Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές

Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος;

1. Ναι, είναι το σπουδαιότερο έθνος στην Παγκόσμια Ιστορία.
54
34%
2. Ναι, είναι ένα από τα σπουδαιότερα έθνη στην Παγκόσμια Ιστορία.
65
40%
3. Οχι, είναι ένα μικρομεσαίο έθνος στην Παγκόσμια Ιστορία (με καλό μάρκετινγκ).
32
20%
4. Άλλο.
10
6%
 
Σύνολο ψήφων: 161

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Σεπ 2018, 03:28

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:21
To Πανθεον εχει καταστραφει ολοσχερώς 4 φορες τη μια μαλιστα απο κεραυνο. Ποσες καταστραφηκε η Αγια Σοφια ολοσχερώς? Και δεν κατερρευσε πολλες φορές 1 φορα απο κατασκευαστικο λαθος και 2 φορές υπο την πιεση σφοδρου σεισμου. Το Πανθεον δεν εχει περάσει σεισμο 8 ριχτερ με επικεντρο σχεδον διπλα του. Η Αγια Σοφια δεν εχει καταρρευσει απο το 535 και ο τρουλος απο το 562 χωρις την συνδρομη εξωτερικου παραγοντα.
Πώς γίνεται να έχει καταστραφεί ολοσχερώς και να σώζονται μέχρι και οι αρχαίες επιγραφές, που είναι το πρώτο που θα έπρεπε να λιώσει, δεν το καταλαβαίνω. Επίσης όλα αυτά είναι news for me. Καταστράφηκε 4 φορές το Πάνθεον; Πότε;

Ας παίξω και το μηχανικό μου χαρτί: δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Μηχανικά ο τρούλος του Πάνθεου είναι 10 σκάλες ανώτερος από της Αγίας Σοφίας. Δεν είναι καν εξακριβωμένο πώς στον πούτσο κατάφεραν και το έφτιαξαν και αντέχει ακόμα. Οι μηχανικές του ιδιότητες είναι απίστευτες. Σε αντίθεση με τον σαφρακιασμένο τρούλο της Αγίας Σοφίας, που δεν έχει πλέον τίποτε αξιοσημείωτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 07 Σεπ 2018, 03:43

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:22
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:17
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:09


Δεν στεκομαι εγω στην εξαιρεση. Οι αρχαιοι συγγραφεις στεκονται. Και βασικα ουτε καν εκπληξη τους κανει "Α Μακεδονες στους Ολυμπιακους! Τι θελουν αυτοι εκει?" οχι δεν βλεπεις κατι τετοιο στα κειμενα τους. Το θεωρουν φυσικο να αγωνιζονται και αυτοι σε πανελληνιους αγωνες και να νικουν.
αρχαίοι συγγραφεις αλλά μη συγχρονοι των μακεδόνων ολυμπιονικών
τα μάτια των συγγραφεων στα μέσα της ύστερης αρχαιότητας είναι διαφορετικά
Οι οποιοι δεν τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειχαν πηγές συγχρονους των γεγονοτων. Αν κατι προξενουσε θαυμασμο η δεν θα πρεπε να ειναι ετσι θα ειχε καταγραφει.
μα έχουμε καταγεγραμμένη την περίπτωση του αλέξανδρου α', δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 04:02

Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:43
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:22
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:17

αρχαίοι συγγραφεις αλλά μη συγχρονοι των μακεδόνων ολυμπιονικών
τα μάτια των συγγραφεων στα μέσα της ύστερης αρχαιότητας είναι διαφορετικά
Οι οποιοι δεν τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειχαν πηγές συγχρονους των γεγονοτων. Αν κατι προξενουσε θαυμασμο η δεν θα πρεπε να ειναι ετσι θα ειχε καταγραφει.
μα έχουμε καταγεγραμμένη την περίπτωση του αλέξανδρου α', δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω
Και λοιπων Μακεδόνων αθλητών.

Οντως δε χρειαζεται κατι παραπάνω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 04:15

hellegennes έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:28
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:21
To Πανθεον εχει καταστραφει ολοσχερώς 4 φορες τη μια μαλιστα απο κεραυνο. Ποσες καταστραφηκε η Αγια Σοφια ολοσχερώς? Και δεν κατερρευσε πολλες φορές 1 φορα απο κατασκευαστικο λαθος και 2 φορές υπο την πιεση σφοδρου σεισμου. Το Πανθεον δεν εχει περάσει σεισμο 8 ριχτερ με επικεντρο σχεδον διπλα του. Η Αγια Σοφια δεν εχει καταρρευσει απο το 535 και ο τρουλος απο το 562 χωρις την συνδρομη εξωτερικου παραγοντα.
Πώς γίνεται να έχει καταστραφεί ολοσχερώς και να σώζονται μέχρι και οι αρχαίες επιγραφές, που είναι το πρώτο που θα έπρεπε να λιώσει, δεν το καταλαβαίνω. Επίσης όλα αυτά είναι news for me. Καταστράφηκε 4 φορές το Πάνθεον; Πότε;

Ας παίξω και το μηχανικό μου χαρτί: δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Μηχανικά ο τρούλος του Πάνθεου είναι 10 σκάλες ανώτερος από της Αγίας Σοφίας. Δεν είναι καν εξακριβωμένο πώς στον πούτσο κατάφεραν και το έφτιαξαν και αντέχει ακόμα. Οι μηχανικές του ιδιότητες είναι απίστευτες. Σε αντίθεση με τον σαφρακιασμένο τρούλο της Αγίας Σοφίας, που δεν έχει πλέον τίποτε αξιοσημείωτο.
Χτιστηκε απο τον Αγριππα. Καηκε το 80. Ξαναχτίστηκε απο τον Δομιτιανο. Κάηκε το 110 απο κεραυνο μεχρι θεμελιων και ξαναχτίστηκε απο τον Αδριανο το 125.

Μαντεψε ποιος το έχτισε το 125. Ο Αδριανός προσελαβε τον Απολλόδωρο Δαμασκηνο Ελληνα αρχιτέκτονα απο την Συρια. Ο θολος που εκθειαζεις και φυσικα ειναι εντυπωσιακος το μονο ρωμαικο που εχει ειναι το ρωμαικο τσιμέντο του και το ονομα αυτουνου που το παράγγειλε. Ο αρχιτέκτονας και μηχανικος του εργου ηταν ελληνας. Αυτος που συνελαβε την ιδέα στηριξης του θόλου και την υλοποιησε ηταν συμπατριωτης του Ανθεμιου και του Ισιδωρου απο την ιδια περιοχη. Ειρωνικα εκτελεστηκε απο τον Αδριανό οταν ο Απολλόδωρος αποκάλεσε τον Αδριανό ηλιθιο οταν πηγε να παρέμβει στα σχέδια του (ο Αδριανος ειχε το ψώνιο του αρχιτεκτονα).

Το ρωμαικο σου εργο ειναι ελληνικο.

Οποτε ξαναγυρίζουμε στην αρχικη μας υποθεση. Καλα τα πηγαν οι Ρωμαιοι στο δικαιο και στον στρατό. Στην αρχιτεκτονικη αποδεικνυονται μαλλον λιγο μετριοι και οι ελληνες καλυτεροι απο αυτους.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 07 Σεπ 2018, 05:04

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 04:02
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:43
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 03:22


Οι οποιοι δεν τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειχαν πηγές συγχρονους των γεγονοτων. Αν κατι προξενουσε θαυμασμο η δεν θα πρεπε να ειναι ετσι θα ειχε καταγραφει.
μα έχουμε καταγεγραμμένη την περίπτωση του αλέξανδρου α', δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω
Και λοιπων Μακεδόνων αθλητών.

Οντως δε χρειαζεται κατι παραπάνω.
Ουδέποτε πήραν μέρος μακεδόνες στους ολυμπιακους αγώνες
ο αλεξανδρος ο α' μάλιστα επικαλέστηκε καταγωγή από το άργος για να πάρει την έγκριση ή μήπως όχι;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 09:34

Αμαν ρε Λεοντα αμαν... Δεν τρωγεσαι με τιποτα...

Αν θες να το πιστευεις πιστεψε το. Στο φιναλε μειοψηφια εισαι. Κρατα τη γνωμη σου αν σε χαροποιει. Αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 07 Σεπ 2018, 14:31

Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 01:30
Αγις έγραψε:
06 Σεπ 2018, 15:54
ΝΑΙ.

* Λεοντόσαυρε σκούξε :003: - προλάβαμε να κατοχυρώσουμε την κληρονομιά - μόνο μεγάλα κοροιδα θα έλεγαν όχι ακόμα και αν ηταν μπάσταρδα 99.99 %
Κανείς δεν αρνήθηκε πως την σφετεριστήκατε, χαίρομαι που έρχεστε στα λόγια μου.
Νυμφεύθηκες - η να περιμένω το προσκλητήριο ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Σεπ 2018, 14:41

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 04:15
Χτιστηκε απο τον Αγριππα. Καηκε το 80. Ξαναχτίστηκε απο τον Δομιτιανο. Κάηκε το 110 απο κεραυνο μεχρι θεμελιων και ξαναχτίστηκε απο τον Αδριανο το 125.

Μαντεψε ποιος το έχτισε το 125. Ο Αδριανός προσελαβε τον Απολλόδωρο Δαμασκηνο Ελληνα αρχιτέκτονα απο την Συρια. Ο θολος που εκθειαζεις και φυσικα ειναι εντυπωσιακος το μονο ρωμαικο που εχει ειναι το ρωμαικο τσιμέντο του και το ονομα αυτουνου που το παράγγειλε. Ο αρχιτέκτονας και μηχανικος του εργου ηταν ελληνας. Αυτος που συνελαβε την ιδέα στηριξης του θόλου και την υλοποιησε ηταν συμπατριωτης του Ανθεμιου και του Ισιδωρου απο την ιδια περιοχη. Ειρωνικα εκτελεστηκε απο τον Αδριανό οταν ο Απολλόδωρος αποκάλεσε τον Αδριανό ηλιθιο οταν πηγε να παρέμβει στα σχέδια του (ο Αδριανος ειχε το ψώνιο του αρχιτεκτονα).

Το ρωμαικο σου εργο ειναι ελληνικο.

Οποτε ξαναγυρίζουμε στην αρχικη μας υποθεση. Καλα τα πηγαν οι Ρωμαιοι στο δικαιο και στον στρατό. Στην αρχιτεκτονικη αποδεικνυονται μαλλον λιγο μετριοι και οι ελληνες καλυτεροι απο αυτους.
Καμμιά σχέση. Αφενός ο Απολλόδωρος ήταν Σύριος, όχι Έλληνας. Αφετέρου, δεν υπάρχει απολύτως καμμία αρχαία αναφορά ότι ο Απολλόδωρος σχεδίασε κάτι από τον ναό, έστω και τις λεπτομέρειες (πόσο μάλλον τον τρούλο, που είναι μηχανική κατασκευή 100% ρωμαϊκής έμπνευσης). Αν διαβάζεις δεξιά κι αριστερά ό,τι βρίσκεις, μπορεί να διάβασες την θεωρία ότι ο Απολλόδωρος σχεδίασε τον ρυθμό, με βάση το στυλ του Απολλόδωρου και το γεγονός ότι ήταν ευνοούμενος του Τραϊανού.

Κοίτα, δεν ξέρω αν ανακαλύπτεις τώρα πώς και πότε χτίστηκε το Πάνθεον και τι ρόλο έπαιξε η ρωμαϊκή μηχανική στην ευρωπαϊκή δόμηση, αλλά εγώ τα διδάχθηκα. Η ελληνική μηχανική και αρχιτεκτονική δεν έφτασε ποτέ τα μεγέθη άλλων λαών, παρότι άφησε σημαντική κληρονομιά στην αισθητική και την τεχνοτροπία. Η συμβολή των Ελλήνων μηχανικών εντοπίζεται στο κομμάτι των εργαλείων/μηχανών/συσκευών/οργάνων και στα μαθηματικά τους, όχι στην δόμηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 07 Σεπ 2018, 14:41

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 09:34
Αμαν ρε Λεοντα αμαν... Δεν τρωγεσαι με τιποτα...

Αν θες να το πιστευεις πιστεψε το. Στο φιναλε μειοψηφια εισαι. Κρατα τη γνωμη σου αν σε χαροποιει. Αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.
ευχαριστώ, θα με επιτρέπεις όμως να προπαγανδίζω τις θέσεις μου ξεδιπλώνοντας τον συλλογισμό μου και σκαλί σκαλί τα επιχειρήματα μου να φτάνω \στην τάδε θέση.
Αγις έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:31
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 01:30
Αγις έγραψε:
06 Σεπ 2018, 15:54
ΝΑΙ.

* Λεοντόσαυρε σκούξε :003: - προλάβαμε να κατοχυρώσουμε την κληρονομιά - μόνο μεγάλα κοροιδα θα έλεγαν όχι ακόμα και αν ηταν μπάσταρδα 99.99 %
Κανείς δεν αρνήθηκε πως την σφετεριστήκατε, χαίρομαι που έρχεστε στα λόγια μου.
Νυμφεύθηκες - η να περιμένω το προσκλητήριο ;
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το νήμα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26341
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 07 Σεπ 2018, 14:45

Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:41
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 09:34
Αμαν ρε Λεοντα αμαν... Δεν τρωγεσαι με τιποτα...

Αν θες να το πιστευεις πιστεψε το. Στο φιναλε μειοψηφια εισαι. Κρατα τη γνωμη σου αν σε χαροποιει. Αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.
ευχαριστώ, θα με επιτρέπεις όμως να προπαγανδίζω τις θέσεις μου ξεδιπλώνοντας τον συλλογισμό μου και σκαλί σκαλί τα επιχειρήματα μου να φτάνω \στην τάδε θέση.
Αγις έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:31
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 01:30


Κανείς δεν αρνήθηκε πως την σφετεριστήκατε, χαίρομαι που έρχεστε στα λόγια μου.
Νυμφεύθηκες - η να περιμένω το προσκλητήριο ;
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το νήμα
Ας ανοίξω νήμα τοτενες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 15:00

hellegennes έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:41
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 04:15
Χτιστηκε απο τον Αγριππα. Καηκε το 80. Ξαναχτίστηκε απο τον Δομιτιανο. Κάηκε το 110 απο κεραυνο μεχρι θεμελιων και ξαναχτίστηκε απο τον Αδριανο το 125.

Μαντεψε ποιος το έχτισε το 125. Ο Αδριανός προσελαβε τον Απολλόδωρο Δαμασκηνο Ελληνα αρχιτέκτονα απο την Συρια. Ο θολος που εκθειαζεις και φυσικα ειναι εντυπωσιακος το μονο ρωμαικο που εχει ειναι το ρωμαικο τσιμέντο του και το ονομα αυτουνου που το παράγγειλε. Ο αρχιτέκτονας και μηχανικος του εργου ηταν ελληνας. Αυτος που συνελαβε την ιδέα στηριξης του θόλου και την υλοποιησε ηταν συμπατριωτης του Ανθεμιου και του Ισιδωρου απο την ιδια περιοχη. Ειρωνικα εκτελεστηκε απο τον Αδριανό οταν ο Απολλόδωρος αποκάλεσε τον Αδριανό ηλιθιο οταν πηγε να παρέμβει στα σχέδια του (ο Αδριανος ειχε το ψώνιο του αρχιτεκτονα).

Το ρωμαικο σου εργο ειναι ελληνικο.

Οποτε ξαναγυρίζουμε στην αρχικη μας υποθεση. Καλα τα πηγαν οι Ρωμαιοι στο δικαιο και στον στρατό. Στην αρχιτεκτονικη αποδεικνυονται μαλλον λιγο μετριοι και οι ελληνες καλυτεροι απο αυτους.
Καμμιά σχέση. Αφενός ο Απολλόδωρος ήταν Σύριος, όχι Έλληνας. Αφετέρου, δεν υπάρχει απολύτως καμμία αρχαία αναφορά ότι ο Απολλόδωρος σχεδίασε κάτι από τον ναό, έστω και τις λεπτομέρειες (πόσο μάλλον τον τρούλο, που είναι μηχανική κατασκευή 100% ρωμαϊκής έμπνευσης). Αν διαβάζεις δεξιά κι αριστερά ό,τι βρίσκεις, μπορεί να διάβασες την θεωρία ότι ο Απολλόδωρος σχεδίασε τον ρυθμό, με βάση το στυλ του Απολλόδωρου και το γεγονός ότι ήταν ευνοούμενος του Τραϊανού.

Κοίτα, δεν ξέρω αν ανακαλύπτεις τώρα πώς και πότε χτίστηκε το Πάνθεον και τι ρόλο έπαιξε η ρωμαϊκή μηχανική στην ευρωπαϊκή δόμηση, αλλά εγώ τα διδάχθηκα. Η ελληνική μηχανική και αρχιτεκτονική δεν έφτασε ποτέ τα μεγέθη άλλων λαών, παρότι άφησε σημαντική κληρονομιά στην αισθητική και την τεχνοτροπία. Η συμβολή των Ελλήνων μηχανικών εντοπίζεται στο κομμάτι των εργαλείων/μηχανών/συσκευών/οργάνων και στα μαθηματικά τους, όχι στην δόμηση.
Και ποιος ηταν ο αρχιτεκτονας του Πανθεου τοτε αν οχι αυτος? Ελληνας Ρωμαιος η Συριος? Ονομα δεν εχει? Αλλος σχεδιασε τον θολο και αλλος το κτιριο?

Παρεπιτοντως ο Κασσιος Διων τον λεει Ελληνα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 15:01

Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:41
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 09:34
Αμαν ρε Λεοντα αμαν... Δεν τρωγεσαι με τιποτα...

Αν θες να το πιστευεις πιστεψε το. Στο φιναλε μειοψηφια εισαι. Κρατα τη γνωμη σου αν σε χαροποιει. Αλλα αυτο δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.
ευχαριστώ, θα με επιτρέπεις όμως να προπαγανδίζω τις θέσεις μου ξεδιπλώνοντας τον συλλογισμό μου και σκαλί σκαλί τα επιχειρήματα μου να φτάνω \στην τάδε θέση.
Αγις έγραψε:
07 Σεπ 2018, 14:31
Βινόσαυρος έγραψε:
07 Σεπ 2018, 01:30


Κανείς δεν αρνήθηκε πως την σφετεριστήκατε, χαίρομαι που έρχεστε στα λόγια μου.
Νυμφεύθηκες - η να περιμένω το προσκλητήριο ;
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το νήμα
Αμα ηξερα οτι τρολλαρεις δεν θα ξεκιναγα κουβεντα...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Σεπ 2018, 15:04

George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 15:00
Και ποιος ηταν ο αρχιτεκτονας του Πανθεου τοτε αν οχι αυτος? Ελληνας Ρωμαιος η Συριος? Ονομα δεν εχει? Αλλος σχεδιασε τον θολο και αλλος το κτιριο?

Παρεπιτοντως ο Κασσιος Διων τον λεει Ελληνα.
Είναι άγνωστος, αλλά η κατασκευή είναι 100% ρωμαϊκή. Δεν μιλάμε για την διακόσμηση, τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27934
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Σεπ 2018, 15:10

hellegennes έγραψε:
07 Σεπ 2018, 15:04
George_V έγραψε:
07 Σεπ 2018, 15:00
Και ποιος ηταν ο αρχιτεκτονας του Πανθεου τοτε αν οχι αυτος? Ελληνας Ρωμαιος η Συριος? Ονομα δεν εχει? Αλλος σχεδιασε τον θολο και αλλος το κτιριο?

Παρεπιτοντως ο Κασσιος Διων τον λεει Ελληνα.
Είναι άγνωστος, αλλά η κατασκευή είναι 100% ρωμαϊκή. Δεν μιλάμε για την διακόσμηση, τώρα.
Πως το λες αυτο οταν ολοι οι συγγραφεις συγκλινουν στον Απολλοδωρο?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Είναι οι Ελληνες τόσο σπουδαίο έθνος στην Ιστορία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 07 Σεπ 2018, 15:14

Κοίτα εγώ ανέπτυξα τις σκέψεις μου για την περίπτωση του αλέξανδρου
ανταυτού εσύ δεν καταπιάστηκες με το ζήτημα (κατα την γνώμη μου μιλάει από μόνο του, γιαυτό)
αλλά επικαλέστηκες ένα όνομα και όταν έφτασε η ώρα να προσκομίσεις πηγή τη διεψευσα
και μετά λες «α τελικά ήταν άλλη η πηγή». Πραγματικά θα δεχόμουν κάτι τέτοιο αν είχαμε
μια συζήτηση κυνική εντελώς ψυχρή που ήταν λογικό να μπερδέψει καποιος δυο πηγές.

Στην δική μας περίπτωση όμως η θέρμη να βγάλεις τους μακεδόνες έλληνες δεν μας επιτρέπουν να αντιπαρατεθούμε όμορφα.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών