ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 22 Ιουν 2022, 15:52

Είναι στην φύση του ανθρώπου να είναι ψυχικά υγιής;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 22 Ιουν 2022, 15:56

https://el.wikipedia.org/wiki/DSM-5

Νομίζω όλοι οι ψυχίατροι παγκοσμίως ορίζουν μέσω αυτού τις ψυχικές διαταραχές.
Η πέμπτη έκδοση επικρίθηκε από διάφορες αρχές πριν και μετά την επίσημη έκδοσή της. Οι κριτικοί δήλωσαν, για παράδειγμα, τα εξής: ότι πολλές αναθεωρήσεις και προσθήκες στο DSM-5 στερούνταν εμπειρικής υποστήριξης, ότι η δοκιμασία αξιοπιστίας μεταξύ παρατηρητών είναι χαμηλή για πολλές διαταραχές, ότι πολλές ενότητες περιέχουν ελλιπώς γραμμένες, συγκεχυμένες ή αντιφατικές πληροφορίες και ότι η βιομηχανία ψυχιατρικών φαρμάκων επηρέασε ανάρμοστα το περιεχόμενο του εγχειριδίου. Διάφοροι επιστήμονες έχουν επιχειρηματολογήσει ότι το DSM-5 υποχρεώνει τους κλινικούς ιατρούς να κάνουν διακρίσεις οι οποίες δεν υποστηρίζονται από αδιάσειστα στοιχεία, διακρίσεις οι οποίες έχουν σημαντικές επιπτώσεις στην θεραπεία, συμπεριλαμβανομένων των συνταγογραφήσεων φαρμάκων και της διαθεσιμότητας κάλυψης ιατρικής ασφάλισης. Η γενική κατάκριση του DSM-5 τελικά είχε ως αποτέλεσμα την υπογραφή από 13.000 ενός υπομνήματος το οποίο προωθήθηκε από πολλές οργανώσεις ψυχικής υγείας και το οποίο καλούσε για εξωτερική κριτική του εγγράφου.[1]
Κατά την γνώμη πολλών κατοίκων της γης, το εγχειρίδιο πρέπει να αναθεωρηθεί για να συμπεριλάβει δράσεις τύπου ΣΤΑΖΙ της ανατολικής Γερμανίας, αλλά με σύγχρονα όπλα πια και συμφωνώ μαζί τους. Ορίστε θα τσιμπήσω μια ψυχική διαταραχή γι' αυτό.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6687
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Ιουν 2022, 19:21

Antares έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:54
Λοξίας έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:41
Επειδή έχω και εγώ 30 χρόνια εμπειρίας εξ αιτίας δύο πολύ στενών μου συγγενικών προσώπων, γι΄αυτό απορώ.
Ούτε στο Αιγινήτειο ούτε στο ΨΝΑ έκαναν διάγνωση "στο πόδι"!
Ειδικά στο Αιγινήτειο, τουλάχιστον μετά από τρεις μήνες συνεδριάσεων και εξετάσεων κατέληξαν σε συμπέρασμα.

Σκιτζήδες και εκμεταλλευτές υπάρχουν σε όλες τις ιατρικές ειδικότητες αλλά και σε όλα τα επαγγέλματα.
Δεν μπορούμε να αφορίζουμε τους πάντες και τα πάντα, αν εμείς έχουμε μία κακή προσωπική εμπειρία.
Συμφωνώ. Είναι ευαίσθητα θέματα επίσης, για να συζητούνται σε fora.
Πάντως είναι κοινώς γνωστό ότι η ψυχιατρική χρησιμοποιήθηκε και ίσως χρησιμοποιείται ακόμη από καθεστώτα, για να απαλλαγούν από ανεπιθύμητα άτομα.
Ναι καλή μου.
Και οι Ναζί χρησιμοποίησαν τον Μένγκελε και την παρέα του για παράνομα ιατρικά πειράματα και στις ΗΠΑ, μεταπολεμικά, έγινανα δεκάδες παράνομες λοβοτομές σε ανθρώπους που δεν είχαν συγγενείς και βρίσκονταν σε πτωχοκομεία και σε άλλες χώρες έχουν γίνει ανήθικες ιατρικές επεμβάσεις και η ιατρική χρησιμοποιήθηκε για να δικαιολογήσει τις ρατιστικές απόψεις κάποιων. Λοιπόν τι;
Θα κατηγορήσεις συλλήβδην την ψυχιατρική επειδή κάποιοι την χρησιμοποιούν για ανήθικους σκοπούς;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2022, 08:09

H wikipedia γράφει ότι το εγχειρίδιο των ψυχιατρικών διαταραχών επικρίθηκε και τέθηκε σε εξωτερική κριτική. Αυτό είναι ένδειξη υγιούς λειτουργείας των θεσμών, δεν μπορούν κάποιοι να παριστάνουν τις αυθεντίες και εμείς να υπακούμε. Επειδή δεν είμαστε ψυχίατροι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχθούμε άκριτα ότι αποφασίζει η ψυχιατρική κοινότητα. Υπάρχουν ένα σωρό άλλες επιστημονικές ειδικότητες που μπορούν να συνεισφέρουν στην διάγνωση και θεραπεία αυτών των ασθενειών.
Γιατροί άλλων ειδικοτήτων, βιολόγοι, φυσικοί, μηχανικοί τεχνητής νοημοσύνης, ανθρωπολόγοι, κοινωνιολόγοι, νομικοί κλπ.
Αν βρεθεί ότι κάποιοι χρησιμοποιούν την ψυχιατρική ή επιστημονικές ανακαλύψεις για ανήθικους σκοπούς, να οδηγηθούν στην δικαιοσύνη και στην φυλακή. Έτσι πάει μπροστά ο κόσμος, όχι με παράνομα πειράματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 23 Ιουν 2022, 08:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25511
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Ιουν 2022, 08:22

Antares έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:54

Συμφωνώ. Είναι ευαίσθητα θέματα επίσης, για να συζητούνται σε fora.
Πάντως είναι κοινώς γνωστό ότι η ψυχιατρική χρησιμοποιήθηκε και ίσως χρησιμοποιείται ακόμη από καθεστώτα, για να απαλλαγούν από ανεπιθύμητα άτομα.
Το 99% των ανθρώπων που πάσχουν από χρόνια ψυχιατρικά προβλήματα είτε δεν κάνουν κάποια θεραπεία, ή ξεκινάνε και στην πρώτη βελτίωση που θα δουν λένε καλά είμαι τώρα και τα παρατάνε.
Το χειρότερο είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που δίνουν συμβουλές "μην πάρεις τα φάρμακά σου", "μην πας σε ψυχίατρους", βγες μια βόλτα, άνοιξε λογαριασμό στο dating, πήγαινε σε ένα μπουρδέλο κλπ. Συνήθως αυτοί που δίνουν τέτοιες συμβουλές άμα οι ίδιοι αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα θα έτρεχαν στους καλύτερους ψυχίατρους και θα έπαιρναν τα φάρμακά οτυς για τον εαυτό τους. Για τους άλλους λένε το μακρυ τους και το κοντό τους.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2022, 08:32

Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2022, 08:22
Το 99% των ανθρώπων που πάσχουν από χρόνια ψυχιατρικά προβλήματα είτε δεν κάνουν κάποια θεραπεία, ή ξεκινάνε και στην πρώτη βελτίωση που θα δουν λένε καλά είμαι τώρα και τα παρατάνε.
Το χειρότερο είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλοί που δίνουν συμβουλές "μην πάρεις τα φάρμακά σου", "μην πας σε ψυχίατρους", βγες μια βόλτα, άνοιξε λογαριασμό στο dating, πήγαινε σε ένα μπουρδέλο κλπ. Συνήθως αυτοί που δίνουν τέτοιες συμβουλές άμα οι ίδιοι αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα θα έτρεχαν στους καλύτερους ψυχίατρους και θα έπαιρναν τα φάρμακά οτυς για τον εαυτό τους. Για τους άλλους λένε το μακρυ τους και το κοντό τους.
Κάποια στιγμή, έτσι και αλλιώς, αυτός που είναι θύμα μπούλινγκ π.χ., θα πάει στον ψυχίατρο για να του γράψει κάποιο φάρμακο, γιατί το νευρικό του σύστημα θα βρίσκεται σε αναταραχή, δεν θα μπορεί να κοιμηθεί φυσιολογικά, θα εμφανίσει και άλλα ψυχοσωματικά συμπτώματα.
Υπάρχει μια κοινότητα παγκόσμια που υποστηρίζει ότι γίνεται organized stalking σε άτομα από όλες τις χώρες, για ανήθικους σκοπούς εκδίκησης ή πειραματικούς σκοπούς ή κυνήγι ανθρώπων για εξάσκηση και διασκέδαση. Πολλοί έχουν γράψει βιβλία για τις εμπειρίες τους.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25511
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Ιουν 2022, 08:44

Antares έγραψε:
23 Ιουν 2022, 08:32

Κάποια στιγμή, έτσι και αλλιώς, αυτός που είναι θύμα μπούλινγκ π.χ., θα πάει στον ψυχίατρο για να του γράψει κάποιο φάρμακο, γιατί το νευρικό του σύστημα θα βρίσκεται σε αναταραχή, δεν θα μπορεί να κοιμηθεί φυσιολογικά, θα εμφανίσει και άλλα ψυχοσωματικά συμπτώματα.
Υπάρχει μια κοινότητα παγκόσμια που υποστηρίζει ότι γίνεται organized stalking σε άτομα από όλες τις χώρες, για ανήθικους σκοπούς εκδίκησης ή πειραματικούς σκοπούς ή κυνήγι ανθρώπων για εξάσκηση και διασκέδαση. Πολλοί έχουν γράψει βιβλία για τις εμπειρίες τους.
Φαντάσου κάποιον που έχει μουδιάσματα στα πόδια και τα χέρια, πόνους στο στήθος και δύσπνοια, η πίεση να πηγαίνει από 20 στο 8 και τούμπαλιν, και να του λένε οι γύρω του έλα μωρέ μην πηγαίνεις στον καρδιολόγο, θα σε βάλει χειρουργείο. Βγες έξω να πιείς κανα τσιπουράκι να τονώσεις την κυκλοφορία, φάε λίγη προβατίνα κάνε και κανένα τσιγάρο να σου φύγει το στρες.
Αυτό γίνεται με τα ψυχολογικά νοσήματα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 23 Ιουν 2022, 08:54

Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2022, 08:44
Φαντάσου κάποιον που έχει μουδιάσματα στα πόδια και τα χέρια, πόνους στο στήθος και δύσπνοια, η πίεση να πηγαίνει από 20 στο 8 και τούμπαλιν, και να του λένε οι γύρω του έλα μωρέ μην πηγαίνεις στον καρδιολόγο, θα σε βάλει χειρουργείο. Βγες έξω να πιείς κανα τσιπουράκι να τονώσεις την κυκλοφορία, φάε λίγη προβατίνα κάνε και κανένα τσιγάρο να σου φύγει το στρες.
Αυτό γίνεται με τα ψυχολογικά νοσήματα.
Ναι αλλά ο γιατρός θα συστήσει και απώλεια βάρους, μακρά δίαιτα, γυμναστική, περπάτημα, εκτός από αυτό που θα κάνει άμεσα.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις ψυχολογικές ασθένειες. Αν παραμείνει η πηγή του μπούλινγκ, είναι εργασιακό μπούλινγκ, σχολικό, θα αντιμετωπίζει μόνο τα συμπτώματα, όχι την αιτία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16587
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 23 Ιουν 2022, 08:54

καλημερα σας... ελαβα fax απο τον πλανητη

Πλανητης: αγαπητοι graecoφορουμυτες....για να μαστε αντικειμενικοι...η ψυχικη υγεια σας ειναι οντως διαταραγμενη εφοσον το νημα θεωρει πως εγω ο πλανητης εχω προβλημα λογω της τρελας ενος ειδους διποδων χιμπατζηδων με ροδες...πληροφοριακα, εγω ο πλανητης σας εχω γραμμενους στα παπαρια μου... και δεν εχω προβλημα τι θα απογινεται εσεις... με την τρελα σας η ανευ αυτης... στα τσακιδια αν θετε και αν δεν θετε μη πατε στα τσακιδια... ι δοντ γκιβ α νταμν φακ... σιριουσλι.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιουν 2022, 21:52

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:45
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:50
sys3x έγραψε:
29 Μαρ 2022, 15:34


Το σύμπαν είναι σούπερ εχθρικό, όχι απλά απέναντί μας, γενικά.
Δηλαδή τα έχει με τον εαυτό του. Σχιζοφρένεια κι έτς;
Όχι, φαΐ κι ετς.
Τρώει τουν εαυτό τ'; :smt017

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιουν 2022, 22:10

stavmanr έγραψε:
23 Ιουν 2022, 21:52
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:45
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 09:50


Δηλαδή τα έχει με τον εαυτό του. Σχιζοφρένεια κι έτς;
Όχι, φαΐ κι ετς.
Τρώει τουν εαυτό τ'; :smt017
Κι ότι μένει λίπασμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 01 Ιούλ 2022, 19:35

Οι νόμοι για την διακίνηση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων (μέσα σε αυτά είναι και η ψυχική ασθένεια) έχουν αυστηροποιηθεί πάρα πολύ.
Τους τινάζεις τα πέταλα με μηνύσεις, γιατί μέχρι τώρα, νόμιζε ο καθένας ότι μπορεί να κάνει άφοβα μπούλινγκ, στον εργασιακό χώρο ή αλλού, ότι είναι κοινό μυστικό δηλαδή για διασκέδαση.
Ένα μικρό βήμα δικαιοσύνης.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23062
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 03 Ιούλ 2022, 13:34

Ενας εκπαιδευτικός, μπορεί να γυρίσει το μεσημέρι στο σπίτι του και να πει στη γυναίκα του "η μέρα ήταν κουραστική". Ή μπορεί να πει "με ζάλισαν πάλι τα μ@λακισμένα".

Με την ίδια ακριβώς λογική, ένας ψυχίατρος μπορεί να αντιμετωπίσει τους ασθενείς του ως ανθρώπους με προσωπικότητα ή ως πολίτες Β κατηγορίας που τον "ζαλίσανε".

Δηλαδή στον άνθρωπο έγκειται το πώς θα διαχειριστεί την πελατεία του.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7875
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιούλ 2022, 08:53

Ο ψυχίατρος θα σου συμπεριφερθεί σαν ασθενή, εκτός και αν είναι κρατικός ψυχίατρος στην Ελλάδα, οπότε θα σου συμπεριφερθεί όπως σου συμπεριφέρεται το ελληνικό κράτος, σαν πολίτη 3ης κατηγορίας.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9964
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ψυχική υγεία: το μεγαλύτερο πρόβλημα του πλανήτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Ιούλ 2022, 19:46

Εμπόδισε και συ κάτι καλό, μπορείς!
Ένα ακόμη χαρακτηριστικό σύμπτωμα της ναρκισσιστικής παθολογίας έγκειται στην αδυναμία συνεργασίας του Έλληνα.




Σε πρόσφατη συνάντηση Ελλήνων οι οποίοι διαπρέπουν στο εξωτερικό στον τομέα της βιοτεχνολογίας, εφημερίδα συγκέντρωσε γνώμες τους σχετικά με ενδεχόμενη ανάλογη δραστηριότητα και στη χώρα μας. Αντιγράφω, λοιπόν, κάτι που μού έκανε μεγάλη εντύπωση.

Είπε, συγκεκριμένα, η οικονομολόγος υγείας κ. Ξένια Καπόρη: «Οι επενδυτές που θα έρθουν θα πρέπει να ξεπεράσουν κατ’ αρχάς τον τεράστιο σκόπελο της γραφειοκρατίας. Κι έπειτα είναι και οι νοοτροπίες που μάς κρατούν πίσω. Από τη μια, υπάρχουν παντού άνθρωποι με απίστευτη όρεξη για δουλειά, τους οποίους το σύστημα συνήθως δεν αξιοποιεί. Κι από την άλλη, οι περισσότεροι Έλληνες, αντί να βρίσκουν λύσεις, διαπιστώνουν παντού προβλήματα. Δεν μέ ενδιαφέρει να μού πεις γιατί δεν μπορεί να γίνει κάτι, αλλά πώς θα γίνει, πώς θα βρεθούν τρόποι να ξεπεραστούν τα εμπόδια» [Η έμφαση δική μου]. (Διαβάστε περισσότερα εδώ).

Η αποκαρδιωτική αυτή διαπίστωση για την κουλτούρα μας μού έφερε στο νου παρόμοιες εμπειρίες, στις οποίες οι αναγνώστες ίσως να προσθέσουν και δικές τους. Θυμήθηκα, λοιπόν, ότι στο κείμενό μου ”Η κρίση ως σύμπτωμα ενός βαριά άρρωστου λαού” (που βρίσκεται στο βιβλίο μου «Φυγή προς τα εμπρός»), έγραφα:

«Ένα ακόμη χαρακτηριστικό σύμπτωμα της ναρκισσιστικής παθολογίας έγκειται στην αδυναμία συνεργασίας του Έλληνα. Όταν διαφωνεί κάποιος και η πρότασή του δεν εισακούεται, από καμιά εκ των δύο πλευρών δεν επικρατεί συμβιβαστική διάθεση ώστε να βρεθεί ένας κοινός τόπος. Η συνήθης κατάληξη είναι να αποχωρεί ‘ηρωικά’ ο διαφωνών, καταγγέλλοντας όσους δεν βλέπουν το συμφέρον του τόπου, του δήμου, του συλλόγου κτλ. Προτιμά την υστεροφημία του στις φαντασιώσεις του παρά την αποτελεσματικότητα. Γενικά ο Έλληνας εμφανίζεται να έχει κακές σχέσεις με την αποτελεσματικότητα, επειδή προηγούνται τα μικροσυμφέροντα και η δήθεν ιδεολογική καθαρότητα. Απολαμβάνει τις ”εκθέσεις ιδεών” του (το είδος κυκλοφορεί σε αφθονία στον δημόσιο χώρο), αλλά απεχθάνεται το να βρεθεί σε συνθήκες στις οποίες θα χρειασθεί να τίς κάνει πράξη. Ο πλασμένος μόνο για διευθυντής Έλληνας δεν καταδέχεται να καταπιαστεί με ταπεινές δουλειές, ούτε να τεθεί υπό τις εντολές άλλου. Όπως έλεγε μια ξένη που ζει χρόνια στην Ελλάδα, ”για κάποιο πρόβλημά μου όλοι εδώ μού έλεγαν τι να κάνω, αλλά κανείς δεν μέ βοηθούσε να τό κάνω”»!

Γιατί άραγε; Για ποιους λόγους στα όρια της χώρας μας ευδοκιμούν νοοτροπίες που ακυρώνουν και εμποδίζουν, ενώ όταν βρεθούμε σε χώρες με εποικοδομητική κουλτούρα (όπως οι ΗΠΑ) αλλάζουμε και προοδεύουμε; Χωρίς να έχω ακόμη μια ικανοποιητική απάντηση γι’ αυτή τη θλιβερή ελληνική ιδιαιτερότητα, θα αποπειραθώ να διατυπώσω κάποιες υποθέσεις για τα αίτια αυτής της ζημιογόνας στάσης.

συνέχεια...
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών