Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 02 Μάιος 2022, 21:38

stavmanr έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:28


Συζήτηση κάνουμε.
Ας σε βοηθήσω γιατί έχεις χαθεί.
Μπήκες σε ένα νήμα το οποίο άνοιξε ο νηματοθέτης παραμονή Ανάστασης κι έκτοτε αφανίστηκε. Λογικό. Συμβαίνει κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα. Προφανώς κάποιοι πιστεύουν ότι αν ανοίγουν τέτοια νήματα παραμονές μεγάλων χριστιανικών εορτών πετυχαίνουν κάτι το σοβαρό.

Στο νήμα αυτό προσπαθούσε λέει να καταλάβει τη λογική της χριστιανικής θεολογίας.
Πιάσαμε συζήτηση και προσπαθούμε να αναλύσουμε κάποια κείμενα που θεωρούνται βασικά της χριστιανικής θεολογίας.

Δεν έγραψε κάποιος ότι γνωρίζει την αλήθεια του κόσμου, ούτε ότι τα ξέρει όλα. Καθένας γράφει τα δικά του επιχειρήματα προσπαθώντας να αιτιολογήσει την άποψή του.

Σε βοήθησα καθόλου να καταλάβεις τι συμβαίνει στο νήμα αυτό;

Αν ναι, συνεχίζουμε.
Οι χριστιανοί δεν πιστεύουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Όσοι το πιστεύουν δεν είναι πραγματικά χριστιανοί στο νόημα του χριστιανισμού.
Αυτό που πιστεύουν όμως είναι ότι ένας και μοναδικός που εμφανίστηκε μεταξύ των ανθρώπων, την κατείχε. Όχι επειδή έτσι, αλλά επειδή ήταν ο ίδιος ο "εκπρόσωπος της αλήθειας", ο Θεός ενσαρκωμένος. Η απόλυτη Αγάπη που θα μπορούσε να παρουσιαστεί στα ανθρώπινα πλαίσια.

Επομένως, για να μην μπερδεύεσαι: δεν γνωρίζω την απόλυτη Αλήθεια. Δεν γνωρίζω την απόλυτη Αγάπη. Δεν γνωρίζω τον απόλυτο Λόγο. Αλλά πιστεύω ότι κάποιος προσπάθησε να μας καθοδηγήσει και τον σταυρώσαμε.
Εσύ μπορείς να πιστεύεις το αντίθετο και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου αλλάξει την πίστη σου.
Εσυ εχεις καταλαβει λαθος

Λεει "θρησκεια" οχι προσωπικες δοξασιες

Δεν λεει για καθοδηγηση της αγαπης μονο, λεει για αναστασεις νεκρων, για αναληψεις στους ουρανους, τον διαβολο, για παρθενογεννεσεις, για προπατορικα αμαρτηματα, τριαδικο θεο, δαιμονισμενους, την εκκλησια και εναν Θεο ψηλα στον ουρανο που μας παρατηρει οταν κανουμε σεξ . Και πολλα αλλα, μην βγαλω τον καταλογο

Αυτο ειναι η θρησκεια και σε προς αυτο ειναι η αντιπαραθεση, οχι στην ιστορια ενος ανθρωπου που θεωρουσε οτι η αγαπη ειναι η αληθεια.


Αφου λοιπον παραδεχεσαι οτι δεν γνωριζεις την αληθεια σταματα να μιλας με τοση σιγουρια για αφηρημενα και αορατα πραγματα οπως πχ τι εννοει ο θεος οταν λεει εκδικηση, που εντελως συμπτωματικα ειναι αντιθετο με αυτο που βλεπουν τα ματακια μας.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 02 Μάιος 2022, 21:54

Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:26

Προτού να μιλήσουμε γι αυτά, ας επικεντρωθουμε λίγο στην ουσία, ποιο δόγμα κατ εσέ πλήττει ο Δημοσθένης με τα όσα λέει; Μπορείς να μου πεις;
Δεν ξερω ακριβως τι πιστευει αλλα απ οτι ειδα τι γραφεις, αυτο με την αδερφη του Θεου, την Λιλιθ παραπεμπει στις γνωστικες αιρεσεις των δυο θεων, του καλου θεου και του κακου, οι οποιες καταπολεμηθηκαν ηδη απ τους πρωτους διαμορφωτες του δογματος (πατερες)

Επισης τα Λιλιθ και Σαμαελ προερχονται απ την καμπαλιστικη διδασκαλια, η οποια ειναι αποκρυφη Εβραικη και δεν εχει καμμια συνδεση με τον Χριστιανισμο


Προσωπικα πιστευω οτι εχει παρει πολλες αποκρυφιστικες ιστοριες και τις εβαλε στο μιξερ.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6803
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 02 Μάιος 2022, 22:23

stavmanr έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:28

Συζήτηση κάνουμε.
Ας σε βοηθήσω γιατί έχεις χαθεί.
{...}
Τι μεγαλόψυχος...μα τον Γιαραμπή... :003:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16700
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 02 Μάιος 2022, 22:25

.... και αφου ειναι ξεκαθαρο πως ο σαουλ εσωσε την τορα και την διδαχη της σαν παλαια διαθηκη [που ηρθε ο σωτηρας και την εσωσε] και αρχισαν να γραφουν την νεα [με τα εργα και ημερες του σωτηρα της παλαιας διαθηκης], ειναι ενδιαφερον να δουμε πως εξελιχθηκε σε ελληνικο χριστινιανικη φιλοσοφιοθρηκεια που δημιουργησε το χασμα με τους πρωτους ιουδαιο-χριστιανους που ηταν αντιθετοι στην ελληνορωμαικη θεολογια και κοσμογονικη θεωρια... παμπολλες αιρεσεις που μαλλον δεν ξερουμε ουτε τις μισες απο οσες υπηρξαν και τι ελεγαν ή εκαναν... μαλλον οι αιρεσεις ειναι οσες και οι διαφορετικες κοινοτητες κυνηγημενων εβραιων...

πρωτες κοινοτητες κυνηγημενων ιουδαιων πρωτο χριστιανων που πηγαν σαν δζακονοι να πεισουν τους ελληνοποιημενους ιουδιαους να σωσουν την τορα και τα δικαιωματα στα χωραφια που ειχαν αρπαξει με θεικη εντολη.....

Εικόνα

οπως βλεπεις, στην ελλαδα πεταγαν την σκουφια τους για χριστιανισμο, τοσο πολυ που ζητησαν να γινουν χριστιανοι με το ζορι απο τον θεοδοσιο που βασταγε απο φοινικοτοπο στην νοτια ισπανια.

οπου υπηρχαν πολλοι καρχηδονιοι προσφυγες, εξελιχθηκε ο ιουδαισμος σε πρωτοχριστιανισμο....

οποτε το νοημα αυτων των αναρτησεων επαφης με την αληθεια ειναι πως

τα ελληνοχριστιανοπουλα και γενικως τα χριστιανοπουλα δεν δικαιουνται να ειναι

αντι-ιουδαιοι
αντι-εβραιοι
αντι-σιονιστες
αντι-σημιτες

αφου ο παππους του τζιζους κραιστ ειναι ο αβρααμ ο χαλδαιος σουπερ σταρ....

ουτε αντι-ισλαμιστες αφου το ισλαμ ειναι η επιβολη του λογου του παππου του τζιζας κραιστ, δηλαδη του αβρααμ του χαλδαιου σουπερ σταρ....

περι αγαπης, ανοιχτε νημα στην φιλοσοφια...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 02 Μάιος 2022, 23:20

Blackdog έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:38
stavmanr έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:28


Συζήτηση κάνουμε.
Ας σε βοηθήσω γιατί έχεις χαθεί.
Μπήκες σε ένα νήμα το οποίο άνοιξε ο νηματοθέτης παραμονή Ανάστασης κι έκτοτε αφανίστηκε. Λογικό. Συμβαίνει κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα. Προφανώς κάποιοι πιστεύουν ότι αν ανοίγουν τέτοια νήματα παραμονές μεγάλων χριστιανικών εορτών πετυχαίνουν κάτι το σοβαρό.

Στο νήμα αυτό προσπαθούσε λέει να καταλάβει τη λογική της χριστιανικής θεολογίας.
Πιάσαμε συζήτηση και προσπαθούμε να αναλύσουμε κάποια κείμενα που θεωρούνται βασικά της χριστιανικής θεολογίας.

Δεν έγραψε κάποιος ότι γνωρίζει την αλήθεια του κόσμου, ούτε ότι τα ξέρει όλα. Καθένας γράφει τα δικά του επιχειρήματα προσπαθώντας να αιτιολογήσει την άποψή του.

Σε βοήθησα καθόλου να καταλάβεις τι συμβαίνει στο νήμα αυτό;

Αν ναι, συνεχίζουμε.
Οι χριστιανοί δεν πιστεύουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια. Όσοι το πιστεύουν δεν είναι πραγματικά χριστιανοί στο νόημα του χριστιανισμού.
Αυτό που πιστεύουν όμως είναι ότι ένας και μοναδικός που εμφανίστηκε μεταξύ των ανθρώπων, την κατείχε. Όχι επειδή έτσι, αλλά επειδή ήταν ο ίδιος ο "εκπρόσωπος της αλήθειας", ο Θεός ενσαρκωμένος. Η απόλυτη Αγάπη που θα μπορούσε να παρουσιαστεί στα ανθρώπινα πλαίσια.

Επομένως, για να μην μπερδεύεσαι: δεν γνωρίζω την απόλυτη Αλήθεια. Δεν γνωρίζω την απόλυτη Αγάπη. Δεν γνωρίζω τον απόλυτο Λόγο. Αλλά πιστεύω ότι κάποιος προσπάθησε να μας καθοδηγήσει και τον σταυρώσαμε.
Εσύ μπορείς να πιστεύεις το αντίθετο και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου αλλάξει την πίστη σου.
Εσυ εχεις καταλαβει λαθος

Λεει "θρησκεια" οχι προσωπικες δοξασιες
Μα δεν σου γράφω για προσωπικές δοξασίες.
Που μπερδεύτηκες πάλι;
Δεν λεει για καθοδηγηση της αγαπης μονο, λεει για αναστασεις νεκρων, για αναληψεις στους ουρανους, τον διαβολο, για παρθενογεννεσεις, για προπατορικα αμαρτηματα, τριαδικο θεο, δαιμονισμενους, την εκκλησια και εναν Θεο ψηλα στον ουρανο που μας παρατηρει οταν κανουμε σεξ . Και πολλα αλλα, μην βγαλω τον καταλογο

Αυτο ειναι η θρησκεια και σε προς αυτο ειναι η αντιπαραθεση, οχι στην ιστορια ενος ανθρωπου που θεωρουσε οτι η αγαπη ειναι η αληθεια.
Μα, και πάλι στον ίδιο "άνθρωπο" αναφέρεσαι.
Πάλι μπερδεύεσαι...
Αφου λοιπον παραδεχεσαι οτι δεν γνωριζεις την αληθεια σταματα να μιλας με τοση σιγουρια για αφηρημενα και αορατα πραγματα οπως πχ τι εννοει ο θεος οταν λεει εκδικηση, που εντελως συμπτωματικα ειναι αντιθετο με αυτο που βλεπουν τα ματακια μας.
Μα δεν έγραψα κάπου τι εννοεί ο Θεός όταν λέει εκδίκηση.
Σου έγραψα τι εννοεί ο Παύλος όταν λέει εκδίκηση. Ο Παύλος λοιπόν χρησιμοποιεί μία γλώσσα που έχει ως κλειδί την αγάπη. Δεν αναφέρεται στην εκδίκηση με τη σημερινή της έννοια, αλλά με την τότε έννοια, που ήταν η τιμωρία, η εφαρμογή του δικαίου.

Πάλι μπερδεύεσαι.

Γιατί τόσο μπέρδεμα;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6803
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2022, 00:40

stavmanr έγραψε:
02 Μάιος 2022, 23:20
{...}
Μα δεν έγραψα κάπου τι εννοεί ο Θεός όταν λέει εκδίκηση.
Σου έγραψα τι εννοεί ο Παύλος όταν λέει εκδίκηση. Ο Παύλος λοιπόν χρησιμοποιεί μία γλώσσα που έχει ως κλειδί την αγάπη. Δεν αναφέρεται στην εκδίκηση με τη σημερινή της έννοια, αλλά με την τότε έννοια, που ήταν η τιμωρία, η εφαρμογή του δικαίου.

Πάλι μπερδεύεσαι.

Γιατί τόσο μπέρδεμα;
Δεν μπερδεύτηκε ο Blackdog. Εσύ είσαι που ...μπερδεύτηκες και ...ξέχασες πως αποδείχθηκε βάσει λεξικών ότι η "τότε 'εννοια" (την εποχή του Παύλου δηλαδή), η λέξη "εκδίκηση" είχε ακριβώς την ίδια έννοια που έχει και σήμερα:
Εκδίκηση = ανταπόδοση κακού. ανταπόδοση βλάβης, αδικίας, προσβολής που υπέστην εγώ ή κάποιος άλλος (οπότε παίρνω εκδίκηση για αυτόν)

Ευχαρίστως να σου ξαναποστάρω ΚΑΙ το Liddel Scott (Ελληνο-ελληνική έκδοση), το οποίο έχει και παραπομπές στην Καινή ΔΙαθήκη, ήτοι στην γλώσσα που έγραψε ο Παύλος. Αλλά ΚΑΙ τον Ησύχιο. Και τα δύο λεξικά, επιβεβαιώνουν αυτό που γράφω.

Εσύ, έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό σου; Όχι! ΔΕΝ έχεις!
Το μόνο που έχεις είναι οι παρερμηνείες, οι διαστρεβλώσεις και η μπαρουφολογία σου.

Από την άλλη, αλλάζεις άποψη σαν πεταλουδίτσα...πιο πάνω μας έγραψες:
"...εκδίκηση...αλλά με την τότε έννοια, που ήταν η τιμωρία, η εφαρμογή του δικαίου."
Η "τότε έννοια", αναφέρεται στην γλώσσα που έγραψε ο Παύλος, δηλαδή την κοινή Ελληνιστική...
Και μόλις πριν λίγες ημέρες, είχες "αποφανθεί" πως...

stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 22:36
Εκδίκηση = εκδίκαση = απονομή δικαιοσύνης.
Είχες ταυτίσει την λέξη εκδίκηση με την λέξη εκδίκαση! 'Ο,τι να 'ναι παρερμηνεία...

stavmanr έγραψε:
22 Απρ 2022, 23:00
Επαναλαμβάνω: εκδίκηση στην αρχαία ελληνική και λόγια βυζαντινή σημαίνει εκδίκαση, απονομή δικαιοσύνης, και ελαστικά σημαίνει ικανοποίηση του αδικηθέντος.
Εδώ μας είπες την σημασία της λέξης εκδίκηση στην αρχαία Ελληνική και λόγια βυζαντινή. Και πάλι παρερμηνεύεις εσκεμμένα αλλά το αξιοσημείωτο είναι πως δεν σε ενδιαφέρουν οι εποχές αυτές, αλλά σε ενδιαφέρει η έννοια της λέξης την εποχή που έγραψε ο Παύλος.
Ό,τι να 'να με πατάτες...

Με τέτοιο μπέρδεμα που έχει δημιουργηθεί στο μυαλό σου, νομίζω πως άλλος ένας γύρος τρομπονιού, θα σε συνεφέρει.
:003:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6803
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Μάιος 2022, 00:44

Και για να επανέλθουμε...
Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 10:54
Άσε που η επλεκτική τύφλωσή σου συνεχίζεται...
Λοξίας έγραψε:
01 Μάιος 2022, 00:49
Και εσύ που (καμώνεσαι πως) με διαβαζεις...αυτό...
Λοξίας έγραψε:
29 Απρ 2022, 22:54

Μπορείς να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα των συγκεκριμένων προφίλς που σε βρίζουν;
...δεν θα το διάβασες, ε;
Λοιπόν; θα μας φωτίσεις;
Είναι η τέταρτη φορά που στο ποστάρω...
Τι έγινε; ακόμα να συνέλθεις από την επιλεκτική τύφλωση; Πήγαινε σε κάνα οφθαλμίατρο...

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 01:30

Blackdog έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:54
Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:26

Προτού να μιλήσουμε γι αυτά, ας επικεντρωθουμε λίγο στην ουσία, ποιο δόγμα κατ εσέ πλήττει ο Δημοσθένης με τα όσα λέει; Μπορείς να μου πεις;
Δεν ξερω ακριβως τι πιστευει αλλα απ οτι ειδα τι γραφεις, αυτο με την αδερφη του Θεου, την Λιλιθ παραπεμπει στις γνωστικες αιρεσεις των δυο θεων, του καλου θεου και του κακου, οι οποιες καταπολεμηθηκαν ηδη απ τους πρωτους διαμορφωτες του δογματος (πατερες)

Επισης τα Λιλιθ και Σαμαελ προερχονται απ την καμπαλιστικη διδασκαλια, η οποια ειναι αποκρυφη Εβραικη και δεν εχει καμμια συνδεση με τον Χριστιανισμο


Προσωπικα πιστευω οτι εχει παρει πολλες αποκρυφιστικες ιστοριες και τις εβαλε στο μιξερ.
Ρώτησα ποιο από τα δόγματα πλήττεται, καλό είναι να κοιτάμε την ουσία. Και δεν είναι η αδερφή του θεού, είναι το θηλυκό του τμήμα και λέγεται μη Ων, ή Σκιά.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 01:34

Λοξίας έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:21
Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:26
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
02 Μάιος 2022, 18:51

Βρε Νατάσα μου... εδώ έχεις γράψει πως αυτά που πιστεύεις, είναι η Λιακοπουλική θεώρηση των θεολογικών πραγμάτων και πως η επίσημη εκκλησία τηρεί επικίνδυνη σιγή...
Και σε ξαναρωτάω:
ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σημείο υπάρχει στην Ορθόδοξη ή σε άλλη χριστιανική ομολογία η θεολογική άποψη:
στην οποία πιστεύει ο Λιακόπουλος και εσύ;
ΠΟΥ είναι γραμμένο κάτι τέτοιο; Μήπως στα χάλκινα βιβλία που τα έχει μόνον ο Λιακόπουλος;

Δεν καταλαβαίνεις πως άσχετα αν πιστεύεις και προσεύχεσαι στον Χριστό, οι απόψεις αυτές ΔΕΝ υπάρχουν στην Ορθοδοξία και θεωρούνται αιρετικές; Δεν μπορείς να το αντιληφθείς;
Προτού να μιλήσουμε γι αυτά, ας επικεντρωθουμε λίγο στην ουσία, ποιο δόγμα κατ εσέ πλήττει ο Δημοσθένης με τα όσα λέει; Μπορείς να μου πεις;
Εγώ Νατάσα δεν είμαι πολύ καταρτισμένος στα θελογικά του χριστιανισμού. Έχω μεν διαβάσει αρκετά πράγματα, αλλά δεν είμαι ειδικός.
Όμως, από τα λίγα που γνωρίζω, δεν έχω συναντήσει σε κάποιο κείμενο της πατερικής θεολογίας, ούτε στην Παράδοση ούτε και σε κάποια απόκρυφα κείμενα, τις δοξασίες που λες πιο πάνω.
Οπότε, και κατά την γνώμη μου, αφού δεν υπάρχουν πουθενά (εκτός και αν υπάρχουν και δεν το γνωρίζω εγώ), τότε αυτά που λέει και υποστηρίζει ο Λιακόπουλος, είναι ενάντια σε όλες τις χριστιανικές ομολογίες. Αυτό στο είπα και πιο πάνω, οπότε δεν έχει νόημα να με ξαναρωτάς ποιο δόγμα πλήττει ο Λιακόπουλος.
Ο Λιακόπουλος πρέπει να φέρει γραπτά χριστιανικά θεολογικά κείμενα, που να υποστηρίζουν πως: οι 12 Ολύμπιοι θεοί και μερικές άλλες χιλιάδες θεοί άλλων θρησκειών, ήταν άγγελοι του τριαδικού θεού του χριστιανισμού που έχασαν την αποστολή τους και ενόμισαν εαυτούς θεούς.
Ή φέρε εσύ τέτοια τεκμήρια.
Μπορείς νομίζω να μου απαντήσεις σ αυτό που σε ρωτω, επιμένω, τι είναι αυτό που βάλλεται από την γνώση του Δημοσθένη;;; Ή να το θέσω και αλλιώς, τι είναι αυτό που σε σκανδαλιζει;;;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 03 Μάιος 2022, 01:41

Λοξίας έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:31
Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:31
Την θεία χάρη την νιώθει μια ψυχή μέσα της και την δέχεται αν είναι αγαθή, καθαρή και απλή. Αν είναι πορρωμενη, την αποκρούει!
Ξαναγυρίζεις στο αρχικό σου ατεκμηρίωτο επιχείρημα...έτσι θα το πάμε τώρα; σαν την κολοκυθιά; Εντάξει, ας παίξουμε την πινακωτή... :lol:

Εσύ ΠΩΣ γνωρίζεις ότι ο δικός σου πνευματικός έχει δεχθεί την θεία χάρη; ΠΟΙΟΣ το βεβαιώνει αυτό;
Ααα, οι άλλοι πνευματικοί, που, όλως τυχαίως, ανήκουν στην ίδια φάρα!

Και πάμε στο τραγελαφικό της υπόθεσης...
Ένας πνευματικός μιας χριστιανικής ομολογίας, δεν αναγνωρίζεται από τους πνευματικούς όλων των άλλων χριστιανικών ομολογιών, διότι η κάθε μια ομολογία θεωρεί την άλλη αίρεση και πλανεμένη!
Για σκέψου να συναντηθούν ένας Ορθόδοξος πνευματικός με έναν Παλιοημερολογίτη πνευματικό και να κοντράρουν ποιος είναι "χαριτωμένος"...
Ο χαμός λέμε... :lol:

Φαντάσου να περάσουμε και σε άλλες θρηκείες ε;
Ας πούμε, ένας πνευματικός της Καθολικής εκκλησίας, να αποδεχθεί πως ένας πνευματικός του Ισλάμ, είναι και αυτός "χαριτωμένος"...
Ούτε καν έτσι;
Στα ξαναγράφω, αφού δεν θέλησες να τοποθετηθείς στα πιο πάνω και απλώς έφερες πάλι μια γενικολογία για την χάρη.
Λοξια, εγω βεβαιώνω ότι έχει χάρη κάποιος! Δεν σου αρκω; Και εξήγησα παραπάνω ποια είναι κάποια από τα χαρακτηριστικά της Χάρης, είναι η χαρά, το θάρρος και η αποβολή του φόβου του Θεού, και η απελευθέρωση του μυαλού, η εξαφάνιση των κακών λογισμων! Πως αλλιώς να στα πω; Να τα ζωγραφίσω μηπως;...
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2447
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 03 Μάιος 2022, 02:00

Νατάσα έγραψε:
03 Μάιος 2022, 01:30
Blackdog έγραψε:
02 Μάιος 2022, 21:54
Νατάσα έγραψε:
02 Μάιος 2022, 20:26

Προτού να μιλήσουμε γι αυτά, ας επικεντρωθουμε λίγο στην ουσία, ποιο δόγμα κατ εσέ πλήττει ο Δημοσθένης με τα όσα λέει; Μπορείς να μου πεις;
Δεν ξερω ακριβως τι πιστευει αλλα απ οτι ειδα τι γραφεις, αυτο με την αδερφη του Θεου, την Λιλιθ παραπεμπει στις γνωστικες αιρεσεις των δυο θεων, του καλου θεου και του κακου, οι οποιες καταπολεμηθηκαν ηδη απ τους πρωτους διαμορφωτες του δογματος (πατερες)

Επισης τα Λιλιθ και Σαμαελ προερχονται απ την καμπαλιστικη διδασκαλια, η οποια ειναι αποκρυφη Εβραικη και δεν εχει καμμια συνδεση με τον Χριστιανισμο


Προσωπικα πιστευω οτι εχει παρει πολλες αποκρυφιστικες ιστοριες και τις εβαλε στο μιξερ.
Ρώτησα ποιο από τα δόγματα πλήττεται, καλό είναι να κοιτάμε την ουσία. Και δεν είναι η αδερφή του θεού, είναι το θηλυκό του τμήμα και λέγεται μη Ων, ή Σκιά.

Το δογμα του μονοθεισμου καταρχην :lol:

Στην Ορθοδοξια το κακο προερχεται απο δημιουργημα του Θεου, τον διαβολο. Στην αλλη εκδοχη εχουμε δυο θεους, εφοσον ειναι η Λιλιθ θεικο κομματι.

Μετα πλητετται η τριαδα που γινεται τετραδα

Το Ευαγγελιο του Ιωαννη λεει "Εν αρχην ειναι ο Λογος" και οχι εν αρχη ειναι η ΛΙλιθ.

Η Γεννεση

Και αυτα ειναι μονο οσα σκεφτηκα απο τα λιγα που εχεις πει. Αν κανεις μια περιληψη θα βρουμε και αλλα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16700
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Μάιος 2022, 02:12

φαντασου ποσες ερμηνειες εδιναν στην αρχη τους πρωτους 2-3 αιωνες;

οτι του φανει του λωλοστεφανη...

και για να μην τρωτε παραμυθι δημοσθενικο, καλυτερα να φατε παραμυθι taxalataxalasικο... που ειναι και πιο φρεσκο....

ο Ων
ο Μη Ων

και αυτος που δεν ξερεις δημοσθενη....

ο
SpoilerShow
Απών. :003: θα περιμενω να συμπληρωσουν κι αλλοι πρωτου τους γραψω ολους εγω...
...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7371
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Μάιος 2022, 04:31

taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 02:12
φαντασου ποσες ερμηνειες εδιναν στην αρχη τους πρωτους 2-3 αιωνες;

οτι του φανει του λωλοστεφανη...

και για να μην τρωτε παραμυθι δημοσθενικο, καλυτερα να φατε παραμυθι taxalataxalasικο... που ειναι και πιο φρεσκο....

ο Ων
ο Μη Ων

και αυτος που δεν ξερεις δημοσθενη....

ο
SpoilerShow
Απών. :003: θα περιμενω να συμπληρωσουν κι αλλοι πρωτου τους γραψω ολους εγω...
...
δεν υπαρχει τιποτα χωρις το σωστο παραμυθι ..να το πω και αλλιως αν δεν εχουμε το παραμυθι με τους συμβουλισμους του
τοτε τι; να το ξαναπω και διαφορετικα πισω απο τον οποιονδηποτε εορτασμο κρυβεται ενα γεγονος
και αυτο το γεγονος λεγεται με εκατο και βαλε παραμυθια αυτο ομως δεν αλλαζει τιποτα απο μια αληθεια
πχ πασχα=αναγέννηση τον ιδιο συμβολισμο εχουμε σημερα τον ιδιο στην αρχαιοτητα τον ιδιο εχουν και οι εβραιοι
τον ιδιο ειχαν και οι και πιο αρχαιοι αιγύπτιοι και δεν αλλαζει κατι αν το παρουσιασουμε λιγο διαφορετικο
και το λεω με την εξης εννοια αν δεν πιστευουμε σε τιποτα εξον απο το φαε πιες και ζησε μεχρι να ψοφησεις μονος
τοτε τι αλλο μας περιμενει σαν ανθρωποτητα; τοτε τι ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο τα ζα;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16700
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Μάιος 2022, 05:18

nemo έγραψε:
03 Μάιος 2022, 04:31
taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 02:12
φαντασου ποσες ερμηνειες εδιναν στην αρχη τους πρωτους 2-3 αιωνες;

οτι του φανει του λωλοστεφανη...

και για να μην τρωτε παραμυθι δημοσθενικο, καλυτερα να φατε παραμυθι taxalataxalasικο... που ειναι και πιο φρεσκο....

ο Ων
ο Μη Ων

και αυτος που δεν ξερεις δημοσθενη....

ο
SpoilerShow
Απών. :003: θα περιμενω να συμπληρωσουν κι αλλοι πρωτου τους γραψω ολους εγω...
...
δεν υπαρχει τιποτα χωρις το σωστο παραμυθι ..να το πω και αλλιως αν δεν εχουμε το παραμυθι με τους συμβουλισμους του
τοτε τι; να το ξαναπω και διαφορετικα πισω απο τον οποιονδηποτε εορτασμο κρυβεται ενα γεγονος
και αυτο το γεγονος λεγεται με εκατο και βαλε παραμυθια αυτο ομως δεν αλλαζει τιποτα απο μια αληθεια
πχ πασχα=αναγέννηση τον ιδιο συμβολισμο εχουμε σημερα τον ιδιο στην αρχαιοτητα τον ιδιο εχουν και οι εβραιοι
τον ιδιο ειχαν και οι και πιο αρχαιοι αιγύπτιοι και δεν αλλαζει κατι αν το παρουσιασουμε λιγο διαφορετικο
και το λεω με την εξης εννοια αν δεν πιστευουμε σε τιποτα εξον απο το φαε πιες και ζησε μεχρι να ψοφησεις μονος
τοτε τι αλλο μας περιμενει σαν ανθρωποτητα; τοτε τι ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο τα ζα;
πασχα = πεσαχ = πασο = περας = περασμα ..... μονομαχια στο ελ πασο.... δεν ειναι ηταν μονομαχια στην αναγεννηση

פָּסַח • (pasákh)
To pass over, skip.


νομιζω και ξερεις πως απο τα ζα (με εξαιρεση τα δελφινια που δεν ξερω ακομα) ξεχωριζουμε με την λογικη διεργασια και ειρμους σκεψεων που μας κανει να ξεπερναμε τις φυσικες ατελειες μας και να γινομαστε υπερφυσικα οντα σε σχεση με την προιστορια του ανθρωπινου ειδους και σε σχεση με τα αλλα ειδη ζωης.

εμεις εχουμε λογο (λεμε τωρα) και τα ζωα μονο ενστικτο.

να πιστευεις οτι εδω ειναι η ζωη μας και να σεβεσαι την ζωη του αλλου σαν την δικη σου, γιατι δεν ξερεις αν θα ζεις εσυ και αυτος αιωνια στον αλλο κοσμο οπως σου λενε τα ιερατεια απο πολυ παλια για να δικαιολογουν τους φονους.
αν ειναι, ας ειναι, και καλως να ειναι, αλλα να μην ειναι στοχος το αγνωστο μετα με καταπιεση του γνωστου τωρα...

και αφου προς το παρον αυτη η ζωη που ζουμε ειναι η μονη που καταλαβαινουμε και αισθανομαστε, ποιος ο λογος να εισαι αντιθετος και εχθρικος με εναν αλλο σαν και εσενα που θελει να ζησει αυτην την ζωη σαν και εσενα;

η ομαλη ανθρωπινη συμβιωση
δεν χρειαζεται θεους να αγαπανε τους ανθρωπους,
ουτε ανθρωπους να αγαπανε τους θεους,
αλλα ανθρωπους* να αγαπανε τους ανθρωπους*...

*
SpoilerShow
ενθεους, αθεους, προθεους, μεταθεους, παραθεους, περιθεους, περαδωθεκειθεους και ημιθεους....
SpoilerShow
Ο Απ'Ων... :003:
και σοβαρα να γραφω, παλι δεν γινεται να μην κεντρισω την ανοησια της σοφιστειας που πουλανε στο γυαλι απο την εποχη της οξειας εγκεφαλικης τηλεορασοπληξιας με αλβανικο κατουρημενο σταφ.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7371
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Ερώτηση για τους Χριστιανούς: Την έχω καταλάβει ορθώς τη λογική της θρησκείας σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 03 Μάιος 2022, 05:38

taxalata xalasa έγραψε:
03 Μάιος 2022, 05:18


και σοβαρα να γραφω, παλι δεν γινεται να μην κεντρισω την ανοησια της σοφιστειας που πουλανε στο γυαλι απο την εποχη της οξειας εγκεφαλικης τηλεορασοπληξιας με αλβανικο κατουρημενο σταφ.... :003:
[/spoiler]
ναι βρε κεφαλα σε πιανω το τι λες αλλα εισαι λαθος γιατι αυτο θελουν να πιστεψεις και οι αλλοι γιατι ετσι τους βολευει
και φυσικα το πασχα δηλώνει το περασμα για την αναγεννηση!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών