Ξαφνικίτιδα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 11:52

Otto Weininger έγραψε:
10 Ιαν 2022, 20:14
Γενικά αφήστε το νέο ψεκ αφήγημα περί ξαφνικιτιδας, γιατί τα στοιχεία (και οι αριθμοί) είναι αμείλικτα και δε σας παίρνει.

Μην συμπεριφέρεστε δε ως κοράκια στο άκουσμα θλιβερών ειδήσεων (τις οποίες τα προηγούμενα έτη γράφατε στα παπαρια σας)
Δώσε κάποια στοιχεία να συγκρίνουμε τί γινόταν παλιότερα.
Γιατί στο θέμα των ποδοσφαιριστών, τουλάχιστον (και υποψιάζομαι και των υπολοίπων αθλητών), μιλάμε για διπλασιασμό.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιαν 2022, 11:53

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε τροχαίο την νύχτα σκοτώθηκαν 2 εμβολιασμένοι.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 12:14

Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:53
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε τροχαίο την νύχτα σκοτώθηκαν 2 εμβολιασμένοι.
Δεξιό χιούμορ.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιαν 2022, 13:13

Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2022, 12:14
Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:53
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε τροχαίο την νύχτα σκοτώθηκαν 2 εμβολιασμένοι.
Δεξιό χιούμορ.
Να δεχτώ ότι οι ξαφνικοί θάνατοι νέων το 21 είναι περισσότεροι του συνηθισμένου χωρίς κανένα επίσημο στατιστικό χάριν της συζήτησης.

Μου θύμισε τις χιλιάδες αυτοκτονίες που έλεγαν οι ψεκασμένοι στην αρχή της κρισης από 3,5 μεχρι 7 χιλιαδες κρίσης κι όταν βγήκαν μετά τα στατιστικά ήταν για 2 χρόνια 20-25% πάνω από τις συνηθισμένες κάθε έτους δηλαδή κάποιες δεκάδες πάρα πάνω.

Όσο δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη που θα τους αποδίδει σε κάποιο συγκεκριμενη αίτιο οι απόψεις σου εδώ είναι γτπ όπως και τόσες άλλες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Ιαν 2022, 13:33

Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:50
EKPLIKTIKOS έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:33
Πνευμονική εμβολη και υγιεστατος δεν πάνε μαζί
Δεν το είδες προσεκτικά. Την εμβολή την έπαθε ΑΦΟΥ έκανε το μπόλι.
O oποιοσδήποτε έχει κάποιο καρδιακό ή άλλο πρόβλημα που δεν έχει εκδηλωθεί ή δεν έχει εντοπισθεί από εξέταση, δεν είναι υγιέστατος.

Και ακριβώς γι' αυτό παρουσιάζονται "αιφνίδιοι" θάνατοι σε ηλικίες από 0-35 (συμπεριλαμβανομένων των αθλητών) εδώ και δεκαετίες πριν το μπόλι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 14:29

Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 13:13
Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2022, 12:14
Chainis έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:53
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε τροχαίο την νύχτα σκοτώθηκαν 2 εμβολιασμένοι.
Δεξιό χιούμορ.
Να δεχτώ ότι οι ξαφνικοί θάνατοι νέων το 21 είναι περισσότεροι του συνηθισμένου χωρίς κανένα επίσημο στατιστικό χάριν της συζήτησης.

Μου θύμισε τις χιλιάδες αυτοκτονίες που έλεγαν οι ψεκασμένοι στην αρχή της κρισης από 3,5 μεχρι 7 χιλιαδες κρίσης κι όταν βγήκαν μετά τα στατιστικά ήταν για 2 χρόνια 20-25% πάνω από τις συνηθισμένες κάθε έτους δηλαδή κάποιες δεκάδες πάρα πάνω.

Όσο δεν υπάρχει καμία επιστημονική μελέτη που θα τους αποδίδει σε κάποιο συγκεκριμενη αίτιο οι απόψεις σου εδώ είναι γτπ όπως και τόσες άλλες.
Μπούρδα αντίστοιχου βεληνεκούς με τη μπούρδα που ξεστόμισε ο τσοπάνης σου:

Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2643
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 11 Ιαν 2022, 14:49

Indiana life insurance CEO says deaths are up 40% among people ages 18-64

https://www.fox28spokane.com/indiana-li ... ges-18-64/
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 11 Ιαν 2022, 15:11

Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2022, 11:52


Δώσε κάποια στοιχεία να συγκρίνουμε τί γινόταν παλιότερα.
Γιατί στο θέμα των ποδοσφαιριστών, τουλάχιστον (και υποψιάζομαι και των υπολοίπων αθλητών), μιλάμε για διπλασιασμό.
Ok.... :roll:

Nα ξεκινήσουμε με τα βασικά, γιατί βλέπω ότι είμαστε σε φάση "να λόλα ένα μήλο" σε αυτά τα θέματα. Το 15 – 20 % των συνολικών θανάτων παγκοσμίως, αφορά ξαφνικούς θανάτους από καρδιακό επεισόδιο.

https://www.aerjournal.com/articles/sud ... ECHcZd3ZtU

Παρακάτω υπάρχει αναλυτική επιδημιολογική ανάλυση για το θέμα των αιφνίδιων θανάτων :

https://www.heartlungcirc.org/article/S ... n_sNlL-3MM

Αυτό ξέρεις τι σημαίνει; Πως όταν έχουμε στην Ελλάδα (προ πανδημίας) 200-300 θάνατους την ημέρα, έχουμε ένα μ.ο. στο περίπου 40+ άτομα που πεθαίνουν από αυτό που εσείς ανακαλύψατε το τελευταίο δίμηνο.

Πάμε παρακάτω. Οι αιφνίδιοι θάνατοι στην ηλικιακή ομάδα 0 – 35 χρονών είναι 1 έως 3 ανά 100.000 νέους ετησίως (αυτό στην Ελλάδα μόνο μεταφράζεται σε δεκάδες περιστατικά κάθε χρόνο). Και μιλάμε για τους κάτω των 35, ξαναλέω.

Από το 2015 το άρθρο:
https://www.qualityinhealth.gr/arthra/k ... UbeMh9JH_w

Και αυτό από το 2012:
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161 ... L_v6Qnatgk


Ούτε οι θάνατοι γενικά και αόριστα άρχισαν να αυξάνονται από τότε που άρχισαν τα εμβόλια (γιατί το είπατε και αυτό). Άρχισαν να αυξάνονται από τότε που ξεκίνησε η μεγάλη αύξηση των θανάτων από covid. Από πέρσι το φθινόπωρο όσον αφορά την Ελλάδα πχ.

Τσάκω δω το pdf από την ΕΛΣΤΑΤ να δεις :
https://www.statistics.gr/el/statistics ... wvnlnSqCGA

Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στην υπερβάλλουσα θνησιμότητα το 2021 σε κάθε χώρα της Ευρώπης ξεχωριστά. Όπου υπάρχει υψηλή εμβολιαστική κάλυψη τσακάλια μου, και λίγους νεκρούς από covid (αναλογικά με τον πληθυσμό της χώρας) έχουν, και μικρή έως καθόλου
υπερβάλλουσα θνησιμότητα σε σχέση με προηγούμενα έτη, συγκριτικά με χώρες στις οποίες συμβαίνει το αντίθετο, χώρους όπου ο ψεκασμός των αντιβάξ μοιάζει να κυριαρχεί.

Για παράδειγμα, ένας ωραιότατος χάρτης σε gif για να γουστάρεις
Εικόνα


https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... L2jGLNq8IA


Και ωραιότατα στατιστικά και graphics
https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

Δανία, Νορβηγία, Φινλανδία. Τα ίδια εμβόλια δεν κάνουν κι εκεί;Εκεί δεν έχει ξαφνικίτιδα;


Αντιθέτως, όπου υπάρχουν ψεκαστικά (όπως Βουλγαρία,Ρουμανία, Κροατία, Λιθουανία, Ελλάδα) η υπερβάλλουσα θνησιμότητα σε σχέση με προηγούμενα έτη είναι αισθητά υψηλή

Πχ Βουλγαρία
https://www.reuters.com/world/europe/de ... hSiAvkNUG8



κλπ, κλπ, κλπ.


Η αύξηση της συνολικής θνησιμότητας δεν ακολουθεί λοιπόν αγαπητοί ντεντέκτιβς, τα ποσοστά των εμβολιασμών. Ακολουθεί την αύξηση των νεκρών από covid.

Άρπα και για κερασάκι μία μελέτη στις ΗΠΑ, πάνω σε 11 εκατομμύρια ανθρώπους, εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους. Έγινε σύγκριση θανάτων ΧΩΡΙΣ να υπολογιστούν οι θάνατοι covid.
Ξαναλέω: Λήφθηκαν υπόψη οι θάνατοι από κάθε άλλη αιτία πλην covid.

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/ ... recipients

Το αποτέλεσμα; Μάντεψε. ΚΑΜΙΑ υπερβάλλουσα θνησιμότητα στους εμβολιασμένους. Μάλιστα οι θάνατοι ανεμβολίαστων είναι ελαφρώς
περισσότεροι! Σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.


Οπότε φίλοι μου καλοί, αφήστε τα ιατρικά και την επιστήμη στην ησυχία της. Ή τουλάχιστον ενημερωθείτε σαν άνθρωποι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 11 Ιαν 2022, 15:23

Πως τους πετσόκοψες έτσι ρε! :lol:

Χελώνε τα κουβαδάκια σου κι αλλού!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 11 Ιαν 2022, 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 11 Ιαν 2022, 15:34

Δε ξέρω τι λέει ο Ότο,εγώ ξέρω πως ο Κλάους σβαμπ και οι συν αυτώ θέλουν να αφανίσουν τον πληθυσμό του πλανήτη στα 500 μύρια για να κάνουν γκρεατ ρισετ ,και θέλουν να το επιτύχουν αυτό μέσω εμπολιων

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 15:36

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιαν 2022, 15:11


Το αποτέλεσμα; Μάντεψε. ΚΑΜΙΑ υπερβάλλουσα θνησιμότητα στους εμβολιασμένους. Μάλιστα οι θάνατοι ανεμβολίαστων είναι ελαφρώς
περισσότεροι! Σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.


Οπότε φίλοι μου καλοί, αφήστε τα ιατρικά και την επιστήμη στην ησυχία της. Ή τουλάχιστον ενημερωθείτε σαν άνθρωποι.
Ευχαριστώ για τα λινκ. Μια που ανέφερες για Δανία:

https://www.nytimes.com/2021/03/20/worl ... fects.html

Αυτό από το Μάρτιο του 21, όταν στην Ελλάδα βαράγανε Άστρα Ζενέκα για πλάκα σε όλους, και δεν καταγραφόταν τίποτα από παρενέργειες, ακόμα και θανάτους (θυμάμαι έναν θάνατο μιας μητέρας, που βγήκανε και είπανε δεν είναι απ' το μπόλι)
Δε νομίζω λοιπόν οτι κάνανε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια εμβόλια, ούτε και η ανταπόκριση του Κράτους σε ανθρώπους με πιθανές παρενέργειες στην Ελλάδα ήταν αυτή που ήταν στη Δανία.
Να, λοιπόν, μια πιθανή αιτία για ποιό λόγο είχαμε λιγότερους "ξαφνικούς θανάτους" εκεί. Μήπως γιατί ψάχνουν την αιτία χωρίς να αφήσουν τίποτα απ' έξω, σε σχέση με τους πλασιέ εμβολίων που έχουμε εδώ.
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8606
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 11 Ιαν 2022, 15:44

Τι εγινε οποιος βαζει αβαταρ τον Ωναση γινεται Αριστος;

Ε ρε τι παθαμε.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28922
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 11 Ιαν 2022, 15:45

Καdy έγραψε:
11 Ιαν 2022, 15:34
Δε ξέρω τι λέει ο Ότο,εγώ ξέρω πως ο Κλάους σβαμπ και οι συν αυτώ θέλουν να αφανίσουν τον πληθυσμό του πλανήτη στα 500 μύρια για να κάνουν γκρεατ ρισετ ,και θέλουν να το επιτύχουν αυτό μέσω εμπολιων
Επισης εμεις γιατι δεν εχουμε πεθανει ακομα απο το φονικο ιο;Τσαμπα ετοιμασα διαθηκη :102:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49579
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 15:47

axilmar έγραψε:
11 Ιαν 2022, 15:44
Τι εγινε οποιος βαζει αβαταρ τον Ωναση γινεται Αριστος;

Ε ρε τι παθαμε.
Ένας, δέκα, εκατό, χίλιοι, ΠΟΛΛΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ.

:smt005::smt005::smt005:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Καdy
Δημοσιεύσεις: 1978
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 13:25

Re: Ξαφνικίτιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καdy » 11 Ιαν 2022, 15:52

GoBack έγραψε:
11 Ιαν 2022, 15:45

Επισης εμεις γιατι δεν εχουμε πεθανει ακομα απο το φονικο ιο;Τσαμπα ετοιμασα διαθηκη :102:
Έχω ανοίξει και νήμα με σχετική ερώτηση, κάνεις δεν απαντησε :102:

Κλειδωμένο


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών