Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 15:01

Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...

Αυτόματος πωλητής είναι, όχι μίνι μάρκετ. Είχαμε τέτοια από το 1940. Απλά το συγκεκριμένο λειτουργεί μόνο με ηλεκτρονικές συναλλαγές, δηλαδή τον πίνει αν πέσει η σύνδεση ή το τραπεζικό δίκτυο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7783
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 05 Ιούλ 2022, 15:06

Στην Αυστραλια, αυτο το συστημα υπαρχει 5 χρονια.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Ιούλ 2022, 15:23

Θα προκύψουν πολλές δουλειές που θα έχουν να κάνουν με την ασφάλεια και την προστασία προσωπικών δεδομένων, όπως γίνεται ήδη στις Η.Π.Α. αλλά δυστυχώς με όσους έχουν να πληρώσουν. Περιλαμβάνει πολλά επαγγέλματα.
Η μαθητική τάξη και το αμφιθέατρο δεν νομίζω να καταργηθούν, αλλά θα εκσυγχρονιστούν περισσότερο. Εξάλλου πρέπει να εκπαιδεύουν μαθητές, αλλά και ενηλίκους, στις νέες τεχνολογίες, είναι βασικό να γίνεται κτήμα αυτή η γνώση όσο το δυνατόν περισσότερων, για ευνόητους λόγους.
Επειδή όλοι ονειρευόμαστε την μονοκατοικία με τον κήπο και τα χωραφάκια ή οτιδήποτε άλλο έχει κανείς, αυτά θα θελήσουν να μας τα πάρουν.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 05 Ιούλ 2022, 18:20

hellegennes έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 15:01
Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...

Αυτόματος πωλητής είναι, όχι μίνι μάρκετ. Είχαμε τέτοια από το 1940. Απλά το συγκεκριμένο λειτουργεί μόνο με ηλεκτρονικές συναλλαγές, δηλαδή τον πίνει αν πέσει η σύνδεση ή το τραπεζικό δίκτυο.
Θα γίνει όπως αλλού σιγά σιγά. Τεράστιο super market με self checkout και 2-3 security να επιβλέπουν μαζί με τις κάμερες. Τα παραδοσιακά δεν θα εξαφανιστούν φυσικά αλλά κάθε τέτοιο θα μειώνει κάποιες θέσεις. Αντίστοιχα στο παράδειγμα με τις τράπεζες, μείωσαν τα καταστήματα και αύξησαν πολύ τις χρεώσεις στο γκισέ. Οι αεροπορικές έβαλαν self check-in οπότε αντί για 3 γκισέ ανοίγουν ένα. Ανοίγουν βενζινάδικα που είναι self service ή μόνο αυτόματα κλπ κλπ.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25594
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 05 Ιούλ 2022, 18:28

Κι εξαφανίστηκαν και οι πωλητές πάγου και οι γανωματηδες
Και οι σαμαραδες
Αυτά είναι τα καζάντια της Νέας Τάξης
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 18:31

Awesomatic έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:20
Θα γίνει όπως αλλού σιγά σιγά. Τεράστιο super market με self checkout και 2-3 security να επιβλέπουν μαζί με τις κάμερες. Τα παραδοσιακά δεν θα εξαφανιστούν φυσικά αλλά κάθε τέτοιο θα μειώνει κάποιες θέσεις. Αντίστοιχα στο παράδειγμα με τις τράπεζες, μείωσαν τα καταστήματα και αύξησαν πολύ τις χρεώσεις στο γκισέ. Οι αεροπορικές έβαλαν self check-in οπότε αντί για 3 γκισέ ανοίγουν ένα. Ανοίγουν βενζινάδικα που είναι self service ή μόνο αυτόματα κλπ κλπ.
Οι τράπεζες μείωσαν τα καταστήματα αλλά αυτό οδήγησε σε πολλαπλασιασμό της αναμονής για τραπεζική συναλλαγή. Δεν είναι ότι ο αυτοματισμός μείωσε στ' αλήθεια την ανάγκη ύπαρξης προσωπικού. Οι αεροπορικές έβαλαν self check in για να κάνουν ταχύτερη την διαδικασία, αλλά αυτήν την δουλειά την έκαναν υπάλληλοι που συνεχίζουν να εργάζονται, απλά δεν είναι επιφορτισμένοι ΚΑΙ με αυτό.

Σούπερ μάρκετ με self checkout και ελάχιστο ή σχεδόν καθόλου προσωπικό δεν υπάρχει. Βασικά δεν επηρεάζει καν τον αριθμό του προσωπικού. Αντί για ταμίες έχεις σεκιουριτάδες. Έτσι κι αλλιώς το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού ενός ΣΜ δεν είναι ταμίες, είναι άτομα που δουλεύουν σε αποθήκες, που τακτοποιούν πράγματα σε ράφια, που εξυπηρετούν σε προϊόντα χύμα/κοπής, οδηγοί και γενικά σε όλες αυτές τις δουλειές που δεν υπάρχει αυτοματισμός.

Αυτό που παρουσιάζεται στο νήμα είναι πάντως ένας λίγο πιο εξελιγμένος αυτόματος πωλητής με 150 κωδικούς αντί για 50.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 05 Ιούλ 2022, 18:36

Οκ θα πω και κι εγώ την κουταμάρα μου.Τσάμπα είναι.
Δουλειές κανονικές δεν υπάρχουν ή τέλος πάντων φθήνουν.
Πως θα επιβιώσει το εργατικό δυναμικό;Θα δημιουργήσουμε απ`το πουθενά "αναγκαίες υπηρεσίες".
Και έχει βρεθεί μιά χώρα ολόκληρη,μιά οικονομία ολόκληρη να κινείται με παραγγελία φραπέ και με ακρυλικά νύχια.
Οκ μιά χαρά δουλεύουν αρκετοί άνθρωποι στην παράδοση φραπέ και στο φιξάρισμα ακρυλικών νυχιών,αλλά πόσο ακόμη αυτές οι υπηρεσίες μπορούν να κρατήσουν όρθια μιά κρατική οικονομία;
Ελάχιστα λέω εγώ.Και μετά τι;
Μετά μάλλον θα ανακαλύψουμε νέες "αναγκαίες υπηρεσίες" όπως delivery ζεστού νερού προς παρασκευή καλού οικιακού καφέ,ή ακόμη και οικιακό σκάλισμα πανσέ on demand.
Μιά χαρά θα δουλέψει αυτό.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 05 Ιούλ 2022, 18:52

AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:25
Νατάσα έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:09
Μας τελειωνουν σιγα σιγα...Σε λίγα χρονια θα ειμαστε καναπε, επιδομα και διαλογισμο....ενα με το τιποτα...

Μήπως είσαι λίγο φοβική με τις τεχνολογικές εξελίξεις; :xena:
Καθόλου, η τεχνολογία μου αρέσει και την χρησιμοποιώ πολύ, το θέμα είναι ότι κάποιοι θέλουν να την χρησιμοποιήσουν για κακό σκοπό!
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24360
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιούλ 2022, 18:55

Beria έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:28
Κι εξαφανίστηκαν και οι πωλητές πάγου και οι γανωματηδες
Και οι σαμαραδες
Αυτά είναι τα καζάντια της Νέας Τάξης
Και οι γαλατάδες.
Δεν τους πρόλαβα, αλλά εμένα ενα γαλατάκι στην πόρτα μου καθε πρωί, δεν θα με χάλαγε.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Ιούλ 2022, 18:56

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:46
vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:27
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:23


ναι θα γίνει όλη η κοινωνία δικηγόροι, γιατροί και μηχανικοί
Και λογιστές και και και... :smt023
Και μην ανησυχείς για τον κορεσμό. Θα αργήσει αρκετά να έρθει, και θα αυτορυθμιστεί απο το Χέρι της Αγοράς! :g030:
δεν ξέρω αν τρολλάρετε ή είστε τόσο αφελείς
Όλοι τρολλαρουμε.
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3240
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 05 Ιούλ 2022, 18:59

Μίνι μάρκετ και χαζομάρες. Κανονικά, εκεί που πάει το πράγμα είναι να υπάρχει μια αποθήκη κάπου λιγότερο κεντρικά (χαμηλό κόστος ακινήτου) όπου έχουν τα προιόντα, παραγγέλνεις μέσω app και σου τα φέρνει drone στο σπίτι σου. Πολλές εταιρείες εξετάζουν την τεχνολογία αυτή.

Το μόνο που έχει μέλλον στην Ελλάδα είναι ο,τι έχει σχέση με πλούσιους συνταξιούχους/γέροντες, πχ ιατρικές υπηρεσίες, συντήρηση εξοχικών κατοικιών κτλ.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6514
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 05 Ιούλ 2022, 19:32

waldorf έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:36
Οκ θα πω και κι εγώ την κουταμάρα μου.Τσάμπα είναι.
Δουλειές κανονικές δεν υπάρχουν ή τέλος πάντων φθήνουν.
Πως θα επιβιώσει το εργατικό δυναμικό;Θα δημιουργήσουμε απ`το πουθενά "αναγκαίες υπηρεσίες".
Και έχει βρεθεί μιά χώρα ολόκληρη,μιά οικονομία ολόκληρη να κινείται με παραγγελία φραπέ και με ακρυλικά νύχια.
Οκ μιά χαρά δουλεύουν αρκετοί άνθρωποι στην παράδοση φραπέ και στο φιξάρισμα ακρυλικών νυχιών,αλλά πόσο ακόμη αυτές οι υπηρεσίες μπορούν να κρατήσουν όρθια μιά κρατική οικονομία;
Ελάχιστα λέω εγώ.Και μετά τι;
Μετά μάλλον θα ανακαλύψουμε νέες "αναγκαίες υπηρεσίες" όπως delivery ζεστού νερού προς παρασκευή καλού οικιακού καφέ,ή ακόμη και οικιακό σκάλισμα πανσέ on demand.
Μιά χαρά θα δουλέψει αυτό.
Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό προκύπτει από την έλλειψη σε τομείς για απασχόληση στη χώρα και την κατάσταση που βρισκόμαστε.
Από τη μια η εσωτερική αγορά είναι μικρή οπότε είναι δύσκολο να έχεις οικονομίες κλίμακας. Σε αυτό δεν βοηθάει καθόλου ούτε η φορολογία, ούτε η γραφειοκρατία, ούτε οι χαλαροί ρυθμοί που κινείται το κράτος ενώ σε έχει ταυτόχρονα υποχρεώσει να το έχεις συνέταιρο στα πάντα και να περιμένεις μέχρι να αποφασίσει να κάνει το παραμικρό.
Από την άλλη όταν είσαι στον πάτο των ανεπτυγμένων χωρών αλλά πολύ ψηλότερα από τις αναπτυσσόμενες δεν έχεις δύναμη ούτε να στηρίξεις προηγμένη βιομηχανία σε εξειδικευμένους κλάδους, ούτε μπορείς να έχεις οικονομία χαμηλού κόστους με ένταση εργασίας χωρίς να πέσεις σε επίπεδο χώρας τρίτου κόσμου.
Οπότε μένουν λίγα πράγματα που μπορείς να κάνεις που θα αποφέρουν κέρδος γρήγορα, χωρίς μεγάλο κεφάλαιο, χωρίς να χρειαστεί να κάνει σοβαρά σχέδια και να επενδύσει σε κάτι το κράτος και με χαμηλό ανταγωνισμό: Τουρισμός και τοπικές υπηρεσίες (σε αυτό εντάσσονται και εστίαση κλπ).

Αλλαγή στη δομή της οικονομίας δεν μπορεί να γίνει γρήγορα και δεν μπορεί να γίνει όταν εκτός από τον εξωτερικό ανταγωνισμό έχεις να παλέψεις και με τα εμπόδια που σου βάζει το κράτος και οι συν αυτώ "επιχειρηματίες".
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41259
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιούλ 2022, 19:38

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:59
Μίνι μάρκετ και χαζομάρες. Κανονικά, εκεί που πάει το πράγμα είναι να υπάρχει μια αποθήκη κάπου λιγότερο κεντρικά (χαμηλό κόστος ακινήτου) όπου έχουν τα προιόντα, παραγγέλνεις μέσω app και σου τα φέρνει drone στο σπίτι σου. Πολλές εταιρείες εξετάζουν την τεχνολογία αυτή.
Και τώρα μπορείς να το κάνεις αυτό. Υπάρχουν πολλά σημεία από όπου μπορείς να παραγγείλεις. Σε τι ακριβώς βοηθάει η συγκεκριμένη προοπτική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71662
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Ιούλ 2022, 21:40

AlienWay έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 14:35
Ολα τα συστήματα οδηγούν μακροπρόθεσμα στη φθορά. Υποκύπτουν στην εντροπία.

Από εκεί και πέρα, είναι εύλογος ο προβληματισμός για τις θέσεις εργασίας που θα χαθούν, ωστόσο σε μια χώρα όπου η κάθε καινοτομία χλευάζεται (για να μη πω διώκεται) δεν ξέρω κατά πόσο είμαστε αρμόδιοι εμείς να τον εκφράσουμε.

Εδώ υπάρχει ακόμη και οργανωμένη μπίζνα καταπολέμησης οποιουδήποτε έργου υποδομής (με πρόφαση την οικολογία ή τον συντηρητισμό). Ο Έλληνας δεν είναι ανοιχτός σε νέες ιδέες και καινοτομίες.
Δεν είναι θέμα εντροπίας ούτε αμιγώς ελληνικό θέμα. Εκ των πραγμάτων η τεχνολογία απλοποιεί τα πράγματα, κάνοντας ευκολότερη τη ζωή των ανθρώπων αλλά υπάρχει πάντα ένα μεσοδιάστημα, το οποίο αγνοείται γενικώς. Και αυτό αφορά στην κατάργηση των επαγγελμάτων και αναλόγων εξειδικεύσεων που καθίστανται άχρηστες λόγω τεχνολογίας.

Οι περισσότεροι γουστάρουν τεχνολογική/ρομποτική εξέλιξη σε τομείς που προς το παρόν δεν τους αγγίζουν επαγγελματικά για τον χ ή ψ λόγο.

Το σίγουρο είναι ότι το πράγμα οδεύει προς διεύρυνση και όχι μείωση του χάσματος.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Το πρωτο μινι μαρκετ χωρις υπαλληλους στην Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 05 Ιούλ 2022, 22:10

vantono έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 13:36
Πάντως η τάση είναι να μην πας ούτε στο μίνι μάρκετ αλλά να παραγγέλνεις. Κατά μία έννοια δηλαδή είναι ήδη παρωχημένο.
Όχι ότι με χαλάει να μου φέρνει τα ψώνια ρομποτάκι-ντρόουν στο μπαλκόνι μου και να το πληρώνω με καρτούλα ανέπαφα,
Και πως θα έχεις λεφτά άμα δεν δουλεύει κανένας;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών