Κλείνει η Rebound .....

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49575
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Ιαν 2022, 22:15

Juno έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:07
Πήγαινα πολύ συχνά παλιά. Έχω πάνω από δεκαετία να πάω, αλλά με στενοχώρησε που κλείνει.


Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Εικόνα

Σε κλείσιμο οδηγείται η ιστορική Rebound στην οδό Μηθύμνης 43 στην πλατεία Αμερικής.

Όπως μας είπε ο ιδιοκτήτης, δεν έχει δηλωθεί ακόμα οριστική παύση εργασιών στην Εφορία, τυπικά λοιπόν είναι ανοιχτό, όμως το κλείσιμο είναι αναπόφευκτο αφού διπλανό κτίριο θα γίνει σχολείο και άρα το κλαμπ σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί.
Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές. Μια σειρά από σπάνιες φωτογραφίες που δημοσιεύουμε σήμερα, δείχνει την ατμόσφαιρα στο κλαμπ τα παλαιότερα χρόνια της δόξας του.


Εκεί που σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Ιδιοκτήτης του κλαμπ είναι ο Ηλίας Γεωργουλέας, ο οποίος στα τέλη της δεκαετίας του 70, ήταν και ο πραγματικός ιδιοκτήτης της Σφίγγας ενός άλλου ιστορικού κλαμπ της Αθήνας (στην οδό Διδότου) που για διαφημιστικούς λόγους φαινόταν να το έχει ο ηθοποιός Αλέξης Γκόλφης. Εκεί σύχναζε και ο Παύλος Σιδηρόπουλος.


Από το Problem στην Rebound το 1986

Στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 80, το καλμπ ήταν ροκάδικο με το όνομα Problem. To 1986, o Ηλίας Γεωργουλέας το ονόμασε Rebound, βάζοντας αρχικά διακόσμηση που θύμιζε γήπεδο μπάσκετ. Η διακόσμηση άλλαξε όμως, όταν έγινε εντελώς goth - underground, και έτσι το θυμούνται οι περισσότεροι, με μαύρους και κόκκινους τοίχους, ημίφως και ξύλινη πίστα.
Το κλαμπ άνοιγε μετά τα μεσάνυχτα, ήταν υπόγειο, κατέβαινες από στενή σκάλα, αφού περνούσες στην είσοδο από τον έλεγχο Γεωργουλέα. Μπροστά σου ήταν το μπαρ και πιο χαμηλά η ξύλινη πίστα χορού, με υπερυψωμένο κουβούκλιο για dj. Γύρω από την πίστα, και κατά μήκος των τοίχων, χαμηλοί πάγκοι όπου κάθονταν οι περισσότεροι, ενώ λιγότεροι προτιμούσαν τραπέζια.
......

Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές.
:8)
Μπά, Γκοθού αγαπητή Juno? :hebit::romance-hearteyes:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 11 Ιαν 2022, 22:22

Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:10

Ρε τύπε, όλο ιστορίες από φάσεις στις οποίες δεν συμμετείχες είσαι και προφανώς τις διαβάζεις στο διαδίκτυο φουσκωμένες και παραποιημένες.

Έχεις ζήσει ποτέ κάτι, κάποια φάση, ήσουν ποτέ κάπου ενεργά ή μόνο ιστορίες μανταλάκια, να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε, είσαι;
Δεν διαβαζεις wannabe Ψαλτη ειπα οτι μου το επιβεβαιωσε Κυψελιωτης.Σε πολλες φασεις ημουνα τι θες να μαθεις?
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Ιαν 2022, 22:27

Obi Wan Iakobi έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:22
Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:10

Ρε τύπε, όλο ιστορίες από φάσεις στις οποίες δεν συμμετείχες είσαι και προφανώς τις διαβάζεις στο διαδίκτυο φουσκωμένες και παραποιημένες.

Έχεις ζήσει ποτέ κάτι, κάποια φάση, ήσουν ποτέ κάπου ενεργά ή μόνο ιστορίες μανταλάκια, να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε, είσαι;
Δεν διαβαζεις wannabe Ψαλτη ειπα οτι μου το επιβεβαιωσε Κυψελιωτης.Σε πολλες φασεις ημουνα τι θες να μαθεις?
Δεν θέλω να μάθω τίποτα, δικέ μου.

Υποψιάζομαι την φάση σου: Κλασσική ιντερνετετίδα και κουτσομπολιό για φάσεις που συμμετέχουν άλλοι και μεις ρωτάμε από δω κι από κει και σχολιάζουμε και είχαμε ένα γνωστό που ήταν χωμένος σε σκηνικά και... και... και...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Feindflug την 11 Ιαν 2022, 22:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Ιαν 2022, 22:30

Kauldron έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:15
Juno έγραψε:
09 Ιαν 2022, 17:07
Πήγαινα πολύ συχνά παλιά. Έχω πάνω από δεκαετία να πάω, αλλά με στενοχώρησε που κλείνει.


Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Τέλος εποχής για την Rebound: Το παλαιότερο γκοθ κλαμπ της Αθήνας, εκεί σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Εικόνα

Σε κλείσιμο οδηγείται η ιστορική Rebound στην οδό Μηθύμνης 43 στην πλατεία Αμερικής.

Όπως μας είπε ο ιδιοκτήτης, δεν έχει δηλωθεί ακόμα οριστική παύση εργασιών στην Εφορία, τυπικά λοιπόν είναι ανοιχτό, όμως το κλείσιμο είναι αναπόφευκτο αφού διπλανό κτίριο θα γίνει σχολείο και άρα το κλαμπ σύμφωνα με τον νόμο δεν μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί.
Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές. Μια σειρά από σπάνιες φωτογραφίες που δημοσιεύουμε σήμερα, δείχνει την ατμόσφαιρα στο κλαμπ τα παλαιότερα χρόνια της δόξας του.


Εκεί που σύχναζε ο Παύλος Σιδηρόπουλος

Ιδιοκτήτης του κλαμπ είναι ο Ηλίας Γεωργουλέας, ο οποίος στα τέλη της δεκαετίας του 70, ήταν και ο πραγματικός ιδιοκτήτης της Σφίγγας ενός άλλου ιστορικού κλαμπ της Αθήνας (στην οδό Διδότου) που για διαφημιστικούς λόγους φαινόταν να το έχει ο ηθοποιός Αλέξης Γκόλφης. Εκεί σύχναζε και ο Παύλος Σιδηρόπουλος.


Από το Problem στην Rebound το 1986

Στο πρώτο μισό της δεκαετίας του 80, το καλμπ ήταν ροκάδικο με το όνομα Problem. To 1986, o Ηλίας Γεωργουλέας το ονόμασε Rebound, βάζοντας αρχικά διακόσμηση που θύμιζε γήπεδο μπάσκετ. Η διακόσμηση άλλαξε όμως, όταν έγινε εντελώς goth - underground, και έτσι το θυμούνται οι περισσότεροι, με μαύρους και κόκκινους τοίχους, ημίφως και ξύλινη πίστα.
Το κλαμπ άνοιγε μετά τα μεσάνυχτα, ήταν υπόγειο, κατέβαινες από στενή σκάλα, αφού περνούσες στην είσοδο από τον έλεγχο Γεωργουλέα. Μπροστά σου ήταν το μπαρ και πιο χαμηλά η ξύλινη πίστα χορού, με υπερυψωμένο κουβούκλιο για dj. Γύρω από την πίστα, και κατά μήκος των τοίχων, χαμηλοί πάγκοι όπου κάθονταν οι περισσότεροι, ενώ λιγότεροι προτιμούσαν τραπέζια.
......

Πάντως δεν αποκλείεται να γίνουν (κατά τον Μάρτιο ίσως) κάποιες αποχαιρετιστήριες βραδιές.
:8)
Μπά, Γκοθού αγαπητή Juno? :hebit::romance-hearteyes:
Τύπε, σε κόβω για τον κλασσικό λιγούρη που έσκαγε στα γκοθάδικα για να δει κανένα μπούτι με διχτυωτό και ξεχώριζε πιο πολύ από την μύγα στο γάλα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 11 Ιαν 2022, 22:30

Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:27

Δεν θέλω να μάθω τίποτα, δικέ μου.

Υποψιάζομαι την φάση σου:0Κλασσική ιντερνετετίδα και κουτσομπολιό για φάσεις που συμμετέχουν άλλοι και μεις ρωτάμε από δω κι από κει και σχολιάζουμε και είχαμε ένα γνωστό που ήταν χωμένος σε σκηνικά και... και... και...
Ε τοτε τι πεταγεσαι σαν να μη πω τι?

Υποψιαζεσαι λαθος Ψαλτη.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14856
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 11 Ιαν 2022, 22:33

Obi Wan Iakobi έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:30
Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:27

Δεν θέλω να μάθω τίποτα, δικέ μου.

Υποψιάζομαι την φάση σου:0Κλασσική ιντερνετετίδα και κουτσομπολιό για φάσεις που συμμετέχουν άλλοι και μεις ρωτάμε από δω κι από κει και σχολιάζουμε και είχαμε ένα γνωστό που ήταν χωμένος σε σκηνικά και... και... και...
Ε τοτε τι πεταγεσαι σαν να μη πω τι?

Υποψιαζεσαι λαθος Ψαλτη.
Πες το ρε δικέ μου, μην κομπλάρεις.

Δικό σου είναι το μαγαζί και θα μας πεις πότε θα πεταχτούμε; Έτσι σε ψυχολόγησα από την παρουσία σου γενικά εδώ μέσα και το έγραψα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 11 Ιαν 2022, 22:35

Feindflug έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:33

Πες το ρε δικέ μου, μην κομπλάρεις.

Δικό σου είναι το μαγαζί και θα μας πεις πότε θα πεταχτούμε; Έτσι σε ψυχολόγησα από την παρουσία σου γενικά εδώ μέσα και το έγραψα.
Ε μαλακια εγραψες τυπε.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 16372
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 11 Ιαν 2022, 22:36

Juno έγραψε:
11 Ιαν 2022, 19:23
Beria έγραψε:
11 Ιαν 2022, 18:13
Juno έγραψε:
11 Ιαν 2022, 17:17
Να υποθέσω πως θα βρεθούμε δίπλα-δίπλα στις αποχαιρετιστήριες, αν γίνουν τον Μάρτιο, αλλά δεν θα το ξέρουμε.
Πες ότι πήγαινες και Μουσική Αποθήκη!
Πρώτη φορά το ακούω.
Πού ήταν και ποια χρονολογία;



Αν βρεθούμε στις αποχαιρετιστήριες τον Μάρτιο, εγώ θα αναγνωρίσω μερικούς από εσάς αφού βάλατε φωτογραφίες σας με μάσκες. :8)

Κάτι ξέρω που δεν έχω βάλει ούτε ποδοσέλφι.
Αντί να κανονίσετε να πάτε όλοι μαζί!

Α ρε αν ήμουν Αθήνα!
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 11 Ιαν 2022, 22:36

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Ιαν 2022, 21:39


Το πχώρουμ και η διεθνής καριέρα. Υπήρχε βέβαια και ένα στοιχείο αυτοεξορίας λόγω αποκαθήλωσης του εκσυγχρονισμού με ταυτόχρονη επέλαση του εθνολαϊκισμού
:smt023
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 11 Ιαν 2022, 22:40

Juno έγραψε:
11 Ιαν 2022, 19:23
Beria έγραψε:
11 Ιαν 2022, 18:13
Juno έγραψε:
11 Ιαν 2022, 17:17
Να υποθέσω πως θα βρεθούμε δίπλα-δίπλα στις αποχαιρετιστήριες, αν γίνουν τον Μάρτιο, αλλά δεν θα το ξέρουμε.
Πες ότι πήγαινες και Μουσική Αποθήκη!
Πρώτη φορά το ακούω.
Πού ήταν και ποια χρονολογία;



Αν βρεθούμε στις αποχαιρετιστήριες τον Μάρτιο, εγώ θα αναγνωρίσω μερικούς από εσάς αφού βάλατε φωτογραφίες σας με μάσκες. :8)

Κάτι ξέρω που δεν έχω βάλει ούτε ποδοσέλφι.
Μας προτείνεις συνάντηση στη Rebound? :)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Ιαν 2022, 22:50

Juno έγραψε:
11 Ιαν 2022, 19:23


Κάτι ξέρω που δεν έχω βάλει ούτε ποδοσέλφι.

:011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.


Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 11128
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 11 Ιαν 2022, 23:31

Obi Wan Iakobi έγραψε:
11 Ιαν 2022, 22:22
Σε πολλες φασεις ημουνα τι θες να μαθεις?
Τελικα το Studio 54 ειχε οντως μπομπες?

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27348
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Ιαν 2022, 23:33

Διάστρεμμα;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κλείνει η Rebound .....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 11 Ιαν 2022, 23:39

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
11 Ιαν 2022, 23:31


Τελικα το Studio 54 ειχε οντως μπομπες?
Δεν ειχα φτασει μεχρι Μανχαταν
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Life style”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών