100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
xioni
Δημοσιεύσεις: 1606
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 13 Ιουν 2022, 23:20

Μπούρδες. Όπως πάντα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 25186
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιουν 2022, 10:52

Πασιφάη έγραψε:
13 Ιουν 2022, 23:17
Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιουν 2022, 15:07
Πασιφάη έγραψε:
13 Ιουν 2022, 14:39



Μιαν ερώτηση να σου κάνω. Αν ενθυμούμαι καλώς, ζεις στην Ολλανδία. Σωστά; Αν όχι, μιας και θεωρείς πως έχεις εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος, μακρυά από κομματικά τερτίπια, πολύ ευχαρίστως να τα πούμε.
ναι δουλεύω Ολλανδία τα τελευταία 3 χρόνια, πριν δούλευα Γερμανία και Ιρλανδία για λιγότερο από άλλα 3 χρόνια. Τι σχέση έχει αυτό; Σε όλες τις χώρες υπάρχουν άνθρωποι που για χ ψ λόγους δεν πάνε να πάρουν την βοήθεια που παρέχει το κράτος. Στην Γερμανία υπάρχουν μια χαρά δομές αλλά το βερολίνο είναι τίγκα στους αστέγους, η Ελλάδα έχει αρκετές δομές για τους γέρους. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όμως που δεν θέλουν να πάνε
Κοίταξε. Ο λόγος που σε ρώτησα είναι πως εφ'όσον λείπεις χρόνια απ'την Ελλάδα, δεν μπορείς να ξέρεις επακριβώς τι συμβαίνει στα πλαίσια των κοινωνικών δομών που συζητάμε. Δεν θα αναφερθώ στα πεπραγμένα των εκάστοτε κυβερνήσεων που στην ουσία είναι του πεταματού.
Πρόσεξε τώρα να δεις τι πραγμαικά συμβαίνει.
Ένας ηλικιωμένος για να γίνει δεκτός σε κάποιον ιδιωτικό οίκο ευγηρίας πρέπει να σκάσει ο ίδιος, ή οι κοντινοί συγγενείς πανω από χιλιάρικο. Εξαιρούνται, φάρμακα, πάνες, ή όποιο άλλο έξτρα επιθυμεί ο ίδιος να του παρέχεται.
Σε δημόσιο άσυλο, τους πετάνε κυριολεκτικά σε ένα δωμάτιο μαζί με άλλους 5, λαμβάνουν τη σύνταξη και στο τσακίρ κέφι, ίσως να σκάσει μύτη κάποια νοσηλεύτρια να τους αλλάξει, ενώ έχει βρωμοκοπήσει ο τόπος. Το παραπάνω δε, για όσους δεν έχουν κανέναν άνθρωπο που να νοιάζεται πραγματικά γι'αυτούς. Και αυτό είναι γεγονός και το γνωρίζω πολύ καλά.
Όταν λοιπόν θα μπεις στη διαδικασία να κρίνεις, πρέπει να ζυγιάσεις μέσα σ'όλα,την οπτική που λέει πως τίποτε δεν λειτουργεί σωστά, όταν οι άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι, έχουν ας πούμε μια πλήρη ανικανότητα να φέρουν εις πέρας την εργασία τους κι ένα κράτος που δεν πληρώνει αρκετά για να διορθώσει λάθη και νοοτροπίες. Όλα πηγάζουν απ'τον τρόπο σκέψης. Αν η νόηση είναι μπουρδέλο, το αποτέλεσμα θα είναι ευθέως ανάλογο.Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αν όχι εδώ γύρω θα βρίσκομαι. Επειδή όμως έχω αρκετό τρέξιμο, ίσως να μην μπορέσω να σου απαντήσω εγκαίρως. Οπότε ζητώ την κατανόησή σου σ'αυτό.
δεν είμαστε στο 55 που όποιος δούλευε εκτός Ελλάδος έχανε επαφή με την χώρα. Ειδικά από τότε που άρχισε ο κόβιντ τους μισούς μήνες Ελλάδα είμαι. Επίσης οι δομές που έχει η χώρα για τους γέρους δεν άλλαξαν τα τελευταία 6 χρόνια που δουλεύω εγώ έξω. Η εκκλησία είναι ακόμα στην θέση της, οι κρατικές δομές είναι ακόμα στην θέση τους

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 13:17

Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2022, 10:52
Πασιφάη έγραψε:
13 Ιουν 2022, 23:17
Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιουν 2022, 15:07

ναι δουλεύω Ολλανδία τα τελευταία 3 χρόνια, πριν δούλευα Γερμανία και Ιρλανδία για λιγότερο από άλλα 3 χρόνια. Τι σχέση έχει αυτό; Σε όλες τις χώρες υπάρχουν άνθρωποι που για χ ψ λόγους δεν πάνε να πάρουν την βοήθεια που παρέχει το κράτος. Στην Γερμανία υπάρχουν μια χαρά δομές αλλά το βερολίνο είναι τίγκα στους αστέγους, η Ελλάδα έχει αρκετές δομές για τους γέρους. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όμως που δεν θέλουν να πάνε
Κοίταξε. Ο λόγος που σε ρώτησα είναι πως εφ'όσον λείπεις χρόνια απ'την Ελλάδα, δεν μπορείς να ξέρεις επακριβώς τι συμβαίνει στα πλαίσια των κοινωνικών δομών που συζητάμε. Δεν θα αναφερθώ στα πεπραγμένα των εκάστοτε κυβερνήσεων που στην ουσία είναι του πεταματού.
Πρόσεξε τώρα να δεις τι πραγμαικά συμβαίνει.
Ένας ηλικιωμένος για να γίνει δεκτός σε κάποιον ιδιωτικό οίκο ευγηρίας πρέπει να σκάσει ο ίδιος, ή οι κοντινοί συγγενείς πανω από χιλιάρικο. Εξαιρούνται, φάρμακα, πάνες, ή όποιο άλλο έξτρα επιθυμεί ο ίδιος να του παρέχεται.
Σε δημόσιο άσυλο, τους πετάνε κυριολεκτικά σε ένα δωμάτιο μαζί με άλλους 5, λαμβάνουν τη σύνταξη και στο τσακίρ κέφι, ίσως να σκάσει μύτη κάποια νοσηλεύτρια να τους αλλάξει, ενώ έχει βρωμοκοπήσει ο τόπος. Το παραπάνω δε, για όσους δεν έχουν κανέναν άνθρωπο που να νοιάζεται πραγματικά γι'αυτούς. Και αυτό είναι γεγονός και το γνωρίζω πολύ καλά.
Όταν λοιπόν θα μπεις στη διαδικασία να κρίνεις, πρέπει να ζυγιάσεις μέσα σ'όλα,την οπτική που λέει πως τίποτε δεν λειτουργεί σωστά, όταν οι άνθρωποι που είναι υπεύθυνοι, έχουν ας πούμε μια πλήρη ανικανότητα να φέρουν εις πέρας την εργασία τους κι ένα κράτος που δεν πληρώνει αρκετά για να διορθώσει λάθη και νοοτροπίες. Όλα πηγάζουν απ'τον τρόπο σκέψης. Αν η νόηση είναι μπουρδέλο, το αποτέλεσμα θα είναι ευθέως ανάλογο.Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αν όχι εδώ γύρω θα βρίσκομαι. Επειδή όμως έχω αρκετό τρέξιμο, ίσως να μην μπορέσω να σου απαντήσω εγκαίρως. Οπότε ζητώ την κατανόησή σου σ'αυτό.
δεν είμαστε στο 55 που όποιος δούλευε εκτός Ελλάδος έχανε επαφή με την χώρα. Ειδικά από τότε που άρχισε ο κόβιντ τους μισούς μήνες Ελλάδα είμαι. Επίσης οι δομές που έχει η χώρα για τους γέρους δεν άλλαξαν τα τελευταία 6 χρόνια που δουλεύω εγώ έξω. Η εκκλησία είναι ακόμα στην θέση της, οι κρατικές δομές είναι ακόμα στην θέση τους
Το ότι δεν χάνεις επικοινωνία και γνωρίζεις κάποια τεκταινόμενα, ΔΕΝ σημαίνει πως έχεις γνώση επί παντός επιστητού. Πολλώ δε μάλλον σε τέτοιες περιπτώσεις. Σου επισήμανα πως γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέω. Όσο για την Εκκλησία, άστο καλλίτερα. Τα είπε παραπάνω ο Γεωπόνος.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 13:28

Gewponos90 έγραψε:
10 Ιουν 2022, 23:49
Δημοκράτης έγραψε:
10 Ιουν 2022, 02:38
Πασιφάη έγραψε:
09 Ιουν 2022, 23:34
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να εξυγιανθούν οι κοινωνικές δομές. Ποτέ δεν είναι αργά. Οκ. Τι λέω η μαλάκω..Ποτέ όμως. Ελλαδάρα που θες ν'αντέξεις στην πουστιά και στη λοβιτούρα.
Μια χαρά δομές έχει το κρατος , μας τα έχετε κάνει τσουρέκια με τις δομές που δεν σας αρέσουν. Η εν λόγω γριούλα θα έπρεπε να πάει σε κάποιο γηροκομείο αφού δεν έχει κανέναν να υην κοιτάξει και μονο η εκκλησία έχει άπειρα
Να πάει δυσλεκτικε φίλε μου. Σε προκαλώ να μαθουμε τα στοιχεία της και να βρούμε ένα από τα άπειρα γηροκομεία της εκκλησίας που μπαίνεις χωρίς να γράψεις το σπίτι σου στους ανώμαλους τραγους
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο μπολνταρισμένο, καθώς ξέρω 3 περιστατικά με ονοματεπώνυμο.
Προφανώς και δεν πρόκειται να τα δώσω εδώ μέσα. Αν μου ζητηθεί όμως, θα τα πω στη δικαιοσύνη.
Η τελευταία περίπτωση είναι μιας γριούλας γειτόνισσας πριν κανα χρόνο, που άφησε το σπίτι της σε εκκλησιαστικό τοπικό ''μαγαζί''. Οι συγγενείς της δε, ( που ουδέποτε την κοίταξαν, ούτε περνούσαν απο δω..) κάνουν αγωγούλα στην ''επιχείρηση''.
Αλλά και η συγκεκριμένη ''επιχείρηση'', δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για την τύχη της. Αποτέλεσμα μαι γυναίκα παρατημένη με 2 γειτόνους να βοηθάνε, μέχρι τον θάνατό της. Κρίμα. Ωραία, γαμάτη κοινωνία.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2022, 13:41

Να υποθέσω ότι δεν ξέρετε περιπτώσεις που ηλικιωμένοι έγραψαν την όποια περιουσία είχαν και πληρεξούσιο σύνταξης στα παιδιά τους και κατέληξαν ξεχασμένοι σε ένα δημόσιο ή φτηνό γηροκομείο;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2022, 13:54

Ούτως ή άλλως, η Πασιφάη το έγραψε σαφέστατα΄.
Η τελευταία περίπτωση είναι μιας γριούλας γειτόνισσας πριν κανα χρόνο, που άφησε το σπίτι της σε εκκλησιαστικό τοπικό ''μαγαζί''. Οι συγγενείς της δε, ( που ουδέποτε την κοίταξαν, ούτε περνούσαν απο δω..) κάνουν αγωγούλα στην ''επιχείρηση''.
Να υποθέσω ότι οι συγκεκριμένες οικογενειακές "επιχειρήσεις" έχουν περισσότερα ηθικά πόιντς από τα τοπικά εκκλησιαστικά μαγαζιά;

:lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Ιουν 2022, 13:59

θες να σου πω για την δικιά μας την περίπτωση, που έχοντας μια μάνα κατάκοιτη, είχα το θράσος να θελήσω να πάω μια βδομάδα διακοπές στο εξοχικό με τον άντρα μου και παρακάλεσα την αδερφή μου, να πάει σουπερ μάρκετ το σάββατο για να εφοδιάσει το σπίτι της μαμάς με τρόφιμα, κάτι που δεν έκανε και γυρνώντας Κυριακή μεσημέρι, διαπίστωσα ότι δεν είχαν φρέσκο γάλα, ψωμί, φρούτα και λαχανικά γιατί ή κυρία απλώς το ξέχασε?
και ότι επί δύο χρόνια δεν κατέβαινε καν να την δει, ενώ η μητέρα μας είχε ακόμη τα λογικά της και την αναζητούσε?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 14:01

Να υποθέσω πως κάποιες αμφισβητούν γεγονότα αδιάσειστα που εμπλέκεται το όνομα της Εκκλησίας της Ελλάδος και εμμένουν σε απόψεις, που ούτως ή άλλως υπάρχουν στις οικογενειακές επαφές; Που και πάλι, ντροπή είναι. Ασυζητητί.
Αν αυτή η '' κάποια'' , έχει όντως αντίρρηση πως τέτοια δρώμενα λαμβάνουν χώρα, μάλλον θα πρέπει να αφήσει την διττότητα και την παπάτζα που πουλάει στην άκρη. Και να δει λίγο ανοιχτόμυαλα τα κοινωνικά πεπραγμένα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 14:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:54
Ούτως ή άλλως, η Πασιφάη το έγραψε σαφέστατα΄.
Η τελευταία περίπτωση είναι μιας γριούλας γειτόνισσας πριν κανα χρόνο, που άφησε το σπίτι της σε εκκλησιαστικό τοπικό ''μαγαζί''. Οι συγγενείς της δε, ( που ουδέποτε την κοίταξαν, ούτε περνούσαν απο δω..) κάνουν αγωγούλα στην ''επιχείρηση''.
Να υποθέσω ότι οι συγκεκριμένες οικογενειακές "επιχειρήσεις" έχουν περισσότερα ηθικά πόιντς από τα τοπικά εκκλησιαστικά μαγαζιά;

:lol:
Μίλησα ξεκάθαρα για επιχειρήσεις σε εισαγωγικά και εννοούσα σαφέστατα την εκκλησία. Σου απαντώ παρακάτω δίχως παράθεση για να μη σε ζαλίζω με τα δικά μου ''πτωχά'' συμπεράσματα. Τι να κλάσω μπρος στο μεγαλείο σου. Έλα, πολύ ασχολήθηκα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 14:06

Naranjita έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:59
θες να σου πω για την δικιά μας την περίπτωση, που έχοντας μια μάνα κατάκοιτη, είχα το θράσος να θελήσω να πάω μια βδομάδα διακοπές στο εξοχικό με τον άντρα μου και παρακάλεσα την αδερφή μου, να πάει σουπερ μάρκετ το σάββατο για να εφοδιάσει το σπίτι της μαμάς με τρόφιμα, κάτι που δεν έκανε και γυρνώντας Κυριακή μεσημέρι, διαπίστωσα ότι δεν είχαν φρέσκο γάλα, ψωμί, φρούτα και λαχανικά γιατί ή κυρία απλώς το ξέχασε?
και ότι επί δύο χρόνια δεν κατέβαινε καν να την δει, ενώ η μητέρα μας είχε ακόμη τα λογικά της και την αναζητούσε?
Σόρρυ. Η αδερφή σου ρε φίλε; :o:c040:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Ιουν 2022, 14:14

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:06
Naranjita έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:59
θες να σου πω για την δικιά μας την περίπτωση, που έχοντας μια μάνα κατάκοιτη, είχα το θράσος να θελήσω να πάω μια βδομάδα διακοπές στο εξοχικό με τον άντρα μου και παρακάλεσα την αδερφή μου, να πάει σουπερ μάρκετ το σάββατο για να εφοδιάσει το σπίτι της μαμάς με τρόφιμα, κάτι που δεν έκανε και γυρνώντας Κυριακή μεσημέρι, διαπίστωσα ότι δεν είχαν φρέσκο γάλα, ψωμί, φρούτα και λαχανικά γιατί ή κυρία απλώς το ξέχασε?
και ότι επί δύο χρόνια δεν κατέβαινε καν να την δει, ενώ η μητέρα μας είχε ακόμη τα λογικά της και την αναζητούσε?
Σόρρυ. Η αδερφή σου ρε φίλε; :o:c040:
ναι.

αυτό το μαλακισμένο το ζώο το όρθιο, που την παρακάλεσα να αναλάβει το μνημόσυνο της μανας μας - που μας προσεφερε τόσα, μέχρι και δουλειες - και κατάφερε να γίνουμε ρεζίλι σε όλη την πόλη.
λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας, δεν μπορεσα να το κάνω εγώ. ξέρεις τι έκανε? έβαλε έναν άνθρωπο με έναν πάγκο και μοιραζε το στάρι έξω από την εκκλησία. καφέ δεν πρόσφερε, ο κόσμος ρώταγε που να πάει και όταν την ρώτησα που θα παμε για τον καφέ, η απάντηση της ήταν εγώ, ο άντρας μου, ο ταδε, η τάδε κτλ θα παμε για καφέ. εσύ αν θες έρχεσαι.

που μας είπε η γιατρός, όσο ήταν στα τελευταια της στο αττικο, ελάτε να την αποχαιρετήσετε, πεθαίνει και όταν της το πα ότι πρέπει να πάμε πρωι (κατά τις 9 δηλ), άνοιξε την πορτα της με νευρα, ουρλιάζοντας ότι δεν θα μου δώσει λογαριασμό αν θα πάει ή όχι να την δει. και όταν φεύγαμε ύστερα από λίγο με τον άντρα μου, την είδαμε να κατεβαινει να παραλάβει καφέ και σάντουιτς. δηλ να σου λενε τρεχα, η μανα σου πεθαινει, εχεις πεντε λεπτα γιατι δεν επιτρεπεται λογω κοβιντ να μπεις στους θαλαμους και εσυ να μην ξεκινας αν δεν παρεις το πρωινο σου και δεν πιεις τον καφεδακο σου.

αναθεμα την! αναθεμα!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 14:18

Naranjita έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:14
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:06
Naranjita έγραψε:
14 Ιουν 2022, 13:59
θες να σου πω για την δικιά μας την περίπτωση, που έχοντας μια μάνα κατάκοιτη, είχα το θράσος να θελήσω να πάω μια βδομάδα διακοπές στο εξοχικό με τον άντρα μου και παρακάλεσα την αδερφή μου, να πάει σουπερ μάρκετ το σάββατο για να εφοδιάσει το σπίτι της μαμάς με τρόφιμα, κάτι που δεν έκανε και γυρνώντας Κυριακή μεσημέρι, διαπίστωσα ότι δεν είχαν φρέσκο γάλα, ψωμί, φρούτα και λαχανικά γιατί ή κυρία απλώς το ξέχασε?
και ότι επί δύο χρόνια δεν κατέβαινε καν να την δει, ενώ η μητέρα μας είχε ακόμη τα λογικά της και την αναζητούσε?
Σόρρυ. Η αδερφή σου ρε φίλε; :o:c040:
ναι.

αυτό το μαλακισμένο το ζώο το όρθιο, που την παρακάλεσα να αναλάβει το μνημόσυνο της μανας μας - που μας προσεφερε τόσα, μέχρι και δουλειες - και κατάφερε να γίνουμε ρεζίλι σε όλη την πόλη.
λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας, δεν μπορεσα να το κάνω εγώ. ξέρεις τι έκανε? έβαλε έναν άνθρωπο με έναν πάγκο και μοιραζε το στάρι έξω από την εκκλησία. καφέ δεν πρόσφερε, ο κόσμος ρώταγε που να πάει και όταν την ρώτησα που θα παμε για τον καφέ, η απάντηση της ήταν εγώ, ο άντρας μου, ο ταδε, η τάδε κτλ θα παμε για καφέ. εσύ αν θες έρχεσαι.

που μας είπε η γιατρός, όσο ήταν στα τελευταια της στο αττικο, ελάτε να την αποχαιρετήσετε, πεθαίνει και όταν της το πα ότι πρέπει να πάμε πρωι (κατά τις 9 δηλ), άνοιξε την πορτα της με νευρα, ουρλιάζοντας ότι δεν θα μου δώσει λογαριασμό αν θα πάει ή όχι να την δει. και όταν φεύγαμε ύστερα από λίγο με τον άντρα μου, την είδαμε να κατεβαινει να παραλάβει καφέ και σάντουιτς. δηλ να σου λενε τρεχα, η μανα σου πεθαινει, εχεις πεντε λεπτα γιατι δεν επιτρεπεται λογω κοβιντ να μπεις στους θαλαμους και εσυ να μην ξεκινας αν δεν παρεις το πρωινο σου και δεν πιεις τον καφεδακο σου.

αναθεμα την! αναθεμα!!!
Έλεος ρε φίλε. Κάπου έλεος. :cry
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Ιουν 2022, 14:20

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:18


Έλεος ρε φίλε. Κάπου έλεος. :cry

βιβλίο θα γράψω με τις μαλακίες της. πιο άκαρδο άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί.
έναν άγνωστο βλέπεις στο δρόμο να πεφτει και τον σηκώνεις, πόσο μάλλον για τον άνθρωπο σου.....


:011::011:

τι να σου πω ρε Πασ

εδώ της είχα πει τρεχα να αποχαιρετήσεις τον μπαμπα θα πεθάνει, μας το παν οι γιατροι και πήγε μια ώρα και μετά έφυγε ταξάτη για να πάει να δουλέψει. δεν έκατσε καν δίπλα στην μάνα μας μέχρι το βράδυ για να μπορέσω να κάτσω μαζι του.

σε ποιον να πρωτοπάω? στον ετοιμοθάνατο που έκατσα μέχρι τις 4μμ και έφυγα τρέχοντας γιατί σχολαγε η γυναικα που χα για την μάνα μου ή να γυρίσω σπίτι να φροντισω την κατακοιτη που ζουσε?

μονοι τους σαν τα σκυλιά φυγανε. τουλάχιστον για την μανα ειχα δικαιολογια τον κοβιντ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13864
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2022, 14:34

Naranjita έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:20
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:18


Έλεος ρε φίλε. Κάπου έλεος. :cry

βιβλίο θα γράψω με τις μαλακίες της. πιο άκαρδο άνθρωπο δεν έχω ξαναδεί.
έναν άγνωστο βλέπεις στο δρόμο να πεφτει και τον σηκώνεις, πόσο μάλλον για τον άνθρωπο σου.....


:011::011:

τι να σου πω ρε Πασ

εδώ της είχα πει τρεχα να αποχαιρετήσεις τον μπαμπα θα πεθάνει, μας το παν οι γιατροι και πήγε μια ώρα και μετά έφυγε ταξάτη για να πάει να δουλέψει. δεν έκατσε καν δίπλα στην μάνα μας μέχρι το βράδυ για να μπορέσω να κάτσω μαζι του.

σε ποιον να πρωτοπάω? στον ετοιμοθάνατο που έκατσα μέχρι τις 4μμ και έφυγα τρέχοντας γιατί σχολαγε η γυναικα που χα για την μάνα μου ή να γυρίσω σπίτι να φροντισω την κατακοιτη που ζουσε?

μονοι τους σαν τα σκυλιά φυγανε. τουλάχιστον για την μανα ειχα δικαιολογια τον κοβιντ...
Γάμησέ με ρε μαλάκα. Σε νοιώθω. Το να παλεύεις μόνος σου για τα αυτονόητα.
Εγώ σε μια μάνα που δεν με μεγάλωσε και στάθηκα δίπλα της μέχρι το τέλος. Και πάλι πονάω αφόρητα για τη μαλακία που την έδερνε. Κάθε χρόνο στις 24 του Ιούνη στα γενέθλιά μου, τραβάω ζόρι. Με παίρνουν για χρόνια πολλά και λέω βρε δε γαμιέστε παραπέρα.

Πάντως να σου πω κάτι ρε συ Νάρα; Μπράβο σου που ήσουν εκεί εσύ τουλάχιστον ρε μάνα μου. Και όχι, μη λες την κουβέντα πως ''πεθάνανε σαν τα σκυλιά''. Πες στην άλληνα να πάει να ξεπατωθεί και κοίταξε να διώξεις όλη την τοξικότητα, την πουστιά και την απανθρωπιά απ'το σπίτι σου. Βασικά είμαι σίγουρη πως το έχεις ήδη πράξει. Απλά το λέω.

Αν ποτέ χρειαστείς να μιλήσεις, εδώ είμαι. Το εννοώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: 100 εκεί; Λίγο νερό θέλω...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 14 Ιουν 2022, 14:38

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2022, 14:34

Γάμησέ με ρε μαλάκα. Σε νοιώθω. Το να παλεύεις μόνος σου για τα αυτονόητα.
Εγώ σε μια μάνα που δεν με μεγάλωσε και στάθηκα δίπλα της μέχρι το τέλος. Και πάλι πονάω αφόρητα για τη μαλακία που την έδερνε. Κάθε χρόνο στις 24 του Ιούνη στα γενέθλιά μου, τραβάω ζόρι. Με παίρνουν για χρόνια πολλά και λέω βρε δε γαμιέστε παραπέρα.

Πάντως να σου πω κάτι ρε συ Νάρα; Μπράβο σου που ήσουν εκεί εσύ τουλάχιστον ρε μάνα μου. Και όχι, μη λες την κουβέντα πως ''πεθάνανε σαν τα σκυλιά''. Πες στην άλληνα να πάει να ξεπατωθεί και κοίταξε να διώξεις όλη την τοξικότητα, την πουστιά και την απανθρωπιά απ'το σπίτι σου. Βασικά είμαι σίγουρη πως το έχεις ήδη πράξει. Απλά το λέω.

Αν ποτέ χρειαστείς να μιλήσεις, εδώ είμαι. Το εννοώ.
να σαι καλά ρε Πασ
και εσύ το ίδιο. την κυρία την έχω πετάξει από την ζωή μου. μόνο τα τυπικά άμα βρεθούμε στις σκάλες. που δεν βρισκόμαστε δηλ. δεν κρατάω τοξικούς και ανώφελους ανθρώπους στην ζωή μου.
και ναι, η ορφάνια δεν παλευεται, ακόμη και αν οι γονείς δεν ήταν παρόντες ή είχαν τα θέματα τους, όσο χρονώ και να μαστε....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών