Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 22 Φεβ 2022, 14:19

Καdy έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:16
Να εφαρμοστεί ο Μωσαϊκός Νομός
simple as
Τής Λιβύης επί Καντάφι είναι πιο σικ :8)

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32795
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Φεβ 2022, 14:28

Πασιφάη έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:03
Αν δεν είχα να φάω, θα ζητούσα, όσο κι αν με ενοχλούσε. Αν δεν μου έδινε κανείς, θα έκλεβα.
δεν υπαρχει ανθρωπος που να πειναει. κυριολεκτικα, να μην εχει φαγητο, και να χρειαζεται να κλεψει για να χορτασει.

φαγια δινουν διαφορες οργανωσεις, η εκκλησια, κλπ. ακομη, αν παρεις σβαρνα τις ψησταριες την ωρα που κλεινουν και ζητησεις οτι εχουν και προκειται να το πεταξουν, ταιζεις λοχο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Φεβ 2022, 14:31

O I έγραψε:
22 Φεβ 2022, 13:55
Cecily Anne έγραψε:
22 Φεβ 2022, 11:14
O I έγραψε:
22 Φεβ 2022, 10:28

Σίγουρα η κεντρική σκέψη για να μην "στηθεί απέξω να απλώσει χεράκι και να ζητήσει βοήθεια" είναι η ντροπή και αυτό ας το αναλογιστεί ο καθένας μας στην περίπτωση που θα βρεθεί σε παρόμοιο αδιέξοδο.

Πιθανολογώ ότι ούτε εγώ, ούτε ο ΟΥΤΙΣ, ούτε η Cecily Anne, ούτε η πλειονότητα των συμμετεχόντων στην κουβέντα, θα καθόταν έξω από ένα σουπερ μαρκετ με απλωμένο χέρι. εκτός αν το έχει συνηθίσει (και ως απάντηση για το τι εστί συνήθεια μιας και αναφέρθηκε).
Πιθανολογώ δε, μάλλον περιοδικότερη είναι η κλοπή σε σχέση με την επαιτεία και εξ αυτού συμπεραίνω ότι μάλλον η ανάγκη είναι η αιτία χωρίς να αποκλείω την περίπτωση, η συγκεκριμένη γυναίκα να είναι επαγγελματίας μικροκλέφτης αλλά το ποινικό της μητρώο το αποδεικνύει;

.,
Πρώτον η κεντρική σκέψη μου δεν είναι "πάνε ζητιάνεψε", πρέπει να είναι καλά καλά μπετόστοκος, όποιος καταλαβαίνει αυτό το πράγμα από τη συζήτηση.
SpoilerShow
Η κεντρική σκέψη μου είναι ότι δε γίνεται να ζητάμε τα ρέστα από κλέφτη, να επεμβαίνουν πρόσωπα της πολιτείας, για να τον βγάλουν λάδι, γιατί τα 800 ευρώ είναι λίγα, όταν η μισή και βάλε Ελλάδα ζει με λιγότερα και δεν κλέβει. Η πολιτεία, αντί να λαϊκίζει, να πάρει μέτρα στήριξης και να ανεβάσει το βασικό μισθό και το κυριότερο να μην ανακατεύεται στα της δικαιοσύνης τουλάχιστον, διότι ξεπερνάει κάθε όριο. Αν όλοι οι στο όριο της φτώχειας από σήμερα το πρωί κλέβουν, η πολιτεία θα "τους αθωώσει" όλους, γιατί έτσι της καύλωσε;

Δεύτερον, έχει διαφορά το κλέβω μια τυρόπιτα από ένα φούρνο, γιατί έχω να φάω μια μέρα και κλέβω συστηματικά προϊόντα κοντά στο πενηντάρικο, για να τραπεζώνω. Να μη σώσεις μωρή να τραπεζώσεις κανένα, άμα δεν έχεις λεφτά.

Τρίτον, όλοι οι υπεράνω νόμου με αστερίσκους, έχουν άπειρους τρόπους να βοηθήσουν έμπρακτα, αντί να επεμβαίνουν στη δουλειά των άλλων. Άμα σου έκλεβε από το μαγαζί σου, να μην της ζητήσεις τα ρέστα. Στο μαγαζί του άλλου δε θα κάνουν κουμάντο όμως τρίτοι. Ούτε εγώ θα απέσυρα τη μήνυση, αν με έκλεβε συστηματικά. Την πρώτη φορά σίγουρα θα με έπιανε κορόιδο, γιατί θα πατούσε πάνω στο συναίσθημα μου, μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι το κάνει συστηματικά.

Τέταρτον, το ότι αφήνουν να εννοηθεί ότι της "χρωστάμε" κι από πάνω είναι η χειρότερη αλητεία όλων. Αν η κάθε κλώσσα των από πάνω στρωμάτων θεωρεί ότι της χρωστάει, να πάει να τη βοηθήσει μόλις ξεμπερδέψει με το νομικό πλαίσιο. Να μην ανακατεύεται όμως σε θεσμικούς ρόλους ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΟΥΝ. Κι απορώ με τους κλάδους των δικηγόρων, των δικαστών και τους προέδρους τους πώς επιτρέπουν να τους γελοιοποιούν έτσι, καταργώντας ουσιαστικά το ρόλο τους. Δεν υπάρχει κράτος, δεν υπάρχουν αξίες, δεν υπάρχουν θεσμοί, γιατί μία καρακλωσσάρα αποφάσισε σήμερα που ξύπνησε από τη δεξιά πλευρά να κάνει κοινωνική πολιτική σε μία κλέφτρα.
(Αυτό που σχολίασα είναι ΚΑΙ το δικό σου ποστ)

Προφανώς ότι σχολίασα επικεντρώνει στο ηθικό σκέλος τού ζητήματος...και για να σου απαντήσω με τη γλώσσα τού υπογραμμισμένου, στα παπάρια μου αν αυτό είναι αποτέλεσμα Κομματικών αστοχιων δεξιο-στραβω-ξυπνημένων κυβερνήσεως ή αριστερο-στραβω-ξυπνημένων που στην τελική ΌΛΕΣ το ναι το κάνουν...όχι και τανάπαλιν.

Αν αυτό γίνεται κατανοητό, καλώς.
Αν όχι...και το ενδιαφέρον στρέφεται σε πολιτικούς χειρισμούς, ΠΑΝΤΑ η αντιπολίτευση θα επισημαίνει τα στραβά τής κυρίαρχης και ΠΑΝΤΑ τα ίδια και χειρότερα θα έκανε στη θέση της, μιας και είναι αντιπολίτευση.

Ε...πόσο "μπετόστοκος" μπορεί να είναι κάποιος που δεν τα αντιλαμβάνεται αυτά και κάνει "θόρυβο" κατά τής διαχείρισης, μιας εκ των δύο κομματοληψιών, που κυρίως αντιμάχονται στο νήμα παίρνοντας θέση;
Από την άλλη, ένα κατεβατό, ψυχρής, νομοθετικής λογικής; Ε, έτσι είναι...αλλά η ανθρωπιά ούτως ή άλλως εκφράζεται και με τις αποφάσεις χάριτος αν θες, έστω κι έτσι...που εγείρει το συναίσθημα τού νηματοθέτη ο οποίος...δεν κατέχεται από κομματικές ιδεοληψίες και...όποιος θέλει, ας καταπιεί το δολωματάκι του. ελεύθερα!

Κάτι τέτοιο κάνουν αρκετοί εδώ (δεν ξέρω αν συγκαταλέγεσαι), εκμεταλλευόμενοι την τραγική κατάσταση αυτής τής γυναίκας (που εκ των πραγμάτων ως αυτεπάγγελτη κατηγορία η κατηγορία τής κλοπής) και θα έπρεπε έτσι, με ψυχρή λογική, να πάρει το δρόμο τής δικαιοσύνης που για μένα, αυτό είναι άηθες, επίσης. Η πολιτική αδιαφορία κατά ειδικής περίπτωσης.
Εξάλλου, οποιοδήποτε κόμμα κι αν επικρατούσε ενώ έβγαινε στη δημοσιότητα αυτό το θέμα, όπως ακριβώς βγήκε τώρα, το ίδιο θα έπραττε για να αποποιηθεί τον ψόγο απανθρωπιάς που ενέχει η αντίθετη θέση μιας ψυχρής λογικής.



Καλή μου Cecily Anne...για το ηθικό σχολιάζω...με τις προσωπικές επιθέσεις (και καλά σε τρίτο πρόσωπο) και...όπως λάχει, κατεβάζεις τελείως το επίπεδο να παρ' ευχή.

Κουλάρισε :lol:

.,
Πού σου επιτέθηκα ακριβώς; Όσο για το επίπεδο που σου κατεβάζω, μισό, τί όροφο είσαι να σου στείλω το ασανσέρ;

Για να απαντήσω κιόλας, μην πάει χαμένο το ποστ, αναφορικά με τα ηθικά ψευτοδιλήμματα, το αντίθετο συμβαίνει από αυτό που περιγράφεις. Δε θα καταργήσουμε για πέντε κλαψομούνηδες τους κοινωνικούς θεσμούς. Αν πεινάει ο κόσμος, χρειάζεται στήριξη με όλα τα νόμιμα μέσα και όχι χαϊδεμα και συγκάλυψη και κλειστά μάτια, επειδή την είδαν ορισμένοι ο ρομπέν των κλεφτρών.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13407
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Φεβ 2022, 14:37

Ασέβαστος έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:28
Πασιφάη έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:03
Αν δεν είχα να φάω, θα ζητούσα, όσο κι αν με ενοχλούσε. Αν δεν μου έδινε κανείς, θα έκλεβα.
δεν υπαρχει ανθρωπος που να πειναει. κυριολεκτικα, να μην εχει φαγητο, και να χρειαζεται να κλεψει για να χορτασει.

φαγια δινουν διαφορες οργανωσεις, η εκκλησια, κλπ. ακομη, αν παρεις σβαρνα τις ψησταριες την ωρα που κλεινουν και ζητησεις οτι εχουν και προκειται να το πεταξουν, ταιζεις λοχο.
Ναι. Έχει υπάρξει άνθρωπος που έχει πεινάσει κυριολεκτικά. Και το σκυλί του, έσπρωχνε το πιάτο του να μοιραστεί, μισό μουσακά τεσσάρων ημερών από γείτονα, γιατί το ''αφεντικό'' του πεινούσε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2022, 14:45

https://mikropragmata.lifo.gr/listes/ma ... is-imeras/

Μας γλέντησε η «πτωχή γιαγιά»;


Δεν γνωρίζω προσωπικά τον αστυνομικό Βαγγέλη Μπαταλή ούτε την αξιοπιστία του, βλέπω όμως θεωρείται ήρωας για πάνω από μία υποθέσεις και έχει βραβευτεί.

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 22 Φεβ 2022, 14:46

Ασέβαστος έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:28
Πασιφάη έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:03
Αν δεν είχα να φάω, θα ζητούσα, όσο κι αν με ενοχλούσε. Αν δεν μου έδινε κανείς, θα έκλεβα.
δεν υπαρχει ανθρωπος που να πειναει. κυριολεκτικα, να μην εχει φαγητο, και να χρειαζεται να κλεψει για να χορτασει.

φαγια δινουν διαφορες οργανωσεις, η εκκλησια, κλπ. ακομη, αν παρεις σβαρνα τις ψησταριες την ωρα που κλεινουν και ζητησεις οτι εχουν και προκειται να το πεταξουν, ταιζεις λοχο.
Από τις ψησταριές βλέπεις μεγαλύτερη ανθρωπιά από κάτι καταστήματα, βλέπε λιντλ που όσα είναι να πετάξουν τα πετάνε σε ειδικά κιβώτια που τα λούζουν με χλωρίνες μην τυχόν και πάρει κάτι κάποιος άνθρωπος αντί να το ψωνίσει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2022, 15:05

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Φεβ 2022, 09:51
Cecily Anne έγραψε:
21 Φεβ 2022, 15:27
Να στο κάνω 11/10; Αν όντως πεινάει, χίλιες φορές να στηθεί απέξω να απλώσει χεράκι και να ζητήσει βοήθεια από το να κλέψει. Ξέρεις γιατί δεν το κάνει; Γιατί δεν είναι πρώτη φορά. Γιατί γουστάρει και το θριλ. Γιατί το κλεμμένο είναι πιο νόστιμο. Και γενικά αν θες να λαϊκίσω όντως, έχω να γράψω άπειρα, όπως πχ το γεγονός ότι η μισή Ελλάδα πληρώνεται με λιγότερα από τη σύνταξή της, αλλά δεν κλέβει.
Κλέβοντας, και διαφεύγοντας, ίσως να γλύτωνε την ντροπή που θα της έφερνε ο στιγματισμός του επαίτη.
Συγγνώμη, αλλά όποιος ντρέπεται περισσότερο να «ζητιανέψει» από το να κλέψει, είναι σκατάνθρωπος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Φεβ 2022, 15:10

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:05
Συγγνώμη, αλλά όποιος ντρέπεται περισσότερο να «ζητιανέψει» από το να κλέψει, είναι σκατάνθρωπος.
Προφανώς και δεν συγκρίνονται οι δύο πράξεις αλλά μάλλον εννοεί ο ΟΥΤΙΣ ότι πίστευε πως δεν πιαστεί.

Αν ισχύουν αυτά που γράφονται στο tweet για 15 φορές τότε το πράγμα πάει αλλού βέβαια.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2022, 15:15

ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:10
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:05
Συγγνώμη, αλλά όποιος ντρέπεται περισσότερο να «ζητιανέψει» από το να κλέψει, είναι σκατάνθρωπος.
Προφανώς και δεν συγκρίνονται οι δύο πράξεις αλλά μάλλον εννοεί ο ΟΥΤΙΣ ότι πίστευε πως δεν πιαστεί.

Αν ισχύουν αυτά που γράφονται στο tweet για 15 φορές τότε το πράγμα πάει αλλού βέβαια.
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Φεβ 2022, 15:19

Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:15
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
Δεν έχω τουίτερ και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αληθινό ή ψεύτικο λογαριασμό ή ανάρτηση. Μια χαρά μπορεί να ισχύουν και θα ήταν πιο λογική και αντίδραση του σούπερ μάρκετ σε αυτή την περίπτωση παρά για κάποιον που κλέβει πρώτη φορά.

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι αν ισχύουν αυτά, γιατί δεν τα έμαθαν οι υπουργοί πριν παρέμβουν και γελοιοποιηθούν;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Φεβ 2022, 15:21

Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:15
ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:10
hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:05
Συγγνώμη, αλλά όποιος ντρέπεται περισσότερο να «ζητιανέψει» από το να κλέψει, είναι σκατάνθρωπος.
Προφανώς και δεν συγκρίνονται οι δύο πράξεις αλλά μάλλον εννοεί ο ΟΥΤΙΣ ότι πίστευε πως δεν πιαστεί.

Αν ισχύουν αυτά που γράφονται στο tweet για 15 φορές τότε το πράγμα πάει αλλού βέβαια.
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
Γκαραντί ισχύουν. Ούτε πιάνεσαι εύκολα την πρώτη φορά (πρέπει να είσαι πολύ άτυχος) ούτε θα σου κάνουν μήνυση από την πρώτη φορά.

Το είπα και στην αρχή, άνθρωπος που παίρνει 800 ευρώ και καταφεύγει στην κλοπή και μάλιστα όχι ειδών πρώτης ανάγκης, δεν είναι καημένος άνθρωπος που πεινάει.
ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:19
Αυτό που κάνει εντύπωση είναι αν ισχύουν αυτά, γιατί δεν τα έμαθαν οι υπουργοί πριν παρέμβουν και γελοιοποιηθούν;
Έχουν πάθει ανοσία στην γελοιοποίηση, πια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2022, 15:24

ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:19
Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:15
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
Δεν έχω τουίτερ και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αληθινό ή ψεύτικο λογαριασμό ή ανάρτηση. Μια χαρά μπορεί να ισχύουν και θα ήταν πιο λογική και αντίδραση του σούπερ μάρκετ σε αυτή την περίπτωση παρά για κάποιον που κλέβει πρώτη φορά.

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι αν ισχύουν αυτά, γιατί δεν τα έμαθαν οι υπουργοί πριν παρέμβουν και γελοιοποιηθούν;
λογικο
αν ηταν ψευτικο ομως δεν θα ειχαμε διαψευση ;


οι συγκεκριμενοι υπουργοι δεν περιμεναν αυτην την υποθεση για να γελοιοποιηθουν :003:

ουσιαστικα ολοι οι συνηθεις υποπτοι εσπευσαν απο την αρχη να δειξουν ευαισθησια η να προπαγανδισουν κουρελιαζοντας τα παντα - κ αδιαφορωντας για στοιχεια
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25917
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2022, 15:39

hellegennes έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:21
Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:15
ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:10


Προφανώς και δεν συγκρίνονται οι δύο πράξεις αλλά μάλλον εννοεί ο ΟΥΤΙΣ ότι πίστευε πως δεν πιαστεί.

Αν ισχύουν αυτά που γράφονται στο tweet για 15 φορές τότε το πράγμα πάει αλλού βέβαια.
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
Γκαραντί ισχύουν. Ούτε πιάνεσαι εύκολα την πρώτη φορά (πρέπει να είσαι πολύ άτυχος) ούτε θα σου κάνουν μήνυση από την πρώτη φορά.

Το είπα και στην αρχή, άνθρωπος που παίρνει 800 ευρώ και καταφεύγει στην κλοπή και μάλιστα όχι ειδών πρώτης ανάγκης, δεν είναι καημένος άνθρωπος που πεινάει.
ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:19
Αυτό που κάνει εντύπωση είναι αν ισχύουν αυτά, γιατί δεν τα έμαθαν οι υπουργοί πριν παρέμβουν και γελοιοποιηθούν;
Έχουν πάθει ανοσία στην γελοιοποίηση, πια.
δεν ειμαι σιγουρος για τπτ - περα απο το οτι η υποθεση αφεθηκε να ξεχαστει απ ολες τις πλευρες μετα το αρχικο τζερτζελο

+ την διαψευση ξεφτιλισμα στον Αδωνη απο τα λιντλ
την μαλακια του θεοδωρικακου
την διαψευση σκλαβενιτη πως εστειλε βαν με τροφιμα

οσα φερεται να παραδεχθηκε η ιδια ( με επιφυλαξη καθως εχουμε να κανουμε με δημοσιοκαφρους )
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Φεβ 2022, 15:43

Πασιφάη έγραψε:
22 Φεβ 2022, 14:03
Αν δεν είχα να φάω, θα ζητούσα, όσο κι αν με ενοχλούσε. Αν δεν μου έδινε κανείς, θα έκλεβα.
Όποιος δεν έχει πεινάσει ούτε μία ώρα δεν καταλαβαίνει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ηλικιωμένη έκλεψε κρέας και τυρί από σούπερ μάρκετ, αρνούνται να αποσύρουν τη μήνυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Φεβ 2022, 15:44

ST48410 έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:19
Αγις έγραψε:
22 Φεβ 2022, 15:15
γιατι να μην ισχυουν οσα γραφει στο τουιτ ο Μπαταρλης ;
Δεν έχω τουίτερ και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν πρόκειται για αληθινό ή ψεύτικο λογαριασμό ή ανάρτηση. Μια χαρά μπορεί να ισχύουν και θα ήταν πιο λογική και αντίδραση του σούπερ μάρκετ σε αυτή την περίπτωση παρά για κάποιον που κλέβει πρώτη φορά.

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι αν ισχύουν αυτά, γιατί δεν τα έμαθαν οι υπουργοί πριν παρέμβουν και γελοιοποιηθούν;
Γιατί δεν σκέφτονται και αντιδρούν μηχανιστικά. Είναι ενστικτώδης αντίδραση του κάθε λαϊκιστή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών