Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 28036
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 21 Ιούλ 2022, 10:34

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
Τη γλίτωσε το σπίτι.

Αυτό που είδαμε στο ΣΚΑΪ ήταν να λαμπαδιαζουν τα δέντρα στη μάντρα ακριβώς ανάμεσα στην κάμερα και το σπίτι και λόγω τηλεφακου ήταν σα να καίγεται το σπίτι (ίδιο φαινόμενο με τους μπουγάτσοκιμαδες στην παραλιακή που η κάμερα τους έδειχνε κολλητούς ενώ ήταν είκοσι μέτρα ο ένας από τον αλλον).

Για να καταλάβετε πόσο παρά τρίχα, αυτήν την τράβηξε η μάνα μου και αμέσως μετά την πουλεψαν και οι γονείς μου τρέχοντας.

Εικόνα

είχαν επίσης φύγει στις 3 αλλά πήγαν απλά λίγο πιο κάτω και μόλις εφεξε ξαναγύρισαν αλλά αυτό το τελευταίο ήταν too much. Το έσκασαν τρέχοντας, η μάνα μου μπροστά ο πατερας μου πίσω, παράλληλα με τη ρεματιά να τους ακολουθεί η φωτιά με πεύκα να λαμπαδιαζουν και εκρήξεις από τα καλαμια, μόλις έφτασε η μάνα μου στο δρόμο ένα ελικοπτερο-δεινοσαυρος άδειασε πάνω στο μέτωπο κάνοντας λουτσα το μπαμπά μου αλλά και μάλλον σωζοντας του τη ζωή. Καπάκια ο πατέρας μου γύρισε και άρχισε να σβήνει μικροεστιες με κλαδιά, αυτά μου τα είπε η μάνα μου στο τηλέφωνο που την πήρα γιατί μόλις είχα δει αυτό στο ΣΚΑΪ και ήταν κι αυτή σίγουρη ότι κάηκε το σπίτι μας και τώρα καίγονται το δικό τους και της θείας μου

Λέω της CEO πάμε πίσω "τι νόημα έχει" "άκουσε να δεις δεν παίζει να πολεμάει ο πατέρας μου για το σπίτι του κι εγώ να μην κάνω τίποτα και στο κάτω κατω και το δικο μας άλλο να γίνει στάχτη άλλο να τη βγάλει με ζημιές".

Οδήγησα πίσω προς Παλλήνη (πρόσεξα με έκπληξη στο πάρκινγκ του σμαρτ παρκ γείτονες από την παλιά πολυκατοικία στο κέντρο του οικισμού), τους άφησα στην έξοδο της Αττικής οδού γιατι τα μικρά φοβουνταν υπερβολικα αλλά και γιατι αυτό εκείνα σαν ικανοποιητική απόσταση ασφαλείας και έτρεξα δύο χιλιομετρα μέχρι το σπίτι που για τεράστια έκπληξη μου δεν είχε καει.


Από τις εφτά το πρωί μέχρι τις οχτω το βράδυ έσβηνα μικροεστιες με το κουβαδάκι και το φτυάρι στο κτήμα και στη ρεματιά. Οχτώ ήρθε το ρεύμα και μπόρεσα να τους γαμησω επιτέλους τη μάνα με τις δυομισαρες μάνικες από τη γεώτρηση.

Από τη φουρια έφτασε 11 το μεσημερι και τότε πρόσεξα ότι όλη αυτή την ώρα μια γλάστρα στη σκεπαστή βεράντα και μια πολυθρόνα κάπνιζαν από καφτρες που είχαν φάει το πρωί. Η πολυθρόνα είχε αρχίσει να παίρνει για τα καλά.

Τελικά τη βγάλαμε πάρα πολύ φτηνα. Τσουρουφλιστηκαν ανεπανορθωτα δεκαεφτα πορτοκαλιές-λεμονιες, μια μουριά, μια λευκα, μισή ελιά ενώ κάηκαν ολοσχερώς δύο υπεραιωνόβιος ελιές, 3 γκρεηπ φρουτκαι μια βερικοκιά μωρό που είχα φυτεψει την ανοιξη, ο,τι εφάπτονταν στη ρεματιά δηλαδή με τα πεύκα και τα καλάμια. Το σύνολο του κτήματος έχει ζημιές από καφτρες ακόμα και σε τελείως άσχετα μέρη. Λιωσανε οι πιο πολλοί ποτιστικοι σωληνες. Μηδέν απώλειες σε σπίτια. Μηδέν απώλειες σε δικά μας πεύκα (αν και σκοπεύω να τα κόψω όλα κι ας τολμήσει να μου πει κάτι η νομαρχία που είχαν τα ΜΟΥΝΙΑ είκοσι χρονών καλαμιωνα και σκουπιδαριο στη ρεματιά και έφτασαν οι φλόγες μέχρι και δύο χιλιόμετρα από το μέτωπο διασχίζοντας τούνελ και αστικούς ιστους).

Τα παιδιά είναι στην αδερφή μου για να ξεχαστούν λίγο, νομίζω πέρασαν μια απίστευτα τραυματική εμπειρία, να τα ξυπνάμε τρεις η ώρα και να φεύγουμε άρον άρον με φωτιά να βρέχει και τον αέρα να φυσσα από το κατακόκκινο μέτωπο και σειρήνες και πανικόβλητους ανθρώπους παντού. Η μικρή έκανε πέντε εμετούς όταν γυρίσαμε στο war zone.

Με πονάει η μέση μου έχω κάνει από ήλιο και φωτιές έχω καταγρατζουνιστει απο κλαδιά και συρματοπλέγματα έχω πιαστεί ακόμα και στα δάχτυλα των ποδιών όλα αυτά τα γράφω από το κρεβατι που κοιμηθηκα 11 ωρες (ξυπνώντας και οι δύο με βάρδιες για να τσεκαρουμε).

Τώρα πάντως η πιθανότητα να ενεργοποιηθεί η πυριτιδαποθήκη των καλαμιών στο ρέμα είναι ακριβώς μηδέν.

Συνολικά τέτοια κωλοφαρδια δεν έχει ξαναγίνει.
Μπραβο ρε Φοσι. Τα καταφέρατε.

Ως αλλη Αργω περάσατε μεσα απο τις Συμπληγάδες και μονο η ουρα χαλασε λιγο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10551
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 21 Ιούλ 2022, 10:40

Mπράβο ρε Φόσι, πάντα τέτοια τύχη να'χεις!
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30837
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 21 Ιούλ 2022, 10:42

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
Τη γλίτωσε το σπίτι.

[.....]
:smt038


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 21 Ιούλ 2022, 11:00

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
Τη γλίτωσε το σπίτι.

Αυτό που είδαμε στο ΣΚΑΪ ήταν να λαμπαδιαζουν τα δέντρα στη μάντρα ακριβώς ανάμεσα στην κάμερα και το σπίτι και λόγω τηλεφακου ήταν σα να καίγεται το σπίτι (ίδιο φαινόμενο με τους μπουγάτσοκιμαδες στην παραλιακή που η κάμερα τους έδειχνε κολλητούς ενώ ήταν είκοσι μέτρα ο ένας από τον αλλον).

Για να καταλάβετε πόσο παρά τρίχα, αυτήν την τράβηξε η μάνα μου και αμέσως μετά την πουλεψαν και οι γονείς μου τρέχοντας.

Εικόνα

είχαν επίσης φύγει στις 3 αλλά πήγαν απλά λίγο πιο κάτω και μόλις εφεξε ξαναγύρισαν αλλά αυτό το τελευταίο ήταν too much. Το έσκασαν τρέχοντας, η μάνα μου μπροστά ο πατερας μου πίσω, παράλληλα με τη ρεματιά να τους ακολουθεί η φωτιά με πεύκα να λαμπαδιαζουν και εκρήξεις από τα καλαμια, μόλις έφτασε η μάνα μου στο δρόμο ένα ελικοπτερο-δεινοσαυρος άδειασε πάνω στο μέτωπο κάνοντας λουτσα το μπαμπά μου αλλά και μάλλον σωζοντας του τη ζωή. Καπάκια ο πατέρας μου γύρισε και άρχισε να σβήνει μικροεστιες με κλαδιά, αυτά μου τα είπε η μάνα μου στο τηλέφωνο που την πήρα γιατί μόλις είχα δει αυτό στο ΣΚΑΪ και ήταν κι αυτή σίγουρη ότι κάηκε το σπίτι μας και τώρα καίγονται το δικό τους και της θείας μου

Λέω της CEO πάμε πίσω "τι νόημα έχει" "άκουσε να δεις δεν παίζει να πολεμάει ο πατέρας μου για το σπίτι του κι εγώ να μην κάνω τίποτα και στο κάτω κατω και το δικο μας άλλο να γίνει στάχτη άλλο να τη βγάλει με ζημιές".

Οδήγησα πίσω προς Παλλήνη (πρόσεξα με έκπληξη στο πάρκινγκ του σμαρτ παρκ γείτονες από την παλιά πολυκατοικία στο κέντρο του οικισμού), τους άφησα στην έξοδο της Αττικής οδού γιατι τα μικρά φοβουνταν υπερβολικα αλλά και γιατι αυτό εκείνα σαν ικανοποιητική απόσταση ασφαλείας και έτρεξα δύο χιλιομετρα μέχρι το σπίτι που για τεράστια έκπληξη μου δεν είχε καει.


Από τις εφτά το πρωί μέχρι τις οχτω το βράδυ έσβηνα μικροεστιες με το κουβαδάκι και το φτυάρι στο κτήμα και στη ρεματιά. Οχτώ ήρθε το ρεύμα και μπόρεσα να τους γαμησω επιτέλους τη μάνα με τις δυομισαρες μάνικες από τη γεώτρηση.

Από τη φουρια έφτασε 11 το μεσημερι και τότε πρόσεξα ότι όλη αυτή την ώρα μια γλάστρα στη σκεπαστή βεράντα και μια πολυθρόνα κάπνιζαν από καφτρες που είχαν φάει το πρωί. Η πολυθρόνα είχε αρχίσει να παίρνει για τα καλά.

Τελικά τη βγάλαμε πάρα πολύ φτηνα. Τσουρουφλιστηκαν ανεπανορθωτα δεκαεφτα πορτοκαλιές-λεμονιες, μια μουριά, μια λευκα, μισή ελιά ενώ κάηκαν ολοσχερώς δύο υπεραιωνόβιος ελιές, 3 γκρεηπ φρουτκαι μια βερικοκιά μωρό που είχα φυτεψει την ανοιξη, ο,τι εφάπτονταν στη ρεματιά δηλαδή με τα πεύκα και τα καλάμια. Το σύνολο του κτήματος έχει ζημιές από καφτρες ακόμα και σε τελείως άσχετα μέρη. Λιωσανε οι πιο πολλοί ποτιστικοι σωληνες. Μηδέν απώλειες σε σπίτια. Μηδέν απώλειες σε δικά μας πεύκα (αν και σκοπεύω να τα κόψω όλα κι ας τολμήσει να μου πει κάτι η νομαρχία που είχαν τα ΜΟΥΝΙΑ είκοσι χρονών καλαμιωνα και σκουπιδαριο στη ρεματιά και έφτασαν οι φλόγες μέχρι και δύο χιλιόμετρα από το μέτωπο διασχίζοντας τούνελ και αστικούς ιστους).

Τα παιδιά είναι στην αδερφή μου για να ξεχαστούν λίγο, νομίζω πέρασαν μια απίστευτα τραυματική εμπειρία, να τα ξυπνάμε τρεις η ώρα και να φεύγουμε άρον άρον με φωτιά να βρέχει και τον αέρα να φυσσα από το κατακόκκινο μέτωπο και σειρήνες και πανικόβλητους ανθρώπους παντού. Η μικρή έκανε πέντε εμετούς όταν γυρίσαμε στο war zone.

Με πονάει η μέση μου έχω κάνει από ήλιο και φωτιές έχω καταγρατζουνιστει απο κλαδιά και συρματοπλέγματα έχω πιαστεί ακόμα και στα δάχτυλα των ποδιών όλα αυτά τα γράφω από το κρεβατι που κοιμηθηκα 11 ωρες (ξυπνώντας και οι δύο με βάρδιες για να τσεκαρουμε).

Τώρα πάντως η πιθανότητα να ενεργοποιηθεί η πυριτιδαποθήκη των καλαμιών στο ρέμα είναι ακριβώς μηδέν.

Συνολικά τέτοια κωλοφαρδια δεν έχει ξαναγίνει.
Μπράβο, ρε γείτονα!!!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24838
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιούλ 2022, 11:12

Τώρα για τη γνωστή συζήτηση εμεις κάψαμε λιγότερα από εσάς, γιατί προστάτευαν εκεί και όχι εδω, εμπρηστες ανεμογεννητριες κλπ έχω να πω ότι είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Προσωπικά δεν το συζητώ ότι οι μετεωρολογικές συνθήκες ήταν τέτοιες που αν ξέφευγε μια φωτιά ήταν τρομερά δύσκολο να ελεγχθεί. Και δεν ξεχνώ ότι προχθές αυτή η φωτιά ήταν η τρίτη φορά που ακούσαμε σειρήνες, τις άλλες δύο τις έσβησαν άμεσα. Ε δε γίνεται να έχει χρόνο αντίδρασης τρία λεπτά η πυροσβεστική σε όλα τα βουνά της Αττικής όσες φωτιές και να ανάψουν, πώς να το κάνουμε.

Από εκεί και πέρα οι φωτιές είναι καθημερινό φαινόμενο στην περιοχή. Μαλάκας με μπάρμπεκιου. Μαλάκας με τσιγάρο. Μαλάκας με ηλεκτροκόλληση. Μαλάκας που πετάει το μπουκάλι του και γίνεται φακος. Νυφουλες με πυροτεχνήματα. Κάθε μα κάθε μέρα ξεσπά φωτιά κάπου στην ανατολική Αττική και απλώς δεν την ευνοούν οι συνθήκες. Προχθές την ευνοησανε.

Αν εντοπιζω πολιτικές ευθύνες αυτές είναι πρώτον που δε μπαίνει μια τάξη σε όλο αυτό το μπουρδελο, δηλαδή σας το υπογράφω ότι μόλις ξαναρχισει η περίοδος ζευγαρώματος του ελληνικού σογιου καθε Σάββατο το κτήμα δίπλα στη ΒΙΑΝΕΞ και το μοναδικό ακαφτο κομμάτι της περιοχης πάλι πυροτεχνήματα θα σκάει, ο μεθύστακας αλβανιαρης πάλι θα κόβει σίδερα τρεις η ώρα τα μεσημέρια κλπ.

Αυτές οι περιοχές δεν καίγονται ΓΙΑ ΝΑ χτιστουν. Καίγονται ΕΠΕΙΔΗ έχουν χτιστει και συνακόλουθα έχουν πολλούς Ελ ασυνείδητους υπό την αδιαφορία των αρχων να κάνουν μαλακίες που μόνο μία στις δέκα χιλιάδες οδηγούν σε κάτι χειρότερο άρα όλοι νομίζουν ότι εντάξει και τι έγινε μωρέ για μια ηλεκτροκόλληση.

Δευτερον έχει εγκληματικές ευθύνες οποίος ήταν αρμόδιος για τις ρεματιές. Δεν ξέρω αν ήταν ο δήμος ή η περιφέρεια ή το υπουργείο (νομίζω το δεύτερο) αλλά οι ρεματιές ήταν πυριτιδαποθηκες. Κυριολεκτικα, τα καλάμια συμπεριφέρονται σαν βαρελοτα. Και μπορεί ο δυνατός αέρας να φταίει που εξαπλώθηκε η φωτιά σε όλο το βουνο, όμως για να κατέβει από το βουνό μέσα στον αστικό ιστό του Γέρακα και της Παλληνης χρησιμοποίησε τις ρεματιές. Στη δικιά μας ρεματιά επί της Μαραθώνος την είχαν στήσει πέντε πυροσβεστικά και περίμεναν για να εμποδίσουν τη φωτιά να περάσει κάτω από το δρόμο. Δεν είχαν καμία ελπίδα, πέρασε σαν φλεγόμενο τρένο καίγοντας καλάμια και σκουπίδια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 21 Ιούλ 2022, 11:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71930
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Ιούλ 2022, 11:13

Έλα ρε συ, επιτέλους. :)
Gavalas for President! :grfl:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 21 Ιούλ 2022, 11:19

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 11:12
Τώρα για τη γνωστή συζήτηση εμεις κάψαμε λιγότερα από εσάς, γιατί προστάτευαν εκεί και όχι εδω, εμπρηστες ανεμογεννητριες κλπ έχω να πω ότι είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου.

Προσωπικά δεν το συζητώ ότι οι μετεωρολογικές συνθήκες ήταν τέτοιες που αν ξέφευγε μια φωτιά ήταν τρομερά δύσκολο να ελεγχθεί. Και δεν ξεχνώ ότι προχθές αυτή η φωτιά ήταν η τρίτη φορά που ακούσαμε σειρήνες, τις άλλες δύο τις έσβησαν άμεσα. Ε δε γίνεται να έχει χρόνο αντίδρασης τρία λεπτά η πυροσβεστική σε όλα τα βουνά της Αττικής όσες φωτιές και να ανάψουν, πώς να το κάνουμε.

Από εκεί και πέρα οι φωτιές είναι καθημερινό φαινόμενο στην περιοχή. Μαλάκας με μπάρμπεκιου. Μαλάκας με τσιγάρο. Μαλάκας με ηλεκτροκόλληση. Μαλάκας που πετάει το μπουκάλι του και γίνεται φακος. Νυφουλες με πυροτεχνήματα. Κάθε μα κάθε μέρα ξεσπά φωτιά κάπου στην ανατολική Αττική και απλώς δεν την ευνοούν οι συνθήκες. Προχθές την ευνοησανε.

Αν εντοπιζω πολιτικές ευθύνες αυτές είναι πρώτον που δε μπαίνει μια τάξη σε όλο αυτό το μπουρδελο, δηλαδή σας το υπογράφω ότι μόλις ξαναρχισει η περίοδος ζευγαρώματος του ελληνικού Αιγίου καθε Σάββατο το κτήμα δίπλα στη ΒΙΑΝΕΞ και το μοναδικό ακαφτο κομμάτι της περιοχης πάλι πυροτεχνήματα θα σκάει, ο μεθύστακας αλβανιαρης πάλι θα κόβει σίδερα τρεις η ώρα τα μεσημέρια κλπ.

Αυτές οι περιοχές δεν καίγονται ΓΙΑ ΝΑ χτιστουν. Καίγονται ΕΠΕΙΔΗ έχουν χτιστει και συνακόλουθα έχουν πολλούς Ελ ασυνείδητους υπό την αδιαφορία των αρχων να κάνουν μαλακίες που μόνο μία στις δέκα χιλιάδες οδηγούν σε κάτι χειρότερο άρα όλοι νομίζουν ότι εντάξει και τι έγινε μωρέ για μια ηλεκτροκόλληση.

Δευτερον έχει εγκληματικές ευθύνες οποίος ήταν αρμόδιος για τις ρεματιές. Δεν ξέρω αν ήταν ο δήμος ή η περιφέρεια ή το υπουργείο (νομίζω το δεύτερο) αλλά οι ρεματιές ήταν πυριτιδαποθηκες. Κυριολεκτικα, τα καλάμια συμπεριφέρονται σαν βαρελοτα. Και μπορεί ο δυνατός αέρας να φταίει που εξαπλώθηκε η φωτιά σε όλο το βουνο, όμως για να κατέβει από το βουνό μέσα στον αστικό ιστό του Γέρακα και της Παλληνης χρησιμοποίησε τις ρεματιές. Στη δικιά μας ρεματιά επί της Μαραθώνος την είχαν στήσει πέντε πυροσβεστικά και περίμεναν για να εμποδίσουν τη φωτιά να περάσει κάτω από το δρόμο. Δεν είχαν καμία ελπίδα, πέρασε σαν φλεγόμενο τρένο καίγοντας καλάμια και σκουπίδια.
Απο τη μια ειναι η ανευθυνοτητα των διαφορων τυπων που κανουν οτι να ναι και δεν προσεχουν οπως πχ αυτο που λες για τσιγαρα ή την ηλεκτροκολληση. Απο την αλλη, ειναι και η μη μεριμνα στα επικινδυνα σημεια που λες με τα καλαμια κτλπ που λειτουργουν ως καυσιμο για την εξαπλωση της φωτιας, χεστα και αστα ειναι η κατασταση, δεν το βλεπω να αλλαζει αυτο.

Αυτο που μπορει να κανει καποιος, ειναι αυτο που εγραψα πιο πριν, μη περιμενεις να διορθωθουν οι γυρω σου, δεν προκειται. Αν εχεις τη δυνατοτητα, οχυρωσε την περιουσια σου οσο καλυτερα μπορεις.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Ιούλ 2022, 12:23

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
. Οχτώ ήρθε το ρεύμα και μπόρεσα να τους γαμησω επιτέλους τη μάνα με τις δυομισαρες μάνικες από τη γεώτρηση.

περα απο το οτι χαρηκα που τη σκαπουλαρες και μπραβο, τα λογια συμπαραστασης νομιζω ειναι περιττα, μια παρεα ειμαστε δωμεσα ακομη κι οταν αλληλομπινελικονωμαστε.

εχω να σου πω οτι ελπιζω πως την ωρα που το διαβαζεις αυτο, στο διπλα παραθυρο εχεις ανοιχτο το σκρουτζ και αγοραζεις γεννητρια, η βενζινοκινητη αντλια, η αυτονομο φβ με μεγαλη μπαταρια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8611
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Ιούλ 2022, 12:26

Orion22 έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 16:52
axilmar έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 16:33
zteo έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 16:31

Όχι απλά μειώνονται τα χρήματα που θα δίνει το κράτος για δασοπυροσβεση.
α καταλαβα...αντι να βοηθαει το κρατος, τα κανει χειροτερα...
το κράτος για να πετύχει δήθεν καλλίτερο συντονισμό πήρε το κομμάτι της πυρόσβεσης από τα δασαρχεία και το μετέφερε στην ΠΥ.
Ταυτόχρονα άφησε το κομμάτι της πρόληψης στις περιφέρειες

Τα αποτελέσματα τα βλέπεις ακόμα και σήμερα.

μπόνους: έφεραν και τον άεργο κυπριοπασόκο μετά την αργομισθία του στην ευρωπαική προθήκη ανικανων/ανεπιθύμητων (κομισιον)
να προτείνει προσθήκη ενος ακόμα επιπέδου γραφειοκρατίας με το υπουργείο πλέον πολιτικής προστασίας :clown::clown::clown::clown::clown:
Στην Ελλαδα το διαμοιρασμα της ευθυνης ειναι κανονας, γιατι ετσι δημιουργουνται περισσοτερες θεσεις πελατων...εεε εργασιας ηθελα να πω.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10415
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 21 Ιούλ 2022, 12:26

Σκρολαρα ανάμεσα σε ένα κάρο μαλακίες μέχρι να δω το άβαταρ σου ξανά.

Ευτυχώς όλα καλά
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 21 Ιούλ 2022, 12:26

Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 12:23
foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
. Οχτώ ήρθε το ρεύμα και μπόρεσα να τους γαμησω επιτέλους τη μάνα με τις δυομισαρες μάνικες από τη γεώτρηση.

περα απο το οτι χαρηκα που τη σκαπουλαρες και μπραβο, τα λογια συμπαραστασης νομιζω ειναι περιττα, μια παρεα ειμαστε δωμεσα ακομη κι οταν αλληλομπινελικονωμαστε.

εχω να σου πω οτι ελπιζω πως την ωρα που το διαβαζεις αυτο, στο διπλα παραθυρο εχεις ανοιχτο το σκρουτζ και αγοραζεις γεννητρια, η βενζινοκινητη αντλια, η αυτονομο φβ με μεγαλη μπαταρια.
Θεωρω οτι επειδη προκειται για συστηματα ασφαλειας που σωζουν ζωες και περιουσιες αν παραστει αναγκη, ειναι καλο να εχει οτι θα εχει επι του 2!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8611
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Ιούλ 2022, 12:27

Bill Hicks έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 17:29
axilmar έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 15:10
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
20 Ιούλ 2022, 15:09


:lol:
δεν γινεται λες ε; γιατι;
ούτε με το τελευταίο δεν γίνεται αυτό που φαντάζεσαι, εκτός αν το βυτίο είναι από κάτω οπότε δεν έχει νόημα.

Εικόνα
Γιατι να μην γινεται με το τελευταιο;

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Ιούλ 2022, 12:36

Χαιρομαι για τον Φοσιλις ! Χαιρομαι παρα πολυ !
Επισης χαιρομαι για δυο ακομα λογους :

1) γιατι θα κανει μια "αντιπυρικη ζωνη" εντος κτηματος.Κατι που πρεπει να κανουν ολοι σε αυτες τις περιοχες.Ενα μινιμουμ προστασιας.
2) επισης χαιρομαι γιατι λεει οτι το σπιτι δεν σωθηκε με κλαδια οπως βγηκαν και ειπαν καποιοι αλλοι τυχαρπαστοι στα καναλια αλλα εσβησε χαρη στο ελικοπτερο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24838
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιούλ 2022, 13:06

Ασέβαστος έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 12:23
foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 10:03
. Οχτώ ήρθε το ρεύμα και μπόρεσα να τους γαμησω επιτέλους τη μάνα με τις δυομισαρες μάνικες από τη γεώτρηση.

περα απο το οτι χαρηκα που τη σκαπουλαρες και μπραβο, τα λογια συμπαραστασης νομιζω ειναι περιττα, μια παρεα ειμαστε δωμεσα ακομη κι οταν αλληλομπινελικονωμαστε.

εχω να σου πω οτι ελπιζω πως την ωρα που το διαβαζεις αυτο, στο διπλα παραθυρο εχεις ανοιχτο το σκρουτζ και αγοραζεις γεννητρια, η βενζινοκινητη αντλια, η αυτονομο φβ με μεγαλη μπαταρια.
Και αυτό δρομολογείται και γενικά πολλές αλλαγές. Να εξηγήσω ότι είμαι μόνο τέσσερις μήνες εδώ. Είναι κτήμα 5στρ με σπίτι που μου τα άφησε ο παππούς μου. Δίπλα είναι δύο μικρότερα με το πατρικό μου και το σπίτι της θείας μου. Εμενα 16 χρόνια αλλου και πιο πριν δεν πολυεδινα σημασία στη μεριά του παππού αλλά τέσσερις μήνες τώρα έχω φριξει. Ο παππούς πίστευε πάρα πολύ στο τζάμπα νερό, γι' αυτό και ακύρωσε όλες τις βαννες από την ΕΥΔΑΠ και τις συνέδεσε με τη γεώτρηση, εκτός από μια μικρή δίπλα στο σπίτι. Ταυτόχρονα δεν πίστευε καθόλου στην πυροπροστασία, τέσσερις μήνες τώρα έχω καθαρίσει χόρτα καλάμια βάτα ξερόκλαδα δεκαετίας και βάλε, μιλάμε για μια ώρα δουλειά τις καθημερινές και οχτάωρο τα (πρώτα) ΣΚ σχεδόν κάθε μέρα εδώ και τέσσερις μηνες.

Επίσης το 72 είδε ένα μικρό πευκακι να βλασταίνει και είπε η γιαγιά μου "αχου το" κι ετσι τώρα στο κέντρο των τριών οικοπεδω εφάπτονται στα τρία σπίτια πέντε γιγάντια πεύκα και δεκαπέντε μικρότερα, ολοφορτα με κουκουνάρι, να αμολανε όλα μαζι γύρω στο μισό φορτηγό πευκοβελόνες κάθε μήνα. Ε αυτά θα πάρουν πούλο φίλε, ποτέ δεν ένιωθα άνετα μαζί τους αλλά χθες παραλίγο να γίνει τεράστια μαλακία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30837
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Φωτιά στην Πεντέλη: Εκκενώνεται το Ντράφι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 21 Ιούλ 2022, 13:09

foscilis έγραψε:
21 Ιούλ 2022, 13:06
. Ε αυτά θα πάρουν πούλο φίλε, ποτέ δεν ένιωθα άνετα μαζί τους αλλά χθες παραλίγο να γίνει τεράστια μαλακία.
Κόψε τα. Βέβαια δε ξέρω μη φας κανα πρόστιμο με τους μαλακες


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών