η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8475
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Ιαν 2022, 13:00

βοθρατζης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:59
Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:54
βοθρατζης έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:51


ξέρεις βέβαια ότι έχουν ήδη φτιάξει ξύλινο με ηλεκτροκινητήρα ε;
σε βλέπω να πηγαίνεις για ψαροντούφεκο με ηλεκτρικό φουσκωτάκι σε λίγο
μακαρι, αλλα προς το παρον δυσκολο, μονο βοηθητικη.
έχει ρε κάτι μικρά μηχανάκια δυο τρεις ίππους με ηλεκτρικό, για ένα μικρό φουσκωτάκι ότι πρέπει
Δυστυχώς για εσάς, η κατανάλωση ενός κινητήρα σκάφους είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι σε ένα όχημα - διαφορετικοί κινητήρες δηλαδή.
Θα πρέπει δηλαδή να έχει τουλάχιστον τριπλάσιας χωρητικότητας μπαταρία στο σκάφος του από ότι στο σκουτεράκι και νέο κινητήρα...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Ιαν 2022, 13:10

OANNHSEA έγραψε:
03 Ιαν 2022, 12:58
Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:40
nostromos έγραψε:
02 Ιαν 2022, 13:39
δεν ειναι απλα προβληματικη ... ειναι ηλιθια επιλογη για το μεσο χρηστη απο καθε αποψη ... για τους πλουσιους ειναι μεσο προβολης
αυτο το "μεσο χρηστη" δεν ξερω τι σημαινει.

σημερα, για χρηστη που δεν εχει δικο του παρκινκ, ειναι δυσκολη επιλογη. για χρηστη που εχει, η επιλογη βενζινοκινητου ειναι ηλιθια.
Α μάλιστα...
Δηλαδή έχεις τα χρήματα για να βάλεις τριφασικό στο σπίτι σου, έχεις τα χρήματα για να βάλεις φορτιστή στο σπίτι σου και έχεις τα χρήματα για να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο των 30.000+ ευρώ και επιπλέον έχεις και πάρκινγκ...
Μμμ... Τα ξέρει αυτά η εφορία;

.

εεεε τι; :smt017

το τριφασικο δε θελει καμμια περιουσια,εχω, και παρκινκ επισης. και δεν ειπα πουθενα οτι εχω ηλεκτρικο η οτι εχω τα λεφτα να παρω.

ειπα οτι για οποιον εχει 30κ+ για να δωσει για αυτοκινητο, και εχει και παρκινκ, η λογικη επιλογη ειναι ηλεκτρικο. εγω δεν εχω τα δεοντα ταλλαρα. σε μια 5-10ετια που θα κυκλοφορουν αρκετα μτχ, θα παρω κι εγω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Ιαν 2022, 13:35

Σε αστικό τοπίο, αν έχεις λεφτά και πάρκινγκ, για μένα το ηλεκτρικό πραγματικά αξίζει. Βέβαια τα πράγματα με το ρεύμα είναι περίεργα. Στην Ελλάδα είναι πολύ βρωμικο, ενώ οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα. Δεν ξέρω τι θα έβλεπα στον λογαριασμό της ΔΕΗ αν έμπαινε και το ΙΧ στην εξίσωση. Η βενζίνη είναι κ αυτή ψηλά βέβαια, γύρω στο 1.7. Ευτυχώς κινούμαι με τη μηχανή που έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση, δεν μπορώ καθόλου το αμάξι στην πόλη, με πιάνει απίστευτος εκνευρισμός. Βέβαια δεν κάνει για όλους η φάση μου. Το να πάρω ένα ηλεκτρικό στην παρούσα δεν παίζει οικονομικά, πιο πολύ ένα σκούτερ θα με έψηνε γιατι το χέρι μου έχει αρχίσει να κουραζεται από το συμπλέκτη στην πόλη

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 03 Ιαν 2022, 15:13

Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:40
nostromos έγραψε:
02 Ιαν 2022, 13:39
δεν ειναι απλα προβληματικη ... ειναι ηλιθια επιλογη για το μεσο χρηστη απο καθε αποψη ... για τους πλουσιους ειναι μεσο προβολης
αυτο το "μεσο χρηστη" δεν ξερω τι σημαινει.

σημερα, για χρηστη που δεν εχει δικο του παρκινκ, ειναι δυσκολη επιλογη. για χρηστη που εχει, η επιλογη βενζινοκινητου ειναι ηλιθια.

ο μεσος χρηστης ειναι ενας εργαζομενος των 20-30 χιλ. το χρονο ενοικος πολυκατοικιας ... συμφερει απο καθε αποψη να παρει αυτοκινητο ντηζελ η αεριου
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιαν 2022, 07:59

nostromos έγραψε:
03 Ιαν 2022, 15:13
Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:40
nostromos έγραψε:
02 Ιαν 2022, 13:39
δεν ειναι απλα προβληματικη ... ειναι ηλιθια επιλογη για το μεσο χρηστη απο καθε αποψη ... για τους πλουσιους ειναι μεσο προβολης
αυτο το "μεσο χρηστη" δεν ξερω τι σημαινει.

σημερα, για χρηστη που δεν εχει δικο του παρκινκ, ειναι δυσκολη επιλογη. για χρηστη που εχει, η επιλογη βενζινοκινητου ειναι ηλιθια.

ο μεσος χρηστης ειναι ενας εργαζομενος των 20-30 χιλ. το χρονο ενοικος πολυκατοικιας ... συμφερει απο καθε αποψη να παρει αυτοκινητο ντηζελ η αεριου
αν στην πολυκατοικια (η και στη δουλεια) εχει δικη του θεση παρκινκ και μπατζετ για αυτοκινητο πανω απο 30κ, συμφερει απο καθε αποψη ηλεκτρικο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιαν 2022, 10:40

Νομίζω ότι θα πρέπει να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς μας μερικές εβδομάδες μετά με τους νέους λογαριασμούς ρεύματος στο χέρι.

Άτομα με θέση πάρκινγκ σε πολυκατοικία και δουλειά ξέρω όλα κι όλα ένα. Επίσης υπάρχει η αίσθηση ότι αν δώσεις 30 χιλ για ηλεκτρικό ή συμβατικό, παίρνεις πολύ καλύτερο αυτοκίνητο (σε όλα τα άλλα συστήματα, εξοπλισμό, πολυτέλεια) στο συμβατικό. Πληρώνεις ένα καλό καπέλο ακόμα στην τιμή του ηλεκτρικού. Για το τελευταίο δεν έχω προσωπική γνώση γιατί έχω μπει σε ελάχιστα ηλεκτρικά.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιαν 2022, 14:13

ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2022, 10:40
Νομίζω ότι θα πρέπει να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς μας μερικές εβδομάδες μετά με τους νέους λογαριασμούς ρεύματος στο χέρι.

Άτομα με θέση πάρκινγκ σε πολυκατοικία και δουλειά ξέρω όλα κι όλα ένα. Επίσης υπάρχει η αίσθηση ότι αν δώσεις 30 χιλ για ηλεκτρικό ή συμβατικό, παίρνεις πολύ καλύτερο αυτοκίνητο (σε όλα τα άλλα συστήματα, εξοπλισμό, πολυτέλεια) στο συμβατικό. Πληρώνεις ένα καλό καπέλο ακόμα στην τιμή του ηλεκτρικού. Για το τελευταίο δεν έχω προσωπική γνώση γιατί έχω μπει σε ελάχιστα ηλεκτρικά.
συμβαινει το εξης.
η διαφορα κοστους ενος ηλεκτροκινητηρα 100 ιππων, με εναν 500, ειναι μικρη. σε εναν βενζινοκινητηρα, μεγαλη.

οποτε ειναι ευκολο για τους κατασκευαστες να βγαλουν μεγαλες ιπποδυναμεις, και να παιξουν τιμολογιακα μπαλα σε μεγαλη κατηγορια. ενω δεν ειναι πολυ συμφερον να το κανουν σε μικρη, γιαυτο δεν παιζουν πολλα μικρα ηλεκτρικα.
ο λοιπος εξοπλισμος, συχνα ειναι ιδιος, αφου μιλαμε για ιδια αυτοκινητα με διαφορετικο κινητηρα.καπου κοντα στα 30κ, τα ηλεκτρικα ειναι ακριβοτερα απο τα διδυμα θερμικα. απο τα 40 και πανω, πιο συχνα ιδια η φτηνοτερα τα ηλεκτρικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιαν 2022, 14:22

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 14:13
ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2022, 10:40
Νομίζω ότι θα πρέπει να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς μας μερικές εβδομάδες μετά με τους νέους λογαριασμούς ρεύματος στο χέρι.

Άτομα με θέση πάρκινγκ σε πολυκατοικία και δουλειά ξέρω όλα κι όλα ένα. Επίσης υπάρχει η αίσθηση ότι αν δώσεις 30 χιλ για ηλεκτρικό ή συμβατικό, παίρνεις πολύ καλύτερο αυτοκίνητο (σε όλα τα άλλα συστήματα, εξοπλισμό, πολυτέλεια) στο συμβατικό. Πληρώνεις ένα καλό καπέλο ακόμα στην τιμή του ηλεκτρικού. Για το τελευταίο δεν έχω προσωπική γνώση γιατί έχω μπει σε ελάχιστα ηλεκτρικά.
συμβαινει το εξης.
η διαφορα κοστους ενος ηλεκτροκινητηρα 100 ιππων, με εναν 500, ειναι μικρη. σε εναν βενζινοκινητηρα, μεγαλη.

οποτε ειναι ευκολο για τους κατασκευαστες να βγαλουν μεγαλες ιπποδυναμεις, και να παιξουν τιμολογιακα μπαλα σε μεγαλη κατηγορια. ενω δεν ειναι πολυ συμφερον να το κανουν σε μικρη, γιαυτο δεν παιζουν πολλα μικρα ηλεκτρικα.
ο λοιπος εξοπλισμος, συχνα ειναι ιδιος, αφου μιλαμε για ιδια αυτοκινητα με διαφορετικο κινητηρα.καπου κοντα στα 30κ, τα ηλεκτρικα ειναι ακριβοτερα απο τα διδυμα θερμικα. απο τα 40 και πανω, πιο συχνα ιδια η φτηνοτερα τα ηλεκτρικα.
Μπορεί να έχεις δίκιο. Θεωρούσα την μπαταρία ως το εξάρτημα που ανεβάζει την τιμή. Είδα τέσλα από κοντά και μου φάνηκε κάπως "φτωχό" για τα λεφτά του.
Ούτως ή άλλως όμως για μένα που κινούμε κυρίως στην πόλη και θέλω αμάξι κάτω των 15.000, δεν βλέπω πως μπορεί να αποσβεστεί μια επένδυση των έξτρα χρημάτων που απαιτούνται τώρα.

Γενικά δεν είμαι κατά των ηλεκτρικών. Ίσα ίσα. Περιμένω την επανάσταση των αυτοοδηγούμενων οχημάτων να γλιτώσω από τους επικίνδυνους και παραβατικούς στο δρόμο. Απλά δεν βλέπω να συμφέρει σαν αγορά τώρα. Για μένα και για οποιονδήποτε μένει στην περιοχή μου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιαν 2022, 14:38

ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2022, 14:22


Μπορεί να έχεις δίκιο. Θεωρούσα την μπαταρία ως το εξάρτημα που ανεβάζει την τιμή. Είδα τέσλα από κοντά και μου φάνηκε κάπως "φτωχό" για τα λεφτά του.
Ούτως ή άλλως όμως για μένα που κινούμε κυρίως στην πόλη και θέλω αμάξι κάτω των 15.000, δεν βλέπω πως μπορεί να αποσβεστεί μια επένδυση των έξτρα χρημάτων που απαιτούνται τώρα.

Γενικά δεν είμαι κατά των ηλεκτρικών. Ίσα ίσα. Περιμένω την επανάσταση των αυτοοδηγούμενων οχημάτων να γλιτώσω από τους επικίνδυνους και παραβατικούς στο δρόμο. Απλά δεν βλέπω να συμφέρει σαν αγορά τώρα. Για μένα και για οποιονδήποτε μένει στην περιοχή μου.
ναι, η μπαταρια ανεβαζει την τιμη. ο κινητηρας, το μοτερ, οχι και τοσο. αλλα το μοτερ χρειαζεται αναλογη μπαταρια... δεν ειναι απλοικη εξισωση.

ναι, δεν θα αποσβεστει. πρεπει να πεσουν κι αλλο οι τιμες. στην κατηγορια κατω απο 15κ δεν υπαρχει σχεδον τιποτα σε καινουριο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιαν 2022, 14:52

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 14:38
ναι, η μπαταρια ανεβαζει την τιμη. ο κινητηρας, το μοτερ, οχι και τοσο. αλλα το μοτερ χρειαζεται αναλογη μπαταρια... δεν ειναι απλοικη εξισωση.

ναι, δεν θα αποσβεστει. πρεπει να πεσουν κι αλλο οι τιμες. στην κατηγορια κατω απο 15κ δεν υπαρχει σχεδον τιποτα σε καινουριο.
Ακόμα κι έτσι. Εδώ που ζω δεν υπάρχουν χώροι στάθμευσης. Όλοι είμαστε στο δρόμο κι όπου προλάβει ο καθένας. Μάχη γίνεται, αντεγκλήσεις κάθε τόσο και τα σχετικά. Τα μισά και παραπάνω παράνομα παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια αλλά δεν υπάρχει λύση. Καμία εναλλακτική, σε λογική απόσταση. Θα πρέπει να γίνει τόσο συμφέρον που να σκέφτεται κάποιος να κάνει πάρκινγκ το οικόπεδό του αντί για κάτι άλλο ώστε να ανατραπεί η κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιαν 2022, 15:00

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 07:59
nostromos έγραψε:
03 Ιαν 2022, 15:13
Ασέβαστος έγραψε:
03 Ιαν 2022, 09:40


αυτο το "μεσο χρηστη" δεν ξερω τι σημαινει.

σημερα, για χρηστη που δεν εχει δικο του παρκινκ, ειναι δυσκολη επιλογη. για χρηστη που εχει, η επιλογη βενζινοκινητου ειναι ηλιθια.

ο μεσος χρηστης ειναι ενας εργαζομενος των 20-30 χιλ. το χρονο ενοικος πολυκατοικιας ... συμφερει απο καθε αποψη να παρει αυτοκινητο ντηζελ η αεριου
αν στην πολυκατοικια (η και στη δουλεια) εχει δικη του θεση παρκινκ και μπατζετ για αυτοκινητο πανω απο 30κ, συμφερει απο καθε αποψη ηλεκτρικο.
αν το χρησιμοποιεις μονο για σπιτι-δουλεια και εχεις παρκινγκ μπορει να συμφερει οριακα μαζι με επιδοτησεις και κινητρα ... για κατι περισσοτερο χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο συμβατικης τεχνολογιας ...η αυτονομια ειναι μικρη ακομη ...
τα ηλεκτρικα αυτοκινητα να θυμισουμε δεν ειναι κατι καινουργιο απο τεχνολογικη αποψη


η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιαν 2022, 18:25

ST48410 έγραψε:
04 Ιαν 2022, 14:52
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 14:38
ναι, η μπαταρια ανεβαζει την τιμη. ο κινητηρας, το μοτερ, οχι και τοσο. αλλα το μοτερ χρειαζεται αναλογη μπαταρια... δεν ειναι απλοικη εξισωση.

ναι, δεν θα αποσβεστει. πρεπει να πεσουν κι αλλο οι τιμες. στην κατηγορια κατω απο 15κ δεν υπαρχει σχεδον τιποτα σε καινουριο.
Ακόμα κι έτσι. Εδώ που ζω δεν υπάρχουν χώροι στάθμευσης. Όλοι είμαστε στο δρόμο κι όπου προλάβει ο καθένας. Μάχη γίνεται, αντεγκλήσεις κάθε τόσο και τα σχετικά. Τα μισά και παραπάνω παράνομα παρκαρισμένα στα πεζοδρόμια αλλά δεν υπάρχει λύση. Καμία εναλλακτική, σε λογική απόσταση. Θα πρέπει να γίνει τόσο συμφέρον που να σκέφτεται κάποιος να κάνει πάρκινγκ το οικόπεδό του αντί για κάτι άλλο ώστε να ανατραπεί η κατάσταση.
εκει που ζεις τον ηπιατε. αναγκαστικα θα ειστε οι τελευταιοι που θα παρουν ηλεκτρικο.

ναι, ο εξαναγκασμος απο μια στιγμη και μετα (επειδη απλως δεν θα υπαρχουν βενζινοκινητα) να παρουν ολοι ηλεκτρικα, θα σπρωξει και τους ιδιοκτητες ακινητων να κανουν παρκινκ, αφου θα υπαρχει ζητηση.
απο σποντα, θα λυθει και το προβλημα παρκαρισματος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιαν 2022, 18:33

nostromos έγραψε:
04 Ιαν 2022, 15:00


αν το χρησιμοποιεις μονο για σπιτι-δουλεια και εχεις παρκινγκ μπορει να συμφερει οριακα μαζι με επιδοτησεις και κινητρα ... για κατι περισσοτερο χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο συμβατικης τεχνολογιας ...η αυτονομια ειναι μικρη ακομη ...
τα ηλεκτρικα αυτοκινητα να θυμισουμε δεν ειναι κατι καινουργιο απο τεχνολογικη αποψη

οταν λες μικρη, εννοεις 300-400 χιλιομετρα;

καλα, αν κανεις περισσοτερα απο τοσα στην καθημερινοτητα σου, βρες αλλη λυση.

Εικόνα
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 04 Ιαν 2022, 21:55

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 18:33
nostromos έγραψε:
04 Ιαν 2022, 15:00


αν το χρησιμοποιεις μονο για σπιτι-δουλεια και εχεις παρκινγκ μπορει να συμφερει οριακα μαζι με επιδοτησεις και κινητρα ... για κατι περισσοτερο χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο συμβατικης τεχνολογιας ...η αυτονομια ειναι μικρη ακομη ...
τα ηλεκτρικα αυτοκινητα να θυμισουμε δεν ειναι κατι καινουργιο απο τεχνολογικη αποψη

οταν λες μικρη, εννοεις 300-400 χιλιομετρα;

καλα, αν κανεις περισσοτερα απο τοσα στην καθημερινοτητα σου, βρες αλλη λυση.

Εικόνα
για αυτο γραφω οτι χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο ... γιατι αν μπορεις να συντηρησεις ενα αυτοκινητο το θελεις για παντου ... και για κανενα ταξιδι εκτος εθνικης ...
αλλα και στην Ελληνικη πολη περα απο μια σειρα προυποθεσεις που αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουνε οπως παρκινγκ κτλ δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μπεις στο ρισκο αγορας ηλεκτρικου ...?
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Ιαν 2022, 09:12

nostromos έγραψε:
04 Ιαν 2022, 21:55
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιαν 2022, 18:33
nostromos έγραψε:
04 Ιαν 2022, 15:00


αν το χρησιμοποιεις μονο για σπιτι-δουλεια και εχεις παρκινγκ μπορει να συμφερει οριακα μαζι με επιδοτησεις και κινητρα ... για κατι περισσοτερο χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο συμβατικης τεχνολογιας ...η αυτονομια ειναι μικρη ακομη ...
τα ηλεκτρικα αυτοκινητα να θυμισουμε δεν ειναι κατι καινουργιο απο τεχνολογικη αποψη

οταν λες μικρη, εννοεις 300-400 χιλιομετρα;

καλα, αν κανεις περισσοτερα απο τοσα στην καθημερινοτητα σου, βρες αλλη λυση.

Εικόνα
για αυτο γραφω οτι χρειαζεσαι και 2ο αυτοκινητο ... γιατι αν μπορεις να συντηρησεις ενα αυτοκινητο το θελεις για παντου ... και για κανενα ταξιδι εκτος εθνικης ...
αλλα και στην Ελληνικη πολη περα απο μια σειρα προυποθεσεις που αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουνε οπως παρκινγκ κτλ δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μπεις στο ρισκο αγορας ηλεκτρικου ...?
δηλαδη ταξιδι εκτος εθνικης, και μαλιστα εκτος δικτυου ηλεκτροδοτησης, σε αποσταση πανω απο 400 χλμ, κανεις πολυ συχνα;

τωραδα διαβαζα, η μερτσεντα βγαζει ενα με 1000χλμ αυτονομια.
να δω ποσο ακομη θα γκρινιαζουν για την αυτονομια, ειδικα αυτοι που εχουν να κανουν 200 χλμ σερι, μια 10ετια..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών