Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Να καταργηθεί ο πάσης φύσεως τζόγος?

1. ΝΑΙ είναι απατεωνιά και κλεψιά.
22
71%
2. ΟΧΙ, είμαι βλάκας και μ αρέσει να σκορπαω τον ιδρώτα μου στους απατεώνες.
7
23%
3. Δεν απαντώ είμαι στην κοσμαρα μου
2
6%
 
Σύνολο ψήφων: 31

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 15 Ιούλ 2022, 19:04

Αρχικά το κράτος είναι απαράδεκτο να έχει οποιαδήποτε εμπλοκή με το τζόγο. Μετά θα πρέπει να απαγορευθουν όλες οι διαφημίσεις σχετικά με τζόγο, και να μπουν περιορισμοί ώστε να δυσκολέψει η πρόσβαση. Δεν πιστεύω οτι πρέπει να απαγορευθεί πάντως.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2022, 19:04

lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:56
pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:53
lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:25
Κάθε 100 μέτρα που περπατάω στην πόλη μου συναντώ πρακτορείο ΟΠΑΠ.
Αυτά τα τρισκαταρατα από το Θεό μαγαζιά υπάρχουν παντού πλέον ακόμα και στα χωριά.
Για τον Θεό μη μπαίνετε εκεί μέσα.
Έρχονται στα αυτιά μου ιστορίες ανθρώπων που παίρνουν επίδομα λόγω διανοητικής αναπηρίας και τους το τρώει ο ΟΠΑΠ καθοσον δεν διαισθανονται την απάτη. Έχω ακούσει πράκτορα ΟΠΑΠ να λέει σε παππού που εφαγε ολη τη συνταξη την ιδια μερα που την πηρε, να σταματησει να παιζει. Αφου βέβαια του τα πηρε τα φραγκα. Εχω ακουσει καταστροφες μεγαλες από το τον τζογο. Βλέπω τη βλαμμένη νεολαία στα καφε που πηγαίνω να δω κανα ματς, να παιζει livebet. Και δεν ειναι ενας και δυο.
Με απλά μαθηματικά κλέβουν τα λεφτα του κοσμακη. Και ναι μεν με τη θέληση του μπαίνει ο καθενας εκει μεσα και παίζει, αλλα αυτα ειναι δελεαστικα και σε ελκύουν. Είναι οπως η σεξι γειτονισσα που επισκεπτεται το απεναντι διαμερισμα που ζει ενα ζευγαρι, προκλητικα ντυμενη συνεχεια και καταστρέφει το σπιτικο και μετά λεει δε φταιω εγω ο σύζυγος μου ριχτηκε.
Εκμεταλλευονται την ελπιδα του φτωχου και του ανεργου και του παιρνουν και το τελευταίο 5ευρω.
Εισαγγελέας δεν υπάρχει να επέμβει και να θεσει τον τζογο εκτός νόμου ? Τι κανει η δικαιοσύνη για αυτην την αλητεία? Εχουν χαθει περιουσιες και εχουν κλεισει σπιτια. Ακομα και αυτοι οι μαλακες που τα στηνουν αυτα τα γαμωπαιχνιδα σε προειδοποιουν για τυχον εθισμο οχι γιατί νοιάζονται αλλα για να είναι καλυμμενοι νομικά οι αλητες. Επισης τα διαφημίζουν παντου τα τζογαδορικα. Κι αυτό να απαγορευτεί.
Σ ολα τα μαγαζιά αν δώσεις λεφτά φεύγεις με κάποιο προϊόν στα χερια. Στα πρακτορεια ΟΠΑΠ τι παίρνετε ρε κορόιδα? Αέρα κοπανιστό?

ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΤΖΟΓΟ Ή ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ?
Απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα ? Γυρισαμε στα φρουτακια του Σημιτη ?

Να παιζεις μισο γκολ να εχει κερδος μοναχικε καβαλαρη :102:
Να υποθέσω στο poll ψήφισες την επιλογη 2? :lol:
Φυσικα και δε ψηφισα επειδη ειναι χαζο το poll. Στη ζωη ειναι ο τζογος, για να μην πω οτι η ζωη ειναι τζογος.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 15 Ιούλ 2022, 19:04

Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:59
vag_el έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:52
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:47
δεν είναι απατεωνιά,, ούτε κλεψιά αλλά είναι αλητεία. Δεν κλεβουν κάποιον τα τζογάδικα, απλά εκμεταλλεύονται ότι πολλοί είναι ηλίθιοι
Απατεωνιά και κλεψια είναι σίγουρα.Σπάνια να κερδίσεις όπως και στα Καζίνο. :oops:
Μόνος σου πας να παίξεις με όλες τις πιθανότητες εναντίον σου , δεν σε υποχρεώνει κανένας
Το ότι παε γιατί είσαι βλακας το κάνει μεν ανήθικο γιατί δεν μπορείς να εκμεταλευεσαι τον βλακα αλλά δεν είναι κλεψιά
Τότε γιατι τα Καζίνο λουτρακίου και Ρίου έχουν στραγγίξει όλες τις περιουσίες των ανθρώπων?
Βάλτε τα παιδιά σας στη Μουσική και στον Αθλητισμό ,να αποκτήσουν γνώσεις και εμπειρία ,να έχουν πνεύμα οξύ και φειδώ
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28693
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Ιούλ 2022, 19:05

lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:25

Σ ολα τα μαγαζιά αν δώσεις λεφτά φεύγεις με κάποιο προϊόν στα χερια. Στα πρακτορεια ΟΠΑΠ τι παίρνετε ρε κορόιδα? Αέρα κοπανιστό?
https://www.bbc.com/future/article/2016 ... e-gambling
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2022, 19:05

Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:47
δεν είναι απατεωνιά,, ούτε κλεψιά αλλά είναι αλητεία. Δεν κλεβουν κάποιον τα τζογάδικα, απλά εκμεταλλεύονται ότι πολλοί είναι ηλίθιοι
Είναι πολύ χειρότερο. Εκμεταλλεύονται τον εθισμό, που είναι πάθηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7523
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 15 Ιούλ 2022, 19:07

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:05
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:47
δεν είναι απατεωνιά,, ούτε κλεψιά αλλά είναι αλητεία. Δεν κλεβουν κάποιον τα τζογάδικα, απλά εκμεταλλεύονται ότι πολλοί είναι ηλίθιοι
Είναι πολύ χειρότερο. Εκμεταλλεύονται τον εθισμό, που είναι πάθηση.
συμφωνώ. δε διαφέρουν και πολύ από αυτούς που πουλάν ναρκωτικά.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24961
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Ιούλ 2022, 19:08

vag_el έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:04
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:59
vag_el έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:52


Απατεωνιά και κλεψια είναι σίγουρα.Σπάνια να κερδίσεις όπως και στα Καζίνο. :oops:
Μόνος σου πας να παίξεις με όλες τις πιθανότητες εναντίον σου , δεν σε υποχρεώνει κανένας
Το ότι παε γιατί είσαι βλακας το κάνει μεν ανήθικο γιατί δεν μπορείς να εκμεταλευεσαι τον βλακα αλλά δεν είναι κλεψιά
Τότε γιατι τα Καζίνο λουτρακίου και Ρίου έχουν στραγγίξει όλες τις περιουσίες των ανθρώπων?
Βάλτε τα παιδιά σας στη Μουσική και στον Αθλητισμό ,να αποκτήσουν γνώσεις και εμπειρία ,να έχουν πνεύμα οξύ και φειδώ
τι γιατί ρε μεγάλε; Γιατί πάνε και τους τα ακουμπάνε. Εϊδες κανέναν καζινάρχη να υποχρεώνει κανέναν να πάει να τζογάρει;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24961
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Ιούλ 2022, 19:09

hellegennes έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:05
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:47
δεν είναι απατεωνιά,, ούτε κλεψιά αλλά είναι αλητεία. Δεν κλεβουν κάποιον τα τζογάδικα, απλά εκμεταλλεύονται ότι πολλοί είναι ηλίθιοι
Είναι πολύ χειρότερο. Εκμεταλλεύονται τον εθισμό, που είναι πάθηση.
το αν είναι χειρότερο ή όχι το κρίνει ο καθένας. Και για εμένα χειρότερο είναι αλλά είναι άλλο πραγμα.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7092
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 15 Ιούλ 2022, 19:09

Πρέπει να καταλάβετε, απ' τον τζόγο δεν υπάρχει άλλος ευκολότερος τρόπος για το κράτος ώστε κάθε μήνα να παίρνει πίσω ένα σημαντικό ποσοστό απ' τις συντάξεις που πληρώνει.. :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2022, 19:09

GoBack έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:05
lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:25

Σ ολα τα μαγαζιά αν δώσεις λεφτά φεύγεις με κάποιο προϊόν στα χερια. Στα πρακτορεια ΟΠΑΠ τι παίρνετε ρε κορόιδα? Αέρα κοπανιστό?
https://www.bbc.com/future/article/2016 ... e-gambling
Βασικά είναι ναρκωτικά απλά δεν χρειάζεται να καταπιείς τίποτα εκτός απ' την αξιοπρέπειά σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3782
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 15 Ιούλ 2022, 19:10

pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:04
lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:56
pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:53


Απο ποτε ειναι αυτη η εφημεριδα ? Γυρισαμε στα φρουτακια του Σημιτη ?

Να παιζεις μισο γκολ να εχει κερδος μοναχικε καβαλαρη :102:
Να υποθέσω στο poll ψήφισες την επιλογη 2? :lol:
Φυσικα και δε ψηφισα επειδη ειναι χαζο το poll. Στη ζωη ειναι ο τζογος, για να μην πω οτι η ζωη ειναι τζογος.
Οτι είναι στη ζωή εν έτει 2022 δε σημαίνει ότι είναι ηθικό και ότι πρέπει να το επιτρέπουμε να συνεχισει να υπάρχει.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιούλ 2022, 19:11

Parrot έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:09
Πρέπει να καταλάβετε, απ' τον τζόγο δεν υπάρχει άλλος ευκολότερος τρόπος για το κράτος ώστε κάθε μήνα να παίρνει πίσω ένα σημαντικό ποσοστό απ' τις συντάξεις που πληρώνει.. :003:
Να βάλει και κρατική πρέζα στα κυλικεία, να παίρνει πίσω ένα σημαντικό ποσοστό από το κόστος της εκπαίδευσης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3184
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 15 Ιούλ 2022, 19:11

Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:08
vag_el έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:04
Δημοκράτης έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:59

Μόνος σου πας να παίξεις με όλες τις πιθανότητες εναντίον σου , δεν σε υποχρεώνει κανένας
Το ότι παε γιατί είσαι βλακας το κάνει μεν ανήθικο γιατί δεν μπορείς να εκμεταλευεσαι τον βλακα αλλά δεν είναι κλεψιά
Τότε γιατι τα Καζίνο λουτρακίου και Ρίου έχουν στραγγίξει όλες τις περιουσίες των ανθρώπων?
Βάλτε τα παιδιά σας στη Μουσική και στον Αθλητισμό ,να αποκτήσουν γνώσεις και εμπειρία ,να έχουν πνεύμα οξύ και φειδώ
τι γιατί ρε μεγάλε; Γιατί πάνε και τους τα ακουμπάνε. Εϊδες κανέναν καζινάρχη να υποχρεώνει κανέναν να πάει να τζογάρει;
Είδα το Κράτος να επευφημεί και να τους δίνει εφόδια ώστε να εκμεταλευτούν το πάθος του ανθρώπου.Και όχι ένα Κράτος.Ολα τα Κράτη.Κι εγώ που ήμουν?Σε άλλον πλανήτη γεννήθηκα?
Μας προσκάλεσε το Κράτος μαζί με τον Καζινάρχη.Ασχετο .....εγω δε πήγα
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Ιούλ 2022, 19:14

Δεν ξέρω από τυχερά παίγνια και δε θέλω να μάθω στα γεράματα, αλλά μακαρίζω το πρακτορείο που υπάρχει κοντά στο σπίτι γιατί με εξυπηρετεί σε όλους τους λογαριασμούς :g030:

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Τα πρακτορεία ΟΠΑΠ, οι στοιχηματικές και γενικά ο πάσης φύσεως τζόγος πρέπει να εξαφανιστεί από προσώπου γης. (poll)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 15 Ιούλ 2022, 19:17

lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:10
pikey25 έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 19:04
lonelyrider έγραψε:
15 Ιούλ 2022, 18:56


Να υποθέσω στο poll ψήφισες την επιλογη 2? :lol:
Φυσικα και δε ψηφισα επειδη ειναι χαζο το poll. Στη ζωη ειναι ο τζογος, για να μην πω οτι η ζωη ειναι τζογος.
Οτι είναι στη ζωή εν έτει 2022 δε σημαίνει ότι είναι ηθικό και ότι πρέπει να το επιτρέπουμε να συνεχισει να υπάρχει.
Και γιατι ειναι ανηθικο ?
Ας βγαλει η εκκλησια μια οδηγια να ακολουθουν οι πιστοι για να παιζουν υπευθυνα ή να τους ενθαρρυνει να συμμετεχουν στο real estating περισσοτερο. Γιατι να απαγορευτει ? :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών