Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:23

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:19
SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:12
:cry

με το κοκκαλιάρικο σκοτεινομούρικο θα τη βγάλω?


Αιτιολόγησε περισσότερο γιατί δεν πείθομαι!
απλο
σημερα ευκολα βρισκεις οποια ρατσα θες - στην περιπτωση σου φυλακα - απο δεκαδες ρατσες για αυτο το σκοπο
το δυσκολο ειναι να βρεις κουταβι απο προσεκτικη εκτροφη - καλου χαρακτηρα γονεις - χωρις σωματικα η αλλα προβληματα μιας κ η σκυλοεκτροφη εχει γινει προσοδοφορο εμποριο κ οι σκυλες..... κουνελες
τα Μαλινουα δεν εγιναν ποτε μοδα - διαπρεπουν σαν σκυλοι εργασιας σε στρατο κ σωματα ασφαλειας κ μπορεις να βρεις καλο κουταβι με τα χαρακτηριστικα που θες
μάλιστα...
εχμμμ, να το παχύνουμε τουλάχιστον λίγο γίνεται? :smt124:oops::p060:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:26

να το δω πχ τούτο δω καμιά φορά εκεί που ξυπνάω, θα χρειαστώ κι ένα ριτρίβερ να καλέσει 166 :)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26028
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:27

SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:23
Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:19
SUV έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:12
:cry

με το κοκκαλιάρικο σκοτεινομούρικο θα τη βγάλω?


Αιτιολόγησε περισσότερο γιατί δεν πείθομαι!
απλο
σημερα ευκολα βρισκεις οποια ρατσα θες - στην περιπτωση σου φυλακα - απο δεκαδες ρατσες για αυτο το σκοπο
το δυσκολο ειναι να βρεις κουταβι απο προσεκτικη εκτροφη - καλου χαρακτηρα γονεις - χωρις σωματικα η αλλα προβληματα μιας κ η σκυλοεκτροφη εχει γινει προσοδοφορο εμποριο κ οι σκυλες..... κουνελες
τα Μαλινουα δεν εγιναν ποτε μοδα - διαπρεπουν σαν σκυλοι εργασιας σε στρατο κ σωματα ασφαλειας κ μπορεις να βρεις καλο κουταβι με τα χαρακτηριστικα που θες
μάλιστα...
εχμμμ, να το παχύνουμε τουλάχιστον λίγο γίνεται? :smt124:oops::p060:
οχι
δεν ειναι τυχαια ετσι η κατασκευη του
συνδυαζει ταχυτητα - ευελιξια - κ δυναμη
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23814
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιαν 2022, 20:28

SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:29

χμμμ, δεν είναι κακή ιδέα...χμμμμ, ένα Μαλινουά για τους Πακιστανούς χμμμμ κι ένα Ριτρίβερ να μου φέρνει τις παντούφλες μου...χμμμμ


Για πρωινό μπουφέ, έχουμε τίποτα? :a015::oops:

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:31

Ρε συ, δεν μπορώ να τα βλέπω τα Μπόξερ, με πιάνει φόβος και μελαγχολία μαζί :(


Bασικά δεν θέλω να χρειαστεί να αναγκαστώ να συμβιώσω/αναλάβω φροντίδα ζωντανού, τουλάχιστον το δεύτερο στην παρούσα φάση όχι, αλλά νοιώθω όλο και μεγαλύτερη ανασφάλεια με τις @@ που βλέπω να γίνονται γύρω μου

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26028
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:31

vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:28
SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.
προγναθισμος - δυσκολια στην αναπνοη ,,,,,, το πρωτο
σιγουρα ισχιακη δυσπλασια το δευτερο
κριμα πως τα καταντησαν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 05 Ιαν 2022, 20:34

Τα λυκοσκυλάκια (έτσι τα λέω όλα αυτά) είναι πολύ όμορφα ζωντανά, θυμάμαι ένα κόκκινο που είχε μια γνωστή κάποτε, τί πλάσμα ήταν αυτό, τί καλός χαρακτήρας

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23814
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιαν 2022, 20:41

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:31
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:28
SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.
προγναθισμος - δυσκολια στην αναπνοη ,,,,,, το πρωτο
σιγουρα ισχιακη δυσπλασια το δευτερο
κριμα πως τα καταντησαν
Μεγάλωσα με μποξερ (με μεγάλωσε δηλαδή) και το μόνο που θυμάμαι από μικρά φλασμπακ μνήμης ήταν το τρομερό ροχαλητό του :003:
Και από σώμα το θυμάμαι λες και πήγαινε για body building σκύλων, όλοι μύες διέγραφαν παντού πάνω του, ήταν υπερκινητικο και δεν φαινοταν να έχει κάποιο πρόβλημα σωματικό.
Πέθανε σε σχετικά μικρή ηλικία από προχωρημένο καλαζάρ, όταν ήμουν κάπου στα 7, δεν το θυμάμαι και καλά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Ιαν 2022, 20:47

vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:22
Feindflug έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:14
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 18:16

Πλέον, ναι. Αλλά μέχρι κάτι δεκαετίες πριν, αν δεν κακοποιούσες ζώο, δεν βάτευες την κατσίκα σου και δεν πήγαινες σε μπουρδέλο να βατέψεις/κακοποιήσεις και γυναίκα, άντρας δεν εγινόσανε να 'ουμ. Και πήγαινε απο γενιά σε γενιά αυτό, έτσι γαλουχούσαν τα μούλικά τους οι κατσικογάμηδες. Κρίμα που δεν ειναι έτσι πια τα πράγματα όπως τότε, που κοιμόμασταν και με ανοιχτά παράθυρα.
Ρε τύπε, ειλικρινά, γιατί τόσο μίσος για τους προγόνους σου; Θεωρείς ότι είσαι μία σούπερ εξελικτική φάση, ξέρω γω; Μας ήρθες από κάπου αλλού ή είχες καμμία θεία φώτιση και θα μας δώσεις τις νέες δέκα εντολές;

Μήπως θα κριτικάρεις και τους χόμο σάπιενς και όσους σκότωναν μαμούθ; Την βρίσκεις να μειώνεις τους παππούδες σου με αυτόν τον τρόπο; Νιώθεις ανώτερος, νιώθεις ότι λες τα πράγματα με τ' όνομά τους, κρατάς ίσες αποστάσεις; Θεωρείς ότι οι Σουηδοί και οι Αβορίγινες ήταν πολύ καλύτεροι πριν πολλά χρόνια;

Μπορώ να καταλάβω το μίσος για κάποια άλλη ομάδα για ιδεολογικούς, οικονομικούς ή χουλιγκανικούς λόγους ως μια προέκταση της ανάγκης για ένταξη σε μια κοινότητα, που όλοι μας έχουμε, αλλά αυτήν την γενική κατακραυγή και κράξιμο δεν τα εννοώ.

Τι κόμπλεξ είναι αυτό ρε;
Πύτε μου, δεν μειωνω τους παππούδες μου. Ο ένας παππούς μου ήταν δάσκαλος, ο αλλος λογιστής, ο ένας προπαππους μου ήταν κοινοτάρχης, και ο άλλος αγρότης που όμως η μόνη σχέση που είχε με τις κατσίκες του είναι ότι τις χρησιμοποιούσε μόνο για το γάλα τους, και δεν τους έδινε γυναικεία ονόματα. :roll:

Και επισης, απ'όσο ξέρω κιδέ μου, έκαναν όλοι τους μπάνιο έστω μια φορά τη μέρα. Φυσικά και δεν είχαν σχέση οι πρόγονοι μου με όλους αυτούς.
Πες το ρε δικέ μου ότι προέρχεσαι από σπέσιαλ ράτσα, ανώτερη από όλους τους υπόλοιπους.

:sal9:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26028
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:51

vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:41
Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:31
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:28
SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.
προγναθισμος - δυσκολια στην αναπνοη ,,,,,, το πρωτο
σιγουρα ισχιακη δυσπλασια το δευτερο
κριμα πως τα καταντησαν
Μεγάλωσα με μποξερ (με μεγάλωσε δηλαδή) και το μόνο που θυμάμαι από μικρά φλασμπακ μνήμης ήταν το τρομερό ροχαλητό του :003:
Και από σώμα το θυμάμαι λες και πήγαινε για body building σκύλων, όλοι μύες διέγραφαν παντού πάνω του, ήταν υπερκινητικο και δεν φαινοταν να έχει κάποιο πρόβλημα σωματικό.
Πέθανε σε σχετικά μικρή ηλικία από προχωρημένο καλαζάρ, όταν ήμουν κάπου στα 7, δεν το θυμάμαι και καλά.
εγραψα πως ειναι κριμα ετσι που τα καταντησαν
τα μαστιφοειδη ηταν υπεροχα σκυλια πριν την λαιλαπα των εκθεσεων - που αρχισε στην βικτωριανη αγγλια κ μας κατατρεχει ακομα
μια ματια στο αγγλικο μπουλντονγκ απο γκραβουρες του 1800 κ την σημερινη καταντια ειναι αρκετη
η στα μαστινο της ναπολης απο φωτογραφιες πριν τον α παγκοσμιο κ το σημερινο εκτρωμα
μπορω να συνεχισω για δεκαδες ρατσες απο ιρλανδικο σεττερ μεχρι οτι θελετε
ελαχιστες γλυτωσαν απο την μαλακια που μας δερνει
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9584
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 05 Ιαν 2022, 20:53

Σπύρος έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:31
Bazoomba έγραψε:
05 Ιαν 2022, 16:05
Απο ποιον; Ειδες το βιντεο; Ο σκυλος επιτεθηκε στον πατερα της και το παιδι της, ωστοσο την εμφαση την δινει για τον νεκρο σκυλο της. :102:
Να υποθέσω ότι θεωρείς πιο σημαντικό τον τραυματισμό του άνδρα της από τον θάνατο του σκύλου της.
Αν και η υποθεση ειναι βεβιασμενη, η μονολεκτικη απαντηση που ζητας ειναι: Ναι.
Την χαρακτηριζω βεβιασμενη για δυο λογους:
Αρχικα, δεν προκειται απλα για τον τραυματισμο του ανδρα της, αλλα για τον δυνητικο θανατο του παιδιου της, που απεφευχθη διοτι ετυχε εκεινη τη στιγμη να κανει κι ενα αλλο ατομο την ιδια αξιολογηση με εμενα.

Υστερα, αγαπητε, γιατι αυτη προκυπτει απο μια αντανακλαστικη πεποιθηση, που ανιχνευει στην προκειμενη ιεραρχηση σκοτεινα κινητρα, τα οποια δηθεν πηγαζουν απο ψυχολογικες ανεπαρκειες. Ε,λοιπον σε διαβεβαιω οτι μπορω να σταθω αρκετα ψηλοτερα απο τους εγχωριους και μη φιλοζωους κυριως, επειδη η αγαπη μου προς τα ζωα ειναι εμπραγματη και μονοπλευρη (υπερ τον ζωντανων). Βλεπεις, εγω μπορει να μην διακυρησσω την ισαξια ανθρωπινης και σκυλισιας ζωης (οταν ολοκληρη η υπαρξη μου προσανατολιζεται στην διαρκη υποβαθμιση της πρωτης), αλλα αυτο γινεται διοτι η αγαπη ,νομοτελειακα, κατευθυνεται προς το εγγυτερο.

Μπορω να αγαπησω μια γατα ή εναν σκυλο μονο στον βαθμο που θα καταφερω να αποδωσω σε αυτο ανθρωπινα χαρακτηριστικα που νιωθω οτι αδυνατω να βρω ,οσο απελπισμενα κι αν ψαχνω στον περιγυρο μου.("οι σκυλοι δεν μας αξιζουν"). Απο αυτην την τυφλη αποζητηση, προερχεται η σχολαστικοτητα με την οποια εκθρεψαμε τους τετραποδους φιλους μας. Δεν ειναι η χρησιμοτητα(αρα εμμεσως η αξια της ανθρωπινης ζωης) που διανοιγει τις κατευθυνσεις της εκτροφης, παρα η δικη μας χρονικα προσδιοριζομενη αισθητικη. Βασει αυτης γινονται σιωπηλα αποδεκτες οι διακρισεις εις βαρος αλλων μορφων ζωης, μη συμβατες με τα γουστα και τις αναγκες μας.Γιατι... πως αλλιως μπορει να εξηγηθει η ευκολια με την οποια διαχωρησαν τα ετερογενη συνολα των οικολογωντην επιβαρυνση που δημιουργουν οι αυξημενες ( κατ'επιλογην) διατροφικες αναγκες των οντων που προσπαθουν να "σωσουν". Καταληγεις, λοιπον, αναποφευκτα εδω:
SpoilerShow
Εικόνα
Τωρα, για να μπορεσει κανεις να εμβαθυνει πανω στο ζητημα, αρα να το δει μακροσκοπικα και οχι απο ενα αμειγως ψυχολογικο πρισμα, θα πρεπει να στρωσει τον πωπο του, ουτως ωστε να αποφυγει (απουσια ιστορικου αισθητηριου) να αναφωνησει ως αλλη ΓΑΛΗ ,χωρις αιδω, οτι εκφραζει την αδιαφορια της ιδεολογικης συντηρησης.
SpoilerShow
Παρεπιπτοντως,sys3x, αντευχομαι κι ελπιζω με την σειρα μου οτι τα καινουρια γραναζια ( :102: ) θα ευνοησουν τις περιπλανησεις σου κατ'οπως εσυ ποθεις :wave:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιαν 2022, 20:56

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:51
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:41
Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:31


προγναθισμος - δυσκολια στην αναπνοη ,,,,,, το πρωτο
σιγουρα ισχιακη δυσπλασια το δευτερο
κριμα πως τα καταντησαν
Μεγάλωσα με μποξερ (με μεγάλωσε δηλαδή) και το μόνο που θυμάμαι από μικρά φλασμπακ μνήμης ήταν το τρομερό ροχαλητό του :003:
Και από σώμα το θυμάμαι λες και πήγαινε για body building σκύλων, όλοι μύες διέγραφαν παντού πάνω του, ήταν υπερκινητικο και δεν φαινοταν να έχει κάποιο πρόβλημα σωματικό.
Πέθανε σε σχετικά μικρή ηλικία από προχωρημένο καλαζάρ, όταν ήμουν κάπου στα 7, δεν το θυμάμαι και καλά.
εγραψα πως ειναι κριμα ετσι που τα καταντησαν
τα μαστιφοειδη ηταν υπεροχα σκυλια πριν την λαιλαπα των εκθεσεων - που αρχισε στην βικτωριανη αγγλια κ μας κατατρεχει ακομα
μια ματια στο αγγλικο μπουλντονγκ απο γκραβουρες του 1800 κ την σημερινη καταντια ειναι αρκετη
η στα μαστινο της ναπολης απο φωτογραφιες πριν τον α παγκοσμιο κ το σημερινο εκτρωμα
μπορω να συνεχισω για δεκαδες ρατσες απο ιρλανδικο σεττερ μεχρι οτι θελετε
ελαχιστες γλυτωσαν απο την μαλακια που μας δερνει
Πράγματι. Το να παίρνει κανείς σκυλί ράτσας την σήμερον ημέραν είναι αντίστοιχο του να υιοθετεί παιδί με γενετικές ανωμαλίες. Σε κάποιο βαθμό ισχύει και για γάτες αυτό.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26028
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Ιαν 2022, 20:58

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:56
Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:51
vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:41

Μεγάλωσα με μποξερ (με μεγάλωσε δηλαδή) και το μόνο που θυμάμαι από μικρά φλασμπακ μνήμης ήταν το τρομερό ροχαλητό του :003:
Και από σώμα το θυμάμαι λες και πήγαινε για body building σκύλων, όλοι μύες διέγραφαν παντού πάνω του, ήταν υπερκινητικο και δεν φαινοταν να έχει κάποιο πρόβλημα σωματικό.
Πέθανε σε σχετικά μικρή ηλικία από προχωρημένο καλαζάρ, όταν ήμουν κάπου στα 7, δεν το θυμάμαι και καλά.
εγραψα πως ειναι κριμα ετσι που τα καταντησαν
τα μαστιφοειδη ηταν υπεροχα σκυλια πριν την λαιλαπα των εκθεσεων - που αρχισε στην βικτωριανη αγγλια κ μας κατατρεχει ακομα
μια ματια στο αγγλικο μπουλντονγκ απο γκραβουρες του 1800 κ την σημερινη καταντια ειναι αρκετη
η στα μαστινο της ναπολης απο φωτογραφιες πριν τον α παγκοσμιο κ το σημερινο εκτρωμα
μπορω να συνεχισω για δεκαδες ρατσες απο ιρλανδικο σεττερ μεχρι οτι θελετε
ελαχιστες γλυτωσαν απο την μαλακια που μας δερνει
Πράγματι. Το να παίρνει κανείς σκυλί ράτσας την σήμερον ημέραν είναι αντίστοιχο του να υιοθετεί παιδί με γενετικές ανωμαλίες. Σε κάποιο βαθμό ισχύει και για γάτες αυτό.
μα αυτο ειναι
επιλεκτικη εκτροφη γενετικων ανωμαλιων
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πάτρα: Πίτμπουλ κατασπάραξε σκύλο και επιτέθηκε σε μωρό 15 μηνών που ήταν στην κούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Ιαν 2022, 20:59

vantono έγραψε:
05 Ιαν 2022, 20:28
SUV παρε μπόξερ να ησυχασεις. Τόσο-όσο φύλακας, άψογη σχέση με ηλικιωμένους, άψογη και υπερπροστατευτικη σχέση με τα πιτσιρίκια, υπάκουο και φιλικό με ανθρώπους, γάτες, σαύρες, δρυοκολαπτες, τα πάντα.
Μετά είναι και η επιλογή του κλασικου γερμανικού ποιμενικου, αλλά πιστεύω ότι θέλει περισσότερη εκπαίδευση από το μποξερ.
Αυτό που λες για το μπόξερ, ισχύει. Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχουν σταθεροί κανόνες, πέρα από κάποια βασικά χαρακτηριστικά. Αλλά το κάθε σκυλί έχει τη δική του προσωπικότητα, που διαμορφώνεται αντίστοιχα με το περιβάλλον και τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων που ζει, ακριβώς όπως τα παιδιά.

Και καλό είναι να μη μπλέκουμε τα σκυλιά με τα αυτοκίνητα/συσκευές με χ προδιαγραφές ή τον κλιματισμό που τον ρυθμίζεις όταν και όσο θέλεις. Είναι άλλο πράγμα.

Οπότε, προτείνω κι εγώ συναγερμό ως καλύτερη λύση.
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών