Μάλτα γιοκ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Ιουν 2022, 13:09

foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:28
Σημειωτέον οι περισσότεροι είναι ήδη έτσι, απλώς πάνε διακοπές από συσσωρευμένη μανία να διακοπάρουν, επειδή έχουν εισιτήρια/πακέτα που τα αγόρασαν 1 και 2 χρόνια πριν σε τρομερά χαμηλές τιμές και τα πήγαιναν συνέχεια μπροστά με τους κορωνοϊούς και επειδή πραγματικά είναι εξαιρετικά απίθανο να ξαναέχουν την ευκαιρία στα επόμενα 1-2 χρόνια τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι ζούμε ανάκαμψη αλλά κύκνειο άσμα. Η "βαριά μας βιομηχανία" φυσικά δεν κάνει τέτοιες σκέψεις, πάντα ήταν ΦΠΑ.
για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο τουρισμός είδε αύξηση μόνο στην ΕΛλάδα, δεν ισχήει.

το ότι νομίζεις ότι ο τουρισμός ζει κάποιου είδους κύκνειο άσμα δεν το σχολιάζω καν. Απλώς είναι επιστημονική φαντασία

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Ιουν 2022, 13:21

Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09
foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:28
Σημειωτέον οι περισσότεροι είναι ήδη έτσι, απλώς πάνε διακοπές από συσσωρευμένη μανία να διακοπάρουν, επειδή έχουν εισιτήρια/πακέτα που τα αγόρασαν 1 και 2 χρόνια πριν σε τρομερά χαμηλές τιμές και τα πήγαιναν συνέχεια μπροστά με τους κορωνοϊούς και επειδή πραγματικά είναι εξαιρετικά απίθανο να ξαναέχουν την ευκαιρία στα επόμενα 1-2 χρόνια τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι ζούμε ανάκαμψη αλλά κύκνειο άσμα. Η "βαριά μας βιομηχανία" φυσικά δεν κάνει τέτοιες σκέψεις, πάντα ήταν ΦΠΑ.
για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο τουρισμός είδε αύξηση μόνο στην ΕΛλάδα, δεν ισχήει.

το ότι νομίζεις ότι ο τουρισμός ζει κάποιου είδους κύκνειο άσμα δεν το σχολιάζω καν. Απλώς είναι επιστημονική φαντασία
Αυτό βασικα είναι μια πρόβλεψη που γίνεται συνεχώς εν είδει ευσεβούς πόθου λόγω ενόχλησης από το ότι κάποιοι πιάσανε την κότα με τα χρυσά αυγά έχοντας πχ περιουσία σε κάποιο κυκλαδονησι ή σε άλλο τουριστικό σημείο της Ελλάδας + ότι αυτά γίνονται απλησίαστα για όσους δεν έχουν τέτοια ακίνητη περιουσία. Για πολλούς τουρίστες από το εξωτερικό οι υπηρεσίες που για κάποιον που ζει στην Ελλάδα φαίνονται πλέον υπερτιμολογημενες φαίνονται ακόμη και "ευκαιρία" λόγω διαφοράς στους μισθούς, οπότε αυτό δημιουργεί εμπάθεια και είναι φυσικό έως ένα βαθμό.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24342
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιουν 2022, 13:28

Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09

για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο τουρισμός είδε αύξηση μόνο στην ΕΛλάδα, δεν ισχήει.
Εγώ δεν είπα "μόνο στην Ελλάδα" αλλά μια και το ανέφερες η κυβέρνηση αφήνει αυτήν την εντύπωση, ότι όχι μόνο η αύξηση των κρατήσεων σε σχέση με πέρσι είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο αλλά ότι είναι προσωπική επιτυχία του Μητσοτάκη.
το ότι νομίζεις ότι ο τουρισμός ζει κάποιου είδους κύκνειο άσμα δεν το σχολιάζω καν. Απλώς είναι επιστημονική φαντασία
Ο τουρισμός της δεκαετίας του 2010 δεν υπήρχε πριν και βασίστηκε σε μια σειρά από πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, κυρίως πάμφθηνα αεροπορικά εισιτήρια, ανεξέλεγκτη διαθεσιμότητα αδήλωτων καταλυμάτων και κανέναν περιορισμό στην πρόσβαση σε δημοφιλείς προορισμούς. Δεν είναι "επιστημονική φαντασία" ότι δε θα ξαναϋπάρξει, είναι ήδη πραγματικότητα.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Ιουν 2022, 13:29

Highlander έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:21
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09
foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:28
Σημειωτέον οι περισσότεροι είναι ήδη έτσι, απλώς πάνε διακοπές από συσσωρευμένη μανία να διακοπάρουν, επειδή έχουν εισιτήρια/πακέτα που τα αγόρασαν 1 και 2 χρόνια πριν σε τρομερά χαμηλές τιμές και τα πήγαιναν συνέχεια μπροστά με τους κορωνοϊούς και επειδή πραγματικά είναι εξαιρετικά απίθανο να ξαναέχουν την ευκαιρία στα επόμενα 1-2 χρόνια τουλάχιστον. Δε νομίζω ότι ζούμε ανάκαμψη αλλά κύκνειο άσμα. Η "βαριά μας βιομηχανία" φυσικά δεν κάνει τέτοιες σκέψεις, πάντα ήταν ΦΠΑ.
για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο τουρισμός είδε αύξηση μόνο στην ΕΛλάδα, δεν ισχήει.

το ότι νομίζεις ότι ο τουρισμός ζει κάποιου είδους κύκνειο άσμα δεν το σχολιάζω καν. Απλώς είναι επιστημονική φαντασία
Αυτό βασικα είναι μια πρόβλεψη που γίνεται συνεχώς εν είδει ευσεβούς πόθου λόγω ενόχλησης από το ότι κάποιοι πιάσανε την κότα με τα χρυσά αυγά έχοντας πχ περιουσία σε κάποιο κυκλαδονησι ή σε άλλο τουριστικό σημείο της Ελλάδας + ότι αυτά γίνονται απλησίαστα για όσους δεν έχουν τέτοια ακίνητη περιουσία. Για πολλούς τουρίστες από το εξωτερικό οι υπηρεσίες που για κάποιον που ζει στην Ελλάδα με μισθούς Ελλάδας φαίνονται πλέον υπερτιμολογημενες φαίνονται ακόμη και "ευκαιρία" λόγω διαφοράς στους μισθούς, οπότε αυτό δημιουργεί εμπάθεια και είναι φυσικό
Το τι κακεντρεχεις ποθους έχει ο καθένας είναι άσχετο με την πραγματικότητα. Και εμένα με ενοχλεί που δεν βγάζω τα λεφτά του μέση αλλά δεν πιστεύω ότι από ώρα σε ώρα οι ποδοσφαιριστές θα πάψουν να βγάζουν εκατομμύρια ή ότι το ποδόσφαιρο θα πέθανε. Είναι μια 20ετια τώρα που ο τουρισμός αναπτύσσεται παγκοσμίως. Οι άνθρωποι πλέον συζητούν μέχρι και για 4ημερη εργασία, οι μετακινήσεις έχουν γίνει πολύ πιο εύκολες και όσο δεν έχεις πανδημίας,πολέμους και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φέρει προβλήματα στα μμμ και στην οικονομία ε θα έχεις όλο και περισσότερους ανθρώπους που θα θέλουν να φύγουν 15 μέρες από την Αγγλία για να κάνουν τις βουτιές τους στης μεσόγειο, όπως και θα έχεις Βαλκάνιους που τελικά το να δουν το βόρειο σέλας στην ισλανδια θα είναι μια εμπειρία
που μπορούν να ζήσουν
Αν αυτό ισοδυναμεί με το οτι νησιώτης θα μπορεί να ζήσει 4 μήνες εργασίας στην ταβέρνα του οκ,καλά να είναι ο άνθρωπος να χαρεί την τύχη που είχε να γεννηθεί σε ένα ωραίο νησί

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Ιουν 2022, 13:31

foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:28
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09

για κάποιο λόγο νομίζεις ότι ο τουρισμός είδε αύξηση μόνο στην ΕΛλάδα, δεν ισχήει.
Εγώ δεν είπα "μόνο στην Ελλάδα" αλλά μια και το ανέφερες η κυβέρνηση αφήνει αυτήν την εντύπωση, ότι όχι μόνο η αύξηση των κρατήσεων σε σχέση με πέρσι είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο αλλά ότι είναι προσωπική επιτυχία του Μητσοτάκη.
το ότι νομίζεις ότι ο τουρισμός ζει κάποιου είδους κύκνειο άσμα δεν το σχολιάζω καν. Απλώς είναι επιστημονική φαντασία
Ο τουρισμός της δεκαετίας του 2010 δεν υπήρχε πριν και βασίστηκε σε μια σειρά από πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις, κυρίως πάμφθηνα αεροπορικά εισιτήρια, ανεξέλεγκτη διαθεσιμότητα αδήλωτων καταλυμάτων και κανέναν περιορισμό στην πρόσβαση σε δημοφιλείς προορισμούς. Δεν είναι "επιστημονική φαντασία" ότι δε θα ξαναϋπάρξει, είναι ήδη πραγματικότητα.
Επιστημονική φαντασία είναι

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Ιουν 2022, 13:32

Μακάρι να μπει το αγγούρι βαθιά στον πάτο του Έλληνα και να αναγκαστεί να αρχίσει να παράγει έστω και παραμάνες.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24342
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Ιουν 2022, 13:39

Highlander έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:21

Αυτό βασικα είναι μια πρόβλεψη που γίνεται συνεχώς εν είδει ευσεβούς πόθου λόγω ενόχλησης από το ότι κάποιοι πιάσανε την κότα με τα χρυσά αυγά έχοντας πχ περιουσία σε κάποιο κυκλαδονησι ή σε άλλο τουριστικό σημείο της Ελλάδας + ότι αυτά γίνονται απλησίαστα για όσους δεν έχουν τέτοια ακίνητη περιουσία. Για πολλούς τουρίστες από το εξωτερικό οι υπηρεσίες που για κάποιον που ζει στην Ελλάδα φαίνονται πλέον υπερτιμολογημενες φαίνονται ακόμη και "ευκαιρία" λόγω διαφοράς στους μισθούς, οπότε αυτό δημιουργεί εμπάθεια και είναι φυσικό έως ένα βαθμό.
Εγώ έχω αγγλικό μισθό και δε μου είναι τίποτα απλησίαστο, δεν έχω νιώσει καθόλου την αίσθηση να μου λείπουν λεφτά για οτιδήποτε τα τελευταία 8 χρόνια στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού, έχω μάλιστα τον κανόνα να αποφεύγω μέρη που κάνουν λιγότερο από 180 τη βραδιά γιατί λειτουργεί αρκετά καλά σαν κόφτης για παρακμιακούς.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δω τις εξωφρενικές κοινωνικές επιπτώσεις από το ότι η χώρα γίνεται τουριστική μονοκαλλιέργεια και μάλιστα για μαζικό χαμηλής προστιθέμενης αξίας τουρισμό. Τα αμιγώς τουριστικά μέρη δε γίνονται απλησίαστα για τους ντόπιους μόνο ως προορισμοί, αλλά και ως τόπος κατοικίας. Και όταν αυτό επεκτείνεται σε ολόκληρες περιφέρειες όπως και όταν καθορίζει τη συνολική αναπτυξιακή στρατηγική της χώρας είναι τεράστιο πρόβλημα. Για αρχή όλοι αυτοί οι μαλάκες του χρόνου που θα έχουν τουλάχιστον 30% κάτω αφίξεις, εγώ θα πρέπει να τους επιδοτήσω τη μίρλα.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8829
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 23 Ιουν 2022, 13:41

foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:06
Σέλευκας έγραψε:
23 Ιουν 2022, 12:59
Οταν δίνει ο άλλος στο παιδί του 50 λεπτά τη μέρα να πάρει ένα κουλούρι και γυρίζει το παιδί και λέει οτι δεν του έφτασαν επειδή απο 40 λεπτά πήγε 75 σε μια μέρα τώρα θα ασχοληθώ με τα εισιτήρια τον πλοίων. Ας βάλουν τα δωμάτια στον κώλο τους.
Το πρόβλημα είναι ότι μένουν και αληθινοί άνθρωποι στα νησιά που παίρνουν το πλοίο για σοβαρούς λόγους, δηλαδή κάποιος που από το μικρό νησί πάει στο μεγαλύτερο (ή στον Πειραιά) για χημειοθεραπεία 2 φορές το μήνα ξαφνικά πρέπει να δώσει 100 ευρώ παραπάνω επειδή κάναμε μονοκαλλιέργεια τις σέλφις της Πέγκυ Σου.
μου είναι απίστευτα δύσκολο να αποδεχτώ επι μέρους προβλήματα συγκεκριμένων ανθρώπων οταν υπάρχουν τεράστιες ομάδες ενεργού πληθυσμού οι οποίοι δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα ως πολίτες να ζήσουν, με ευθύνη του κράτους, και αυτοί δεν υπάρχουν για κανέναν. Και ξαφνικά βγαίνουν κάποιοι που έχουν λέει πρόβλημα. Σώπα ρε.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Μάλτα γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 23 Ιουν 2022, 13:45

foscilis έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:39
Highlander έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:21

Αυτό βασικα είναι μια πρόβλεψη που γίνεται συνεχώς εν είδει ευσεβούς πόθου λόγω ενόχλησης από το ότι κάποιοι πιάσανε την κότα με τα χρυσά αυγά έχοντας πχ περιουσία σε κάποιο κυκλαδονησι ή σε άλλο τουριστικό σημείο της Ελλάδας + ότι αυτά γίνονται απλησίαστα για όσους δεν έχουν τέτοια ακίνητη περιουσία. Για πολλούς τουρίστες από το εξωτερικό οι υπηρεσίες που για κάποιον που ζει στην Ελλάδα φαίνονται πλέον υπερτιμολογημενες φαίνονται ακόμη και "ευκαιρία" λόγω διαφοράς στους μισθούς, οπότε αυτό δημιουργεί εμπάθεια και είναι φυσικό έως ένα βαθμό.
Εγώ έχω αγγλικό μισθό και δε μου είναι τίποτα απλησίαστο, δεν έχω νιώσει καθόλου την αίσθηση να μου λείπουν λεφτά για οτιδήποτε τα τελευταία 8 χρόνια στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού, έχω μάλιστα τον κανόνα να αποφεύγω μέρη που κάνουν λιγότερο από 180 τη βραδιά γιατί λειτουργεί αρκετά καλά σαν κόφτης για παρακμιακούς.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα δω τις εξωφρενικές κοινωνικές επιπτώσεις από το ότι η χώρα γίνεται τουριστική μονοκαλλιέργεια και μάλιστα για μαζικό χαμηλής προστιθέμενης αξίας τουρισμό. Τα αμιγώς τουριστικά μέρη δε γίνονται απλησίαστα για τους ντόπιους μόνο ως προορισμοί, αλλά και ως τόπος κατοικίας. Και όταν αυτό επεκτείνεται σε ολόκληρες περιφέρειες όπως και όταν καθορίζει τη συνολική αναπτυξιακή στρατηγική της χώρας είναι τεράστιο πρόβλημα. Για αρχή όλοι αυτοί οι μαλάκες του χρόνου που θα έχουν τουλάχιστον 30% κάτω αφίξεις, εγώ θα πρέπει να τους επιδοτήσω τη μίρλα.
Δέχομαι ότι πιθανόν έχεις το μισό της ενόχλησης, χωρίς να επηρεάζεσαι άμεσα οικονομικά στο βιοτικό. Και όντως υπάρχει κοινωνικο πρόβλημα που θα έπρεπε να ρυθμιστεί, για να είναι ωφέλιμος για όλους ο τουρισμός και η αύξηση της παγκόσμιας διασύνδεσης. Συνεχίζω να θεωρώ πάντως ότι είναι ένα είδος ευσεβούς πόθου λόγω αντιπαθειας για συγκεκριμένους, τα ότι "τελειώνει ο τουρισμός από του χρόνου" κτλ που λέγονται άλλωστε χρόνια. Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο δείγμα, και αντιθέτως μέχρι και τώρα αυξάνεται συνεχώς. Αυτό σημαίνει και ότι θα πρέπει να υπάρξει κάποια ρύθμιση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών