεκ 2021, 00:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:41
Πάντως κ μένα η εμπειρία μου -παρ όλο που διαφωνώ με τον Χελλη πάνω στην τιμωρία η οποία πιστεύω ότι μπορεί να αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα σε έναν σημαντικό βαθμό μέχρι να γίνει κουλτούρα, να αναλάβει η παιδεία κτλ- από την Αγγλία δεν είναι ότι είναι μια ιδιαίτερη καθαρή χώρα, τουλάχιστον στις πολεις. Αρκετά βρώμικη θα την έλεγα κ τη σκηνή από τα McDonald's δε θα την έλεγα κ εντελώς αποσπασματικη, ούτε θα ξεχάσω το πόσα ξερατα έχω πετύχει στους δρόμους από τους μεθυσμενους. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που ζούσα εγώ εκεί όμως.
Οι πολεις, σε σχέση με το κεντρο της Σιγκαπουρης (χα, και εκει βαρυς ο πελεκυς της τιμωριας) ισως. Σιγουρα πολυ καλυτερη κατάσταση απο Ελλαδα και ανατολικο μπλοκ. Αγγλια δεν ειναι μονο τα μακντολαντς που φαγατε στο Πικαντιλι Σερκους, εχει παρα πολλα μερη πολυ περιποιημενα με κοσμο που τα σεβεται.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Δεκ 2021, 00:59

Μητροπολίτης Αιτωλίας: Κρίσιμη η κατάσταση του – Αρνείται να διασωληνωθεί
https://www.enikos.gr/society/mitropoli ... i/1717224/
Παντως ο κόσμος της εκκλησιας μετά από ολα αυτα θελω να πιστευω πως θα βγει καθαρότερος. Σιγουρα θα γινει ενα καλο κοσκινισμα των φανατικων φονταμενταλιστων ισλαμοχριστιανων.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 01:07

Navis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:34
Διαφωνω. Διαλεξες δυο αποσπασματικες φωτογραφιες.
Καθόλου αποσπασματικές. Είναι οι πρώτες δυο φωτογραφίες που τράβηξα την πρώτη εβδομάδα μου στο Γκίλφορντ. Τις τράβηξα γιατί μού έκανε τρομερή εντύπωση. Μετά το συνήθισα.

Επίσης δεν έχω δει ποτέ άλλοτε στην ζωή μου φαστφουντάδικο με πόρτα. Στην αρχική αναρωτήθηκα, αλλά σύντομα κατάλαβα.
Navis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:34
Οι πολεις και τα χωρια ειναι πολυ πιο καθαρα απο τα αντιστοιχα ελληνικα, ασχετως "κοινωνιοοικονομικης κλιμακας" .
Οι πόλεις τους είναι πιο καθαρές, τα χωριά ούτε κατά διάνοια. Μια χαρά καθαρά είναι τα ελληνικά χωριά. Ο λόγος που είναι πιο καθαρές οι πόλεις στην Αγγλία είναι τα υψηλότερα δημοτικά τέλη που μεταφράζονται σε καλύτερες και ταχύτερες υπηρεσίες καθαριότητας. Τα βράδια οι αγγλικές πόλεις είναι σκουπιδότοποι.
mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:40
το πρόστιμο για γόπες η σκουπίδια εκτός κάδου πόσο είναι; 100 λίρες; 200 ; Δεν είναι σοβαρή τιμωρία. Αν φας όμως κλωτσίδι από το πανεπιστήμιο για βανδαλισμό το κόστος είναι τεράστιο. Και στην καριέρα σου, και οικονομικό με χαμένα λεφτά. Η πιθανότητα σοβαρής τιμωρίας είναι αποτρεπτικό.
Ο προαναφερόμενος φίλος μου, κατέβασε πινακίδα (τροχαίας) μέσα από το πανεπιστήμιο για να την βάλει στο δωμάτιό του. Το σημείο εκείνο είχε κάμερα, το θυμάμαι πολύ καλά. Το πανεπιστήμιο δεν τον κάλεσε ποτέ, απλά αντικατέστησαν την πινακίδα. Χρόνια αργότερα, κατέγραψε το περιστατικό ως βλακεία που έκανε στα νιάτα του στην αίτηση για απόκτηση ιθαγένειας. Φυσικά πήρε την ιθαγένεια και φυσικά δεν είχε καμμιά συνέπεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 01:24

mao mao έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:55
Πάρε το αυτοκίνητο σουρωμένος στην Αγγλία, και κάνε ατύχημα. Εκει δε γλυτώνεις, για αυτό κανείς δεν οδηγεί σουρωμένος.
Sure:

An estimated 7,800 people were killed or injured when at least one driver was over the drink-drive limit. This represents a fall of 10% from 8,680 in 2018 and is the lowest figure recorded.

https://www.gov.uk/government/statistic ... evels-2019
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 24138
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 02 Δεκ 2021, 01:30

adon99 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:44
Θα πηγαινετε τσιγαρα στον κτηνιατρο σε λιγο καιρο που θα μπει μεσα?

"1227 deaths by February reported.
These are pfizer and FDA documents"

https://phmpt.org/wp-content/uploads/20 ... rience.pdf
σε αυτο δεν αναφερεσαι ...?




Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nostromos την 02 Δεκ 2021, 01:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 02 Δεκ 2021, 01:31

I call bullshit, και για τα βρωμικα χωρια και για τους σκουπιδοτοπους τα βραδια. Στην πολη μου στην Ελλαδα (κεντρικη μακεδονια) η κατασταση ειναι *συνεχως* αυτη ενος σκουπιδοτοπου: αντιαισθητικα γκραφιτι παοκ παντου, σκατα σκυλων, χωματερες σε ακαλυπτους που φαινονται απο τις διπλα πολυκατοικιες. Τα δε χωρια ειναι καπως καλυτερα γιατι πλεον δε μενει και κανενας εκει. Αλλα και παλι εχει μερη που εχουν μετατραπει σε χαβουζες - απο τους παστρικους δημοτες και σε συνεργασια με το κρατος που κανει τα στραβα ματια. Η μια τετοια χαβουζα μαλιστα σε παραδρομο της εθνικης.
Αν ειχε σοβαρο ελεγχο και προστιμο θα ηταν μαλλον αλλιως.

Και γενικα αυτη την πιπα για τους παστρικους ελληνες που πηγαν εξωτερικο και τους πεσαν τα μουτρα απο τη βρωμια... τα εχουμε ξανακουσει... δεν με πειθουν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 01:36

Φωτογραφίες είναι, όχι λόγια. Και φυσικά δεν είναι μόνο το Γκίλφορντ έτσι, που είναι μια επαρχιακή πόλη. Το ίδιο το Λονδίνο είναι απίστευτα βρόμικο. Έχω περάσει αμέτρητα βράδια στο Λονδίνο για να δω το σκουπιδαριό σε όλο του το μεγαλείο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4644
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 02 Δεκ 2021, 01:43

nostromos έγραψε:
02 Δεκ 2021, 01:30
adon99 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 00:44
Θα πηγαινετε τσιγαρα στον κτηνιατρο σε λιγο καιρο που θα μπει μεσα?

"1227 deaths by February reported.
These are pfizer and FDA documents"

https://phmpt.org/wp-content/uploads/20 ... rience.pdf
σε αυτο δεν αναφερεσαι ...?






Περιμενει τον κτηνιατρο



Εικόνα

:smt038:smt038

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών