17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 13:59

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47

Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
Don't care, didn't ask for it :102:

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4409
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Ιουν 2022, 14:04

Αλιόσα έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:35
[. Ο παντελονάτος δεν κάνει σε άλλον ότι δεν θέλει να κάνουν σε αυτόν.
Μένω σε αυτό. End of story.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 14:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:59
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47

Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
Don't care, didn't ask for it :102:
Υπάρχει λύση, αν κάποιος το θεωρεί τόσο μεγάλο πρόβλημα που γεννήθηκε χωρίς την άδειά του.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 14:11

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:07
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:59
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47

Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
Don't care, didn't ask for it :102:
Υπάρχει λύση, αν κάποιος το θεωρεί τόσο μεγάλο πρόβλημα που γεννήθηκε χωρίς την άδειά του.
Ναι, αδιάφορο όμως
Το θέμα είναι ότι δε χρωστάω απολύτως τίποτε σε κάποιους που για δικούς τους καθαρά λόγους αποφάσισαν να κάνουν παιδι. Το ίδιο ισχύει κ για το παιδι μου φυσικά. Δε μου χρωστάει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2022, 14:13

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:31
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:29
Ο γιος πρέπει να μάθει να σέβεται τη μητέρα του πρωτίστως. Αυτή τον έφερε στη ζωή.
οχι.

ο σεβασμος κερδιζεται. αν απο τη γεννα και δωθε δεν εχει κανει κατι αξιο σεβασμου, δεν τον αξιζει.
Τον αξίζει διότι είναι μάνα σου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει σε όλα δίκιο. Ούτε κι ότι έχει στα περισσότερα δίκιο.
Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει η λεξη σεβασμος.

το οτι μια γυναικα γεννησε, σημαινει απλως οτι εχει λειτουργικο μουνι. παντελως ασχετο με το αν της αξιζει σεβασμος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 14:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:11
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:07
EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:59


Don't care, didn't ask for it :102:
Υπάρχει λύση, αν κάποιος το θεωρεί τόσο μεγάλο πρόβλημα που γεννήθηκε χωρίς την άδειά του.
Ναι, αδιάφορο όμως
Το θέμα είναι ότι δε χρωστάω απολύτως τίποτε σε κάποιους που για δικούς τους καθαρά λόγους αποφάσισαν να κάνουν παιδι. Το ίδιο ισχύει κ για το παιδι μου φυσικά. Δε μου χρωστάει τίποτα.
Δεν αποφάσισαν να κάνουν παιδί. Εσένα έκαναν. Όχι κάποιο άλλο.
Επομένως η πρότασή σου μετασχηματίζεται σε "Το θέμα είναι ότι δε χρωστάω απολύτως τίποτε σε κάποιους που για δικούς τους καθαρά λόγους αποφάσισαν να κάνουν εμένα".
Τώρα γίνεται λίγο πιο εμφανές το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 14:15

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:13

Δεν αποφάσισαν να κάνουν παιδί. Εσένα έκαναν. Όχι κάποιο άλλο.
Ναι με ήξεραν κ από χθες κ έκαναν εμένα

Κόψε τους μπαφους ή το μιναρισμα, δεν ξέρω τι από τα δύο σε χαλάει ρε δικέ μου

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12689
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Ιουν 2022, 14:16

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:31
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:29
Ο γιος πρέπει να μάθει να σέβεται τη μητέρα του πρωτίστως. Αυτή τον έφερε στη ζωή.
οχι.

ο σεβασμος κερδιζεται. αν απο τη γεννα και δωθε δεν εχει κανει κατι αξιο σεβασμου, δεν τον αξιζει.
Τον αξίζει διότι είναι μάνα σου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει σε όλα δίκιο. Ούτε κι ότι έχει στα περισσότερα δίκιο.
Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
Σαν σήμερα 22 ιουνίου πριν 10 χρόνια έχασα τη μάνα μου. Την κηδέψαμε δυο μέρες μετά. Έκανε πολλές μαλακίες είναι η αλήθεια, μαζί με τον πατέρα μου. Εγώ σαν Πασιφάη της στάθηκα όχι επειδή ''έπρεπε'' αλλά γιατί αισθανόμουν τον πόνο της και η ματιά της μέσα στην απελπισία με καθήλωνε. Κάποια πράγματα δεν συγχωρούνται ποτέ. Σε καμία περίπτωση. Αλλά ο ετοιμοθάνατος αναζητά την γαμημένη συγχώρεση. Αυτηνής, της την έδωσα. Δεν ξέρω, μη με ρωτήσετε γι τους υπόλοιπους. Αυτοί μάλλον θα πάνε Άδη. Πάμε παρακάτω.

Η ουσία είναι πως μάνα θεωρείται αυτή που ανασταίνει ένα παιδί, όχι αυτή που το βγάζει απ'τα σπλάχνα της και το ''σκορπάει'' για να ζήσει ζωάρα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 14:17

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:15
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:13

Δεν αποφάσισαν να κάνουν παιδί. Εσένα έκαναν. Όχι κάποιο άλλο.
Ναι με ήξεραν κ από χθες κ έκαναν εμένα
Φυσικά και σε ήξεραν.
Από αυτούς έγινες. Δικό τους κομμάτι είσαι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 14:21

Πασιφάη έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:16

Η ουσία είναι πως μάνα θεωρείται αυτή που ανασταίνει ένα παιδί, όχι αυτή που το βγάζει απ'τα σπλάχνα της και το ''σκορπάει'' για να ζήσει ζωάρα.
Τσάμπα εξηγείς. Ο τύπος είναι θεουσος. Δε βγάζεις άκρη με δαύτους. Τι να του εξηγήσεις, ότι καταρχάς γονέας είναι αυτός που σε μεγάλωσε κ όχι αυτός που απλά έχυσε μέσα? Πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά


stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:17

Φυσικά και σε ήξεραν.
Από αυτούς έγινες. Δικό τους κομμάτι είσαι.
Δεν είμαι δικό τους κομματι. Είμαι ένας αυτοτελής άνθρωπος με τα δικα μου βιωματα, τη δικη μου προσωπικοτητα, που εχει διαμορφωθεί απο τις δικες μου εμπειρίες. Δεν είχαν ιδέα πώς θα ήμουν πριν γεννηθώ. Τώρα γιατί στα εξηγώ αυτά δεν έχω ιδέα :fp:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 14:23

Πασιφάη έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:16
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:47
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 13:31


οχι.

ο σεβασμος κερδιζεται. αν απο τη γεννα και δωθε δεν εχει κανει κατι αξιο σεβασμου, δεν τον αξιζει.
Τον αξίζει διότι είναι μάνα σου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι έχει σε όλα δίκιο. Ούτε κι ότι έχει στα περισσότερα δίκιο.
Είναι ο λόγος που υπάρχεις.
Σαν σήμερα 22 ιουνίου πριν 10 χρόνια έχασα τη μάνα μου. Την κηδέψαμε δυο μέρες μετά. Έκανε πολλές μαλακίες είναι η αλήθεια, μαζί με τον πατέρα μου. Εγώ σαν Πασιφάη της στάθηκα όχι επειδή ''έπρεπε'' αλλά γιατί αισθανόμουν τον πόνο της και η ματιά της μέσα στην απελπισία με καθήλωνε. Κάποια πράγματα δεν συγχωρούνται ποτέ. Σε καμία περίπτωση. Αλλά ο ετοιμοθάνατος αναζητά την γαμημένη συγχώρεση. Αυτηνής, της την έδωσα. Δεν ξέρω, μη με ρωτήσετε γι τους υπόλοιπους. Αυτοί μάλλον θα πάνε Άδη. Πάμε παρακάτω.

Η ουσία είναι πως μάνα θεωρείται αυτή που ανασταίνει ένα παιδί, όχι αυτή που το βγάζει απ'τα σπλάχνα της και το ''σκορπάει'' για να ζήσει ζωάρα.
Όλοι οι άνθρωποι είμαστε full of shit που λένε αγγλιστί.
Κι όλοι οι άνθρωποι παλεύουν για μία καλύτερη ζωή, όπως μπορούν να την αντιληφθούν κι όπως έμαθαν να καταλαβαίνουν τον κόσμο.

Το πρόβλημα πολλών είναι ότι διατηρούν την εικόνα της μητέρας αγίας, ή του πατέρα άψογου στη ζωή τους.
Άνθρωποι είναι, όπως όλοι μας. Κι εμείς με τη σειρά μας, ανάλογες ανοησίες κάνουμε και θα κάνουμε. Για κάποιες διδαχτήκαμε, κάποιες τις μαθαίνουμε και κάποιες δεν θα μάθουμε ποτέ πόσο ανοησίες ήταν.

Τα λάθη σου δεν έχουν σχέση με το αν σε σέβομαι. Διότι τότε θα ήμουν εγώ ο ΑΣΕΒΑΣΤΟΣ και όχι ο άλλος συμφορουμίτης.
Η απογοήτευσή μας πηγάζει από τις δικές μας απαιτήσεις έναντι των άλλων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2022, 14:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:21
Πασιφάη έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:16

Η ουσία είναι πως μάνα θεωρείται αυτή που ανασταίνει ένα παιδί, όχι αυτή που το βγάζει απ'τα σπλάχνα της και το ''σκορπάει'' για να ζήσει ζωάρα.
Τσάμπα εξηγείς. Ο τύπος είναι θεουσος. Δε βγάζεις άκρη με δαύτους. Τι να του εξηγήσεις, ότι καταρχάς γονέας είναι αυτός που σε μεγάλωσε κ όχι αυτός που απλά έχυσε μέσα? Πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά
Θεούσος; :lol:

Γονέας είναι και ο ένας κι ο άλλος.
Γονέας είναι και η κοινωνία ολόκληρη που σε αποσπά από τους γονείς σου και σε ανατρέφει η ίδια, με τις ανοησίες και τα θετικά της.
Αν θέλεις να μιλήσουμε για μια φιλοσοφική προέκταση των πραγμάτων, φυσικά και μπορούμε να πούμε πολλά.

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:17

Φυσικά και σε ήξεραν.
Από αυτούς έγινες. Δικό τους κομμάτι είσαι.
Δεν είμαι δικό τους κομματι. Είμαι ένας αυτοτελής άνθρωπος με τα δικα μου βιωματα, τη δικη μου προσωπικοτητα, που εχει διαμορφωθεί απο τις δικες μου εμπειρίες. Δεν είχαν ιδέα πώς θα ήμουν πριν γεννηθώ. Τώρα γιατί στα εξηγώ αυτά δεν έχω ιδέα :fp:
Δεν διαφωνεί κανείς ως προς την αυτοτέλειά σου ως βιολογικός οργανισμός.
Διαφωνεί ως προς την αυτοτέλειά σου ως ύπαρξη, χωρίς συνέχεια, χωρίς συνέπεια.
Όπως το να λες "ωπ, μία φέτα ψωμί στο τραπέζι" χωρίς να αντιλαμβάνεσαι πως αυτή η φέτα έφτασε εκεί για να φας, έτσι και το να λες "ωπ, υπάρχω" χωρίς να αντιλαμβάνεσαι πώς και γιατί έφτασες να υπάρχεις μέσα στον κύκλο της ζωής, είναι ένα θεματάκι.

Δεν υπάρχει λόγος να κακίζεις οποιονδήποτε. Ειδικά τους γονείς. Κατανόηση χρειάζεται, όχι κακία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3023
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 22 Ιουν 2022, 14:38

Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:25
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:16
Υπάρχει και η περίπτωση του να κρατάμε τον Νόμο του Θεού
ζωντανό μέσα στην καρδιά μας,
δεν υπαρχει θεος.

η καρδια ειναι μια τρομπα.
Θα μπορούσες να πείς,:κατά τη δική μου γνώμη δεν υπάρχει Θεός και η καρδιά είναι μια τρόμπα
οπότε σ΄ευχαριστούμε που μας επιτρέπεις να έχουμε τη δική μας άποψη :8)
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Ιουν 2022, 14:51

vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:38
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:25
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:16
Υπάρχει και η περίπτωση του να κρατάμε τον Νόμο του Θεού
ζωντανό μέσα στην καρδιά μας,
δεν υπαρχει θεος.

η καρδια ειναι μια τρομπα.
Θα μπορούσες να πείς,:κατά τη δική μου γνώμη δεν υπάρχει Θεός και η καρδιά είναι μια τρόμπα
οπότε σ΄ευχαριστούμε που μας επιτρέπεις να έχουμε τη δική μας άποψη :8)

θα μπορουσα, αν ηταν η γνωμη μου.

αλλα δεν ειναι απλως η γνωμη μου, ειναι η πραγματικοτητα.

φυσικα και μπορειτε να εχετε αλλη αποψη. απλα η αποψη σας θα ειναι λαθος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68585
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 14:56

georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:59
Αγις έγραψε:
22 Ιουν 2022, 00:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 00:55


Σας τρολάρει άγρια.

Εννοώ ότι είναι τόσο πολιτικά ορθά όσο και νόμιμα αυτά που λέει.
:wink
ακριβως :003:
Εικόνα
Κι εσύ το ίδιο κάνεις. :lol:

Είναι το ίδιο θεατρικό με διαφορετικό πρωταγωνιστή.

Κάτι σαν αυτό που οι έντεχνοι λένε "διασκευή".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών