Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Απρ 2022, 13:54

Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:51
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 12:53
Καμία γελοιογραφία για τους ρώσους παρακρατικούς και ναζί έχουμε;
Για τους έλληνες;
Βρέθηκε κάποιος αιχμάλωτος Ρώσος στρατιώτης να έχει τατουάζ με σβάστικα;
Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 10 Απρ 2022, 13:56

stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:30
Scouser έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:06
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 12:53
Καμία γελοιογραφία για τους ρώσους παρακρατικούς και ναζί έχουμε;
Για τους έλληνες;

Θα δικαιολογούσες εισβολή της Τουρκίας/Ρωσίας κλπ στη χώρα σου επειδή ψήφισε σχεδόν 10% νεοναζί στις εκλογές του 2015;
Μα εγώ δεν έχω πρόβλημα που ο Ζελένσκι χρησιμοποιεί νεοναζί στις τάξεις του στρατού του, η εμπλοκή και αξιοποίηση ακραίων στοιχείων είναι για εμένα απολύτως αναμενόμενη σε τέτοιες καταστάσεις. Ούτε θεωρώ ότι ταυτίζεται με τους Αζόφ η ουκρανική κυβέρνηση (αυτό συνέβαινε με τους αντικαθεστωτικούς και τους τζιχαντιστές στη Συρία, τους οποίους επίσης στήριζε η Δύση κατά του Άσαντ). Άλλο σχολιάζω εδώ: την υποκρισία του πολιτικού συστήματος. Δηλαδή δεν μας ενοχλεί η ύπαρξη ή η δράση των Αζοφίστας, αρκεί να μην τους βλέπουμε ή ακούμε. Καλά, τους τακτικούς ελιγμούς που κάνει τις τελευταίες μέρες το σύστημα δεν τους σχολιάζω: δεν είναι νεοναζί, είναι ουκρανοί εθνικιστές κτλ. Να δεις που τα έχω ξανακούσει αυτά πρόσφατα. :smt005: Τσίπα αγνοείται, σταθερά.
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει μάλλον είναι άλλο.
Όταν καίγεται το σπίτι σου δεν ρωτάς τις ιδεολογικές προτιμήσεις του πυροσβέστη που θα μπει μέσα να σώσει τα παιδιά σου.
Στην Ουκρανία έχουμε εμπόλεμο κατάσταση εδώ και 8 χρόνια. Μετράμε 2 εισβολές και έναν 7ετή υβριδικό πόλεμο ενδιάμεσα.
Κι αυτό που έχουν κάποιοι να σχολιάσουν για το ζήτημα είναι : στην Ουκρανία υπάρχουν εθνικιστές!

Κανείς δεν θέλει εθνικιστές ούτε στην Ουκρανία, ούτε στη Ρωσία, ούτε στην Ελλάδα.
Αλλά δεν είναι ώρα, τη στιγμή της εμπόλεμης σύρραξης που ο άλλος παλεύει για το σπίτι του να συζητάμε για εθνικισμούς.
Πρέπει ο εισβολέας να φύγει, να περιέλθει ο έλεγχος των περιοχών στην Ουκρανία, και μετά να ασχοληθούμε με τον όποιο εθνικισμό, συντεταγμένα και οργανωμένα.
Αυτό που κάνει ο Πούτιν είναι να ισχυροποιεί ακόμα περισσότερο τον εθνικισμό τόσο στην Ουκρανία όσο και στη Ρωσία.
Δεν υπάρχουν εθνικιστές, υπάρχουν ναζί, τουλάχιστον όταν μιλάμε για τους Αζόφ και λοιπές ομοφρονούντες μιλίτσιες. Πες την τη λεξούλα, μην τη φοβάσαι, μην κάνεις σαν χρυσαυγίτικη κοτούλα. Κατά τα λοιπά, όπως συνήθως, δεν έπιασες ούτε τον λήγοντα από όσα έγραψα. Κυριολεκτικά αυτό που είπα είναι ότι δεν έχω πρόβλημα που ο Ζελένσκι χρησιμοποιεί αυτούς τους τύπους, και το αντιμετωπίζω σαν φυσιολογικό φαινόμενο σε μια τέτοια κατάσταση (το αν φυσικά τους επιτρέπει να διαπράττουν εγκλήματα πολέμου είναι τελείως άλλη υπόθεση). Το πρόβλημά μου είναι με την υποκρισία του εγχώριου συστήματος. Το κατάλαβες τώρα, ή θες να στο ζωγραφίσω, αφού δεν το έπιασες ούτε με το meme; :roll:
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Απρ 2022, 14:01

Scouser έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:56
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:30
Scouser έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:06

Μα εγώ δεν έχω πρόβλημα που ο Ζελένσκι χρησιμοποιεί νεοναζί στις τάξεις του στρατού του, η εμπλοκή και αξιοποίηση ακραίων στοιχείων είναι για εμένα απολύτως αναμενόμενη σε τέτοιες καταστάσεις. Ούτε θεωρώ ότι ταυτίζεται με τους Αζόφ η ουκρανική κυβέρνηση (αυτό συνέβαινε με τους αντικαθεστωτικούς και τους τζιχαντιστές στη Συρία, τους οποίους επίσης στήριζε η Δύση κατά του Άσαντ). Άλλο σχολιάζω εδώ: την υποκρισία του πολιτικού συστήματος. Δηλαδή δεν μας ενοχλεί η ύπαρξη ή η δράση των Αζοφίστας, αρκεί να μην τους βλέπουμε ή ακούμε. Καλά, τους τακτικούς ελιγμούς που κάνει τις τελευταίες μέρες το σύστημα δεν τους σχολιάζω: δεν είναι νεοναζί, είναι ουκρανοί εθνικιστές κτλ. Να δεις που τα έχω ξανακούσει αυτά πρόσφατα. :smt005: Τσίπα αγνοείται, σταθερά.
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει μάλλον είναι άλλο.
Όταν καίγεται το σπίτι σου δεν ρωτάς τις ιδεολογικές προτιμήσεις του πυροσβέστη που θα μπει μέσα να σώσει τα παιδιά σου.
Στην Ουκρανία έχουμε εμπόλεμο κατάσταση εδώ και 8 χρόνια. Μετράμε 2 εισβολές και έναν 7ετή υβριδικό πόλεμο ενδιάμεσα.
Κι αυτό που έχουν κάποιοι να σχολιάσουν για το ζήτημα είναι : στην Ουκρανία υπάρχουν εθνικιστές!

Κανείς δεν θέλει εθνικιστές ούτε στην Ουκρανία, ούτε στη Ρωσία, ούτε στην Ελλάδα.
Αλλά δεν είναι ώρα, τη στιγμή της εμπόλεμης σύρραξης που ο άλλος παλεύει για το σπίτι του να συζητάμε για εθνικισμούς.
Πρέπει ο εισβολέας να φύγει, να περιέλθει ο έλεγχος των περιοχών στην Ουκρανία, και μετά να ασχοληθούμε με τον όποιο εθνικισμό, συντεταγμένα και οργανωμένα.
Αυτό που κάνει ο Πούτιν είναι να ισχυροποιεί ακόμα περισσότερο τον εθνικισμό τόσο στην Ουκρανία όσο και στη Ρωσία.
Δεν υπάρχουν εθνικιστές, υπάρχουν ναζί, τουλάχιστον όταν μιλάμε για τους Αζόφ και λοιπές ομοφρονούντες μιλίτσιες. Πες την τη λεξούλα, μην τη φοβάσαι, μην κάνεις σαν χρυσαυγίτικη κοτούλα.
Σου το επιστρέφω:
Ναζί υπάρχουν παντού. Μη φοβάσαι να το πεις. Οι αζόφ είναι ένα εθνικιστικό τάγμα στο οποίο έχουν παρεισφρύσει καί ναζί, όπως συμβαίνει σε όλους τους εθνικιστικούς χώρους.

Στη χώρα σου έβαλες τους ναζί στο κοινοβούλιο με σχεδόν 10%. Είχαμε 10% ναζί πολίτες;
Είμαστε χώρα πρότυπο στην εκλογή ναζιστών. Ο Χίτλερ θα μας έδινε βραβείο αν ζούσε σήμερα. Θα ήμασταν επίτιμα μέλη του 3ου Ράιχ.
Κατά τα λοιπά, όπως συνήθως, δεν έπιασες ούτε τον λήγοντα από όσα έγραψα. Κυριολεκτικά αυτό που είπα είναι ότι δεν έχω πρόβλημα που ο Ζελένσκι χρησιμοποιεί αυτούς τους τύπους, και το αντιμετωπίζω σαν φυσιολογικό φαινόμενο σε μια τέτοια κατάσταση (το αν φυσικά τους επιτρέπει να διαπράττουν εγκλήματα πολέμου είναι τελείως άλλη υπόθεση). Το πρόβλημά μου είναι με την υποκρισία του εγχώριου συστήματος. Το κατάλαβες τώρα, ή θες να στο ζωγραφίσω, αφού δεν το έπιασες ούτε με το meme; :roll:
Δεν χρησιμοποιεί μόνο ο Ζελένσκι εθνικιστές.
Ξεκόλλα από την προσωποποίηση του εθνικισμού στον πλανήτη.
Τους ίδιους και χειρότερους χρησιμοποιεί και ο Πούτιν στη συγκεκριμένη περίπτωση.
Στο Ντομπάς έχουμε υβριδικό πόλεμο από το 2014. Πόλεμο εθνικιστικών συμμοριών που προσπαθούν να ελέγξουν την περιοχή. Ρώσων και ουκρανών.

Γράφοντας κάθε τρεις γραμμές "αζόφ" απλά δείχνεις την παντελή σου άγνοια για το παγκόσμιο φαινόμενο του εθνικισμού και ναζισμού.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 10 Απρ 2022, 14:07

stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:54
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:51
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 12:53
Καμία γελοιογραφία για τους ρώσους παρακρατικούς και ναζί έχουμε;
Για τους έλληνες;
Βρέθηκε κάποιος αιχμάλωτος Ρώσος στρατιώτης να έχει τατουάζ με σβάστικα;
Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;
Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25432
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 10 Απρ 2022, 14:10

Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:07
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:54
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:51


Βρέθηκε κάποιος αιχμάλωτος Ρώσος στρατιώτης να έχει τατουάζ με σβάστικα;
Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;
Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;
Οι Ρώσοι ναζί προφανώς είναι σαν τους Έλληνες ναζί
Κότες
Οπότε σιγά μην κάτσουν να σκοτωθούν ή να αιχμαλωτιστουν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Απρ 2022, 14:11

Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:07
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:54
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:51


Βρέθηκε κάποιος αιχμάλωτος Ρώσος στρατιώτης να έχει τατουάζ με σβάστικα;
Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;
Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;
Νομίζω ναι. Κυκλοφορούν κάτι φωτογραφίες και στο φόρουμ.
Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τα δημοσιεύματα, ούτε για τη μία, ούτε για την άλλη πλευρά.

Όμως, αυτό που σε απασχολεί είναι αν κάποιος ναζί κάνει τατουάζ ή όχι;
Δεν σε απασχολεί αν βιάζει, εκτελεί, βασανίζει κλπ;

Βρέθηκαν στη Μπούτσα ομαδικοί τάφοι, δήμαρχος με σπασμένα όλα τα κόκκαλα των χεριών κλπ και δεν θα μιλήσουμε για ναζιστικές πρακτικές και ναζί;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 10 Απρ 2022, 14:15

stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:11
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:07
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:54


Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;
Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;
Νομίζω ναι. Κυκλοφορούν κάτι φωτογραφίες και στο φόρουμ.
Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τα δημοσιεύματα, ούτε για τη μία, ούτε για την άλλη πλευρά.

Όμως, αυτό που σε απασχολεί είναι αν κάποιος ναζί κάνει τατουάζ ή όχι;
Δεν σε απασχολεί αν βιάζει, εκτελεί, βασανίζει κλπ;

Βρέθηκαν στη Μπούτσα ομαδικοί τάφοι, δήμαρχος με σπασμένα όλα τα κόκκαλα των χεριών κλπ και δεν θα μιλήσουμε για ναζιστικές πρακτικές και ναζί;
Αφού κυκλοφορούν ως και στο phorum μπορείς να μου δείξεις μία τέτοια φωτογραφία;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 10 Απρ 2022, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 10 Απρ 2022, 14:16

Beria έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:10
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:07
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 13:54


Βρέθηκαν πολλοί που βιάζουν, εκτελούν, βασανίζουν στρατιώτες και αμάχους.
Στο ...συμβολικό κομμάτι κόλλησες;
Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;
Οι Ρώσοι ναζί προφανώς είναι σαν τους Έλληνες ναζί
Κότες
Οπότε σιγά μην κάτσουν να σκοτωθούν ή να αιχμαλωτιστουν
Είναι εθνοτική δηλαδή το ζήτημα το ότι έχουν βρεθεί Ουκρανοί τέτοιοι;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Απρ 2022, 14:18

Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:15
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:11
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:07

Η ερώτηση ήταν νομίζω απλή.
Βρέθηκε Ρώσος αξιωματικός ή στρατιώτης που να αιχμαλωτίστηκε (ή πτώμα τέτοιου Ρώσου) και να είχε τατουάζ με σβάστικα πάνω του;
Νομίζω ναι. Κυκλοφορούν κάτι φωτογραφίες και στο φόρουμ.
Δεν μπορώ να είμαι βέβαιος για τα δημοσιεύματα, ούτε για τη μία, ούτε για την άλλη πλευρά.

Όμως, αυτό που σε απασχολεί είναι αν κάποιος ναζί κάνει τατουάζ ή όχι;
Δεν σε απασχολεί αν βιάζει, εκτελεί, βασανίζει κλπ;

Βρέθηκαν στη Μπούτσα ομαδικοί τάφοι, δήμαρχος με σπασμένα όλα τα κόκκαλα των χεριών κλπ και δεν θα μιλήσουμε για ναζιστικές πρακτικές και ναζί;
Αφού κυκλοφορούν ως και στο phorum μπορείς να μου δείξεις μία τέτοια φωτογραφία;
Όχι.
Δεν ασχολούμαι με φωτογραφίες. Άλλοι έχουν ανεβάσει κατά καιρούς.

Θα συζητήσεις σοβαρά;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 10 Απρ 2022, 14:19

stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:18

Όχι.
Δεν ασχολούμαι με φωτογραφίες. Άλλοι έχουν ανεβάσει κατά καιρούς.

Θα συζητήσεις σοβαρά;
ΟΚ. Κατάλαβα τις ισχυρές βάσεις στις οποίες στηρίζεις τα λόγια σου...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 10 Απρ 2022, 14:21

Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:19
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:18

Όχι.
Δεν ασχολούμαι με φωτογραφίες. Άλλοι έχουν ανεβάσει κατά καιρούς.

Θα συζητήσεις σοβαρά;
ΟΚ. Κατάλαβα τις ισχυρές βάσεις στις οποίες στηρίζεις τα λόγια σου...
Τα λόγια μου δεν αφορούν φωτογραφίες, αφορούν πράξεις.
Με ρωτάς αν κάποιος που βασανίζει, εκτελεί ομαδικά, βιάζει αμάχους στη Μπούτσα έχει τατουάζ στον ώμο;
Είσαι σοβαρός;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17640
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 10 Απρ 2022, 14:23

stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:21
Maspoli έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:19
stavmanr έγραψε:
10 Απρ 2022, 14:18

Όχι.
Δεν ασχολούμαι με φωτογραφίες. Άλλοι έχουν ανεβάσει κατά καιρούς.

Θα συζητήσεις σοβαρά;
ΟΚ. Κατάλαβα τις ισχυρές βάσεις στις οποίες στηρίζεις τα λόγια σου...
Τα λόγια μου δεν αφορούν φωτογραφίες, αφορούν πράξεις.
Με ρωτάς αν κάποιος που βασανίζει, εκτελεί ομαδικά, βιάζει αμάχους στη Μπούτσα έχει τατουάζ στον ώμο;
Είσαι σοβαρός;
Επειδή υποθέτω ότι δεν είσαι στη Μπούτσα, κατανοώ ότι η τόσο λεπτομερής και βαθειά γνώση για το τι έγινε εκεί βασίζεται σε φωτογραφίες που είδες εσύ ο "δεν ασχολούμαι με φωτογραφίες"

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12150
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Απρ 2022, 15:06

Kauldron έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 00:37

Οι ναζί!!!
Ο Χίτλερ!!!!
Τα ες ες!!!!


Μόνο σε λοβοτομημένους πλέον πιάνουν αυτά τα επιχειρήματα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Σαρακατσανος
Δημοσιεύσεις: 865
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 17:22

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαρακατσανος » 10 Απρ 2022, 15:10

Έχει καταντησει φρικωδώς γελοίο ολο αυτό το show με τις ¨ πρωθιέρειες της υποκρισίας¨ εδώ μέσα που προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο ήλιος βγαίνει απο τη δυση το πρωί.
Ενω προ ολίγων ημερών ο ίδιος ο προεδρος της Ουκρανίας παραδέχθηκε ευθαρσώς ότι οι Αζοφ είναι αυτοί που ειναι, κάποιοι, κι εδώ μεσα, σκίζουν τις πλεξούδες τους ότι δεν είναι ναζι οι Αζοφιστες. Γιατί σας τρώει ο κωλος να τους αποχαρακτηρίσετε; Οι ιδιοι ειναι υπερηφανοι γιαυτο και δεν κρύβονται, πόσο μάλλον οταν στις εθνικες τους εορτες τιμούν τη μνήμη του σφαγεα των Εβραιων αλλα και Πολωνων στη διαρκεια του WW2. Άλλωστε ειναι δικαίωμά τους να υποστηρίζουν ο,τι θελουν, να είναι νεοναζι, να ειναι αναρχομπαχαλοι, βιγκαν σατανιστες ή ο,τι άλλο επιθυμούν. Βέβαια, αυτο δε σημαίνει οτι είμαστε υποχρεωμένοι να αποδεχόμαστε μεσα στη Βουλή την έκφραση των δικών τους γούστων. Εάν τυχόν κάποιοι ερεθίζεστε με λόγους νεοναζί (έστω κι αν φοβάστε να χρησιμοποιείστε τον ορο), παρτε τους γυλιούς σας και πάτε στην Ουκρανια να βοηθήσετε κιόλας, όχι απλά φιλοναζί ακκίσματα απο τους καναπέδες. Τί να κανουμε; Δυστυχως για εσας, σε αυτην τη χωρα ειμαστε ναζοφοβικοί.

Για το μέσο ημιμαθή φανατικό κνώδαλο του φορουμ, μια λεπτομερής ενημέρωση από το Stanford University. Ναι, ναι, αυτό που είναι στις ΗΠΑ.

Azov Battalion
The Azov Battalion is an extreme-right nationalist paramilitary organization based in Ukraine.
KEY STATISTICS
2014
FIRST RECORDED ACTIVITY
2014
FIRST ATTACK
2022

Overview
Narrative of the Organization's History
Organization
Leadership, Name Changes, Size Estimates, Resources, Geographic Locations
Ideology, Aims, Political Activities, Targets, and Tactics
First Attacks, Largest Attacks, Notable Attacks
Foreign Designations and Listings, Community Relations, Relations with Other Groups, State Sponsors and External Influences


Disbanded: Active

First Attack: April 2014[2]

Last Attack: 2022



Executive Summary

The Azov Battalion is an extreme-right nationalist paramilitary organization based in Ukraine. Founded in 2014, the group promotes Ukrainian nationalism and neo-Nazism through its National Militia paramilitary organization and National Corps political wing. It is notable for its recruitment of far-right foreign fighters from the U.S. and Europe as well as its extensive transnational ties with other far-right organizations. In 2022, the group came to prominence again for fighting against Russian forces in Kyiv, Kharkiv, and Mariupol.

Group Narrative

The Azov Battalion formed in March 2014 as a volunteer brigade to fight Russian-backed separatist in Donetsk and Luhansk.[3][4] The battalion’s origins lie in the extreme-right “Patriot of Ukraine” militant organization.

In 2005, Andriy Biletsky created the Kharkiv-based Patriot of Ukraine (PU) to champion white nationalist, anti-immigrant extreme-right ideas in Ukraine. In November 2008, Biletsky created the umbrella Social Nationalist Assembly (SNA) movement.[5] The movement was a derivative of the earlier political party Social-National Party of Ukraine (SNPU), which later became known as Svoboda. The SNA contained members from a collection of nationalist and extreme-right groups in Ukraine which promoted a neo-Nazi ideology.[6] The PU became the de facto armed wing of the SNA.

In March 2014, following the annexation of Crimea, the Ukrainian Ministry of Defense encouraged volunteer military units to mobilize a resistance campaign against Russian-backed separatists in Donbas.[7] Volunteer military units would help “fill the gap” in the Ukrainian military’s defenses.[8] Biletsky and several other Patriot of Ukraine members formed the Azov Battalion in response to this call. The group’s first violent attack occurred shortly after its formation in April 2014 when fighters clashed with Russian-backed separatists in Donetsk.[9]

In June 2014, the group gained international notoriety when it helped re-capture the southeastern city of Mariupol from Russian-backed forces. Approximately half of the 400 pro-Ukranian forces who took control were from the Azov Battalion.[10] Regaining control of Mariupol for the government in Kyiv had critical strategic implications for the larger War in Donbas. Mariupol lies on major roads from its port on the Sea of Azov in Southeastern Ukraine, near the Russian border, as an access point into the rest of Ukraine.[11] Azov’s role in retaking, and holding, Mariupol from the separatist forces was the group’s first significant victory, and earned it international credibility.[12]

During the Battle for Mariupol, the group came to attention for its neo-Nazi iconography on the battlefield including the battalion patch, which featured a Wolfsangel symbol.[13] The Wolsfangel is a historical symbol of independence that was later co-opted by the German Nazi Party. Originally, Biletsky’s PU claimed the symbol was actually an amalgamation of the letters “I” and “N” (the Idea of the Nation), representing the organization’s nationalist beliefs. However, the symbol is widely associated with the modern far-right.[14]

Azov leaders publicly downplay or deny the group as a white supremacist or Neo-Nazi organization. The Azov Battalion denies the symbol’s far-right associations and invokes the reasoning as the PU.[15] However, the Woflsangel is far from Azov’s only allusion to Nazi ideology. Biletsky once stated in 2010 that it was Ukraine’s national mission to “lead the white races of the world in a final crusade…against semite-led untermenschen (subhumans)”[16] Furthermore, interviews with members of the Battalion openly espouse neo-Nazi and white supremacist views. Many fighters hold an aspirational belief of marching on Kyiv once the war is over, and that Ukraine “needs a strong dictator to come to power who could shed plenty of blood but unite the nation in the process.”[17]

After months of fighting in 2014, the Azov Battalion cemented its status as a core defense unit. On September 17, 2014, Ukraine designated the Azov Battalion “regiment” status.[18] This gave it official recognition as an auxiliary security force. In October 2014, Biletsky left the group to participate in politics. He used his unit’s victory in Mariupol to launch a successful political campaign. Biletsky was elected to Ukrainian Parliament as an independent in November 2014, and remained a member until 2019.

On November 12, 2014, Ukraine designated the Azov Battalion “Special Purpose Regiment” status and formally integrated it into the National Guard.[19] In December 2014, the Patriot of Ukraine formally disbanded and remaining members integrated into the Azov Battalion.[20]

Early on, the Azov Battalion was able to fund itself due to patronage support from interior minister of Ukraine, Arsen Avakov.[21] The Azov Battalion was incorporated into the Ukrainian National Guard while Avakov was the Interior Minister.[22] A direct relationship between Avakov and Biletsky predates the formation of Azov though. From 2005-2010 Patriot Ukraine, Biletsky’s precursor to the Azov Battalion, was active in the city of Kharkiv, where Avakov was governor. During this time Patriot Ukraine coordinated closely with local police and authorities, particularly in monitoring migrants and raiding kiosks, whose owners were not loyal to Avakov’s government.[23] Biletsky, first with Patriot Ukraine and subsequently with Azov, benefited from the patronage of Avakov for nearly a decade during Avakov’s time as governor and then as Minister of the Interior.[24]

As the Azov Battalion continued to grow, it pursued international relationships and recruitment of foreign fighters. The group was initially composed of half eastern Ukrainians and half foreign fighters from Sweden, Spain, Italy, Canada, France, and Russia.[25] The group later recruited from Belarus, Germany, and possibly the United States.[26] The Soufan Center reported that between 2014-2019 approximately 50,000 people from 17 countries – including the United States – traveled to fight in Ukraine although it is hard to determine how many specifically fought with Azov.[27] Foreign fighters also reported traveling to Ukraine to join the group due to their attraction to the group’s white ethno-nationalist views.[28]

The group’s ability to inspire and recruit foreign fighters has contributed to Ukraine’s reputation as a bastion for the far-right.[29] The Azov Battalion specifically cites its desire for American recruits to join Azov and help counter perceived “pro-Kremlin” narratives in the U.S.[30] In interviews with far-right researchers, the Atomwaffen Division claimed to have sent members to Ukraine to obtain battlefield experience.[31] Members of the American “Rise Above Movement” (RAM) have also openly publicized meetings with members of the Azov Battalion and National Corps. Robert Rundo, leader of RAM, traveled to Kyiv and fought in mixed martial arts matches with members of the Azov Battalion in a facility owned by Azov, called the “Reconquista Club.”[32] Greg Johnson, an American white nationalist author also traveled to Kyiv to give a lecture and meet with members of the Azov.[33] A number of Russian nationals have also joined the Azov Battalion, due to their lack of political dissent options against Putin’s regime from within Russia, and the fact that Azov is a largely Russian speaking organization.[34]

In 2015, as intermittent fighting in Donbas continued, the U.S. government placed a ban on any of its material or financial aid to Ukraine going to the Azov Battalion due to its far-right association. While the ban was lifted in 2016, Congress reinstated it again as part of a Defense Appropriations bill in 2018.[35]

In 2016, Olena Semenyaka, a new spokeswoman and head of Azov’s International Outreach Office, embarked on a new set of efforts to grow the group’s international ties. She is the principal coordinator behind Azov’s vast transnational network in and around Europe. Semenyaka networked and organized events with far right organizations and ideologues from Europe and the U.S.[36] Since 2016, she has regularly traveled across Europe, meeting with far right groups, including Italy’s CasaPound, and Germany’s National Democratic Party, largely attempting to win their support instead of Putin.[37] Semenyaka also spoke at the far right Scandza Forum in Sweden, alongside Mark Collett, a Neo-Nazi activist from Britain’s National Party and self described nazi sympathizer.[38] Azov has also hosted members and communicated with members of several different American organizations. In 2020, two members of the U.S. based neo-nazi group, Atomwaffen Division, were deported by the Ukrainian government after they attempted to set up a local affiliate and join the Azov Battalion.[39]

In 2016, Biletsky partially returned to the Azov Battalion to found a far-right ultra-nationalist political wing called the National Corps. As part of this political wing’s creation, he toned down some of his political rhetoric and white supremacist views.[40] Olena Semenyaka became actively involved in the National Corps’ leadership.[41]

In 2017, Azov created an umbrella organization with other far-right groups to boost the National Corp’s presence in elections.[42] Described as a nationalist hate group by the U.S. government, National Corps barely registered in the national polls in 2019 And failed to meet the 5% threshold to obtain Parliamentary seats.[43] In 2018, the National Corps was estimated to have less than 20,000 members, and ran on a platform of re-establishing Ukraine as a nuclear power, and opposing European institutions.[44] The National Corps also supports Azov’s international recruitment, providing housing and logistical support to arriving foreign volunteers.[45] It is difficult to know exactly how many foreign fighters have joined the Azov Battalion. A report by the Counter Extremism Project estimates that foreign fighters with ties to right wing extremism number in the hundreds, and cites the Azov Battalion as the key organization at the center of this recruitment.[46]

In 2017, the organization created a new street wing faction known as the National Druzhyna or National Militia.[47] The National Militia patrolled neighborhoods in small groups to ostensibly promote law and order. It also harassed public officials and clashed with police in January 2018.[48] The National Militia conducted attacks against Roma and other minority targets.[49]

In February 2018, the National Militia formally announced its existence during a public assembly and torchlit march of 600 followers in Kiev. During the march, members swore allegiance to Andriy Biletsky and the Azov Battalion.[50]

In 2019, Ukraine’s Central Election Commission granted the National Militia permission to officially monitor the presidential election. Although the commission specified the group was not permitted to use force, members openly stated they were willing to take matters into their own hands to stop election fraud.[51] Members of the Azov Battalion, the National Corps, and the National Militia appear to flow between the three branches.[52] Since the creation of all three groups - the Azov Battalion, the National Corps, and the National Militia - collectively they are often referred to as the “Azov Movement”.

In February 2022, the group came to prominence again during the Russian military build-up on the border with Ukraine. When Vladimir Putin announced the invasion of Ukraine, calling it a “special military operation… to demilitarise and de-Nazify Ukraine”, the Azov Battalion was thought to be one of the organizations he referred to.[53] In response to the Russian invasion though, far right militia leaders across Europe are posting declarations to join the fight against Russia.[54] Members of the Azov Battalion see the invasion as an opportunity to raise their profile, and gain increased political influence.[55] Olena Semenyaka, spokeswoman for Azov, referenced Azov’s role in Ukraine as an opportunity to play a bigger role in Ukraine’s future politics.[56]

Prior to the invasion, Azov ran training for civilians in Mariupol including medical care, survival and evacuation, and weapons training.[57] In Kyiv, roughly 350 attended a paramilitary training event run by Azov.[58] Azov leadership has been using the threat from the Russian military as a recruitment tool, amplifying their online recruitment resources.[59]

On February 24, Russian forces began to lay siege to the city of Mariupol. Azov fighters took up arms yet again and were one of the central defense forces in the city.[60] Reporters also noted Azov regiments fighting against Russian forces in Kyiv and Kharkiv.[61]

In early March 2022, President Zelensky of Ukraine again announced the formation of an “international legion” to facilitate the arrival of pro-Ukrainian foreign fighters.[62] In a similar call to 2014, the Ukrainian government once again encouraged “Territorial Defense Forces” to mobilize and help resist the Russian invasion As of March 6, 2022, approximately 16,000 international volunteers have estimated to have signed up, although it is difficult to estimate the number specifically joining Azov and its affiliates.[63]

https://cisac.fsi.stanford.edu/mappingm ... text_33841
Re: Ομοιοπαθητική = Απάτη
Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 14 Οκτ 2018, 22:48
Καταρχας ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και ψευδης
Αποτελει φαντασιωση του νηματοθετη και οχι πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4498
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Μαχητής του νεοναζιστικού τάγματος Αζοφ μίλησε στη Βουλή των Ελλήνων μαζί με τον Ζελενσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 10 Απρ 2022, 15:12

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών