17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 15:31

Beria έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:15
nemo έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:13

μενω εκπληκτος απο το ευρος της μλκς σου και πρεπει να εχεις μεγαλα απωθημενα
απο την στιγμη σε γεννησαν εισαι δικο τους κομματι ειτε το θες ειτε οχι -ειναι οι γονεις σου
αν σε μεγαλωσε καποιος αλλος τοτε αυτος ο αλλος ειναι ο ανθρωπος που σε μεγαλωνει
δεν ειναι γονεας ουτε και προκειται να γινει
Και για ποιο λόγο οι βιολογικοί γονείς αξίζουν μεγαλύτερο σεβασμό;
Γονιός είναι αυτός που σε μεγαλώνει, όχι αυτός που σε γέννησε
Γονιός μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε αλλά καλός γονιός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ο οποιοσδήποτε σε γέννησε ή σε μεγάλωσε. Στην τελική, ακόμη και τα ταλαιπωρημένα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους αν τα αφήσεις στο δρόμο και δεν πεθάνουν από το κρύο ή την πείνα. Το θέμα είναι το ΠΩΣ σε μεγαλώνουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 22 Ιουν 2022, 15:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:26
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:12


Δεν το ψάχνουμε συλλογικά αλλά ατομικά. :wink
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πείς.
Γνώμη μου ό,τι είναι και συλλογική η έρευνα αφού,
λέμε τις εμπειρίες μας κάποιες φορές και μάλιστα ορισμένες
απο αυτές γίνονται σημείο αναφοράς για το υπολοιπο της ζωής μας
Αυτό ακριβώς λέω. Ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια σημεία αναφοράς και εμπειρίες. Κρίνουμε κυρίως από τις δικές μας.

Το ότι όλοι οι άνθρωποι (όπως και κάθε έμβιο ον) έχει τις ίδιες πρωτόγονες τάσεις (δεν το αναφέρω υποτιμητικά) δεν συνεπάγεται κάποια "συλλογικότητα" είναι αμιγώς βιολογικός παράγων.

Η συλλογικότητα παίζει μόνον όταν ένας αριθμός ατόμων έχουν καταλήξει στα ίδια βασικά σημεία αναφοράς στο χ πλαίσιο και προχωρούν προς την διεύρυνση τους. Δεν είναι μια αόριστη, ευάερη και ευήλια έννοια.
Εντάξει,δε διαφωνώ σε αυτό που λές.

Σαφώς και το διερευνούμε ατομικά,μόνο που τα σημεία αναφοράς δείχνουν αν το ψάχνουμε διεξοδικά και αν βαδίζουμε στον σωστό τρόπο διερεύνησης.
Στο συγκεκριμένο θέμα το διερευνούμε απο τότε που γεννήθηκε η Γή και δε νομίζω τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να ψεύδονται για να εισπράξουν τα εύσημα .Και σοβαρότητα υπάρχει και εντιμότητα και όχι πανηγυρισμοί και πυροτεχνήματα αλλά ενδελεχής έρευνα.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 15:42

vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:26
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:15


Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πείς.
Γνώμη μου ό,τι είναι και συλλογική η έρευνα αφού,
λέμε τις εμπειρίες μας κάποιες φορές και μάλιστα ορισμένες
απο αυτές γίνονται σημείο αναφοράς για το υπολοιπο της ζωής μας
Αυτό ακριβώς λέω. Ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια σημεία αναφοράς και εμπειρίες. Κρίνουμε κυρίως από τις δικές μας.

Το ότι όλοι οι άνθρωποι (όπως και κάθε έμβιο ον) έχει τις ίδιες πρωτόγονες τάσεις (δεν το αναφέρω υποτιμητικά) δεν συνεπάγεται κάποια "συλλογικότητα" είναι αμιγώς βιολογικός παράγων.

Η συλλογικότητα παίζει μόνον όταν ένας αριθμός ατόμων έχουν καταλήξει στα ίδια βασικά σημεία αναφοράς στο χ πλαίσιο και προχωρούν προς την διεύρυνση τους. Δεν είναι μια αόριστη, ευάερη και ευήλια έννοια.
Εντάξει,δε διαφωνώ σε αυτό που λές.

Σαφώς και το διερευνούμε ατομικά,μόνο που τα σημεία αναφοράς δείχνουν αν το ψάχνουμε διεξοδικά και αν βαδίζουμε στον σωστό τρόπο διερεύνησης.
Στο συγκεκριμένο θέμα το διερευνούμε απο τότε που γεννήθηκε η Γή και δε νομίζω τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να ψεύδονται για να εισπράξουν τα εύσημα .Και σοβαρότητα υπάρχει και εντιμότητα και όχι πανηγυρισμοί και πυροτεχνήματα αλλά ενδελεχής έρευνα.
Μα ούτε κι εγώ το έθεσα ως διαφωνία αλλά ως διευκρίνηση. Στην τελική κάθε γενιά σε συλλογικό επίπεδο είναι ταυτόχρονα παιδί και γονιός μιας άλλης. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 22 Ιουν 2022, 15:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:42
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:26


Αυτό ακριβώς λέω. Ότι δεν έχουμε όλοι τα ίδια σημεία αναφοράς και εμπειρίες. Κρίνουμε κυρίως από τις δικές μας.

Το ότι όλοι οι άνθρωποι (όπως και κάθε έμβιο ον) έχει τις ίδιες πρωτόγονες τάσεις (δεν το αναφέρω υποτιμητικά) δεν συνεπάγεται κάποια "συλλογικότητα" είναι αμιγώς βιολογικός παράγων.

Η συλλογικότητα παίζει μόνον όταν ένας αριθμός ατόμων έχουν καταλήξει στα ίδια βασικά σημεία αναφοράς στο χ πλαίσιο και προχωρούν προς την διεύρυνση τους. Δεν είναι μια αόριστη, ευάερη και ευήλια έννοια.
Εντάξει,δε διαφωνώ σε αυτό που λές.

Σαφώς και το διερευνούμε ατομικά,μόνο που τα σημεία αναφοράς δείχνουν αν το ψάχνουμε διεξοδικά και αν βαδίζουμε στον σωστό τρόπο διερεύνησης.
Στο συγκεκριμένο θέμα το διερευνούμε απο τότε που γεννήθηκε η Γή και δε νομίζω τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να ψεύδονται για να εισπράξουν τα εύσημα .Και σοβαρότητα υπάρχει και εντιμότητα και όχι πανηγυρισμοί και πυροτεχνήματα αλλά ενδελεχής έρευνα.
Μα ούτε κι εγώ το έθεσα ως διαφωνία αλλά ως διευκρίνηση. Στην τελική κάθε γενιά σε συλλογικό επίπεδο είναι ταυτόχρονα παιδί και γονιός μιας άλλης. :wink
Αλλωστε δεν είναι μόνον Αυτοσκοπός,είναι μια κοινωνική κίνηση προς το Συλλογικό πνεύμα και αυτό είναι Αρετή και Ήθος
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 15:56

vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:42
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:34

Εντάξει,δε διαφωνώ σε αυτό που λές.

Σαφώς και το διερευνούμε ατομικά,μόνο που τα σημεία αναφοράς δείχνουν αν το ψάχνουμε διεξοδικά και αν βαδίζουμε στον σωστό τρόπο διερεύνησης.
Στο συγκεκριμένο θέμα το διερευνούμε απο τότε που γεννήθηκε η Γή και δε νομίζω τόσα εκατομμύρια άνθρωποι να ψεύδονται για να εισπράξουν τα εύσημα .Και σοβαρότητα υπάρχει και εντιμότητα και όχι πανηγυρισμοί και πυροτεχνήματα αλλά ενδελεχής έρευνα.
Μα ούτε κι εγώ το έθεσα ως διαφωνία αλλά ως διευκρίνηση. Στην τελική κάθε γενιά σε συλλογικό επίπεδο είναι ταυτόχρονα παιδί και γονιός μιας άλλης. :wink
Αλλωστε δεν είναι μόνον Αυτοσκοπός,είναι μια κοινωνική κίνηση προς το Συλλογικό πνεύμα και αυτό είναι Αρετή και Ήθος
Και πάλι δεν διαφωνώ αλλά το θέμα με τις λέξεις που έβαλες κεφαλαία μπορεί να γίνουν σήμερα αντιληπτές ως αναχρονιστικά στοιχεία. Άλλο πράγμα εννούσαν ο Επίκουρος και ο Σωκράτης και άλλο όσοι τις εντοπίζουν στον παρθενικό υμένα.

Θα γράψω κι εγώ μία πιο σύγχρονη ρήση του Κάλβου, που έχω διαβάσει ή ακούσει αρκετές φορές από επικούς :) τύπους.

Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία.

Και κάνε ένα γκάλοπ να δούμε πως ακριβώς εκλαμβάνει τις έννοιες Αρετή, Τόλμη και Ελευθερία, ο κάθε ένας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3164
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 22 Ιουν 2022, 16:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:56
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:42


Μα ούτε κι εγώ το έθεσα ως διαφωνία αλλά ως διευκρίνηση. Στην τελική κάθε γενιά σε συλλογικό επίπεδο είναι ταυτόχρονα παιδί και γονιός μιας άλλης. :wink
Αλλωστε δεν είναι μόνον Αυτοσκοπός,είναι μια κοινωνική κίνηση προς το Συλλογικό πνεύμα και αυτό είναι Αρετή και Ήθος
Και πάλι δεν διαφωνώ αλλά το θέμα με τις λέξεις που έβαλες κεφαλαία μπορεί να γίνουν σήμερα αντιληπτές ως αναχρονιστικά στοιχεία. Άλλο πράγμα εννούσαν ο Επίκουρος και ο Σωκράτης και άλλο όσοι τις εντοπίζουν στον παρθενικό υμένα.

Θα γράψω κι εγώ μία πιο σύγχρονη ρήση του Κάλβου, που έχω διαβάσει ή ακούσει αρκετές φορές από επικούς :) τύπους.

Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία.

Και κάνε ένα γκάλοπ να δούμε πως ακριβώς εκλαμβάνει τις έννοιες Αρετή, Τόλμη και Ελευθερία, ο κάθε ένας. :lol:
Εχεις δίκιο ομως δεν θα ήθελα να κρίνω μια ήδη άρρωστη κατάσταση,λίγο πολύ τα ξέρω,(δεν είμαι πολύ μεγάλος σε ηλικία)
Το θέμα είναι το αν γίνεται αυτή η κατάσταση απορριπτέα ή αναστρέψιμη.Αν θέλεις τη γνώμη μου προτιμώ το δεύτερο.
Θέλει ζήλο και αγώνα και πάλι(αν θέλεις τη γνώμη μου )με την βοήθεια του Θεού όλα γίνονται.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8966
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Ιουν 2022, 16:21

Έχει το δικαίωμα να είναι πουτάνα και να ξεφτιλίζει την οικογένειά της.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 16:23

nemo έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:13

μενω εκπληκτος απο το ευρος της μλκς σου και πρεπει να εχεις μεγαλα απωθημενα
απο την στιγμη σε γεννησαν εισαι δικο τους κομματι ειτε το θες ειτε οχι -ειναι οι γονεις σου
αν σε μεγαλωσε καποιος αλλος τοτε αυτος ο αλλος ειναι ο ανθρωπος που σε μεγαλωνει
δεν ειναι γονεας ουτε και προκειται να γινει
Εσύ γιατί πηζεις? Αν εσύ νιώθεις κομματι της μάνας σου ή του πατέρα σου δικό σου θεμα είναι, δε με απασχολεί. Εγώ δεν είμαι κανενός κ κανείς δεν είναι δικός μου :wink

Κ δε με νοιάζει να σου αλλάξω τρόπο σκέψης, σε αφήνω στα δικά σου οικογενειακά συμπλέγματα, δικε μου :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 16:25

Σέλευκας έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:21
Έχει το δικαίωμα να είναι πουτάνα και να ξεφτιλίζει την οικογένειά της.
Ενώ ο κάθε μπάρμπας που έκτιζε τα "ηλία ρίχτο" τιμούσε την οικογένεια του. :lol:


Το ότι την πλήρωνε ο μικρός, ειλικρινά δεν το' ξερα. Ενδιαφέρουσα πληροφορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 16:29

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:29


Θεούσος; :lol:

Αμ τι είσαι?


stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:17


Δεν διαφωνεί κανείς ως προς την αυτοτέλειά σου ως βιολογικός οργανισμός.
[

Χαίρομαι που τουλάχιστον καταλαβαίνεις αυτό το απλό, αν κ με εσάς τους ταλιμπαν της θρησκείας όλα να τα περιμένεις :102:

Δεν υπάρχει λόγος να κακίζεις οποιονδήποτε. Ειδικά τους γονείς. Κατανόηση χρειάζεται, όχι κακία.
Στ αρχιδια μου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 16:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:29

Χαίρομαι που τουλάχιστον καταλαβαίνεις αυτό το απλό, αν κ με εσάς τους ταλιμπαν της θρησκείας όλα να τα περιμένεις :102:
Εδώ που τα λέμε Εκπληκτικέ, αυτοί που κάνουν πλακίτσα με την παρθενία της Παναγίας αλλά θεωρούν ότι ήταν θυσία για τη μανούλα τους η διαδικασία της σύλληψης τους, δηλώνουν άθεοι.

Ακόμη και στο πχόρουμ έχει καταστεί ως αιτία για μπανάρισμα έστω και η υπόνοια για ανάρμοστες ερωτικές δραστηριότητες της μάνας τους.

Ας ξεπεράσουν τα βασικά και μετά να αρχίσουν τα επικά γιατί πραγματικά δεν αντέχονται. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 22 Ιουν 2022, 16:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:56
georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:59
Αγις έγραψε:
22 Ιουν 2022, 00:56


ακριβως :003:
Εικόνα
Κι εσύ το ίδιο κάνεις. :lol:

Είναι το ίδιο θεατρικό με διαφορετικό πρωταγωνιστή.

Κάτι σαν αυτό που οι έντεχνοι λένε "διασκευή".

ΕικόναΕικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 16:56

georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 14:56
georgebi έγραψε:
22 Ιουν 2022, 01:59


Εικόνα
Κι εσύ το ίδιο κάνεις. :lol:

Είναι το ίδιο θεατρικό με διαφορετικό πρωταγωνιστή.

Κάτι σαν αυτό που οι έντεχνοι λένε "διασκευή".

ΕικόναΕικόνα
Ε, τι να κάνουμε. Εδώ που φτάσαμε μόνον οι άτεχνοι μπορούν να αντιληφθούν τη σημειολογική σημασία της Τέχνης.

Αλλού οι παπάδες κι αλλού τα ράσα, ένα πράμα.

:lol::lol::lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7133
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 22 Ιουν 2022, 17:07

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:23
Beria έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:15


Και για ποιο λόγο οι βιολογικοί γονείς αξίζουν μεγαλύτερο σεβασμό;
Γονιός είναι αυτός που σε μεγαλώνει, όχι αυτός που σε γέννησε
Και οι δύο γονείς είναι.
αυτο μπορω να το δεχτω με την εννοια οτι παιρνεις και κατι απο αυτο που εχεις ηδη κληρονομησει απο τους γονεις σου
οσο για τον βερια να του πω οτι μεγαλωνουμε γατια και κουταβια αυτο δεν μας κανει και γονεις τους
αλλα αφου το θελετε ας το πουμε και ετσι :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 17χρονος ξυλοκόπησε την μάνα του γιατί πηδιοταν με συμμαθητή του και πρόσβαλε τον ανάπηρο πατέρα του.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2022, 17:08

vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:56
vag_el έγραψε:
22 Ιουν 2022, 15:45


Αλλωστε δεν είναι μόνον Αυτοσκοπός,είναι μια κοινωνική κίνηση προς το Συλλογικό πνεύμα και αυτό είναι Αρετή και Ήθος
Και πάλι δεν διαφωνώ αλλά το θέμα με τις λέξεις που έβαλες κεφαλαία μπορεί να γίνουν σήμερα αντιληπτές ως αναχρονιστικά στοιχεία. Άλλο πράγμα εννούσαν ο Επίκουρος και ο Σωκράτης και άλλο όσοι τις εντοπίζουν στον παρθενικό υμένα.

Θα γράψω κι εγώ μία πιο σύγχρονη ρήση του Κάλβου, που έχω διαβάσει ή ακούσει αρκετές φορές από επικούς :) τύπους.

Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία.

Και κάνε ένα γκάλοπ να δούμε πως ακριβώς εκλαμβάνει τις έννοιες Αρετή, Τόλμη και Ελευθερία, ο κάθε ένας. :lol:
Εχεις δίκιο ομως δεν θα ήθελα να κρίνω μια ήδη άρρωστη κατάσταση,λίγο πολύ τα ξέρω,(δεν είμαι πολύ μεγάλος σε ηλικία)
Το θέμα είναι το αν γίνεται αυτή η κατάσταση απορριπτέα ή αναστρέψιμη.Αν θέλεις τη γνώμη μου προτιμώ το δεύτερο.
Θέλει ζήλο και αγώνα και πάλι(αν θέλεις τη γνώμη μου )με την βοήθεια του Θεού όλα γίνονται.
Κι εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο αυτό είναι ανέφικτο, για πολλούς λόγους.

Η κατάσταση θα ανατραπεί απλώς επειδή θα ακολουθήσει τους φυσικούς κανόνες της εξέλιξης. Και τότε θα είναι σχετικώς αργά για να υπάρξει θετική ισορροπία. Γιατί όταν εξαντλείς τους φυσικούς πόρους του γκρίζου, εκ των πραγμάτων επανέρχεσαι σε μαυρόασπρες καταστάσεις. Και όσοι δεν βλέπουν τα σημάδια, αλλού πατάνε και αλλού βρίσκονται. :wink
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών