Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Αύγ 2022, 23:41

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:37
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:36
Αν υποθέσουμε ότι η γυναικοκτονία πρέπει να έχει ρατσιστικό (είναι καν δόκιμη αυτή η λέξη σε αυτή την πρόταση;) κίνητρο, δικονομικά δεν δημιουργεί επιπλέον burden να αποδείξεις αυτό το κίνητρο;
Ή ανδροκτονια δεν έχει ρατσιστικό κίνητρο;
Δεν ξέρω τι έχει η ανδροκτονία, εγώ δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς θέλουν να εκφράζει νομικά η έννοια. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αυτός ο όρος και δεν το εννοώ ούτε καν νομικά, δεν βλέπω ούτε πώς μπορείς να το θέσεις στα πλαίσια κάποιου ηθικού foundation.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Αύγ 2022, 23:41

georgebi έγραψε:
04 Αύγ 2022, 11:15
Εικόνα
https://ampa.lifo.gr/gunaikes/mas-skoto ... inon-tora/

Όμως, πλέον τόσο αίμα δεν ξεπλένεται.

Δεν θα γυρίσουν πίσω οι νεκρές.

Δεν θα σωθούμε με ωραία κείμενα. Με πράξεις και αλήθεια θα σωθούμε και η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό για το οποίο συζητάμε, κλαίμε, απελπιζόμαστε λέγεται ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.

Εικόνα
Το σύνθημα
Ας πεθάνει κι ένας άνδρας

Δεν είναι ρατσιστικό;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 05 Αύγ 2022, 23:43

klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:37
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:36
Αν υποθέσουμε ότι η γυναικοκτονία πρέπει να έχει ρατσιστικό (είναι καν δόκιμη αυτή η λέξη σε αυτή την πρόταση;) κίνητρο, δικονομικά δεν δημιουργεί επιπλέον burden να αποδείξεις αυτό το κίνητρο;
Ή ανδροκτονια δεν έχει ρατσιστικό κίνητρο;
Δεν ξέρω τι έχει η ανδροκτονία, εγώ δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς θέλουν να εκφράζει νομικά η έννοια. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αυτός ο όρος και δεν το εννοώ ούτε καν νομικά, δεν βλέπω ούτε πώς μπορείς να το θέσεις στα πλαίσια κάποιου ηθικού foundation.
Εάν ο φόνος μιας γυναίκας από εναν ανδρα μπορεί να έχει και ρατσιστικο κίνητρο αυτό δεν ισχύει και για τον φόνο ενός άνδρα από μία γυναίκα;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Αύγ 2022, 23:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:31
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:21
Δημοκράτης έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:13

Οκ το ξέρουμε ότι δεν σε κόβει, δεν είναι νέο

Λέμε δεν έχει νόημα το να διαχωρίζεις μια ανυρωποκτονια
Με το αν σκότωσες γυναίκα , συγγενή, παιδί. Δεν θα φας παραπάνω χρόνο ή θα αλλάξει κάτι. Το μόνο που μετράνε είναι τα κίνητρα
Το πρόβλημά σου ξεκινά από την αδυναμία κατανόησης των ορισμών.

Η γυναικοκτονία δεν είναι γενικα κι αόριστα ο φόνος γυναίκας. Είναι ο φόνος γυναίκας με ρατσιστικό κίνητρο.
Η παιδοκτονία δεν είναι γενικά κι αόριστα ο φόνος παιδιού. Είναι ο φόνος του παιδιού εξαιτίας της διαταραχής τοκετού.


Ο λόγος για τον οποίο κατηγοριοποιούμε τα εγκλήματα είναι αφενός μεν η διαφοροποίηση της κλάσης του εγκλήματος κι αφετέρου δε για να μπορούμε να επικοινωνούμε καλύτερα, ποιοτικότερα και με οικονομία στο λόγο.
Έτσι, όταν ακούσεις τη λέξη "αδελφοκτονία" δεν χρειάζεται να ρωτήσεις τη σχέση μεταξύ του δράστη και του θύματος. Τη γνωρίζεις με μία λέξη.

Πόσο δύσκολο ήταν να το κατανοήσεις; Την αλήθεια πες. :D
Ανοησίες.

Αν ένας αδελφός σκοτώσει την αδελφή του, τί είναι; Αδελφοκτονία ή γυναικοκτονία;
Αν ένας πατέρας σκοτώσει την κόρη του τί είναι; Παιδοκτονία ή γυναικοκτονία;
Αν ένας γιος σκοτώσει τη μάνα του τί είναι; Μητροκτονία ή γυναικοκτονία;
Αν μια γυναίκα σκοτώσει μια γυναίκα τί είναι; Ανθρωποκτονία ή γυναικοκτονία;
Αν μια γυναίκα σκοτώσει έναν άνδρα τί είναι; Ανθρωποκτονία ή ανδροκτονία;

κλπ
Επιμένω ότι αυτό το λαμπρό μυαλό πρέπει να γίνει δωρεά στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.
Και τα αναφορικά με τα "ρατσιστικά" κίνητρα σε όλες τις γυναικοκτονίες είναι γενικολογίες.
Η γυναικοκτονία προϋποθέτει ρατσιστικό κίνητρο. Δεν ψάχνουμε ρατσιστικό κίνητρο στη γυναικοκτονία.
Οπότε, θα επιμείνω ότι ως γυναικοκτονίες με ρατσιστικά κίνητρα μπορούν να θεωρούνται μόνον όσες είναι νομικώς ανεκτές.
Το ίδιο λέμε.
Αρκεί να εφαρμόζεις αυτό τον κανόνα σε όλες τις συζητήσεις. Πχ. ένας μετανάστης θα θεωρείται παράνομος μόνο εφόσον επιδικαστεί η υπόθεσή του και βρεθεί ένοχος.
Συφωνούμε; :smt047

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 00:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:43
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:37


Ή ανδροκτονια δεν έχει ρατσιστικό κίνητρο;
Δεν ξέρω τι έχει η ανδροκτονία, εγώ δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς θέλουν να εκφράζει νομικά η έννοια. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αυτός ο όρος και δεν το εννοώ ούτε καν νομικά, δεν βλέπω ούτε πώς μπορείς να το θέσεις στα πλαίσια κάποιου ηθικού foundation.
Εάν ο φόνος μιας γυναίκας από εναν ανδρα μπορεί να έχει και ρατσιστικο κίνητρο αυτό δεν ισχύει και για τον φόνο ενός άνδρα από μία γυναίκα;
Προφανώς.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Αύγ 2022, 00:04

klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:43
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:41


Δεν ξέρω τι έχει η ανδροκτονία, εγώ δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς θέλουν να εκφράζει νομικά η έννοια. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αυτός ο όρος και δεν το εννοώ ούτε καν νομικά, δεν βλέπω ούτε πώς μπορείς να το θέσεις στα πλαίσια κάποιου ηθικού foundation.
Εάν ο φόνος μιας γυναίκας από εναν ανδρα μπορεί να έχει και ρατσιστικο κίνητρο αυτό δεν ισχύει και για τον φόνο ενός άνδρα από μία γυναίκα;
Προφανώς.
Κανένας άνδρας δεν σκότωσε γυναίκα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα και καμιά γυναίκα δεν έχει σκοτώσει έναν άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι άνδρας

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 00:10

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:04
klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:43


Εάν ο φόνος μιας γυναίκας από εναν ανδρα μπορεί να έχει και ρατσιστικο κίνητρο αυτό δεν ισχύει και για τον φόνο ενός άνδρα από μία γυναίκα;
Προφανώς.
Κανένας άνδρας δεν σκότωσε γυναίκα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα και καμιά γυναίκα δεν έχει σκοτώσει έναν άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι άνδρας
Και; Γιατί ακριβώς μου τα γράφεις εμένα αυτά;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:11

klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:36
Αν υποθέσουμε ότι η γυναικοκτονία πρέπει να έχει ρατσιστικό (είναι καν δόκιμη αυτή η λέξη σε αυτή την πρόταση;) κίνητρο, δικονομικά δεν δημιουργεί επιπλέον burden να αποδείξεις αυτό το κίνητρο;
Ναι και όχι.
Αν δεν υπάρχει άλλη πιθανή εξήγηση που να δικαιολογεί ένα τέτοιο σοβαρό έγκλημα (φόνος) αρχίζουμε να συζητάμε για προκαταλήψεις, προθέσεις, τάσεις.
Υπενθυμίζω ότι ο ρατσισμός, δηλαδή η περιθωριοποιητική ή μειονεκτική διάκριση λόγω χαρακτηριστικών, είναι ήδη καταμετρημένος/ποσοτικοποιημένος στην κοινωνία. Ενυπάρχει. Δεν είμαστε στο στάδιο που ερευνούμε την ύπαρξή του.
Λαμβάνεται υπόψη σε κάθε περίπτωση εγκλήματος που δεν είναι σαφές κάποιο άλλο σοβαρό κίνητρο διάπραξής του.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:12

klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:10
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:04
klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:01


Προφανώς.
Κανένας άνδρας δεν σκότωσε γυναίκα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα και καμιά γυναίκα δεν έχει σκοτώσει έναν άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι άνδρας
Και; Γιατί ακριβώς μου τα γράφεις εμένα αυτά;
Κάθε ένας που δεν γράφει "ουγκ" θεωρείται αυτομάτως "δικαιωματιστής φεμινιστής".
Γράφε κι εσύ κανένα ουγκ για ξεκάρφωμα... :102:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:13

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:43
klg έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:41
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:37


Ή ανδροκτονια δεν έχει ρατσιστικό κίνητρο;
Δεν ξέρω τι έχει η ανδροκτονία, εγώ δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς θέλουν να εκφράζει νομικά η έννοια. Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει αυτός ο όρος και δεν το εννοώ ούτε καν νομικά, δεν βλέπω ούτε πώς μπορείς να το θέσεις στα πλαίσια κάποιου ηθικού foundation.
Εάν ο φόνος μιας γυναίκας από εναν ανδρα μπορεί να έχει και ρατσιστικο κίνητρο αυτό δεν ισχύει και για τον φόνο ενός άνδρα από μία γυναίκα;
Όχι. Έχει εξηγηθεί τουλάχιστον 26 φορές και κάθε φορά που αλλάζει η σελίδα πετιέται κι ένας νέος απορήσας.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Αύγ 2022, 00:13

klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:10
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:04
klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:01


Προφανώς.
Κανένας άνδρας δεν σκότωσε γυναίκα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα και καμιά γυναίκα δεν έχει σκοτώσει έναν άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι άνδρας
Και; Γιατί ακριβώς μου τα γράφεις εμένα αυτά;
Ως επιχείρημα ότι σε αυτους τους φόνους είτε ανδρών είτε γυναικών ΔΕΝ υπάρχει ρατσιστικό κίνητρο..
πχ ένας φονος που γίνεται από ερωτική ζήλια ΔΕΝ έχει ρατσιστικό κίνητρο

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 06 Αύγ 2022, 00:15

Ρατσιστικό κίνητρο θα υπήρχε μόνον εάν γίνονταν φόνος μιας γυναίκας ή ενός άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα ή άνδρας ..

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 06 Αύγ 2022, 00:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:13
klg έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:10
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
06 Αύγ 2022, 00:04


Κανένας άνδρας δεν σκότωσε γυναίκα μόνο και μόνο γιατί είναι γυναίκα και καμιά γυναίκα δεν έχει σκοτώσει έναν άνδρα μόνο και μόνο γιατί είναι άνδρας
Και; Γιατί ακριβώς μου τα γράφεις εμένα αυτά;
Ως επιχείρημα ότι σε αυτους τους φόνους είτε ανδρών είτε γυναικών ΔΕΝ υπάρχει ρατσιστικό κίνητρο..
πχ ένας φονος που γίνεται από ερωτική ζήλια ΔΕΝ έχει ρατσιστικό κίνητρο
Εξαρτάται.
Αν η ζήλια προέρχονταν από την άποψη ότι η γυναίκα είναι κατώτερη κι ότι πχ. δεν έχει δικαίωμα να χαιρετά τους γείτονες ως τέτοια, υπάρχει ρατσιστικό κίνητρο.
Δεν το βλέπεις;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24586
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 06 Αύγ 2022, 04:15

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:21
Δημοκράτης έγραψε:
05 Αύγ 2022, 23:13
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:42


Σκέψου τώρα ότι γι' αυτούς τους ανθρώπους χρησιμοποιείς τον όρο συγγενής.
Το "άνθρωπος" δεν σου έφτανε; :smt047
Δεν περιγράφει ακριβώς αυτό που είναι αυτός ο βιολογικός οργανισμός;

Γενικά, θα συνεχίσεις πολύ ακόμα αυτή την ανοησία;
Οκ το ξέρουμε ότι δεν σε κόβει, δεν είναι νέο

Λέμε δεν έχει νόημα το να διαχωρίζεις μια ανυρωποκτονια
Με το αν σκότωσες γυναίκα , συγγενή, παιδί. Δεν θα φας παραπάνω χρόνο ή θα αλλάξει κάτι. Το μόνο που μετράνε είναι τα κίνητρα
Το πρόβλημά σου ξεκινά από την αδυναμία κατανόησης των ορισμών.

Η γυναικοκτονία δεν είναι γενικα κι αόριστα ο φόνος γυναίκας. Είναι ο φόνος γυναίκας με ρατσιστικό κίνητρο.
Η παιδοκτονία δεν είναι γενικά κι αόριστα ο φόνος παιδιού. Είναι ο φόνος του παιδιού εξαιτίας της διαταραχής τοκετού.

Ο λόγος για τον οποίο κατηγοριοποιούμε τα εγκλήματα είναι αφενός μεν η διαφοροποίηση της κλάσης του εγκλήματος κι αφετέρου δε για να μπορούμε να επικοινωνούμε καλύτερα, ποιοτικότερα και με οικονομία στο λόγο.
Έτσι, όταν ακούσεις τη λέξη "αδελφοκτονία" δεν χρειάζεται να ρωτήσεις τη σχέση μεταξύ του δράστη και του θύματος. Τη γνωρίζεις με μία λέξη.

Πόσο δύσκολο ήταν να το κατανοήσεις; Την αλήθεια πες. :D
Α μάλιστα τώρα οι γυναίκες έγιναν ράτσα και υπάρχουν και κάποιοι που τις σκοτώνουν γιατί είναι ρατσιστές
Είπαμε είναι γνωστό το ότι είσαι γκαου
Οι τύποι που σκοτώνουν τις γυναίκες τους το κάνουν είτε για λόγους ηθικής, πχ τους απάτησε και αντίστοιχα υπάρχουν γυναίκες που το κάνουν στους άντρες τους είτε γιατί θέλουν να τους παρατήσουν και ο εγωισμός του άλλου δεν το δέχεται ή για άλλους λόγους μεγσλου εγωισμού . Για ρατσιστικους λόγους πάντως όχι, .ονο κάποιος πολύ βλακας το πιστεύει αυτο
Οι παραπάνω 4ωρα λόγοι παίζουν και όταν κάποιος σκοτώνει έναν άντρα γιατί πχ του έφαγε το χωράφι, τον προσέβαλε και δεν τα σηκώνει αυτά, του πηδηξε την γυναίκα, κτλ ργωισμου αλλά δεν λέμε ότι είναι ανδρωκτονια γιατί θα είναι παντελώς ηλιθιο.
Ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιείς όρους όπως παιδοκτονία γυναικοκτονια ανδρωκτωνια, αδελφοκτονια κτλ είναι για να πεις γρήγορα πληροφορίες για τον νεκρό. Σε καμία περίπτωση οι όροι δεν μπορεί να είναι νομικοί και να έχουν θέση σε δικες

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Αύγ 2022, 07:38

stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 22:38
Ασέβαστος έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:12
stavmanr έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:44


Δεν περιγράφει το πρόβλημα των διακρίσεων συγκεκριμένου φύλου στην κοινωνία μας.
Εξάλλου, γυναικοκτονία δεν έχουμε όταν σκοτώνεται μόνο η σύντροφος. Έχουμε όταν υπάρχει ρατσιστικό έγκλημα κατά γυναίκας γενικώς.
δεν υπαρχει προβλημα διακρισεων φυλου στην κοινωνια μας.
Η δική σου ανικανότητα να το αντιληφθείς δεν το καθιστά ανύπαρκτο.
εσυ και οσοι ισχυριζονται οτι υπαρχει, δεν εχουν καταφερει να το δειξουν. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών