Καινούριο smartphone-προτάσεις

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Σεπ 2018, 00:54

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
29 Σεπ 2018, 00:37
Οταν αγοραζεις κατι χωρις ΦΠΑ και το πουλας με ΦΠΑ ο ΦΠΑ επιστρεφει σε εσενα
Ειναι ο λεγομενος πιστωτικος ΦΠΑ
Επομενως δεν χρειαζεται να υπολογισω κατι.Θα τιμολογησω 400 ευρω συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ και ολα καλα.Αυτα θελω να παρω
Αρκετες γνωσεις απεκτησες σημερα μην βαρεσεις και κανα τιλτ
Και αυριο μερα ειναι
Πάλι μπούρδες ΓΓιώτικες! Η κάθε μεταπώληση βαρύνεται με ΦΠΑ. Μόνο οι εταιρίες του Ν 89 εξαιρούνται!

Μην ξεχάσεις το γαλατάκι σου μικρέ!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 29 Σεπ 2018, 03:11

Ποια ειναι η μπουρδα που εγραψα;
Τα εχεις χαμενα και δεν ειναι η πρωτη φορα που το γραφω
Πλεον δεν χωραει καμια αμφιβολια
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 07:45

Κάποια όχι ακριβά σμαρτφον έχουν ενσωματώσει χαρακτηριστικά ακριβών μοντέλων. Προσωπικά με ενδιέφερε η απόπειρα να βγουν χαρακτηριστικά DSLR κάμερας για καλύτερες φωτογραφίες που δείχνουν κάπως επαγγελματικές - στα μεσαία μοντέλα υπάρχει πολύς δρόμος και κυρίως γιατί η κάμερα του κινητού παραμορφώνει τα πρόσωπα. Μερικά έχουν καλύτερο λογισμικό και το αντιμετωπίζουν αυτό.

Η συμβουλή μου όπως και αυτή που άκουσα εγώ όταν πήρα DSLR, είναι να μη βασίζεται κανείς σε κριτικές, έχουν την αξία τους και αυτές, αλλά να πάει στο μαγαζί να πιάσει τα μοντέλα και να τα δοκιμάσει. Δεν έχει σχέση η εικόνα που αποκτάς μαζεύοντας πληροφορίες και πιάνοντας κινητό στα χέρια σου. Εντυπωσιακό πάντως είναι ότι οι πωλητές που ζουζουνιζαν δεν ήξεραν να δείξουν τίποτα απολύτως σχετικά με τις λειτουργίες αυτές και την αδυναμία μου που προσωπικά είναι το εφέ bokeh.

Επίσης, αφελώς θεωρούσα ότι με τη μεγαλύτερη οθόνη θα διευκόλυνα τα πρεσβυωπικά μάτια μου, αλλά μπα. Απλά ήταν μεγαλύτερη η οθονη και τα γραμματάκια εξίσου ψείρες στο browser γιατί βλέπεις δεν έχουν λάβει τον καταναλωτή που δεν είναι νιάτο υπόψη. Κάπως μπορεί να φτιάχνει αυτό, δεν ξέρω.

Θέλω να πω καλύτερα να πάει να δει κάποιος για να πάρει μια απόφαση.

Το ότι λέει κάποιος ότι είναι ευχαριστημένος με μια μάρκα κινητού, όπως και για οτιδήποτε άλλο, μπορεί να μη λέει πολλά, πρώτον γιατί συνέχεια βγαίνουν νέα μοντέλα και δεύτερον γιατί συμβαίνει κάποιος να μην παραδέχεται ότι υπήρχε και καλύτερο που μπορούσε να πάρει. Βέβαια το καλύτερο είναι σχετικό πάντα.

Η γενική εικόνα είναι ότι έχουν κυκλοφορήσει μοντέλα που στο διακοσάρι έως τρακοσάρι προσφέρουν αρκετά.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 29 Σεπ 2018, 08:04

Η γκομενα εχει το redmi 3 μιση χρονια το εχει ρημαξει στις ταινιες και τα πεσιματα η οθονη εχει μια τρυπα στην γωνια εδω και ενα χρονο σε φουλ υγρασια κι αι αυτο εκει σκυλι,το δικο μου ενα χρονια παιχνιδια φουλ ουτε μισο προβλημα ,αυτο για την καμερα ισχυει.
Τι εγινε αλλαξες την μπαταρια?

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 29 Σεπ 2018, 09:36

Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 07:45
Κάποια όχι ακριβά σμαρτφον έχουν ενσωματώσει χαρακτηριστικά ακριβών μοντέλων. Προσωπικά με ενδιέφερε η απόπειρα να βγουν χαρακτηριστικά DSLR κάμερας για καλύτερες φωτογραφίες που δείχνουν κάπως επαγγελματικές - στα μεσαία μοντέλα υπάρχει πολύς δρόμος και κυρίως γιατί η κάμερα του κινητού παραμορφώνει τα πρόσωπα. Μερικά έχουν καλύτερο λογισμικό και το αντιμετωπίζουν αυτό.
ΠΟΤΕ τα κινητά δεν θα βγάζουν φωτογραφίες σαν μια μεσαία απλή φωτογραφική μηχανή, γιατί δεν μπορούν να έχουν τον ανάλογο φακό.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 09:40

Μηχανικός έγραψε:
29 Σεπ 2018, 09:36
Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 07:45
Κάποια όχι ακριβά σμαρτφον έχουν ενσωματώσει χαρακτηριστικά ακριβών μοντέλων. Προσωπικά με ενδιέφερε η απόπειρα να βγουν χαρακτηριστικά DSLR κάμερας για καλύτερες φωτογραφίες που δείχνουν κάπως επαγγελματικές - στα μεσαία μοντέλα υπάρχει πολύς δρόμος και κυρίως γιατί η κάμερα του κινητού παραμορφώνει τα πρόσωπα. Μερικά έχουν καλύτερο λογισμικό και το αντιμετωπίζουν αυτό.
ΠΟΤΕ τα κινητά δεν θα βγάζουν φωτογραφίες σαν μια μεσαία απλή φωτογραφική μηχανή, γιατί δεν μπορούν να έχουν τον ανάλογο φακό.
Εν μέρει σωστό. Λόγω όμως των ψηφιακών σταθεροποιητών και των λογισμικών, ήδη φτηνά κινητά για παράδειγμα κάνουν καλύτερες βραδυνές λήψεις snapshot σε σχέση με DSLR χωρίς τρίποδα και ιστορίες και βέβαια σε πολύ πολύ μικρότερο κόστος σε σχέση με τον αντίστοιχο εξοπλισμό DSLR... Προσωπικά δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στις βραδυνές με DSLR να είναι καθαρό όλο το πλάνο. Και δεν μιλάμε βέβαια για την ευκολία να είναι άμεσα μέσα στο κινητό σου αυτό που παίρνεις για να το ανεβάσεις και τη φορητότητα του κινητού. Πόσοι ανεβάζουν φωτό από DSLR πια;

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 09:43

Αυτό που με μπέρδεψε πάρα πολύ είναι ότι οι εταιρίες πια δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερώνουν τα manual και πολύ, καθώς όλα εξελίσσονται γρήγορα, οι διάφορες κριτικές είναι αμφιβόλου ποιότητας και τελικά δεν ξέρεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνει ένα χ μοντέλο σε σχέση με ένα παραπλήσιό του, ειδικά σε σχέση με features που μπορεί να σε ενδιαφέρουν και τι apps όντως έχουν αξία που μπορεί να φέρουν αποτέλεσμα στην επεξεργασία εικονας, άμεσα, λιγα δευτερόλεπτα μετά τη λήψη.

Τώρα δεν δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει δυνατότητα bokeh σε βίντεο σε συγκεκριμένα μοντέλα, κάτι το οποίο οι DSLR το έχουν εδώ και χρόνια.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 15:25

Αυτό που συμβαίνει με τα πιο ακριβά μοντέλα όσον αφορά τη φωτογράφιση προσώπων και τις σέλφι, από όσο δοκίμασα στο πόδι σε εσωτερικό χώρο, ειναι το εξής. Πράγματι το Samsung δείνχει πολύ καλύτερο. Αλλά τι σημαίνει αυτό; Έστω ότι είσαι άτομο κάπως ώριμο, με τις ατέλειές του και έχεις συνηθίσει να βλέπεις στον καθρέφτη μια εικόνα χι. Με την DSLR θα δεις τον εαυτό σου κάπως ωραιοποιημένο, αλλά αρκετά κοντά σε αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη. Το Samsung θα έχει σβήσει αρκετές ρυτίδες. Το περσινό μοντέλο της αππλ αν τύχει και βλάλεις φωτο θα πεις μαμά, πώς είμαι έτσι σαν την κακιά μάγισσα. Θα δεις σακούλες στα μάτια, ρυτίδες, πανάδες που δεν βλέπεις στον καθρέφτη σου! Πώς στην ευχή το κατάφεραν αυτό, δεν έχω ιδέα. Το φετινό ακριβό μοντέλο κάνει ελαφρώς καλύτερη δουλειά. Δεν ξέρω αν κάποιος είχε πειράξει τα settings στο μαγαζί που τα είδα αυτά. Είναι για να πουλάνε apps για επεξεργασία φωτογραφίας, δεν έχω ιδέα... :102::102:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Σεπ 2018, 15:27

Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:25
Αυτό που συμβαίνει με τα πιο ακριβά μοντέλα όσον αφορά τη φωτογράφιση προσώπων και τις σέλφι, από όσο δοκίμασα στο πόδι σε εσωτερικό χώρο, ειναι το εξής. Πράγματι το Samsung δείνχει πολύ καλύτερο. Αλλά τι σημαίνει αυτό; Έστω ότι είσαι άτομο κάπως ώριμο, με τις ατέλειές του και έχεις συνηθίσει να βλέπεις στον καθρέφτη μια εικόνα χι. Με την DSLR θα δεις τον εαυτό σου κάπως ωραιοποιημένο, αλλά αρκετά κοντά σε αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη. Το Samsung θα έχει σβήσει αρκετές ρυτίδες. Το περσινό μοντέλο της αππλ αν τύχει και βλάλεις φωτο θα πεις μαμά, πώς είμαι έτσι σαν την κακιά μάγισσα. Θα δεις σακούλες στα μάτια, ρυτίδες, πανάδες που δεν βλέπεις στον καθρέφτη σου! Πώς στην ευχή το κατάφεραν αυτό, δεν έχω ιδέα. Το φετινό ακριβό μοντέλο κάνει ελαφρώς καλύτερη δουλειά. Δεν ξέρω αν κάποιος είχε πειράξει τα settings στο μαγαζί που τα είδα αυτά. Είναι για να πουλάνε apps για επεξεργασία φωτογραφίας, δεν έχω ιδέα... :102::102:
Αθηνά πως μπορώ να γνωρίσω τον συζυγό σου ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 15:35

Αγις έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:27
Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:25
Αυτό που συμβαίνει με τα πιο ακριβά μοντέλα όσον αφορά τη φωτογράφιση προσώπων και τις σέλφι, από όσο δοκίμασα στο πόδι σε εσωτερικό χώρο, ειναι το εξής. Πράγματι το Samsung δείνχει πολύ καλύτερο. Αλλά τι σημαίνει αυτό; Έστω ότι είσαι άτομο κάπως ώριμο, με τις ατέλειές του και έχεις συνηθίσει να βλέπεις στον καθρέφτη μια εικόνα χι. Με την DSLR θα δεις τον εαυτό σου κάπως ωραιοποιημένο, αλλά αρκετά κοντά σε αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη. Το Samsung θα έχει σβήσει αρκετές ρυτίδες. Το περσινό μοντέλο της αππλ αν τύχει και βλάλεις φωτο θα πεις μαμά, πώς είμαι έτσι σαν την κακιά μάγισσα. Θα δεις σακούλες στα μάτια, ρυτίδες, πανάδες που δεν βλέπεις στον καθρέφτη σου! Πώς στην ευχή το κατάφεραν αυτό, δεν έχω ιδέα. Το φετινό ακριβό μοντέλο κάνει ελαφρώς καλύτερη δουλειά. Δεν ξέρω αν κάποιος είχε πειράξει τα settings στο μαγαζί που τα είδα αυτά. Είναι για να πουλάνε apps για επεξεργασία φωτογραφίας, δεν έχω ιδέα... :102::102:
Αθηνά πως μπορώ να γνωρίσω τον συζυγό σου ;

Τι να τον κάνεις; :o

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Σεπ 2018, 15:38

Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:35
Αγις έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:27
Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:25
Αυτό που συμβαίνει με τα πιο ακριβά μοντέλα όσον αφορά τη φωτογράφιση προσώπων και τις σέλφι, από όσο δοκίμασα στο πόδι σε εσωτερικό χώρο, ειναι το εξής. Πράγματι το Samsung δείνχει πολύ καλύτερο. Αλλά τι σημαίνει αυτό; Έστω ότι είσαι άτομο κάπως ώριμο, με τις ατέλειές του και έχεις συνηθίσει να βλέπεις στον καθρέφτη μια εικόνα χι. Με την DSLR θα δεις τον εαυτό σου κάπως ωραιοποιημένο, αλλά αρκετά κοντά σε αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη. Το Samsung θα έχει σβήσει αρκετές ρυτίδες. Το περσινό μοντέλο της αππλ αν τύχει και βλάλεις φωτο θα πεις μαμά, πώς είμαι έτσι σαν την κακιά μάγισσα. Θα δεις σακούλες στα μάτια, ρυτίδες, πανάδες που δεν βλέπεις στον καθρέφτη σου! Πώς στην ευχή το κατάφεραν αυτό, δεν έχω ιδέα. Το φετινό ακριβό μοντέλο κάνει ελαφρώς καλύτερη δουλειά. Δεν ξέρω αν κάποιος είχε πειράξει τα settings στο μαγαζί που τα είδα αυτά. Είναι για να πουλάνε apps για επεξεργασία φωτογραφίας, δεν έχω ιδέα... :102::102:
Αθηνά πως μπορώ να γνωρίσω τον συζυγό σου ;

Τι να τον κάνεις; :o
Απλά να τον γνωρίσω - καθαρα απο περιέργεια.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 29 Σεπ 2018, 15:41

:003: Απλά να ξέρεις ότι είναι ένας ήρωας! :003: Και μη χαλάς το θέμα με τα σμαρτφον.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Σεπ 2018, 15:44

Athina__P έγραψε:
29 Σεπ 2018, 15:41
:003: Απλά να ξέρεις ότι είναι ένας ήρωας! :003: Και μη χαλάς το θέμα με τα σμαρτφον.
Οτι είναι ηρωας είναι εύκολο συμπέρασμα :003: φεις έχει ; Στείλτο σε πμ.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Οκτ 2018, 19:54

Πείτε τώρα, ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ, σμαρτφόουν μέχρι 150 ευρώ εκτός από το J5
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Καινούριο smartphone-προτάσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 03 Οκτ 2018, 19:58

Προχθές το πείρα 150Ε, Samsung Galaxy Xcover 4 G390.
Γιατί ήθελα να έχει αντοχή στο νερό και οπωσδήποτε αποσπώμενη μπαταρία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών