Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 18:08

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:25
taxalata xalasa έγραψε:
13 Αύγ 2022, 18:48
κάνεις λάθος ναύτη.

α+θεος = πιστεύει στον αθεϊσμό*

*δημιουργία σύμπαντος άνευ συμβολής θεών.
Δεν υπάρχει φιλοσοφικό ρεύμα "αθεϊσμός". Υπάρχει επιστήμη και η επιστήμη ποτέ δεν λέει "α, σ' αυτό το σημείο είναι που παρενέβη ο Θεός". Μπορείς να είσαι ένθεος και ένθρησκος και επιστήμονας, να αποδέχεσαι όλες τις επιστημονικές θεωρίες και να πιστεύεις ότι ο Θεός παρενέβη ή παρεμβαίνει σε συγκεκριμένες καταστάσεις, εποχές ή για συγκεκριμένα πράγματα. Δικαίωμά σου. Είναι καθαρά θέμα πίστης, γιατί όχι μόνο δεν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο για να εξηγηθεί κάτι επιστημονικά, αλλά η ίδια η έννοια της επιστήμης είναι ότι ΔΕΝ μπορεί να εξηγηθεί κάτι με την επίκληση του Θεού. Πρέπει να βρεθεί το φυσικό αίτιο πίσω από ένα φαινόμενο.

Ο άθεος είναι κάποιος που δεν πείθεται ότι υπάρχει ένας Θεός που παρεμβαίνει, που είναι μια πρόσθετη βαθμίδα πάνω στην επιστημονική εξήγηση. Είναι τόσο απλό. Δεν προσυπογράφει κάποιο σετ φιλοσοφιών ή αξιών που αντικαταστεί τον θεό με κάτι άλλο.
οποτε για τον άθεο φιλεπιστημονικο τυπο, ο θεός, παραμένει ο συνεχόμενα επιστημονικά ψαχνόμενος άγνωστος χ στην εξίσωση.

εδω το νημα μιλα για δυο τυπους αθεων.

για αυτον που λες εσυ και για τους εμμονικους οπαδους αυτωνωνε.
Που χουν σηκωσει μπαιρακι περι της πιστης ανυπαρξιας θεου... ή θα λεγαμε και περι πιστης ανυπαρξιας του συνεχόμενα επιστημονικά ψαχνόμενου άγνωστου χ στην εξίσωση. Τόσο σίγουροι και τοσο πιστοι που απαξιουν να θεσουν την υπαρξη δημιουργου στο πεδιο των πιθανοτητων.

και δεν μιλω «χριστιανικα», ουτε «ορθοδοξα», ουτε «καθολικα», ουτε αντιπροσωπευω καποια αλλη θρησκεια άυλη ή υλικη.

Πιθανολογικα μιλω.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19427
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Αύγ 2022, 18:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Αύγ 2022, 07:25
Και το ερώτημα εάν υπάρχει Θεός είναι λάθος;
Το σωστό ερώτημα είναι
Ο Συγκεκριμένος Θεός με τα χαρακτηριστικά και ιδιότητες της συγκεκριμένης θρησκείας υπάρχει ; Έτσι όπως τον περιγράφουν οι παπάδες αυτής της θρησκείας;

(Μία θρησκεία λέγει αυτά που λένε οι παπάδες αυτής της θρησκείας)

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6863
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 16 Αύγ 2022, 18:31

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:39
Λοξίας έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:23
Είμαι σίγουρος πως Όλοι το έχετε διαβάσει ...
Είναι βέβαιο επίσης, πως όλοι έχετε διαβάσει πως:
Αθεϊσμός: (atheism) Ο όρος κυμαίνεται από την ανυπαρξία πίστης στον Θεό,[16] έως την πίστη πως δεν υπάρχει θεός.
...και όλο το υπόλοιπο άρθρο.
Κάποιοι, είμαι πάλι σίγουρος, πως έχουν διαβάσει και Χιούμ και Καντ, για να μην αναφέρω τους νεώτερους φιλοσόφους...

Παρ' όλ' αυτά, κάποιοι συνεχίζετε να βαράτε την ίδια παπάτζα που βαράγατε εδώ και πολλά χρόνια...πως δηλαδή ο άθεος "πιστεύει πως δεν..." και δεν υπάρχει τίποτε άλλο.
Αν αυτό ικανοποιεί τον θρησκευτικό εγωϊσμό σας και καθησυχάζει τους φόβους σας (για να μην πω την ζήλεια σας...), με γεια σας με χαρά σας.

Πλην όμως, ΔΕΝ είναι έτσι, αν έτσι νομίζετε...
:alright:
Αν το διάβαζες την πηγή σου εσύ ο ίδιος θα έβλεπες το εξής:

Υπό μια πιο στενή έννοια, ο αθεϊσμός δηλώνει την απόρριψη της πίστης στην ύπαρξη θεοτήτων.
Αμάν! :fp:
Μπορείς να γράψεις μεγαλύτερες ηλιθιότητες ή αυτές είναι το μάξιμουμ των δυνατοτήτων σου;
Καλά δεν διαβάζεις το υπογραμμισμένο; Δεν μπορείς να κατανοήσεις την σημασία του;
"Ο αθεϊσμός ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΤΗ ΠΙΣΤΗ στην ύπαρξη θεοτήτων" λέει ρε ούργιε...
ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ την πίστη...τι στα διάλα; εντελώς γκαγκά είσαι και φέρνεις επιχείρημα υπέρ της θέσης μου για να την καταρρίψεις;

Τσου ρε Λάκη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 16 Αύγ 2022, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 18:36

jey_pap έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:24
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:12
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 06:09


-Η απουσία πίστης περί του κατιτίς, δεν είναι ταυτόχρονα πίστη περί της απούσιας του κατιτίς;
Όχι. Ξαναλέω, είναι οξύμωρο. Απουσία πίστης σημαίνει απουσία πίστης, δεν μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα παρουσία πίστης.

taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 06:09
Δεν πείθομαι οτι υπάρχει το Χ = Πείθομαι οτι Δεν υπαρχει το Χ
Αυτές οι δυο φράσεις δεν είναι ισοδύναμες, πρώτα απ' όλα. "Δεν πείθομαι ότι είσαι ικανός" δεν σημαίνει "πείθομαι ότι είσαι ανίκανος".
Αν κατάλαβα καλα
Αν δεν πιστεύεις στην υπαρξη Θεου, δε σημαίνει ότι πιστεύεις στην ανυπαρξία θεού!!!!!! :p2::c040:
υπαρχει και το άλλο προβλημα που εθεσε το χέλι που ξερει και χελίσσεται

όταν θέτεις ένα στερητικό α- σε κάτι σημαίνει ότι αναγνωρίζεις το κάτι που ίσταται και του στερείς το είναι του.

ικανος / ανικανος
στην προκειμένη περίπτωση, αναγωρίζει το «ίσταται» της ικανότητας και της στερεί το «ίσταται» με το στερητικό α-.... αναγνωρίζει όμως το «ίσταται» της ικανότητας.

είναι οξύμωρο να χρησιμοποιείς το στερητικό α- για να στερήσεις μια ιδιότητα από κάτι που δεν αναγνωρίζεις ότι ίσταται ....; :p2:

εφόσον ο ενπίστηεμμονικός ΔΕΝ αναγνωρίζει το «ίσταται» δημιουργού / θεού και κόβει τσι φλέβες του γι αυτό, πως καταδέχεται να αυτονομάζεται Α-θεος και να αναγνωρίζει έτσι το «ίσταται» του θεού για να του το στερήσει μετέπειτα με το Α-;

είναι θέμα αντίδρασης εναντίων των αγραμματαίων και των αφασαίων ; :8)
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 18:41

Σε αυτό το νήμα προέκυψε κάτι το εξαιρετικό:

ο Χελετζένς.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 18:44

jey_pap έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:07
Βέβαια έχουμε από την αλλη και το φαινομενο της στρεβλωσης χρόνου στην τρίτη διάσταση, που μας δείχνει πώς έχουμε διαφορές στη ροή του χρόνου. Οπότε δεν ομιλούμε μόνο για διαδοχή στιγμών αλλά και ταχύτητα διαδοχής αυτών.
Δεν είναι στρέβλωση του χρόνου, είναι στρέβλωση όλων των διαστάσεων, που μας δείχνει ότι έχουμε "τοπικές" διαφορές στην πυκνότητα υλοενέργειας του χωροχρόνου.

Τυπικά (μαθηματικά) αναπαριστούμε ως μέγιστη ταχύτητα διαδοχής ένα σημείο με μηδενική σχετική ταχύτητα και μηδενική μάζα. Αυτό το σημείο θα έχει την μέγιστη ταχύτητα αύξησης της εντροπίας, ίση με την ταχύτητα της αιτιότητας. Οτιδήποτε έχει μάζα ή έχει μάζα και κινείται, θα έχει μικρότερη ταχύτητα αύξησης της εντροπίας ή, όπως το θέτεις εσύ, "ταχύτητα διαδοχής στιγμών".

Το μόνο πράγμα που μας λέει αυτό, ανάλογα αν το σύμπαν είναι σούπερ ντετερμινιστικό ή απλώς ντετερμινιστικό, είναι πως -στην πρώτη περίπτωση- η αντίληψη για την διαδοχή εξαρτάται από την πυκνότητα υλοενέργειας στο εκάστοτε σημείο και πως -στην δεύτερη περίπτωση- το σύμπαν εξελίσσεται προς την κατεύθυνση μέγιστης εντροπίας με διαφορετικές ταχύτητες, ανάλογα με την πυκνότητα υλοενέργειας στο κάθε σημείο του.

Αυτό δίνει δύο διαφορετικά σχήματα για το σύμπαν, που θα επιχειρήσω να ζωγραφίσω παρακάτω...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2022, 18:52

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:12
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 06:09
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 02:59
Η απουσία πίστης σε κάτι δεν είναι πίστη. Αυτό είναι εξ ορισμού αντίφαση.
-Η απουσία πίστης περί του κατιτίς, δεν είναι ταυτόχρονα πίστη περί της απούσιας του κατιτίς;
Όχι. Ξαναλέω, είναι οξύμωρο. Απουσία πίστης σημαίνει απουσία πίστης, δεν μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα παρουσία πίστης.
Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Δεν πιστεύω τίποτα, δεν δηλώνω τίποτα;
Πίστη ενυπάρχει παντού και σχετίζεται μεταξύ των άλλων με τη διαδικασία της πειθούς. Όταν πείθεσαι, πιστεύεις.

Πχ. πιστεύεις ότι η επιστημονική δραστηριότητα παράγει αλήθειες.
Ή πιστεύεις ότι η φιλοσοφική δραστηριότητα προσεγγίζει το Ον.

Είναι ζήτημα πεποίθησης/πίστης, άσχετα αν η ίδια η διαδικασία τόσο της επιστήμης όσο και της φιλοσοφίας είναι να διαψεύδουν όλα όσα πίστευες ότι αληθεύουν ως τη στιγμή που το πίστεψες.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 18:58

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:37
axilmar έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:32
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:18


Ποιες αποδείξεις βρε;

Συζητάμε οι δύο μας για τον καιρό. Σου λέω
"Κοίτα ένα μαύρο σύννεφο. Πιστεύεις ότι θα βρέξει;"
Απαντάς
"Μπα, δεν πιστεύω να βρέξει".


Δηλαδή αν πώ "δεν πιστεύω ότι δεν θα βρέξει" είμαστε εντάξει; :003:


Και το "δεν πιστεύουν" πάει σε εσένα ή δε λειτουργεί ανάποδα;

Τι διαβάζω μεσημεριάτικα ο έρμος!
Λαθεμενα χρησιμοποιουμε το 'δεν πιστευω να βρεξει', εννοωντας 'πιστευω οτι δεν θα βρεξει'.

Οπως λαθεμενα λεμε 'δεν θελω τιποτα΄, εννοωντας 'δεν θελω κατι'.
Ακόμα πιο λαθεμένα λέτε "δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού" ενώ εννοείτε "πιστεύω στην ανυπαρξία Θεού".
ouch!... :smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:03

stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:12
taxalata xalasa έγραψε:
16 Αύγ 2022, 06:09


-Η απουσία πίστης περί του κατιτίς, δεν είναι ταυτόχρονα πίστη περί της απούσιας του κατιτίς;
Όχι. Ξαναλέω, είναι οξύμωρο. Απουσία πίστης σημαίνει απουσία πίστης, δεν μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα παρουσία πίστης.
Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Αύγ 2022, 19:05

sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:29
Με αρέσει ο πρόστυχος τρόπος που σκέφτεσαι.
Ναι, δεν είχα στο μυαλό μου, τα ανδρικά γυμνά αγάλματα. :003:
Περισσότερο κάτι σαν αυτό, στην Heidelberg της Γερμανίας, περνούσα συχνά από εκεί.
Την αρχιτεκτονική των ναών επίσης.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41085
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2022, 19:07

Antares έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:05
sys3x έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:29
Με αρέσει ο πρόστυχος τρόπος που σκέφτεσαι.
Ναι, δεν είχα στο μυαλό μου, τα ανδρικά γυμνά αγάλματα. :003:
Περισσότερο κάτι σαν αυτό, στην Heidelberg της Γερμανίας, περνούσα συχνά από εκεί.
Την αρχιτεκτονική των ναών επίσης.

Εικόνα
Μάτωσαν τα μάτια μου από το HDR.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Αύγ 2022, 19:08

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:07
Μάτωσαν τα μάτια μου από το HDR.
Το έψαξα για να δω τι σημαίνει, αλλά τέλος πάντων, wallpaper είναι. :)
Αφού έκανες και παράθεση, περιττό να την αφαιρέσω.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 19:14

axilmar έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:11
Feindflug έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:05
axilmar έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:00


Πρεπει πρωτα να αποδειχθει οτι υπαρχει αυτο το ον για να πουμε εαν ειναι ανωτερο μου ή οχι.

Προς τα παρον, το μονο που υπαρχει ειναι η αποδειξη οτι δεν μπορει να υπαρχει.
Ο θεός, τύπε, βασίζεται στην πίστη, όχι στην απόδειξη.

Η λεξιλογική έννοια του θεού, την οποία χρησιμοποίησα στην προηγούμενή μου ανάρτηση, είναι

θεός αρσενικό (θηλυκό θεά και θέαινα)

(θρησκεία) αθάνατο ον, με υπεράνθρωπες δυνάμεις και ιδιότητες που του απονέμεται λατρεία
συμπυκνωμένη προσωποποίηση της θεωρούμενης συμπαντικής αυτενέργειας
(θρησκεία, με κεφαλαίο αρχικό) Θεός το μεταφυσικό παντοδύναμο ον που σύμφωνα με τις μονοθεϊστικές θρησκευτικές ιδέες δημιούργησε τον κόσμο και τον κυβερνά
.

Άρα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην μπορείς να εννοήσεις τον χρόνο όπως τον εννοεί ο θεός.
Η εννοια της Δημιουργιας το κανει αυτο, οχι εγω. Εφοσον ο θεος εφτιαξε κατι και το παρατηρει, αρα υπαρχει σχεση αιτιας-αποτελεσματος, δλδ πριν και μετα και για τον Θεο.
το πριν και το μετα ειναι μονο στο μυαλο σου... στην πραγματκοτητα ζεις ενα αειτώρα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41092
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 16 Αύγ 2022, 19:16

hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 19:03
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 18:52
hellegennes έγραψε:
16 Αύγ 2022, 17:12


Όχι. Ξαναλέω, είναι οξύμωρο. Απουσία πίστης σημαίνει απουσία πίστης, δεν μπορεί να σημαίνει ταυτόχρονα παρουσία πίστης.
Τι είναι η περιβόητη "απουσία πίστης", δηλαδή;
Ότι είναι η απουσία οποιουδήποτε πράγματος. Δεν είμαι πλούσιος, έχω απουσία πλούτου, όπου πλούτος η μεγάλη διαφορά οικονομικής αξίας σε σχέση με τον μέσο όρο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι και φτωχός. Η απουσία πλούτου δεν σημαίνει παρουσία ένδειας.


Oσοι δεν πιστευουν σε θεο (δεν μιλαω για τους αγνωστικιστες που ειναι ντεμι) συνηθως πιστευουν στο υλιστικο μοντελο, η αρνηση τους συνδυαζεται με πιστη σε μια εναλλακτικη καταφαση.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 16 Αύγ 2022, 19:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16904
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Άθεοι Φιλεπιστημονικοί... ή Φίλοι εν Πίστη εμμονικοί ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 16 Αύγ 2022, 19:17

axilmar έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:42
stavmanr έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:37
axilmar έγραψε:
16 Αύγ 2022, 16:32


Λαθεμενα χρησιμοποιουμε το 'δεν πιστευω να βρεξει', εννοωντας 'πιστευω οτι δεν θα βρεξει'.

Οπως λαθεμενα λεμε 'δεν θελω τιποτα΄, εννοωντας 'δεν θελω κατι'.
Ακόμα πιο λαθεμένα λέτε "δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού" ενώ εννοείτε "πιστεύω στην ανυπαρξία Θεού".
Οχι, υπαρχουν δεδηλωμενοι αθεοι που δεν πιστευουν στην υπαρξη του θεου χωρις να την αποκλειουν εαν στο μελλον υπαρχουν οι καταλληλες αποδειξεις.
αυτοι δεν ειναι αθεοι... απλα δεν ειναι σανοφαγοι... αλλο ασανοφαγων και αλλο αθεος...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών