Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Αύγ 2022, 20:26

πιάσατε την ουσία,μια παπαριά στο τουίτερ,μπράβο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Αύγ 2022, 20:36

Η ουσία είναι ότι το μόνο μαρμάρινο μνημείο που έχει διαχρονική αξία στην πλατεία Συντάγματος είναι αυτό του Άγνωστου Στρατιώτη.

Αυτό προσδίδει αξία στη Βουλή και όχι ο κάθε επώνυμος τυχαίος που βρίσκεται μέσα στο κτήριο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Αύγ 2022, 20:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Αύγ 2022, 18:37
georgebi έγραψε:
04 Αύγ 2022, 17:42
Ο Ρουβίκωνας στηρίζει το νήμα :smt023



αν και εγω ως georgebi σ αυτο το θέμα συμφωνώ με τον Ρουβίκωνα :oops:

και με τον .......μαδουραιο :o:-?:oops::oops:
Οκ, επική ατάκα ομολογουμένως. :lol:

Λογικά το σκεπτικό είναι ότι θυμίζει πιάνο αυτό που προβάλλεται στο έδαφος. Άσε που αν ήταν αληθινή σκιά μπορεί να γέμιζε άστεγους. Έτσι σκέπτονται οι άρχοντες μας.
Όσο και να βάλω την φαντασία μου να δουλέψει, το μόνο που μου θυμίζει στο τέλος είναι σχάρα ψησίματος. Κάνα σουβλάκι λείπει μόνο για να ολοκληρωθεί η εικόνα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Αύγ 2022, 20:50

ST48410 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:38
Ούτε εγώ και μου κάνει εντύπωση. Κάποιος θα έπρεπε να είναι κάθε μέρα στα κανάλια και τον θέτει προ των ευθυνών του για θέματα κόστους και προχειρότητας.
Δεν χρειάζεται. Δεν μπήκε σ' αυτήν την θέση με αδιαφανή διαδικασία. Τον ψήφισαν οι πολίτες. Αν θεωρούν ότι παράγει καλό έργο μπορούν να τον ξαναψηφίσουν, ειδάλλως να τον στείλουν σπίτι του.

Δικό τους πρόβλημα είναι που εξέλεξαν έναν μαλάκα που το μόνο του έργο είναι αυτές οι παπαριές. Ας πρόσεχαν τι ψηφίζουν.

Δεν τίθεται σε μια δημοκρατία ευθύνη για άσκοπες σπατάλες. Ευθύνη έχει μόνο αν αποδεδειγμένα εμπλέκονται μίζες ή υπάρχει υπεξαίρεση δημοσίου χρήματος. Το πώς θα ξοδέψει κατά τα άλλα το χρήμα του ταμείου είναι μια δικαιοδοσία που του έδωσαν οι πολίτες ψηφίζοντάς τον. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί εδώ.

Τώρα αν θέλει να τον εγκαλέσει κάποιος στα κανάλια ή όπου αλλού για σπατάλες σε παπαριές, μπορεί να το κάνει. Εξίσου δικαίωμα του Μπακογιάννη είναι να μην ασχοληθεί καθόλου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 04 Αύγ 2022, 20:51

ST48410 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 18:48
Εγω χτές πέρασα από την Πανεπιστημίου και είδα το αστικό του ΟΑΣΑ να σταματάει δίπλα από τις ζαρτινιέρες και από πίσω το χάος.
Στο χώρο που έχει δεσμεύσει ο Δήμος για τους πέζους, δεν περπάταγε ψυχή..
Δυο χρόνια έχουμε βαρεθεί να τα γράφουμε στο άλλο νήμα. Ποιος τρελός θα περπατήσει καλοκαιριάτικο μέσα στην Πανεπιστημίου να τον χτυπάει ο ήλιος; Μόνο νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα που κάνουν σκιά τα κτίρια. Και πάλι αυτό το χάλι με τα σχεδόν ξερά λουλούδια είναι αποκρουστικό.

Απλώς αυξήσαμε τις εκπομπές των οχημάτων που (δεν) κινούνται.
Το ενδιαφέρον είναι πως πέρασα από την Πανεπιστημίου, αργά το απόγευμα ενώ ο ήλιος είχε αρχίσει να πέφτει ήδη και με δεδομένο πάντοτε ότι
οι τελευταίες μέρες στην Αθήνα ενώ είναι ζεστές δε θυμίζουν καθόλου τον γνήσιο ορθόδοξο ελληνικό Άυγουστο :D Χτες το απόγευμα μου έμοιαζε περισσότερο σεπτεμβριανό για τα ελληνικά δεδομένα παρά αυγουστιάτικο πλην όμως δεν κυκλοφορούσει κανείς στις λωρίδες για τους πεζούς και
ο λόγος είναι πως στα ήδη υφιστάμενα πεζοδρόμια του δρόμου, ιδίως μπροστά από την Τριλογία(εκεί σταμάτησε το λεωφορείο) χωράνε και νταλίκες.
Χώρια που ο κόσμος δε φαίνεται να καταλαβαίνει τι πάει να κάνει ο Μπακογιάννης και συμπεριφέρεται στην Πανεπιστημίου, σαν να διέρχεται απλώς
ένα κεντρικό δρόμο για να πάει εκεί όπου θέλει να πάει, δεν έχει περάσει στους Αθηναίους ή στους τουριστές ότι όντως "πεζοδρομείται το Κέντρο και έγινε τόπος περιπάτου" και πως να πέρασει αφού οι λύσεις του Δήμου είναι μεσοβέζικες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ την 04 Αύγ 2022, 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Αύγ 2022, 20:52

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:18
Έχετε περπατήσει κάποιο από τα βλαχαδερά που κράζετε σύνταγμα αυτές τις ημέρες ή από βοθροτουί ενημερώνεστε; Η σνάπλαση της κάτω μεριάς είναι παγκόσμια...
...παγκόσμια μαλακία;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7830
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Αύγ 2022, 20:54

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 18:48
Δεν ξέρω αν ο Μεγάλος Περίπατος αυτός καθεαυτός μπορεί να εφαρμοστεί στην Αθήνα κάποια στιγμή στο μέλλον και με την προϋπόθεση
πως μπορεί να έχει προηγηθεί ένας ριζικός ανασχεδιασμός αυτουνού του πράγματος που λέγεται "Κέντρο Αθήνας", το point του δήμαρχου
δε μου φαίνεται a priori απορριπτέο αλλά πραγματικά μου φαίνεται πως αυτός προβαίνει σε πολύ σπασμωδικές κινήσεις. Του τύπου "να πεζοδρομήσουμε λίγο εδώ και λίγο εκεί, αλλά να αφήσουμε και τα αυτοκίνητα να βολτάρουνε".

Αισθητικά, θα σήκωναν έτσι και αλλιώς συζήτηση οι όποιες παρεμβάσεις
του όποιου δημάρχου, αλλά λειτουργικά μιλώντας με τα παρόντα δεδομένα ποιο είναι το νόημα όσων έχουν γίνει στην Πανεπιστημίου και τη Φιλελλήνων? Εγω χτές πέρασα από την Πανεπιστημίου και είδα το αστικό του ΟΑΣΑ να σταματάει δίπλα από τις ζαρτινιέρες και από πίσω το χάος.
Στο χώρο που έχει δεσμεύσει ο Δήμος για τους πέζους, δεν περπάταγε ψυχή..
Ακριβώς, αυτό που πήγε να κάνει ο Μπακογιάννης με τον μεγάλο περίπατο είναι μια χαρά σωστό αλλά δεν γίνεται έτσι.
Η που θα σπάσεις τα αβγά για να κάνεις ομελέτα ή άστο.
Στο θέμα της καθαριότητας τουλάχιστον τα έχει πάει ψιλοκαλά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7830
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Αύγ 2022, 20:57

hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 20:52
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:18
Έχετε περπατήσει κάποιο από τα βλαχαδερά που κράζετε σύνταγμα αυτές τις ημέρες ή από βοθροτουί ενημερώνεστε; Η σνάπλαση της κάτω μεριάς είναι παγκόσμια...
...παγκόσμια μαλακία;
Το προτιμούσες καλύτερα όπως ήταν πριν; Ποια συγκεκριμένα σημεία σου άρεσαν περισσότερο απο τώρα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Αύγ 2022, 21:00

Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να είναι "ποια σημεία σου αρέσουν περισσότερο τώρα". Η αντίστροφη ερώτηση δεν έχει νόημα. Η δε απάντηση είναι "κανένα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7830
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Αύγ 2022, 21:05

hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:00
Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να είναι "ποια σημεία σου αρέσουν περισσότερο τώρα". Η αντίστροφη ερώτηση δεν έχει νόημα. Η δε απάντηση είναι "κανένα".
Αφού δεν είχες δει ούτε πως ήταν πριν, ούτε πως είναι τώρα. :102:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Αύγ 2022, 21:06

πείτε ότι είναι ωραίο γιατί θα την ξαναφτιάξει ο βλάκας

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15232
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Αύγ 2022, 21:24

ισχύουν αυτά τα ποσά?
...
Συγκριτικά, οι χρεώσεις στα εμπορικά σημεία της Γλυφάδας φτάνουν τα 130 ευρώ το τετραγωνικό, στον Άλιμο τα 140 ευρώ, στον Δήμο Αθηναίων τα 450 ευρώ και στον Πειραιά τα 90 ευρώ...
https://dimosiografos.com/nees-times-tr ... mata/1582/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41253
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Αύγ 2022, 21:26

gassim έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:05
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:00
Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να είναι "ποια σημεία σου αρέσουν περισσότερο τώρα". Η αντίστροφη ερώτηση δεν έχει νόημα. Η δε απάντηση είναι "κανένα".
Αφού δεν είχες δει ούτε πως ήταν πριν, ούτε πως είναι τώρα. :102:
Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Αύγ 2022, 21:50

hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 20:50
ST48410 έγραψε:
04 Αύγ 2022, 19:38
Ούτε εγώ και μου κάνει εντύπωση. Κάποιος θα έπρεπε να είναι κάθε μέρα στα κανάλια και τον θέτει προ των ευθυνών του για θέματα κόστους και προχειρότητας.
Δεν χρειάζεται. Δεν μπήκε σ' αυτήν την θέση με αδιαφανή διαδικασία. Τον ψήφισαν οι πολίτες. Αν θεωρούν ότι παράγει καλό έργο μπορούν να τον ξαναψηφίσουν, ειδάλλως να τον στείλουν σπίτι του.

Δικό τους πρόβλημα είναι που εξέλεξαν έναν μαλάκα που το μόνο του έργο είναι αυτές οι παπαριές. Ας πρόσεχαν τι ψηφίζουν.

Δεν τίθεται σε μια δημοκρατία ευθύνη για άσκοπες σπατάλες. Ευθύνη έχει μόνο αν αποδεδειγμένα εμπλέκονται μίζες ή υπάρχει υπεξαίρεση δημοσίου χρήματος. Το πώς θα ξοδέψει κατά τα άλλα το χρήμα του ταμείου είναι μια δικαιοδοσία που του έδωσαν οι πολίτες ψηφίζοντάς τον. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί εδώ.

Τώρα αν θέλει να τον εγκαλέσει κάποιος στα κανάλια ή όπου αλλού για σπατάλες σε παπαριές, μπορεί να το κάνει. Εξίσου δικαίωμα του Μπακογιάννη είναι να μην ασχοληθεί καθόλου.
Δεν συμφωνώ. Δεν τα βάζει από την τσέπη του. Και δεν ταλαιπωρεί μόνο τους δημότες του.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Αύγ 2022, 21:53

Εμένα μου θυμίζει την κλασική αρπακολλατζιδικη λογική. Σκέφτεται ο καθένας μια ευρωπαϊκή παπαρια και την κοτσάρει χωρίς να εντάσσεται στο περιβάλλον αρμονικά, χωρίς να κολλάει με τα τοπικα δεδομένα. Ασχετο αλλα ξέρετε ότι έχει έναν πύργο του Άιφελ στα Φιλιατρα; είμαστε χειρότεροι από τους Κινέζους ρε μαλακα, κοπιαρουμε χωρίς καν ουσία.

Δύο εντυπωσιακά έργα αντίστοιχα θα βρείτε στα νότια προάστια. Ο Δήμος Καλλιθέας είχε τη φαεινή ιδέα να φτιάξει έναν ποδηλατοδρομο που απλά σταματάει, απότομα και απροειδοποιητα στη λεωφόρο. Έφτιαξε για να επεκτείνει τη βόλτα του Νιάρχου προφανώς, που είναι μια χαρά από μόνη της. Όλα τα λεφτά είναι να δεις τουρίστα με νοικιαρικο νιαρχοποδηλατο να προσπαθεί να καταλάβει πού σκατα πρέπει να πάει.

Ο Δήμος Νέας Σμύρνης είναι πιο προνοητικός. Ο ποδηλατοδρομος ξεκινά από το πάρκο του παπά, ανεβαίνει μια διόλου ευκαταφρονητη ανηφόρα, στρίβει στην Ομήρου και στο τέρμα της έχει ένα κυκλάκι που απλά σηματοδοτεί το τέλος (ούτε αναστροφη με πατίνι δεν κανεις). Σύνολο ποδηλατοδρομου, περί τα 3 τετράγωνα, γύρω στα 800 μ:

https://www.nou-pou.gr/newsroom/opinion ... ton-kosmo/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών