Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2022, 21:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:56
Αλλά να κάνουν fast forward μου φαίνεται περίεργο.
Εχω δει ολες τις ταινιες του Αγγελοπουλου και του Κουροσαβα ετσι
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2022, 21:48

Niki έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:56
Έλλειψη attention span υπάρχει, τώρα αυτό με το πήδημα σελίδων και επεισοδείων πρώτη φορά το ακούω.
Το ότι μπορεί μαζί με τη σειρά να βλέπουν κι άλλα πράγματα στο κινητό ισχύει. Αλλά να κάνουν fast forward μου φαίνεται περίεργο.

Προχωρούσανε τις σκηνές να φτάσουν εκεί που υπάρχει δράση διαλόγους δεν ήθελαν.
Τους ρώτησα τι κάνουν περνάμε το μπλα μπλα΄.
Η αληθεια ειναι πως τα σιριαλ εχουν μια δυο καλες σκηνες ανα επισοδειο και το υπολοιπο ειναι αβαστακτα αργοι και βαρετοι διαλογοι οπου αμα δεν το τρεξεις λιγο, σε πιανει υπνηλια.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 16 Φεβ 2022, 21:52

Niki έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:56
Έλλειψη attention span υπάρχει, τώρα αυτό με το πήδημα σελίδων και επεισοδείων πρώτη φορά το ακούω.
Το ότι μπορεί μαζί με τη σειρά να βλέπουν κι άλλα πράγματα στο κινητό ισχύει. Αλλά να κάνουν fast forward μου φαίνεται περίεργο.

Προχωρούσανε τις σκηνές να φτάσουν εκεί που υπάρχει δράση διαλόγους δεν ήθελαν.
Τους ρώτησα τι κάνουν περνάμε το μπλα μπλα΄.
Απλά το βλέπουν ως ποσταρισμα για likes, να δείξουμε ότι είμαστε intellectual χωρίς να χάσουμε πάνω από μισή ώρα

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Φεβ 2022, 21:53

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2022, 21:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:56
Αλλά να κάνουν fast forward μου φαίνεται περίεργο.
Εχω δει ολες τις ταινιες του Αγγελοπουλου και του Κουροσαβα ετσι
Καλά, έτσι έχω δει κι εγώ το "Το μικρό ψάρι", από τα μημς. Αλλά δεν λέω ότι το είδα.
Να λες ότι το είδες και να έχεις κι άποψη είναι περίεργο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2022, 21:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 21:53
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2022, 21:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2022, 20:56
Αλλά να κάνουν fast forward μου φαίνεται περίεργο.
Εχω δει ολες τις ταινιες του Αγγελοπουλου και του Κουροσαβα ετσι
Καλά, έτσι έχω δει κι εγώ το "Το μικρό ψάρι", από τα μημς. Αλλά δεν λέω ότι το είδα.
Να λες ότι το είδες και να έχεις κι άποψη είναι περίεργο.
Δεν ηταν οι μονες ταινιες που ειδα ετσι, ηταν ομως οι μονες που μπορουν να ειδωθουν ετσι χωρις να χασουν σχεδον τιποτα απο το περιεχομενο τους. Ετσι κι αλλιως οι διαλογοι δεν ειναι ουτε μιση σελιδα για τρεις ωρες ταινια.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Φεβ 2022, 22:07

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το ότι βρίσκουμε την νέα γενιά κακή η ελλειπή , είναι το ασφαλέστερο δείγμα πως γερνάμε.

Κανετε το λάθος να καταλήγετε άμεσα σε έναν αξιολογικό μανιχαϊσμο. Η νέα γενιά δεν είναι απαραίτητα καλή η κακή. Είναι σε κάποια πράγματα διαφορετική ,κι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό περιβάλλον που μεγαλώνει. Η μεγάλη διαφορά των νέων -μιλενιαλς και ζουμερς είναι πως μεγάλωσαν μες στο ίντερνετ. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πχ...Προσφάτως ήμουν σε κουβέντα που μπουμεροεξερς έλεγαν πόσο τα νέα παιδιά είναι με το κινητό συνέχεια ..και αποβλακωνονται ...και κανουν έτσι καθιστική ζωή και ανθυγιεινή και ξερωγω....
Και η πλειοψηφία με μπάκες και με ένα τσιγάρο στο στόμα. Σήμερα οι περισσότεροι νεολαίοι πάνε γυμναστήριο , ενώ ζήτημα ένα 10% να καπνίζει.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 16 Φεβ 2022, 22:29

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:07
Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το ότι βρίσκουμε την νέα γενιά κακή η ελλειπή , είναι το ασφαλέστερο δείγμα πως γερνάμε.

Κανετε το λάθος να καταλήγετε άμεσα σε έναν αξιολογικό μανιχαϊσμο. Η νέα γενιά δεν είναι απαραίτητα καλή η κακή. Είναι σε κάποια πράγματα διαφορετική ,κι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό περιβάλλον που μεγαλώνει. Η μεγάλη διαφορά των νέων -μιλενιαλς και ζουμερς είναι πως μεγάλωσαν μες στο ίντερνετ. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πχ...Προσφάτως ήμουν σε κουβέντα που μπουμεροεξερς έλεγαν πόσο τα νέα παιδιά είναι με το κινητό συνέχεια ..και αποβλακωνονται ...και κανουν έτσι καθιστική ζωή και ανθυγιεινή και ξερωγω....
Και η πλειοψηφία με μπάκες και με ένα τσιγάρο στο στόμα. Σήμερα οι περισσότεροι νεολαίοι πάνε γυμναστήριο , ενώ ζήτημα ένα 10% να καπνίζει.
Δεν παει η πλειοψηφία, αλλά πανε αρκετοί, κάπου 30%
Δεν καπνίζουν, ισχύει, είναι όμως ψιλογιδια δυστυχώς και πολλοί-ες έχουν τεράστια ιδέα για τον εαυτό τους, ειδικά οι δημοφιλείς στα σόσιαλ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jason0 την 16 Φεβ 2022, 22:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Φεβ 2022, 22:31

Ok boomer the thread

Χαλαρωνετε μπαρμπαδια

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 16 Φεβ 2022, 22:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:31
Ok boomer the thread

Χαλαρωνετε μπαρμπαδια
Δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με 17-18 έξω από ιντερνετ ε;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Φεβ 2022, 22:34

Και εγω το got με fast forward το ειχα δει.Νομιζω,η ετσι η σε καποιο compilation απο σαιτ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoBack την 16 Φεβ 2022, 22:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Φεβ 2022, 22:36

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:07
Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το ότι βρίσκουμε την νέα γενιά κακή η ελλειπή , είναι το ασφαλέστερο δείγμα πως γερνάμε.

Κανετε το λάθος να καταλήγετε άμεσα σε έναν αξιολογικό μανιχαϊσμο. Η νέα γενιά δεν είναι απαραίτητα καλή η κακή. Είναι σε κάποια πράγματα διαφορετική ,κι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό περιβάλλον που μεγαλώνει. Η μεγάλη διαφορά των νέων -μιλενιαλς και ζουμερς είναι πως μεγάλωσαν μες στο ίντερνετ. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πχ...Προσφάτως ήμουν σε κουβέντα που μπουμεροεξερς έλεγαν πόσο τα νέα παιδιά είναι με το κινητό συνέχεια ..και αποβλακωνονται ...και κανουν έτσι καθιστική ζωή και ανθυγιεινή και ξερωγω....
Και η πλειοψηφία με μπάκες και με ένα τσιγάρο στο στόμα. Σήμερα οι περισσότεροι νεολαίοι πάνε γυμναστήριο , ενώ ζήτημα ένα 10% να καπνίζει.
TLDR
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42983
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Φεβ 2022, 22:37

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:07
Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το ότι βρίσκουμε την νέα γενιά κακή η ελλειπή , είναι το ασφαλέστερο δείγμα πως γερνάμε.

Κανετε το λάθος να καταλήγετε άμεσα σε έναν αξιολογικό μανιχαϊσμο. Η νέα γενιά δεν είναι απαραίτητα καλή η κακή. Είναι σε κάποια πράγματα διαφορετική ,κι αυτό οφείλεται στο διαφορετικό περιβάλλον που μεγαλώνει. Η μεγάλη διαφορά των νέων -μιλενιαλς και ζουμερς είναι πως μεγάλωσαν μες στο ίντερνετ. Με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πχ...Προσφάτως ήμουν σε κουβέντα που μπουμεροεξερς έλεγαν πόσο τα νέα παιδιά είναι με το κινητό συνέχεια ..και αποβλακωνονται ...και κανουν έτσι καθιστική ζωή και ανθυγιεινή και ξερωγω....
Και η πλειοψηφία με μπάκες και με ένα τσιγάρο στο στόμα. Σήμερα οι περισσότεροι νεολαίοι πάνε γυμναστήριο , ενώ ζήτημα ένα 10% να καπνίζει.
Μα δεν είχε πει κανείς μέχρι τώρα αν η νέα γενιά είναι καλή ή κακή.

Μέχρι τώρα μιλούσαμε για ένα συγκεκριμένο θέμα. Εξάλλου το ίδιο πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί και σε μεγαλύτερες ηλικίες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 16 Φεβ 2022, 22:38

jason0 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:33

Δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με 17-18 έξω από ιντερνετ ε;
Όχι δεν έχω, αλλά κ εγώ όταν ήμουν 17-18 τις ίδιες μαλακιες μας έλεγαν οι σαπιοκοιλιαδες απασφαλισμενοι μπουμερ πασοκτζηδες. :102:

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 16 Φεβ 2022, 22:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:38
jason0 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:33

Δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με 17-18 έξω από ιντερνετ ε;
Όχι δεν έχω, αλλά κ εγώ όταν ήμουν 17-18 τις ίδιες μαλακιες μας έλεγαν οι σαπιοκοιλιαδες απασφαλισμενοι μπουμερ πασοκτζηδες. :102:
Καμια σχέση όταν ήσουν 17 με τους σημερινούς
Το ιντερνετ άλλαξε τα πάντα
Αν θέλω μπορώ τώρα να βάλω μια πιτσιρικα να βάλει δονητή στον κώλο της μεταφέροντας χρήματα στον λογαριασμό της

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Νέα γενιά έλλειψη υπομονής και συγκέντρωσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Φεβ 2022, 22:43

jason0 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:41
EKPLIKTIKOS έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:38
jason0 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 22:33

Δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με 17-18 έξω από ιντερνετ ε;
Όχι δεν έχω, αλλά κ εγώ όταν ήμουν 17-18 τις ίδιες μαλακιες μας έλεγαν οι σαπιοκοιλιαδες απασφαλισμενοι μπουμερ πασοκτζηδες. :102:
Καμια σχέση όταν ήσουν 17 με τους σημερινούς
Το ιντερνετ άλλαξε τα πάντα
Αν θέλω μπορώ τώρα να βάλω μια πιτσιρικα να βάλει δονητή στον κώλο της μεταφέροντας χρήματα στον λογαριασμό της
Και τοτε γινοταν απλα τα δινες κασ
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών