EReader βοηθεια

Νέες τεχνολογίες, ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά, ρομποτική, σχετικές κατασκευές κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8907
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 31 Ιούλ 2022, 16:56

Τα e-reader έχουν μερικά πλεονεκτήματα, τεράστια αυτονομία μπαταρίας και καλύτερη οθόνη για διάβασμα. Συνολικά καλύτερη εμπειρία αναγνωσης, αλλά με την ταμπλέτα κάνεις και άλλα πράγματα. Βεβαια η ταμπλέτα, όντας πολλαπλών χρήσεων, παλιώνει και πιο εύκολα.

Το κιντλ, έχει την καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης, αλλά είναι περιοριστικό στα φορμάτ που διαβάζει και στο τί μπορείς να εισαγάγεις. Προσωπικά δεν το προτιμώ.
Z

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23224
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2022, 17:44

Εγώ έχω Kobo
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23224
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2022, 17:47

Το Κοbo διαβάζει αρχεία με επέκταση epub και το kindle διαβάζει αρχεία με επέκταση .mobi

Ωστόσο υπάρχουν λογισμικά για υπολογιστές που μετατρέπουν τα αρχεία από epub σε mobi και το αντίστροφο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23224
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2022, 17:50

Kappa έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 09:49
Θέλω να αγοράσω ένα eReader αλλά ο κύριος όγκος βιβλίων που διαβάζω είναι από pdfs και εφαρμογές ή από την εθνική βιβλιοθήκη. Παράλληλα θέλω κάτι που να διαβάζει και κομικς μέσω εφαρμογών. Υπάρχει κάτι τέτοιο πρέπει ή καλύτερα να προσανατολιστω σε κάποιο ταμπλετ; Σκέφτομαι ίσως ipad αλλα παλαιότερης γενιάςγιατι δεν θελω να ξεφυγει το μπάτζετ υπερβολικά. Τι προτείνετε;
Για κόμιξ χρησιμοποιώ το comicrack που έχει τη δυνατότητα να βάζεις δύο σελίδες μαζί στην οθόνη, έτσι ώστε να μοιάζουν τα κόμιξ σαν τα χάρτινα.

Στον υπολογιστή αυτό. Στο κινητό υπάρχει αλλά η οθόνη του κινητού είναι μικρή για κόμιξ.

Για βιβλία έχω το Kobo Aura και είμαι ευχαριστημένος.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 01 Αύγ 2022, 18:02

AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2022, 17:50
Στο κινητό υπάρχει αλλά η οθόνη του κινητού είναι μικρή για κόμιξ.
Υπήρχε μια εφαρμογή, δεν θυμάμαι όνομα, έξυπνα φτιαγμένη για pdf κόμικς, που αναγνώριζε τα καρέ καθώς και τη φορά τους και τα εμφάνιζε αυτόματα ένα - ένα για απρόσκοπτη ανάγνωση και όχι σελίδα - σελίδα όπως οι περισσότεροι readers...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23224
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Αύγ 2022, 18:05

Japetus έγραψε:
01 Αύγ 2022, 18:02
AlienWay έγραψε:
01 Αύγ 2022, 17:50
Στο κινητό υπάρχει αλλά η οθόνη του κινητού είναι μικρή για κόμιξ.
Υπήρχε μια εφαρμογή, δεν θυμάμαι όνομα, έξυπνα φτιαγμένη για pdf κόμικς, που αναγνώριζε τα καρέ καθώς και τη φορά τους και τα εμφάνιζε αυτόματα ένα - ένα για απρόσκοπτη ανάγνωση και όχι σελίδα - σελίδα όπως οι περισσότεροι readers...
Καλό αλλά εγώ θέλω να βλέπω πώς είναι τα καρέ όταν παρατίθονται όλα μαζί. Δηλαδή το πώς τα έχουν οργανώσει.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Αύγ 2022, 18:09

Για κόμικς χρησιμοποιώ την android εφαρμογή Perfect Viewer στο ταμπλετ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 01 Αύγ 2022, 20:45

cdisplay
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Αύγ 2022, 17:34

Αν καταλήξω σε ταμπλετ, έχετε να προτείνετε καποιο καλό για ανάγνωση και σχετικά οικονομικό, αν τελικά δεν πάρω το δρόμο της apple για iPad? Μου φαίνεται υπερβολή να δώσω ένα 400αρι για ένα ταμπλετ αλλά όσο το ψάχνω έχει την πιο φιλική οθόνη για διάβασμα.

Υπάρχει και η εναλλακτική του μεταχειρισμένου ipad προηγούμενης γενιάς, αλλά αξιζει;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27031
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 05 Αύγ 2022, 18:02

Kappa έγραψε:
05 Αύγ 2022, 17:34
Αν καταλήξω σε ταμπλετ, έχετε να προτείνετε καποιο καλό για ανάγνωση και σχετικά οικονομικό, αν τελικά δεν πάρω το δρόμο της apple για iPad? Μου φαίνεται υπερβολή να δώσω ένα 400αρι για ένα ταμπλετ αλλά όσο το ψάχνω έχει την πιο φιλική οθόνη για διάβασμα.

Υπάρχει και η εναλλακτική του μεταχειρισμένου ipad προηγούμενης γενιάς, αλλά αξιζει;
Άλλαξα κινητό από Samsung σε Xiaomi και πλήρωσα τα ίδια λεφτά για τις διπλάσιες επιδόσεις.
Αν είχε τάμπλετ η Xiaomi στο ίδιο κόστος, θα το συνιστούσα.
Τώρα θα σκάσεις 250-280 ευρώ και θα πάρεις ένα Samsung 10,4 Τab Α7 του 2020 και θα κάνεις την δουλειά σου. Έχω το ίδιο και είμαι οκ.
Βλέπω και το Huawei, 100 ευρώ φθηνότερο, αλλά δεν το έχω γνωρίσει για να έχω άποψη.

Όλα τα μεγάλα τάμπλετς έχουν το πρόβλημα των 450-500 γραμ βάρους.
Εγώ το έχω λύσει χρησιμοποιώντας μια παλιά βάση από GPS με βεντούζα, που την έχω κολλήσει στην ράχη του και το κρατάω από αυτήν.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 05 Αύγ 2022, 22:39

mao mao έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 10:04
To καλύτερο μάλλον για τη δουλειά που θέλεις είναι το Remarkable.

Δεκά-ιντση e-ink οθόνη, με πενάκι για να κρατάς σημειώσεις. Το λιγουρεύομαι αλλά δεν το χω δει σε φυσικό κατάστημα για να καταλάβω αν αξίζει τα λεφτά του. Με το πενάκι πάει κανά 500άρικο

https://remarkable.com/store/remarkable-2
Και γιατί να μην πάρει το kobo elipsa pack που έχει $350 με τον στυλό. Έτσι θα έχει 32 GB χώρο αντί του 8 GB του Remarkable. Εγώ έχω Kindle paperwhite, και Fire 10ρι. Το paperwhite είναι μικρό για να διαβάζεις pdf. Το Fire είναι κουραστικό στο διάβασμα και μου έβγαλε πρόβλημα στην θύρα φόρτισης. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάποια αναβάθμιση αλλά μάλλον θα περιμένω λίγο να πέσουν οι τιμές. Για τάμπλετ καλό φαίνεται το Lenovo - Tab P11 Plus που έχει ενδεκάρα οθόνη και το amazon το έχει στα $215.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 04 Σεπ 2022, 09:24

Τελικά έχω καταλήξει μεταξύ ipad 5ης γενιάς 2017 στα 250 και ipad περσινό μοντέλο στα 335. Για τη δουλειά που θέλω θεωρείτε πως με καλύπτει και το παλαιότερης γενιάς ή εφόσον η διαφορά είναι μικρή να πάρω το πιο καινούργιο; Πρακτικά δλδ θα με ικανοποιήσει περισσότερο το τελευταιο μοντέλο για ανάγνωση ή δεν θα έχουν καμία απολύτως διαφορά (μιας και δεν με πολυενδιαφερει ή ταχύτητα κλπ, κατά βάση με ενδιαφέρει η οθόνη)

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 15 Σεπ 2022, 15:17

Κανείς; Κλεινω περισσότερο να πάρω του 2017.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Σεπ 2022, 15:25

Μπορείς να πάρεις και Android Tablet για πιο φτηνά. Εξαρτάται και από το αν ανήκεις στον κόσμο της Apple ή όχι, δηλ. αν έχεις Mac/Iphone. Αν δεν έχεις πάρε Android.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: EReader βοηθεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 18 Σεπ 2022, 19:59

sharp έγραψε:
15 Σεπ 2022, 15:25
Μπορείς να πάρεις και Android Tablet για πιο φτηνά. Εξαρτάται και από το αν ανήκεις στον κόσμο της Apple ή όχι, δηλ. αν έχεις Mac/Iphone. Αν δεν έχεις πάρε Android.
Τι σχέση έχει ο υπολογιστής ή το κινητό με το τάμπλετ;Όπως είπα θέλω ipad λογω της οθόνης τους μιας και ebook για pdf , κομικ και εφαρμογές δεν υπάρχει. Αν υπάρχει κάποιο android με φιλική οθόνη και σε λογικά λεφτά, δώσε λινκ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Τεχνολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών