Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 10 Σεπ 2018, 13:14

ωωω αυτα ειναι, ωραιοι μπραβο σας !! :smt038

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 10 Σεπ 2018, 13:31

shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 09:32
Αίγαγρος έγραψε:
09 Σεπ 2018, 13:45
Να μαζευτούμε όλα τα παιδιά από εδώ, να πάμε να φάμε λουκάνικο στου Shrike.
Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν είναι κακή ιδέα.
Το σπίτι είναι άδειο τον περισσότερο χρόνο, η ψησταριά μεγάλη οπότε σηκώνει πολύ πράμα, αν έρθουν και άλλοι με δικά τους προϊόντα όπως ο Waldorf θα γίνει και γαμώ τις μαζώξεις.

Μέχρι του χρόνου ελπίζω να έχω έτοιμα και τα δύο επόμενα projects μου: καπνιστήριο και φούρνο για πίτσες κλπ, δίπλα στην ψησταριά.
Αν υπάρχουν κι αυτά θα είναι η τέλεια φαγητομάζωξη. Και μετά, βουρ για αιματολογικές... :lol:
Ωραίο ακούγεται. Θα πέσει αφαγία λίγες μέρες πριν, και μετά το τσιμπούσι μας βλέπω στα επείγοντα :P

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Σεπ 2018, 14:10

sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:07
shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 09:32
Αίγαγρος έγραψε:
09 Σεπ 2018, 13:45
Να μαζευτούμε όλα τα παιδιά από εδώ, να πάμε να φάμε λουκάνικο στου Shrike.
Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν είναι κακή ιδέα.
Το σπίτι είναι άδειο τον περισσότερο χρόνο, η ψησταριά μεγάλη οπότε σηκώνει πολύ πράμα, αν έρθουν και άλλοι με δικά τους προϊόντα όπως ο Waldorf θα γίνει και γαμώ τις μαζώξεις.

Μέχρι του χρόνου ελπίζω να έχω έτοιμα και τα δύο επόμενα projects μου: καπνιστήριο και φούρνο για πίτσες κλπ, δίπλα στην ψησταριά.
Αν υπάρχουν κι αυτά θα είναι η τέλεια φαγητομάζωξη. Και μετά, βουρ για αιματολογικές... :lol:
Ναι αλλά δεν μου είχες πει ότι ο Χέλλης τραγουδάει κιόλας, αλλάζει το πράμα έτσι. Όπως και να έχει νομίζω είναι απαραίτητο να έχουμε και ένα ασθενοφόρο στεντ μπάη.
Για τον Χέλη μην ανησυχείς. Βελανιδιά δεν έχουμε στο κτήμα, αλλά υπάρχουν μπόλικες ελιές, αρκετά μεγάλες και με χοντρά κλαδιά (όχι ότι χρειάζονται και πολύ χοντρά για τον σπίνο, εδώ που τα λέμε...).


Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Σεπ 2018, 14:16

αυτο παντως που ρωταω κατι φορες και δεν απαντατε ,ενω μπορειτε να μιλατε για διαφορα ασχετα θεματα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Σεπ 2018, 14:21

perseus έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:16
αυτο παντως που ρωταω κατι φορες και δεν απαντατε ,ενω μπορειτε να μιλατε για διαφορα ασχετα θεματα.
Τι ρωτάς μωρέ και δεν σου απαντάμε; :smt017


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Σεπ 2018, 14:25

shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:10
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:07
shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 09:32

Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν είναι κακή ιδέα.
Το σπίτι είναι άδειο τον περισσότερο χρόνο, η ψησταριά μεγάλη οπότε σηκώνει πολύ πράμα, αν έρθουν και άλλοι με δικά τους προϊόντα όπως ο Waldorf θα γίνει και γαμώ τις μαζώξεις.

Μέχρι του χρόνου ελπίζω να έχω έτοιμα και τα δύο επόμενα projects μου: καπνιστήριο και φούρνο για πίτσες κλπ, δίπλα στην ψησταριά.
Αν υπάρχουν κι αυτά θα είναι η τέλεια φαγητομάζωξη. Και μετά, βουρ για αιματολογικές... :lol:
Ναι αλλά δεν μου είχες πει ότι ο Χέλλης τραγουδάει κιόλας, αλλάζει το πράμα έτσι. Όπως και να έχει νομίζω είναι απαραίτητο να έχουμε και ένα ασθενοφόρο στεντ μπάη.
Για τον Χέλη μην ανησυχείς. Βελανιδιά δεν έχουμε στο κτήμα, αλλά υπάρχουν μπόλικες ελιές, αρκετά μεγάλες και με χοντρά κλαδιά (όχι ότι χρειάζονται και πολύ χοντρά για τον σπίνο, εδώ που τα λέμε...).
Γω λέω αυτή τη φορά να έχουμε και γυναίκες στην παρέα, φορουμίτισσες ξέρεις, να κάνομε ένα ξεχωριστό σουαρέ παραδίπλα και να τις ψυχαγωγήσει ο Χέλλης, είναι γουήν γουήν απλά μετά αν δεν τον βιάσουν αυτόν θα βιάσουν εμάς, μπινγκ ντηλ, φαγωμένοι θα 'μαστε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Σεπ 2018, 14:27

sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:25
shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:10
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:07


Ναι αλλά δεν μου είχες πει ότι ο Χέλλης τραγουδάει κιόλας, αλλάζει το πράμα έτσι. Όπως και να έχει νομίζω είναι απαραίτητο να έχουμε και ένα ασθενοφόρο στεντ μπάη.
Για τον Χέλη μην ανησυχείς. Βελανιδιά δεν έχουμε στο κτήμα, αλλά υπάρχουν μπόλικες ελιές, αρκετά μεγάλες και με χοντρά κλαδιά (όχι ότι χρειάζονται και πολύ χοντρά για τον σπίνο, εδώ που τα λέμε...).
Γω λέω αυτή τη φορά να έχουμε και γυναίκες στην παρέα, φορουμίτισσες ξέρεις, να κάνομε ένα ξεχωριστό σουαρέ παραδίπλα και να τις ψυχαγωγήσει ο Χέλλης, είναι γουήν γουήν απλά μετά αν δεν τον βιάσουν αυτόν θα βιάσουν εμάς, μπινγκ ντηλ.
Νόμιζα τις ήθελες για να ετοιμάσουν τις σαλάτες και τις αλοιφές (οκ, μ' αυτό το τελευταίο μόλις απέκλεισα τους Αθηναίους).


Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Σεπ 2018, 14:28

shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:27
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:25
shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:10

Για τον Χέλη μην ανησυχείς. Βελανιδιά δεν έχουμε στο κτήμα, αλλά υπάρχουν μπόλικες ελιές, αρκετά μεγάλες και με χοντρά κλαδιά (όχι ότι χρειάζονται και πολύ χοντρά για τον σπίνο, εδώ που τα λέμε...).
Γω λέω αυτή τη φορά να έχουμε και γυναίκες στην παρέα, φορουμίτισσες ξέρεις, να κάνομε ένα ξεχωριστό σουαρέ παραδίπλα και να τις ψυχαγωγήσει ο Χέλλης, είναι γουήν γουήν απλά μετά αν δεν τον βιάσουν αυτόν θα βιάσουν εμάς, μπινγκ ντηλ.
Νόμιζα τις ήθελες για να ετοιμάσουν τις σαλάτες και τις αλοιφές (οκ, μ' αυτό το τελευταίο μόλις απέκλεισα τους Αθηναίους).
Είδες ρε, αφού σε είπα, γουήν γουήν.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 10 Σεπ 2018, 16:26

perseus έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:16
αυτο παντως που ρωταω κατι φορες και δεν απαντατε ,ενω μπορειτε να μιλατε για διαφορα ασχετα θεματα.
Μα τι να σου απαντήσουμε καλέ μου άνθρωπε;Τι συντηρητικό βάζουμε στα σπιτικά χειροποίητα λουκάνικα;;;;
Δεν βάζουμε κύριε.20 γραμμάρια ακατέργαστο αλάτι/κιλό κρέατος σύν τα μπαχαρικά σύν 20% επιπλέον λίπος,μιά χαρά συντηρούνται.Και τα μπαρμπάδια στα χωριά δεν είχαν νιτρικά και νιτρώδη παπάρια (έχω ξεχάσει και πως τα λένε τα ρημάδια).Ανθό αλατιού είχαν και μπαχάρια.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Σεπ 2018, 16:27

τοσο δυσκολο ηταν?

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Σεπ 2018, 20:48

perseus έγραψε:
10 Σεπ 2018, 16:27
τοσο δυσκολο ηταν?
Δεν ξέρω για τον Waldorf, για μένα πάντως το δύσκολο ήταν να καταλάβω ποιον ρωτάς.

140 χρόνια γράφεις σε forum κι ακόμα δεν έχεις μάθει να κάνεις παραθέσεις (να μην πω για mention δηλαδή και το χοντρύνω πολύ). Και άντε, να ρωτήσεις αμέσως μετά από το ποστ κάποιου, παλεύεται. Μερικές φορές πας και απαντάς (ή ρωτάς) σε ποστς της προηγούμενης σελίδας, και πρέπει ο άλλος να μπει στο μυαλό σου για να καταλάβει ότι μιλάς σ' αυτόν...

Και για να απαντήσω κι εγώ στην απορία σου, το συγκεκριμένο λουκάνικο είναι για άμεση κατανάλωση. Τις περισσότερες φορές το ψήνουμε την ίδια ή το πολύ την επόμενη μέρα, σπάνια θα το κρατήσω κάποιες λίγες μέρες στο ψυγείο αν υπάρχει ειδικός λόγος, οπότε δεν χρειάζονται ειδικά συντηρητικά. Το αλάτι, το ελαιόλαδο και τα μπαχαρικά μια χαρά κάνουν την δουλειά, σ' αυτές τις λίγες ειδικές περιπτώσεις που δεν θα ψηθεί άμεσα.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2018, 21:17

sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:07
Ναι αλλά δεν μου είχες πει ότι ο Χέλλης τραγουδάει κιόλας, αλλάζει το πράμα έτσι. Όπως και να έχει νομίζω είναι απαραίτητο να έχουμε και ένα ασθενοφόρο στεντ μπάη.
Έτσι, για να γελάσετε λίγο, ντουέτο μου με την Μαράια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 10 Σεπ 2018, 21:24

hellegennes έγραψε:
10 Σεπ 2018, 21:17
sys3x έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:07
Ναι αλλά δεν μου είχες πει ότι ο Χέλλης τραγουδάει κιόλας, αλλάζει το πράμα έτσι. Όπως και να έχει νομίζω είναι απαραίτητο να έχουμε και ένα ασθενοφόρο στεντ μπάη.
Έτσι, για να γελάσετε λίγο, ντουέτο μου με την Μαράια.
Καλά το πας το Κεν Λι ρε!


Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Σεπ 2018, 22:13

shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 20:48
perseus έγραψε:
10 Σεπ 2018, 16:27
τοσο δυσκολο ηταν?
Δεν ξέρω για τον Waldorf, για μένα πάντως το δύσκολο ήταν να καταλάβω ποιον ρωτάς.

140 χρόνια γράφεις σε forum κι ακόμα δεν έχεις μάθει να κάνεις παραθέσεις (να μην πω για mention δηλαδή και το χοντρύνω πολύ). Και άντε, να ρωτήσεις αμέσως μετά από το ποστ κάποιου, παλεύεται. Μερικές φορές πας και απαντάς (ή ρωτάς) σε ποστς της προηγούμενης σελίδας, και πρέπει ο άλλος να μπει στο μυαλό σου για να καταλάβει ότι μιλάς σ' αυτόν...

Και για να απαντήσω κι εγώ στην απορία σου, το συγκεκριμένο λουκάνικο είναι για άμεση κατανάλωση. Τις περισσότερες φορές το ψήνουμε την ίδια ή το πολύ την επόμενη μέρα, σπάνια θα το κρατήσω κάποιες λίγες μέρες στο ψυγείο αν υπάρχει ειδικός λόγος, οπότε δεν χρειάζονται ειδικά συντηρητικά. Το αλάτι, το ελαιόλαδο και τα μπαχαρικά μια χαρά κάνουν την δουλειά, σ' αυτές τις λίγες ειδικές περιπτώσεις που δεν θα ψηθεί άμεσα.
εχετε απαντησει σε οτι μαλακια γραφουν και δεν μπορειτε να καταλαβετε οταν ρωταω "τι συντηρητικό βαζετε "ποιον ρωταω ? μαλλον τον Τζεισον με το μπανγκ λεοφωρειο.

Ορέστης 35

Re: Λουκάνικο (παραγωγής μου)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Σεπ 2018, 23:04

shrike έγραψε:
10 Σεπ 2018, 09:32
Αίγαγρος έγραψε:
09 Σεπ 2018, 13:45
Να μαζευτούμε όλα τα παιδιά από εδώ, να πάμε να φάμε λουκάνικο στου Shrike.
Πέρα από την πλάκα πάντως, δεν είναι κακή ιδέα.
Το σπίτι είναι άδειο τον περισσότερο χρόνο, η ψησταριά μεγάλη οπότε σηκώνει πολύ πράμα, αν έρθουν και άλλοι με δικά τους προϊόντα όπως ο Waldorf θα γίνει και γαμώ τις μαζώξεις.

Μέχρι του χρόνου ελπίζω να έχω έτοιμα και τα δύο επόμενα projects μου: καπνιστήριο και φούρνο για πίτσες κλπ, δίπλα στην ψησταριά.
Αν υπάρχουν κι αυτά θα είναι η τέλεια φαγητομάζωξη. Και μετά, βουρ για αιματολογικές... :lol:
Φυτεψε τετοια και καντα κονσερβα. Ειναι για πιτσα. https://www.ebay.com/itm/TOMATO-SAN-MAR ... SwEetV80L8

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών