Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24773
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 05 Ιαν 2022, 19:55

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:45
Βασικά, κανένα ζωντανό μέσα στο σπίτι δεν αντέχω+την ταλαιπωρία της φροντίδας, το άγχος και ιδιαιτέρως το ψυχολογικό δέσιμο που προκύπτει, αλλά, ας όψεται που ο Κούλης εκτός των άλλων μας το έκανε και Μπαγκλαντες
Αν διαβάζω καλά απεχθάνεσαι τα ζώα ελαφρώς λιγότερο από όσους ξένους έχουν ανάγκη τα λεφτά σου.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 19:55

στραβοξυπνημενο χιονοπανο έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:47
SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:44
Έχετε χαζέψει κι οι δυο τελείως??? Τί άσχετα μου λέτε????
ίσως σε πέρασαν για την Σουβλίτσα, σουβλίτσα μου :-?
:102: ποιός ξέρει!

Άβαταρ μέλους
στραβοξυπνημενο χιονοπανο
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 16:12

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από στραβοξυπνημενο χιονοπανο » 05 Ιαν 2022, 20:00

sys3x έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:44
foscilis έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:41
sys3x έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:15


Και εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση, wtf δηλαδή ρε;
επειδή είναι η μοναδική περίπτωση να πάει όντως ο άλλος φυλακή.
Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω με την καμμία.
όχι φίλε το ακριβώς αντίθετο εικάζει ο φοσίλης, ότι τονίζει αυτό επειδή είναι το μόνο με άμεση ποινή χωρίς σουξουμουξου
Feindflug έγραψε:
06 Ιαν 2022, 17:49
Τύπε, λονγκ όμικρον = ο μέγα.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:00

foscilis έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:55
SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:45
Βασικά, κανένα ζωντανό μέσα στο σπίτι δεν αντέχω+την ταλαιπωρία της φροντίδας, το άγχος και ιδιαιτέρως το ψυχολογικό δέσιμο που προκύπτει, αλλά, ας όψεται που ο Κούλης εκτός των άλλων μας το έκανε και Μπαγκλαντες
Αν διαβάζω καλά απεχθάνεσαι τα ζώα ελαφρώς λιγότερο από όσους ξένους έχουν ανάγκη τα λεφτά σου.
Όχι δεν διαβάζεις καλά, δεν τα απεχθάνομαι, δεν έχω μάθει να συγκατοικώ μαζί τους μέσα στο σπίτι και με δεδομένο το τριχωμάνι, τις μυρωδιές και το γεγονός οτι θα θέλουν να κοιμόμαστε αγκαλίτσα και δεν θα μπορώ να το αρνούμαι, συν οτι άμα πάθουνε κάτι εμένα η καρδιά μου δεν αντέχει άλλη ταλαιπώρια κτλ κτλ κτλ, ε, δεν είναι επιλογή ζωής να συγκατοικήσω με ζωάκι. Το ρωτώ όμως για την ώρα εκείνη που η κατάσταση θα δω οτι φθάνει στο απροχώρητο, ειδικά στην περίπτωση που η κατοικία μου γίνει το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε κάποια επαρχία, εκεί νομίζω είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητο μερικές φορές. Και δεν είναι τα λεφτά, βασικά ειναι η σωματική μας ακεραιτότητα και η λαχτάρα οτι ζούμε συνέχεια υπο απειλή. Εσύ που μπολιάζεσαι μανιωδώς, σε αυτό το τελευταίο θα έπρεπε τουλάχιστον να με νοιώθεις :P

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:03

Άγι, αυτό το σκυλάκι που έβαλες, με σκιάζει λίγο, τέσπα, κάνε μου γιαβρί μια λίστα με τίποτα της προκοπής αλλά όχι κάτι που αντί να το φοβούνται οι άλλοι πρώτα να το φοβάμαι εγώ :003:

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14616
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 05 Ιαν 2022, 20:04

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 19:23
Juno έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:47



Τυπικά θανατώνονται εάν επιτεθούν τρεις φορές σε διαφορετικά άτομα.

Ουσιαστικά, μετά τη δεύτερη φορά πέφτουν όλες οι φιλόζωες πάνω στο ζωντανό για να υιοθετηθεί (από άλλον αν είναι δεσποζόμενο) και να κουκουλωθεί το θέμα. Αυτό ακόμα και αν τα θύματα των δύο πρώτων επιθέσεων έχουν χάσει κάνα χέρι, τίποτα δάκτυλα ή μπήκαν χειρουργείο.

Μια ζαβή μου είχε προτείνει να πάρω ένα τέτοιο, το καημένο είχε επιθετικό ιδιοκτήτη, του μάθαινε να επιτίθεται, με αγάπη και φροντίδα θα αλλάξει. Και απόπειρα ψυχολογικού εκβιασμού: αν δεν το πάρεις θα το σκοτώσουν.
Λογικά δεν πρέπει να έχει ξεχάσει αυτά που της είπα.
Αυτό που λέει η κοπελιά εδώ, παράνοια σε όλο της το μεγαλείο και δεν είναι τώρα να τα γράφουμε αυτά επειδή είμαστε στο καφενείο, ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, στα πόσα παιδιά και στους πόσους ενήλικες πεσόντες δηλαδή θα κάνουν κάτι με τις γ@μοράτσες και τα αφεντικά τους?

Δηλαδή, το παιδί κινδυνεύει από τον κοβιντ και κάντε του εμβόλιο
Από όλες αυτές τις μ@λ@κίες πόσα παιδιά έχουν ήδη θανατωθεί/ τραυματιστεί άσχημα και είναι απλώς Τετάρτη?
ΠΑΡΑΝΟΙΑ!


ΥΓ: σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ανοίξω νήμα για το ποιά ράτσα είναι καλύτερη για φύλαξη αλλά να είναι απόλυτα διαχειρίσημη από τον άνθρωπο και σε γενικές γραμμές χαρούμενο, καλόβολο ζώο, ξέρει κανείς ή να το κάνω νήμα? Ελληνικός Μολοσσός? Που μοιάζει και με το γούτσου γούτσου Λαμπραντόρ? Το Λαμπραντόρ κάνει για φύλαξη, μιας και είναι και κατάλληλο για ζώο συντροφιάς για ανθρώπους με αναπηρίες κτλ?
Golden Retriever.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:05

Ναι μωρέ, το Retriever έγραψα πιο πάνω, το λαμπραντορ και λέει ο Άγις μας οτι δεν κάνjει

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:06

Αυτό λένε έχει καλό χαρακτήρα και εκπαιδεύεται καλά+οτι είναι γλυκούλι και δεν σε πιάνει η ψυχή σου άμα σε κοιτά στα μάτια (ή λοξά...)

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:07

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:03
Άγι, αυτό το σκυλάκι που έβαλες, με σκιάζει λίγο, τέσπα, κάνε μου γιαβρί μια λίστα με τίποτα της προκοπής αλλά όχι κάτι που αντί να το φοβούνται οι άλλοι πρώτα να το φοβάμαι εγώ :003:
αυτο ειναι για σενα - τελος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:09

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:05
Ναι μωρέ, το Retriever έγραψα πιο πάνω, το λαμπραντορ και λέει ο Άγις μας οτι δεν κάνjει
αλλη ρατσα ειναι το γκολντεν
ριτριβερ (επαναφορεις :003: ) υπαρχουν πολλες ρατσες κ ολες ακαταλληλες για αυτο που θες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:12

:cry

με το κοκκαλιάρικο σκοτεινομούρικο θα τη βγάλω?


Αιτιολόγησε περισσότερο γιατί δεν πείθομαι!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Ιαν 2022, 20:14

vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:16
AlienWay έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:12
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
05 Ιαν 2022, 17:54



Τώρα πλάκα μας κάνεις και συ...
Ότι δηλαδή περίμενες κάτι καλύτερο από το 80% των χρηστών του Ιδρύματος και απογοητεύτηκες
Στην κοινωνία πάντως, το ποσοστό των ανθρώπων που κακοποιούν και σκοτώνουν σκύλους είναι μικρό.
Πλέον, ναι. Αλλά μέχρι κάτι δεκαετίες πριν, αν δεν κακοποιούσες ζώο, δεν βάτευες την κατσίκα σου και δεν πήγαινες σε μπουρδέλο να βατέψεις/κακοποιήσεις και γυναίκα, άντρας δεν εγινόσανε να 'ουμ. Και πήγαινε απο γενιά σε γενιά αυτό, έτσι γαλουχούσαν τα μούλικά τους οι κατσικογάμηδες. Κρίμα που δεν ειναι έτσι πια τα πράγματα όπως τότε, που κοιμόμασταν και με ανοιχτά παράθυρα.
Ρε τύπε, ειλικρινά, γιατί τόσο μίσος για τους προγόνους σου; Θεωρείς ότι είσαι μία σούπερ εξελικτική φάση, ξέρω γω; Μας ήρθες από κάπου αλλού ή είχες καμμία θεία φώτιση και θα μας δώσεις τις νέες δέκα εντολές;

Μήπως θα κριτικάρεις και τους χόμο σάπιενς και όσους σκότωναν μαμούθ; Την βρίσκεις να μειώνεις τους παππούδες σου με αυτόν τον τρόπο; Νιώθεις ανώτερος, νιώθεις ότι λες τα πράγματα με τ' όνομά τους, κρατάς ίσες αποστάσεις; Θεωρείς ότι οι Σουηδοί και οι Αβορίγινες ήταν πολύ καλύτεροι πριν πολλά χρόνια;

Μπορώ να καταλάβω το μίσος για κάποια άλλη ομάδα για ιδεολογικούς, οικονομικούς ή χουλιγκανικούς λόγους ως μια προέκταση της ανάγκης για ένταξη σε μια κοινότητα, που όλοι μας έχουμε, αλλά αυτήν την γενική κατακραυγή και κράξιμο δεν τα εννοώ.

Τι κόμπλεξ είναι αυτό ρε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir


Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26339
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:19

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:12
:cry

με το κοκκαλιάρικο σκοτεινομούρικο θα τη βγάλω?


Αιτιολόγησε περισσότερο γιατί δεν πείθομαι!
απλο
σημερα ευκολα βρισκεις οποια ρατσα θες - στην περιπτωση σου φυλακα - απο δεκαδες ρατσες για αυτο το σκοπο
το δυσκολο ειναι να βρεις κουταβι απο προσεκτικη εκτροφη - καλου χαρακτηρα γονεις - χωρις σωματικα η αλλα προβληματα μιας κ η σκυλοεκτροφη εχει γινει προσοδοφορο εμποριο κ οι σκυλες..... κουνελες
τα Μαλινουα δεν εγιναν ποτε μοδα - διαπρεπουν σαν σκυλοι εργασιας σε στρατο κ σωματα ασφαλειας κ μπορεις να βρεις καλο κουταβι με τα χαρακτηριστικα που θες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24346
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιαν 2022, 20:22

Feindflug έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:14
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:16
AlienWay έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:12


Στην κοινωνία πάντως, το ποσοστό των ανθρώπων που κακοποιούν και σκοτώνουν σκύλους είναι μικρό.
Πλέον, ναι. Αλλά μέχρι κάτι δεκαετίες πριν, αν δεν κακοποιούσες ζώο, δεν βάτευες την κατσίκα σου και δεν πήγαινες σε μπουρδέλο να βατέψεις/κακοποιήσεις και γυναίκα, άντρας δεν εγινόσανε να 'ουμ. Και πήγαινε απο γενιά σε γενιά αυτό, έτσι γαλουχούσαν τα μούλικά τους οι κατσικογάμηδες. Κρίμα που δεν ειναι έτσι πια τα πράγματα όπως τότε, που κοιμόμασταν και με ανοιχτά παράθυρα.
Ρε τύπε, ειλικρινά, γιατί τόσο μίσος για τους προγόνους σου; Θεωρείς ότι είσαι μία σούπερ εξελικτική φάση, ξέρω γω; Μας ήρθες από κάπου αλλού ή είχες καμμία θεία φώτιση και θα μας δώσεις τις νέες δέκα εντολές;

Μήπως θα κριτικάρεις και τους χόμο σάπιενς και όσους σκότωναν μαμούθ; Την βρίσκεις να μειώνεις τους παππούδες σου με αυτόν τον τρόπο; Νιώθεις ανώτερος, νιώθεις ότι λες τα πράγματα με τ' όνομά τους, κρατάς ίσες αποστάσεις; Θεωρείς ότι οι Σουηδοί και οι Αβορίγινες ήταν πολύ καλύτεροι πριν πολλά χρόνια;

Μπορώ να καταλάβω το μίσος για κάποια άλλη ομάδα για ιδεολογικούς, οικονομικούς ή χουλιγκανικούς λόγους ως μια προέκταση της ανάγκης για ένταξη σε μια κοινότητα, που όλοι μας έχουμε, αλλά αυτήν την γενική κατακραυγή και κράξιμο δεν τα εννοώ.

Τι κόμπλεξ είναι αυτό ρε;
Πύτε μου, δεν μειωνω τους παππούδες μου. Ο ένας παππούς μου ήταν δάσκαλος, ο αλλος λογιστής, ο ένας προπαππους μου ήταν κοινοτάρχης, και ο άλλος αγρότης που όμως η μόνη σχέση που είχε με τις κατσίκες του είναι ότι τις χρησιμοποιούσε μόνο για το γάλα τους, και δεν τους έδινε γυναικεία ονόματα. :roll:

Και επισης, απ'όσο ξέρω κιδέ μου, έκαναν όλοι τους μπάνιο έστω μια φορά τη μέρα. Φυσικά και δεν είχαν σχέση οι πρόγονοι μου με όλους αυτούς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών